Attentie Gemengde Berichten Raadsvergadering DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek van Godefridus van Dijck. land bouwer, wonende te Venray, Deur- nesche weg M 76, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de linker beneden voorkamer van het huis, plaatselijk gemerkt Deurnesche weg M 76. Binnen twee weken na de dag- teckening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen dezer vergunning schriftelijke bezwarea in dienen. Venray 23 December 1931 Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis. dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van 21 December j.l, besloten heeft de door de vereeniging tot oprichting en in standhouding eener R.K. bijzondere school St. Antonius te Venray-Veu- en gevraagde medewerking te ver- feenen tot uitbreiding der school door stichting van een derde klas lokaal en deze medewerking te wei- g ren voor zoover betreft den bouw van een lokaal voor het onderwijzend p :rsoneel en de gedeeltelijke betege ling der speelplaats ten behoeve van het Gymnastiekonderwijs. Venray 22 December 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Opslag benzine. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht van belangheb benden op artikel 96 der nieuwe Politieverordening, luidende als volgt „Onverminderd het bepaalde bij de Hinderwet, is het eenieder ver boden, buiten bewaarplaatsen met vergunning opgericht, meer dan 50 liter petroleum, benzine, brandspiritus, napfata of andere vluchtige licht- brandbare stoffen, of meer dan 20C Kg. calcium carbid in voorraad te hebben anders in dicht vaatwerk of behoorlijk gesloten metalen kannen of in op behoorlijken afstand van gebouwen of getimmerten gelegen ondergrondsche bewaarplaatsen." In het belang der veiligheid zal hjerop zeer streng worden gelet en bij overtreding onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Venray, 22 December 1931. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. GEVONDEN2 rijwielplaatjes. Inlichtingen Marechaussees. Maandagavond werd door Notaris Pluymaekers publiek geveild het woonhuis van den heer W. Hendriks, Bleekstraat. Het hoogste bod dat gedaan werd bedroeg f3100 waarvoor de koop niet doorging, Thans is dit pand verkocht aan den heer Hub. van Boven alhier. Van den landbouwer M. uit Merselo werd een koe in beslag genomen, die uit Noord-Brabant naar Limburg vervoerd werd. Belangrijke voetbalwedstrijd. Dat belooft het althans te worden! Tweeden Kerstdag ontvangt Alba tros de sterke dub Olympia I van de R.K.'Federatie, uit Boxmeer. Gelijk men weet, is Olympia be kend om hoogstaand gedistingeerd spel. Verleden jaar was Olympia kampioen en zal dit waarschijnlijk ook weer dit jaar zijn. De opbrengst wordt bestemd tot steun van Venray's Patronaat dat, zooals men allicht vernomen heeft, achteruitgaat wat inkomsten betreft ,en middelen beraamt om het ge schokte evenwicht te herstellen. Mogelijk zal het aan den Leun- schen weg nogal'frisch zijn. Vandaar dat Albatros verwarmende drank ver- krij^baar stelt. Tweeden Kerstdag op naar het Sportterrein. Aanvang twee uur. Zie advertentie in dit blad. Te L<Sden slaagde voor het examen de „Vereeniging van Ned. Sprsakleeraren" onze oud-dorps- genoot de heer W. Schols hoofd onderwijzer te Helmond. Vergadering R. K. Werklicden- vereeniging. Nadat de heer Odenhoven, als Voorzitter van den R.K. Werklieden- bond, den spreker den Hoog Edel- Gestr. Heer Guyt, lid der Tweede Kamer, met een welkom aan hem en de aanwezigen had ingeleid, hield Maasdag 21 dezer voornoemde spreker als Voorzitter van den Paulusbond een schoone propaganda- rede, over het goede recht van dien bond en het vele goede dat genoem de bond voor zijn leden gedaan heeft cn nog do»t. De Encyclieken Rerum Novarum en QuadrageSitno Anno tot grondslag nemend, schilderde spreker de ver houding die bestaan moest tusschen werkgever en werknemers, en de bescherming dié de economisch zwak kere redelijkerwijze mag eischen ten einde zijn bestaansdoelde eeuwige zaligheid te verwerven, te bereiken. Immers de beter gesitueerden vin den bescherming tegen veel econo- mischen tegenspoed in hun bezit, de werkman echter moet deze vinden in wettelijke bescherming. Daarom zijn in dezen tijd van crisis en malaise zoo broodnoodig steun- en werkverschaffingen, die overal in elke gemeente moeten ver strekt worden. Ofschoon spreker niet met de Venraysche toestanden op de hoogte is, wil hij er toch op wijzen, dat steunregeling vooral in elke gemeente aanwezig moet zijn, waarbij de Minister bij weigering van 't Ge meentebestuur dringend beloofde op te treden. Met de beste wenschen voor den Venrayschen bond, dien hij de aan wezige Raadsleden ten zeerste aan beval, sloot spreker zijn toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakte de heer Vermeulen gebruik, die zoo juist van de Raads vergadering teruggekeerd, nog onder den indruk was van de voorlezing van een Ministerieel schrijven van recenten datum, waarin betoogd werd, dat voor Venray vooralsnog geen steunregeling noodig geoordeeld werd. Hij wou nu toch graag weten hoe of 't nu eigenlijk zat. De spreker deze vraag beantwoor dend, maakte de opmerking, dat deze niet noodig was als er voldoende werkverschaffing was. Hij zou echter de zaak met den Minister bespreken en later nader antwoord zenden. De heer Nyhoff. bestuurslid van den Paulusbond, bracht hulde aan het St. Annagesticht, waar de Bond zijn schoone taak heeft kunnen be ginnen, maar was zeer teleurgesteld dat op 't St. Servatiusgesticht nog geen toegang verkregen was en met het Bestuur dier inrichting nog niet aan een tafel over den Bond ge sproken mag worden. Moge het beter worden, is de wensch van den spreker, en moge men daar eindelijk eens inzien, dat het toch niet aangaat, dat in een Katholieke inrichting de eischen der Pauselijke Encyclieken niet worden toegepast. De Weleerw. Heer Kapelaan Geurts, geestelijk adviseur van de VereenigiDg, wilde ook een enkel woord spreken en zei, vooral te hopen, dat er ook een Commissie van Advies in het leven geroepen zou worden die in zake werkver schaffing en steunregeling veel nut kon doen in deze zoo moeilijken tijd. Met een woord van dank voor de schoone rede en de betoonde belangstelling sloot de Voorzitter deze vergadering met den Christel, groet. LEUNEN. Zaterdag 2e Kerstdag zal de Z. E. Pater J. van den Hout van de Afrikaansche Missiën, alhier om 6,30 uur een lezing met licht beelden geven over de Missie in Afrika. Hiertoe worden geen kinde ren beneden de 16 jaar toegelaten en van 16 tot 18 jaar slechts onder geleide. Entrée 25 ets. 's Middags oc 1.30 uur voor de kinderen, waartoe ook anderen wor den toegelaten. Entrée 10 ets. Opbrengst ten bate der Afrikaan sche Missiën. OOSTRUM. Dezer dagen werd door de Gebrs. van Atsen een prach- tigen zilvervos geschoten. Voor de kippenhouders in deze streek een mooie opruiming. A.s. Zondag en Maandag (zie advertentie in dit blad), zal onze Harmonie haar jaarlijks concert met tooneeluitvoering geven. Opgevoerd zal worden het beroemde drama „Triomf des Kruise3" met zang. De rollen zijn in goede handen, zoodat tooneelliefhebbers zullen kunnen ge nieten. Maar ook wat de muziek betreft zal dit concert prachtig worden. Een repetitiebezoeker beweerde, dat voor een muziekliefhebber, die fijne muziek alleen de entrée waard is. Wat zal de zaal weer vol loopen. Bij het vele nieuws van Oostrum wat de vorige week in dit blad stond van „hooren zeggen", een kleine toelichting Wat de huur van 't schoolhuis betreft, deze is alzoo vastgesteld tot Paschen en wordt alsdan herzien, omdat huurder voor dien tijd ook niets heeft aan den grooten tuin. Wat de kindertoeslag aangaat van 't personeel der Boterfabriek, wordt die niet alleen toeg: kend aan vaders van groote gezinnen, maar begint al bij het 2de kind. R. L. OOSTR U M—HALF WEG. Onze Handboogschutterij »St. Antonius" heeft besloten dit jaar geen tocneeluitvoering te geven, omrede de kas der vereeniging bij het gehouden Concours van dezen zomer flink is gevuld. Tot den volgenden winter! HOLTHEES. Dinsdagmorgen had de landbouwer W. Fleuren alhier het ongeluk onder een wiel zijner kar te geraken. De man werd bewusteloos opgenomen. De dokter constateerde ribben- en schouderfractuur. OVERLOOK. Wegens bijzon dere omstandigheden kan het op 26, 27, en 28 December aange kondigde Concert met Tooneel uitvoering niet doorgaan, en zal dit nu gehouden worden op Zon dag 24 en Maandag 25 Januari. METERIK. De heer P. H. W. Tacken, aan de Meterik, slaagde dezer dagen te Utrecht als veearts. WANSSUM. Van hoeveel be lang de uitkeeringen van de Vrij willige Ouderdomsverzekering (V.Ó. V.)f de Verplichte Invalidlteits- en Hel volgend nummer van „Peel en Maas" verschijnt op Vrijdag 1 Januari (Nieuw jaarsdag) In dit nummer beslaat, gelijk andere jaren, wederom gelegen heid tot het plaatsen van N ieuw j aar s wenschen, a 25 cent per stuk. Deze en andere advertentiën en inzendingen voor dit nummer moeten uiterlijk Donderdag 31 Dec. voorm. 9 uur in ons bezit zijn. Ouderdomsverzekering enz. thans re?ds voor de bevolking zijn, blijkt o a. hieruit, dat op 1 December j.l. in deze gemeente aan 50 personen een rente krachtens bovengenoemde verzekeringen was toegekend. Het totaal in onze gemeente uit betaalde bedrag per jaar bedroeg op dien datum ongeveer f 7300. Nieuw klooster in Noord-Limburg. De Eerw. Broeders der Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten hebben „Huize Roobëek" te. Arcen (L.) met de aangrenzende per- ceelen grond ter grootte van ruim 22 H.A. aangekocht. Het doel van de Congregatie is, daar een noviciaat voor Broeders te stichten. De gebauwen zullen nog in den loop van het komende voorjaar worden betrokken. „Huize Roobeek" is door zijn gunstige ligging met mooie bosch-parken bijzonder geschikt voor een klooster. De nieuwe stichting heeft in Lim burg nog twee nederzettingen, n.l. „Stokerhorst" onder de gemeente Roggel en de „Heibloem" te Heyt- huizen. Nieuwe afwateringsplannen in de gemeente Areen. Het plan der gemeente Arcen (L). om ook voor het complex teelgrond gelegen ten Oosten van de Maas tot aan de Duitsche grens, de z.g. „nieuwe erven", een goede waterlos sing te krijgen, neemt vasteren vorm aan. Het klooster „St. Paul", gelegen aan de Duitsche grens, had reeds voor de afwatering der gronden, welke het in eigendom toebehooreD, een afwaterings kanaal gegraven. De gemeente Arcen is thans doen de een overeenkomst te sluiten met het klooster „St. Paul", om de af watering der gemeentegronden via datzelfde kanaal te doen plaats heb ben. Het plan is ter goedkeuring naar Gedeputeerde Staten gezonden. Ernstige brand aan de Maas. Zondagavond tusschen 6 en 7 uur ontstond aan de St. Urbanusweg in een magazijn tevens autobergplaats der haringpakkerij, Conservenfabriek „Hitland" en de Rhenania-batterijen fabriek brand. Het vuur dat rijkelijk voedsel vond, ook aan den aanwezigen voor raad benzine breidde zich snel uit en spoedig stond het geheele gebouw in lichte laaie. De brandweer, die gealarmeeid werd en spoedig ter plaatse was, bestreed krachtig het vernielend ele ment en was omstreeks 8 uur het vuur vrijwel meester. De naastgelegen gebouwen bleven gelukkig gespaard. Het magazijn brandde vrijwel uit een paar auto's werden vernield. Do scheidsrechter mishandeld. J. J. R., arbeider te Maashees, was lid van de voetbalclub aldaar en wilde naar het scheen graag haantje de voorste zijn, want toen hij niet naar zijn zin had gespeeld gewonnen sloeg hij den scheids rechter. H A. Schilbergen, met de vuist in het gezicht. Ter zake van mishandeling moest hij terecht staan voor de Bossche Rechtbank maar was niet versche nen. Eisch en uitspraak luidde f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Voor Nieuwjaar Nieuwjaarskaarten, Brieven enz. in groote sorteering. Boekhandel van den Munckhof Groote Straat. De nieuwe Staatsmünspoorweg in gebruik genomen. Maandag is de nieuwe staats mijnspoorweg van Nulh naar Staatsmijn Maurits zonder eenig vertoon in gebruik genomen. Met den eersten trein .maakten de directie der Staatsmijnen be nevens ir lnger, chef van het bouwbureau der Staatsmijnen, tal van bedrijfsingenieurs, de inspec teur der Spoorwegen ir. Bogaert en de aannemer van het werk den tocht mee ter bezichtiging van een en ander. De rit duurde ruim 2 uur. De locomotief was versierd. De Kerstgroet van H. M. de Koningin. Om aan bezwaren, die van ver schillende zijden zijn geopperd, tege moet te komen, heeft H. M. de Koningin besloten, om de uitzending van Haar Kerstgroet op Eersten Kerstdag niet van 4—5 uur, maar van 1—2 uur te doen plaats hebben. Nader verneemt de Msb., dat de uitzending van den Kerstgroet van H, M. de Koningin op Eersten Kerst dag van 12 uur zal plaats hebben door de A.V.R.O. (Hilversum, golf lengte 298 M.) en door de N.C.R.V. (Huizen 1875 M.). De Liraburgsclte veeteoUdagen. Naar we vernemen zullen de Veeteeltdagen van den Limb. Land en Tuinbouwbond weer in eere werden hersteld. Na enkele jaren te zijn opgeschort zullen in 1932 deze groote Limburg- sche Veeteeltdagen weder heropend worden. De data zijn bepaald op 31 Jan 1 en 2 Februari. Een katje. M. "Th. V. kermisreizigster, te Roermond moest terecht staan we gens mishandeling, maar was niet verschenen. Op 6 Sept. had zij zich te Hel mond getoond als een katje, dat men niet zonder handschoenen kan aanpakken, want zij had niet meer of minder dan Maria v. d. Vorst een pak slaag gegeven, dat zoo raak was dat ze enkele dagen niet kon wer ken.. Bovendien had ze geweldig aan Maria's haren getrokken. Maria kwam een en ander beves tigen en Francina Coort, fabrieks arbeidster, Helmond ook als getuige gehoord, verklaarde, dat zij, toen ze Maria had willen helpen, er ook nog van langs had gehad en niet malsch. Ter zake van mishandeling werd verdachte veroordeeld tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Algemeene veehlparty op de Doetinchemsche veemarkt. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur ontstond op de veemarkt te Doe- tinchem verschil over den verkoop van een koe tusschen een vee handelaar uit Dinxperlo en een koopman uit Barneveld. Het geschil leidde lot een vecht partij, waaraan verschillende deel nemers actief gingen deelnemen zoodat hel op een veldslag met klompen begon te lijkeD. Verschillende personen werden bloedend verwond. Toen de varkenshandelaar M. uit Varsseveld met een klomp een ernstige hoofdwonde kreeg, wist deze zijn woede niet beier te koe len door op zijn vrachtauto te springen en ondanks waarschu wingen van omslaanders op de gro^p in te rijden met het gevolg dat een onschuldig toeschouwer zékere Derksen uit Zutphen onder den auto raakte en in een nabu rig café moest worden binnenge dragen. De verwondingen zijn niet van ernstigen aard. D. kon per auto naar zijn wo ning worden vervoerd. Noodlottige twist te Barneveld. Zondagavond heeft te Barneveld de 18-jarige boerenzoon J. W. D. tijdens een twist den 19-jarigen J. v. d. B met een mes in het hoofd ge stoken, tengevolge waarvan het slachtoffer Maandagmorgen is over leden. De dader, die bekend heeft, is aangehouden. Kolendampvergiftiging in een kerk. Eigenaardige gebeurtenissen hebben zich in de Protestantsche kerk in de Van Hallstraat te Amsterdam afge speeld. Het viel den bezoekers van de ochtendgodsdienstoefening, dat er in het kerkgebouw een sterke kolen damp hing. Men sloeg hier echter verder geen acht op, doch toen de dienst uit was, vielen plotseling drie der kerkbezoekers buiten in de ftissche lucht gekomen, flauw. Zij werden in de kosterij binnen gedra gen, waar de G. G. D. ontboden werd. Men constateerde bij hen kolendampvergiftiging, waarvan de oorzaak, naar men begreep, niet ver te zoeken was. Ook de brandweer werd op de hoogte gebracht, waarop een brandmeester verscheen, om een onderzoekin te stellen. Tegen half twee ging de brand meester er toe over meer materiaal te vragen. Met gasmaskers op heb ben de brandwachters den kolendamp weggepompt uit het gebouw en ver volgens hebben zij het vuur in den oven gebluscht. Het gebouw is daarna flink uitgelucht, zoodat des avonds de dienst weer kon doorgaan, mits de kachel niet opnieuw aange stoken werd. 100 jaar Kadaster. Den 2en Januari 1932 bestaat het Kadaster honderd jaar. Deze Rijksinstelling werd oorspronke lijk opgericht met het doel de grondbelasting zoo bi1-lijk mogelijk te heffen, waartoe een opmeting en in-kaart-brenging van het ge heele land noodig was. Langzamerhand echter is de befeekenis van dit dienstvak be langrijk toegenomen en liet fiscale doel zelfs op het tweede plan ge raakt. Het geheele grondcrediet steunt op het Kadaster; onteigeningen, stadsuitbreidingen, ruilverkaveling aanleg van wegen, kanalen enz. ontleenen hun gegevens voor een groot deel aan het kadastrale archief, dat een schat van gege vens bevat met betrekking op grondeigendom, eigendomsgrenzen en zakelijke rechten. Een technisch-hoogslaand korps van landmeters en teekenaars zorgt voor de dagelijk«che bij houding en streeft er voortdurend naar den technischen grondslag uit te breiden en zoo noodig te verbeteren. Tegeu een trein gevallen. Op den onbewaakten overweg nabij het gehucht de Vijfeik, te Gilze-Reijen, werd de heer A. siga renfabrikant te Tilburg, die daar per rijwiel passeerde, verrast door een personentrein uit de richting Breda. Doordat hij krachtig remde, slipte de fiets en sloeg omver. A. kwam tegen den trein terecht, waarbij hij ernstige verwondingen opliep een zijner banden werd verpletterd, ter wijl het hoofd een diepe wonde had. Drio vingers afgesneden. Te Veldhoven geraakte het 4-jarig meisje C. C. met een handje tusschen de bieten machine. Drie vingertjes werden voor de helft afgesneden. Moordaanslag te Opende. Maandagavond heeft te Opende een moordaanslag plaats gehad- De 26-jarige E. P. heeft een re volverschot gelost op een aldaar wonend 17-jarig meisje. Het meisje werd ernstig gewond en is naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. De dader is voortvluchtig. Per radio is zijn aanhouding ver zocht. Aan bloedvergiftiging overleden. De slagersknecht v. H. te Oud- Gasiel, die zich voor eenige dagen verwondde aan een slagershaak, is in het St. Jozefgesticht aldaar over leden aan bloedvergiftiging. Strijd tegen de onzeüelykhdeid. Nadrukkelijke waarschuwing aan de ouders. Sinds geruimen tijd zijn er bij de zedenpoiitie te Amsterdam tal van klachten binnengekomen van ouders, wier minderjarige kinderen door vreemden waren meegelokt in auto's, waarin zij op den Zuidelijken wan delweg of in de Kalfjeslaan het slachtoffer waren geworden van on zedelijke handelingen. Deze klachten hebben de zeden politie bewogen de auto's, die 's avonds op den Zuidelijken wandel weg of in de Kalfjeslaan stilstaan, streng te controleeren. Het resultaat was schrikwekkend. Niet minder dan 318 auto's wer den in één maand geteld en 37 minderjarige meisjes werden daarin aangetroffen. Van al deze gevallen werd proces verbaal opgemaakt. De politie zal de buitenwegen om de stad zeer streng bewaken en in strafbare ge vallen onverbiddelijk proces-verbaal opmaken. De Hoofdcommissaris van Politie waarschuwt echter de ouders met den grootsten nadruk hun kinderen in te prenten niet met vreemdelingen, die hen op straat aanspreken mede te gaan, en zooveel mogelijk te voorkomen dat zij 's avonds op straat zijn. De politie kan wel ingiijpen en verbaliseeren doch dan is het kwaad reeds geschied. De ouders zijn dus nogmaals ge waarschuwd. Ingezonden, Buiten verantwoerdtlijkheid Ade Rtdacii* Het zwakke geslacht en de Voetbalsport. GRIENDTSVEEN, 21 Dec, 1931. In den j.l. Zondag gespeelden voetbalwedstrijd tusschen V. V. V. (Venray) en G.S. V. (Griendtsveen) deed zich een zeer eigenaardig en belachens waardig geval voor. Even na de rust kwam het tot een botsing tusschen een der G.S.V. backs en den V.V.V.-midvoor. De V.V.V.-midvoor kon zich (mis schien door woede) niet meer in houden en trapte „zeer onsportief" naar den G.S.V,-back. Het geheele Griendtsveensche elf tal was van meening den wedstrijd maar te staken, hetgeen ook ge beurde. Ik juich dit optreden van het G.S.V.-elftal zeer toe, want indien de wedstrijd verder gespeeld gewor den zou zijn, had deze misschien nog een treuriger eind gehad. Het talrijke publiek stroomde .ech ter het terrein op en verschillende bedreigingen en verwenschingen wer den tegenover de Giiendtsveensche spelers geuit. Een oude vrouw en een jonge dame, welke ook tot het publiek behoorden, vonden het blijkbaar niet voldoende om te dreigen en te waarschuwen. Terwijl de oude vrouw minder aangename woorden uitkraam de, deelde de jonge dame let wel een trap,uit aan een der Griendts veensche spelers en zou waarschijn lijk nog handtastelijker zijn opgetre den, als niet een der Venraysche spelers haar wat kalmeerde. Is dit geen belachelijk optreden van een vrouwelijke supporter Misschien kon deze jongedame wel het initiatief nemen om in Ven ray meisjesvoetbal op te richten! Het is wel een betreurenswaardig iets en dat bij een R. K. club. OBSERVATOR. Dinsdagmiddag begon de Raad met de behandeling der gemeente- begrooting 1932 en de begrooting van het gasbedrijf. Het gasbedrijf maakte niet lang onderwerp van bespreking uit en werd deze begrooting vastgesteld in ontvangsten op f 17774.82 uitgaven op f 18868.02 nadeelig saldo f 1093.29 Bij de gemeentebegrooting hield de Voorzitter ecne inleiding, waar van wij aanteekenden: dat B. en W. steeds ingenomen waren met het bewaren der gelde lijke beleggingen der gemeente in de kluirea der Ned. Bank. Ook het op den dag afknippen der coupons geschiedde daar prefect, terwijl er geen bankkosten afgingen. dat het op de gehuchten verkrijg baar stellen van siachtvergunningen niet wenschelijk werd geacht, daar de controle hierdoor te loor zou kunnen gaan. Bovendien maakt de bekende welwillendheid van de keu ringsambtenaren zulk een regeling niet noodig. Men kan immers een voorgenomen slachting dagen van te voren reeds aangeven. dat er pogingen in het werk ge steld worden om de markten weder open te stellen voor veeaanvoer uit Brabant, dat langen tijd, wegens het hetrschen van mond- en klauwzeer verboden is. dat de belastingen hetzelfde zullen blijven, behoudens een kleine ver hooging der opcenten van da ge meentefondsbelasting. De val van het Eogelsche pond, het loslaten door Japan van den gouden standaard, de slechte gang van zaken in den landbouw geven een somber aspect en verwacht mag worden, dat steeds meer menschen zich bij de werkverschaffing zullen melden. Een begrooting moet men nu niet gaan uitbeenen, dit brengt zeltbedrog en dan, o wee, de toekomst. Zal de crisis eenmaal verdwijnen, dan moet men er toch rekening mee houden, dat in de gemeentebegrooting een jaar later eerst de kentering te be speuren is. De heer Stoot wijst op het groote saldo, dat er overgeschoten is, in weerwil van de alle jaren door den Voorzitter verkondigde pessimistische beschouwingen. Hij stelt voor, van dat saldo eens een grooter stuk te verwerken. De Voorzitter waarschuwt hier tegen ten zeerste. Het saldo is in den loop der jaren reeds; beduidend ingekrompen, van 86 op 42 mille. Zoo is ook de bedoeling van Ged. Staten. Bij den post salarissen ambtenaren kwamen de tongen los. De heer van Haren zou 't 'salaris van den 3den ambtenaar willen ver- hoogen. De heer Vermeulen wijst er op, dat deze ambtenaar ia het bezit van het diploma is en wijst op 's Heeren berg, waar veel meer salaris gegeven wordt. De Voorzitter zegt, dat er hier eene ambtenaren-verordening is en de salarissen nog onlangs geregeld zijn, waarover de ambtenaren tevre den zijn. Heeft men eenmaal een regeling, dan moet men er zich ook aan houden. Zooals in 's Heeren- berg kan Venray er niet aan gaan staan, dat kan de bruine niet trek ken. Vooral als men er op let, dat men feitelijk met een mindere kracht volstaan kan. De heer Geurts zou, in verband met de koopkracht van den gulden, de salarissen der boogere ambtenaren met enkele procenten verminderen, maar dat ging volgens den Voor zitter, heelemaal niet. De heer Millen stelt voor de ver ordening eens te herzien, doch dit was niet aan de orde, zegt de Voorzitter. Wethouder Odenhoven zegt, men kan nu spreken over verhooging en verlaging, maar 't is waar. Venray heeft nu eenmaal geen 3 ambtenaren van dat kaliber noodig. Men kan 't bejammeren, dat het salaris van be doelden ambtenaar niet kan verhoo- gen. De heer Janssen vraagt hoeveel dienstjaren bij de verordening ge rekend zijn, waarop de Voorzitter antwoordt. Wethouder Pubben meent, dat 't eigenlijk nu geen tijd is om over verhooging van salaris te praten. De laatste regeling is trouwens van jongen datum. Als de heer Vermeulen voorge steld heeft, om eens uit te zien of mogelijk met een gratificatie iets te verhelpen is, meent de Voorzitter dat dit heelemaal niet gaan zal. De heer van Haren vraagt meer politietoezicht bij het uitgaan der scholen, met het oog op de ver keersveiligheid, waarop de Voorzit ter zegt, bereids maatregelen te heb ben getroffen. Bij den post verlichting, dringt de heer Stoot op uitbreiding aan en vervanging van gas door electrici- teit, waarop de Voorzitter zegt, gas noodzakelijk te achten. Als de heer van Haren op ver meerdering der lantaarns aandringt, maant de Voorzitter tot voorzich tigheid en spaarzaamheid. De heer Vermeulen stelt voor, de gemeente lid te doen worden van den A.N.W.B, het kost maar f 25. Wordt met 8 van de 13 stemmen goedgevonden. Bij den post Burgerwacht zegt de

Peel en Maas | 1931 | | pagina 2