JAC.RM* Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 'WOftDEELIGSTj .(manufacturen WORDEEUföj Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Venray - Curasao. Nederland - België. Gemeenteraad Venray Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 Februari 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 9 r--' f r (i j MANUFACTURE^ BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'cl. bij abonnement lagere tarieven. I'itsavp van FIKMA VAN 1)EN MI'NC.KHOF VEN'KAV' Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Wij gelooven niet te overdrijven als we zeggen, dat voor korten tijd Curasao in Venray vrijwel onbe kend, en dus onbemind was; en zij die den naam (<enden, dankten dit wellicht nog uitsluitend aan de firma Wijnand Focking, wier likeurtje van dien naam op feestjes werd ge schonken. Te verwonderen valt dit niet, hoe toch zouden deze zes kleine, rotsige, droge, zonverschroeide eilandjes, ver weggeworpen in de Caraïbische zee, met een gezamelijke oppervlakte, die nog niet het 33ste gedeelte van ons kleine Nederland haalt, de aandacht van Neerlands bevolking tot zich kunnen trekken. En wist men in Holland, met zijn zeehavens, ternauwernood van het bestaan van de kolonie Curasao, hoe wilden dan wij in Limburg, waar geen direct contact met onze overzeesche bezittingen bestaat, beter op de hoogte zijn. Kan ons dit dus niet verwonderen, we beschouwen het te minder als een blaam, als we bedenken, dat het zelfs in de Kamer kon gebeuren, dat een der afgevaardigden, bij de be handeling van de begrooting van Suriname en Curasao, dorst vragen, waarom men geen brug sloeg van Suriname naar Curasao, om zoo doende beide noodlijdende kolonies uit haar isolement en noodtoestand te verlossen. Maar thans; na de wijding van een onzer dorpsgenooten en missio narissen tot Bisschop van Curasao, is deze missie ons ineens bekend en dierbaar geworden, en de zon onzer sympathie voor Curasao plots tot haar volle middaghoogte gestegen. Bleek deze warme sympathie dui delijk en laaide zij hoog op bij de wijding van „onze" Bisschop op Driekoningenfeest, zoo grootsch ge vierd in ons dierbaar Venray, zij bleef niet bij één grootsche viering slechts en verdween weer tegelijk met de vlaggen en wimpels uit onze straten, maar gedijt nog steeds vol sprankelend leven, hetgeen hieruit moge blijken, dat"zich thans weer eene commissie gevormd heeft, met het sympathieke doel, Z. H, Exc. Mgr. I. P. Verriet. ook in zijn tij delijke zorgen en nooden, zooveel mogelijk te helpen. Hoe dankbaar, na het gebed, ook de gaven, die deze commissie bijeen hoopt te brengen, door Zijne Ex cellentie zullen aanvaard worden, zullen wij tenvolle begrijpen, als we bedenken, dot de plotselinge econo mische opbloei, die Curasao mee maakte, door de vestiging van de machtige Bataafsche Petroleum Mij., voor Curasao's Bisschop slechts grootere finantieele zorgen meebracht. Verplaatsing van bevolking, ves tiging van duizende vreemdelingen, bracht nieuwe nooden. Overal moesten nieuwe kerken, nieuwe scholen, nieuwe zustershuizen, nieuwe pastorietjes gebouwd worden. En wat de brandkast onmogelijk deed schijnen, werd mogelijk door 't groot Godsvertrouwen en het bedelend rondreizen van Mgr.'s on- vergetelijken voorganger. Mgr. Vuyl steke z g. Hij zag de nooden en waar nood was, daar moest gehol pen. De geestelijke belangen van het volk, waarvoor hij leefde en stierf, gingen Hem boven alles. Dat deze plotselinge, noodzakelijke uitbreiding, juist in den tijd, dat bouwen in Curasao zéér duur was, het Vicariaat in groote finantieele zorgen bracht, zal eenieder begrijpen. Daarbij het Bisschoppelijk paleis, als we tenminste dezen weidschen naam mogen geven aan de woning van den Bisschop in Curasao, heeft nimmer van den economischen op bloei geprofiteerd, maar is steeds ia denzelfden primitieven toestand ge bleven als voorheen, toen Curasao slechts was een noodlijdend klein eilandengroepje in de Caraïbische zee, met een arme, eigenlijk dage lijks hongerende negerbevolking. Daarom is de vorming van dit comité zoo sympathiek, daar zijn speciaal doel ook is, gelden onder de Venrayers bijeen te verzamelen, om die Z. Exc. Verriet ter hand te stellen, opdat Mgr. na aankomst in Curasao de zoo hoog noodige ver beteringen in Zijn „paleis" zal kun nen aanbrer.gen. Wij bevelen deze commissie dan ook ten zeerste bij alle Venrayers aan, en wenschen haar een groot, uitbundig succes Heel Nederland sprak over de feestviering op Driekoningen in Ven ray; alle kranten wijdden er artikelen aan; foto-pagina's lieten zien wat Venray gedaan had om zijn Bisschop te eeren en te vieren: Moge het succes van dit comité zoo groot zijn, zoo overweldigend, dat Venray ook hierin aan heel Nederland ten voorbeeld zal gesteld worden. In Venray gaat het verhaal, dat bij den bouw van de schoone tem pel de Venrayers een lange keten gevormd hebben van de Maas tot aan de kerk en zoo de materialen doorgaven voor hun Godshuis noo- dig. Dat wij ook nu weer een lange keten vormen, niet van de Maas tot aan de kerk, maar van Venray tot Curasao, opdat zoo steeds onze gaven mogen gaan vanuit en door onze handen, in de hand van onzen, door de Paus van Rome zoo hoog verheven dorpsgenoot, Zijae Ex cellentie Mgr. I. P. Verriet. De bouwaflaat zal thans God ze'f schenken in Zijn goddelijke zegen over alle milde gevers Toen de wereldoorlog woedde, hebben we ook in ons land benauw de oogenblikken meegemaakt, maar den meest critieken tijd beleefden we kort voor en tijdens de onderhande lingen te Versailles. Onze Zuider buren waren 'overmoedig in hun verschen overwinningswaan en ze rekenden vast op een belooning voor de gebrachte offers. De 14 punten van Wilson, basis der onderhande lingen te Versailles, w.o. het zelfbe schikkingsrecht der volkeren, waren een beletsel voor de annexatie van zuiver Duitsch gebied. Zulk loon was ook minder begeerlijk, omdat België reeds tweetalig was en de toevoeging van nog een landstreek met een nog weer een andere taal sprekend volk, zeker gten gunstige perspectieven opende. Daarom ke ken de Belgen liever naar het Noorden, waar het Limbourg cedée aldus ten onrechte genoemd een bijna honderd-jarige begeerte had wakker gehouden en waar zij eveneens ten onrechte Belgische sympathiën verankerd dachten. En naar Zeeuwsch-Vlaatideren blikten ze en naar de boorden van de Schelde, waarin de roem van Antwerpen als zeehaven meer om sloten werd gehouden, naar ze meen- deD, dan wanneer dat Schelde water met haar boorden Belgisch gebied zou zijn. Ia die dagen werden in duizenden Belgische winkels prentbriefkaarten verkocht met de kaart van Nieuw- België er op, waartoe Nederlandsch Limburg tegen het Belgisch annexio- nisme, maar toch vreesden we. Al bleek zelfs het Kamerlid Schaper be reid om met het geweer op den schouder naar de grenzen te snellen als ons grondgebied zou worden be dreigd, toch wanhoopten we aan het nuttig effect daarvan, nu België zulke machtige vrienden had, die den oorlog wonnen. Onze diplomaten, geleid door Jhr. Loudon, ontwikkelden echter een nuttige activiteit te Parijs en zij Wis ten niet het minst door hun toe zeggingen om België ter wille te zijn Engeland en eindelijk ook Frankrijk voor de Nederlandsche zaak te winnen. Van oas werd af stand van grondgebied verlangd, maar daar tegenover zegden wij toe dat we België tegemoet zouden komen in haar economische moeilijk heden, o.a. door de verbinding van Antwerpen met het Duitsche achter land te vergemakkelijken. We juich ten toen om de oplossing en waren bereid om den prijs er van con amöre te betalen. België werd stug door de tegen slagen en weinig vriendelijk in som mige opzichten. Had men ons vanuit Brussel dadelijk den wissel gepresen teerd, dan zou deze zeer zeker on middellijk gehonoreerd zijn geworden. Eerst veel later echter, toen de Belgische regeering begreep, dat haar desiderata toch nimmer in vervulling zouden gaan, begon zij met ons te onderhandelen. Toen wij al veel angst en zorg... vergeten waren. Eindelijk werd een overeenkomst gesloten. Het Antwerpen-Rijnkanaal was een deel van den inhoud. De Tweede Kamer accepteerde de over eenkomst, de Eerste Kamer ver wierp haar. Het accoord heette niet billijkhet was te eenzijdig, naar men in onzen Senaat beweerde, doordat alléén België voorrechten verwierf en Rotterdam schade zou lijden- We waren hier al lang vergeten, dat we een prijs hadden te betalen, wel niet voor een gewonnen goed, maar dan toch voor een afgeweerd kwaad. Een prijs, waarin we hadden bewilligd. Natuurlijk bleef er na deze beslis sing iets haperen aan onze verhou ding met de Zuiderburen, tot beider nadeel. Toen de ontstemming in België wat geweken was, zijn de onderhandelingen hervat en thans schijnt de zaak weer in kruiken en kannen te zijn. Wat daar thans precies inzit, weten we nog wel niet officieel, maar dat is voor een be paalde groep Nederlanders geen be zwaar om tegen de nieuwe overeen komst al vast weer te gaan ageeren. Vergaderingen worden belegd om aan onze regeering te kennen te geven, wat men eventueel in die nieuwe overeenkomst niet wenscht te accepteeren. We vinden zulke actie gevaarlijk, omdat ons aanzien in de internatio nale politiek er sterk door zou worden geschaad, indien onze Minister van Buitenlandsche Zaken wederom zou worden gedésavoueerd we, als volk, zoo weinig onze verantwoordelijkheid bewust zouden blijken voor vroeger gedane belof ten. Al te vaak zijn bovendien de industrieele belangen van ons land opgeofferd of ten achter gesteld aan Rotterdamsche en Amsterdamsche havenbelangen. Genoemde steden zijn bekend, niet alleen om haar havens, maar ook als bakermat van onze politieke kopstukken en als bronnen, waaruit bij vroegere ge legenheden het goud vloeide voor doeltreffende belangen-acties. Dat men nu ook eens op de be langen lette van landbouw, handel en industrie, die met een economische toenadering tot België gebaat zijn. Van alle ons omringende landen wordt onze handel op België nog het minst bemoeilijkt. Dien toestand te bestendigen en tevens een eens gegeven woord in lossen, is óók wat waard. Vergadering Woensdag 24 Febr. Nadat de Voorzitter de vergade ring met gebed had geopend, deelde hij mede, dat de Heer Stoot bericht had wegens ongesteldheid de ver gadering biet te kunnen bijwonen. De notulen der vergaderingen van 26 Nov., 21 en 22 Dec. 1931 werden goedgekeurd, nadat de heer Millen had opgemerkt dat er op eene plaats moest staan „landbouw- arbeiders" in plaats vaa bouwvak arbeiders en de heer van Boven had opgemerkt dat hij de vergadering van 22 Dec. niet had bijgewoond en hij dus ook niets gezegd kan hebben, Het bleek, dat het in die vergade ring op naam van den heer van Boven vermelde moet worden ge schreven op naam van den heer van Haren. Hierna hield de Voorzitter een terugblik op het jaar 1931. Spreker herinnerde eraan, dat hij vroeger reeds gezegd had. dat de vette jaren gevolgd worden door magere. Le verden de eerste negen maanden van 1931, vcor den boer nog een bestaan op, de laatste drie maanden waren van dien aard, dat een bestaan er zelfs niet uitkwam. De Raad zal er dus rekening mede moeten houden, dat de op brengst der Belastingen aanmerkelijk zal gaan dalen en zoo mogelijk de Gemeentelijke huishouding, gaat ont wrichten. Waar hier in Venray een overwegende boerenbevolking woont, is, zij het dan ook een bescheiden welvaart voor den landbouwer noo- dig, om ook een goede gang van zaken, in den Middenstand en Ar beidersstand te erlangen. Op 1932 drukt de werkeloosheid zeer. Gelukkig is hier de bekenverbete- ring ter hand genomen, die althans vooreerst de gezinshoofden en kost winners, den eersten tijd aan het werk kan houden. In het algemeen, zal van leder persoon, offers ge vraagd worden in dezen tijd. We zullen terug moeten naar een lager niveau. Zeker zal de Godsdienstzin van den Venrayer, hem te hulp komen en zal hij op God vertrouwende, moedig de toekomst tegemoet gaan. 2. Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijz. lagere scholen overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Deze werd bepaald, op 80 procent van f 7.29 per leerling. 3. Voorstel van Burg. en Wetn. tot aanvulling der verordening op de veemarkt. Met algemeene stemmen besloot de Raad, tot aanvulling der veror dening op de veemarkt met de be paling, dat geen vee behebt met runderhorsel op de markt zal wor den toegelaten. Deze bepaling zal wel flink mee helpen aan de bestrijding der horsel. 4. Voorstel van B. en W. om in verband met een verzoek van de Vereeniging voor landbouwonderwijs een besluit te nemen, dat de oprich ting en instandhouding van Land- bouwhuishoudonderwijs in de ge meente noodig is. Z.h.s. ging de raad met dit voor stel accoord. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een éénmalig subsidie groot f 300 aan de Vereeni ging voor landbouwonderwijs voor het geven van huishoudcursussen. Wegens de groote deelname der leerlingen, moesten er meer cursussen gegeven worden dan aanvankelijk berekend was. Meerdere cursussen kosten meer geld. Om nu alle leer lingen deelname mogelijk te maken, dit voorstel ingediend. De rest der kosten, zal dan gedragen wor den door de Vereeniging Landbouw onderwijs. Met algemeene stemmen verleende de Raad deze subsidie van 1300. De heer Millen had geboord, dat niet allen die zich aangemeld had den, ook toegelaten waren tot de school. Dit zal wel komen, dat deze leerlingen nog te jong waren. Men moet 16 jaar oud zijn, zegt de Voorzitter. De heer van Boven, vraagt, of de Gemeente moet bijspringen als de school noodlijdend is, waarop de Voorzitter zegt, dat de kosten ge dragen worden 30 procent voor de Gemeente en 70 procent voor het Rijk. 6. Ingekomen schrijven van het Ned. Instituut van Architecten inzake het uitvoeren van particulier werk door ambtenaren. Werd voor kennisgeving aange nomen, daar hier geen particulier werk gedaan wordt, door de Amb tenaren. 7. Ingekomen schrijven van het Gedeputeerd Bestuur inzake begroo ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven. De Voorlezing van dit schrijven werd door den Voorzitter gedaan, waardoor de leden van dit schrijven kennis kregen en misschien wel het voornemen maakten om geen ver andering in de eenmaal vastgestelde begrooting, om zoodoende de ge meentelijke huishouding in evenwicht te houdeD. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek van J. A. Poels als wnd. Voorzitter der Commissie tot verleening van steun aan landbouwers die als gevolg der crisis in nood verkeeren.om eene renteloozebijdrage uit de gemeentekas van 30 procent van den te verleenen steun tot een maximaal bedrag van f 4500. De Voorzitter houdt bij dit punt, een kleine inleiding en zegt, dat ook B. en W. evenals het Provinciaal Bestuur voor de Provincie, op het standpunt staan, dat het hier een Gemeentebelang betreft. Er moet natuurlijk op gerekend worden, dat een gedeelte van dit bedrag van f4500.— verloren gaat en niet te rugbetaald kan worden, maar al was zelfs het geheele subsidie verloren, dan nog zou de verleening van dit bedrag te billijken^zijn. De heer Van Haren zal gaarne zijne stem aan het voorstel geven, doch vreest, dat dit bedrag wat laag zijn zal, doch dan kan men wel weer aankloppen. Mocht er ooit een adres van den Middenstand komen, dan hoopt hij dat ook dit een goede ontvangst hebben zal. De heer Millen vraagt, als er nu een verleende ondersteuning terug betaald wordt, wie der subsidieeren- de besturen zal dan dit bedtag ont vangen, waarop de Voorzitter zegt, dat dit dan pondpondsgewijze ver deeld wordt. De heer Van Boven juicht dit voorstel ten zeerste toe en hoopt ook, dat de arbeider geholpen zal worden. Hij hoopt dat alle leden zullen vóórstemmen en dat Godszege op deze subsidie rusten zal. De Voorzitter den heer Van Haren beantwoordend spreekt de hoop uit, dat een aanvrage als door hem bedoeld niet noodig zijn zal, doch zou het zoover komen dan kan op een sympathieke medewer king bij B. en W. gerekend worden. Wethouder Pubben hoort gaarne deze sympathiebetuiging voor den gedrukten boer. Zeker het is een bescheiden hulp, maar toch zal het een zwaar werk zijn voor de Com missie der Steunverleening. Hij hoopt dat spoedig betere tijden aanbreken, zoodat terugbetaling mogelijk zal blijken. De heer Vermeulen vraagt, of er uit den Raad ook twee leden wor den aangewezen om zitting in deze Commissie te nemen. De Voorzitter zegt, dat we nu aan dit punt zijn en hij dan ook de eer heeft de heeren Wethouder Pubben en van Haren tot leden dier Commissie aan te wijzen, die desge vraagd verklaarden deze benoeming aan te nemen De heer Houben dankt als Voor zitter der Steuncommissie den Raad voor zijn sympathieke handelwijze. 10. Voorstel van B. en W. om aan het Plaatselijk Crisis Comité eene bijdrage te verstrekken tot het ver schaffen van extra hulp voor aan schaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. aan daarvoor in aap- merking komende crisis-werkloozen tot een gelijk bedrag als door het Nationaal Crisis Comité aan het Plaatselijk Comité zal worden be schikbaar gesteld over een tijdperk van 12 maanden en tot een maximaal bedrag van 10 cent per ingezetene. De Voorzitter zet uiteen, dat het Nationaal Crisis-Comité heeft ge schreven. dat in plaatsen waar geen steunregeling is 5 ceDt per inwoner voor dit doel wordt disponibel ge steld mits de Gemeert: een gelijk bedrag verleent. Dit komt voor Venray neer op f 632.50. In plaatsen waar een goedgekeurde werkver schaffing is, wordt niet meer dan 5 cent verstrekt. Waar een goedge keurde steunregeling is wordt 10 cent gegeven. De h<:er Millen betreurt het ten zeerste, dat hier niet tijdig een steun regeling is opgezet, waarop de Voorzitter zegt. dat de Minister deze voor Venray niet goedgekeurd zou hebben en dat we blij mogeo zijn zulk een regeling hier nog niet noodig te hebben. Ook Wethouder Odenhoven be jammert het gebrek aan een steun regeling, maar daar is niets meer aan te doen. De heer Millen acht het zijn plicht op dit verzuim te wijzen, was deze regeliDg er wel, dan kregen we nu 10 cent. De heer Van Boven vraagt, of deze gelden alleen disponibel zijn voor hen, die bij de werkverschaffing zijn, waarop de Voorzitter bevesti gend antwoordt. 11. Ingekomen schrijven van den Nederlandschen R. K. Bond St. Michael inzake jaarwedderegeling der dienaren van Politie. De Voorzitter leest dit schrijven voor en zegt, dat de salarissen op nieuw vastgesteld moeten worden. Langen tijd is er onzekerheid geweest of hier in Venray veldwachters of wel dienaren der politie zouden komen. Nu weet men dat Venray dienaren der politie krijgt. Later zal op dit onderwerp nader worden teruggekomen. Eerst moet alles op nieuw gerpgeld worden. De heer Millen wijst op de werk zaamheden van Fila en de heer Van Boven zegt, dat ook Derks veel te veel uren maakt. Laat de Gasfabriek haar eigen werk doen, maar Diet Derks heele dagen laten loopen. De Voorzitter gelooft niet, dat dit zoo erg is, de tijd van bezuiniging is er. Bovendien is de toestand nieuw en moet alles onderzocht worden. 12. Ingekomen dankbetuigingen van Prov. Vereeniging der Openbare leeszalen en A.N.W.B. voor verleend subsidie. Behalve genoemde dankbetuigingen is er ook nog een ingekomen van het Patronaat St. Antonius, zegt de Voorzitter. 13. Voorstel van B. en W. tot velling en verkoop van circa 1 H.A boschgedeelte van Sectie H. 1237, gelegen te Venray, Laagheide, Ende poel. 14. Voorstel van B. en W. tot velliDg en verkoop van circa 3 H.A. boschgedeelte van Sectie D. 3237, gelegen te Venray, Vlakwater. De Voorzitter zegt, dat de boomen gerooid moeten worden conform het advies van het Staatsboschbeheer. De werkzaamheden zullen door de werkloozen worden uitgevoerd. Z.h.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer Millen, dat de Gasfabriek er wel een kracht bij kan gebruiken. Nu wordt er soms 14 tot 16 uur ge werkt. De meoschen zijn er niet op tegen, de werkzaamheden brengen dit soms zoo mee. Als de menschen dan ook maar eens schadeloos ge steld werden met wat vrij at. De Voorzitter zegt, dat dit niet waar kan zijn, intusschen heeft het de aandacht van B. en W. De heer Millen zegt, dat er aan de Arbeidswet de hand niet gehou den wordt. Verder wil hij in verband met het door den Voorzitter bij den aanvang der vergadering gesprokene wel toegeven, dat alle standen boven hun stand geleefd hebben. Echter terug naar lager niveau, acht hij verkeerd. Hij zou den levensstandaard liever opvoeren. Tevens wil hij wel eens wijzen op de Ambtenaar- salarissen. Die zijn in de mobilisatie verhoogd en na de mobilisatie nog eens. Nu het levenspeil lager is, springt deze toestand te meer in het oog. Hij verlangt dan ook van Rijk, Provincie en Gemeente de ambtenaren aan den tand te voelen te beginnen bij de Kamerleden. De heer Arts vraagt naar hec uit breidingsplan, dat de Voorzitter zegt eerstdaags terug te verwachten. Verder wijst de heer Arts op den vuilnishoop bij de Willemstraat, die nog steeds niet verwijderd is tot last der omwonenden. De Voorzitter zegt, dat deze aan gelegenheid zijn aandacht heeft. De heer Vermeulen vraagt naar den uitslag van het onderzoek om retourkaartjes in te voeren bij de Gemeente-autobusdienst, waarop de Voorzitter zegt, dat volgens het gevoelen van de conducteurs dit wel zou leiden tot meer personenvervoer maar ook tot mindere geldontvangst. De heer Vermeulen is van andere meeniog. Hij ziet er nu velen loopen. De heer Millen stelt voor, het eens voor een jaar te probeereD, doch de Voorzitter meent, dat het nu geen tijd is om proeven te nemen. De heer Vermeulen dankt den Voorzitter voor het mooie boekje, waarin de Politieverordening is af gedrukt, maar deze is niet gelijk aan datgene wat de Raad goedkeurde, zooals hij heeft opgemerkt (gelach). De Voorzitter betwijfelt dit, doch de heer Vermeulen leest art. 165 voor, dat andeis geredigeerd is. De Voorzitter zegt, dat de Raad vrijheid heeft gegeven om redactio- neele wijzigingen aan te brengen. Bovendien wordt deze materie (het verleenen vaD persoonlijke diensten) geregeld bij de Gemeentewet. Wethouder Pubben hoopt, dat de Politie soepel zal optreden bij de toepassing der nieuwe bepaling voor vee ter markt aanvoeren. Hij hoopt als de geneesmiddelen ter bestrijding der runderhorsel zijn aangewend, het vee toegelaten zal worden. De heer van Boven hoopt, dat eventueele aankoopen van klceding en schoeisel voor de werkverschaf fing in Venray zullen plaats hebben' De Voorzitter antwoordt, dat alles van het Nationaal Comité verstrekt wordt. De heer van Boven zou de markt- gelden iu dezen crisistijd met de helft willen verminderen. De Voorzitter merkt echter op, dat dit zoo maar niet gaat, wel heeft de heer van Boven gelijk. Doch deze gelden worden geheven volgeDS een Koninklijk goedgekeurde verordening en elke verandering zou dusook zoo gekeurd noeten worden. Het onderhoud de;, markten kost echter ook geld. inkomst a kan de Gemeente nu "zeker l et missen er zooveel subsidiën verleend moeten worden. De Heer Arts zou op marktdagen de Groote Straat voor voertuigen afsluiten, dit gebeurt echter reeds op een bepaald uur, zegt de Voorzitter. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY. 27 Februari 1932 UITNÜODIGING. Op Woensdag 2 Maart a.s., des avonds om 7 uur zal in de zaal van het Patronaatsgebouw alhier, door den Weleerw. Pater Juslus Merks O.F.M. een bespreking worden ge houden over het R.K. Woonwagen liefdewerk in ons Bisdom. De Spreker hoopt door dezen avond meer bekendheid te geven aan bestaan en taak van dit Roomsch werk van naastenliefde en zal trach ten in het mee leven der menschen, aan het R.K. Woonwagenlitfdewerk in het Bisdom Roermond een krachtige steun te verschaffen. Wij noodigen ieder uit deze spreek beurt te komen bijwonen. Toegang gratis. Kadastrale leggers en plans. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans wederom bijgewerkt zijn terug ontvangen en ten kantore van dei. Gemeente- Opzichter onder den Boog kunnen worden geraadpleegd. Venray, 22 Februari 1932. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO Telefoon. Op de nieuwe gidsen van het telefoonnet Venray is nog bij te schrijven Publiek telefoonstation „De Nach tegaal," Deurnescheweg, stationhou- der J. Willems.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1