\ï/f'nierhanden Ia twee werelddeelen VAN HIER EN DAAR. Gemengde Berichten Kou-verd rijvers Pijnstillers De Kippenhouderij op het platteland Varia. keurig geregeld, doch ook de kerk en zelfs de kleine grot zijn verdeeld in stukken, die aan de verschillende kerken toebehooren. Bij de verdeeling zijn er eenige gedeelten overgeschoten die niemand toebehooren en daarom ook door niemand schoongehouden worden. Ze zien er dan ook naar uit. Hierover kan men zich nog ge makkelijker heenzetten dan over het feit. dat de godsdienstoefeningen elk oogenblik aanleiding kunnen geven tot krakeel. Als er een beetje te lang over de plechtigheden wordt gedaan, als bij ongeluk utensiliën van een andere kerk worden gebruikt, over haar „terrein"' wordt geloopen of gereserveerde plaatsen van haarledeD worden ingenomen, dreigt er dadelijk een gevecht. Tusschen de geloovigen i e vinden zich dan ook de noodige politie-agentenvroeger werd de or le gehandhaafd door Turksche soldaten. Er is echter ook iets ont roerends in het gezicht van de dicht opeengepakte menigte. Monniken, pelgrims in Europeesche kleeding. mannen met naakte beenen in Ara bische kleeding, vrouwen met helm achtige hoofdtooien en mannen met tulbanden. Een zeer heterogeen ge zelschap, doch allen geloovigen, die bereid zijn voor bun geloof te strijden er. als het zoo uitkomt, in dien strijd gedood of gewond te worden. ff WINTERVOETEN Gued trekkende schoorsteenen. In de koude en natte jaargetijden s een goed trekkende schoorsteen natuurlijk van het grootste belang. Daarbij zijn een aantal kleine wenken in acht te nemen, welke u veel last en narigheid kunnen be sparen. In de eerste plaats wordt nrg te veel vergeten den schoorsteen regel matig te laten vegen, minstens één keer per jaar, teneinde allen roet- aanslag te laten verwijderen, welke het rookkanaal vernauwt en dus den trek vermindert. En stookt men bijv. in een keu kenfornuis veel turf of steenkolen of briketten en eierkolen, dan is één keer per jaar niet eens voldoende. Bovendien moet men de kachelpijp stevig laten uitkloppen, omdat, voor al als het een lange pijp is met eeni ge zgn. kniestukken erin, zich daarin heel wat roet kan ophoopen, waar door soms het rookkanaal bijna ge heel afgesloten wordt. Ken andere oorzaak van slecht trekkende schoorsteenen is soms, dat men de pijp te ver in d^n schoor steen heeft geduwd, waeidoor het gac van de pijp tegen den muur in den schoorsteen aankomt en de pijp dus feitelijk afgesloten wordt, Wanneer men de kachel met pijp d3n een klein eindje naar vorea trekt, is .de trek" hersteld en het rooken afgeloopen. Bij oude huizen verdient het aan beveling den schoorsteen door een deskundige te laten onderzoeken om na te gaan of de voegen tusschen de steenen ook hebben losgelaten en of de bepleistering nog in goeden staat is. Heeft men last van ploffen van de kachel, d.w.z. dat plotseling de rook terugslaat, dan kan wellicht de oorzaak zijn. dat de schoorsteen te lang is en daardoor te^lijden heeft van zgn. valwinden. Jn dat geval kan een verlengstuk op den schoorsteen met een flinkén draaibaren kap of hoed er op soms uitkomst geven. Bij sommige nieuwe huizen wil het wel eens voorkomen, dat de schoorsteen slecht trekt, doordat er tijdens den bouw stukken steen of kalk in den schoorsteen gevallen zijn, welke aldus het rookkanaal verstop pen. Ook hier kan de schoorsteenveger met goeden raad en daad te hulp komen. FEUILLETON 22 Dat was zijn stad. Hij was er magistraatpersoon ie hoogste waardigheid. Daar lag ook zijn fortuin. Dut huis was zijn eigen. lllj zou het nu maar overdoen, cooals hij het eens overgenomen had. Sam Dinddy was spoorloos ver dwenen. De zaak was wel onder zijn laam gebleven, en Miss Kitty ■cheen in zijn naam te verkoopen vas dat niet slim Zoo behield hij alle persoonlijke Klanten van Sam, want elk mensch heeft zijn vrienden en vijanden. Nu was hij op een keerpunt in zijn leven gekomen. Htj was rijk, een groote »som gelds was welbewaard in een ijze ren kist, vastgeschroefd aan den vloer. Miss Kitty zou de huiden wel lot geld gemaakt hebben. Dat was dan een som om zoo dadelijk in de hand te hebben. Trouwens hij dacht ook 3an het geld dat zijn zaak zou op brengen. Moar zoo spoedig moest hij het niet doen, eerst een thuis verze keren in River City 2, dan dit van de hand doen. Ooos 30-60,Tube 80ri Bij ApotKen LVcgii'rn No. 293-12 Gouden Jubileum. Op 2 januari a.s. zal,het 50 jaren geleden zijn, dat de heer Jos. J. van Lindert op 19-jarigen leeftijd te Cuyk een drukkerij oprichtte en het aanzijn gaf'aan het Weekblad „De Echo van het Land van Cuyk." De jubileerende zaak 'geniet be kendheid in het heele land o.m. door hare uitgaven voor de jeugd, de uitgave van een reeks kerk- en de votieboeken. een Jees- en reken methode voor de lagere school en tal van periodieken. Het jubileerend blad „De Echo van het Land van Cuyk" aanvanke lijk eenmaal per week verschijnend, komt siads 1895 tweemaal per week uit. De nevenbladen „De Noord- Limburger/ en het „Nieuwsblad voor Oost-Brabant'' beginnen thans resp. den elfden en negenden jaargang. Erg mililuiristisch Door den Burgemeester is open baar kennisgegeven dat alle manne lijke personen in 't jaar 1931 geboren, verplicht zijn, zich in de maand Januari a.s. voor den dienstplicht te laten inschrijven. Dat wordt te eig en te overdre ven militairistischAlle mannelijke personen in 't jaar 1931 geboren, reeds te doen aangeven voor den dienst Moeten ze zelf komen, of zouden ze ook nog vader of moeder of het kindermeisje mogen meebrengen. En hoe moet dat met de luiers Een of twee Nee, nou krijgen we vast oorlog cn hoeven we ons niet meer te ver bazen, dat de tijden zoo slecht zijn dat ge twee biggen koopt voor eenen gulden Het cudeaustelsel. Dat is nog erger dan het cadeau stelsel, waarover de Tijd zoon aardige beschouwing had. Die vertelde dat ge reeds lang een servies cadeau krijgt als ge een pond thee koopt en een hanglamp bij een nalf pond koffie. We weten allemaal, dat ge een ameublement kunt aanschaffen op de boter en een trouwcostuum op stuk ken zeep. Ge weet ook reeds, dat men in Duitschland de rollen is gaan om draaien, waar de meubelmakers koffie toegeven als ge een tafel koopt en een paar brooden bij een heel ameublement. Doch het verst heeft men thans dit vernuftige stelsel in Parijs door gevoerd. De Franschen zijn toch maar je menschen en Parijs gaat de wereld vóór bij deze nieuwe vinding. Een theater maakt met de noodige ophef bekend, dat hoort er ook bij, ophef, dat iedere bezoeker van haar schouwburg, cadeau krijgt: 1 kilo suiker, 1 liter wijn, 3 stukken zeep, 1 pond chocola en een ge kleurde foto. Dat is het cadeaustelsel, ten top, de volmaakte vervolmaking. Ruim 900 honderd Advocaten in de driegroolo steden. Uit de pas verschenen „Gids voor de rechterlijke macht" blijkt, dat bij het Hof te Amsterdam 406 advocaten zijn ingeschreven. In Den Haag zijn ingeschreven 326 advocaten en in Rotterdam 179. Hij had immers de schap°n ge schoren. Met dat geld zou hij de lande rijen betalen, welke hij aan de oevers van de rivierkaai gekocht had bij voorkeur, en dan aan Kitly, zeker om zich te verbinden? zoo hij haar eens trouwde Niets en niemand kon hem zulks beletten. Hij was immers weduwnaar. Anneken was dood. Een ril ling ging hem door de ledema ten, dood, hij zag haar voor zich, hij hoorde haar nog zeg gen: Harry, zorg voor de kinde ren, hij zag de kinderen ook, de drie lieve kinderen, en het was alsof in het ruischen der woudkoelte door de bladeren, alle zachte stemmen trilden: „Va der! Vader! Vaderl Harry wat hebt gij met onze kinderen gedaan? Hij schrok. Met geweld onderdrukte hij de ze gedachte en gevoelens, wierp het hoofd achterover met een trotschen zwaai en stapte vooruit. M*ar op eens bleef hij staan, stokstijf. Wat was dat? Geen rook kwam uit den schoorsteen van zijn huis. Zou kilty hem niet verwachten, zou zij zoo wei nig voor hem bezorgt zijnl Zij moest zorgen dat zijn avond eten op tafel dampte. „Kittyl Kittyl neen, gij zijl geen vrouw, voor mij durfde en kon hij wel zeggen, een groote menigte verdrong zich voor de geopende Het korten en lengen der dagen. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft Op 21 December is de declinatie der zon het kleinst zoodat dit hemel lichaam om twaalf uur den laagsten stand van het geheele jaar in haar toppunt van haar dagboog bereikt. De dag duurt dan 7 uren en 46 minuten, maar eenige dagen daarvoor en daarna is de dag, wanneer zijn lengte in minuten wordt afgerond niet langer, want reeds den 17en December is de dag zoo kort gewor den en hij blijft ditHot^het einde der maand. Tot den 18en December gaat de zon hoe langer hoe vroeger onder. Op dien datum verdwijnt zij om 15.49 uur onder den horizon, den volgenden dag echter een halve minuut later'en' eer het jaar uit is, hebben wij des avonds 5 minuten aaD zonlicht gewonnen. Met den zonsopgang gaat het anders. De zon gaat tot den vierden Januari steeds een beetje later op dien datum om 8.10 uur. d.i. 5 minuten later dan op den 21 en December. Van den vijfden JaDuari af beginnen wij zoowel des morgens als des avonds aan daglicht te win nen en als die maand ten einde loopt gaat de zon 40 minuten vroeger op i en 51 minuten later onder dan op 21 December. Naar de gesloten Retraite. Enkele jaren terug werd het toe nemen der gesloten retraiten als een gelukkig teeken van verdiepend geloofsleven aangeduid. Moet nu het afnemen van die praktijk dan niet gelden als een treurig teeken des tijds vervlakking Men moet de klachten hooren der leiders en leidsters van de retraite huizen Het Cenakel in Tilburg b.v. heeft alle moeite z'n geriefelijke kamers bezet te krijgen. Vorige jaren ging het vaak zonder tusschenpauze van retraite in retraite. Den laatsten tijd komen er telkens lacunes van meerdere dagen, terwijl de gegeven retraites dikwijls maar slap bezet zijn. Aan logies, kost, of leiding ligt het niet. Ligging zeer geschikt, ge heel buiten het stadsrumoer alleen de fverbinding kon wat gunstiger zijn het huis ruim en confortabel mooie, groote tuin, hoog omschut de zusters gedienstig, als alle zusters, taktvol en geduldig. Dit vooral niet te onderschatten, T want het vraagt nog al eens „slag" en zelfbeheer- schmg, onder een zestig, tachtig levenslustige jonge dames de daar noodige orde te scheppen. Het hono rarium van f 6.50 en f 10 voorresp .gewone" en deftigen stand, is zeker bescheiden genoeg voor drie dagen goede kost en logies. Niet meegeteld de steun^van den retraitepenning, die de meesten genieten, moesten een paar ellendige guldens niemand af houden van het hooge geluk eener goede retraite. „Het hoogegeluk". Wie ooit ernstig deze oefening meemaakte, onder degelijke leiding, za! moeten erkennen, dat die dagen-met-God- alleen tot de gelukkigste van zijn leven hooren. als ze niet d e geluk kigste zijn. Ge moet dat enthousiasme zien bij de sluiting Er is in die drie dagen werkelijk wat veranderd in die jonge menschen. Sommigen kwamen met minder ernstige bedoe ling en keerden met tranen naar huis. Hoe treurig, dat de stroom der malaise zelfs deze instelling mee neemt in z'n vaart. Want „malaise" is natuurlijk de groote dooddoener, als ge vraagt waarom ze niet komen. Geen werk en geen geld. Behalve dan voor den eenigszins hollen circus- brani, gelijk onlangs nog duidelijk bleek. Maar waarom wordt voor dit uiterst nuttige werk niet meer^pro- paganda gemaakt'? En waarom'weet de eene parochie of plaats jaar op jaar een retraite van 70, 80 man alleen te vullen en komt een andere vensters en de deuren '^stonden ook breed open, En het volk, de vrouwen vooral, wedijverden in levendige gebaren en uitroepenen schreeuwen. Hij was bleek geworden, toen op eens een paar der verafstaand den op hem wezen, met de woor den Daar komt hijdaar is hij. Met looden schreden trad hij nader. Een ongeluk verneemt men toch altijd vroeg genoeg. Opnemend gingen zijn blikken over zijn huis en zijn geopende vensters en de te hoop geloopen menigte, want daar was zoo wat heel River City bijeen, Mannen vrouwen en kinderen. De mannen waren van hun dagwerk terug en rookten dood bedaard hun pijpje, en dachten dat er nog meer brandy en wis- ky was, dan in den bazar voor alles van Dan Dorman van Kil kenny in Ierland. Genoemde heer bleef voor den derden keer stokstijf staan. Zijn oogen schenen te vragen wal is hier gaande? waarom dat alles? wat doet gij hier? en wat is hier gebeurd toen op eens een vrouw op hem aankwam: Zoek toch niet zoo! gij ziet het wel, Kitty, Kitty is weg en Sam Dinddy is ook weg, en van morgen stond het huis open en wat* :r nog in was, is ik weet r1 waarheen gegaan, dat alles Ku :e in een adem, toen hield ?e een oogenblik op om er af met twee of drie, als ze tenminste nog af komtSpeelt het duiveltje van een soort scepticisme of moede loosheid hier misschien een rol Zoo die heldenverzuchting b v. uit „Mijn nieuwe kapelaan" „Cui bono Of zijn de'propagandisten met geestelijke malaise geslagen De wereld schreit weer om ver lossing. Het moet anders worden. Maar pas na in zichzelf gekeerd te zijn, besloot de Verloren Zoon naar zijn vader terug te gaan. .De.omkeer moet komen van inkeer. Waar is inkeer makkelijker dan in eenTetraite? Weldra is 't Kerstmis... et in terra pax homnibus bonae voluntatis, zul len kinderstemmen zingen En in de kerken het kribje en het Kindje, met z'n lieve armpjes wijd gestrekt, om alle tobbers te omheizen. Quare fterouerunt gentes et populi meditati sunt inanta Waarom woeden de heidenen en zinnen de volken op ijdelheid zal 'D klagend juichen van 't koor. Wie zullen dan minstens één dag afzien van jasz en cinema en banaal radiogegil, om stil, stil voor 't donkere kribje zich terug te denken, naar dien nacht, toen onder de open sterren, boven'eenzaam veld, het „Heil der wereld" werkelijk in de wereld kwam Of nog beter wie zullen daar besluiten, zich eens enkele dagen geheel af te zondereu voor God, gelijk eertijds Maria met de Apostelen, negen dagen lang. voor de komst van den H. Geest in 't Cenakel te Jeruzalem De 1 wereld moet veranderen. Maar de omkeer moet komen van Inkeer. De Msb. Verdronken. Vrijdagmiddag is te Veghel een man uit Orthen, die werkzaam was aan het herstelwerk van de Erpsche brug te water geraakt en verdron ken. Bij het voortboomen van een pon ton in de Zuid-Willemsvaart schoot de stok af op een^glad bevroren muur, met het gevolg dat de man iu het water duikelde. Ofschoon direct hulp toesnelde slaagde men er niet in den drenke ling te redden. Enkele uren later is het lijk op gehaald. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Inwisseling van buiten omloop gestelde guldens De Minister van Financiën brengt ter algemeene keonis dat het na 31 December 1931 niet meer mogelijk zal zijn de buiten .omloop gestelde guldens welke een vroeger jaartal dragen dan 1920 bij de postkanto ren, bijpostkantoren, hulppostkanto ren en poststations in te wisselen. Nieuwe kerk in Sevenuin. De nieuwe kerk te Kronenberg— Sevenum, is zoover gereed gekomen, dat er in den Kerstnacht de eerste H. Mis zal opgedragen worden door den weleerw. heer Kessels, rector der nieuwe kerk» Daags te voren zal de kerk ingezegend worden. Eveneens op Kerstmorgen zal de neomist W. Arts uit Sevenum zijn plechtige eerste H. Mis hier op dragen. Geen mobilisatie. Bij de Tweede Kamer isTngediend een sociaal-democratisch initiatief voorstel tot verandering van art. 187 der Grondwet, zoodanig, dat voor elke mobilisatie, voorafgaande toe stemming van de Staten-Generaal zal worden vereischt MIJN HARDT'3 «Sana pi ri n-ta b letten Kokers 40en 75 ct.^lkj Proefpakje 10 et. Bij Apoth.en T&P Drogisten No. 106—11 toen bij te voegen en uw geld is ook weg, daar De arme Meester Dorman meen de, dat de grond zich opende on der zijn voelen en hij levend er in verzonk, met den bazar in al les, en geheel River City, zijn woningen en bewoners, en dat River City 2 en River City 3 ook nog nakwamen in die algemeene verzinking. Ja, wij gelooven dal hij zulks een waardig einde in zijn bewo gen leven zou geacht hebben, zoo 'als wijlen een groot koning van ;een groot land niet beter dacht 'te eindigen dan op een brandsta pel, iets wat zijn opvolgers voor een geheel bijzondere en laakbare liefhebberij verklaarden, zoodat niemand meer hem op dien heeten weg verkoos le vol gen, en de voorkeur gaven rustig op hun bed te sterven, aange nomen dal hun daartoe de gele genheid gegeven werd, iets vat in die tijden niet dikwijls voor kwam, altijd i;volgens de ge schiedenis, maar daar geeft men tegenwoordig erg weinig om. Daar van dat verzinken nu niets kwam, nog komen kon, aangezien de bodem waarop, en het huis waarvoor, en de eerzame bewoners tusschen welke hij stond voor zulke buitengewone gebeur tenis niet de minste neiging ver toonden, vond Meester Dan Dorman het geraden de slecht aangebrachte en hoog3t onnoodi- ge vraag te doen, wat er toch aan de hand was, waarop als in een ONS VR00LTJK HOEKJE. 'n Oude, eerbiedwaardige Francis- canerpater moest wegens ongesteld heid zoo nu en dan een geneesheer consulteeren in het Maastrichtsche ziekenhuis „Calvarieberg". Altijd werd de goede man bijzon der vriendelijk door den docter ont vangen, doch op zekeren dag luidde diens begroeting „Pater, U hoeft hier niet meer te komen ik wil U niet langer meer zien 1". Geheel beteuterd door die onge wone behandeling, vroeg de Pater heel beleefd en vriendelijk, wat hij dan misdaan had voor zóó ontvan gen te worden. „Wel, niets, Pater" antwoordde de nu schalkslachende geneesheer „ik wilde U alleen maar zeggen, dat li al hier bent, en dus niet meer behoeft te komen" en ook, dat U een heel normale lichaamslengte heeft en dus niet langer" behoeft te wor den (historisch). 'n Stunteiig oud vrouwtje stapte met een mandje aan baar arm op de marechaussee-kazerne te Echt aan. Dicht bij den ingang komende, las zij op een groot schild het de vies van het Nederlandsche wapen „Je maintiendrai" Geen Fransch ken nende, meende zij te lezen „Je mandje draaien" Fluks draaide zij haar mandje in de rondte, en vroeg aan een juist daar passeerenden gendarme, of 'zij nu naar binnen mocht. (historisch) „Zeg. deken. II moet niet valsch spelen, asjeblief „Maar, kapelaan, dat doe ik nooit!" „Ik zeg ook niet, dat U het doet, maar alleen, dat U het niet doen móét (historisch). Voor de geduldige lezers van „Ons vroolijke hoekje" deze overdenking op Oudejaarsavond: Het „leven" is heel kort. het bestaat maar uit vijf letters. Vier vijfden er van is maar „even." Toch ligt er „veel" in het leven besloten. En van achteren af beschouwd, is het maar een „nevel"!... door OS. BOSHOUWERS te LENT Mjjn eieren blijven zoo klein. Deze klacht wordt nog al eens geuit. Wij willen er heden er beden een enkel woordje over schrijven. Het ei-gewicht is voor een be- langrijk deel afhankelijk van den erfelijken aanleg, doch daarna spelen ook uitwendige invloeden een zeer belangrijke rol. Tot deze laatste behooren vooral de voeding en de verpleging. Ik bedoel Diet alleen van de vol wassen hennen, doch ook van de kuikens voor dien tijd en wel van de geboorte af. Een kip, die op zeer jeugdigen leeftijd begint te leggen, is dan nog betrekkelijk klein van stuk en heeft nog weinig lichaamsgewicht, We zien bij zulke vroegerds aan vankelijk kleine eitjes, wel bestem peld met den naam „duiveneitjes" al zullen ze toch wel grooter zijn dan die van een duif. Van het lichaam dezer vroegerds wordt veel gevergd: het lichaamsge- wichï moet nog veel toenemen, ter wijl een groot deel van 't voeèsel wordt omgezet in eieren. U begrijpt dus, dat het lichaams gewicht onder deze omstandigheden betrekkelijk langzaam zal toenemen. Hetzelfde kan gezegd worden van het gewicht der eieren. U voelt zeker al wel, waar ik heen wil en ik meen te mogen veronderstellen, dat u reeds eenig zelfverwijt in u voelt opkomen. Ik zal u eenige uitspraken neer schrijven van ir. W. F. Gerhardt. poppenspel alle oogen en alle ar men. voor zoover namelijk die niet met jonge en toekomstige River Cilyers en River Cityrin- nen waren beladen, en dan ook nog maar bij enkelen, de richting namen naar de open vensters en op open deuren van den bazar in alles, het rechtma tig eigendom van genoemden Heer Meester Dan Dorman. Hij zag dan ook het overtollige van zijn vraag en van verder vragen in, en stormde op eens, alsof hij zijn lang stil-en stokstijf staan wilde inhalen, als een ra zende-de open deuren van zijn huis Joinnen en sloeg de deur oogenblikkelijk achter zich dicht. Nadat jhij deze luidruchtige ope ratie met goed succes volbracht had,herhaalde hij "'voor den derden keer het stokstijf slaan, waarin hij zooveel geoefendheid had getoond en dat hem dit keer ook uitstekend gelukte, mits gaders twee oogen die uit het hoofd wilden. maar het geluk kig niet konden, wat een groot voordeel voor Meester Dsn Dor- mar, was, on ook voor den schrijver van dit interessant ver haal, want dan zou hel spoedig uit geweest zijn met zijn held en zijn avonturen, en twee han den die verwoed in de haren gre pen op het hoofd van den bewus- ten Heer Dan Dorman, en rukten en rukten, alsof hij er een skalp voor een Indiaan mee moest ver sieren, want het is goed de le zers te verwittigen, dat ook in, welke dienaangaande meerdere proe ven nam. 1. Des te eerder de leg aanvangt dus des te grooter de mate van vroegrijpheid is, ook des te grooter is de totale productie gedurende het eerste jaar. 2. Des te eerder met den leg begonnen wordt, des te geringer is het gemiddelde eigewicht, gerekend over de geheele periode. 3. Des te grooter de mate van vroegrijpheid, des te geringer is ge woonlijk het lichaamsgewicht, als het eerste ei gelegd wordt. 4. Toename van het ei-gewicht gaat samen met verhooging van het lichaamsgewicht. Des te vroeger de leg begiat, op des te ouderen leef' tijd worden zoowel het maximum ei-gewicht als het maximum lichaams gewicht hereikt. Wie dus maar kort cpfokvoer verstrekt en daarna direct (dus te vroeg) eiwitrijk ochteDdvoer zal geven, die drijft, die forceert de jonge dieren. Door het vele eiwit beginnen de legorganen, als eileider en eierstok zich vroeg en vlug te ontwikkelen, terwijl bet omhulsel, het lichaam niet op gewicht en aan den gewenschlen omvang was. Door de foiceering krijgt men dus een toestand, dien de bovenstaande regel (sub 4) bedoelt: het eigewicht neemt nu langzaam, te langzaam toe. maar het komt eenmaal, of... er moet de erfelijke aanleg zijn voor kleine eieren. Ik raad daarom aan: aDe kuikens vooral niet iaat te hebben. Het meest gewenscht is de W.L. en andere lichte rassen, einde April of begin van Mei; de rassen, die bruine eieren leggen, een maand eerder. b. De kuikens 3 maanden lang optokvoer geven, desnoods 4 maan den. Het laatste soort opfokvoer (III of c genoemd) kost niet zooveel dat u het daarvoor behoeft te laten. 3. Daarna, als de dieren losloo- pen, waar ze veel vinden, voorloo- pig nog maar weinig ochtendvoer. Ze moeten nu voornamelijk wat grooter, wat forschec worden. Vastzittende Ijippen mogen na de opfokvoer-perioae natuurlijk méér ochtendvoer hebben. 4, Met de helft van September aan alle dieren volop ochtendvoer. Ziet u aan de kammen en de lellen, dat het zoo nog te vlug dreigt te gaan, dun pas tegen October volop ochtendvoer, Bij te weinig kam-ont wikkeling echter eerder dan half September. Op deze wijze krijgt men een for- scbe kip, die met een zwaar ei be gint en binnen veel korteren tijd reeds een flink marktei ligt. Uit het bovenstaande volgt, dat de erg late kuikens nooit te verkie zen zijn. Mén kan ze, mogelijk door forceering nog wel aan den winter leg krijgen, maar dat geschiedt dan ten koste van het ei-gewicht. Gekiemde haver. H. fe V. Als de haver slechts een week gekiemd heeft en zooals u zegt nog maar 'n worteltje laat zien, dan kan zij niet doorgaan voor groenvoer, Is er echter flink groen gekomen, dus spruiten van enkele vingersbreedten lengte, dan pas kan men .spreken van werkelijk groen- ERNST EN LUIM. Ongeveer 25 jaar geleden was een Fransch scheikundige. Edouard Be- nedictus, bezig met proeven in zijn laboratorium, schrijft Tit Bits, toen hij van een plank een flesch stootte. Met een smak viel de flesch van een hoogte van twee meter op den grond. Benedictus verwachtte gruizele menten en men kan zich voorstellen hoe verbaasd hij was te zien, dat de flesch, hoewel het glas overal gebarsten was. niet was gebroken. Hij raapte de flesch ";op, zette haar weer weg en dacht verder niet over het geval. Tot hem een poos later dezaak weer te binnen schoot. Het was wel zéér wonderlijk. valsche skalpen handel werd ge dreven. Toen liet hij de haren los, dat ook goed was, want het waren zijn eigen haren, en nam een erg Treurige, desperate hcuding aan, leunende tegen de houten wanden van den bazar in aües de twee handen die het haar had den losgelaten tegen zijn gelaat en boog het hoofd voorover. Zoo stond hij daar als Hamlet op het kerkhof, zijn gekleuter in zijn of niet zijn verkoopend, iels dat op het theater zeer vermakelijk en treffend te zien is, maar minder aangenaam wan neer men het in eigen lijf moet ondervinden Zijn Ophelia, Kitty wilden wij zeggen, was ook weg, en de ledige kist waar het geld in ge weest was, het graf van zijn zuur verdiende spaarpenningen, lag daar open en ontheiligd j aan zijn voeten. Lang stond hij daar, want het was duister geworden, maar lang genoeg om te zien dat zijn hui den, de gekochte huiden'*,van< die ren meen ik, verdwenen waren en dal de bazar letterlijk geplun derd was. (Wordt.Jvervolgd)

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6