m c so IS O r 35: Het wapen van Mgr. P. 1. Verriet O.P. ,5' Gemengde Berichten werden in den schoot geworpen. Toch is het zeer goed denkbaar, dat het kleinbedrijf de concurrentie ge makkelijk zou kunnen volhouden, wanneer het dezelfde faciliteiten genoot, welke nu maar al te vaak aan het grootbedrijf ten deel vallen. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen, dat in tijden zooals wij nu doormaken, de maatschappij meer gebaat is met een aantal kleine zelf standige ondernemers, dan met een onafzienbaar leger van proletariërs, in de groot-industrie tewerkgesteld, dat temidden van de ernstigste be roeringen niets te verliezen heeft. Het zou ongetwijfeld nog zeer goed mogelijk zijn door directen verkoop aan de verbruikers, op velerlei gebied een loonend klein bedrijf in het leven te roepen en te houden, ware het niet dat het publiek voor een goed deel door de reclame aan het kleinbedrijf den rug had toegekeerd. Bovendien heeft het grootbedrijf ook het voordeel, dat het de wenschen van het publiek meer kan bevredigen, door er een rooter keuze van steeds naar de mode wisselende artikelen op na te houden. Maar ook voor het klein bedrijf is het tegenwoordig niet moei lijk op de hoogte van den tijd te blijven tentoonstellingen, jaarbeur zen en pers brengen dé noodige gegevens tegenwoordig vrijwel onder ieders oog en in ieders bereik. De electriciteit verricht haar won deren in de uitgestrektste reuzen- ondernemingen, maar ook op het eenvoudigste zolderkamertje, waar ccn motortje van bescheiden capaci teit zijn werk verricht. Gevoelt men wel voldoende, welke enorme moge lijkheden hierdoor voor het klein bedrijf worden geschapen Zoo zijn er meer gunstige factoren voor het klein-bedrijf aanwezig en het ware inderdaad te wenschen, dat men overal die gunstige factoren in voldoende mate wist uit te buiten. Het kleinbedrijf (handarbeid) kan immers vaak meer fijnen kunstzin, meer aanpassing bieden aan den persoonlijken smaak van het publiek, dan de groot-industrie vermag te doen. Zij kan in het klein op bestel ling leveren, wat het grootbedrijf siiet kan. Het grootbedrijf leidt tot verdwijning van alle elegance, waar van men b.v. de symptomen kan ontdekken in het kleeding-confectie bedrijf en de meubel-industrie. In verschillende landen in en buiten Europa heeft men dan ook meestal te midden der oorlogsmoei- Kjkhedea een nieuwe kans aan het kleinbedrijf geschonken. Linotypes, koperdiepdrukmachines, zooveel-toerenmachines moeten tegen woordig een gedeelte van hun terrein afstaan aan schrijfmachines, vermenig- vuldig-apparaten en foto-toestellen. De zwaarste locomotieven en zee booten zien naast zich de auto, de truck, de autobus, de motorboot, meestal in handen van den kleinen ondernemer. Dit alles zijn wellicht symptomen, welke er op wijzen, dat de bevrediging der behoeften van het publiek door het grootbedrijf aan zekere grenzen gehouden is en dat de macht van dit bedrijf niet zoo onbeperkt is, als hier en daar mis schien werd gemeend. Slot volgt. Het was een gelukkige gedachte van Monseigneur Verriet om het ontwerpen van zijn wapen toe te vertrouwen aan den Zeereerw. pater C Kühne O P., leeraar aan het 3. Dominicus-college te Neerbosch, als symbolist reeds bekend door de ver siering der college-kapel. De ont werper had de vriendelijkheid om zelf een verklaring van het wapen mede te deelen, die wij hier voor een groot gedeelte laten volgen Als wapenvorm werd gekozen de aloude vorm van het werkelijke of eigenlijke schild, d.i. het onder spits toelocpende zoogenaamde driehoek- schild, gelijk dit in de 13e en 14de eeuw door de ridders werd gevoerd. De artist koos met opzet dezen vorm, omdat het bisschoppelijk wapen niet als louter sieraad wordt beschouwd, maar duidelijker dan de renaissance- of rococoscbild-vorm verzinnebeelden moet, dat de nieuwe Aposto'ische Vicaris als geestelijk schutsheer der geloovigen in Nederlandsch West- Indië (Curagao) zal optreden. Het driehoekschild werd in 4 velden verdeeld. Het rechter-boven- kwartier wordt ingenomen door het wit-zwarte schild der Dominicaner orde met 't eveneens wit-zwarte kruis, welks armen eindigen in goti- rche heraldieke leliën. In het linker bovenkwartier plaatste de ontwerper op een veld van gouden „tinktuur" (de kleur der glorie en verheerlijking) den eersten missionaris in Christus' Kerk en den patroon van den nieu wen Bisschop, Sint Petrus en face. S. Petrus is gekleed in een korte of opgeschorte tunica. Opgeschortom zijn rusteloozen arbeid op den akker der wereld witomdat vooral op de martelaren, dus ook op S. Petrus de tekst van het Boek der Open baring VII, 14, mag worden toege past „Dezen zijn het. die uit de groote verdrukking zijn gekomen, en zij hebben hun kleederen gewasscben en wit gemaakt in het Bloed des Lams." Aan S. Petrus' gordel hangt een groote gouden sleutel, symbool der buitengewone heerlijke volmacht door Christus aan S. Petrus toevertrouwd. Achter de S. Petrus-figuur zien wij het omgekeerde kruis, waaraan hij stierf, in keel (rood). De Apostel is blootsvoets. Immers „Hoe schoon zijn op de bergende voeten van hem, die boodschapt en den vrede ver kondigt." Is. Lil, 7 en „Hoe schoon zijn de voeten dergenen, die het evangelie van den vrede brengen, die goede dingen boodschappen. Rom. I, S. Petrus is ten slotte aan handen en voeten gekluisterd met een ijzeren keten in sabel (zwart) als herinnering aan de parochiekerk van S. Petrus' Banden te Venray, waar de Bisschop het H. Doopsel ontving. In het rechter benedenkwartier zien wij op een veld van keel (rood) de tinktuur of kleur der liefde een zilveren vliegende duif en face aangebracht, met gouden olijftakje in den bek. Beide zijn symbolen van den vrede. Licht grijs zijn de sneb en ook de klauwtjes, waarin zij een gelijkhangende weegschaal draagt in goud. De gelijkhangende weegschaal is 't symbool van de strikte rechtvaar digheid. Op een veld van keel (rood) bcteekent dit dus, dat de Bisschop in alle liefde de rechtvaardigheid wil beoefenen om zoo tot den alles over- heerschenden vrede te komen, volgens het eerste gedeelte van het Bisschop pelijk devies „Pax justitiae et Honor Pietatis", „Vrede der Rechtvaardig heid en Heerlijkheid der Godsvrucht". Het linker benedenkwartier is een veld van sinopel (groen), de tinktuur of kleur der hoop. Op dit veld plaatste de ontwerper een zilveren heliotroop omgeven door 'n gouden kroon. Hierdoor wordt gesymboli seerd de blanke godsvrucht, welke steeds onder bet volk in eere moge zijn en door den nieuwen Bisschop naar vermogen zal worden aange kweekt. De heliotroop of zonnewende, vermoedelijk zoo genoemd, omdat ze haar bloempjes steeds de zon zou toekeeren, is in de kerkelijke sym boliek het symbool der devotie of godsvrucht. Door dit tweede gecom bineerde symbool heeft men getracht het tweede deel van het bisschop pelijk devies in beeld te brengen. De edelsteenen aan de kroon zijn robijnen, die weer „de liefde" be- teekenen. Ten slotte de wapen versiering Het wapenschild wordt bekroond door een witten mijter met gouden biezen. De edelsteenen op den mijter zijn saffieren symbolen van de over weging. De bisschopsstaf, rechts boven vertoont in zijn krul de symbolische fakkel van S. Dominicus. Deze werd goud getinktureerd en verzinnebeeld, de vorstelijke waardigheid van den Bisschop in Christus- kerk. Het kruis, dat door den Bisschop wordt vooruitgedragen, is mede als decoratief element links boven aan gebracht en draagt op het snijpunt der balken de mystieke zilveren ster van S. Dominicus. Op een banderol, die zich slingert onder het wapen om de beneden einden van Bisschopsstaf en Kruis- stok, lezen wij de wapenspreuk van den Bisschop, door hem zelf gekozen en ontleend aan het boek Baruch V, 4. Als alles omvattende en decoratieve omlijsting is de gebruikelijke plat- gebolde groene hoed, met eveneens groene koorden en een zestal groene kwasten aan beide zijde'aangebracht. Tot slot zij vermeld, dat dit door Pater C. Kühne in alle bijzonder heden ontworpen wapen werd uit gevoerd door een der Eerw. Zusters van Huize „Bethlehem" te Nijmegen. C. H. L. Msb. lagtmisa Hiiidiiliagia. de wilde dieren, de wilde men schen, de beschaafde menschen hadden hem nagezeten zijn leven had meer dan eens aan 'n haar- gehangen, en toch was hij aan alle gevaren ontsnapt. Wordt vervolgd. De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad tot erger 1 Die pijn in de lendenen - die rheu- matische pijnen, duizeligheid, hoofd pijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen welke het bloed dienen te filtreeren verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinizuur en andere onzuiverheden in den bloeds- omlo<*£> blijven in plaats van met de urine uit uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarlozing leidt dikwijls tot rheumatiek ischias spit, blaaszwakte, waterzucht en ande- se ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. 26 Z. H. Exc. Mgr. Laurentius Schryncn. In de laatste maanden is de toe stand van Z. H. Exc. Mgr. Lauren tius Schrijnen, bisschop van Roer mond, bijna voortdurend gunstig ge weest. De laatste dagen is deze echter weer minder goed geworden. Op advies van de behandelende geneesheeren werden Z. H. Exc. Maandagavond uit voorzorg door den hoogeerw. heer Mgr. Le Bron de Vexela, deken "van Roermond, de laatste H.H. Sacramenten toege diend. Nederlandsche Provincie der Minderbroeders. In de op 4 Januari te Weert ge houden definitoriale vergadering werd tot secretaris van de Neder landsche Provincie der Minderbroe ders benoemd P. Dr. Saturnius van Egmoud, lector in de H. Schrift te Alverna, Wychen. Werkvoorziening. Tot opheffing der werkslapte te Horst heeft het crisiscomite tot de gemeentenaren het verzoek gericht, alle werken, die nu kunnen geschie den, te doen uitvoeren en daardoor de crisis voor de werknemers gunstig te beinvloeden. Doodeljjk ongeval onder Velden. Maandagavond werd de heer H, Peeters te Hasselt-Velden door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. De wagen, die de aanrijding ver oorzaakte reed door. De bestuurder is onbekend, Dinsdagmorgen vernamen wij nog dat het slachtoffer door den heer Nefkens uit Venlo, op den weg ge vonden werd. De heer N. haalde onmiddellijk geestelijke en genees kundige hulp. De dokter kon echter geen hulp meer verleenen. Brand te Blerick. Zondagnacht te half twee uur werd de brandweer te Blerick ge alarmeerd voor een zeer zwaren brand, uitgebroken in het huis, be woond door den heer Wagemans en het gezin Grimmink. Het eerste gezin bestaat uit 4 personen, het tweede uit negen. Het onderhuis bestond uit een café-restaurant en woonhuis. Om streeks half twee schrok de boven- bewoonster mevr. Grimmink wakker door een luiden knal en het rinkelen van glas. Naar buiten ziende ont waarde ze hevige vlammen en zware rookwolken. Nog tijdig kon ze zich met haar man en zeven kinderen van wie het jongste 3 is en de oudste 14 jaren telt, zich redden. Ook de bewoners van het beneden gedeelte werden gered. Beide inboedels gingen totaal ver loren. De brandweer welke onmiddellijk ter plaatse was werkte met drie stralen. Tegen de vuurzee was ech ter niets te doen. De nevengebouwen en een achtergebouw!je bleven echter gespaard. Afgesloten wegen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Limburg maakt bekend, dat de onderstaande wegen, als zijnde geen openbare wegen, voor alle verkeer zijn afgesloten a. weg, loopende van den Veer- weg te Sambeek naar het sluis- plateau aldaar op den linkeroever der rivier de Maas b. de weg, loopende naar het stuwcomplex te Linne op den rech teroever der rivier de Maas de weg, loopende voor langs de woniDgen op het sluisplateau te Linne op den linkeroever der rivier de Maas d. het niet meet in gebruik zijnde gedeelte van den provincialen weg van Roermond naar Weert, oost waarts van de brug over het kanaal Wessem-Nederweert te Keipen, loopende van den teen van den kanaaldijk van dit kanaal af tot aan de aansluiting met het omgelegde weggedeelte. e. de weg, loopende langs de boerderij „de Staay" aan de westzijde van de Maas bij Venlo, aanvangen de bij het begin van den provincialen weg van Blerick naar Horst en eindigende bij de rivier de Maas. Paard op hol geslagen. Te Asten sloeg het paard van den landbouwer B. op bol. De 16-jarige zoon van den landbouwer viel van den wagen en werd zoodanig ge wond, dat hij in het ziekenhuis té Helmond aan de gevolgen is over leden. Waarschuwing voor meisjes. Men meldt uit Nijmegen Het schijnt, dat bepaalde autobe stuurders, die er op uit zijn om meisjes langs den weg, met minder nobele bedoelingen in den auto te lokken, ook in Nijmegen, in navol ging van Amsterdam, hun minder waardige practijken uitoefenen. Het komt de laatste dagen voor, dat jonge meisjes, die in de buiten wijken wonen, op weg naar huis, worden aangehouden door autobe stuurders, die de kinderen in hun wagens lokken. Men zij gewaarschuwd voor dit soort individuen. Doodelyke val. De straatmaker V. uit Ulvenhout viel met zijn rijwiel op den Glnne- kenweg en kwam daarbij zoo onge lukkig terecht, dat hij eenige uren later is overleden. Do auto op stal. Het bestuur der Koninklijke Neder landsche Automobiel Club heeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat zeer vele automobilisten in de huidige omstandigheden zich genoodzaakt zien hun automobiel buiten gebruik te stellen, vooral ook tengevolge van de hooge belastingen, welke aan het houden van een auto mobiel zijn verbonden en waarvan de personeele belasting de meest drukkende is. Ten einde echter in deze belasting voor een motorrijtuig niet langer te worden aangeslagen, is 't niet vol doende het motorrijtuig zonder meer buiten gebruik te stellen. De Hooge Raad heeft bij arrest van 3 Januari 1923 beslist, dat onder „houden" van een motorrijtuig dient te worden verstaan „het ter beschik king hebben van een motorrijtuig met den wil om het overeenkomstig zijne bestemming te gebruiken." De houder zal dus slechts dan niet lan ger als belangplichtig zijn aan te merken, wanneer hij het motorrijtuig heeft afgeschaft en wanneer hij niet langer den wil heeft, het overeen komstig zijne bestemming te gebrui ken. Het afschaffen van een motorrijtuig gaat echter door de huidige omstan digheden met zeer belangrijk verlies gepaard, zoodat vele automobilisten er de voorkeur aan geven het motor rijtuig niet langer overeenkomstig zijne bestemming te gebruiken. De normen, waaruit dit voornemen kan worden afgeleid, ontbreken echter. Naar de meening van bovenge noemd bestuur, ware deze leemte op zeer eenvoudige wijze aan te vullen door de gelegenheid open te stellen een der vitale onderdeden van het motorrijtuig van Rijkswege te -doen verzegelen. Door dezen maatregel, zullen de automobilisten, aangezien onder vigeur der thans geldende regeling tallooze aanslagen in de personeele belasting ongemotiveerd zullen wor den opgelegd. Het bestuur der K.N.A.C. heeft den Minister van Financiën verzocht de totstandkoming van een dergelijke regeling te willen bevorderen. Limburg weer vry. Met ingang van Dinsdag is inge trokken de ministerieele beschikking van 12 Mei 1931, waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvat tende het gedeelte der provincie Limburg, gelegen ten zuiden van de spoorlijn Boxtel—Wesel. Kruisingen van tarwe en rogge. Sir Bowland Biffen, boogleeraar in de hoogete landbouwkunde, wiens kweeken van ziektevrije tarwe in 1914 over de geheele wereld de aandacht trok, is er thans in geslaagd, een aantal vruchtbare kruisingen te kweeken tusschen tarwe en rogge welke, naar men hoopt, zullen Wden tot het kweeken van planten, welke gecultiveerd kunnen worden op be trekkelijk armen grond met aanzien lijk minder productiekosten dan dit het geval is met inlandsche tarwe, Inbraken te Nijmegen. Zondagnacht is te Nijmegen op drie plaatsen ingebroken. In de kan toren der N.V. Ververij en Che mische Wasscherij aan de Toorop- straat werden alle kasten overhoop gehaald. Forceering van de brand kast mislukte, zoodat de dieven slechts weinig buit maakten. In de Marterstraat drongen in brekers door de voordeur binnen, nadat-ze een ruitje verbrijzeld had den en ze de deur van binnen uit openden. Hier werd uit een lade f 300 ontvreemd, Achter Valburg beproefden inbre kers hun slag te slaan in een huis eener zieke vrouw, wier man even afwezig was. De dieven waren ge maskerd en dwongen de vrouw geld af onder bedreiging haar anders bij de keel te grijpen. Toen de arme vrouw in uiterste spanning naar een pook greep, na men de bandieten de vlucht. Moordaanslag. Maandagmorgen heeft iemand uit Hoogeveen een moordaanslag ge pleegd op zijn vroegere verloofde Jantje Stakelbeek. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Dank zij het ingrijpen van een burger, die juist passeerde, werd de verdere uitvoering van de laffe daad voorkomen. De dader werd gearresteerd. Noderlandsch vee naar Italië. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van H. M. Gezantschap te Rome de Italiaansche regeering, gelet op den vrij gunstigen stand van het mond en klauwzeer in Nederland, besloten heeft op aanvraag wederom invoer vergunning voor vee uit Nederland te verleenen. Eclipsen in 1932. Naar „Hemel en Dampkring" me dedeelt, zullen er van 't jaar twee zon- en twee maan eclipsen zijD. De eerste (ringvormige) zon-eclips op 7 Maart zal alleen in de Zuid pool ringvormig zijn waar te nemen. De tweede zal als totale eclips op 31 Augustus zichtbaar zijn in Canada en het N. O.-lijke deel van de Vereenigde Staten. (Totaliteit 1 min. 45 sec.) Een gedeeltelijke maansverduiste ring op 22 Maart zal in Ned.-Indië waarneembaar zijn. Een gedeeltelijke raaaneclips op 14 September zal in Europa te zien zijn. De moord op veldwachter Tap. Op het Protestantsche kerkhof te Dreumel werdi Dinsdagmiddag met corpseer ter aarde bestelt het stoffe lijk overschot van veldwachter Tap, die in den oudejaarsnacht te Kerk- driel zoo laaghartig werd vermoord De verwekker van kinder verlamming ontdekt. Naar de „Montag" meldt, komt uit New Orleans het opzienbarende bericht dat het prof. Frederic Eber- son van de Medische faculteit der universiteit Californië is gelukt den ziekteverwekker van de kinderver lamming te isoleeren en te kweeken. Eberson beweert dat de verwekker in zijn meest virulente stadium in de hersenen of de wervelkolom niet te herkennen is, doch wel bij het kwee ken van culture, na eenige weken. Dr. Eberson heeft den verwekker op apen overgeplant. Ook daar werd hij onzichtbaar, zoodra het dier ziek werd. Eberson is thans proefnemin gen begonnen ter samenstelling van een serum tegen kinderverlamming. Gevaariyke looplamp. Zondagavond begaf de 25 jarige M de Vries, te Glanenbrug (O) zich met een looplamp in zijn kippenhok om de dieren te voeren. Toen hij zeer lang wegbleef stelde men een onderzoek in en vond men den man dood in het hok liggen. Het is gebleken, dar in de looplamp kortsluiting is ontstaan, tengevolge waarvan de heer de Vries is gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. Zwendel met kinderen. De Berlijnsche recherche, aldus het „Vad.", werkt op het oogenblik samen met de Nederlandsche wegens het optreden van twee ploegen zwendelaars, die van adoptiebedrog hun beroep maken. In bekende Nederlandsche bladen plaatsen deze lui advertenties, be richtende dat een Duitsch kind wordt afgestaan. De vader is officier ge weest en de moeder tot een zeer behoorlijke familie. Om bijzondere redenen mogen de verwanten der ouders niets weten van de geboorte van het kind en daarom moet de zaak zeer discreet behandeld worden. Een Duitschen bemiddelaar moet poste restante geschreven worden. Het is ontzagwekkend hoeveel aanvragen, speciaal van Nederland sche families, om het kind binnen komen. Toen op zoo'n poste-restante zending beslag werd gelegd, consta teerde de recherche dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al die candidaten krijgen een antwoord, waarin f 1020 voor de informatie-onkosten wordt gevraagd, want een kind, van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toevertrouwd. En inder daad zenden c.a. 80 pet. der Neder landsche families dat geld en... hooit nooit meer iets. In een ander geval wordt een af koopsom geëischt, gemiddeld 1C.000 —20.000 Mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hiin kinderen afhandig gemaakt, dan worden de papieren dier kinderen vervalscht en worden zij onder aller lei hoogdravende woorden naar Nederlandsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen „inkoop en verkoop" is voor de zwendelaars. De Duitsche bladen noemen dit adoptie zwendel, maar wij wijzen er op dat onze wet de adoptie niet kent. Ka dertig jaren. In het Paleis van Justitie te Ohio heef zich een opzienwekkend tragedie afgespeeld. De advocaat Famunay had door een schitterende verdediging de vrijspraak van zekeren Lorring bewerkt, die wegens moord op een landgoedbezitter terecht stond. Na afloop- ging hij naar de advocatenka- mer, waar de bode hem het bezoek van zijn vrijgesproken dient aankon digde. De advocaat ontving hem, daar hij dacht, dat hij hem wilde bedanken. Enkele minuten later viel een schot en de toesnellende boden enz, vonden Lorrinij dood in zijn bloed liggen en den advocaat met de rookende revolver in de hand staan. Den rechter van instructie gaf Famunay de volgende verklaring van zijn daad; Lorring kwam inderdaad zei hij, om me te bedanken. Voor hij wegging, haalde hij een medaillon uit zijn zak en toonde het me. Dat is een herinnering aan mijn eerste misdaad, die ze me nooit hebben kun nen bewijzen. Famunay wierp een blik op het medaillon en zag zijn eigen portret van een dertig jaar her. Toen werd met een vreeselijken ruk de sluier van een geheim weggerukt Dertig jaar geleden had hij het sie raad aan zijn verloofde geschonken die kort na de verloving op een eenzame wandeling door een onbe kenden dader beroofd en gewurgd was Toen hij na zoo'n langen tijd de moordenaar voor zich zag greep hij naar de revolver en wreekte de misdaad aan zijn verloofde. Mijnramp te Beuthen. In een mijn bij Beuthen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door neerstortend gesteente zijn 15 mijn- berkens bedolven en van de buiten wereld afgesloten. Met het reddings werk is terstond een aanvang gemaakt. Het gelukte een der ingeslotenen levend te redden. Later volgde echter weer een nieuwe instorting, waardoor het reddingswerk belemmerd werd. Dö Godshaat in Rusland. De anti-godsdienstige campagne in Rusland die dit jaar in de kerstdagen buitengewoon heftig werd doorge voerd en die zich ook uitstrekte tot de groepen der nationale minderheden en de buitenlandsche arbeiders werd naar thans ontvangen berichten be ëindigd met een groot anti-godsdiens tige carnaval, op 31 December in Leningrad gehouden. Tien anti-godsdienstige brigades van den bond van goddeloozen die waren teruggekeerd van hun propa- gandatochten in de collectieve bedrij ven, sloten zich hij den optocht aan die voornamelijk door de arbeiders wijken trok en zeer veel propagan damateriaal en vlugschriften onder de bevolking verspreiden. Een belegerde moordenaar. Op een farm in de omgeving van Springfield (Missouri) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Een langgezochte moordenaar, die ten slotte door de politie werd ondekt barricadeerde zich in een farm en opende uit een machinegeweer het vuur op zijn achtervolgers. Daarbij werden 6 detectives en de sheriff gedood. Het is de moordenaar ten slotte nog gelukt te ontkomen. Het vreeselijk gebeuren heeft bij de bevolking van de geheele omgeving ontzaglijk opwinding veroorzaakt. De politie heeft een achtervolging aan gevangen, waarin zij door talrijke burgers wordt bijgestaan. WEET GIJ dat de V.O.V. U een Rijkspen sioen kan verschaffen van f 156.— tot f 1040.— per jaar dat men dit pensioen naar ver kiezing kan doen ingaan op een leef tijd vanaf het 55ste tot en met het 65ste levensjaar dat een V.O.V. U beschermt tegen gebrek, als de tijd om met werken in Uw onderhoud te voorzien, voor bij is. dat alle uitkeeringen door den Staat worden gewaarborgd en het pensioen niet vatbaar is voor beslag dat een V.O.V. alleen en uitslui tend de belangen der verzekerden beoogt en er geen winst wordt ge maakt dat een V.O.V. dus de meest aanbevelenswaardige vorm van ver zekering is voor hen. die van een rustigen ouden dag willen genieten? Zoo ja, hebt gij dan reeds een Vrijwillige Ouderdomsverzekering ge sloten Of is het sluiten slechts een kwestie van tijd Zoo neen, richt U dan tot den Raad van Arbeid of zijn plaatselijken agent. Hét is Uw eigen belang 788-20 ONS VR00LIJK HOEKJE. Een Franciskaner pater zou bij de Hoogmis op een Zondag in zekere parochiekerk als subdiaken dienst doen. Onkundig 'van de plaatselijke gebruiken, vroeg hij aan den koster, of de subdiaken ook meeging met de aspersie voor de Mis. „Neen, Eerwaarde" zoo ant woordde de koster „de Pastoor gaat met „de kwast". Op hetzelfde oogenblik verliet de Herder de sacristie, onmiddellijk voorafgegaan door een der kapelaans... (Historisch). Tijdens de film „Het Biechtgeheim" verscheen op het witte doek de woorden „Trouw tot in den dood". Een der toeschouwers, die ongehuwd was, en ook geen trouwplannen had, ergerde zich aan die woorden, en zei tot zijn buurmaa „Dat is vast geen katholieke film, want de apostel Paulus leert, dat „niet-trouwen" beter is dan „trouwen" 1 (Historisch). „Nelly, noem jij eens de zes zon den op tegen den H. Geest" zei de Pastoor tijdens de leering. „De eerste, mijnheer Pastoor aan Gods genade wanhopen de tweede, „vergeten te trouwen". „Mis, kind, er staat in de Cate chismus vermetel vertrouwen dat is heel wat anders 1" „Ik had altijd gedacht, Harry, dat de herders, van Bethlehem erg arm waren, doch van de week las ik in een Kerstliedje „dat de herdertjes hun scheepjes „geteld hadden, en aangezien Sint Lucas zegt, dat de herders in 't open „veld hun kud de bewaakten, hadden zij dus ook ,hun scheepjes „op het droge I" „Zeg. kees, weet jij, waarom de Drie Koningen de Patronen der timmerlieden zijn?"

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6