Tweed© Blad -ran „FEEL EN MAAS" Zaterdag 5 December 1931 Twee en vijftigste Jaargang No. 49 Gemeente Venray. In Moskou's lijken huizen. Dc nieuwe Algemeene Politieverordening voor de 3. Honden, aangetroffen in strijd met het in de eerste alinea ge geven voorschrift, kunnen door de ambtenaren of beambten van politie worden afgemaakt. 4. Onverminderd het bepaalde in het 3e lid van dit artikel kunnen de honden, die, zonder voorzien te zijn van een als in het eerste lid van dit artikel be doelden muilkorf of die, zonder behoorlijk toezicht of geleide op den openbaren weg worden aangetroffen, indien zij door bij ten of bespringen de veiligheid van voorbijgangers, vee of andere dieren in gevaar brengen, on middellijk door de ambtenaren of beambten der politie worden gedood. Artikel 34. 1. Het is aan houders van honden en aan hen, die honden onder hun opzicht hebben, ver boden, deze, indien zij aan eene huid- of andere ziekte lijdende zijn, zonder vergunning van Bur gemeester en Wethouders op den openbaren weg te laten loopen. 2. Bij de aanvrage tot het be komen der vergunning wordt overgelegd eene verklaring van een veearts, waaruit blijkt, dat de ziekte niet besmettelijk is voor mensch of dier. Artikel 35. Het is, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders aan anderen dan den rechtheb bende, verboden, op den open baren weg paarden," runderen, schapen of andere dieren te laten grazen. Artikel 36. Onverminderd het bepaalde bij artt. 254 en 455 van het Wet boek van Strafrecht is het ver boden, zonder redelijk doel een dier pijn of letsel te doen of deszelfs gezondheid te bena deelen. Artikel 37. Op voertuigen, getrokken door een- of tweehoevige dieren en zich op den openbaren weg be vindende, moeten duidelijk lees baar vermeld staan namen en woonplaatsen in de gemeente van de eigenaars dier voertuigen, voorzoover dezen in de gemeente woonachtig zijn. Artikel 38. Het is verboden a. op of aan den openbaren weg aanwezige dieren, noodeloos op te jagen of achter die dieren te drijven; b. op of aan den openbaren weg dieren op andere dieren aan te hitsen; c. zich zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders met gevaarlijke dieren op den open baren weg te bevinden. Artikel 39. Onverminderd het bepaalde bij artikel 56, sub 3o van het Provinciaal wegenreglement, is het verboden korven met bijen te hebben op een afstand van minder dan 50 Meter van de grens van den openbaren weg, indien de vlieggaten der korven hetzij in rechtstreeksche, hetzij in sehuinsche richting gekeerd zijn naar den weg, ten ware daarlangs eene schutting worde aangebracht, waarvan de hoogte minstens 2.50 M. bedraagt en waarvan lengte, stand en rich ting worden aangewezen door Burgemeester en Wethouders, in voege als door hen voor de vei ligheid van het verkeer over den weg wordt noodig geacht. Op minstens 10 M. afstand van voor melde grens is het geoorloofd korven met bijen te hebben, mits de korven met de rugzijde naar den weg gekeerd zijn, zoodanig, dat de vlieggaten de meest van den weg afwijkende richting aan wijzen. Paragraaf 3. Van venten, collecten, gevonden voorwerpen, optochten, openbare ver tooningen, godsdienst' oefeningen, samenscho' lingen, radiomuziek enz. Artikel 40. Het is verboden, op of aan den openbaren weg schadelijke of gevaarlijke voorwerpen of stof fen te verkoopen, te koop aan te bieden of ten verkoop in voorraad te hebben. Artikel 41. 1. Het is verboden, met waren van welken aard ook, uitgezon derd gedrukte stukken, langs de huizen, op den openbaren weg of in localiteiten, tenten of ruim ten, voor het publiek toeganke lijk, te venten, tenzij krachtens vergunning van Burgemeester en Wethouders. 2. Het is verboden na des avonds 7 uur bij het venten luid keels te roepen of geraasmaken de reclamemiddelen te bezigen. Eveneens is het verboden, be halve aan hen, die daartoe ambts halve bevoegd zijn, na des avonds 7 uur op of langs de straten verkoopingen, afslagen aankondigingen en bekendma kingen, van welken aard ook, luidkeels om te roepen of af te roepen, tenzij met toestemming van Burgemeester enWethouders. 3. Het verbod, vervat in het eerste lid van dit artikel, is niet van toepassing op personen, die alleen aan winkeliers verkoopen. Artikel 42. 1. Het is verboden, op ofaan den openbaren weg, ter versprei ding, aanbeveling, aankondiging of bekendmaking van gedrukte stukken of afbeeldingen, zooda nig te roepen of rond te gaan. of rond te rijden met zoodanige reclamemiddelen, dat de. open bare orde verstoord of bedreigd wordt of den goeden zeden aan stoot kan worden gegeven. 2. Wanneer het venten met gedrukte stukken op of aan den openbaren weg aanleiding geeft tot volksoploop of ongeregeld heden of tot overlast voor de in gezetenen, zijn de venters ver plicht op de eerste aanmaning, vanwege een ambtenaar of be ambte van politie gedaan, het venten te staken. Artikel 43. Het is verboden, zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders met reclamewagens, reclameborden, platen of andere reclamemiddelen op den open baren weg te verschijnen of aan wezig te zijn. y Artikel 44. 1. Het is verboden, aan huizen gelden in te zamelen of lijsten, bestemd voor het inzamelen van gelden, aan te bieden, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Hiervan zijn uitge zonderd alle inzamelingen krach tens vergunning, bij de wet of door een hooger gezag verleend. Hieronder wordt mede verstaan de inzameling van geiden door middel van het op of aan den openbaren weg aan het publiek verkoopen van bloempjes, speld jes, vlaggetjes, knoopjes en der gelijke. 2. Burgemeester en Wethou ders kunnen de inzameling stui ten. Betrokkenen moeten alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen. Artikel 45. Het is verboden op of aan den openbaren weg met geld, dobbelsteenen of kaarten of om geld of geldswaarde te spelen. Artikel 46. leder, die op den openbaren weg of in een openbaar water een hem niet toebehoorend voor werp van waarde vindt of op- vischt, is verplicht daarvan bin nen tweemaal 24 uren aangifte te doen bij den Burgemeester of bij een ambtenaar of beambte der politie. Artikel 47. Hij, die goederen vervoert over den openbaren weg, tusschen 11 uur des namiddags en zonsop gang, moet die desgevorderd aan het onderzoek van de ambtenaren of beambten der politie onder werpen. Artikel 48. Het is verboden, op of aan den openbaren weg a. zonder vergunning van den BurgemeesterT'een toespraak te houden, muziek te maken, het beroep van liedjeszanger uit te oefenen of eenige vertooning te geven b. zijne diensten op te dringen als bestuurder of bewaker van een voertuig of motorrijtuig, be steller, pakjesdrager of wegwijzer; c. een misvormd of verminkt lichaamsdeel te kijk te stellen of zich op te houden met of bij zich te dragen bedelborden ,d. zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, het beroep van fotograaf uit te oefe nen, welk verbod echter niet geldt voor persfotografen, die zich als zoodanig behoorlijk kunnen legitimeeren. Artikel 49. Het is verboden, zonder ver gunning van den Burgemeester, op den openbaren weg een op tocht te houden of daaraan deel te nemen. De deelnemers aan verboden optochten zijn verplicht op last van een ambtenaar of beambte van politie onmiddellijk uiteen te gaan. Artikel 50. Het is verboden, door middel van een toestel, bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij in een afgesloten ruimte, voor de om geving hinderlijk geluid te maken. Artikel 51. Het is verboden, zich zonder noodzaak op den openbaren weg zoodanig op te houden of te blijven staan, dat daardoor het vrije verkeer wordt belemmerd Artikel 52. Wanneer in het belang der openbare orde of veiligheid het verkeer moet worden belet of beperkt of voor het verkeer een bepaalde richting moet worden aangewezen, is eenieder verplicht, zich dienaangaande te onderwer pen aan de bevelen der ter plaatse aanwezige ambtenaren of beambten der politie. Artikel 53. Ieder, die aanwezig is bij of zich bevindt in een samenscholing of volksoploop op den open baren weg, is verplicht, indien hem door de ter plaatse aanwe zige ambtenaren of beambten der politie gelast wordt, zijn weg te vervolgen of zich in een be paalde richting te verwijderen of te blijven staan, onmiddellijk aan dien last te voldoen. Artikel 54. Het is verboden, gedurende de openbare godsdienstoefeningen in de nabijheid der kerk door spelen, schreeuwen of baldadigheden ge raas te maken. Artikel 55. Het is verboden, bij geoor loofde openbare feesten of ver makelijkheden, processie's, con certen, serenade's of optochten, bij eene begrafenisplechtigheid, tijdens een geoorloofde openbare vergadering of tijdens een geoor loofde godsdienstige bijeenkomst de orde te verstoren of op welke wijze ook kwaadwillig geraas te maken. i AFDEELING II. Van het rijden met voertuigen en trekdieren en het drijven en leiden van dieren. Artikel 56. 1. Het is verboden, als be stuurder een voertuig, met één of meer trekdieren bespannen, op den openbaren weg te besturen a. aan hem, die het besturen van een voertuig niet verstaat of tijdelijk daartoe niet in staat is; b. aan ieder beneden den leeftijd van 14 jaar, welk verbod echter niet geldt voor onverharde wegen. 2. Het is aan hem, die den leeftijd van 14 jaar niet heeft bereikt, verboden, op den open baren verharden weg te paard of op een muilezel of muildier te rijden, tenzij onder toezicht van een persoon boven den leef tijd van zestien jaar. Artikel 57. 1. Het is verboden, op den openbaren weg onaangespannen trekdieren, alsmede runderen, geiten, schapen, bokken of var kens a. te drijven of te vervoeren, indien de persoon, met het drij ven of vervoeren belast, den leeftijd van 14 jaren niet heeft bereikt, welk verbod echter niet geldt voor onverharde wegen b. onbeheerd te laten los- loopen c. vast te leggen, tenzij op plaatsen waar, en de tijden, waar op deze dieren ter markt mogen worden gebracht. 2. Zij, die met het toezicht op de naleving van de bepalin gen van dit en die van het vorig artikel zijn belast, kunnen, voor zoover zulks voor de openbare veiligheid noodig is, den bestuur der beneden dien leeftijd of den tot besturen onbekwamen per soon van het rij- of voertuig of van het dier verwijderen en, indien geen rechthebbende zich opdoet, rij- of voertuig en het dier opbergen of stallen op kosten van dengene, die een en ander aldus liet besturen of berijden, of, indien de eigenaar zelf be stuurde of reed, op diens kosten. Artikel 58. Het is verboden, op den open baren weg: a. voertuigen te besturen, waarvan een of meer wielen zijn voorzien van een radkrans of tanden, waardoor de weg kan Worden beschadigd b. een aangespannen trekdier van hoofdstel of bit te ontdoen, tenzij om het te voeren c. voertuigen te besturen, waaraan meer dan één ander voertuig is verbonden d. voertuigen te besturen, nadat door de ambtenaren of beambten van politie aan den bestuurder is aangezegd*»dat zij beladen of met een ander voer tuig verbonden zijn op een wijze, die voor de voorbijgangers ge vaar oplevert of kan opleveren. Artikel 59. Het is verboden, tenzij bij glad heid wegens vorst of sneeuw, op openbare wegen te komen met een of meer paarden, al dan niet voor een rij- of voertuig gespannen, indien de hoeven der paarden beslagen zijn anders dan met geheel platte hoefijzers. Burgemeester en Wethouders kunnen van dit verbod ontheffing verleenen onder door hen te stellen voorwaarden. Artikel 60. Het is verboden met voertuigen niet op veeren en aan bestuur ders van zoogenaamde lastsiee- pers, op den openbaren weg, in een bebouwde kom anders dan stapvoets te rijden. Artikel 61. ^fHet is aan bestuurders van voertuigen of trekdieren verboden, op den openbaren weg te rijden met een grootere snelheid, dan waarmede een paard in matigen draf zich voortbeweegt. Artikel 62. Het is verboden op den open baren weg met voertuigen of trekdieren anders dan stapvoets te rijden a. bij het wenden om een hoek of op een kruispunt van wegen b. waar de weg belemmerd is c. waar markt of kermis ge houden wordt d. in een kudde vee. e. in een volksmenigte, of bij kerken, bioscopen en schouw burgen vóór en na de diensten en voorstellingen, wanneer de bezoekers daarin gaan of daaruit komen, alsmede in de nabijheid van scholen, als de scholieren daarin gaan of daaruit komen; f. bij het afrijden van hellin gen; g. indien op den openbaren weg door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennis geving het stapvoets rijden is voorgeschreven en daarvan open bare kennisgeving is gedaan h. indien de voertuigen met een of meer honden zijn bespan nen. Artikel 63. Bij het brengen of afhalen van personen of goederen naar en van de spoorweg- of autobus stations of naar of van plaatsen, waar samenkomsten, feesten of markten worden gehouden, zijn de bestuurders van voer- en rij tuigen verplicht zich te plaatsen in de rij of op de plaats, zooals door Burgemeester en Wethou ders ter algemeene kennis ge bracht of door de ambtenaren of beambten der politie aange wezen. Artikel 64. Het is verboden met voertuigen of trekdieren a. zonder noodzaak stil te staan op hoeken van openbare wegen of vóór zijwegen, of inrij poorten. b. zonder noodzaak op den openbaren weg naast elkander of naast een motorrijtuig op meer dan twee wielen te rijden of stil te staan c. zonder noodzaak op den openbaren weg stil te staan, indien aan de tegenovergestelde zijde van dien weg eveneens een motorrijtuig op meer dan twee wielen, een voertuig of trekdier stilstaat en de overblijvende breedte van den weg minder dan drie meter bedraagt; d. bij het wachten vóór den overweg van een- spoorbaan op den openbaren weg een andere plaats in te nemen, dan op de rechterhelft van den weg, gerekend naar de richting, waarin het voertuig zich beweegt, en in volgorde van aankomst. Artikel 65. Het is verboden, met voertui gen of trekdieren tenzij op last of met vergunning van de ambtenaren of beambten van politie anders stil te staan dan zoover mogelijk ter zijde van den openbaren weg en in eene richting, evenwijdig met de as van den weg. Artikel 66. Bestuurders van voertuigen of trekdieren zijn verplicht aan de in het belang der openbare orde en veiligheid door de ambtenaren of beambten der politie gegeven bevelen om op te rijden, op te houden, langzaam te rijden, in een bepaalde richting te rijden of die voertuigen of trekdieren te verplaatsen, onmiddellijk te voldoen. Artikel 67. Het is verboden, te loopen of te rijden over of te verblijven op een openbaren weg, die door de ambtenaren of beambten van politie in het belang der open bare orde of veiligheid tijdelijk is afgezet. Artikel 68. 1. Het is verboden, die ge deelten van den openbaren weg, die van den rijweg zijn afge scheiden en tot voetpad zijn be stemd of andere al of niet tot wegen behoorende voetpaden, stoepen of trottoirs te berijden met rij- of voertuigen, of daar over paarden of rundvee te ge leiden of te drijven, tenzij zulks noodzakelijk is voor het uitwij ken of ter bereiking van gebou wen, erven, landerijen of wei landen of andere aangrenzende eigendommen. 2. Het verbod, in het eerste lid van dit artikel bedoeld, wordt, wanneer het voetpaden betreft, welke tot wegen behooren en niet duidelijk zichtbaar van den weg zijn afgescheiden, op kosten van de gemeente op de voetpaden aangeduid. 3. Burgemeester en Wethou ders kunnen in bijzondere geval len van het verbod, in dit artikel bedoeld, ontheffing verleenen. Artikel 69. 1. Het is verboden, binnen elke bebouwde kom, op den openbaren weg a. met paarden te harddraven of te rennen; b. meer dan twee paarden bij de hand te leiden c. met meer dan één los paard te draven d. te paard zittende, meer dan één paard aan de hand te leiden e. niet-aangespannen trekdie ren mede te voeren, wanneer deze aan elkander zijn vastge bonden; f. op een voertuig zittende, meer dan één niet-aangespannen trekdier aan de hand te leiden. Wordt vervolgd. Lijkenhuizen! Zoo noemt Katl Kindermann de gevangenissen van Moskou. Hij heeft er persoonlijk kennis mee gemaakt en schrijft nu een boek met den titel; „Twee jaar in Moskou's lijkenhuizen.' Er wordt over Rusland natuurlijk veel gefantaseerd, zooals de volks mond fantaseert over alle goede en slechte gebeurtenissen, zooals ook schrijvers en verhalers veelal fanta- seeren, met een goed of met een verkeerd doel. Hier is iemand aan het woord, die een der hoofdpersonen was in een Russisch studentenproces in 1924 en daarna geruimen tijd in de gevange nissen der sovjet heeft doorgebracht, rater Fr. Muckermann S. J. schrijft hierover om de menschen toch maar te doordringen van het besef, dat zij op hun hoede moeten zijn en blijven tegen de communisten, overal. Kin dermann verhaalt uit eigen ondervin ding als ooggetuige. Men mag gerust aannemen, zegt Muckermann. dat de kern van dit verhaal tot 't beste bronnenmateriaal behoort dat wij bezitten en dat er op dat gebied kan zijn. Hij vervolgt dan: Zooals de schrijver zelf opmerkt, is het feitelijk een wonder, dat hij nog levend uit Rusland kwam, nadat hij eerst een blik had Kunnen werpen in de binnenste folterkamers der re volutie. Hij is teruggekeerd uit de moordgevangenissen, die gewoonlijk nooit hun slachtoffers nog Tevcnd naar buiten voeren. Het is afschrik wekkend te hooren, hoe dat gebouw er van binnen uitziet, dat daar even als zoovele andere dergelijke gebou wen argeloos op de Lubjanka-plaats in Moskou ligt, Diet ver van het Kremlin. Dat is het gebouw der politieke politie:,daarbinnen zijn de folterkamers, cellen en kelders, die zoo vaak getuige waren van het tragisch einde van zoovele poiilieke gevangenen, Ik ken die holen ,die ook in andere bolsjewistische gevan genissen aanwezig zijn. Ik heb zelf ook op de muren Opschriften gele zen zooals Kindermann die verhaalt. Daar stond b.v. „Ik verzoek alle goede menschen, die nog ooit in het dorp,., (den naam ben ik verge ten) bij Jekaterinenburg komen, aan mijn vrouw Sophie Iwgnowna mede te deelen, dat ik in Juli 1921 hier werd doodgeschoten,.. Vergiffenis..,. Zorg voor mijn arme kinderen, die ik als weezen moet achterlaten. Bidt voor mij, broeders: ik had geen schuld, toen ik stierf," Uit dit boek leert men wat Sov- jet-justitie is. Wij komen te weten hoe die provocateurs te werk gaan en hoe zulke menschen gedwongen worden om bij de Gepoe in dienst te blijden. Men zegt hun eenvoudig dat ze kunnen kiezen tusschen dat menschonteerend bedrijf of den ko gel, of wat nog ercer is, in geval men weigeren wordt er gedreigd, dat heel zijn familie zal worden uitgesmoord. BeestmeDschen zijn er altijd geweest, maar een georgani seerde en technisch geregelde beest achtigheid, zooals wij die thans in Rusland beleven, is wel een unicum in de geschiedenis der menschelijke gerechtigheid. De schrijver vertelt ons met groo- te duidelijkheid, heel objectief wat hij heeft ondervonden en toch acht hij het noodzakelijk er aan toe te voegeu: „Ik weet dat er ook in het buitenland ontwikkelde menschen zijn die heel sceptisch staan tegen over de berichten van ooggetuigen over het optreden van de Gepoe en die zelfs niet willen gelooveu, dat er zich in Moskou iedere week dag in dag uit, dergelijke gruwel- tooneelen afspelen, maar slechts nu en dan dringt er een enkel bericht tot het buitenland door. Wij slaan er verbaasd over, wanneer we lezen over de misdaden uit de onderwereld van Chicago of van de bandieten op Corsica. Maar stelt u voor, dat de justitie in han den lag van deze haast verdierlijkte menschen, dan kunt u zich inden ken, wat er zich cp den dag van beden in Rusland afspeeld. Zooals wij zeiden, waarschuwt Muckermann tegen dreigend com munistisch revolutionair geweld. Want het gevaar is niet denkbeel dig, dat we nog aan het beraad slagen zijn. terwijl het ongeluk reeds over ons loskomt. Een groot gedeelte der burger lijke maatschappij is nog altijd van meening.dat deze discussie het voornaamste is. Neen. Stalin heeft heel zijn leven nog niet gediscus sieerd, maar hij heeft daden gesteld, aldus P. Muckermann. Ook wij beraadslagen. Het com munisme heeft nog altijd de volle vrijheid om in ons Nederland God en zijne Heiligen te lasteren, om revolutie te prediken, werkloozen op te hitsen en van streek te bren gen. Intusschen knoopen onze hande laars relaties aan. komt Russisch graan en hout, zelfs lucifers en schoensmeer eu wat al niet, met groote hoeveelheden binnen, het hout docr arme dwangarbeiders, wien niets te verwijten is, dan dat zij priester, of eigengeërfde boeren of ambtenaar waren, in de gevangen kampen, welke lijkenkampen zijn, g reed gemaakt voor de verzending. Die artikelen, waaraan bloed kleeft komen ook bij ons binnen, omdat ze goedkooper zijn dan die van elders, goedkooper omdat de dwangarbei der minder ontvangt dan hij geeft, zijn laatste krachten, zijn laatste bloed, voor hij sterft en in den grond gestopt wordt. De houtstapels in onze hayens, waarvan de bladen foto's opnemen, omdat ze zoo reusachtig zijn, zijn hun monumenten, gedenkteekenen van waarschuwing. Als men wist. wat er vast zit aan het graan, dat door Rusland wordt uitgevoerd, ea met welke middeleu bet verkregen wordt van den armen Russischen boer, een fat soenlijk Nederlander lustte er geen

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5