Het nieuwe waterschap Ruwe Handen Hu/ie- OncteMjoetf Onze uitvoer. Gemengde Berichten die met een begrijpende glimlach hunne jeugdige uitgelatenheid ver draagt; met een troostend woord hen over hun verdrietelijkheden heen helpt moeder, die de zon dan is van het huis Ten kantore van het rijksbureau voor ontwatering berust een kaart, /aarop de omvang van het nieuwe N.-Limburgsche waterschap is aan gegeven. De vijf kleuren, daarop verwerkt, beteekenen de vijf klassen, waaarin de gronden in het stroomgebied der drie groote N.-Limburgsche beken ijn verdeeld. Zij zijn dus reeds een oorloopige aanduiding van hetgeen steeds de belanghebbenden in het waterschap zullen hebben te betalen. Die kaart beteekent een enorme hoeveelheid technisch werk een ver ier omvangrijk werk moet intusschen nog gedaan worden. Al kan men thans op de kaart da cielijk aflezen tot welke klasse be paalde gronden behooren, datzelfde moet nu nog voor elk perceel af zonderlijk worden bepaald. Die perceelsgewijze class'ficatie wordt zooals men weet opge nomen in de Bijzondere reglementen van het waterschap, waarvan het ontwerp naderhand bij den secretaris van het voorloopig bestuur ter in zage zal liggen. Ook alle belanghebbenden krijgen een exemplaar, waarop zij dus kun nen zien tot welke klasse hunne perceelen zullen behooren. Wie daartoe behoefte gevoelt kan dan nog reclameeren. Wat zullen nu de belanghebben den hebben te betalen Het is goed dat hier nog eens duidelijk uit te eggen, opdat men later niet teleur gesteld zal zijn, wanneer de kosten eenige dubbeltjes per hectare hooger beloopen dan men verwachtte. Zooals we weten moet over het roote ontwateringsplan worden op bracht door de streek zelve f 75.000. Voor dit bedrag blijven de zeven betrokken gemeenten garant. Wanneer het waterschap er een- naai is wordt deze schuld door dit waterschap overgenomen. Die schuld rentende slechts 4 pet. moet door het waterschap, dus door de belanghebbenden in veertig jaar worden afbetaald. Ieder der belanghebbenden betaalt voor zijn deel mee aan die schuld volgens een omslag, die berekend is aar de grootte van zijn gronden en aar het voordeel, dat die gronden an de ontwatering hebben, dus vol- ns de vijf klassen. Zooals reeds is medegedeeld be- aagt die omslag voor iedere be- nghebbende in het waterschap: oor de le klasse f 0.65, voor de 2e asse f0.50. voor de 3e klasse f 0.35 oor de 4e klasse f 0 07 en voor de 5e klasse voorloopig niets. Zooals gezegd komt er binnenkort en lijst, waarop ieder zijn perceelen kan vinden, verdeeld naar die vijf klassen. Voorloopig kunnen we enkelaan- geven hoeveel gronden in elke ge meente tot de vijf verschillende klas sen behooren. Hieronder laten wij enkele lijstjes volgen, waarin dat oor elke gemeente is aangegeven in hectaren. Vopr Venray en Wanssum zijn parte lijstjes gemaakt daar deze spectievelijk in drie en in twee iioomgebieden liggen; de overige meenten liggen enxel in het stroom gebied van de Groote Molenbeek. Ook laten wij hieronder volgen enzelfde lijstje voor Maashees en Vierlingsbeek volgens een raming, die, gelijk wij reeds hebben bericht, •i aansluiting op het Limburgsche plan door het ingenieurs bureau v.h. v. Hasselt en de Koning te Nijme gen is gemaakt. De kosten bedragen volgens deze raming f7200. Zoo als men weet is r groote kans, dat dit gedeelte van t Brabantsche waterschap ,,De aaskant" zich bij het Limburgsche aansluit. EN BAY. I II III IV V Loobeek 177 281 689 8162 847 Oost. beek 72 274 580 2850 224 Gr. Molenb. 49 119 307 1731 85 Totaal 298 674 1576 77431156 Uroote Molenbeek; I II III IV V Tot. Horst 60 338 1200 3751 317 5666 Sevenum 362 5701119 1771 224 4046 Helden 114 14 35 339 13 515 Maasbreel20 52 43 394 21 630 Meerlo 13 39 173 986 141 1352 WANSSUM. I II III IV V Oostr. beek 3 19 32 261 19 gr. Molenbeek 1 4 23 132 9^ Totaal 4 23 55 393 28 Loobeek en Vierlingsbeeksche beek I II III IV V Tot. Maashees 6 24 30 598 113 771 Yierlingsbeek9 8 13 74 4108 Nu moet men goed begrijpen. Die omslag van 65 cent per H.A. enz. ■Jan eens naar het schip en de golven. Het was alsof ze bevelen ver wachtten, die nog niet gegeven werden. (VVoidt vervolgd) geldt enkel ter medebekostiging van de verbetering der groote beken. De belanghebbenden zullen ook mee te betalen hebben in de verbete ring der zijbeken en waterloopen. Dit werk wordt volgens een voor- loopige raming van deskundigen ge schat op 300.000 gulden. Het rijk zal daaraan betalen 50 pet., de provincie 25 pet. Het rijk subsidieert voor dit werk 50 pet. op de loonen, doch daar deze kosten voor circa 95 pet. uit arbeidsloon bestaat, kan men het veilig zoo zeg gen dat het rijk de helft van het heele werk betaalt. Voor de zijbeken en verdere wer ken hebben dus de belanghebbenden nog eens f 75000 op te brengen. Dat beteekent dos, dat wanneer ook de zijbeken en verdere water loopen worden verbeterd en dat is zeker de omslag der hectare maximaal kan verdubbelen, dus voor de eerste klasse oploopen tot f 1.30 voor de tweede klasse f 1 enz. Is dat veel Neen, dat is belachelijk weinig, het is cadeau. Er is maar een heel eenvoudig rekensommetje noodig, dat voor elke twee gulden, die de boer betaalt er negen gulden direct te zijnen behoeve worden uitgegeven. Kan het mooier Ja, het is nog mooier. De gemeenten zelf, dus tenslotte de gemeentenaren betalen niets. Denken we eens even aan het vroegere Venraysche plan. Dat zon volgens een latere en nauwkeuriger raming f 160.000 hebben gekost, waaraan het Rijk zou betalen 1/4, de provincie 1/4. de gemeente 1/4 en belanghebbenden 1/4. Dat beteekende dus dat door Venray zou moeten zijn opgebracht f 40.000 plus f 40.000 voor het hoofdplan, vermeerderd met 120.000 voor plan B. en C, dus in totaal f 100.000. Thans betaalt de gemeente Venray niets en de belanghebbenden in Ven ray waarvoor de gemeente enkel garant, blijft voor de hoofdbeken 30 mille plus een evenredig bedrag in de 75 mille voor de overige water werken, dus in elk geval tienduizen den guldens minder. Bovendien krijgen de gemeenten hun werkloozen aan werk geholpen voor minder dan de helft dan het anders zou kosten. Als het waterschap er isonder houd ten laste en door personeel van het waterschap. Dus geen geveeg ais men meent wat nuttigers om handen te hebben, geen lastige schouw van wateilossingen, geen gemopper omdat buurman den boel laat liggen en daardoor den ander waterlast veroorzaakt. Hoogstens een kleine contributie voor het onder houd. Kan het mooier. Het is een uniek feit, dat in zeven gemeenten met algemeene stemmen tot samenwerking werd besloten, maar verwondering behoeft dit niet te wekken. De voordeelen zijn al te groot. Wie verstaat de tooverachtige kunst twee gulden te betalen voor iets dat elf gulden kost? Die kunst verstond de man, wien voor het welzijn van zijn streek niets teveel was. Geen betere pleitbezorger kon Noord-Limburg in den Haag en Maastricht hebben als onze Jan Poels. WJe maar even nadenkt, moet be grijpen, dat dit prachtige resultaat slechts bereikt kon worden met een buitengewone inspanning gedurende jaren. Noord-Limburg is dezen depute wel zeer grooten dank verschuldigd Wat Venray met de stuwkracht van Poels heeft bereikt, daarvan profiteeren nu ook zes andere ge meenten. De bestorming van regee ring en provincie door Venray om dit kostbare werk aan een betrekke lijk minder welvarende streek voor drie kwart en meer cadeau te geven komt de geheele streek ten goede. Duizenden hectaren grond het waterschap omvatpl.m. 25.000 H.A. worden door dit werk gebaat, honderden hectaren drassige grond worden door deze beekverbetering in uitnemende cultuurgrond her schapen en dat terwijl de eigenaar er nog niet het vierde part aan ten keste legt, dat voor de werken moet worden betaald, en de waardever meerdering van den grond veel en veel hooger is. De heele streek profiteert voorts van de uitstekende voorlichting door de Venraysche mannen gegeven, waardoor het nut van beekverbetering voor den grond eerst goed tot de menschen is doorgedrongen. N. V.Ct, De normalisatie-werken in Noord-Limburg. Naar de N. V. Crt. uit de beste bron verneemt, is in de Maandag gehouden vergadering van de com missie van beheer over de normali- satiewerken der Noord-Limburgsche beken, tot voorzitter gekozen de heer O. van ie Loo, burgemeester van Venray, onder-voorzitter werd de heer Chr. Coenegracht, burge meester van Maasbree, terwijl het secretaris-penningmeesterschap zal worden waargenomen door den heer W. P. Everts, Burgemeester van Sevenum. Het ligt in de bedoeling, het werk op te dragen aan de Ned Heide Mij., te Arnhem. Uiterlijk Woensdag 4 November is er dan wederom een vergadering van de vertegenwoordigers der zeven gemeenten met het Rijksbureau voor de ontwatering en de Rijkscommissie voor Wérkveiischaffihg. lü dèzë bij eenkomst, waar vermoedelijk ook de Commissaris der Koningin, hetGed. Staten-lid Jan Poels en de hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat aanwezig zullen zijn, wordt dan verder beslist over de uitvoering van het werk. spoedig zacht 924—U Overal rondom óns zijn de regee- ringen er op uit om den uitvoer der producten van hun land te vergrooten en de eigen voortbrenging te be schermen door den invoer uit andere landen zooveel mogelijk af te weren. Leven en laten leven is niet het parool. Alles is ingesteld op eigen belang. Er worden daarvoor uitvoerpremies verleend, welke dumping tengevolge hebben. De nieuwste manier van in voerbeperking is contingenteering van allerlri artikelen, het vaststellen van een hoeveelheid per jaar, die ter invoering wordt toegelaten en die niet mag worden overschreden. Zoo deden Frankrijk en België met de steenkolen en Frankrijk met de boter. Dit is het begin, dat voor velerlei artikelen tot uitbreiding en navolging zal prikkelen. Het geduchtste wapen tegen ons blijven echter de invoertarieven. Deze zijn de laatste jaren maar steeds verhoogd in haast alle landen, behalve in ons goede Nederland. Zelfs het groote vrijhandelaarsland Engeland dreigt den ouden weg te verlaten. Straks zijn er verkiezingen voor het Lagerhuis, crisisverkiezingen die zullen beslissen over den koers, dien Engeland in menig opzicht zal inslaan, ook in de tariefkwestie. Voor de gezondmaking van Engelands financiën willen velen een bescher mend tarief. We spraken zooeven ook van Nederland. Men denke toch niet, dat de verhooging met 2 opcenten, welke onze minister van Financiën voor stelt, een tariefsverhooging beteekent, welken onzen landbouw en onze nijverheid zal beschermen. Ook bij een heffing van 2 pet. meer, blijft ons tarief fiscaal, wat zeggen wil. dat het dient om de schatkist te verster ken zonder daarbij een protectionis tisch karakter te hebben. Neen wij trekken ons van al wat rondom ods gebeurt heel weinig aan. Daarvoor zijn we in ons kleine landje veel te verdeeld. Men durft de re geering zelfs geen machtiging geven voor het nemen van tegenmaatregelen. Hoezeer anderen ons knijpen, zien wij uit een staatje door „het Han delsblad" gegeven over een onzer belangrijke uitvoerartikelen, de boter. Ziehier, hoeveel gulden invoerrecht in verschillende landen geheven wordt op 100 K.G. boter in Frankrijk f 20. in Duitschland f 30. in Oostenrijk f 30.50 in Bulgarije f 43.25 in Hongarije f 51. in Roemenië f 52.— in Zwitserland f 58.50 in Spanje f 72.50 in Joegoslavië f 72.50 in V. S. v. Amerika f 78.— in Litauen f 100.— België, een belangrijk uitvoerland voor onze boter, heft slechts f 1.40 per 100 K.G., maar er is daar een groote beweging gaande in landbouw- kringen om ook op dit artikel een beschermend tarief te heffen. Ziedaar weer eens een voorbeeld. En met andere artikelen, eieren, groenten eDZ. gaat het als met de boter. Ieder probeert zichzelf te voorzien, al gaat dat ten koste van een ander. Men doet in Genève alsof men elkaar wil helpen, maar als het er op aan komt, tracht iedereen zich zelf te redden. Zoo iets als te pro- beeren elkaar boven water te houden, belooft men alleen op papier, in mooie protocollen, naarstig bewaard in het Geneefsche archief, met de gouden pennen er bij, waarmede ze geteekend werden. Waar deze toestand zoo is en geen verbetering is te verkrijgen onze Colijn ging als voorzitter der econo mische .conferentie heen, omdat hij zijn tijd beter besteden kan dan met vergeefsch werk -moet ieder land de consequentie trekken. En het is wel buitengewoon naief om te zeggen zooals Nederland wat er ook gebeure, wij houden vast aan onze oude traditie. We moeten eerst leven en dan philosopheeren. Dat laatste hebben we nu genoeg gedaan, ook in onze onderhandelin gen met andere landen, die er zich intusschen niets van aantrokken. Frankrijk stelde kalm het kwantum kolen vast, dafc hij van ons wil be trekken, maar voert hier zijn artikelen in tegen een zeer laag, slechts fiscaal tarief. Waarom zou Frankrijk zich ook iets van onze bezwaren aantrek ken. We kunnen immers slechts tegenpraten, maar niets tegen doen. Beter dan mooie praatjes, waarmee men het buitenland vergeefs op het toch vethöfdè gemoed tal wetkea, passen maatregelen, die onze rede neeringen kracht bij kunnen zetten. Maar de regeering wil zelfs niet, dat men haar zoo'n stok in de hand duwe. Hoever moet het komen, eer we wel zullen moeten N. K. Isg»er.£en IftdebiUspa. Waarom wordt de urine zoo nauwkeurig onderzocht bij elk ge neeskundig onderzoek Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gezond zijn. En de nie ren behooren tot de gewichtigste levensorganen. Als gij een brandend, pijnlijk ge voel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en opwekt tot hernieuwde werkzaam heid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urineloozipg vanzelf weder nor maal. 31 Aanbesteding verf werk. Maandag werd voor rekening van den heer J. Vullings te Horst aan besteed het verfwerk van diens nieuw gebouwd landhuis in de Herstraat te Horst. Er werd ingeschreven als volgt H. Brijers f 1000 Haegens f 918; M. Baetsen f 896 J. J. Toma f 875; A. van Well f 867 Nelissen f 780. Het werk werd aan den laagsteD inschrijver opgedragen. Politie ten plattelande. In verband met de toenemende criminaliteit werd, naar we in het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begiooting lezen, versterking der politic ten plattelande in het bijzonder van de maréchaus sees, zeer noodig geoordeeld. Sommige leden uitten de klacht, dat tal van misdrijven onopgehelderd blijven. Eenige leden drongen aan de ver- eeniging van de maréchaussee, de Rijksveldwachü en de militaire politie. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een betere oplei ding van het politie-personeel. Vooral de opleiding van de gemeentelijke polite laat veel te wenscbeq. Oprich ting van één of meer door het Rijk te stichten opleidingsscholen, zoowel voor het hoogere als voor het lagere personeel, en instelling van Staatsexamens met daaraan verbon den Staatsdiploma's, achtten deze leden noodig. Inwisseling van guldens. We hebben destijds gemeld, dat het nog tot en met 31 December van dit jaar mogelijk zal zijn buiten omloop gestelde guldens dus met een jaartal van vóór 1920 in te wisselen aan alle postkantoren, bij en hulppostkantoren en poststations. Thans wordt dit bericht bevestigd door een mededeeling van den minister van Financiën in de Stct. van Maandag. Door den trein vermorzeld. Maandagmorgen werd langs de spoorlijn Schaesberg-Eygelshoven in de nabijheid van de nieuwe brug onder Nieuwenhagen het lijk gevon den van een circa 28-jarigen man. Beide beenen waren hem door den trein afgereden. Door een auto gegrepen en gedood. Zondagmiddag is in de Akerskuil te Hoensbroek het 2-ja:ig jongetje N. door een auto gegrepen en op slag gedood. Drie dagen zonder eten of drinken. De buren van mej. H. L„ Groot Berg 13, Eindhoven, hadden al in drie dagen taal noch teeken der alleenwonende dame bemerkt. De politie werd hierop attent ge maakt. Deze verschafte zich langs de achterzijde der woning toegang tot het perceel en trof de bewoon ster in hoogst ernstigen toestand in haar slaapkamer aan. Zij lag al drie dagen te Led zon der hulp, eten of drinken. De politie deed de "iieke direct naar het R. K. Gasthuis vervoeren waar zij voorzien merest worden van de H. H. Sacramenten der Sterven den. Haar toestand is hoogst be denkelijk. St/raateollecte. Zaterdag -en Zondag heeft een groote groep dames en heeren stu denten in alle deelen der stad Nijmegen een collecte gehouden, tot steun var; de slachtoffers der crisis. Naar \vij vernemen heeft deze col lecte ongieveer dertien honderd gul cfeü opgebracht. Ook Belgisch brood in Zeen wsch-Vlaanderen. Ook in Zeeuwsch-VJaanderen heeft thans de Belgische broodinvoer a 11 ct. per Kg. een crisis in het bakkersbedrijf veroorzaakt. Aan de gevolgen overleden. De 60 jarige metselaar E. P., die bij de werkzaamheden aan de Willi- brordusstraat te Tilburg van een steiger was gevalleD, is in het zieken huis te Tilburg aan de gevolgen overleden. Ernstig auto-ongeval by de Klomp. Zondagnacht heeft op den Rijks straatweg nabij de Klomp weder een ernstig auto ongeval plaats ge had. De auto, waarin waren gezeten de heer en mevrouw v. P. uit Amster dam is tegen een boom opgereden met al; gevolg, dat de heer P. zeer ernstig werd verwond en is over leden. Do gemoonten en de malaise. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Finan- c ën hebben zich, naar het „Handels blad" verneemt, tot Ged. Staten der verschillende provincies gewend met het verzoek een rapport in te dienen over den fioancieelen toestand van de onder hun college ressorteerende gemeenten. Naar verluidt zou men binnenkort de indiening kunnen.verwachten van een wetsontwerp, beoogende uit 's Rijks kas op korten termijn gelden beschikbaar te stellen, ten einde onder deze buitengewone omstandig heden de gemeenten, welke daaraan behoefte hebben aan kasgeld te hel pen, onder bepaalde voorwaarden, door het rijk te stellen. Het wetsontwerp zou een tijdelijk karakter dragen. Fietser door auto overreden en gedood. Zaterdagnamiddag is op den Wil lem II Singel te Roermond de heer Meeuwlssen uit de Boekoel-Swalmen met z'n fiets naar links afgezwenkt. De auto, die juist achter hem reed kon niet meer stoppen, remde uit alle macht. De wagen kwam tegen een boom terecht. De fietser echter smakte tegen den grond. Nadat direct geneeskundige hulp en geestelijke hulp ter plaatse was. gaf de 65-jarige M. echter na enkele minuten den geest. De Amsterdammer, die den wagen bestuurde, bleek, naar men ons mede deelt, geen schuld te hebben, daar hij tevens al het mogelijke deed om een aanrijding te voorkomen. Motor-ongeval. Het 5-jarig zoontje van J. v. Elzen te Well wilde den rijksweg over steken, waarbij hij door een motor rijder werd aangereden en bijna op slag gedood. Men kan zich de droef heid der ouders voorstellen. Het schijnt, dat in de kom van de Bos- scherheide de rijksweg het onveiligst is, daar dit het derde doodelijk onge luk is binnen twee jaar en een afstand van ruim 1 K.M. Men zij toch voor zichtig, ook op den rechte rijksweg. 40 jaar pastoor. Zondag vierde de Zeereerw. heer Ch. Eijgelshoven zijn 40-jarig jubi leum als herder der parochie Noor beek. De jubilaris celebreerde met assistentie een plechtige Hoogmis van dankzegging. Na het Te Deum richtte de 86-jarige herder woorden van dank tot de parochianen. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt. Onvolwaardige arbeidskrachten iu Noord-Braband. Aan de gehouden telling van z.g. onvol waardigen, tengevolge van ziels- of lichaamsgebreken in de pro vincie Noordbrabant hebben 106 gemeenten deelgenomen. De telling strekt zich uit over drie vierden der Brabantsche bevolking. Bij het A.V.O. Comité zijn inge komen 8974 ingevulde telbrieven gesepareerd als volgtblind of slecht ziende 549, doof of doofstom 1160, inwendige ziekten 1743, t.b.c. 771, rheumatieklijders 299, lichame lijk invaliden 2802 en geestelijk in validen 1650. Thans zal een nader deskundig onderzoek móeten plaats hebben, waarbij gerekend wordt op de wel willende medewerking der midici. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag wisten ongenoodigde gasten zich door uitsnijden eener ruit toe gang te verschaffen tot het pakhuis van den Boerenbond te Overloon. Het schijnt de inbrekers om geld te doe.n te zijn geweest, wijl men ge tracht heeft de brandkast te forceeren. wat niet is mogen gelukken. Het pakhuis schijnt nogal aan trekkelijk te zijn voor de gilde der lang vingers, wijl voor een tijd ge leden ook door icbreking gepoogd werd hun slag te slaan. Kolendampvergiftiging te Santpoort In een huis aan de Middendorp straat te Santpoort-dorp is Zaterdag een geval van kolendampvergiftiging met doodelijken afloop voorgekomen. Toen omwonenden het huis van den heer D. Verbeek binnengingen, nadat op geroep van de bewoners geen antwoord was gekomen, bleken de heer Verbeek en zijn echtgenoote bewusteloos te [zijn, terwijl s'e ke kolendamp in het vertrek hing, waar zij zich bevonden. De politie ca do dékKt wtttf» gëwaatsttmwcl. Het bleek, dat de vrouw intus schen overleden was. De heer V. was gisteren avond nog niet tot bewustzijn gekomen, zoodat hem nog geen verklaring over de oorzaak kon worden afge nomen. Werkloozonrelletje te Helmond- Dinsdagmiddag heeft te Helmond een werkloozenrelletje plaats gehad. De politie zag zich genoodzaakt een troep werkloozen, die zonder ver gunning een optocht wilden houden, met den gummistok uiteen te jagen. Verzet werd niet geboden. Hel in grijpen van de politie, welke lucht van de betooging had gekregen, geschiedde onder leiding van den commissaris van politie. De op de werkverschaffing te Liessel te werk gestelde Helmondsche werkloozen zijn door den minister tot nader order uitgesloten, wegens een Vrijdag j.l. ingegane staking. Dinsdagavond zijn in de woon huizen van wethouder v. Wel en van den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, den heer Rooyakkers en in het gebouw van de Arbeids beurs te Helmond ruiten ingegegooid door twee jeugdige werkloozen, den 24-jarige F. v. d. B.en den22-jarigen v. Z. Eén hunner werd door een rechercheur op heeterdaad betrapt. Beiden zijn aangehouden. Het Belgische brood. De Centrale Commissie der Rot- terdamsche Bakkerij heeft aan den Minister-President het navolgende telegram gezonden Volgens persberichten werden heden 6000 Belgische brooden te Rotterdam aangevoerd met bedoe ling dit kwantum op te voeren tot 50.000 stuks per dag, Zijn door uwe bekende wettelijke bepalingen niet in staat tegen Belgische prijzen te con- curreeren en doen een dringend be roep op interventie der règeering. Duodciyk ongeluk op een bouwwerk. Dinsdagmiddag heeft op een bouw werk aan den Bredascheweg te Tilburg een doodelijk ongeluk plaats gehad bij het verschuiven van een grooten cementen putring. De 18 jarige J.L, M. van Boxtel, wonende aldaar, is in den ring gaan staan om aan de binnenzijde mede te duwen. Plotseling brak de ring en Van Boxtel kreeg een groot stuk cement op het hoofd. De jongeman was op slag dood. Kolennsch in plaats van tarwe. Op het grensstation Herzogenrath, bij Kerkrade hebben beambten een bedrog op groote schaal ontdekt. Bij het onderzoeken van een wagon tarwe, bestemd voor Nederland, bleek, dat van de 94 zakken, er slechts 12 met tarwe waren gevuld. In de overigen bevond zich kolen- asch. In enkele zakken bestond de bovenste laag uit tarwe. Blijkens dea vrachtbrief en de declaratie be stond de heele lading, ruim 9000 K.G. uit tarwe van goede kwaliteit en van Duitschen oorsprong. Alles is in beslag genomen. Hoeveel automobielen in Amerika worden verkucht. Wanneer men ia aanmerking neemt dat ook hier te lande de Amerikaan- sche automobiel vau jaar tot jaar terrein wint, mag een kort overzicht van wat de laat3te maanden op de markt in Amerika zelf gebeurt, onge twijfeld van belang worden geacht. Volgens de officieele gegevens van het statistieken-bureau Polk, werden in de gezamenlijke staten van Noord-Amerika in den loop der eerste zes maanden van 1931 gere gistreerd 1.177.130 nieuw in gebruik genomen automobielen. In dit totaal zijn de voornaamste merken als volgt vertegenwoordigd Chevrolet met 368.907 wagens Ford met 350.801Buick met 54.621 Póntiac met 47.237 Dodge met 34.761. Respectievelijk volgen dan nog in omzetChrysler, Oldsmobile, Essex, Studebaker. Willys-Whippet, Nash, Plymouth, Auburn, De Soto, Hud son, Hupmobile en Graham. Men ziet uit - het bovenstaande overzicht dat Chevrolet en Ford, wat aantal verkochte nieuwe wagens betreft, ver bovenaan staat, en bij gevolg ook op de geheele wereld markt de voorste plaatsen innemen. Een moderne smokkelaar. Het uitstekende weer der laatste dagen is mede oorzaak, dat de acti viteit, voornamelijk door sportvliegeis op en om Eelde ontwikkeld, nóg steeds zeer groot is. Deze activiteit heeft echter ook 'n andere zijde, naar in verband met een Duitsch sporttoestel is gebleken. Men kreeg n.l. bezoek van een vliegenier, met passagier, uit Wil- helmshafen, welk tweetal mededeelde op weg te zijn naar het Twentsche vliegveld, doch door gebrek een benzine gedwongen te zijn geweest, allereerst koers te zetten naar Eelde om op het Noordelijk vliegterrein te tanken. Het sport vliegtuig laadde dienten gevolge een kleine 200 liter benzine, terwijl de op het veld aanwezige be lastingambtenaar, in verband met de bij het verlaten van ons land te ver richten formaliteiten, zich telefonisch met het terrein te Enschedé in ver binding stelde. Wie echter ia Twente arriveerde, tot nu toe geen Duische sportvlieger Zeer aannemelijk is dan ook, dat niet Enschedé, doch de attractieve prijs van de Nederlandsche benzine bet reisdoel is geweest van deze bei- de oHifenKóiarde ÜultSctK». Politico Maanjtw, litiebeaoLhe hun ronionj 10 manjinis liederen I Toenher; dat zij t|'te{ ten antfe I habt uns Bij e^en van de te len, riepb Moskou'j vu op een hk stortte. |re werd geje niet getrpnv schijnt diaa zijn. De gahet kenhuis

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8