KWALITEIT HOLLANDTCH El BOVENAAN DOOR BERTELS,, KUNSTKORREL" «SaAMSTEROAt Ontstellend drama te Echt-Putbróek. FEUILLETON Itw96 werelddeelen Provinciaal Nieuws (iemengde Berichten [n (Volledig Pluimveevoeder5) daar deze uit ideale grondstoffen is vervaardigd en qéén vischmeel bevat Alles vereend inéén korrel.niets Dyvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels.Künstkorrei'het welenscnap pelyk ideale, voordeeliqer en volledige voeder voor kuikens, kippen eenden enz waarin de qranen.vleeschmeel. vilaminen.voedinqszouten enz in één korrel zgn vereeniqd en waarmede ver kregen wordt- arbeidsbesparinq.laqere productie kosten en betere bevruchting v.h.ei.qrooteren smake Igker eieren.sterker en mooier dieren en 30% méér eieren dan metdeomslachtiqe dubbel voedering met Ochtendvoeder en qemengd qraan Alle foutief voederen.waardoor noq milljoenen verspild wor- den.wordt door de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert me® reeds 2. millioen kippen en eenden met JS&Ctz/s'n%uMsthoVi£lm postw. Vraaot brochure wo£fé Uvom mmmAs&is Octrooi reeds verkregen in Belqië.Canada.Enqeland. Frankrijk. Italië. Hongarije. Polen.Spanje.Zuid -Afrika boterham van. Zoo zei Pater Veld man van Steyl, in een lezing. Geld stinkt niet. Men is daarom meestal niet kieskeurig, hoe men 't wint, We kijken immers altijd alleen maar naar den prijs 1 Maar laat ons volk toch gewaar- fftuwd zijn tegen het binnendragen ••an het bolsjewisme, gesteund door ons geld. Middenstanders koopt bij middenstanders. Wanneer men deze kop leest, zal men zeggen, dat is vanzelfsprekend; n toch hoevelen vooral hoevele middenstandsvrouwen bezondigen zich, in strijd met deze leuze. Vooral op gebied van manufactu ren en confectie is men zoo licht geneigd om te zeggen: het waren- huls heeft grootere keus, het waren huis is goedkooper, Dit is maar reclame-suggestie.. 's-Hertogenbosch heeft zijn wa renhuis zien verrijzen: ruim een jaar heeft men het betonnen skelet hier van kunnen doorschouwen, de enor me ruimte kunnen overzien. Nu ja dat wordt het nieuwe manufacturen- magazijn van V. en D. De voorge vel verrees, de schutting bleef, het loopen naar de oude zaak door mid denstanders bleef als voorheen. Eindelijk lekte uitV. en D. begint een lunchroom, een snelbuffet, gaat schoenen, levensmiddelen, drogiste rijen, lederwaren verkoopen, levert banket-artikelen aan huis enz. Ja, nu wordt het toch tijd, dat we eens aan ons zelf gaan denken. Toen het alleen manufacturen betrof, nu ja, dat deerde ons niet. Maar nu men aan onze eigen branche raakt, worden we wakker. Stop, we hebben verkeerd gehan deld. Men beseft het en een actie wordt ingezet „Middenstanders koopt bij middenstanders". De noodzaak kenden we, maar deden er niet naar. Nu we ontwaakt zijn. zijn we ook in eens klaar wak ker. Gij middenstanders van geheel Nederland, gij wist het ook, maar kwaamt eveneens in die sleur, van gemakzucht. Uw standsbewustzijn was in slaap gesust, het deerde u niet, uw branche ondervond geen terugslag. Misschien kunnen deze enkele regelen u met de Bosschenaren wak ker schudden. Laat ons thans onze fout herstellen. De Bosschenaren althans zullen niet nalaten, elke ge legenheid aan te grijpen, zoowel stedelijk als landelijk, om uwe mede werking in te roepen en u te herin neren aan, de leuze „Middenstanders koopt bij Middenstanders". Doet u ook mede aan deze actie Het is geen Bosch' belang, maar een algemeen middenstandsbelang, geen uitsluitend belang van Katho lieke middenstanders, maar van alle middenstanders. 9 Mogen dan ook katholieke, chris telijke en neutrale middenstanders eens krachtig samenwerken ter berei king van het beoogde doel. Een ontzettend drama, waaromtrent eerst Zondagmiddag eenige ontstel lende bijzonderheden zijn komen vast te staan, moet zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben afge speeld te Putbroek, een der onder de gemeente Echt ressorteerende ge huchten op korten afstand van de Nederlandsch-Duitsche grens. Aan drie jonge lieden uit Putbroek, met name de twee gebroeders M. en W. Kersten, resp. 18 en 22 jaar oud en zekere F. Werens, omstreeks 22 jaar oud, heeft dit drama, waar van de juiste toedracht op het oogen- blik, dat wij dit schrijven, nog niet geheel bekend is, het leven gekost. Na ons op het eerste gerucht, dat Zondag even na het middaguur de ronde deed, derwaarts te hebben begeven, vernamen wij ter plaatse o.m. het volgende, schrijft de N.K.: De gebroeders K. en hun kameraad W. hadden den Vrijdagavond met kaarten doorgebracht, toen een der gebroeders, die nu en dan aan stroo pen deed, omstreeks half twaalf voor sloeg, nog even naar buiten te gaan om te kijken naar den „draad", waar zij een strik hadden uitstaan. Hoewel W, die zelden of nooit stroopte, er aanvankelijk weinig voor om mee te gaan, liet hij zich na eenig aarzelen toch overhalen en sloot zich bij de anderen aan, waar na zij tegen middernacht met hun drieën den weg opgingen, welke de verbinding vormt tusschen Putbroek en Posterholt. Deze weg wordt bij Putbroek op vijftien minuten gaans van de Rec- toraatskerk der Paters Passionisten begrensd door eenige woningen, waar ook de families Kersten en Werens wonen, anderzijds door uit gestrekte boscbperceelen, toebehoo- rende aan de familie van Aefferden. Hevige scholen. Het zal naar schatting een half uur na het vertrek van het drietal zijn geweest, toen de omwonenden uit hun slaap werden opgeschrikt door herhaald en hevig schieten, doch niets ernstigs vermoedend, sliep men verder. Buiten verwachting echter keerden de drie jongelui dienzelfden nacht niet terug en daar men ook den ge- heelen Zaterdag niets van hen zag of hoorde, hesloten de ouders, de marechaussee te Echt met de ver dwijning van hun jongens in kennts te stellen, temeer waar sinds gerui- men tijd ook reeds een zekere Roe- broeks ongeveer 20 jaar oud, uit Diergaarde, vermist werd, wiens ver dwijning tot op heden nog altijd een raadsel is. Een uitgebreid onderzoek. De Wachtmeester van de Mare chaussee besloot om Zondag het terrein te doen afzoeken, hetgeen onder zijn leiding geschiedde door vrijwel de gebeele marechaussee-bri gade uit Echt, bijgestaan door veld wachters en jachtopzieners uit de i9 Maar hel opdelven duurde erg lang, Ie lang, Daii Dorman hield den Heer Sam Dinddy, an ders genoemd de Rooie duivel, steeds in het oog, erg verlangend het resultaat zijner verdere op delvingen te vernemen, maar ge heel geduldig in schijn, dus geheel Amerikaansch, en wie weet hoe lang die opdelvingen qog zouden geduurd hebben, de Heer Sam, die interessante ope raties had besloten, en onzen Meesier Dan Dorman uit Kilken ny, Ierland, van zijn aanhoudend gadeslaan, van genoemde werk zaamheid had ontheven, wan neer niet het middaguur gekomen was. De kleine blootvoelers hingen nan de rokken der dames en had- 5n honger, zoodat dezen het be- r vonden in hun betrekkelijke v. o-ing, min of meer goed inge- ri te retireeren, hetgeen de s:. k re helft natuurlijk verplichtte de zwakkere dadelijk te volgen, gezien dat de sterkere helft gaarne eet, en de zwakkere haar kracht bewust, regeert met lepel en vork over de heeren der schepping, ook zonder een woord te spreken, dewijl het blootsvoete gedeelte in staat was, het rechtmatige aandeel van de Heeren, der schepping, niet te eerbiedigen, maar zelfs en welke ondankbaarheid, hoe snood, zich eigenmachtig toe te eigenen. Zoo stond dan op eens Meester Dan Dorman alleen voor het ge opende venster van Sam Dinddy. Deze laatste Gentlemen had zijn veel belovende opdelving geslaakt en zag strak Meester Dorman aan. Deze bleef niet in gebreke het zelfde te doen. ,Uit dit duel kwam de vrede en zonder bloedvergieten. Alles 1 vroeg de Heer Sam achter het venster. Jal antwoordde hij vooc het venster. Neendat niet. Half ook goed. Welke helft? Om 't even. Goed I winkel of herberg? Winkel of herberg Winkel dar. Goed, winkel dan. Na dit zeer gewichtig onderhoud dat over veel besliste, schoof omgeving en door een aantal buurt bewoners, in totaal 40 in getal. Na eenige uren zoekens in de bosschen, vond een gewezen jacht opziener, omstreeks half twaalf op den weg, ongeveer 500 meter van de woningen der vermisten, een le deren ^broekriem, welke naar bij na der onderzoek bleek, bloedsporen vertoonde. Drie lijken op beestachtige wijze in een kuil geperst. Vanzelfsprekend gaf dit aanleiding om de onmiddellijke omgeving van deze plek aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen en het duurde dan ook niet lang of men constateerde op 200 meter afstand van de plaats, waar de riem gevon den werd, dat de grond daar ter plaatse omgewoeld was om het vol gende oogenblik tot de ontstellende ontdekking te komen, dat op slechts geringe diepte onder den beganen grond de lijken der drie vermisten door talrijke schoten doorboord, de gezichten en handen krampachtig verwrongen, en mee bloed besmeurd op elkaar gestapeld lagen. De kuil, waarin de lijken werden aangetroffen en die speciaal voor dit doel gemaakt scheen, was iets grooter dan 1 meter in het vierkant. Het Parket ter plaatse. Nadat men de lijken uit den kuil genomen en aan een vluchtig onder zoek onderworpen had, werd onmid dellijk het Parket te Roermond met de zaak in kennis gesteld, dat zich terstond naar de plaats van het drama begaf. Inmiddels had men de noodige maatregelen getroffen om het terrein af te zetten en werden ook de fami lieleden der slachtoffers met de droeve vondst in kennis gesteld. Nadat het Parket zijn onderzoek beëindigd had, werden de drie lijken in beslag genomen en naar Echt ge transporteerd. Diepe verslagenheid in Putbroek en omgeving. Het behoeft niet gezegd, dat de verslagenheid in Putbroek en ook in de wijdere omgeving groot en alge meen is niet slechts bij de ouders, die op zoo droeve en misdadige wijze hun jongens moesten verliezen doch ook bij allen, die de slachtoffers, die geen van drieen ongunstig be kend stonden, van nabij kenden. Alle drie waren zij los werkman. De gebroeders Kersten laten be halve hun ouders» een jongeren broer en drie jongere zusters na. Vader Kersten is mijnwerker. Het derde slachtoffer was de oud ste uit een vrij talrijk gezin. Als een loopend vuurtje ging in den namiddag het treurig nieuws van mond tot mond en tot den avond bewogen zich vele nieuws gierigen, die van alle kanten toe stroomden, langs den weg, op korten afstand waarvan de lijken gevonden werden. Da schuldvraag; Omtrent den dader of de daders valt momenteel nog niets met zeker heid te zeggen, al worden door de bewoners van Putbroek en door per sonen, die ter plaatse goed bekend zijn, namen genoemd van een of meerdere personen, die men stellig voor de daders houdt. Uit den aard der zaak zijn justitie en politie echter uiterst voorzichtig in dezen en het zou ook geenszins in het belang van het onderzoek wezen, dat door de marechaussee te Echt wordt voortgezet, indien wij enkele mededeelingen, welke wij van bevoegde zijde omtrent de schuld vraag vernamen, reeds thans publi ceerden. Een persoon, op wien verdenking valt. is nog Zondagmiddig door de justitie gehoord, doch men vond geen termen aanwezig om tot een arrestatie over te gaan. Of hier van één dader sprake is of dat er meerdere daders zijn, zal eveneens, naar wij hopen, het onder zoek uitmaken. In elk geval vertoonen 'de lijken talrijke schotwonden, een van de drie schijnt door revolverschoten, de beide anderen schijnen door geweer schoten gedood te zijn. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan, droeg de slachtoffers geen vuurwapenen, doch wel een knup pel bij zich. Op de plaats van het drama. Afgaande op het stuk riem, dat gevonden werd rijst het vermoeden, dat de schoten gelost zijn op of in de onmiddellijke nabijheid van den landweg. Zijn de slachtoffers op deze plek gedood, dan hebben de daders de lijken 200 M. ver het bosch in ge bracht en ze aldaar begraven. De kuil, waarin dit geschiedde, is, zooals gemeld, één meter in het vierkant. De diepte bedraagt hoogstens 1.50 M. Hoe men de drie lijken in deze kleine ruimte heeft weten te persen, is bijna onbegrijpelijk vooral als men weet, dat de kuil, toen men hem vond, was afgedekt met een laag aarde van 15 a 20 c.M. dikte, waar op takjes z.g. spangen gelegd waren om alles maar zooveel mogelijk te camoufleeren. Het drama te Echt. Dinsdagavond werden uit Poster- holt per tram gevankelijk naar Roer mond vervoerd de beide jachtopzie ners v. d. E. vader en zoon, als verdachten in het drama Putbroek (Echt). Beiden, die geboeid waren, werden naar het Huis van Bewaring over gebracht. Dr. Hulst uit Leiden heeft Dinsdag de sectie op de lijken der slachtoffers verricht. Op de plaats van waar vermoede lijk de schoten gelost zijn, werden een achttal onder het mos verborgen patroonhulzen gevonden. een heele smalle deur open op zij Met moeite perste zich Meester Dorman door de opening, en legde zijn hand in de hand van den Rooien Duivel. En werd onderhandeld en ge sproken achter het gesloten ven ster, want de Heer Sam liad zijn uren, en zijn klanten wa ren verplicht op die uren te ko men, wilden ze klaar komen met hun inkoopen. Het einde was dat men tot een overeenkomst kwam, het huis werd in tweeën gedeeld. Het bijna grootste gedeelte bleef aan Meester Dorman, en een smalle gang voor den Heer Sam, en beiden waren tevreden, de Heer Dorman omdat hij meende den Heer Sam beetgehad te heb ben, en de Heer Sam omdat hij overtuigd was aan den Heer Dorman denzelfden liefdedienst bewezen te hebben. Dorman en Dinddy Co. Zoo heette de nieuwe zaak. De deelgenooten hadden gedacht dat de twee kamers zoo bij elkaar een beteren indruk van soliditeit zouden maken, en dus Ladies en Gentlemen van deze stad meer ontzag zouden^finboezemen, voor hevige bekoringen om an dermans goed te begeeren en krachtdadig te begeeren, en voor enallespijsverterings- V''- stoornissen verdwij nen onmiddellijk bij 't gebruik van Foster's Maagpillen, het aan- J gename laxeermiddel. VërkriJgbaar 0.65 per flacon. VENRAY. 5 December 1931 St. Eiisabethsfilm. Naar wij vernemen, bestaat er kans, dat de schoone Eiisabethsfilm, waarmede de firma Smit en Fleury Nederland bereist, binnenkort ook ïn Venray wordt vertoond. Dit is een film die niet alleen mooi is voor leden van de Derde Orde, waarvan Sint Elisabeth de patrones is, maar evengoed voor anderen, en ook voor kinderen. Deze film moet niet verward worden met z.g, heiligenfilms die zoo onwaardig zijn dat ze wrevel of lachlust opwekken of die grooten- deels uit een wereldsche liefdesge schiedenis bestaan. Deze nieuwe film tracht zuiver weer te geven het veel bewogen jonge leven der schoone edele land gravin van Thuringen, een leven dat op zich romantisch genoeg is in den edelsten zin van het woord. Eervol ontslag als Stationschef 2e klasse bij de Nederlandsche Spoorwegen van den Heer P. M. Camps. Eene Commissie vormde zich met het doel den scheidenden ambtenaar cene huldiging te brengen op 15 November 1.1. bij het verlaten van den Dienst der Spoorwegen na eenen diensttijd van ruim 45 jaren, eene omstandigheid, die wel niet zoo veel vuldig zal voorkomen. Als woordvoerder der Commissie richtte de Heer R. H. Klein, Op zichter der Nederlèndsche Spoor wegen tot den Heer Camps de navolgende toespraak Alhoewel eerbiedigend uw verlan gen, om verschoond te mogen blijven van alle grootsche huldiging bij het uit diensttreden der Spoorweg Maatschappijen, heeft het meerendeel van het Venraysche spoorwegcorps toch gemeend in kleinen stijl hierin niet te kort te mogen schieten. Beschouwen wij de hierbij in aan merking te brengen data van in dienst treden n.l. 6 Juli 1886, en van eervol ontslag op verzoek n.l. 15 November 1931, dan zal ieder rechtgeaard spoorwegman moeten beseffen, dat er heel wat vasten wil en tact noodig is geweest om een zoodanige spoor wegloopbaan te kunnen afleggen. Ofschoon het uitdiensttreden hier niet gepaard ging met het verschijnen van een Dienstorder, is hieraan o.i. toch niet minder gewicht toe te kennen, en heeft hierbij een niet minder verdienstelijk spoorweg ambtenaar de gelederen der Spoor wegmaatschappijen verlaten. Gij hebt in dienst steeds met de noodige soepelheid welen toe te passen tegenover andere diensten en tegenover het publiek de vigeerende teglementen en voorschriften, iets rwaar tegenover het publiek nogal wel eens sceptisch staat, eene om standigheid, waarvan gij dan ook bij Uw afscheid van uwe superieuren, hiervan wel den hoogsten dank hebt mogen ontvangen. Gij wist steeds met een gedegen spoorwegkennis gewapend, hierin bijgestaan door uwe echtgenoote, waar zulks noodig was, uwe treinen door een veilig sein te sturen, zoodai gij behouden zijt aangekomen op het eindstation, waarop ieder spoorweg lid zijne blikken gericht houdt. Waarde Heer Camps en echtge noote, het moge U beiden gegeven zijn, met Gods hulp nog lange jaren in goede gezondheid hiervan te kunnen genieten, dit is wat U heden toewenscht het spontaan buldigings- comitié. dat heeft gemeend een klein stoffelijk bewijs hieraan te moeten toevoegen, hetgeen wij U verzoeken wel te willen accepteeren. Hierop dankte de Heer Camps onder zeer bewogen bewoordingen ook namens zijne echtgenoote, zoo wel voor de huldiging als voor het stoffelijk bewijs van sympathie. Alsdan memoreerde nog in het kort de Heer Siebers, Stationsambte naar te Venray, dat hij gedurende ruim een jaar in berte harmonie met den Heer Camps vermocht samen te werken, waarvoor hij persoonlijk zijnen besten dank getuigde. Ook dit mocht de Heer Camps met nadruk bevestigen, waarvoor ook een weder-dankwoord werd ge uit. Van het aanbod van eenige ver- frissching kon wegens gebrek aan tijd geen gebruik worden gemaakt en keerde iedereen weder huiswaarts. Volksontwikkeling in „Luxor" Maandag j.l. was het weer druk in de Luxorzaal, waar de Wel. Eerw. Heer Rector Colsen, uit Nuth, zou spreken over „de Persoonlijkheid en het moderne kapitalisme". Na een met applaus begroet ope ningswoord, van den Zeer Eerw. Heer Pastoor Thielen, die meende den hier zoo bekende Spreker niet nader behoeven voor te stellen, wees Pastoor Thielen er op, dat in de grijze oudheid, er machtige des poten waren, die eene alleenheer schappij uitoefenden over iedereen en alles, en zich zelf zooal niet heele dan toch minstens voor half- Goden hielden. Zwaar drukte deze toestand in de heidensche bevolking, waaruit het Christendom redding bracht, door de waarde van eiken mensch voor God te doen kennen. Het moderne kapitalisme dreigt weder met verdrukking der menschen en het op den voorgrond brengen van enkelingen, die kapitaal en macht bezitten. Dit idee zal nader door den Spre ker worden belicht, aan wien de Pastoor gaarne het woord verleent. Zijne machtige rede begint Rector Colsen met de mededeeling, dat er in Venray ook een despoot leeft, Kapelaan Geurts, die Spreker een voudig de stof voor zijn rede had opgegeven. Had Spreker mogen kiezen, dan zou hij zich nooit gewaagd hebben aaa een zooveel omvattende stof als het onderwerp van dezen avond. Aan de hand van het door Prof. Bückermann op de Studieweek te Rolduc gesprokene, schildert de Eerw. Spreker den door het moderne kapi talisme geschapen toestand, waarin de mensch-waarde van het individu in het nauw gebracht wordt door de gevolgde werkwijze in het pro- ductie-systeen, waarin de mensch niets meer is dan een onderdeel der machine ën zoo een koud stuk ma teriaal wordt, waarover de groot werkgever steeds in ijzig kil materia lisme en mammonisme steeds denkt „voor hem een ander" en liefdeloos uitsluit elke poging om het individu iets meer levensvreugde te verschaf fen. Het moderne kapitalisme in zijn produtleproces, is ijzig koud, op egoïsme gericht en houdt cbsoluut geen rekening met de individueele waarde van den mensch, hetzij hand- of hoofdarbeider. Hierdoor ontstaat de bedreiging, van een levensvervlakking waarin het individu dreigt onder te gaan. Hoe geheel anders staat hiertegen over het Christendom, dat leert dat iedere mensch, een tempel van den H. Geest geschapen, naar Godsbeeld en gelijkenis, den door Christus zelf opgelegden plicht heeftvolmaakt te zijn, zooals de Hemelschen Vader volmaakt is. Het ontwikkelen der persoonlijk heid, is derhalve een eerste eisch, die van zelf voert tot innerlijk geluk en het schijngeluk van tingeltangel en bioscoop, ook een vorm van het modern kapitalisme, doet verachten. Een krachtige persoonlijkheid, doordeesemd van de Christelijke be ginselen, welke moeten worden uit gedragen in het particuliere leven, brengt vanzelf levensvreugde en voert tot het doel, waarvoor iedere mensch geschapen is hier op aarde God te dieneo, om Hem hiernamaals eeuwig te aanschouwen. Deze door God opgelegde plicht brengt mede, dat de mensch instaat moet zijn zijne belangen behoorlijk te behartigen. De arbeider heeft recht op een redelijk loon en goede behandeling. Christus die Zelf hongerigen spij zigde, zieken genas en dooden ten leven opwekte heeft duidelijk ge leerd, dat materieele welvaart een eisch is voor den mensch, om hem ia staat te stellen zija eeuwig geluk te bemerken. Het Christendom stelt dus de ont wikkelde persoonlijkheid tegenover de ondergang, der persoonlijkheid door het moderne kapitalisme, Dat allen dan ook beleven, de Christelijke cultuur, die begonnen op moeders schoot met een kinderlijk stamelen van Jezus Zoeten Naam en krachtig beleefd in het verdere leven, de wereld zal en moet redden. Een luid applaus steeg uit de aanwezigen op bij het einde dezer begeesterende rede en ieder stemde dan ook met het dankwoord van den ZeerEerw. Heer Pastoor in, die hoopte Rector Colsen ondanks zijn drukke bezigheden hier weer te zullen zien. Aanstaande Maandag zal de Heer Piet Kasteel spreken over de positie der Kerk in onzen tijd. Ongetwijfeld zal ook voor deze lezing veel belangstelling bestaan. die begeerte bezwijken en werke lijke overvallen er op te doen, vrijwaren. Bekoringen en begeerten waar aan de arme mensch in deze stre ken var. Amerika nog onderhevig is, en dikwijls voor bezwijkt. Er lagen dan ook altijd, tot verschrikking een paar pistolen gereed, die den geopenden voor mond naar de Ladies en Gentle men der bevolking gericht hielden, ter beschikking van de Heeren gebieders in deze veste. Onze twee heerschappen waren het met elkaar eens geworden, om, na elkander zooveel mogelijk bedrogen le hebben, te zamen hun klanten af te zetten, en in dit eerzaam handwerk elkander te steunen, zooveel mogelijk. Het was een offensief en defen sief, maar vcoral een offensief verbond. Alles Amerikaansch. En het ging van een leien dak, het kon niet beter. Zij waren alleen en door kleine voorschotten hadden ze weldra de geheele bevolking in de hand. De zaak in alles floreerde en de Heer Sam Dinddy, anders ge noemd de Rooie Duivel, was niet minder gelukkig, al werkte hij met iets minder kapitaal dan de Heer Dan Dorman uit Kilkenny in Ierland. Hij had den koopprijs ontvan gen en goed bewaard. Hij voelde den grootsten trek om naar meer beschaafde oorden te trekken. Zijne persoonlijkheid meer waar dig oordeelende, en alleen het gezelschap waarmede hij nu ver keerde, goed achtend om voor goed geld, zijn slechte dranken te drinken, maar voor het overige zag hij er met volslagen minachting op neer. Onze lieve lezers zien, hoe ver dat het met Meester Dorrens reeds gekomen was. Eens op het hellend vlak ging het de diepte des afgronds in. God is in het leven als het kompas op zee, eens God ver geten en verloren, is de mensch geleverd, een speelbal der golven en winden, en waar de afgrond zich openen zal om hen te ver slinden, is slechts een vraag des tijds. Hij wilde niet meer nadenken. Hij sloot de oogen en zoo holde hij voort, sleeds voort, ten on dergang. En toch alles scheen hem toe te lachen. Met het getal inwoners, groeide ook het debiet van zijn zaak in alles. Twee myawerkers gedood. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur is in Staatsmija Hendrik te Brunssum een locomotief van een Daar de schacht rijdende trein ontspoord. De locomotief-machinist Saris en de afdeeliogsopzichter J. W. J. Körlings die met den trein meereed, geraakten daarbij zoodanig bekneld, dat zij onmiddellijk overleden. K. was van Duitsche nationaliteit, 41 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kinderen. S. was Nederlander, 29 jaar oud, gehuwd doch kinderloos. R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Sittard. In de Raadsvergadering van den Sittardschen Gemeenteraad op Maan dag j.l. werd besloten om, indien het Rijk subsidieert, over te gaan tot Hij had het zoo weten in le richten, dat hij alleen, meester en gebieder bleef, in de stad, die al heele vijf groote en kleine straten telde, was de vriend der kleinen, voor wie ook altijd licht iels afviel en had de gunst der moeders, omdat de weg tot het hart der moeder, altijd door de kinderen gaat. In een woord, hij was slim. Hij had zelfs invloed. Men duldde niet dat er iets te gen den Heer Dan Dorman ge daan of gezegd werd. Hij hield er een ruilhandel op na, die hem groote winsten Jople- verde, de huiden van vreemde dieren stapelden zich achter een houten beschot aanmerkelijk op, en vertegenwoordigden een geheel kapitaal. Kon hij die aan den man bren gen, dan was hij wel af. En dat gelukte. Hij deed ze allen van de hand. Maar zijn welvaart ontging zijn lieven vriend en compagnon, de Heer Sam Dinddy niet, hetgeen hij vooral toonde door steeds grootere vriendschap en dienst vaardigheid. Ook waren de toestanden geor dend geworden er heerschte orde en tamelijk gezag, eigendom en leven werd beter geeerbiedigd.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6