PU8QL er op De pluimveeteelt in Limburg en Noord- Branbant. 2>ie êüiddooie Jhijifiijïi Slavenhandel in Mekka. Gemengde Berichten 3e Hendrina van P. Pubben 4e Nelly II van J. M.Michels Rubriek VII, afst. van Kees 1934 S geb. 1929. 1 a prijs Toosje van J. van Osch lb Mientje van A. Verstraaten 2e Drika van M. Gerrits 3e Anna van M. v. Stiphout 4e Blaar van Ant. Arts E.. V. Maria van Kind. Pubben Rubriek VIII, afst. van Paul 2274 S geb. in 1929. Ie prijs Maria van G. Arts 2a Roza van Ant. Arts 2b Mina van M. van Stiphout 3e Drika van P. J. Willems M. ARTS, Secretaris. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwon- den, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest De toestand niet ongunstig. Menigeen zal zich, wanneer hij den laatsten tijd nogal alarmeerende be richten las over den eierhandel en de Coöp Roermondsche Eiermijn, hebben afgevraagd, of deze handel die in crisistijden den kleinen boer steeds een groote steun bleef ook al mis liep. De Nieuwe Koerier heeft zich met deze vraag gewend tot den directeur der C. R. E., den heer J. Breukers te Roermond, en van hem een op overtuigende gegevens gegrond ge ruststellend antwoord gekregen. De omstandigheden van den tijd in aan merking genomen heeft de eierleve- rancier nog geen ernstige reden tot klagen. Vooreerst leveren eenige interes sante cijfers, welke wij verkregen o er de verhouding van de voeder- prijzen tot de 'eierprijzen, hiervoor een duidelijk bewijs. Wel zijn de prijzen van kippen en eendeneieren gedaald. In de eerste drie kwartalen van 1930 werden aan de C. R. E. 201.174.755 kippeneieren aangevoerd, in 1931 gedurende dezelfde tijdsruimte 220.713.815, een toename van 19pct. De prijzen bedroegen in die periode: 1930 1931 kipeieren per 100 stuks f4.93 f4.06 kipeieren per K.G. f 0.83 f 0.68 De daling van de prijzen is on geveer 17,5 pet. Het aantal eendeneieren, in de drie eerste kwartalen van 1930 aan de mijn geleverd, was 791.746 stuks, in de eerste drie kwartalen van 1931 769.978, een vermindering met 2.5 pet. De prijzen der eendeneieren be droegen in die periode 1930 1931 eendeneieren per 100 14.80 f 3.85 eendeneieren per K.G. f0 68 f 0.54 Hier bedraagt de prijsdaling on geveer 20 pet. Wat hiertegenover de voederprij- zen aangaat, vernamen we, dat de maisprijs gedurende 't genoemde tijdvak van 1930 gemiddeld f 7.35 per 100 K.G. bedragen heeft, in 1931 daarentegen slechts f 4.45 per 100 K.G. De maisprijs is dus gemiddeld met ongeveer 40pct. gedaald Wij moeten hierbij opmerken, dat de mais in vergelijking met andere voederartikelen de grootste prijsda ling vertoont- Laten wij dus niet aannemen, dat de voederprijzen over het algemeen met 40 pet. gedaald zijn, maar met 30 pet. Dan mogen we, waar het voeder het overgroote deel der onkosten van het bedrijf vormt, uit de ver houding van de prijsdaling der eieren en van het voeder concludeeren, dat de pluimveeteelt nog niet onder ongunstige omstandigheden leeft. Wij vroegen verder naar den toestand bij de Coöp. Roertrondsche Eiermijn in vergelijking met de eier prijzen in andere streken des lands. Wij kregen hieromtrent mededee- lingen, waaruit viel af te leiden, dat d; toestand bij de C. R. E. zeer gunstig mag worden genoemd. De O. P. C. (Oostelijke Pluitrvee Coöperatie) heeft eenzelfde methode van uilbetaling aan haar leden als de C. R. E. We kunnen dus gemak kelijk een vergelijking trekken tus- schen de prijzen, welke beide coöpe raties voor hare eieren maken. Deze bedroegen per Kg. netto in de weken van O.P.C. C.R.E. 31 Aug.-5 Sept. 80 cent 88 cent 5—12 Sept. 80 cent 88 cent 1249 Sept. 80 cent 88 cent 1926 Sept. 77 cent 86 cent Duitschland, als steeds de grootste afnemer van de C.R.E., geeft op het oogenblik nog tamelijk goede prijzen. De vorige week werden de eieren daarheen verkocht voor f 5.50 tot f 6.50 per 100 stuks, gelet op de tijdsomstandigheden een zeer gunstige prijs. In Limburg en Noord-Brabant is de toestand van de pluimveeteelt dan ook goed te noemen. De veiling te Venlo keert nog iets meer uit dan de C.R.E., maar daar worden de kosten van inpakken enz. door de plaatselijke afdeelingen gedragen, terwijl ze te Roermond voor rekening van bet hoofdkantoor komen. Vergelijken we de eierprijzen van heden met die van vóór den oorlog, dan zien we, dat de prijzen van thans ongeveer gelijk zijn aan die'1 van 1913. Maar de voederprijzen zijn nu goedkooper dan toen, waartegenover weer staat, dat andere onkosten hooger werden. Er is echter nog een voorname factor, die de pluimveeteelt van thans in gunstiger omstandigheden brengt dan die van vóór den oorlog. Door de uitstekende voorlichting der fokkers en het hun geleverde fokmateriaal is de productie der kip pen zeer opgevoerd. Produceerde één kip toen gemid deld 90 a 100 eieren per jaar, thans bedraagt die productie gemiddeld 150 a 160 eieren een zeer groote vooruitgang derhalve. Zooals men ziet, is er volstrekt geen aanleiding om zich door alarmeerende en sensationeele be- r.chten ongerust te maken. Natuurlijk verkeert de eierhandel in moeilijke omstandigheden, en zoo lang de toestand in Duitschland critiek blijft en men niet weet, hoe het met de deviezen gaat, en zoolang het Engelsche pond zoo weinig stabiliteit vertoont, zullen die moei lijkheden voortduren en zal de handel met risico gepaard blijven gaan. Tot nu toe heeft onze C.R.E. aan die moeilijkheden het hoofd weten te bieden en de leden mogen zich overtuigd houden, dat bestuur en directie der mijn, door hun vertrou wen gesteund, zich zullen blijven inspannen voor hunne belangen. laguaaltB ttiitdtsUagtia. Waarom noodeloos dag in, dag uit aan doffe, onophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, stekende pijn bij bukken of zich oprichten Waar om die ellendige last van urinekwa'en, hoofdpijn en duizeligheid Deze kwalen wijzen maar ai te vaak op nierzwakte, waardoor urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het bloed achterblijven in plaats van er uit gefiltreerd te worden. Waarom Als blijkens de ervaring van zoovelen Foster's Rugpijn Nieren Pillen in dergelijke gevallen zoo wel dadig kunnen werken de verzwakte nieren weder kunnen opwekken en versterken, en zoodoende zoowel rheumatiek, jicht, waterzucht, spit en niergruis kunnen voorkomen als ver beteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd 1 Grijp de kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. 34 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon Ergerlijke toestanden. In het katholieke Indische dagblad „De Koerier" (26 Juli 1.1) ontleent H. B. het een en ander aan een artikel door P. Louis Jalabert, een grondig kenner van het Oosten, geschreven in de „Etudes" van Februari 1931. Zonder meer stelt Jalabert vast„Thans is Arabië de groote slavenmarkt geworden. De groote markt in menschenvleesch is tegenwoordig Mekka." Cherief Ibrahim, die jarenlang officieel belast is geweest met de controle op den slavenhandel in Ajiboeti en die langen tijd verbleef in Mekka en Medina, vertelt, dat in 1921 koning Hussein een belasting invoerde van 10 pet. op den invoer van deze menschelijke koopwaar en van twee pond per hoofd bij den verkoop. Deze heeft in Djeddah en Mekka gezien, dat blanke en gekleurde meisjes en jongens in het openbaar verkocht werden. In Mei 1922 stelde hij volgens de statistieken een invoer vast van 1100 „stuks" gedurende één jaar en een drie a viermaal zoo giooten verkoop. In de eerste 6 maanden van 1923 passeerden 5000 Oosterlingen met 1300 kinderen schijnbaar ter bedevaart naar Mekka, de Roode Zeebij de terugreis telde men nog slechts 4000 Oosterlingen en slechts enkele tientallen kinderen. Hij schat dat jaarlijks een 1500 a 2000 kinderen aan deze schandelijke practijken ten offer vallen. Nog in 1923 controleerde men te Djeddah de aankomst van 2300 Javaansche kinderen beneden 7 jaar; bij de thuiskomst ontbrak de groote helft. Dat er nog weinig verbetering is ingetreden blijkt uit hetgeen Jalabert laat volgen De afgeloopen jaren hebben de gegevens van dit vraagstuk niet be langrijk gewijzigd, zooals me onlangs Cheriff Ibrahim zeide. Ibn Saoed, die den Hachimiet Hussein is opgevolgd heeft wel den wil te kennen gegeven om zich wat den slavenhandel aan gaat, aan de voorschriften van den Koran te houden, die dezen beperkt tot krijgsgevangenen. Doch de han del is te zeer een ingewortelde ge woonte en beantwoordt te zeer aan behoeften, waarover we hier beter zwijgen, om te kunnen verwachten, dat een maatregel van een plaatse lijke, gemakkelijk te misleiden politie in staat zcu zijn, deze uit te roeien. Nog in 1930 betaalde men voor een jongen 80 pond en voor jonge meisjes 120 tot 140 pond. Deze menschonteerende toestanden verdienen zeker de meest intense en actieve belangstelling van den Vol kenbond en niet minder van ons gouvernement, zoowel hier als in Nederlandsch-Indië. In 1930 kwamen in Djeddah aan 33.507 volwassen Javanen en 2364 kinderen. Het is opmerkelijk en 't geeft te denken, dat Nederlandsch Indië slechts 30 pet. leverde van de over zee in 1930 te Djeddah aangekomen pelgrims, doch 60 pet. van het aantal kinderen. Op het eilandje Kamaran, verplicht quarantaine-station voor de pelgrims uit Britsch en Nederlandsch-Indië passeerden in 1930: uit Nederlandsch- Indië 1799 kinderen boven en 1589 kinderen beneden de zeven jaar. Voor Britsch-Indië bedroegen deze cijfers slechts 130 en 350. (Het aan tal volwassen mannen en vrouwen was voor Nederlandsch-Indië 18,394 en 7736 voor Britsch-Indië 8.868 en 2910). H. B. schrijft nog aan het slot van zijn artikel in „De Koerier" Een verzoek aan het Departement van Koloniën om gedetailleerde op gave van het door Nederlandsche stoomschepen naar Mekka vervoerde en het vandaar huiswaats gebrachte aantal pelgrims bleef tot dusver helaas onbeantwoord. Van bevoegde zijde berichtte men ons echter, dat van de Nederlandsche schepen ge middeld 8 pet. der pelgims in Arabië achterblijft. Vergeleken met de Egyptische is dit percentage zeker groot. Duidelijker wordt dit nog, wanneer men weet, dat de Neder landsche regeering sinds 1922 den pelgrims het nemen van retourbiljet ten verplichtend stelde, nadat zij langen tijd dezen dwang, van andere zijde reeds ingevoerd, had strijdig geacht met de neutrale houding, die ze tegenover den islam wenscht in te nemen. De Venlosche veilingen over 1930. Verschenen is het jaarverslag 1930 der Venlosche en Coöpjratieve Veilingsvereenigingen te Venlo. In 1929 was de omzet f 2.322.112.54 in 1930 liep dit cijfer terug met on geveer een half millioen en bedroeg f 1.856,298. Van grooten invloed was het hooge invoerrecht, naar Duitschland op deze mindere opbrengst. In 1930 moest door de Venlosche groenten- exporteurs meer dan 25 pet. der totale veilingsopbrengst aan den Duitschen fiscus aan invoerrecht voor groenten worden betaald. Er zijn zelfs meerdere groenten- soorlen, welke doorloopend meer aan invoerrecht opeischen, dan zij bij verkoop opbrengen. Op de Coöperatieve veiling werd aan groenten verkocht'voor een be drag van f690.375,91. Óp deze veiling is de eierenver- koop hoofdzaak. De aanvoer steeg sedert 1929 met ruim 17 millioen stuks. Aangevoerd werden in 1930 ruim 79 millioen stuks kippen- en eenden eieren, welke gezamenlijk ruim 4.232.000 gulden opbrachten. Jong Limburg. Te Beek werd Zondag de bonds dag van „Jong Limburg" gevierd, die ditmaal bijzonder druk was be zocht wegens het heugelijke feit. dat de plaatselijke afdeeling haar 20-jarig bestaan herdacht. Na een plechtige Hoogmis, opgedragen door den geestelijk adviseur, pastoor Brounts, werden de oud-leden officieel op het raadhuis ontvangen door het dagelijksch bestuur der gemeente, waarbij burgemeester Janssen een hartelijken gelukwensch uitsprak. Na een drukbezochte receptie en een geanimeerden maaltijd had de algemeene vergadering plaats in het Parkhotel, waar Pater Esser O.F.M. en de heer A. Tuinstra het woord voerden. De eerste sprak in het Maastrichtsch dialect over de plich ten van den jongen Limburgerde laatste had als onderwerp van zijn gloedvol voorgedragen rede gekozen „Onze tijd, en wij, jongeren". Tenslotte sprak namens Z.H. Exc. den Bisschop van het Diocees Roer mond, het eere-lid Dr. J. van Gils. Hij wenschte den bond van harte geluk en verzekerde, dat Mgr. geen mooiere vereeniging in het bisdom kent dan „Jong Limburg". Een gezellige avond, met mede werking van den bekenden Henri 't Sas en van het BeekerSymphonie- orkest, besloot den gezelligen dag. Met een mes zichzelf in de maag gestoken. Toen Zondagavond het meisje van den 22-jarigen P. J. G. in een café te Maastricht met een ander een glas bier dronk, ontstond tusschen de ge'izfden een woordenwisseling deze werd in de keuken voortgezet, waarbij G. zich zoodanig opwond, dat hij een broodmes greep en zich daarmede een steek inde maag gaf. In het ziekenhuis moest operatief ingegrepen worden. De toestand van den patiënt is ernstig. Doodelyk motorongeluk. Op den weg Nijmegen—Den Bosch, op den viersprong Oss—Grave Nistelrode botste Zondagmiddag de Italiaansche terrazzowerker Mar tini met zijn motorfiets tegen een auto. De motorfiets werd geheel vernield en M. werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en vier kin deren achter. De auto werd even eens zwaar beschadigd. Verdronken. Zondagmiddag is de 32-jarige K. te Nijmegen, die onder invloed was van sterken drank cn met zijn vrouw een woordentwist had, gekleed in de Waal gesprongen onder den uit roep „Ik zwem de Waal over." Toen de man halverwege was zonk hij in de diepte en verdronk. Onder Beucingen bij Nijmegen is opgevischt het lijkje van den 7-jarigen Th., die bij het spelen aan den rivierkant te water was geraakt. Vrouw doodgestoken Zaterdagavond te omstreeks kwart over elf ontmoette te Utrecht een 28 jarige man zijn vrouw, waarmede hij sinds een drietal maanden niet meer samenwoonde. Er ontstond tusschen beiden twist waarbij de man de vrouw een mes steek in den rug toebracht. De vrouw zakte in elkaar en overleed kort daarop. Het lijk is door de politie in beslag genomen. De dader is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Mond- en klauwzeer. In een onderhoud met den inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst in Friesland, den heer Ten- haeff, verklaarde deze, van meening te zijn dat het mond- en klauwzeer in Friesland zijn hoogtepunt weer gehad heeft. Het aantal aangiften was de vorige week ook al belangrijk min der dan in de week daarvoor. In verhand met de aanstaande groote najaarsmarkten is dit een ver heugend feit Een taaie Mot twee gebroken halswervels naar den dokter geloopen. Na twee dagen verdween hy uit het ziekenhuis. Ia een groot Brabantsch dorp was een 64 jarige boer we zullen hem voor 't gemak Hannes noemen bezig de laatste peren van een boom te plukken, In 'n oogenblik van onoplettendheid viel hij er uit. met zijn hoofd omlaag en de beener> in de lucht. Toen hij opgekrabbeld was, was z'n eerste gedachte om 't afgebroken werk te hervatten. Maar dat viel toch niet mee. Daarom ging hij naar binnen en legde zich te bed. Maar ook dat beviel hem niet en hij besloot naar den dokter te gaan. Onderweg voelde hij zich ver plicht af en toe met beide handen raar zijn hoofd te grijpen. „Die stond zoo aorig te wiebelen vertelde hij later. De dokter was echter uit en on- verrichterzake keerde Hannes naar huis toe. Daar vond hij het gezin aan den disch gebakken aardappels met pap. Dat had hij nog nooit laten voorbijgaan en dus nam hij nu z'n part ook maar mede. Maar, na afloop van den maaltijd verklaarde Hannes, dat hij naar den dokter terug wilde. Moeder de vrouw ver gezelde hem. Nu was de geneesheer thuis. Nadat hij kennis had genomen van 't gebeurde, onderzocht hij den patiënt en constateerde al heel spoe dig, dat Hannes een halswervel ge broken had. „Maar, Hannes", riep hij uit, „weet je wel, dat je je nek gebroken hebt Neen, dat wist Hannes niet. Maar de resolute geneesheer gaf hem ook geen tijd er lang over te denken. Handig stopte hij het verblufte echt paar in zijn auto en reed met hen ijlings naar het ziekenhuis in een nabijgelegen stad. Daar werd vastgesteld, dat Hannes niet één, maar twee halswervels ge broken had en dat operatief ingrijpen ten eenenmale uitgesloten was. Men zou^probeeren met behulp van een gipsverband het hoofd onbeweeglijk op den hals te houden en dan moest Hannes daar maar een maand of vier het bed houden. En zoo gebeurde hetd.w.z. Hannes kreeg het „kastje" om z'n hoofd en hals. Maar vier maanden daar blijven Ja, wel. „Zuster", zei hij 'n paar dagen later tot de verpleegster, „hoe lang moet ik hier zoo blijven liggen „Ja, beste man. dat heb je van den dokter gehoord. Zeker vier maanden." ,,'t Zal wel niet gaan, zuster. Ik kan thuis even goed liggen als hier. En als ge geen auto haalt, loop ik te voet naar huis." De verpleegster kende haar patiënt al genoeg, om te weten, dat hij z'n bedreiging zou ten uitvoer brengen en zoo geschiedde het, dat Hannes een paar dagen na zijn val, weer thuis kwam, met ,,'n kastje op zijn kop." Twee dagen later liep hij al in zijn hof te wandelen hij was nieuws gierig of er nog peren aan den boom hingen. En nog geen week nadien was hij al op zijn akkers te vinden om te zien of het „volk" z'n werk wel deed. Daar ontmoette hem een jeugd vriend, die hem belangstellend vroeg, hoe het er mee ging. „Ja," zei Hannes, ,,'t is beroerd genoeg. De dokter zegt, dat het wel in orde zal komen, als ik me maar heel rustig houd. Maar ik zal m'n hoofd niet meer kunnen bewegen. Hoogstens een beetje kunnenknikken" „Hannes", zei de ander na eenige oogenblikken peinzend, „we zullen je den volgenden keer lid van den gemeenteraad maken." Veldwachter overreden. Zondagavond omstreeks 9 uur, meldt de Bossche Crt., ontstond op den weg te Ledeacker nabij de woning van H. van Dijk. een vecht partij tusschen den 24-jarigen B. en zekeren G. Eerstgenoemde bekwam hierbij een snij wonde boven het rechteroog, welke door dr. Verbeek behandeld werd. De burgemeester, de heer Goossens en veldwachter Kleijn van St. Antho- nis werden gewaarschuwd en maakten procesverbaal op. Toen zij te kwart over 11 van Ledeacker terugkeerden kwam hun ter hoogte van de woning van W. Jans een auto, bestuurd door S. uit Mill tegemoet geceden. Met een lantaarn werd hij tot stoppen gemaand, doch hij reed eerst door en raakte daarbij den veld wachter. Den heer Kleijn werden beide betnen gebroken. De aange- redere werd naar de Zusters van Liefde te Boxmeer vervoerd. De autobestuurder "verklaarde niet begrepen te hebben wat het sein met de lantaarn beduidde. Gemaskerde bandieten overvallen een bank. Wij lezen in de Maasbode Een buitengewoon brutale bank overval is Dinsdagmiddag in Amster dam gepleegd. De Chicago manieren schijnen helaas ook in Amsterdam door te dringen. Eenige dagen gele den was het een autodief en ver- valscher, die door de politie na veel zoeken gearresteerd werd, Maandag was het een chauffeur, die een vrouw neerschoot en Dinsdag zijn revolver tegen den slaap zette. Dinsdag werd deze reeks gevolgd door een bankoverval in optima forma. De tot nog toe onbekende daders van dezen aanslag, hadden de kes van de Bankassociatie op den hoek van den Koninginneweg en den Amstelveenschenweg tot doelwit g kozen. Het geheele drama heeft zich in een vliegensvlug tempo afge speeld en gebruik makend van de verbijstering, die hun ongehoord brutaal optreden teweegbracht, heb ben de daders kans gezien hun slag te slaan en zich uit de voeten te maken. Voor zoover op het oogenblik dat wij dit eerste opstallen uit de geruchten valt op te maken zou de overval als volgt in zijn werk zijn gegaan. Om treeks vier uur drongen drie mannen het gebouw van de bank binnen. Zij waren gemaskerd en met behulp van de revolvers, die zij dreigend op de leden van het perso neel gericht hielden, wisten zij zich een weg te banen tot in de kantoor- localiteiten zelf. Onder bedreiging eischten zij, dat men hun de brandkast zou aanwijzen en in zijn verbouwereerdheid vertelde de kassier aan de bandieten, dat de brandkast zich in het aangrenzende vertrek bevond. Een van de schurken begaf zich daarheen, teneinde den inhoud van de brandkast te inspecteeren en voor zoover doenlijk mede te nemen. Begrijpelijker wijze ontstond aan de bureaux een ware paniek. In zijn radeloosheid zei de kassier tegen een der bandieten, dat de brandkast in een naastliggend ver trek stond. De roover snelde op de kast, die geopend was toe en deed een greep in eeD geldtrommel, waar in zich hoofdzakelijk Zwitsersche, Belgische en Fransche bankbiljetten bevonden. De twee andere mannen zorgden er in usschen voor. dat het personeel dit alles zonder meer moest aanzien. De directeur van het bijkantoor die in zijn privé-vertrek zat. greep een aschbak van zijn bureau en wierp dezen door een ruit aan den kant van den Amstelveenschen weg, ten einde de aandacht van het pu bliek te trekken. Hierdoor verschrikt, koos het drietal indringers het hazenpad. Met den auto, die nog voor de deur stond en waarvan de motor al was aangezet, reden de mannen ijlings weg en wel in de richting van den Koninginneweg. Het autonummer, door een der voorbijgangers onthduden, bleek valsch. Een onderzoek in het register wees uit, dat dit nummer behoorde aan den wagen van iemand buiten AmsterJam, die met het geheele ge val niets uitstaande kon hebben. Hoewel van geen der daders een signalement is opgenomen kunnen worden, weet men wej, dat de overval door nog jeugdige personen is gepleegd. Het gestolen bedrag is betrekkelijk kleinslechts 200 gulden aan bank papier is meegenomen. Den heelen avond trof men voor het gebouw nog menschen aan, die het geval opgewonden bespraken, terwijl een politiepost de wacht hield. Een liooge eisck. De Ford Motor Company te Detroit (V. S.) heeft een eisch tegen zich zien indienen voor een schade vergoeding tot een bedrag van 18 millioen dollar. Vermist. Te Eindhoven wordt sinds vier dagen de handelsreiziger, de heer A. de R., vermist. Men vreest voor een ongeluk. Die sliepen vast. Te Zijiaart (N.-Br.) hebben dieven des nachts bij den landbouwer J. V. het heele raam van het voorhuis uit het kozijn gelicht. Door dit weidsche entrée is men toen de kamer binnen gestapt en heeft men daar uit een kast twee spaarpotten met f 60 weg gehaald. Een gouden horloge liet men liggen. De spaarpotten vond men 's anderen daags leeg terug in de weide, d.w.z. ontledigd van het geld, maar gevuld met knoopen. De landbouwer en zijn vrouw hadden des nachts wel gerucht ge hoord, maar dit was blijkbaar de aftocht der dieven geweest, want daarop volgde slechts stilte en ging men rustig verder slapen. Door een fietser aangereden. De heer C. v. d. S. te Eindhoven, werd bij het uitstappen uit een auto bus door een fietser aangereden. De ongelukkige sloeg met het hoofd tegen een lantaarnpaal en werd be wusteloos opgenomen. Hij is naar het R.K. Gasthuis vervoerd en voor zien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Wat er uit een statistiek is te te puren. Hem. die het pas verschenen Sta tistisch jaarboek der gemeente Am sterdam over 1930 inziet, duizelt het van het gewirwar van getallen, van staatjes. Maar als men eenmaal door den zuren appel heeft heengebeten, zijn er toch nog wel interessante bij zonderheden in te vinden. Wij laten er eenige volgen, al springen wij ook hierbij van den hak op den tak. De Jordaan telt 44.207 zielen, ter wijl die wijk, die wij Jodenbuurt doopten, door 22.373 menschen wordt bevolkt. Verder wordt in her innering gebracht, dat er in 1622 volgens de aanteekeningen van bur gemeester mr. Gerard Schaep Pzn. 104.932 mannen en vrouwen en de Amstelstad waren gevestigd. In 1811 was dit aantal ongeveer verdubbeld, om vier jaar later weer met 20 duizend te slinken. In welke maand trouwt men het li fst „Juli", zegt de statistiek. Niet minder dan 695 van de 6652 huwelijken werden in de Hooi maand gesloei. Februai schijnt eenigszins af te schrikken zij telt de minste bruiloften, namelijk 345. Wat de leeftijden der trouwlustigen be treft, ontdekken wij, dat de meeste paartjes »ot stand komen, wanneer de man tusschen de 25 en 29 jaar oud is en de vrouw tusschen de 21 en de 24 jaar. Er is in 1930 één huwelijk gesloten tusschen een man, die tegen de zestig liep en een juf frouw van in thet beg-n der twintig. Het aantal onwettige geboorten bedroeg 13.057. Dat de meeste menschen in huis sterven, toonen de cijfers niet aan, maar wel dat ruim 41 pet. den laat sten adem uitblaast, als zij tusschen de 6079 jaar oud zijn. Óver onze gezondheid waken 629 artsen en bovendien 140 tandartsen. Een sombere mededeeling is, dat er het vorige jaar 208 dagen met neerslag waren. Overstrooming In Japan. Volgens het blad „Mainichi" zouden in het district Miye meer dan twee honderd personen verdron ken zijn door het overstroomen van de rivier. De dijk langs de rivier bezweek en geweldige watermassa's stroomden de omliggende dorpen binnen, waar in nagenoeg alles verwoest werd. Moeder hoor l Knoopt dit in uw oor Is de bals van die zijden japon vettig geworden7 Probeer dat dan eens te verwijderen doof met droge magnesia op een stukje flanel er over te wrijven. Is de melk aangebrand Voorkom leelijke gezichten van de huisge- nooten door de melkpan in een pan koud water te zetten, een snuifje zout door de melk te doen en goed te roeren. Dat neemt de onaange name smaak weg. Last van uw handen, door de scherpe soda in uw afwaschwater Doe er dan in plaats van soda, borax in. Dat is net zoo goed. Uw waschgoed zal in den winter niet bevriezen, wanneer u het buiten hangt om te drogen, wanneer u in het water, waarin u het naspoelt, een hand keukenzout doet. Is die kaars te dik voor den kan delaar Ga dan niet zoo'n rommel maken door het uiteinde te gaan afschrappen met een mes. Ik ken het ei van Columbus. En dat is ditdoop het uiteinde even in kokend water. Ja, door de ammonia, waarmee u die gekleurde stoffen behandelde, om de vlekken eruit te halen, wil wel eens de kleur te lijden hebben. Maar die wordt dikwijls weer te voorschijn gebracht, als u de plek met een slap mengsel van azijn en water bet. Sago, die we in water en melk geweekt hebben tot ze heelemaal zacht is, is een uitstekend vervan gingsmiddel voor bakpoeder. Neem een theekopje vol droge sago op 4 kopjes meel. Een beetje koude thee, met wat warm water vermengd, op een zachte wollen dfct en c houtwefijcn glé zend aanj De va( gezin In FraHets v groote f want loopen 4Di dat als een kom* en ordet e j^nd toeslag Diet w< neemt, de weii eerzuchtijdersch ding blijl 'n Sch^eyer heeten, t nict z eerzucht! ?enscl op den ierscl over n nderc maar begtttoes was hij Toen 1 J 9Xjy, verzekeri van tweede s voor verpleegky kw halen, bevel k zou zien, e inn ook zond/erme dering. Hij kind, 'r met bij even lijke, dat niet Ie slaanfckes veerft hij staat oplifcer 6 francs. Toen cmons Beyer gez verstand ybber scho leest heeft hoe Alleen ;jd h -e schoei eld excuus la jn a schappelij Zes dr ve< kinderen

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8