iJAC-FONQft Weekblad voor YENEAY, HORST en Omstreken. UtfÖNÓft manufacturen! fvOOUDEELIQSr/) (manufacturen WQRDEÜJÖT/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De maand Maart De nieuwe proletariërs. Ons Weekpraalje. Ruwe Huid De Kippenhouderij op het Platteland MODE-JOURNALS Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Maart 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 10 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7\i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN I)EN MHNCKHOF 7ENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Weer is 't uw maand, Sint Jozef, Maria's Bruidegom En daarom roept ons harte Aan Maart het wellekom Beschermer eens op aarde Van 't heiligst Huisgezin Bescherm ook. ons, Sint Jozef, Met ware vadermin. Heeft niet de groote Leo. Zoo groot in woord en werk, U als Patroon verkozen Van Christus' heii ge Kerk En heeft niet elke woning. Waar christenzin nog geldt. Zich onder uwe hoede En uwe macht gesteld O. wil ons dan verhooren, Nu wij U meer en meer In deze maand vereeren, Zend Uwen zegen neer Wie een woordenboek ter hand neemt, zal ervaren, dat het begrip „proletariër" geenszins synóniera is met „arbeider". Onder proletariaat is vanouds de klasse der bezitloozen verstaan, het proletariaat wordt gevormd door de armsten der samen leving. Dat zijn in de geschiedenis der menschheid de slaven geweest, later de arbeiders. Langzamerhand - in de laatste decennia is het vrij vlug gegaan heeft de arbeiders klasse zich verheven. Dat kon, om dat de tijd er rijp voor was. Kerke lijke acties en daarnaast de propa ganda voor humanitaire ideëen, ver losten de arbeidenden uit de ketenen der slavernij, waarna ze uit eigen kracht en gesteund door moreele machten van anderen, tot een zekere mate van welvaart en bestaansver- zekerdheid kwamen, die hen bijna of geheel gelijkwaardig maakten aan talrijke individuen uit andere klassen der samenleving, middenstanders bv. en boeren. Het valt niet te ontkennen, dat zeer vele arbeiders door de huidige economische ontwrichting zóó wor den getroffen, dat ellende weer hun deel is. Maar dat lot treft ze niet speciaal, omdat ze tot den arbeiders stand behooren, want onder alle klassen der samenleving treft men de crisisslachtoffers aan. Er zijn duizenden arbeiders werkloos, maar er zijn b.v. ook duizenden nering doenden, die niets of weinig verdie nen en onder de boeren is er haast géén op het oogenblik, die eenige belooning kan beuren voor het aan vaarden van de risico's van zijn bedrijf, of die zelfs maar iets betaald krijgt voor zijn arbeid. De zaken staan zóó, dat de arbei ders, die werk hebben en dat is toch nog de groote. meerderheid over het algemeen gesproken, een behoorlijk inkomen hebben, terwijl kun persoon en positie in de samen leving vrij slerk worden beschermd door sociale wetten en bepalingen, als arbeidscontracten, bepalingen omtrent arbeidsduur, ziekte- en invaliditeitswetten, verzekeringswet ten enz. Niemand mag den arbeider die bescherming misgunnen, want hij heeft er recht op en zeker heeft hij et hard genoeg voor moeten kam den. Maar naast de arbeiders staat tegenwoordig een klasse van boeren, tëjfc in overgroote meerderheid óók Bezitloozen zijn en die géén beloo- TStafj meer ontvangen voor het werk .Attner handen. Veel meer dan ande- ren^pzijn zij slachtoffers van de eco- nfrjljsche ontwrichting van dezen tjjgL fzij zijn de moderne paupers "^^jin bestaansverzekerdheid bij de ijcl$RL.s ten achter staan zij vor j&ftjr het moderne proletariaat. \(2fJp de hulp van anderen om zich te heffen yit hun positie van cmnoede, hebben zij evenveel recht, ais weleer de arbeiders dat hadden. Als de maatschappelijke positie van een groep of klasse wordt verbeterd, dan vereischt dat offers voor de anderen. We voelen dat in de be lasting, als we zegeltjes plakken en in vele andere gevallen. We mop peren dan niet, omdat we onzen maatschappelijken plicht hebben ieeren kennen. Maar nu moeten de boeren, als de nieuwe proletariërs worden geholpen Ook dat is een plicht, waar we ech ter nog wat onwennig tegenover staan. De boeren verkeeren in nood en zij geven daarvan dagelijks krach tiger uiting op vergaderingen en demonstraties. De arbeidersklasse heeft in de vorige eeuwen veel tever geefs geklaagd en bijna was ze ver wilderd van ellende, vóór ze werd geholpen. Zoover mogen we het thans niet laten komen met het boeren-proletariaat, dat tot wan hoop vervoerd een gevaar wordt voor de gemeenschap. In sommige Jaoden vervallen de boeren al tot bolsjewisme, in andere landen tot een arbeiders-vijandig fascisme, als in Finland b.v., waar de Lappo bewe ging de maatschappelijke vrijheid bedreigt. Als we de positie van de boeren redelijk en menschwaardig willen helpen maken, dan kost dat offers, óók aan de arbeiders. De arbeiders weigeren terecht om te werken voor een loon, waarmee ze zich geen menschwaardig bestaan kunnen verzekeren. Nog lieer zien ze dan zulke arbeidsgelegenheid vernietigd, 't is hard, maar 't kan misschien niet anders. Ook de boer echter heeft recht op loon voor zijn werken, maar dat loon ontvangt hij op het oogenblik niet. Dat zou slechts mogelijk wor den, als de regeering op eenigerlei wijze zijn product beschermt, hetzij door contingenteering van buiten- landschen invoer, hetzij door accijns- heffingen of anderszins. Het gevolg zal altijd zijn, dat he* een en ander duurder wordt. De Minister-President verklaarde het dezer dagen nog in een zijner missieven aan de Tweede Kamer, dat de boeren op meer krachtdadige wijze geholpen moeten gaan worden, maar dat zulks niet mogelijk zal zijn, zonder aan de maatschappij nieuwe offers op te leggen. We hebben allen onze offers ge bracht en brengen ze dagelijks nog voor de maatschappelijke verheffing der arbeiders. Dat we straks mede onzen plicht kennen jegens het nieuwe boeren-proletariaat, als vermoedelijk in den vorm van prijs- verhooging voor sommige waren gepoogd wordt om den boer aan het loon voor zijn werken te helpen komen vroèg in het voorjaar, koop tijdig een pot §jpi*lltoSe Bij aiie Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. In dezen tijd kan een mensch van alles overkomen, zoodat we er b.v. ook ernstig rekening mee houden, dat we te eeniger tijd met naam en kwaliteit prijken in de lijst van uit gesproken faillissementen. We hopen natuurlijk de catastrophe te kunnen verhoeden, maar het noodlot treft tegenwoordig de beste families en de schande zal dus eventueel wel te dragen zijn. Slechts één verlangen hebben we voor het geval een faillissement onvermijdelijk moge zijn, n.l. dat we dan ook absoluut en totaal óp mogen zijn en buiten onzen penhouder niets meer mogen bezit ten om op te kauwen. Dan n.l. zal onze naam binnen acht dagen wéér in de krant staan en wel onder de lijst van opgeheven faillissementen (wegens gebrek aan actief). Een advocaat neemt overal ruim tijd voor, behalve wanneer er niets te halen is; dan haast hij zich om van de soesa af te komen. Zijn er echter behoor lijke baten in een faillissement, dan is het einde er van niet te zien. Dan moet er worden gecorrespon deerd, onderzocht, geprocedeerd, ge telefoneerd, getelegrafeerd, geconfe reerd, geordenneerd, gekoeieneerd en getraineerd, ja, dan moet alles haar fijn tot op een halve cent worden nageplozen... ten bate van de schuld- eischers. Natuurlijk wordt ook de rekening van den curator steeds hooger preferente vordering maar daarom gaat het toch niet. Het is het precieuse geweten, de drang tot het zoeken en verzekeren van het recht, die een faillissement zoo langdradig doet verloopen, als een advocaat geld ruikt. Daar is b.v. het faillissement van de Bossche Hanzebank, een ge schiedenis van jaren, waarbij we de tel zijn kwijt geraakt Eenigen tijd geleden werd de derde uitdeelingslijst opgemaakt. zoo'n afwikkeling gaat bij brokjes en beet jes. Ingevolge deze lijst krijgen crediteuren weer 7i/t procentje van hun vordering toegewezen. Maar nu moet u eens hooren, wat dat presentje, van der menschen eigen geld, heeft gekost aan moeite, beheer en advocaten loon. De autokosten vanwege de „haast", die gemaakt werd! de autokosten bedroegen f 137.921.50»,-, een bedrag, waarvoor men in Am sterdam alle witte, gele en andere band-taxis kan opkoopen. Eerlijk vermelden curatoren er bij, dat een hunner, die thans in de gevangenis zit. een deel van dat bedrag, „ten onrechte" als autokosten had opge nomen. Een tweede post vertelt ons iets over het „beheer" der activa door curatoren Het is natuurlijk niet goed om na het uitspreken van een fail lissement dadelijk maar alle effecten en andere waarden te verkoopen. Daarvoor moet een gunstig moment worden afgewacht. Welnu, hier wilde het gunstige moment niet komen en tenslotte moest eenverlies worden genomen van f 1.195.478.47, d i. circa één millioen en twee ton. Tenslotte is er nog een post „ver duisterde gelden," waarover een der curatoren dezer dagen voor de Bossche rechtbank méér zal mogen verklaren, groot f 137.921.50s. Het is te begrijpen, dat de cura toren voor de moeite van hun „beheer," waarvan we de resultaten hierboven noemden, moeten worden belooüd. Dat loon is door de recht bank voor wat deze uitdeelings lijst betreft vastgesteld op f 18.000. Er is nu nog in de faillissementspot een kapitaal van f 2.116.471.31, Het zal ons benieuwen, wat daar van overblijft Acht jaar geleden het faillisse ment is van nóg ouderen datum berekende een comité uit de credi teuren, dat 70 pCt. in den boedel aanwezig was, als de baten aanstonds werden opgedeeld. Er is sindsdien echter alleen reeds aan verlies, ver duistering enz. voor ruim anderhalf millioen „weg"-beheerd, gelijk aan circa 17i/t pCt. der vorderingen van de Hanzebank-slachtoffers. Zou het geen aanbeveling verdienen om zoo gauw een faillissement is uitgesproken „vrij-plunderen" te geven, meer dan alleen aan wérke lijke crediteuren? Ofschoon in geen enkel verband staande met het hierboven vermelde, nemen we de gelegenheid te baat om een andere geld-kwestie te verklaren. We bedoelen de z.g. presentiegeld zittingen der Eerste Kamer, waarover in de bladen voortdurend wordt geschreven en gespot. En o.i. ten onrechte. In de Tweede Kamer zitten tegenwoordig vele menschen, die hun arbeid geenszins om de eere alleen kunnen verrichten. De regeering be sloot enkele jaren geleden om ze een schadeloosstelling toe te kennen, zooals ook Tweede Kamer-leden die ontvangen, maar het bleek, dat daar tegen grondwettelijke bezwaren be stonden. Om nu een zeer omslachtige Grondwetswijziging te voorkomen, is toen het totaal-bedrag der presentie gelden verhoogd, welk bedrag nu door een vermeerderd aantal „zittin gen" moet worden op-geconsumeerd. Een regeling, waarmee toen iedereen genoegen nam, maar die thans reeds door vele journalisten vergeten schijnt. van Handen en Gelaat verzacht en geneeslmon zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Vragen, pluimveeteelt, betref fende niet meer te zenden aan den Heer Boshouwers te Lent, doch aan Bureau PI. Pers, Laan straat 7. Soestdijk, met bijvoe ging van 6 cent postzegel voor porto. Maart is kuikenmaand voor den pluimveehouder. We kunnen niet telkens het „waarom" herhalen, maar wie jonge hennen wil fokken, moet in Maart daartoe zijn zorgen laten gelden, want anders kan hij er nim mer voordeel van verwerven. Alleen jonge hennen, welke om streeks October legrijp zijn, kunnen een bevredigende eerste-jaars-pro- ductie leveren. En boenders van midden-zware rassen (Barnevelders, Reds, Wyandottes) zijn eerst op ruim zeven maanden leeftijd legrijp, hoenders van lichte rassen (Leghorns o.a.) een maand vroeger. Barnevel der-, Reds-, of Wyandottekuikens moeten dus in Maart worden gebo ren en Leghornkuikens in April. Straks zitten vele pluimveehouders dus met pas-geboren kuikens en dan is de allereerste vraag moet ik ze al gaan voeren Over die vraag is in den loop van jaren heel wat geschreven en gebabbeld, het meest om de men schen van een ingewortelde gewoon te af te brengen, die bestond uit het directe aandragen van schotels met gekruimde beschuit, vermengd met hard gekookt ei, zoo gauw het eerste piepen onder de kloek was vernomen. Dat voer was op zich zelf niet slecht voor de kuikens, maar het werd veel te vroeg ge geven. Dat is jaren achtereen de commu nis opinio geweest van alle voor lichters in zake pluimveeteelt. Hun meening was zeer goed gefundeerd. Vlak voor de geboorte, of juister: het uittreden uit den dop, trekt het kuiken den dooier in het lichaam op. den dooier, welke de natuurlijke bestemming heeft om gedurende de allereerste levensuren van het kuiken tot voedsel te dienen. Kuikens, die te vroeg worden bijgevoederd, ver teren dien dooier over het algemeen te traag of in het geheel niet, waar door deze binnen het lichaam tot een taaie, lederachtige plak ver schrompelt en den dood van het kuiken kan veroorzaken. Een p'u mveedeskundige echter heeft nu plotseling weer verklaard, dat het niet erg is, als we kuikens gaan bijvoederenhij zou zelfs hebben ervaren, dat de dooier dan nog spoediger verteert. Met die bewering wordt een ja ren lang verkondigde leer geweld aangedaaan. Een leer, die we uit ervaring goed wisten. Zelf toch heb ben we vaak bij jong gestorven, te vroeg gevoederde kuikens, den taai verwormden dooier in het kuiken lichaam gevonden, terwijl we bij vergelijkende proeven ook hebben vastgesteld, dat te vroeg gevoederde kuikens na een paar dagen aan tie righeid inboetten en klaarblijkelijk aan voedingsstoornissen laboreerden. In vele gevallen althans, want na tuurlijk reageeren niet alle dieren op zulke proef en ook Aiet alle in ge lijke mate. Nu is de bedoelde deskundige een uitnemend bacterioloog van on bestreden autoriteit. Hij is alleen van zijn eigen autoriteit ook zelf te sterk overtuigd en tot ver buiten het terrein soms van zijn vak. Een practicus ia zake pluimveeteelt is hij geenszins, al nam hij dienaangaande wel eens proeven, die hij door on bevoegden liet leiden en om welker opzet echte practici lichtelijk tot spot werden gedreven. Deze des kundige werpt telkens niet alleen de stellingen van anderen, maar ook van zich zeiven omver, als hij leeraart over practische bedrijfskwes- ties. Ervaren pluimveehouders ken nen hem wel en door dezen des kundige gewekte revoltes zouden dan ook niet gevaarlijk zijn. als sommige onzelfstandige voorlichters hem maar minder napraatten in de krant. Zoo doet op het oogenblik den raad weer opgeld voedert uw kuikens gerust, zoo gauw ze droog zijn. Wij blijven dat schadelijk achten en strijdig met de natuur. Eerstens, omdat de natuur het kuiken in den dooier niet zonder bedoeling voor een paar dagen ge noeg voeder meegeeft. Tweedens, omdat men, door te vroeg met voeder te komen aandra gen, een kloek kan verontrusten, die het broedproces misschien nog niet beeft beëindigd en dan het nest verlaat, voor de laatste kuikens uit zijn, althans geheel zijn opgedroogd. Tusschen de geboorte van het eerste en het laatste kuiken van een broedsel, ligt normaal een tijdsver schil van circa 8 uur, maar vaak is dat verschil 12 of meer uren. Een pas geboren kuiken is nat en be hoeft eenige uren achtereen de lichaamswarmte van de kloek om geheel op te drogen. Derdens, omdat de bevrijding uit den dop een enormen arbeid heeft gevergd van het zwakke kuiken, een arbeid, zoo zwaar, dat lang niet alle kuikens in staat zijn om hem te volbrengen,— er gaan minstens twee uur mee heen. De eerste en groot ste behoefte van het kuiken is daar om rust. Een niet gestoorde kloek zal eerst een dag nadat de laatste kui kens uit kwamen het nest verlaten en met haar kroost er op uit trek ken om wat lucht te gaan happen en naar voedsel te gaan uitzien. Men mag aannemen, dat kuikens de eerste twee etmalen buiten voe dering kunnen, maar omdat de eer ste kuikens soms 8 a 1£ uur voor de laatste zijn geboreD, gaat men den toom na ongeveer 36 uur het eerst voedsel verstrekken. Aan drank zuivere melk b.v. zal echter dan nog de meeste behoefte zijn. Boekhandel Fa. v.d. Munckhof MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten VENRAY, 5 Maart 1932 BEKENDMAKING. Aanmelding van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school te Venray-Heyde. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ouders, voogden of verzorgers, die verlangen, dat hunne kinderen of pupillen met één April a.s. op de openbare lagere school te Venray- Heijde worden toegelaten, daarvan onder juiste opgave van namen, voornamen, geboortedatum, geslacht en woonplaats der kinderen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 19 Maart a.s., aangifte moeten doen bij het Hoofd der School, den heer W. J. Driessens te Venray-Heijde. (Trouw boekje medebrengen.) Venray, 2 Maart 1932. Burgemeester en ^Vethoude^s van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. Jubilé Dr. Schim van der Loeff. Geheel in de lijn van den jubilaris is het koperen jubilé van St. Anna's geneesheer-directeur slechts in intie- men kring gevierd. Deze bescheiden groote werker zou den Dinsdag j.l. liefst onopgemerkt hebben gelaten. Dit kon natuurlijk niet. Dr. Schim van der Loeff heeft in deze 12i/z jaar ontzaggelijk hard gearbeid. Hij heeft het St. Annagesticht voor vrouwelijke zenuwpatiënten groot gemaakt. Alles is er model. De positie van de ver pleegsters en leerling-verpleegsters wordt met recht geheel Katholiek Nederland ten voorbeeld gesteld. D> geleerde directeur heeft ook andere doktoren den weg gebaand naar het directeurschap van groote gestichten. Deze stille man van wetenschap heeft de psychiatrische literatuur ver rijkt met voortreffelijk, tevens degelijk katholiek werk. De H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. Pater Rector Benja min Hoefnagels O.F.M. Bij de recep tie werd het woord gevoerd door o.a. de Zeereerw. Moeder Overste Pater Rector en namens de doctoren Dr. Nuijens. De Congregatie der Eerw. Zusters van Liefde verzccht den hooggeachten directeur een kost baar boekwerk als hulde te aan vaarden. In den laten namiddag werd tot eere van den jubilaris een tooneel- stuk opgevoerd. En wel door patiën ten. Het stuk werd zeer verdienstelijk opgevoerd. Deze heele dag stond in het teeken van groote dankbaarheid der patiënten jegens haar geleerden en edelen wel doener. Zilveren feest. Heden Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Fa, Gebrs. Jeuken een zaak in Heerenkleeding en Mode artikelen openden in de Eindstraat alhier. Deze eerste vestiging was een bescheiden winkeltje, een depötzaak. Evenwel waren de heeren Jeuken er de menschen niet naar om in een kleine zaak voort te blijven werken. Zij zochten naar verruiming en von den deze vrij spoedig. Reeds 2 jaar na de opening van de zaak in de Eindstraat, vestigden zij zich in de Schoolstraat. Hier konden zij hunne arbeidskrachten beter ontplooien en de zaak werd naar de eischen des tijds ingesteld en steeds verder uit gebouwd. In 1912 werd de zaak verhuisd naar de Groote Straat en hier brak al spoedig een zware en moeitevolle periode aan voor de ondernemende firma. In den zomer van 1914 immers brak de groote oorlog uit en na den oorlog de tijd met de steeds wisse lende valuta prijzen. Arbeidskracht en zakenkennis hebben de heeren Jeuken ook door deze tijden heen kunnen helpen en nu ongeveer 6 jaar geleden, werd het nieuwe pand in de Groote Straat gebouwd, zooals we het nu nog kennen. Van een klein depötzaakje hebben de Heeren Jeuken het weten op te werken tot een der beste en meest bekende zaken op gebied van Heeren kleeding en Mode-artikelen in Venray en omgeving. Thans gaat deze bloeiende firma haar 25-jarig jubileum gedenken en zal in hare zaak te dezer gelegenheid ook een jubileum-week organiseeren met bijzondere prijzen. Nadere bij zonderheden hieromtrent kan men vermeld vinden in eene in dit num mer voorkomende advertentie. Onzerzijds wenschen wij de firma geluk met haar zilveren feest en roepen haar gaarne een ad muitos annos toe. Ria Rago Film. Woensdag 24 Februari werd aan de mannen der H. Familie een film avond aangeboden. De directeur had daarvoor de bekende Ria Rago klankfilm uitgekozen, waarvan on langs het verhaal in Peel en Maas heeft gestaan. De patronaatszaal was stampvol mannen toen de kapelaan het ope ningswoord sprak en wees op de kracht van ons geloof dat, nog pas ontloken in het hart van het jonge meisje, toch reeds in haar een offer moed had doen geboren worden, die ons van huis uit katholieke man nen zou doen beschaamd staan. (Jok de missionaris-explicateur wees daar op bij het einde toen menige man zijn neus eens moest snuiten om zijn ontroering te verbergen. We verheugen ons er over, dat deze mooie leerrijke, ontroerende film na Paschen terugkomt voor het heele Venraysche publiek, dat onge twijfeld, nu zij hooren, hoe bijzonder voldaan de mannen der H. Familie zijn, in niet te tellen aantal om een plaatsje zullen komen. Bericht. Op Maandag 7 Maart a.s., 's avonds om 7 uur zal in het Patronaat een algemeene vergadering gehouden worden van den Landbouwbond Venray-Dorp, Paarden- en Vee ver zekering Tevens zal alsdan door den heer J. Wijnhoven, landbouw- leeraar, een causerie (lezing) gehouden worden omtrent bemesting en vee voeding. De leden van den Land- bouwbond Venray-Dorp worden vooral aangeraden deze causerie bij te wonen als zijnde zeer nuttig in den tegenwoordigen tijd, vooral voor den kleinen landbouwer. Doodelyke aanryding te Casfenray. Dinsdag had zich voor de Recht bank te Roermond te verantwoorden de 30 jarige fabrikant A. G. Th. C. van T uit Beek en Donk, wien bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat hij in den namiddag van 6 December 1931 te Castenray, ge meente Venray, met een door hem bestuurden auto op den weg van Venray naar Venlo zeer roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden en alstoen een door F. H. Slabbers uit Buggenum bestuurd motorrijwiel, waarop als duo-zitter was gezeten M. Crompvoets uit Buggenum en welke motorfiets in gelijke richting voor hem uit reed, met groote snel heid rakelings is voorbij gereden, zoodat hij met het motorrijtuig al thans met den bestuurder in aanraking kwam, deze laatste de macht over zijn stuur kwijt raakte over den weg slingerde en tegen een boom terecht kwam, met het noodlottig gevolg, dat S. verschillende zware verwon dingen opliep en spoedig overleed. Als eerste getuige tevens deskun dige werd gehoord Dr. J. P. L. Hulst, die de gerechtelijke sectie had verricht. De tweede getuige wachtmeester Den Brok thans te Nijmegen, had een plaatselijk onderzoek ingesteld. Van T. was opgespoord te Venlo terwijl de auto een beschad gtng op een der spatborden haJ. Deze be schadiging was geheel versch en tot op het metaal doorgedrongen. Deze was ongeveer 2 c.M. groot. De derde getuige duozitter M. Crompvoets had het geluk gehad naast den boom door in de sloot te vliegen. Hij had geen noemenswaar dig letsel bekomen en was weer be trekkelijk vlug ter been. De auto kwam in eens langs hen gesnord en deze getuige had gevoeld, dat hij door de auto aan zijn broek was geraakt. Een 3-tal personen die juist ter plaatse passeerden, kwamen eveneens het door hen waargenomen vertellen. De auto reed zeer hard, doch had nog al signalen gegeven. Het meisje Custers, dacht direct, dat de auto niet langs kon komen, zij verwachtte ongelukken. Van de zijde van den verdediger Mr. G. W. O. Janssens, advocaat en procureur te Roermond was als deskundige a décharge gedagvaard de heer S., werktuigkundig ingenieur te Amsterdam, die enkele dagen na het voorval een plaatselijk onder zoek had ingesteld. Deze deskundige verklaarde in tegenstelling met den wachtmeester geen enkel teeken, dat op e>?n aanrijding wees te hebben bevonden. Alleen een klein krasje van 5 m.M. doch, dit kon volgens dezen deskundige niet door een botsing of aanraking met den motor veroorzaakt zijn. De Officier van Justitie vond het niet juist, thans een deskundige in het geding te brengen en nadat deze deskundige met den wachtmeester Den Brok den wagen even in oogen-

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1