Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAC.FQM MANUFACTURE )i BLIJKEN TOCH HET '/YQQRDtfLM i) MANUFACTURE '(VOODDEEUGSTj De van te plechtige Bisschopwijding Z.H. Exc. Mgr. P. I. Verriet Venray, op 6 Jan. 1932. Naar de klein- industrie Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Saterdag 9 Januari 1932 Drie en'vijftigste Jaargang No. 2 PEEL EN MAAS BLUKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIKN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7' ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAM DEN MIWCKHOF Telefoon 51 GIRO 150652 rENKAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland 1 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Hartelijk dank brengt Mgr. voor de eer, hem 200 overvloedig gebracht, hem een arme Missionaris, die bij de gratie Gods een zoo n hooge uitverkiezing deelachtig geworden is. Met een verzoek Hem en de Mis sie in het gebed te herdenken en de toezegging, dat Hij steeds aan zijn dierbaar Venray zal denken, sloot Mgr. zijn gevoelvolle aandoenlijke rede. Een driewerf herhaald Leve Mgr. Verriet en Leve Venray's Fanfare, was bet warme slot dezer ovatie. Venray. dat steeds op bijzondere wijze zijne Priesters weet 'e eeren heeft zich zelve oveitccffe.i bij de plechtige consecratie van Z. Hoogw. Exc. Mgr. P. I. Verriet O. P., een Limburger en Venrayer van geboorte Allen hebben met enthousiasme medegewerkt aan de rijke versiering, die met wimpels, vlaggen en groen, ja zelfs met electrische lantaans en schijn werpens was aangebracht, vanaf het woonhuis van den heer W. Laurensse in de Paterstraat tot aan de 'monumentale Parochiekerk van St. Petrus Banden te Venray. welke versiering haar hoogtepunt bereikte in grootsche versiering in die kerk. Voor het huis van den heer Lau rensse, waar Mgr. Verriet vertoeft, verhief zich een statige eereboog. waarop waren aangebracht de wapens van den Wijdeling, Mgr. Verriet, met de wapens van den Consecrator en Assistenten. H. Hoogw. Exc. Mgr. Janssen, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Diepen, Bisschop van 's Bosch en Mgr. Hopmans. Bisschop van Breda. Ook de wapens van Venray en Limburg waren niet zonder rechtmachtige trots door de buurt bewoners er op aangebracht. Ken prachtige krooD met sluiers en bal dakijn bekroonde het geheel, dat verlicht door de groote schijnwerpers, aan de tegenoverliggende huizen be vestigd, een prachtig gezicht op leverde. Door Pius zelf uitverkoren Bisschop te zijn vag Curasao Zij het U door God beschoren Een lange dienst in heil'ge trouw, zoo luidt het zeer toepasselijk op schrift op dezen eereboog aange bracht. Van alle huizen wapperden de NaMonale driekleur geflankeerd door de Pauselijke en Kerkelijke kleuren, die in groot aantal op vele plaatsen waren aangebracht. Kronen van groen en bloemen met electrische lantaarns gaven het geheel een zóó feestelijk aanzien, jammer dat het weer niet medewerkte. Klokgelui was het teeken der aankomst van H. H. Hoogw. Exc. de Bisschoppen, aan de Pastorie, 'waar vele belangstellenden zich ver zameld hadden. Driekoningendag stelden alle navolgende vereenigingen van Ven ray zich voor het huis, waar Mgr. Verriet vertoeft, op en vormden een keurigen stoet, waarin de Bisschop pen en Wijdeling naar de Parochie kerk werden begeleid. Schutterij „St. Anna", Venray's Fanfarecorps, Schutterij „Het Zand- akker" en de besturen der navol gende vereenigingenMeisjescongre gatie. Patronaat St. Agnes, Maria- vereeniging. 3e Orde vrouwen, Eli- sabethvereeniging, Apostolaat des Gebeds, Kindsheid, H. Familie, 3e Orde mannen, Werkliedenbond, Bouwvakarbeiders, Tabaksbewerkers, St. Paulusbond, Middenstandsbond. Boerenbond Venray, Boerenbond Helde, Jonge Boeren Heide, Smeden- bond, Vincentiusvereeniging, Jongens patronaat, Turndub, Voetbalclubs. Voor de kerk stond een schoone eereboog, waarop het wapendevies van Mgr. Verriet was aangebracht. Hier werden de Bisschoppen opge wacht door de Geestelijkheid en zong het Zangkoor onder leiding van kapelaan Strijkers, in jubelende klanken „Ecce Sacerdos" van Haller. Het inwendige onzer schoone Paro chiekerk bood een feestelijk aanzien Blauw-witte draperiën hingen van boven af neer. Io het prachtige priesterkoor, met het imponeerende hoofdaltaar, was een troonhemel voor den Consecrator Mgr. Jansen opgesteld. De wapens van Conse crator en Wijdeling waren ook bier aangebracht. Onder de talrijke aanwezigen waren ook Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de Commis saris der Koningin in de ProviDde Limburg Baron van Hövell tot Westerflier, Deken Th. Cremers uit Horst als vertegenwoordiger van den Bisschop van Roermond, Mgr. Dr. Poels te Heerlen, Mgr. Th. Bekkers te Voorschoten, L. A. Fruytier, oud-gouverneur van Cura sao en Echtgenoote, O. v. d. Loo, Burgemeester van Venray, de Heeren Jan Poels en Jos. Maenen, leden van Ged. Staten van Limburg, Dr. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding te 's-G:aveohage, Dr. Schim v. d. Loeff, directeur-genees heer van het St. Annagesticht te Venray, de Zeereerw. Heer F. G. Groenen, Secretaris der Ind. Missie- vereeniging, Pater C. Kühne O. P.. leeraar aan het Dominicus College te Neerbosch ontwerper van het wapen van Mgr. Verriet, Zuster Tulgentia. Algem. Overste der Zusters van Carolus Borromeus (Zuster van Mgr. Verriet). Zuster Hyacinth, Huize Bethlehem Nijmegen, die het wapen uitvoerde. Prof. Dr. Alph. Mulder.*, groot-Seminarie Hoeven, J Bour gogne, voorzitter van het Apostolaat der Zee te Amsterdam, Pater Boom Provinciaal Orde Capucijnen te 's-Bosch, Pater Gardiaan D. Pernot en Vicaris Meinardus Broersen, Fran ciscanenklooster Venray, Pater van Rijswijk, Provinciaal Carmelieten te Boxmeer, Pater v.d. Veen, Recloi Gymnasium te Venray. Pater Cam:- nada, Provinciaal der Franciscanen, Zuster Hortensia, Algem. Overste der Dominicanessen Voorscho'en, de Superior-Generaal der Fraters Tilburg Fr. Tarsissio; Pater Peters te Stein, Pater Kolkman, Dir. St. Dominicus-penning Nijmegen, Pater Hagemans, Procurator Missiehuis Zwolle, Jhr. de Bowier, district- comm. Marechaussee Nijmegen, Hoofdaalmoezenier J. J. Noordmao, den Haag, Pater Cassianus Henzen, Pater Molkenbo;r O. P. In de overvolle kerk begonnnen inmiddels de 'rijke en diepzinnige plechtigheden der Bisschopswijding met al den liturgischen luister. De assistentie van de Pontificale Hoogmis was als volgt Presbyter assistens Pastoor Thielen uit Venray, troondiakens de Hoog- eerw. Pater B. van Breda. oud- Provinciaal diaconus Missae Pater Luyckx. O.P., subdiaconus Missae Pater Kothraann O.P., ceremoniarius Kapelaan Geurts. De lagere assistenties werden ver richt door Ad baculum J. Raemakers ad mitram L. Verwilst O P., ad gremiale J. de Haas O.P., ad iibrum Pater Bartel O.P., ad candelam J. Bren- ninkmeyer O.P., thurifirarius B. Bol len O.P ceroferarius R. Thuis O.P. en D. v. d. Geest O.P., acolythen E. Tesser O.P. en Ant.*Seelen O P. Als de nieuwe Bisschop gezeten is met al de teekenen zijner waardig heid. heft Mgr. Janssen het Te Deum aan, beantwoordt door het Zangkoor, waarmede het ontroerende oogenblik is aangebroken, dat de nieuwe Bis schop zegenend door de kerk gaat. Met den wensch ad muitos annos aan den concecrator en dm vredes kus eindigt deze indrukwekkende plechtigheid, waarna bovengemelde stoet zich opnieuw vormde en naar het huis van den Heer Laurensse toog, waar een druk bezochte receptie plaats vond. Tot besluit der feestelijkheden bracht Venray's Fanfare den nieuwen Bisschop des avonds een schoone serenade, die ondanks het ongunstige weer door velen werd bijgewoond. Dr. Sala als President, hield eene feestrede, waarin hij de hulde en gelukwenschen der Fanfare en bevol king overbracht, waarvoor Mgr. zichtbaar ontroerd dankte en Venray, dat zijn Priesters steeds eert, zich zelf bij deze gelegenheid heeft over- troflen, gelukwenschte met het trouw bewaarde geloof der Vaderen de grootste schat van den mensch. Als een teeken van het geloof verheft zich in Venray het majes tueuze kerkgebouw, waarin Mgr. het H. Doopsel en Vormsel ontving, Zijn eerste H. Mis deed en thans de volheid van het H. Priesterschap deelachtig werd. Het gebouw, waarvoor de bouw- steenen door een menschenketen aangevoerd zijn en in de schaduw waarvan mijne ouders rusten it vrede. Moge de wereld op zijn grond vesten schudden, de hel al hare krachten inspannen, zoo Vecray haar liefde voor de Priesters en het geloof bewaard, dan zal de profetie der H. Oda bewaarheid worden, dat Venray bewaard blijft voor groote rampen. (Vervolg van Tweede Blad). De zijde weefsels van Lyon, welke zoozeer gewild zijn, worden niet hoofdzakelijk vervaardigd in de daar bestaande groote fabrieken, maar in de duizenden kleine bedrijven van dien aard. Deze laatste kunnen ook weer het best en zonder veel kosten ain den veelzijdigen smaak van het publiek voldoen. Een groot-indus trieel daarentegen werkt voor een groote markt, geduiende geruimen tijd, aan een bepaald gestandariseerd artikel. Soortgelijke verschijnselen zien wij ook op ander gebied. Een belangrijke taak is hier weggelegd voor de vak organisaties der werkgevers in het kleinbedrijf, alzoo voor de midden standsorganisaties. Voordeelige inkoop van grond stoffen, rendabele verkoopprijzen, bevordering van juiste regeerings- maatregelen, een goed geregeld credietwezen, zoeken van nieuwe afzetgebieden. gemeenschappelijke reclame, afweer van ongewenschte concurrentie van het grootbedtfjf, zija even zoovele middelen, waarmee de belangen van het kleinbedrijf kunnen worden gediend. De klein-industrie zou in menig opzicht een voorbeeld kunnen nemen aan de boeren, die iatusschen in de meeste landen van Europa wijd vertakte in- en verkoop-, crediet- en andere organisaties hebben, welke van enorme beteekenis voor den internationalen landbouw zijn geweest en nog zija. Wil men nog sprekender voor beeld, van hetgeen door organisatie voor het kleinbedrijf valt te bereiken, dan lette men op de actie der land bouwers in Canada, die vroeger ook hadden te worstelen met vraagstuk ken alsbelastingen, verkeersmoeilijk heden, tusschenhandel, overheids bemoeiingen, bankwezen enz. en die toen een organisatie, een pool, ter bestrijding van die moeilijkheden vormden, waarvan zij thans de gun stige resultaten ervaren. Door verschillende voorbeelden is aengetoond. dat een decentralisatie van het industrieele leven, ook in dezen modernen tijd, zeer goed mogelijk is. In Duitschland treffen wij een geweldige organisatie aan van de zee- en rivierscheepvaart, inbegrepen de sleepdiensten, welke duizenden kleine ondernemers omvat80 pCt. van de 10.000 eigenaren van sleepbooten en motorbooten zijn georganiseerd en hebben door hun organisatie groote voordeelen van allerlei aard voor hun kleinbedrijven weten te verwer ven. Het kleinbedrijf kan veel meer arbeiders te werk stellen zonder nog de productie te verhoogen, het kan beter afgewerkte producten afleveren, heeft minder behoefte aan kapitaal en gaat zuiniger om met de grond stoffen. Vooral het eerste is in onzen tijd van internationale werkloosheid en overproductie vaD zeer groote beteekenis. Een zuinig verbruik van de voorradige grondstoffen en hulp middelen zal in de benarde tijden welke wij tegemoet gaan, zijn invloed niet missen. Immers reeds nu tracht het grootbedrijf krachtbronnen aan te boren, welke vroeger veronachtzaamd bleven, omdat men begint in te zien, dat de huidige hulpbronnen op den duur uitgeput raken. Gina Lombroso spreekt als haar meening uit, dat Frankrijk zoo goed het hoofd wist te bieden aan de na- oorlogsche moeilijkheden, welke dit land zoo goed als el«c ander met verwoed beukende krachten hebben geteisterd, omdat dit land beschikte over een breede categorie van klein- ondernemers in landbouw en industrie welke daardoor ook bij de faits et gestes van het parlementarisme zoo sterk waren geïnteresseerd. Wanneer de klein-industrie meer op den voorgrond zou treden, zou den ook vanzelf de diverse uitvin dingen meer toepassing vinden in de richting van het kleinbedrijf, zonder daar de nadeelen teweeg te brengen, welke wij thans in de groot-industrie ervaren. Over de nadeelen van de snelle opeenvolging van diverse uitvindin gen voor de industrie, lazen wij voor enkele dagen terug in een Fransch dagblad op ietwat schertsenden toon nog enkele rake opmerkingen. Vroeger, zoo zegt de schrijver, had een industrie den tijd om zich te vestigen, om zich stil aan te ver beteren, om haar onkosten langza merhand te amortiseeren vandaag heeft ze daar geen tijd meer voor. Zoodia een nieuw procédé goed en wel bekend is, wordt het al weer vervangen door een beter procédé. Ik ken een industrieel, zoo zegt hij, die in den laatsten tijd in Duisch- land een machine ter waarde van een millioen francs kocht. Ze was nauwelijks op haar plaats van be stemming aangekomen, of een con current kocht voor de helft van den prijs een andere machine, die zoo even op de markt was gebracht en die met m nder onkosten, op een voudiger wijze, beter werk verrichtte dan de eerste machine. De voorbeelden van dergelijken aard zijn ontelbaar. Men heeft geen tijd meer om te amortiseeren. Wat nog erger is, industrieën die meenen, stevig en vast te staan, zijn vandaag afhankelijk van nieuwe concurrenten, welke gisteren nog onbekend waren. De ouderwetsche echte zijde- industrie, die in haar onbetwistbare alleenheerschappij geloofde, heeft plotseling de kunstzijde zien geboren wordenhet ouderwetsche koper breekt zich het hoofd over de on verwachte concurrentie van Je rub ber het spoorwegvervoer, dat zich tot heden veilig waande, ziet de automobiel op het tooneel verschij nen en wie meende, om dat vervoer over de aardeobaan te kunnen lachen, is thans wel verplicht om daarmee ernstig rekening te houden. De olielamp is vervangen door de petroleumlamp, deze op haar beurt verslagen door de gaslamp en deze weer omver geconcurreerd door de electrische lamp en dat allemaal op korten termijn. Men heeft in 20 jaar meer vorderingen gemaakt op het gebied van de verlichting, dan sinds den oorsprong van de menschheid. Wanneer de industrieën niet meer kunnen amortiseeren, lijden zij ver liezen. Het is de opeenstapeling van de te talrijke en te ingewikkelde uitvindingen, welke een groot kwaad veroorzaakt. Er is een ernstige werkelijkheid in deze critiek. Men zou feitelijk een machine moeten uitvinden, om de uitvindin gen te doen ophouden. Deze^uitvin- ding is echter niet zoo gemakkelijk, zoo eindigt onze Fransche zegsman 1 Wanneer de klein industrie er voet voor voet in slaagt haar plaats io de maatschappij te hernemen, zullen ook de physieke, moreele en sociale nadeelen van het industrieel groot bedrijf verdwijnen, of althans ver minderen. De groote steden zullen over het land verbrokkelen de industrie zal zich splitsen de productie zal zich meer naar de behoefte regelen, zon der behoeften te scheppende onderlinge strijd zal niet de gewel dige afmetingen aannemen, welke wij thans vaak zien de invloed op het gezinsleven zal gunstig zijn de persoonlijke energie van ondernemer arbeider zal meer geprikkeld wordende arbeiders zullen niet meer een soort levende machines zijn, die in hun intellectueel- en morecl-kunnen worden gehandicapt gedurende hun geheelen levensloop; hun belangstelling zal zich verbcee- den en verdiepen rechtvaardigheid naastenliefde zullen er bij win nen. Ja, waarlijk, een bloeiend indus trieel kleinbedrijf heeft vele fonke lende facetten en wij gelooven niet dat bet zelfbedrog is, zich in het uiterlijk aspect daarvan te verlustigen. Wij staan, als alle teekenen niet bedriegen, onmiddellijk voor een nieuw historisch tijdperk. Vele vragen doemen op. ook voor ons land, met zijn belangrijk Indo nesisch bezit. Zal alles op economisch gebied in de toekomst blijven rollen zoo- als tot dusver Vrijwel niemand die dit gelooft. Nieuwe, ongekende moeilijkheden zullen rijzen. Wie gelooft, dat wij hier op een economisch eiland ver toeven, waar men 2ich onttrekken kan aan de depressie, welke de ge- heele overige wereld geeselt. geeft zich over aan een benijdenswaardige illusie en zal vermoedelijk temidden zijner zoete dommelingen eens door de ijzeren werkelijkheid worden wakker geschud. In dat nieuwe tijdperk zal niet alles bij het oude kunnen blijven en de vraag Is gewettigd, of nu de tijd niet nadert, waarin uit naam van een wijs beleid, ook voor ons land, moet worden aangedrongen op het maken van ruim baan voer het kleioindus- trieel bedrijf. De voortdurende toeneming der bevolking, de slinkende perspectie ven. gelegen in intensiveering van bet landbouwbedrijf, de momenteel dalende mogelijkheden ten aanzien van den be volkings-export. nopen ons nieuwe banen te zoeken voor het economisch leven. Dat alles maakt het tot een onaf wijsbaren plicht, om angstvallig de voordeelen en mogelijkheden van het kleinbedrijf te onderzoeken. Een bloeiend kleinbedrijf is een factor van orde en rust voor het land. De Regeering mag hier dus niet onverschillig staan en juist zij kan door een geeigende politiek zooveel stuwkracht in de goede richting uit oefenen. Maar behalve op de Regeering. is ons vertrouwen ook gericht op de middenstands-organisaties, welke hier niet het minst belangrijke onderdeel hunner gewichtige bemoeiingen zul len vinden. De feestdagen van December, elk jaar opnieuw verlangen we naar ze en als ze eenmaal achter den rug zijn, dan slaken we een zucht van verlichting. Niet dat het tegenviel, volstrekt niet, maar ook het goede kan saai worden van eentonigheid. Alle dagen bruine booaen is niet lekker, maar eiken dag biefstuk ver veelt eveneens. Het is een opluchting, dat het leven weer haar normalen loop heeft genomen, voor zoover het leven in dezen tijd althans nog normaal ge heeten kan worden. Aan door-de- weeksche-Zondagen denken we niel langer en we richten onzen blik op de bijzondere dingen, die Januari heeft te bieden. Elk onderdeeltje van het jaar ken merkt zich door iets eigens. In geen tijd b.v. schijnt de lucht zoo droog te wezen als in deze maand, ondanks de vele regens. Alles is even brand baar. Vele menschen, die nu zwaar te peinzen zitten over hun opge maakte balans, worden plots verrast door het geknetter van vlammen, die hun voorraden vernietigen en hun administratie verascht. Gelukkig, dat gewooolijk de brandpolis nog gered kan worden. Wie aandachtig de advertentie ko lommen der groote bladen nagaat, vindt thans ook verscheidene be looningen uitgeloofd door verzeke ringsmaatschappijen. voor het vin den en bezorgen van verloren waar devolle, verzekerde, kleinoodiën. Het schijnt, dat de Oude Jaars avond punch de menschen in een al te zorgelooze stemming brengt, waardoor ze slordig omgaan met hun kostbare sieraden. Men zegt ook wel eens, dat Maar daar moet men toch voor zichtig mee zijnin geen geval mag te dien opzichte worden gegenerali seerd en niemand mag men et per soonlijk op aan kijken, want onder de Januari-branden zijn er zeker ook, die een önópzettelijke oorzaak heb ben en sommige kleinoodiën kunnen inderdaad „per ongeluk" verloren zijn. Januari kenmerkt zjch overigens ook door andere balans-opruimingen. De winkeliers plegen dan prijs kaartjes op bun goederen te zetten, die de suggesties wekken, dat het een gestolen boeltje is. dat ze ver- koopen. Men mag hun dat gerust zeggen, want ze zijn er door gevlijd. Ze glimlachen, geven een knip oogje en laten je dan naar de rest raden. Natuurlijk zijn ze de eerlijk heid zelve. Het is nu eenmaal zoo op de wereld, dat de louche zaken man een grooten mond opzet er hevig verontwaardigd doet, als iemand hem van iets onoirbaars durft ver denken, terwijl de eerlijke, ir gladde koopman zijn klanten graag zou doen gelooven, dat hij zijn waren nooit zoo goedkoop zou kun nen geven, als hij ze zelf had moe ten; betalen. Voor wie contanten heeft zijn de balans-uitverkoopen van Januari oer gezellig. Zeker, de mannen prutte len wel eens tegen, maar de vrouw tjes hebben heusch wel een goed oog voor een „koopje" en ze profiteeren in Januari van de gelegenheid om zich het een of ander aan te schaf fen, dat in normalen tijd en tegen normalen prijs voor haar een onbe vredigd verlangen moet blijven. Balans-uitverkoopen zijn voordeelig. Een zakenman moet tenminste eens per jaar geld maken van zijn voorraden, teneinde daaim;e nieuwe artikelen te kunnen opdoen, die aan veranderde eischen van mode of smaak beantwoorden. Onbegrijpelijk alleen is, dat «.zoo vele menschen meenen, dat ze voor het doen van inkoopen overal beter kunnen slagen, dan in de plaats van inwoning. De bewoner van het dorp pleegt als regel in het naastbij gele gen stadje te koopende bewoners van dat stadje gaaa naar „de stad" en een Schiedammer moet weer in Rotterdam koopen, een Haarlemmer in Amsterdam enz. enz. Eea Amsterdamsche dame van stand en inbeelding koopt haar beste spullen in Brussel of rarijs. En dat alles is malligheid. Waar men ook woont.— bij een te goeder naam en faam bekend staanden zakenman kan men overal goed en voordeelig terecht. In de kleine stad of de buitenwijk eener grootestad vaak veel voordeeliger dan in de city waar de zakenmen- schen op enorme lasten zitten. Hun winkels zijn gebouwd op grond van honderden guldens soms per vierkante meter belastingen zija er hoog, personeel is er duur. De reclame voor city-zaken moet grootscheepsch zijn, anders heeft ze geen effect., In kleine plaatsen of buitenwijken is de keuze van artike len soms minder groot, maar waarom zou men dan niet bestellen, wat men wenscht Het is tegenwoordig een kleinigheid om het gewenschte te laten komen. Een journalist zwerft heel wat in zijn leven en ook wij hebben in vele plaatsen vertoeft, maar onze eerlijke overtuiging is. dat men in kleine plaatsen over het algemeen voor deeliger koopt dan in de centra vaa groote steden. Wat de menschen naar de groote steden trekt, dat is de suggestieve werking der grootsch opgezette, heel dure reclames van de zaken daar. Het maken van een doeltreffende reclame,dat is het, waaraan de zakenlieden in kleinere gemeenten wat meer aandacht moesten schenken te meer, omdat zij dat op zoo'n goedkoope en doeltreffende manier kunnen doen. Een Amsterdamsche firma moet dure annonces opgeven aan allerlei bladen, maar in kleinere gemeenten bereikt de winkelier alles, die hij noodig heeft, met een doeltreffende campagne in het plaatselijke blad. Voor weinig geld. Het is dwaas van het publiek om de koopjes altijd maar in de steden vaa hooger-op te willea zoeken, ia plaats vaa het werkelijke voordeel te grijpen in eigen omgeving. Maar de winkelier moet ook het zijne doen om de menschen op zijn zaak te attendeeren. Dan zal het worden, zooals het zijn moet het geld uitqeven ter plaatse, waar men bet zelf verdient. Leven en laten leven onder elkaar; elkander bevoordeelen in de kleine gemeenschap, waarin men verkeert. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Volksontwikkeling Luxorgebouw. Maandag 11 Januari 8 uur spi eekt HENRI G. M. HERMANS Lid der Tweede Kamer over Twee kernpunten van ons Sociaal Program (Eigen bezit en Christelijke consumenlen-moraal). VENRAY. 9 Januari 1932 Naar wij vernemen hebben H. H. Exc. Mgr. de Aartsbisschop en de Bisschoppen van 's Bosch, Breda en Haarlem met Mgr. Verriet, ter gelegenheid van hun gezamenlijk bezoek aan het bekende Pensionaat „Jerusalem alhier, een oorkoude ge- teekend, die het hoogst zeldzame gebeuren heeft vastgelegd, dat een 5-tal Bisschoppen tegelijk in „Jeru salem" aanwezig waren. Volksontwikkeling te Venray. Mgr. Dr. Poels heeft gesproken, zooals wij van iemand als den Doctor mochten verwachten. De zaal was den 28 December stampende vol. tot op de treden van zijn spreekgestoelte zaten de menschen te luisteren naar zijn pro fessoraal, maar toch warm betoog (Wij katholieken en de crisis). Telkens en telkens proefde men daarin den man uit het volle leven, den man die met beide voeten staat

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1