Bijvoegsel m 1L EK MAAS Enorm verlaagde prijzen. Nieuwste kleuren en dessins. ZIE ETALAGES Stórm. Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Advertentfën St. Antonius- Oraforium Prima Gladiolen- bollen Nieuwste Ruiten 45, 42, 38, 35, 26 et. Popeline zuiver wol 90, 80, 70, 68 et. Popeline 130 cm. zeer mooi 165, 130, 115 ct- Moderne Tweedstofien 38, 30. 25 ct. Tweedstofien zuiver wol nieuwste dessins 165, 135, 110, 82. 65, 55 ct Prachtcollectie Zijden Stoffen. Vraagt stalen. Buitengewoon mooie sorleering Kraagjes, Ceintuurs, Knoopen. Zeer mooie Kraagjes 68, 48, 40, 35 ct. Enorme keuze Vitrages en Overgordijnen als nooit tevoren hbebmm Zaterdag 27 Langs de nieuwe N. Limburgsche beken. Dinsdagmiddag heeft de Commissie van Beheer der ontwateringswerken in N.-Limburg een tocht gemaakt langs de verschillende beken, waar men thans aan den arbeid is. Om half drie verzamelde het ge zelschap zich op den weg Oostrum- Geijsteren, ter plaatse waar de Oostrumsche beek den weg passeert. Behalve de voorzitter en secretaris der commissie de burgemeester van Venray, de heer O. v. d. Loo en de burgemeester van Sevenum, de heer Everts, was de burgemeester van Maasbree, de heer Coenegracht op het appèl, alsmede ir. J. F. L. Krugers \an het Rijksbureau voor de ont watering, de heer Martin, adjunct- inspecteur voor de werkverschaffing, de heer Melis van den Provinciale Waterstaat, de heer Donné als vertegenwoordiger van de contact commissie en de heeren Houtzagers en Veis van de Nederl. Heide Mij. Eerst bezichtigde men het werk nabij dep weg naar Oostrum, waar men binnenkort zal overgaan tot het maken van een betonnen brug. Iets verder stroomopwaarts graaft een ploeg van c.a. 80 man voor het grootste gedeelte arbeiders uit Venray aan de nieuwe beek, die recht als een kanaal het land doorsnijdt. Nadat men zich hier met eenige schatters onderhouden had, begaf het gezelschap zich naar den weg Wanssum—Meerlo. Hier vooral kan men een goed overzicht krijgen van de werkzaam heden, waarmede men op het oogen- blik bezig is. In het lage terrein be neden den molen ziet men ter weers zijden de Groote Molenbeek zich in vele grillige bochten naar den duiker kronkelen. De Molenbeek begaat hier namelijk de buitensporigheid zich in tweeën te splitsen, hetgeen het schilderachtige aanzicht van dit punt ongetwijfeld zeer verhoogd, doch veel grondverlies tengevolge heeft, om nog niet eens te spreken van het waterbezwaar. Een groote ploeg arbeiders uit Bergen in het geheel moeten er circa 60 a 80 man uit Bergen en Siebengewald hier werk vinden Meerlo en Tienray benevens enkele arbeiders uit Grubbenvorst werken hier in een vlot tempo aan de beek verbetering. Dwars' door deze lage weien is de nieuwe beek geprojec teerd en met grond, die men daartoe uitgraaft, worden de vele kronkelin gen van de oude bedding aangeplempt. Beneden den weg was men bezig een damwand van zware balken neer te laten, teneinde het woest ïati 1932, No. 9 doorstroomde water uit de nieuwe gegraven bedding, af te leiden. Het gedeelte namelijk tusschen Wanssum tot aan deze duiker, is geheel ge graven en hier krijgt men dus een beeld van wat er straks van onze grillige Noord-Limburgsche beken met hun mooie, .vriendelijke hoekjes over zal zijn. Een schilder zal er misnoegd over zijn, een boer ver genoegd. Een lange voor in het land, twee zacht hellende taluds ter weerskanten en strak een snel voort schietend water, dat onbelemmerd uit de Peel naar de Maas vliedt en geen tijd heeft om als van ouds voor dichterooren onder de wilgen sprook jes te babbelen. Maar wat een ze gen voor den boer deze normalisa tie werken. Nu men hier en daar zoo liniaalrecht de nieuwe beek ge graven heeft, merkt men eerst goed op met hoeveel hopelooze bochten en kronkelingen het water zich vroeger een weg moest banen, hoe veel waterlast, waterellende, water schade, al deze schilderachtige beken met hun afgebrokkelde en verzakte oevers voor de nijvere boerenbevol king mee moest brengeo. Neen, het is met teveel gezegd: dit werk is een weldaad voor de bevolking van deze streek. Onder Horst, nabij de ruïne van het kasteel, bezichtigde het gezel schap de werken, waar een ploeg Blericksche arbeiders tewerk zijn ge steld. Deze arbeiders waren echter reeds naar huis vertrokken, zoodat men zich tevreden moest stellen met den aanblik van een zwaren motorpomp, die hier het water in de nieuw gegraven beek op peil moet houden, met het oog op het tuinen. (Tuinen is het slaan van korte dennenpalen ter weerszijden van de bedding, waarlangs dan teenen of dennentakken gevlochten worden.) Op het oogenblik wordt n.l. het werk om half vijf gestaakt, zulks in verband met'een jaargetijde, waarin de arbeiders weinig voelen voor een langdurige schafttijd. Zoowel hier als onder Oostrum zagen Wij een soort van draagbare huisjes, waar de arbeiders hun jassen kunnen ophangen en desnoods kunnen schui len. Onder Meerlo staat daartoe een groote keet ter beschikking. Wat ons uit gesprekken met ver scheidene autoriteiten opviel was, dat men hier en daar moeite heeft met de eigenaren der aanschietende perceelen. Het is waar, men staat niet graag af wat men eenmaal heeft, maar deze behoudzucht moet niet zoover gaan, dat men daarbij het groote nut van deze ontwateringswerken bijna uit het oog verliest. Wij hebben het wel gemerktschatter zijn is bepaald geen prettig baantje, vooral bij een werk, waarbij dat kan niet anders de een of ander een klein schade- postje te voorschijn ziet komen. We hebben het indertijd al nadrukkelijk gezegd alles zal zooveel mogelijk in der minne en naar ieders bevredi ging worden geschikt. Maar men loope niet voor elk wissewasje de schatters voorbij en naar den heer Poels, wiens tijd toch al overladen genoeg is. Met wat goeden wil, wat verstand en samen werking zijn de meeste van die grondkwesties bevredigend op te lossen. Nog iets over de uitgeworpen grond Men is er bij het werk van uitgegaan, dat met de grond uit de nieuwe bedding zooveel mogelijk de oude bedding zou worden aangevuld. Doch men kan, niet^te ver gaan er is een norm gesteld. Ligt de oude bedding meer dan 25 Meter van de nieuwe, dan is men daartoe niet verplicht. Er valt echter te praten. Wil men de laügs de kant ge worpen grond in zoon geval bijv. op zijn land verspreiden, dan bestaat een goede gelegenheid. Het rijk betaalt 80 procent van de loonen, indien men die grond in particuliere ont ginning op zijn land door werkloozen laat verwerken. Het ware te wenschen, dat men ook de werkzaamheden aan de Loo- beek kon beginnen. Gelijk men weet, bestaan er zelfs voor de Vierlings- beeksche beek, het Brabantsche be nedengedeelte, uitgewerkte plannen. Het wachten is enkel nog op Noord- Brabant. En intusschen wordt het aantal werkloozen steeds grooter. Gelijk wij reeds berichtten, wordt er ernstig over gedacht een aantal werklooze arbeiders uit Swalmen onder Horst te werk te stellen. Dat zou een uitkomst zijn voor deze gemeente, die haar aantal werkloozen door het sluiten der Ver. Swalmer Dakpannenfabrieken van 40 op 120 zag stijgen. Indien de ministerieele goedkeuring verkregen wordt, zal een proef genomen worden met een 25-tal arbeiders, die bekend zijn met grondwerken. Deze zullen per auto bus naar en van het werk worden vervoerd. Slaagt deze proef, dan zullen er meerdere autobussen uit Swalmen arbeiders aanvoeren. N.V.C. Buiten loeit d« storm en rukt aan muren en daken, en werpt neer wat niet vast verankerd zat, precies zooals de storm in figuur lijken zin over heel de wereld biaast en alJes uit zijn voegen licht wat geen stevig houvast heeft. Wat voor een jaar nog vaststond als een goed gefundeerd huis ligt nu reeds aan puin en veel wat groot leek voor de wereld en nog oogenschijnlijk vast lijkt, staat te schudden op zijn grondvesten, en kan ieder oogenblik ineenstorten. o— Is dat niet het beeld van den tegenwoordigen tijd, een tijd, die zich kenmerkt door de meest on gewone gebeurtenissen en vol is van de meest sterke tegenstellin gen? De eene afgrond roept de andere te voorschijn. En de tegenstellin gen zijn dan ook zoo groot ge worden, dat conflicten niet kun nen uitblijven. En gelijk de stormen in het luchtruim ontstaan, omdat er te groote verschillen zijn van lucht druk, zoo ontstaan stormen in het leven, omdat er te groote verschil len bestaan in welvaart en levensopvatting. De eene telt zijn inkomen bij duizenden, de andere bij centen, de eene richt heel zijn leven in naar Gods Wel, bij de andere telt de godsdienst niet meer mee. En zoo bestaan er onoverbrug bare kloven tusschen de verschil lende volken, tusschen hetzelfde volk in hetzelfde land, ja zelfs tusschen stad- en dorpsgenooten. En die tegenstellingen veroor zaken de stormen onder de volken, de partijtwisten in een land, de veeten in stad en dorp. Is er een kruid voor gewassen? Jawel, maar het kruid, dat de genezende kracht moet brengen, wordt verworp m en niemand be hoeft er zich over te verbazen, wanneer de heele bestaande be schaving door dezen storm ten onder gaat. Maar evenmin behoeft men er een moment voor te vreezen, dat mét den ondergang ''an heel de kunstig in elkaar geknutselde wereld, ook het onvervormde Christendom ten onder zal gaan. Evenmin als het ten onderging in vroegere stormen, die de be schavingen van Europa wegvaag den, zal het thans ten onder gaan, als het werkelijk eens zoover komen zou daarvoor slaat ons behalve de eeuwige Wet dat het Ware leven blijft, borg hetrotsvaste geloof aan Christus' voorzegging, dat geen oogenblik aan het wan kelen kan worden gebracht »Ik zal met U zijn lot aan het einde der tijden en de poorten dei- hel zullen haar niet overweldigen." Vogelbescherming eu mode. Nu de nieuwe mode ons steeds meer en meer hoeden geeft, die met groote of kleine veeren gegar neerd zijn, wordt o.a. door het Zwitsersche Comité van de vogel bescherming op het gevoel der vrouwen gewerkt, en vraagt zij hare medewerking in den strijd tegen het dragen van veeren van bij de wet beschermde vogels. Vele vrouwen zijn er zich niet van bewust, dat zulk een mode ongelooflijk veel vogels met de mooiste kleurenpracht eischt, en waabij men zich bij het vangen niet ontziet zijn toevlucht te ne men tol de gruwzaamste midde len. Zoo'n vernietiging op groote schaal'maakt, dat vele vogelsoor ten zoogoed als geheel uitsterven. Zijn de vrouwen, die de zoo buitengewoon mooi gevormende reiger-veeren dragen, er zich wel van bewust, dat de reigers deze veeren slechts in broedtijd dragen? Om deze veeren dus machtig te worden moet men op de reigers jagen, in den tijd, dat zij druk bezig zijn met de verzorging van hun jongen. Ouderliefde, die ook bij de vogels sterk ontwikkeld is, doet de anders zoo voorzichtige reigers bij hun jongen blijven, waar zij dan bij het nest neergeschoten worden. De op winst beluste jagers bekom meren zich verder niet om de jongen en laten deze een gruw- zamen hongerdood sterven. De hebzucht uit winstbejag naar deze reigerveeren is zóó groot, dat in Platlensee (Hongarije) een kolonie van 20 reigerparen door bewapende wachters moest be waakt worden. Een twintig jaar geleden zag men op de hoeden der dames allerlei soorten vogeltjes dragen, zwaluwen, meesjes, vinken, spreeu wen, spechten e.a. Al deze soorten vogels, alsook meeuwen, zeezwaluwen, ijsvogels enz. zijn in Zwitserland althans, door de wet beschermd. Het doo- den en vangen van en het hande len in doode en levende vogel soorten is niet alleen streng ver boden, maar zelfs het verwerken van de veeren dezer vogels voor modedoeleinden, is er strafbaar. Noodlanding van een militair vliegtuig. Dinsdagmiddag te ongeveer zes uur heeft een militair vliegtuig van Soesterberg, dat in de buurt van Utrecht vloog een noodlanding moeten maken op een weiland, langs het Merwedekanaal, bij de Draai brug van den Vleutenschen Weg. Bij de landing stootte het vliegtuig evenwel tegen een kleine verhooging in het terrein, waardoor het landings gestel defect raakte en het toestel, toen het eenmaal grond raakte, over den kop sloeg. De luitenant-vliege nier van Houtegem, die de machine bestuurde, bleef wonder boven won der ongedeerd en kreeg slechts alleen een bloedneus. V\jf en twintigduizend gulden verduisterd. Zaterdagavond is de kantoorbe diende van een firma uit de omge ving van Utrecht, die Vrijdag met medeneming van een bedrag van f 62.00 was verdwenen, op het vliegveld Berlijn-Tempelhof gearres teerd. De man, die in betrekking was bij een groote houtfirma, werd bij zijn aankomst van het vliegveld uit Parijs aangehouden door de politie van het vliegveld. Hij was over Rotterdam naar Parijs (gevlogen en vandaar naar Berlijn. Bij zijn verhoor bekende hij veel meer dan het bedrag van f 62.00 te hebben verduisterd. Volgens zijn verklaringen gaat het om een to taal van minstens f25.000. Brand ia Kasteel Hillenraadt. Dinsdagmorgen brak brand uit in de paardenstallen van Kasteel Hillen raadt te Swalmen. Het vuur ontstond in de zolderin gen, welke uitbrandden. Een groote hoeveelheid hooi en stroo ging ver loren. De stallen zelf koeden door krachtig ingrijpen der Swalmer brand weer en van de Roermondsche mo torspuit gespaard blijven. De schade, welke eenige duizen den guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Oorzaak ver moedelijk kortsluiting. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur Worden gevraagd: Leerling-kleermaker Boerenknecht voor Oirlo Huishoudster voor boerderij 1 burgerdienstmeid voor Beugen 2 boerendienstmeiden 1 dienstmeisje voor dadelijk Dienstmeisje 20 j. dad. v. Oirlo Boerenmeisje 15—16 j. v. Oirlo Jongen v. boerenwerk v. Oirlo 2 dienstmeisjes voor Deurne Bieden zich aan Burgerdienstmeisjes voor dad. 31, 22, 20, 18 en 15 jaar. Boerendienstmeisjes, Paschen en dad, 20, 18, 16 jaar Dienstmeisje 14 jaar v. 1 Apiil Bcerenknechten v. Mei 18 en 28 j. Dagmeisjes 16 en 20 jaar Werkvrouwen Smidsleerling en smidsknechten. Metselaars, timmerlieden, schilders, losse arbeiders, stucadoors, kleermakers. 3 dienstmeisjes voor Venlo 2 jongens 14 jaar v. boerenwerk Muziek van P. ELISEUS Bruning Tekst van P. GILBERTUS Lohuis Verkrijgbaar: Fa. van den Munckhol verschillende kleuren, spotprijs. J. Beerkens, Kolkweg 8. Schitterende collectie Uoorjaarsstoffen Smalle Vitrages 28. 26. 16. 12. 10 cf. AI i P I J- AAK t üc oo Alloverneï zeer mooi 48. 34. 30. 26 cf. I A,fleoai'e Paneelgordunen 4.85. 3.25. 2.45. 88 cf. Geruite en Gestreepte Gordijnen 22. 20, 18. 16 cf. Paneelgordiinen zeer mooi 1.88. 1.45. 1.25. 1.08 MAGAZIJN DE ZON Groote SM 9

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9