Loop der Bevolking over 1931 in de Gemeenfe Venray. n Gemengde Berichten lagöaondeu. op de harde werkelijkheid. De Doctor heeft hier rondborstig ge sproken, maar iedereen weet, dat onder zijn toog een groot warm priesterhart klopt en daarom mogen wij veronderstellen, dat deze avond van de Volksontwikkeling veel nut zal uitwerken. Dr. Poels had in zijn rede meer malen den naam van Henri Hermans genoemd. In zijn dankwoord mocht kapelaan Geurts aankondigen, dat Maandag 11 Januari a.s. de H. E. Gestr. Heer Henri Hermans Lid der Tweede Kamer, zal komen spreken. Het is een publiek geheim, dat vele kamerleden de heeren in de Ridderzaal maar laten praten en hun ieege plaatsen den spreker laten aan grijnzen, maar wanneer die kame leden hooren, dat onze Henri Hermans het woord zal voeren op het Binnenhof, dan komen ze van alle kanten aan gesneld. Zij weten dat Henri Her mans door en door gezonde idee's heeft en dat zijn woorden rijpe vruchten zijn van zijn rijken geest, die verscholen ligt onder zijn een voudig uiterlijk. Wij verwachter, dat a.s. Maandag 11 Januari te achc uur velen uit heel Vtnray ook zullen komen aangesneld om te luisteren naar zijn „Twee kernpunten vaa zijn sociaal program" het eigen bezit et consumenten moraal. Bevolking op 31 Dec. 1930 6238 M. 6122 V. Tot. 12360 Vermeerdering door geboorte 184 144 328 Vermeerdering door vestiging 485 488 ,1 973 Totale vermeerdering 669 632 a 1301 Vermindering door sterfte 112 100 212 Vermindering door vertrek 442 II 395 837 Totale vermindering 554 495 1049 Bevolking op 31 Dec. 1931 6353 6259 12612 Er werden 15 kinderen als levenloos aangegeven. Er werden 64 huwelijken voltrokken. Toezicht op krankzinnigen De Burgemeester van Venray herinnert dz ingezetenen bij vernieu wing aan den inhoud van artikel 3 der wet van 27 April 1884 (S. no. 96), tot regeling van het Staatstoe zicht op Krankzinnigen, waarbij is bepaald, dat hij. die een kranzinnige verpleegt, over wien het Staatstoe zicht zich uitstrekt, gehouden is hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen twue maal vier en twintig uur na den aanvang der verpleging. De aandacht wordt in het bijzon der er op gevestigd, dat de aangifte niet slechts alleen moet geschieden voor de krankzinnigen bulten ge- stich en verpleegd, maat ook voor idioten, onnoozelen en dergelijke stille krankzinnigen, in één woord, al wie niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is en hetzij zij bij bloedverwanten of betrekkingen verzorgd wordt. Hij, die nalaat bovenbedoelde aangifte te doen, wordt gestraft met a* 11 boete van ten hoogste DRIE HONDERD GULDEN. Venray 5 Januari 1932. Verbod van het lappen van sterken drank. De Burgemeester van Venray vestigt er de aandacht van belang hebbenden op. dat het ingevolge het b paalde bij artikel 126 der Alge- meene Politieverordering op Maan dag 18 Januari a.s. (Allemansmarkr) aan eenieder verboden is in de lokaliteiten, waarvoor vergunning tot verkoop van sterken drank is ver leend. sterken drank te koop aan te bieden, te verkoopen. te verruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven, te gebruiken of toe te staan, dat aldaar sterke drank gebruikt wordt na één uur des namiddags. Venray, 7 Januari 1932. Aangifte hengsten. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paarden- wet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar of houder van een twee jarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burgemeester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaren is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aan gifte doen ter Secretarie, onverschil lig of. hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aangegeven. Venray, 5 Januari 1932. Verbod verkoop varkens enz. op of langs openbare wegen. De Burgemeester van Venray vestigt er de aandacht op, dat het bij Algemeene Politieverordening is ver boden om op of langs openbare wegen iets le plaatsen. Onder dit verbod valt derhalve ook het plaatsen van manden, kisten, wagens enz. met varkens ten verkoop. Hierop zal streng worden gelet en bij overtreding proces-verbaal worden GEVONDEN Een rijwielplaatje. Inlichtingen bij den Rijksveldwachter Langstraat. GEVONDEN Een bril, een huissleutel, een kindermacteltje, een pak Katholieke illustraties, eenige rijwielplaatjes. Inlichtingen Marechausseekazerne, Een onderbroek, een hemd en twee Engelsche hemden. Terug te bekomen bij H. Zwitserlood Paters straat. Een rijwielplaatje in zwart lederen iw iauj etui terug te bekomen bij G. v. Rens dechristelijke 1 or9anist- Horst. Sint Antouius Oratorium. Komende week beginnen wederom de repetities. Woensdag 8 uur voor de mannen in zaal Wilhelmina. Woensdag 8 uur voor de Sopranen in het Patronaat. Donderdag 8 uur voor de Alten in het Patronaat. Nieuwe zangers en zangeressen zijn nog welkom. Trouwe en tijdige opkomst dringend verzocht. fr. E. Br. opgemaakt. Venray, 8 Januari 1932, De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO Voorjaarskeuring van hengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinne ring, dat de gewone Rijksvoor- jaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, alleen voor type Trekpaard, dit jaar zullen plaats hebben op 1 Maart le Maastricht en te Roermond. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bidden, is verplicht daarvan ten minste drie weken vóór den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onder- toekende aangifte te zenden aan den secretaris der betrokken 'jzelingscom missie. Voor verdere inlichtingen om- Gent aangifte wende men zich ter Secretarie. Venray, 5 Januari 1932. Kinderverlamming te Venray. Sedert den laatstea tijd dezen zich in de gemeente Venray verschillende gevallen van kinderverlamming voor, zoo zelfs, dat al bleek de ziekte in meerdere gevallen van slechts lichten aard te zijn, gedurende enkele dagen eene zekere ongerustheid onder de bewoners en de behandelende genees heeren heerschte. In- het gehucht Castenray werden de meeste gevallen geconstateerd en deden zich een achttal verschijnselen, die op kinder vetlamming wezen, voor, terwijl ook te Venray zelf enkele van dergelijke gevallen werden geconstateerd. De ziekte komt tot heden toe uit sluitend voor onder kinderen van 4 jaar en jonger, terwijl de meeste ziekteverschijnselen duiden op een proces in het ruggemerg, ook doen zich bij sommige patiënten aanvanke lijk prikkelingsverschijnselen voor, terwijl de verlamming meestal eerst later intreedt. Onmiddellijk wanneer een ver dacht geval wordt geconstateerd, stelt de behandelende geneesheer zich in verbinding met Dr. Peljak te Nijmegen, die in deze Inspectie vaa rijkswege is aangesteld om speciaal in de gevallen van kinderverlamming het onderzoek te leiden en consult te verleenen. In overleg met laatstgenoemde wordt het verdachte kind onmid dellijk afgezonderd om besmettings gevaar te voorkomen en in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen op genomen, in welke ziekeninrichting op het oogenblik nog enkele kinderen worden verpleegd. Tot heden deden zich een tweetal gevallen van kinderverlamming met doodelijken afloop voor. Alhoewel men in geneeskundige kringen meent, dat dank zij de zorg vuldige maatregelen om erger te voorkomen, het gevaar voor uit breiding der epidemie vrijwel als geweken kan worden beschouwd, blijven als voorzorgsmaatregel de bewaarscholen toch voorloopig nog voor een maand gesloten. „Drijfzand" Eigener beweging heeft de Tooneel- club van Schutterij „Sint Anna" aangeboden om een heropvoering van het aangrijpende Tooneelsluk „Drijfzand" te geven, en wel ten bate van ons Sint-Antonius-Patronaat. Dit is een mooie 'daad van deze wakkere Tooneelclub. Zooals men kan weten, hebben deze spelers onlangs dit moeilijk te spelen stuk toch met groot succes opgevoerd. Het is werkelijk de moeite waard om te komen zien. Daar komt dan nog bij het schoone doel Men heeft gemeend het stuk nu eens niet op een Zondag- doch op een Zaterdagavond te moeten spelen. Zaterdagavond 16 Januari. De K. R. 0. film. Donderdagavond hield de K. R. O. een echte Propaganda avond in Luxor. Kapelaan Strijkers, voerde een in leidingswoord en wees er op, dat de K. R. O. een machtig wapen was, in den strijd voor de zaak van Christus Koning. Na een vroolijke film, kwam een film met tal van beelden uit de groeiperiode der K. R. O. Prof. Back uit Nijmegen, hield een schoone propagandarede en wees er op het verhaal van den Zweed- schen schrijver en bekeerling Jörgsen. Een spin, had een schuierend web gespannen tusschen de takken van een doorn, waarin zij van uit een hooge boom was neergedaald langs een draad, waarop het geheele net steunde. Op een van haar ontdekkingsrei zen door het web, beet de spin die draad, die naar boven wees door en heel het web viel uitelkaar. Zoo is het met alles, zoodra de mensch. den naar Bovenwijzenden draad verliest, loopt alles mis. En is bet dus ook goed gezien van Pastoor Perquin, dat ook in de draadlooze den draad naar Boven moet vastgehouden, ter bescherming der Katholieken, die anders zouden zijn overgeleverd, aan de neutrale of nog erger, aan Soc. Comm. of andere omroepen. Is de K. R. O. dan ee'i instelling, die de volle Katholieke belangstel ling verdient, steunt haar dan ook met uw lidmaatschap, of uw vele giften in de bekende K. R. O. bus jes. Een luid applaus, was het tee- ken van instemming der aanwezigen. Limburg weer vrjj Met ingang van 5 Januari 1931 heeft de minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, ingetrokken zijn beschikking waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens omvattende het gedeelte der provincie Limburg ge legen ten Zuiden van de Spoorlijn BoxtelWezel. Alle vee en varkens uit Noord- Brabant en het overige gedeelte des lands mogen dus wederom vrij hier worden ingevoerd en ter markt ge bracht. Vee en varkens op de Venraysche markten gekocht mag eveneens vrij worden ingevoerd naar Noord Brabant en het overige gedeelte des lands. Ongetwijfeld zullen onze veemarkten nu de in- en uitvoer weer geheel vrij is, nog meer in bloei toenemen en zullen de landbouwers vooral uit Oostelijk Noord-Brabant wederom hun vee als van oudsher ter Ven raysche markt brengen, die voor hen zoo gunstig is gelegen en waar zij wederom de kooplieden zullen aan treffen met wie zij jaren lang in aangename zakenrelaties stonden. Aan de Eerw. Geestelijken en Kloosterlingen en aan de iieloovigen van het Bisdom De gezondheidstoestand van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. L. Schrijnen, die de laatste maanden vooruitgaande was, is in deze dagen minder gunstig geworden. De behan delende geneesheeren hebben hel raadzaam geoordeeld, dat Monseig neur uit voorzorg van de laatste H. Sacramenten zou worden voor zien. Wij verzoeken ook thans weder om dringend alle diocesanen vurige gebeden tot den goeden God te richten voor onzen geliefden Bis schopen Wij schrijven voor, na alle vastgestelde H. Missen in alle kerken en kapellen van het Bisdom één Onze Vader en Weesgegcoet te bidden tot die intentie. Dr. G. BAUDUIN, Vic.-Gen. Roermond, 4 Januari 1931. De toestand van Zijne Hoog waardige Excellentie is zorgwekkend. HOLTHEES. Zooals we reeds eerder meiddia zal het concert m.'t tooneeluitvoering niet gehouden worden op 1 en 2 Fehr., maar op Zondag 31 Jan. en Dinsdag 2 Febr. Behalve het drama zal ook nog worden opgevoerd een blijspel, ge naamd „Baas Janssen in de Brand te Rome". OVERLOON. Wegens vernieling stond Maandag j.l. te 's Bosch terecht zekere G. H. arbeider alhier. Hij had namelijk een drijfriem op het pakhuis alhier aan stukken ge sneden. Verdachte bekende, zoodoen de werd hij veroordeeld voor f 10. boete sub. 5 dagen hechtenis. Thans kan met zekerheid worden medegedeeld dat het concert met tooneeluitvoering gegeven wordt op Zondag 24 en Maandag 25 Jan. Opgevoerd zal worden, niet zooals eerst de bedoeling was „Gaston van Frankrijk", het welk wegens omstan digheden niet kon opgevoerd worden doch het tooneelspel „In de branding" van Tromp en de klucht „Flip en Flap". Burgerlijke Stand Maashees c.a. Geboren; Elisabeth M. M„ d. van P. Klaassen Gerrits, Overlook Maria J. d. van J. Hendriks-Raymakers, Overloon; Peter J. G. z. van M. de Hoog-Elbers, Overloon; Peter L. z. van Th. Voesten-Beckers, Overloon; Aloysius J. z. van H, Bloemen-van Kessel, Overloon. OverledenHendrika W. Gom- mers, 21 jaar, Maashees, te Gennep overleden; Henricus H. Eibers, oud 58 jaren; Maria P. van Dijck, oud 47 aren, echtgen. van Th. J. Janssen; Paulus Arts, oud 61 jaar, echtgen. van P. Franssen, allen te Overloon. Faillissementen. In het afgeloopen jaar werden door de Rechtbank te Roermond 73 per sonen in staat van faillissement ver klaard. Het aantal door dit Rechtscollege uitgesproken faillissementen over de 5 daaraan voorafgaande jaren was als volgt 192663; over 192771; over 1928—56; over 1929—45; over 1930 -62. 1000 ton eierkolen ter beschikking gesteld. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité meldt De gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg hebben een hoeveelheid van 1000 ton eierkolen ter beschik king gesteld van het Nationaal Crisis Comitié. Deze zoo buitengewoon belang rijke gift wordt door het comité op hoogen prijs gesteld en zal zoo spoedig mogelijk gedistribueerd wor den. Door motorryder aangereden. Woensdagnacht is te Heerlerheide een zekere L. aangereden door een motorrijder uit Duitschland. De man werd tegen den grond ge slingerd en bleef zwaar gewond be wusteloos liggen. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend werd hij in be- denkelijken toestand naar het zieken huis te Heerlen overgebracht. Postcheque en girodienst. De heer J. Lazonder, directeur van den Postchéque- en Girodienst zeide iu een rede. dat deze dienst van de crisis tot nu toe geen nadeel heeft gehad. Er kwamen in het afgeloopen jaar 22.000 nieuwe rekeningen bij en er werden 61/2 millioen boekingen meer verricht dan in het jaar te voren, Het saldo is hooger dan voorheen en het bedraagt 122 millioen voor de partuculiere rekeningen en met inbegrip van 't Rijk zelfs 156 mil lioen. De reserve is gestegen tot ruim 8 en een half millioen. Er is gemiddeld een grooter aan tal kleinere rekeningen gekomen. De 6 en een half millioen boekin gen méér werden met nog minder personeel verricht dan in het jaar tevoren. Sinds 1925 is het personeel met slechts 15 pet. vermeerderd, terwijl het verkeer met 175 pet. toenam. Mtfnd en klauwzeer. In het district 's-Hertogenbosch van het VeeartsZDijkunalg Staatstoe zicht werden nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd in de gemeenten Deurne en Asten, elk één geval. Drie koeien geelectrocuteerd. Woensdag is door den hevigen wind kortsluiting ontstaan in den bovengroudschen kabel derP.N.E.M. te Valkenswaard, tengevolge waar aan op den stal bij den landbouwer Jonker drie koeien zijn geelectrocu teerd. Drama op de Zuiderzee. Te Harlingen neemt men in des kundige kringen, aan, dat de Stanfries IV reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de Zuiderzee ten Noorden van Stavoren in de nabij heid van de Friesche kust moet zijn vergaan. Naar van andere zijde wordt me degedeeld moet de „Stanfries IV" eerst Woensdag en dus niet in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn vergaan. De boot is Dinsdagavond om 12 uur in verband met de storm Enk huizen binnengeloopen. Des morgens om 4 vier vertrok het schip weer. doch keerde te 5 uur ten tweede male te Enkhuizen terug. Woensdagochtend om half 8 uur is de „Stanfries IV" daarop weer van Enkhuizen vertrokken, waarna men niets meer van het schip heeft vernomen. Naar de Msb. verneemt zijn in de loop van den ochtend nabij \Vorkum twee lijken aangespoeld va a de slacht offers van de „Stanfries IV". De lijken zijn nog niet qeidenti- ficeerd. Het wrak gevonifieu. Naar de Msb. verneemt is Don*1 derdag middag door de reddingboot van Harlingen ten Weste n van Gaast aan Zee (dicht bij Breezand) het wrak van de „Stanfries IV" gevon den. De mast van de „Stanfries" stak nog slechts een lialven meter boven water uit. De loodsboot „VI iestroom" is daarop uitgevaren om eec baken te zetten op de plaats waE ix de kapitein van de reddingboot „J'ar. den Tex" het wrak had aangetro ffen. Dinsdagmiddag is Jje boot echter onverrichterzake in H hrÜngen terug gekeerd, daar men niets meer had kunnen vinden. Kippen stelen pe-r antomobi el. Den laatsten tijd komen te De venter en in de o mgeving verschil lende diefstallen v-aa pluimvee voor. Een sterk staal.tje van brutafiteit is te Wilp bedreven. De dieven zij a per auto achter op het erf van de weduwe H,. J. van Voorst gereden,, haalden 28'. kipf»en uit het hok en. verdwenen daarna weer. Op dezelfde boerderij zijn de vorige week ruim 20 kippen ontvreemd. 14 Slachtoffers in 2 jaar Ijjds Met inbegrip van de twee perso nen die op Dinsdag 29 December, toen een auto in de Smildervaart raakte, omkwamen,'.hebbenen onge. veer twee jaar tijds" door den toe stand van den weg langs die vaart 14 personen, doordat auto's in h; water reden, het leven verloren. Naar aanleiding hiervan heeft thans het Eerste Kamerlid Rugge den Minister van Waterstaat de vraag gesteld of deze voornemens is te bevorderen, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen tot verbetering van dien weg. Buitenland. Gandhi is weer even ver als een jaar geleden hij zit weer in de ge vangenis. En mét hem of ca hem zijn tal van Indische Congres-leiders gearresteerd. Het is een moeilijk ge val daar. Men mag aannemen, dat het Britsche bestuur optecht streeft naar een geleidelijk zelfstandig maken van Indië en mogelijk zouden Gandhi en andere gematigde leiders daartoe wel willen meewerken, indien ze nog kans zagen om de geesten te bezwe ren, die ze eens opriepen. Ze hebben het te ver laten komen het volk wil niet meer wachten, omdat het op een spoedige zelfstandigheid heeft gerekend. Alle opvolgende Congres leiders worden nu gearresteerd, met het eenige gevolg, dat het steeds radi caler elementen zijn, die de leiding overnemen. Het schijnt in Indië op een geweld- dadigen, vermoedelijk bloedigen strijd om de macht te zullen uitioopen. In Finland is als resultaat van een volkstemming het drankverbod op geheven. Het middel bleek erger dan de kwaal. Een les voor anderen. In de Ver. Staten schoot een moor denaar, bij een poging om hem te arresteeren, zes agenten dood, vóór hij zich zelf den kogel gaf. Buiten verantwoordelijkheid der B*dac ie Mijnheer de Redacteur. Zeer tot mijn spijt zie ik mij ge noodzaakt om naar aanleiding van een ingezonden stukje van fr. Benja min Hoefnagels O.F.M. (als ik mij niet vergis de Z. E. Pater Rector van het St. Servatiusgesticht te Ven ray), opgenomen in Uw weekblad, te antwoorden. Immers in dat ingezonden stukje word ik naar aanleiding van een verslag in Uw blad over de gehouden vergadering der R.K. Werklieden vereeniging te Venray, beschuldigd van onverdiende, onbillijke, onrecht vaardige, ja laffe verdachtmaking van het Bestuur van het St. Servatius gesticht. En verder wordt mij aanbevolen een degelijke lezing en bestudeering der Pauselijke Encyclieken, alsmede eens duidelijk aan te geven, wat wij eigenlijk wel wenschen. Ik word dus openlijk uitgenoodigd een en ander aan te geven en meen daarom nu niet meer te mogen zwij gen. In het verslag over de Maandag 21 December j.l. gehouden vergade ring staat aangegeven, dat onderge- teekende op die vergadering gezegd heeft, dat hij zeer teleurgesteld was. dat op 't St. Servatiusgesticht nog geen toegang verkregen was en met het Bestuur dier Inrichting nog niet aan een tafel over den Bond ge sproken mag worden enz. waarbij verwezen werd naar de Pauselijke Encyclieken. Ter vergadering heb ik inderdaad mijn spijt betuigd over 't feit, dat, waar de St. Annastichting zoo goed inzake het regelen der Loon- en Arbeidsvoorwaarden in overleg met onze Organisatie was voorgegaan, het St Servatiusbestuur nog steeds dat overleg met onze organisatie niet wenschte. Organisatie en Overleg prijzen ieder oogenblik nu Pausen en Bis schoppen aan, en vooral wat dit laatste betreft om den klassenstrijd tegen te gaan. Wij meenen nu, dat het nog altijd zóó is, dat een aan sporing of wensch van den Paus of Bisschoppen, voor ieder rechtgeaard katholiek een plicht is. Waar nu de Heer Guit in de vergadering zich speciaal beriep juist op de Encyclieken en zeer terecht om te komen tot goede verhoudin gen tusschen werkgever en werk nemer, is het verklaarbaar, dat onder- geteekende we'ke betér- ingewerkt is in de Venraysche toestanden, zich ten opzichte van het St. Servatius gesticht, daarbij gaarne aansloot. Tot degelijke lezing en bestudee ring der Pauselijke Encyclieken, vooral omtrent de „Rerum Novarum" „Quadragesimo Anno, behoeft men nimmer een gesalarieerd Bestuur der der R. K. Arbeidersbeweging aan te sporen, omreden zij op dergelijke stukken zoo verzot zijn, dat elk vrij oogenbl k aangegrepen wordt om deze te lezen en nog eens te lezen om de heerlijke taal welke ten dezen opzichte omtrent de sociale vraagstukken gegeven wordt. Een andere aansporing was beter op zijn plaats geweest, n.l. om anderen w.o. het Gestichtsbestuur daarheen te verwijzen. Wij, die een van de weinige gelukkige waren om de Quadragesimo Anno uit 's-Pausen mond zelf te hoeren voorlezen, wij worden verwezen om degelijk te lezen en te bestudeeren Die bal mag teruggekaatst worden. Wij hebben ter vergadering niet gesproten over wat verdiend wordt bij de St. Servatiusinrichting. doch wij willen nu wel zeggen, dat de Z. E. Pater Rector de menschen bewust of onbewust verkeerd voor licht, indien hij zegt dat het personeel een weekloon ontvangt van f 30. Er zijn er, ja, maar men moet niet generaliseeren. Doch daar gaat het nu niet om. Wij wenschen overleg over de loon- en arbeidsvoorwaar den en dat overleg wordt nog steeds geweigerd. Dat is in strijd met pauselijke Encyclieken en ook met het verlan gen der Bisschoppen. Doch boven dien is het ook in strijd met het verlangen van het Algemeene Bestuur d^r Vereeniging van R.K. Krank zinnigen en Zwakzinnigen Inrichtin gen in Nederland, waar het St. Servatiusge:ticht ook bij aangesloten is. Vooreerst nog even melden, dat die indringerige St. Paulusbood door het hierbovengenoemd bestuur per rondschrijven d.d. I-12-'30 verzonden aai? alle R.K. Inrichtingen, dus ook aan het St. Servatiusgesticht als de meest aangewezen organisatie voor het niet verplegend personeel werd aanbevolen, omdat men toen en ook nu nog geen uitspraak wenschte te doen omtrent de organisatie der verplegers. Voor het technisch per soneel, waaronder ook behooren de boeren en tuinarbeiiers, waren wij dus de meest aangewezen organisatie. De verplegers weten ui* ervaring ook wel, dat wij ook voor hen de meest aangewezen organisatie zijn en diensvolgens is de groots meer derheid dan ock bij ons aangesloten. Ons organisatierecht staat dus vast is de indringerigheid hiermede omver geworpen. Doch er is nog meer. Een ander officieel rondschrij ven van het Algemeen Bestuur der R K. Vereeniging van Krankzinnigen Zwakzinnigen Inrichtingen in Nederland heeft het licht gezien en is ook door het Bestuur van het St. Servatiusgesficbtontvangen gedateerd 7 October 1931. Daarin wordt gewezen op ons („St, Paulus") goed recht om over leg te willen plegen omtrent de vast stelling der Rechtspositieregeling om daardoor doeltreffender de belangen van onze leden te kunnen behar tigen. Het Bestuur zegt daarin, det zij geen bepaalde organisatie meent te moeten aanbevelen, omdat tenslotte het personeel zelf moet beslissen, tot welke organisatie het wenscht toe te treden enz. En verder, dat door de Kerkelijke Overheid in Nederland het recht van Organisatie uitdrukkelijk is vastgesteld en het Georganiseerd Overleg is aanbevolen, waarom het Bestuur der Gestichtsbesturen drin gend meent te moeten adviseeren Georganiseerd Overleg te aanvaarden, indien meerdere leden van de in richtingen) in een of andere organi satie zijn vereenigd. Het Bestuur meent verder, dat de R.K. Gestichtebesturen juist als zoo danig, zich niet aan georganiseerd overleg mogen onttrekken. Ziedaar naar waarheid de situatie. Het overgroote deel van het per soneel van het St. Servatiusgesticht is lid van onze Organisatie. Door middel van onzen Bond is de wensch van het overgroote deel van het georganiseerd Overleg in te voeren meermalen en nog zeer kort geleden te kennen gegeven. Weer geweigerd Het is Uw goed recht, zegt het Algemeen Bestuur op de door haar aangegeven gronden. Neen, zegt de Z.Eerw. Pater Ben jamin Hoefnagels O.F.M., het is onverdiend, onbillijk, onrechtvaardig, ja laf en indringerig. De geachte lezer (es) oordeele J. H. NIJHOF. Hoofdbestuurder van den Ned. R.K. Bond van Overheidsperso neel St. Paulus. BV&BBUIJKB 8ÏAKB VEBBAY van 1 tot 8 Januari. GEBOREN Huberdina C. J. Barents, Spjrkter- weg. Antonius W. Wijnhoven Stations weg. Petrus L. M. Weijs, Castenray. Petrus L. F. Janssen, Bleekstraat. Jacomina A. J. Deiickx Hoender- straat. OVERLEDEN Pieter J. Derikx, echcgen. v. Maria P. Wismans, oud 57 j. landbouwer Volen. 2 patiënten van het St Annagesticht. GEHUWD Peter H. Koerfers, 21 jaren, dakdek ker, te Lobberich, en Anna M. Th. Rooijackers oud 20 jaren, zonder beroep te Venray. mKSUJEB DX8V8Ï8V Parochiekerk Morgen Zondag 2 uur kleine Con- regatie, half 3 herhalingscatechismus uur Lof. Maandag half 8 best. Jaarg. voor G. Janssens en zijne echtgenoote M. Gabriels, 8 uur Jaarg. voor Conrard Esser en echtgenoote, 9 uur begrafenis van Jacob Gitsels, kwart na 4 Lof. Dinsdag half 8 best. Jaarg. voor Jan Derks en Gertrudis Janssen, 8 uur de uitvaart voor Jacob Gitsels. Woensdag half 7 Ieesmis voor P. L Derickx, half 8 Ieesmis, 8 uur Jaarg. voor W. Eibers, Th. Arts, J. Eibers, J. van Rijswijck, P. en M. Eibers.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 2