A Oosting-lns< Tuin- en Landbouw Redlijnen bij brand (jemenjjde Berichten Uw Zenuwen (9' 1 790-20 De maand Januari. De vele liefhebbers van tuioieren voelen zich in hun sas, als Januari in het land is, want dan komt er weer volop werk voor ze. En het werken is nu zoo dankbaar, want alles knapt op onder onze handen, rwijl er nog geen welige groei is van bet onkruid, dat bet aanzien a-.ders weer zoo spoedig kan ver enderen. Natuurlijk moeten we onze werk zaamheden door het weer laten be palen. Als het vriest, dan moeten we van grond en planten afblijven, maar zoo gauw het open weer is, dan kunnen we aan den gang. Aller tst maken we den tuin schoon de paden schoffelen wé af en het af- üchepsel werpen we op den grond, die straks gespit wordtkoolstron ken e.d. worden verwijderd. Dan gaan we voor mest zorgen. Brengen we stalmest op, dan hebben we er een kruiwagen van noodig per 15 vietk. M. Is de stalmest eenmaal over het land uitgestrooid, dan moet g3uw worden gespit, daar anders te veel stoffen vervluchtigen. Zaaien is in dezen tijd van het jaar steeds riskant, maar als een zaaisel gelukt, heeft men er ook veel vpldoening van. Op een warm plekje voor een muur of schutting kunnen we het reeds met spinazie probeeren; ook met radijszaad en schorseneeren. De koude bakken maken we goed hoonwe brengen er nieuw? ^edzame aarde in en zaaien dan wortelen, „Amsterdam che Bak" ;3 daarvoor de meest geschikte soort. Zoon koude bak kunnen we thans ook heel goed over een bedje aard beien plaatsen, waardoor we deze vroeg winnen. In een warmen bak kunnen we natuurlijk nog veel meer doen. We nemen daartoe den grond een meter diep weg en brengen er dan aller eerst een flinke laag bladeren in, die we stevig en gelijkmatig aanstampen; daarop komt een laag paardemest van een halve meter, welke laag eveneens stevig wordt aangestampt. Nu brengen we de ramen op den bak en we wachten tot de broei begint. Des nachts dekken we, over dag laten we het zonnetje toe. Als de broei begint, dan steeds van den wind af luchten om de dampen te laten ontsnappen. Na veertien dagen ongeveer brengen we dan een circa 10 c.M. dikke teellaag op en na een paar dagen nog zoo'n laag. Zoolang de bak dampt, blijven we luchten voor zonsondergang steeds dekken. Nu kunnen we gauw gaan zaaien raapstelen en kropsla, radijs, snijsla, wortelen, stamsnij- of princesse- boonen, we kunnen er ook bloemkoolplan ten in uitzetten. In dea fruittuin. In den frutttuin is thans heel veel te doen. We kunnen nog verplanten, maar wijzen vooral op de noodzaak van bemesting voor het oogenblik. Stalmest wordt licht ondergespit, beginnende een meter uit den stam, strooien we dien tot onder de uit einden der takken. En dan spuiten en borstelen tegen het ongedierte Stammen maken we met staaldraad- borstels schoon en we smeren ze in met een mengsel van gebluschte kalk cn ijzervitriooloplossing, waarmee we de schadelijke insecten tusschen de schors dooden. Lijmbanden nakijken en onderhouden. We bespuiten alle t v.ken met een 10 procentsoplossing van vrucbtboomcarbolineuro, denk <-r om: geen timmermanscarbolineum Met dezelfde oplossing smeren we de stammen in. Niet spuiten bij vriezend weer De leiboomén voor schuttingen en muren maken we voor de bespuiting geheel los het doode hout verwij deren we en de rest snoeien we op d? juiste wijze in. Met perziken en abrikozen wachten we daartoe echter tot Maart. Hekwerk en muur be spuiten we met een 10 procents cteoline-oplossing. de boomen zelf met een iets zwakkere oplossing. Alle dood hout wordt uit de v'ucbtboomen weggesneden en te dichte kronen worden gedund. Het snoeisel dadelijk opruimen. In den bloementuin. Bij zacht weer ontdekken we eenigszins verschillende planten, ook de hyacinthen. Toch oppassen nog. Winterharde heesters kunnen ge snoeid. De boórdbedden kunnen worden opgeknapt. We verplanten, wat daar bet vorig jaar misstond oude sten gels worden afgesneden en verwij derd. Vele vaste planten kunnoen worden ingebracht óf verzet, na al- of niet gesch eurd te zijn. Voor voortkweeking nemen we speciaal de buitenste deelen. Aan de voorzijde der borders kan men nu met succes violen uitplanten, Vergeet-me-nietjes en Phlox. O— Men lette goed op de kamerplan ten, die we stofvrij houden door ze met wat lauw water af te nemen. Nog weinig gieten, maar op het einde van de maand kunnen we reeds een beetje mest geven. Hyacinthen in potten of op glazen brengen we nu geleidelijk in het licht en in de warmte. Wie niets te doen heeft. ....Leze dit stukje. (Uit „Het Cliché".) Hoe is het mogelijk, dat in onze wereld vol behoefte en hulpbehoe vendheid nog iemand rond loopt, die niets te doen kan vinden 1 Hoe is het mogelijk, dat gezonde jonge menschen 's morgens tot negen uur op hun bed blijven liggen, onder het voorgeven, dat ze met hun dag geen raad weten Geen betrekkiag Dat is waar schijnlijk buiten hun schuld. Maar niets te doen Daar bestaat geen verontschuldiging voor in een samen leving, waarin nog zoo ontzaggelijk veel behoefte is aan hulp in de grootste verscheidenheid. „Knap de werkjes ia uw huis op, die altijd zijn blijven liggen, toen er volop werk was", luidde de raad van President Hoover, toen de groote werkloosheid in de Vereenig de Staten begon. Hier is al een uitgestrekt veld van werkzaamheden \oor ieder die han dig is en knutselen kan. Er zijn deuren, die piepen, ramen, die slecht sluiten, gaten in muren, die om wat gips vragen, te veel om op te noemen. Wie zich nog veroorlooven kan meer dan een kwartje materiaal te besteden aan kleine huiswerkjes, kan zijn liefhebberijen ter hand nemen met een ernst, die hem in korte tijd zeer bedreven zal maken. Hij kan zelf zijn gereedschappen en zijn in richting voor het uitoeffenen van zijn liefhebberijen knutselen en daar een volle werkdag mee bezetten. Hij kan zijn haisgenooten helpen en daarna zijn vrienden en kennissen. Er zijn nog tientallen andere manieren, waarop men zich nuttig kan maken, als men gedwongen is te wachten op een betaalde werk gelegenheid. Er zijn blinden, ziekea zwakken, die geen geld hebben om zich veel hulp te verschaffen. Hoeveel kan voor hen gedaan worden met niets anders dan een opoffering van een paar uur tijd Er zijn duizenden kinderen van onbemiddelde ouders, die te veel aan hun lot overgelaten worden. Ga naar hoofden van scholen en informeer hoeveel kinderen er zijn. die eigenlijk hulp zouden moeten hebben bij hun huiswerk en een klein steuntje door extra lessen na schooltijd hetgeen de ouders echter niet betalen kunnen. Weet u hoeveel kinderen een jaar korter onderwijs noodig zouden hebben, als er iemand was, die hen schooltijd nog eens geduldig inwijdde in de geheimen der tafels van vermenigvuldiging Niets te doen Kijk even om u heen zie hoeveel werk onafgemaakt blijft, omdat er niemand voor betaald kan worden. Stap af van uw egoïstisch stand punt, dat u alleen wilt werken ten voordeele van uzelf en dat u uw leege uren niet ten bate van andere menschen wilt vullen. Steek een helpende hand uit de mouwen en u zult uren te kort komen in plaats van met uw tijd geen raad te weten. Het zal u een groote zelfvoldoening geven, u zult heel veel door leeren, u zult behoeden tegen demoralisatie door niets doen en zonder het er op aan te sturen, zult u ten slotte uzelf de grootste dienst bewijzen. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn, Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het is al eens méér geweest, dat we er over geschreven hebben en toch vofelen we ons gedrongen om het wéér te doen, omdat het zoo uiterst belangrijk iszelfredding bij brand. De redding van menschen bedoelen we. Voor de beesten zor gen we over het algemeen weler zijn speciaal ingerichte stallen, waar uit al het vee bij brand zich zelf kan redden. We weten ook, hoe we het verlies van onze meubeltjes bij brand moeten dekken we verzekeren ons boeltje. Maar we doen niets om het leven van vrouw en kinderen en van ons zelf te beschermen. In den Schouwburg kennen we Dooddeuren, branduitgangen, brand ladders en brandweermannen achter in de zaal. De overheid kent haar plicht ten opzichte van de levens der gemeenschapsleden. In scholen en gestichten, waar de leerlingen intern, dus ook wonen, daar zijn eveneens reddingsmaatrege len bij brandgevaar getroffen. We maakten zelf onze studies in een internaat, waar regelmatig reddings oefeningen werden georganiseerd en waar in de slaapzalen bij elk raam een aan een haak bevestigd, opge rold touw hing, dat naar buiten geworpen tot dea grond reikte. We voelden er ons veilig. Over het leven van vreemden wordt over het algemeen wel gewaakt. Maar wat doen we thuis, voor onze eigen kinderen We schreven daar in den afge- loopen zomer over, toen m een Hollandsch dorp vier kinderen op een eerste etage levend moesten ver branden, omdat men buitenaf niet bij het raam kon komen en binnen geen redmiddelen voorhanden waren. Een paar jaar geleden verbrandden op een morgen op de Blaak, d.i, het hartje van Rotterdam, een moeder met drie kinderen, ook op een eerste etage. Men heeft ze nog voor het raam gezieu, maar ze durfden niet springen. Voor 14 dagen in Tilburg eenzelf de geval. Vijf menschen kwamen in de vlammen om op een eerste ver dieping ze stonden voor de ramen en zijn nog gezien op een balcon, Ze prutsten op het laatste moment nog tevergeefs met een laken. Van den zomer schreven we: menschen, gij. die uw boel hebt verzekerd, wat doet ge om het leven van vrouw en kinderen bij brand te kunnen beschermen En hoe een voudig en goedkoop kunt ge doel treffende redmiddelen ter beschikking hebben. Als in den nacht het vuur u verrast en de normale vluchtweg langs de trap is afgesloten, hoe zeker zijt ge dan van het levensbehoud voor de uwen en van u zelf, als daar naast het venster een stevige haak in den muur zit, waaraan een touw klaar hangt, dat ge tot op den grond kunt werpen, een touw met knoopen desgewensebt. of met een lus van onderen voor het neerlaten van kleine kinderen. Wie het „niet mooi" vindt iu zijn kamer, make er een kastje om heen. Hoevelen zouden onzen raad heb ben gevolgd Ook nü de lezer knikt van „hij heeft gelijk." maar -hij do jt niets Het is Januari en strakjes komen ze weer om de premie van de brand verzekering. Die betaalt men, want men zou geen raad weten anders, als zijn boeltje eens afbrandde. Goed, maar zult ge raad weten, als straks uw gezin in de vlammen zou omkomen en ge moest u ver wijten, dat ge niet de eenvoudige redmiddelen had willen bekostigen, die daarvoor noodig zijn Een uit gave voor één keer 't Is, of menschenlevens veel minder tellen dan zakelijke goederen. Als liet gehageld heeft, adverteert een actieve verzekeringsmaatschappij dadelijk verzekert u tegen hagelslag, Na een roofoverval biedt men in de krant loeiende sirenes aan. Heeft het gestormd, dan leest ge: verzekert u tegen stormschade. Maar welke zakenman is nu zoo actief om te adverteeren ik héb ze, of: ik zal zórgen, dat ik ze heb, haken en flink touw, of ijzerkabel, waarmee ge u redden kunt bij brand 1 O, als we geen journalist waren, dan zouden we op het oogenblik handelaar willen zijn in ijzerwaren of touw, de menschheid ten nutte, ons zelve ten voordeel Er is malaise, maar óók in den geest des menschen Venlo passeert de 25000. In alle stilte, zonder de gebruike lijke spaarbankboekjes of andere feestgeschenken voor den 25.000sten inwoner, heeft Venlo in den loop van 1931, zijne bevolking zien groeien tot boven de 25.000 zielen, Op 31 December 1930 was het inwonerstal 24.275, op 31 December 1931 25.052. waarvan 12.221 mann. en 12.831 vrouwelijke personen. Sluikhandel. Men schrijft uit Wellerlooi De sluikhandel alhier langs de grens neemt in sterke mate toe. Dagelijks gaan er honderden pon den koffie, meel en bloem de grens over naar Duitschlaod. Tabak en sigaretten is een zeer gewild artikel bij de smokkelaars. De smokkelhandel eischt weer een slachtoffer. Zondag werd nabij de houten winkelkeet'^ der Edah, te Siebenge- wald even over de grens, door een Duitschen grensbeambte een zekere G. uit Goch aangeschoten. De kogel ging dwars door zijn lichaam en naar wij vernemen is de jongen overleden. Het zooveelste slachtoffer van den smokkelhandel. Wij zouden de menschen nog eens op het hart willen drukken, om toch gehoor te geven aan de beve len van de grensbeambten, wanneer zij aangehouden worden en niet hun leven er aan te wagen. Garagebrand. Maandagnacht werd brand ontdekt in de garage van Soest op den Roermondschen weg te Tegelen. De brandweer van het missiehuis te Sleijl was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat een der autobussen vermoedelijk door kortsluiting in brand was gevlogen. t Eenige auto's waren geheel of ge deeltelijk verwoest, terwijl ook het gebouw ernstig werd beschadigd. De schade, die eenige duizenden guldens bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. Bevolking te Deurne. De bevolking der gemeente be droeg op 1 Januari 1931 5517 m 5889 vr, 10806 totaal. Bevolking op 1 Januari 1932 5581 m.. 5338 vr., 10920 totaal. Er werden 70 huwelijken gesloten, 14 kinderen levenloos aangegeven. Wat de Parochie Neerkant betreft hier werden geboren 55 pers., over leden 10 en gehuwd 8. Met (lo kas er van door. Men schrijft uit Deurne Dinsdag j.1. verliet de landbouwer G. P. te Vlierden zijn gezin met de mededeeling, dat hij zich naar Veg- hel begaf in zijn kwaliteit van se cretaris van den boerenbond ter plaatse, om zaken te bespreken bij de C. H. V. te Veghel. Tot groote verwondering keerde P. van zijn fietstocht niet terug op Driekoningen werd vanwege de familie navraag gedaan of P. te Veghel was geweest, hetgeen ont kennend werd beantwoord. Intusschen werd van de verdwij ning van P. aangifte gedaan bij de politie en de burgemeester van Deurne liet beslag leggen op de kas der plaatselijke afdeeling van den boerenbond, daarbij is gebleken, dat P. zich van het noodige kasgeld had voorzien. Omtrent de verblijfplaats van den voortvluchtige wist men ons mede te deelen, dat hij Donderdag j.l. te legrafisch bericht zond dat hij te Kortrijk vertoefde en van daaruit nader zal schrijven. Wat de drijfveer is geweest van zijn verdwijning is nog moeilijk te achterhalen, maar financieel schijnen zijn zaken niet in orde te zijn ge weest, alhoewel P. als een eerlijk man te boek stond. Herleving ;van den aardappel- littndel. D?n laatsten tijd is er in Noord- Limburg weer een herleving te be speuren in den aardappelhandel. Terwijl korten tijd geledeD, de veilingen zelfs geen prijs meer voor aardappelen noteerden, stijgt thans de vraag naar dit product aanzienlijken worden thans zelfs prijzen van f 2.50 tot f 3 per 100 K.G. betaald. De aardappelen, welke grooten- deels voor export? naar Engeland bestemd zijn,~ worden per motor schuiten naar Rotterdam vervoerd, om van daaruit te worden overge laden met bestemming voor Enge land. De aardappelen die gevraagd worden zijn niet alleen voor de con sumptie, doch worden ook alspoot- goed gebruikt. Jongeman vermist. Sinds Vrijdag wordt vermist de ongeveer negentienjare Hubert us An dreas Verkooyen, wonende te Hingen bij Echt en fabrieksarbeider van beroep. De jongeman heeft op dien dag tusschen 7 en 8 uur de ouderlijke woning verlaten en is niet meer teruggekeerd. Toen hij het huis ver liet, heeft hij niet gezegd, waar hij naar toe ging. Het signalement luidt: Lengte c.a. 1.65 meter, gekleed ir zwarte Manchesterjas, bruine broek, lichte geruite pet, zwarte kousen en klompen aan de voeten. Jeugdig onderwijzeres verdronken Te Ohé en Laak is Zaterdagavond de 21-jarige (onderwijzeres H. B. te water geraakt en verdronken. In de nabijheid van haar woning is zij, op weg naar huis, op door de Maas overstroomd terrein terecht gekomen Toen men haar uit het water had gered, heeft men nog getracht door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken. Echter zonder resultaat. Lyk horkond. Het lijk. dat Zaterdagmorgen tus schen Echt en Maasbracbt op de spoorlijn werd gevonden, is gebleken te zijn van den zeventigjarigen Th. G. uit Echt-Diergaarde. De man was zwakzinnig. Doodelyk mijn-ongeval. Ia Staatsmijn Wilhelmina heeft Zaterdagavond een instorting plaats gehad. De Oostenrijksche mijnwer- F. E. werd door het gesteente ge troffen en gedood. De man was 33 jaar oud en on gehuwd Hij woonde te Spekholzer- heide. Bejaarde vrouw overleden Zaterdagmiddag is op den Berger Steenweg te Berg aan de Maas de 6C-jarige vrouw C. v. d. S. door een auto overreden. De vrouw werd naar haar woning vervoerd, waar zij, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, Maandagmorgen overleed. Rijksweg om Gennep. Van verschillende zijden is al meermalen aangedrongen op omleg ging van den Rijksweg bij Gennep. Onlangs heeft de B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, zich tot den Rijkswaterstaat te Roer mond geweod, om op dergelijke omlegging aan te dringen. Thans is van dien Rijkswaterstaat bericht ontvaagen, dat in de toekomst op een omlegging zal worden ge rekend, maar dat het op grond der beschikbare fondsen gedurende de tweede vijfjarige werkperiode niet mogelijk is de uitvoering dezer werken in die periode te doen geschieden. Prof. Dr J. Kors O.P. Aan de Belgische grens terug' gewezen. Dé Zeereerw. pater Prof. dr. J. Kors O.P. hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, die Maan dag een spreekbeurt zou vervullen op de Vredesvergadering te Leuven werd, toen hij de grens passeerde door de Belgische grenswacht te Visé aangehouden. Zonder opgave van redenen werd Prof. Kors de toegang tot België ontzegd. De be ambten hadden opdracht van hooger- hand om aldus op te treden. Het paspoort, dat prof. Kors bij zich had, werd afgenomen door de beambten en hem eerst teruggegeven, toen hij zich in den trein naar Nederland bevond. Inwisseling buiten omloop gestolde guldens. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat de inwisse ling der buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, voortaan uitsluitend mogelijk zal zijn bij 's Rijks Munt te Utrecht, Leidsche weg 90. De guldens kunnen, desverlangd. aangeteekend aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender de toezending moet vracht vrij geschieden. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de munten te voegen een behoorlijk gefrankeerdn'et meer dan een slok. Een haast wonderbare redding. Zondagmiddag zijn 7 mijnwerkers, die sedert Maandag j.l. tengevolge van de instorting op de Karsten- Zentrum-mijn bedolven werden, levend en nagenoeg ongedeerd gered, nadat zij 144 uur bedolven waren geweest. Zondagmiddag om 3 uur zag de boorder van de reddingsbrigade plotseling een ledige ruimte, wat als een electrische schok werkte, want nu werd het duidelijk, dat het zich daarachter bevindende gedeelce niet ingestort was. Werkelijk werd dan ook later vastgesteld, dat van een gedeelte van 100 M. ongeveer 60 M. ingestort was. Het ontstane gat werd zeer voorzichtig breeder gemaakt spoedig hoorde men klopteekens, die terstond beantwoord werden. Toen het gat groot genoeg was, werd het belicht en tot aller ver bazing cn verwondering zag men de bedolvenen op een hoopje dicht aan elkaar gedrukt zitten Het eerste, waarom de geredden vroegen, was een sigaret, die hun terstond gegeven werd. Ook vroegen zij terstond om water, doch dit werd hun slechts onder toezicht van doe toren gegeven en ieder kreeg eerst en aan hen zelf geadresseerd formu lier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen inge zonden guldens, dan wel het nummer van hunne rekening bij den post- chèque- en girodienst op te geven. Pater Aegidius Verkley O F.M. In het klooster Alverna, te Wychen is Dinsdagmorgen, op drie en vijftig- jarigen leeftijd overleden de weleerw. pater Aegidius Verkleij O.F.M., Vicarius. Uitmuntend door zielenijver, vooral door biechthooren, preeken en zieken bezoek, was hij zeer bemind bij de geloovigen. De stand van de woningmarkt. Aan het maandelijksch overzicht van den stand der woningmarkt, ootleenen wij dat einde November j.l. het aantal woningen in Amster dam bedroeg 204.347 tegen 204.318 in de maand daarvoor en 200.807 in het begin van het vorige jaar. Het aantal gezinnen steeg sinds het begin van het vorig jaar, door huwelijk en nieuwe vestigingen na aftrek van stertgevallen en vertrek, van 197 567 tot 200.432. Het woningtekort bij een reserve van 3 pet. bedroeg dus 2284, bij een reserve van 2 pet. 175 terwijl er bij een woningreserve van 1 pet. een overschot is van 1890 woningen. In totaal waren eind November 3332 woningen in aanbouw. Aan de weningbeurs stonden aan het eind der maand als te huur inge schreven 3847 woningen benevens 221 winkel woningen. De woningbeurs werd gedurende November bezocht door 2096 per sonen. Boeren en regcering. In de algemeene vergadering van den kring Oss van den N. C. B. heeft de heer P. J. van Haren, cretaris van den N. C. B. de huidi ge landbouwcrisis besproken. Spr wees er daarbij op, dat men tsrdege rekening heeft gehouden met het feit. dat deze crisis een wereld crisis is, die in alle takken van be drijf heerscht en niet in een hand omdraai is op te lossen en zeker niet met groote opgezweepte pro testvergaderingen. Nagaand wat van het urgentiepro gram 1930. vastgesteld door den Ned. R. K. Boerenbond, door de regeering is tot stand gekomen, noemde spr. als voornaamste punten de tarwewet, de bietensteunwet, den steun aan de fabrieksaardappelver bouwers en dien aan de vlasverbou wers, Betrof het toen enkel de zuivere akkerbouwbedrijven, sinds dien zijn ook de gemengde bedrij ven meer en meer in de knel ge komen en zij staan er thaus even slecht, zoo niet slechter voor dan de akkerbouwbedrijven. Het treffen van steunmaatregelen is hiervoor echter veel moeilijker omdat de producten van het gemengd bedrijf, evenals die van den tuin bouw zijn aangewezen op uitvoer, Verbetering zal hier kunnen bren gen de contingenteeringswet, de anti-dumpingswet en het verhoogde invoertarief van vleesch, Ook is bij de commissie-Lovink in studie steun aan den roggebouw. Spreker spoorde zijn hoorders aan vertrouwen te blijven schenken aan de organisatie, welke langs organisa- torischen weg het meeste voor de boeren bij de regeering kan gedaan krijgen. Spreker keurde met nadruk af, de z.g. wilde vergaderingen welke, vooral in het Noorden, reeds worden gehouden, waar wordt aangestuurd op eea groot nationaal boerencrisis- comité, los van politiek, los van religie, willende bereiken één groot blok, waarvan de leiders vlassen op ontevredenheid. Het is echter veel gémakkelijker de massa op te zweepen zonder intusschen bereikbare middelen tot verbetering aan te wijzen, dan de opgezweepte massa tot tevreden heid te brengen. Wij moeten vertrouwen stellen in deze regeering en in de R.K. Kamer fractie, welke thans met de andere rechtsche groepen een open oog hebben voor de nooden ten platte- lande en zullen helpen waar mogelijk en verder een groot vertrouwen op God. Toen zij eenigszins op hun verhaal waren gekomen, vertelden zij, dat het goede humeur en de opgewekt heid van hun kameraad Siama hen voor het ergste had bewaard. Deze had hen steeds weten op te vroolij keD. Zij hadden van broodresten ge leefd en hun dorst gestild door om de beurt de waterdruppels, die zich vormden aan de buis. waardoor koude lucht werd toegevoerd, af te likken. Bij de instorting waren zij niet bij elkaar geweest. Zij hadden echter naar elkaar gezocht, totdat tenslotte 7 man bij elkaar waren. De eerste 5 uur waren zij zonder licht, doch door een gelukkig toéval vonden zij lucifers en wat carbid, waarmede echter? zeer zuinig werd omgegaan. De geredden wisten precies, dat het Zondag was. Omtrent de andere bedolvenen konden zij niets zeggen, daar zij geen levensteeken van dezen bemerkt hadden. De eerste geredde, Paul Kulpok uit Michowitz, vierde Zondag juist zijn 25en verjaardag. Hij zag er nog betrekkelijk opgewekt uit en was nagenoeg nie^ gewond. Twee der geredden hadden lichte verwondingen opgeloopen, doch 2 andere waren ernstiger verwond, zoodat hun berging slechts met moeite kon geschieden, daar de gang, dien men geboord had, slechts li/» M. hoog en l M. breed was. Het bericht van de redding ver oorzaakte in Beuthen en geheel Silezië groote opwinding en van heinde en ver stroomde een groote menigte bij de mijn en bij het lazaret samen, om nadere bijzonderheden te hooren. De redding van de bedolvenen is in hoofdzaak te danken aan het feit, dat de installatie voor den toevoer van versche lucht onafgebroken is blijven werken. worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. d^ af>n< pav< gdoi 10 da f I Iel te tutei afan ij jk den» on3a E O O e- EIGENAAR Stand v. d. toom, 1 4? f 1 KI. I Witte Leghorns f H. A. Bremer 19 32 17 2 P. G. Methorst 12 54 27 3 J. A. Gaaimans 7 51 27 4 G. L. Warnaer 16 30 14 5 A. Korff 23 42 r 6 „'t Molentje" 1 73 10 7 A. v. Veen 8 84 13 8 J. J. den Hollander 20 43 22 9 Boerderij Harscamp 13 33 18 10 J. v. d. Berg 6 69 83 11 M. J. J. Koning 21 26 3 12 L. J. Groenewege 9 56 28 13 A. Jonker 4 81 42 14 J. F. Stienstra 2 87 ,49 15 J. Schierbeek 14 56 29 16 O. Feigl 22 68 17 H. A. v. Beuningen 3 68 3-1 18 T. P. v. d. Beig 18 39 21 19 K. F. Scharwachter 5 70 35 20 Wassenaar en de Vries 15 25 (2 21 J. M. Grielink 17 78 3d 22 M. J. Rottier 10 50 231 Mevr. ter Veer 11 53 28 KI. II. Rhode Island Reds 8 W. J. Rottier 3 3 Pl 9 M. v. d. Velde 1 64 K 10; L. Groenewege 4 72 jl 1ÜW. de Jong 2 110 12JJ. den Hollander 5 78 ^2 13 Wassenaar en de Vries 6 87 KI. III. Barnevelders 11H. A. Bremer 4 86 2, T. P. v. d Berg. 6 98 r 3!P. G. Methorst 1 97 5C 4 A. v. Zijtveld 2 38 2C 5 J. J. den Hollander 7 43 2-1 6 K. F. Scharwachter 5 62 3-i 7|G. L. Warnaer 3 109 6C Toom No. 6 bestaat uit 9 hennen.jti Sterfte No. 5 van toom 4 W.L,

Peel en Maas | 1932 | | pagina 8