weed© Blad van „"PEMIj EN MAA§" I Ia twee werelddeelea Openbare Vergadering Raad der gemeente Venray et woningprobleem der grootstad. FEUILLETON Voor de vrouwen. van den gehouden op 26 Nov. 1931 des nam. 4 uur •ij (lag 1 Januari 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 1 ct. Door Prof. Dr. Karl tfuth. In het Novembernummer van het te München uitgegeven tijd schrift „Hochland" schrijft Prof. Karl Muth een artikel, waarvan het volgende is ontleend 42 Jen 42 1871 woonde er van iedere 20, .925 van iedere 4 Rijks-Duitschers in een grootstad. Wat betcekent f? Volgens de uitkomsten van de 'iswoning-telling in 1927 leeft bijna tiende deel van alle stedelingen |overb?volkte woningen, d.w.z. in l woning, waarin in ieder vertrek er dan twee personen verblijven, rervol zijn hoofdzakelijk kleinere j kleine woningen. De gevallen van sterkste woniDg-overbevolking eer dan vier personen in ieder rtrek) komen practisch slechts in iraingen met één en twee vertrek- h voor. Bij de laatste Rijkswoningen ling werden 27.000 van zulke aningen gevonden. Een afzonderlijk iderzoek naar de woningpositie van jiderrijke gezinnen in de Duitsche ootsteden heeft uitgewezen, dat igeveer de helft van alle overbe- likte woningen dcor gezinnen met er en meer kinderen worden be- Dond. „Volgens een voorzichtige hatting" zoo heet het in de éutsche Wirtschaftskunde „kan it in totaal aantal van de de over- S>volkte woningen in het Duitsche ijk geschat worden op minstens 50.000, waarin ongeveer 5 millioen enschen leven." I Als we de toestanden in bepaalde jeden beschouwen, b.v. in Berlijn E Breslau, als de twee Duitsche tootsteden met den meest nijpenden foningncod, dan blijken deze nog 4 tger te zijn. De propaganda-com- I iissie voor Groo'-Berlijn heeft vast esteld, dat in Groot' Berlija 600.000 ienschen wonen in woningen, waar- I an iedere kamer door vijf of meer ïersonen gebruikt wordt. 24.925 .woningen" hadden volgens de woningtelling van 15 Mei 1916 geen jamer met stookgelegenheid, 393.506 woningen slechts één zoodanige jamer. 'Deze statistische staaltjes van ellende ou men lang kunnen voortzetten, n vooral daardoor nog sprekender paken, als men de outillage zou childeren van deze woningen, die raak meer weg hebben van een hel latj van een menschelijke behuizing, >f de vraag zou aansnijden naar bet ianta'1 ter beschikking staande bed- Jen de Rijkscommissie der jèugd jonden heeft vastgesteld dat van de 200.000 arbeiders-jongens en rae!sjes van 14 tot 18, er in Duitschland één Op de vijf geen eigen bed heeft. I Onze grootsteden zijn moloch- ichtige vuurhaarden waarin de volks- racht, die altijd opnieuw van het tnd blijft toestroomen, verbrandt, ij sterven af van binnen uit. Haar «eboorte-tekort wordt van jaar tot I jaar grooter, In Miinchen b.v. ont breken 50 pCl. van de geboorten. Bie tot het in stand houden van den bevolkingstoestand noodzakelijk zijn. Slechts door nieuwen toevoer van het land wordt het tekort aangevuld De groote steden werken daardoor jals zuigpompen op het laad. Zij zijn (Vijandig aan de kindeten, omdat zij de mensche.n de woonruimten mthouden of ze tot het krankzinnige :oe beperken. „Kinderloosheid is tot :en bepaalde hoogte de nivelleering den woningnood," zegt Dr. riedrich Burgdörfer, Oberregierungs- :at in het Rijksbureau voor de itatiestiek en hij stelt vast, dat in iet jaar 1929 in vergelijking met 1910 in Duitschland ongeveer 8.5 millioen kinderen onder de 15 jaar ontbreken. Alle bemoeiingen van de J zielzorgers om de natuurlijke vrucht baarheid van het huwelijk te ver- hoogen, stuiten af op de woning toestanden van onze steden. En niet minder de bestrijding van ziekten, alcoholisme en misdaad. Laten we nu echter ook eens de ontwikkeling van de grondspeculalie nagaan. Prof. Adolf Weber heeft de hand van een vierde acre grond in het hart van Chicago de volgende aanschouwelijke berekening gemaakt„In 1830 beantwoordde dat stuk aan een waarde van onge veer 13 normale arbeidsdagen, in de ijftiger jaren zou men reeds 100 jaren „arbeid" (tegen doorsnee-Icon) moeten geven, om dat stuk te ver krijgen in het raidden der tachtiger jaren waren 500 jaren nauwelijks voldoende; in 1890 steeg de waarde tot 2000 en eenige jaren later zelfs tot bijna 3000 jaren arbeidsprestatie". In Londen echter, dat van 1870 tot 1890 een bevolkingsaanwas van 1.730.000 zielen had, stond eveneens volgens Weber, tegenover de toe name van dat zielenaantal een toe name van de grondwaarde met niet minder dan ongeveer 2.850.000.000 Mark, zoodat iedere nieuwe inwoner aan de grondbezitters van Londen een winst van ongeveer 1650 Mark bracht. Op Duitschen bodem vindt dit zijn tegenhanger van 1887 tot 1897 Charlottenburg, waar iedere nieuwe inwoner aan de grondbezit ters van Charlottenburg een gemid delde waardevermeerdering van 2500 Mark opgebracht heeft. Deze gevallen hebben zich duizendmaal en meer herhaald. Aan den Kurfürstendamm in Berlijn is de grond in 30 jaar van 50 000 Mark tot 50.00C.000 gestegen (100.000 pet. Als men deze, slechts fiictieve, waarden, die door alle mogelijke speculaties omhoog gedre ven en gekapitaliseerd zijn, schat op een rente van slechts 4 pet., dan moeten van de huurders (naast de eigenlijke huurrente voor datgene, wat tot oprichting van de gebouwen aan kapitaal en arbeid is aangewend) 2 millioen daarvoor aan de particu liere eigenaars betaald worden. Zoo zijn het honderden milliarden, die de Duitsche mensch, die aangewezen is op een huurwóbing, aan renten moet betalen, zonder dat de gemeenschap er ook maar het minste nut van heeft. Uit al deze opsommingen is toch de grootte van den nood nog niet bij benadering aangegeven. Daarom moet het eens duidelijk gezegd worden, dat men bij ons in tegenstelling tot andere landen de bestrijding van dit kwaad veel meer symptomatisch dan causaal heeft aangepakt. Maar niet de Caritas, slechts de economische politicus kan de bron stoppen, waar uit deze ellende stroomt. 23 Neen, dat was te erg, hij zocht naar allerlei middelen om een einde aan zijn leven te maken, en die tot nu toe, tot dit doel met het gunstigst gevolg werden in Het werk gesteld, zooals daar zijn woorden om zich op te hangen geheel bijzonder interessant met de tong uit den hals, pistolen om zich dood te schieten met een akelig gat in den kop, gif o zich te vergiftigen, waarna men heel groen ziet, rivieren om erin te storten, vooral treffend als men er uitgehaald wordt en de menschen er om staan, to rens om er af te springen, om als een zak met beenderen te blijven liggen op de straatsteenen sabels en messen oni zich den hals af te snijden en waar dan uw eigen bloed moet van afdrui pen. Allen heldhaftige bewijzen van sterven. Maar al die zoo geschikte mid delen en gelegenheden waren buiten zijn bereik, of in de duis ternis niet te vinden voor het ge val, en daar nu de menschen gewoonlijk Van het eene uiterste MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Kinderopvoeding. Hebt U wel eens bedacht, hoe vaak wij zelf schuld hebben aan de verkeerde eigenschappen van onze kinderen Het zijn dikwijls kleine dingen, die gróofe gevolgen kunnen hebben, én waarvoor onze ooge-i eerst moe ten opengaan. Ja, het is eigenaardig, het is dikwijls te groote goedheid en te groote liefde van de moeder, die er de oorzaak van is Hoevele ouders beklagen zich niet over egoïsme van hun kind, over in het andere vallen, kwam hij op den bijzonder gunstigen inval, met het hoofd tegen de wanden, te rennen, maar hij herinnerde zich bijtijds, dat de wanden uit boomstammen heston den en het dus met zijn hoofd konden opnemen, om het zien wat het hardste was, zoodat hij ook dit wanhopig stuk liet varen. en op eens een held haftig besluit nam, terwijl bui ten de burgers van River City en de burgeressen incluis, mitsgaders de toekomstige burgers en burge ressen van genoemde toekomstige stad, allerlei kreten aanhieven, allerlei sprongen uithaalden en niet weinig schenen zich te ver kneukelen in hetgeen hun majoor anders genoemd burgervader, was overkomen, waarvan de onkiesche kwinkslagen getuigden, greep hij zijn geweer vast, was met een sprong de achterdeur uit, en vluchtte in het duister des nachts, het woud in. Het werd stil in River City. Lang duurde evenwel het eigen dommelijk volkstumult. Binnen in den bazar was het stil en duister, maar de lieve be woners der stad, dachten toch dat de Heer Meester Dan Dorman van Kilkenny in Ierland, zich in die stille duisternis ten doode toe ergerde, en dat was een buiten kansje, daarvan te genieten en daartoe het hunne bij te dragen ook gaven ze de doorslaandstc en te weinig eerbied en te weinig be leefdheid tegenover ouderen, over te weinig hulpvaardigheid. Maar de oorzaak ervan Een voorbeeld Het gezin zit aan tafel. Een heer lijk bordje aardbeien straalt den kinderen tegen. „Kijk eens wat een prachtige dikke" 2egt Henk. Moeder, mag ik die mooie don- kerroode" roept Lieske en de moe der glimlacht en deelt uit met vrien delijke hand en ieder krijgt de be geerde en..,, geen der kinderen let er op, of het lieve moedertje zelf wel mooie en veel op het bordje krijgt. Is het hier geen les geven in egoïsme, al geschiedde het ook uit zelfvetloochende liefde der moeder, die liever het lekkerste en beste weggaf dan het voor zich zelf te houden Zoo met honderden kleinigheden! Het is warm, moeder rent heen en weer om ieder een heerlijk plaats je te bereiden maar is bet niet om de kinderen tot eigoïsten te maken; moest men niet liever leeren voor moeder en vader de makke lijkste stoelen klaar te zetten en hen beide te verzorgen Is het niet aardig, zooals in som mige gezinnen, de hééle kleintjes al komen aandragen met kussen of oetbankje voor moeder, geheel uit zichzelf Maar wat moeten en kunnen we huu leeren? Hoe menigmaal maken we als ouders fouten door te groote zorg en liefde voor hen. Zie de moeder thuiskomende van de wandeling. Zij belt en als deur opengaat leidt zij de kinderen en allen voor zich uit naar binnen en komt zelf achteraan. En later dan moeten de kinderen leeren, ouderen voor te laten gaan. Is het niet beter ze het heel vroeg te laten leeren; zoo hoort het. ouderen eerst. Zulke beleefdheidsvormen vroeg geleerd, worden tot eeo tweede na tuur, zelfs bij heel jonge kinderen al. Hoe vaak hooren wij „zal je er aan denken, als je bij anderen bent, dan moet je zoo doeo. Neen, laat ze hét thuis ook doen dan gaat het hen natuurlijk vanzelf al en kost het hen absoluut geen moeite er aan te denken. Waarom geen eenvoudige beleefd heidsvormen in het gezin zelfs tot gewoonte gemaakt, ook tegenover de ouders? Hoe dikwijls zien we niet gezinnen, waar vader of moeder zich wil neerzetten in den kring en het kind op de gemakkelijkste stoel gezeten, verdiept in een boek, merkt het niet eens, blijft rustig zitten en leest door. Neen, leer hun opspringen en den makkelijken stoel voor hun ouders klaarzetten, Het is slechts 'n kwestie van gewoonte hun dat san te leeren Als er iets valt, leer het hun vlug op te rapen voor een ander; als er een deur te openen is of iets zwaars te dragen is. leer hun mee aan te grijpen, het worden een tweede na tuur, ze doen het zonder erbij te denken en is dal niet aardig zulke kleioe hulpvaardigheden? Men ziet en bemerkt het direct in treinen b.v. welke kinderen dat ook thuis gewend zijn. Even aankloppen voor ze de slaap kamer van vader en moeder binnen komen, even vragen; „Moeder mag ik daar of daar heen?, Moeder kan ik ook iets voor u doen? of iets mee nemen voor u?. Het zijn kleinigheden wellicht, maar die vormen het karak ter van uw kinderen. En dan vooral niet zeggen; Neen dank je het hoeft niet, of „ik zal het zelf wel even doen, dan wordt het een volgenden keer niet gauw meer gevraagd, maar accepteer het dankbaar en geef na flinke hulp eens een prijzend woord, dat doet won- lagsiMisa MoSeiesllsgea, Het Zwakke Punt. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangpdaao door overspanning en zorgeD, door kou vatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijde lijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een onge ëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 24 oorspronkelijkste blijven van hun goeden wil daartoe. Zij voerden de potsierlijkste sprongen uit met de wonderlijkste gebaren ter grootere eerbawijzing zich dan eens van voren dan eens van achteren keerend, naar de beide open vensters, ze staken de tong uit, deden absoluut on- noodige dingen, zooalszij spogen in het zand wat toch nat genoeg was, zij maakten hunne neu zen tot hel uitgangspunt hunner handen om ze in allersierlijksle gebaren uit te strekken in de richting van den vermeenden Heer Meester Dan Dorman van Kilkenny in Ierland. Het was "een ware rijkdom van uitvinding van allerlei aard, om hun onbewimpelde tevredenheid en hooge 'goedkeuring te kennen te geven over het hem aangedane hetgeen op een zeer ontwikkeld rechtsgevoel van de zijde der River Cityers en River Cityrinnen deed sluiten. Toen werden toortsen ontstoken, en een helsche Indianendans op gevoerd rondom den bazar in al les, nu een bazar in niets gewor den. En het weinige ontzag dat zij nog voor 't ongelukkige slacht offer hadden, geheel uit het hoofd verliezend wierpen ze de bran dende stukken hout en fakkels in den genoemden bazar en on der een oorverdoovend gehuil steeg de vlam weldra door het deren. Vooral niet zeggen; „Och, zij of hij helpt me toch nooit, neen men moet steeds opbouwen en niet afbre ken. Zeg liever; hé, wat zou het heerlijk zijn, als jij du dit of dat 'ns voor me deed, dan waren we net gelijk klaar en dan gingen we daar na lekker samen buiten zitten, of zoo iets. En heeft de hulp plaats gehad dan werkt een enkel prijzend woord oneindig veel beter dan honderd strafpredicaties over te weinig hulp vaardigheid Zuchten over de fouten onzer kinderen helpt niets, het is maar zaak er zich recht tegeover te stellen en zich zelf af te vragen; hoe en wat kan ik doen, om het anders te krijgen? Een beslagen tong is bewijs van slechte spijsvertering en ver stopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen als laxans uitstekend. ,65 per flacon. ONS VROOLIJK HOEKJE. Verleden w>ek las ik ergens, dat volgens een oude legende iemand zich op zekeren dag tot onzen Lie ve Heer wendde, en Hem vroeg Heer. wat zijn voor U 100.000 jaren. „Een mimiut, antwoordde God. ,Wat zijn voor U, 100.000 gulden Heer?,, Niet meer dan één cent, was het antwoord. Och, Heer, geef mij dan een cent vroeg de man. Goedantwoordde God, maar wacht dan een minuut Mevrouw, zoo zei verleden Woensdag een antiquair tot een Amerikaansche dame, deze vaas is meer dan 3000 jaren oud. U moet niet denken, weder voer de dame dat ik mij door u voor den mal laat houden; ik weet heel goed, dat a.s. Vrijdag pas het jaar 1932 begint Geen betere NieuwjaacsoverwegiDg dan de woorden, welke de Apostel Paulus aan de Corintbiërs schreef, maar die gelden voor alle tijden: De tijd is kort. Daaruit volgt, dat zij, die weenen. moeten doen als of ze niet weenen. en zij, die blijde zijn als verblijden ze zich niet en zij. die koopen, als behielden ze het niet; en zij, die van de wereld ge nieten, als hadden ze er niets mee op. dak, en schoot rossige glanzen over de omstreken Lot aan en on der de eerste boomen van het aangrenzende oerwoud. Zoo eindigde deze groote dag onder de levensdagen van- Mees ter Dan Dorman van Kilkenny in Ierland, anders genoemd Har- rike Dorrens van de Kleine Gracht te Maastricht. Iu 't Oerwoud. De vlammen, die hun rossige tongen uit de vier wanden van den bazar in alles schoten, terwijl de inwoners van River Cily, in triomf een woeslen dans uitvoer den, vielen spookachtig op de eerste rijen der groote stammen van het oerwoud, dat als een machtig groenende gordel de nieuw geslichte stad omgaf. Het was een fantastisch gezicht. Als vuurkolommen rezen de reuzenstammen in de hoogte, en schenen gouden schemerende en schitterende kronen te dragen, die geheimzinnig ruischlen in den avondwind, en soms opvlamden alsof ze in lichlelaai stonden. Een prachtig, schrikwekkend schouwspel. Hij die echter wat dieper in het woud had kunnen zien, zou daar een gestal Le on I waard hebben onbeweeglijk slaande tegen een boomstam, het geweer op den schouder, een standbeeld gelijk, welke dat bonte, woeste schouw spel gadesloeg met starenden blik Alleen zijn oogen schenen te Voorzitter de heer O. L. P. van de Loo, burgemeester. Secretaris de heer A. F. M. van Haaren. Afwezig met kennisgeving de heeren L. J. van Haren en r. J. H. van Dijck. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering ongewijzigd worden vastgesteld. Daarna komt aan de orde voorloopige vaststelling der gemeente- rekening 1930 en der balans, winst- en verliesrekening van het bedrijf der gasfabriek per 31 December 1930. De Voorzitter zegt, dat deze rekeningen 20 October 1931 aan den Raad zijn overgelegd, daarna 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing hebben gelegen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Waar aldus is voldaan, aan de wettelijk voorgeschreven formaliteiten, kan de Raad overgaan tot voorloopige vaststelling. Spreker leest vervolgens hec rapport van de in de vorige vergade ring benoemde Raadscommissie van onderzoek der rekeningen voor, waaruit blijkt, dat de commissie die rekeningen heeft onderzocht en zij deze met alle bescheiden tot staving van inkomsten en uitgaven geheel in orde en met elkaar strookend heeft bevonden, -xeshalve zij den Raad adviseert, deze rekeningen voorloopig vast te stellen. Hierna wordt a. de balans van het gemeentelijk gasbedrijf per 31 December 1930 vastgesteld tot de bedragen van f 959^5,90 in actief en f 95995,90 in passiefde winst- en verliesrekening over 1930 in ont vangsten op f 28555.95, inclusief de bijdrage der Gemeente aan het be drijf wegens verlies ten bijdrage van f 1763.92 en in uitgaven eveneens cp f 28555.95; b. de gemeeoterekening met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld op f 483436.81; in ontvangsten en f 429069,85s in uitgaven, zoodat zij een batig slot oplevert van f 54366,98i/2. De beide Wethouders hebben zich overeenkomstig de wet van stemming onthouden. Bij de hierna gehouden trekking blijkt, dat no. 7 getrokken is, zoodat bij eventueele stemmingen in deze vergadering no. 7 der presentielijst, i.e. de heer Vermeulen, het eerst zijn stem moet uitbrengen. Vervolgens wordt aangeboden de gemeente-begrooting dienst 1932 en de begrooting van het bedrijf der gasfabriek voor 1932. De Voorzitter deelt mede, dat het ontwerp zooals voorgeschreven ter secretarie gedurende 14 dagen voor eenieder ter lezing zal wor den neergelegd, terwijl 3 exemplaren bij de heeren Raadsleden zullen ctrculeeren en op nader te bepalen dagen den Raadsleden gelegenheid zal worden gegeven de begtooting in comité-generaal te bespreken. In verband met het voorstel van B. en W. tot wijziging der Bouw verordening in verband met de wijziging der Woningwet, zegt de Voorzitter, dat Ged. Staten hebben medegedeeld, dat zij hiervoor zelf zullen zorgen en deze zooveel mogelijk uniform voor geheel Limburg zal worden vastgesteld. Vervolgens leest de Voorzitter voor het rapport der Commissie ad hoc in verband met het verzoek der slagers om vermindering der keurloonen. Spreker wil hier nog aan toevoegen, dat de winst hoofd zakelijk komt door de slachtingen der krankzinnigengestichten en verder, dat, als men de keuilcoaen gaat vergelijken met die van andere gemeen ten, men ook den dienst vergelijken moet en deze is hier zeer ten ge rieve der slagers. Deze hebben het zeer gemakkelijk met keuren, zoowel voor als na de slachting. Wordt algemeen goedgevonden op het request der slagers voozloopig afwijzend te beschikken Hierna is aaa de orde:|verzoek van het Besiuur der R.K. Werklieden vereniging tot het instellen eener regeling voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen in de gemeente Venray. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek in zija geheel in de coucant heeft gestaan en hij dus zal aannemen dat allen den inhoud kennen. Wat betreft het request wil spreker opmerken, dat de gemeente voor werkverschaffing heeft gezorgd. Eerstens hebben we onze eigen werk verschaffing met rijkssubsidie en tweedens de bekenverbetering. Hiervoor moet de Gemeente voo.loopig tot 1 Jan. 37i/apct. in de loonen bijdragen. Er wordt echter nog getracht dit percentage lager te krijgen. Alleen gehuwden en kostwinners kunnen hierbij te werk gesteld worden, terwijl de loonen door de Regeering worden vastgesteld. Wat de beken betreft zijn deze vastgesteld op 24 ct. per uur, met voor Venray een toeslag van 15 pCt. Verder wordt een kinderbijslag gegeven van 50 cent per week voor kinderen beneden de 14 jaar vanaf het 3e kind. Uitkeeringen wegens regenverlet zijn verder normaal, dus, zooals bij alle werken, die in werkverschaffing met Rijkssteun geschieden. Wat de georgaoiseerde tewerkgestelden betreft, zegt spreker dat hier alleen bouwvakarbeiders werken de rest is ongeorganiseerd. De georga niseerden zijn allen in de gelegenheid gesteld te beginnen vóór ze uitge trokken waren. Dezen kunnen dus bij vorst enz. profiteeren van den tijd, dat ze nog recht op uitkeering hebben. Eene regeling voor steun aan ongeorganiseerden is in haar algemeen heid in strijd met de wet en wordt door de Regeering niet goedgekeurd. Duurt de toestand nog langer, dan kan overleg gepleegd worden, wat gebeuren moet. Maar nu is voldoende voor de georganiseerden gezorgd, wanneer zij althans beginnen vóór ze uitgetrokken zijn. Doen zé dit niet, dan is het eigen schuld, als ze bij vorst enz. hulpbehoevend worden. Het zou voor een gemeente als Venray onmogelijk zijn werk te ver schaffen zonder steun van het Rijk. en als het Rijk steunt moet men zich houden aan de regelen daaromtrent. Wat de loonen betreft moet de prikkel blijven om weer aan hun gewoon werk te gaan als daarvoor gelegenheid bestaat en liefst zoo spoedig mogelijk. Verschil maken tus- leven, en geheel zijn leven scheen zich in zijn oogen samengetrokken te hebben, zoo verslonden zij dat akelige tooneel. Meester Dan Dorman was hei, Harrike Dorrens, die den onder gang aanschouwde van zijn ge- heele toekomst. Have en goed was vervlogen. De vruchten van lang werken en zwoegen, zorgen en sparen en hopen was weg. De laatste vlammen die uit den vuurpoel opschoten, waren het leeken van zijn volmaakten on dergang. Voor den tweeden keer. De menschen hadden hem be drogen, verlaten, verraden. Dat was nu dat Amerika, waar van de lange Amerikaan, zoo ver leidelijke tooneelen had opgehan gen, dat hij was komen op zoeken, met voeten tredend allen plichten, de heiligste zelfs, die een vader kunnen binden. Zijn kinderen zelfs had hij laf hartig verraden en verlaten, met hun eigendom had hij tweemaal getracht rijk le worden. De boomen ruischlen en bruisch ten het hem toe in T duister; ongerecht goed gedijt niet. Jaren werkens waren dus ijdol en vruchteloos geweest. Voor den tweeden keer. Nu stond hij daar, armer dan ooit. Een kleinigheid nog droeg hij in zijn beurs. Hij wist zelve niet hoeveel. Zou hij er ebn paard voor kun nen koopen. Dat hoopte hij. Zoover was hij gekomen. Daar vallen de laatste vlammen in zich zeiven neer en een laatste regen vurige vonken spat in de hoogte. Het is uit, het is duister. Maar hij kende de woudpaden en wegen. xMet een zucht, die zijn hart scheen vaneen te scheuren, ver dween hij in de diepte van het woud. Nu begon voor Meester Dorrens tamelijk wel voor het uiterlijk namelijk, een Amerikaan gewor- den, een avontuurlijk leven. Het leven der halve en heele wilde mannen. Van nette beschaafde menschen had hij een afkeer gekregen, die hem voorloopig onoverwinnelijk voorkwam. Hij vluchtte alle samenleving met eeu geordende maatschappij. Hij slojt zich dan aan rond dwalende jagers aan, die op kost bare dierenhuiden jacht maakten die hij vroeger zoo menigwerf kocht en verkocht in ziju bazar. Maar elk gezelschap verdroot hem spoedig, en wanneer men hem vroeger gekend had, des te eerder. (Wordt vervolgd).

Peel en Maas | 1932 | | pagina 5