De verlossing vaneen plaag der menschheid. Bij Hoofdpijn^ en bij Kiespijn Stof voor bezuiniging. Qemengde Berichten PUROL in huis Marktberichten. Een toekomstdroom. In de geschiedenis der menschelijke ziekten, speelt de vlieg, de gewone kamervlieg en de ordinaire steek- en stalvlieg een noodlottige rol. Waar de mensch en het dier zich samen bewegen, wonen, vertoeven, overal volgt hen als een onuitroeibare plaag dit brutaal dier het brutaalste in- sect dac de wereld kent. Dit feit is 5000 jaar lang door de menschen als zoodanig aangenomen zij heeft de plaag geduld en er zich aan onder worpen. In het jaar 1925 had een Ameri- kaansch onderzoeker, William Twigh r'anhurst genaamd, zich definitief voorgenomen, de vlieg met één slag te vernietigen, wijl zij voor den mensch zoo lastig, hinderlijk en ver derfelijk zijn. W. T. Panhurst dacht bij zich zelf, dat de menschheid in den loop der beschaving zoo vernuftig ge worden was, dat zij door chemische middelen bedwelmende en vergiftige gassen indien het noodig was in ééns 1 zich zelf geheel kon uitroeien. Hoeveel minder moeiten, bezwaren en inspanning zou het dus kosten om de vliegen, in hun millioenen en millioenen exemplaren op chemische wijze, om zoo te zeggen, uit de wereld te doen verdwijnen. Het uit den wegruimen van het vliegen- geslacht, was dus het parool, waar naar W. T. Panhurst, een actief jong student in de chemie, aan het werk ging. Voor deze radicale maatregelen waren twee vereischten noodzakelijk. W. T. Panhurst moest eerst een middel vinden dat de vliegen on schadelijk maakte en dit middel moest ten tweede zóó samengesteld zijn, dat het voor de menschen en andere diéren geen gevaar opleverde. Na wekenlange, maandenlange, jarenlange proeven vond Panhurst tenslotte dit middel. Het was een prikkelend gas, dat terwijl het voortdurend in het vertrek stroomde met suggestieve macht de vliegen aantrok. Geen vlieg kon zich aan den in vloed van dit zoete gas onttrekken. Waar de eenigszins zoete reuk merk baar werd, verlevendigde iedere vlieg, vloog op en begaf zich in de richting van den geur. Voorzichtigheidshalve had men echter drie weken lang een bepaald dieët te volgen, waardoor ook voor alle zieken en gevoelige menschen, vooral voor de kinderen, iederen ongunstigen invloed van het gas uitgeschakeld werd. Toen nu op den dag van het vliegenoordeel fde slangen der gas- cylindefs allerwegen geopend werden stonden oud en jong, hoog en laag, verwonderd op de straten en zagen het onheil aan. Men had het nooit gedacht, zelfs diegenen niet die den oorlog van 1914-1918 in de vooiste loopgraven meegemaakt hadden dat zulke myriaden en vliegen de aarde bevolkten, in zwarte wolken stroom den zij op de vernietigende bronnen toe, stortten zich als waanzinnigen iu de doodende atmospheer, vielen heel stil en alsof het heel natuurlijk was, op den grond neer en bereid den zich voor op het einde. Alsof den menschen plotseling het vitamine A onttrokken was en zij langzamer hand allen daaraan sterven moesten, zoo verging het op dien dag het volk der vliegen. Op alle continenten moesten de vliegen eraan gelooven. Zij stierven aan uitputting van krachten, de vleugels droegen hen niet meerkrabbelend, ziek, stuip trekkend lagen zij op den grond, in dikke lagen op elkander, een zwart beweeglijk meer. Toen was het ge daanHet volk der vliegen was uitgeroeid. Maar Mister Panhurst had naast zijn hygiënisch plan ook het weten schappelijk onderzoek niet vergeten. Hij had, alvorens de vernietigende wolken over de aarde te zenden, in een gesloten glazen reservoir een vliegenstam, een heele familie zorg vuldig bewaard. Toen nu de vliegen alle dood waren, werd deze familie onder de bescherming van het pu bliek gesteld. Zij werd in den zoö- logischen tuin als laatste overblijfsel van haar soort aan de bezoekers ge toond. En mettertijd vormde zich een groote legende om dit uitge storven insectenvolk. Later eeuwen, die het bestaan der vliegen zelf niet meer als een voortdurende plaag gevoeld hadden, beschouwden de vliegen als een oneindige straf der menschheid. Zij werd in de gesprek ken, in de sprookjes en fabels ten slotte als een roofdier geschilderd. Men las met schrik en ontzetting hoe onéindig veel vliegen mensch en dier voortdurend gepijnigd hadden. En zoo groeide de vlieg langza merhand tot een avontuurlijk groot beest. Als een geslacht der mam- mouth's, der Ichthyssauriers, .zoo werkte in latere tijden de kleine onschuldige vlieg op het gemoed van hen, die ze niet meer gekend hadden. De geschiedenis verandert inder daad het aanschijn der wereld. Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. In de „Avondpost" wordt weer de aandacht gevestigd op een zaak, waar men zou kunnen en zelfs mo reel zou moeten bezuinigen, alvorens de salarissen der werkelijke ambte naren aan te tasten, maar waar na tuurlijk niet aan wordt geraakt. Het Haagsche blad herinnert aan het feit, dat verschillende Kamerleden, die vroeger rijks-ambtenaar waren reeds vele jaren een belangrijk verlofs-trac- tement ontvangen, terwijl het vol strekt vast staat, dat ze in hun oude functie nooit zullen terugkeeren. Andere voorbeelden van verkeerde royaliteit zijn en het oploopen \an verschillende hooge functies en het gelijktijdig genieten van een (hoog) salaris u;t de eene en (hoog) pensioen uit de andere ambten. Wanneer de gevallen eens precies, met cijfers en al, bekend werden, zou het publiek meet dan verbaasd staan. Nog iets anders. We zijn in het kostbaar bezit van een (socialistisch Red.) afgevaardigde, die tegelijk- tijdig opneemtschadeloosstelling als Kamerlid, pensioen als oud-wethou der, verlofstractecent (sinds.... 23 jaar) oudambtenaar. Tot voor kort had hij er ook nog presentiegeld als raadslid bij. Natuurlijk heeft hij als Kamerlid ook vrij reizen en recht op het pensioen, dat voor hem het maximum reeds heeft bereikt. Hij oefent bovendien een goede advocatenpractijk uit. Wij vragen ditmaal in het bijzon der aandacht voor het geval van den heer J. ter Laan te Rotterdam (ook soc. Red.), niet met het oog op diens persoon, maar zuiver als geval. De heer ter Laan was in 1929 lid van de Tweede Kamer (f5000, ver meerderd met zijn verlofs-tractement als oud-ambtenaar) werd toen be noemd tot wethouder van Rotterdam (f 8000) en kreeg onmiddellijk pensioen als Kamerlid (f2400). Hij hield echter het Kamerlid maatschap open, voor het geval, nietwaar hij wéér mocht stuivertje wisselen. De wet maakte dit mogelijk. In het particuliere leven kan dit niet men daar een nieuwe goed-be- zoldigde functie aanvaardt geeft men (natuurlijkde oude prijs, maar in de politiek kan men onder bepaalde omstandigheden de oude reserveeren en het was dus het recht van den heer ter Laan om dit te doen. Nu is hij als wethouder afgetreden hij wisselde stuivertje met den heer Brautigam, en werd weer Kamerlid. Zijn pensioen als Kamerlid hield nu natuurlijk op, want hij kreeg de gewone schadeloosstelling weer, maar nu krijgt hij voor de variatie pensioen als wethouderde twee simpele wethouders jaren brengen hem een levenslang pensioen van f 1000 op. Nu weten wij wel, dat de heer ter Laan door den loop der omstan digheden, er niet op vooruitgaat, nu hij weer Kamerlid wordt, integen deel, hij gaat achteruit, en zulks te meer, waar hij zijn verlofstractement als ambtenaar ook niet meer ont vangt (hij heeft in 1929 eervol ontslag gekregen), maar wij noemen dit voorbeeld om te vragen is het geen misstand, dat men een goedbezoldigde openbare functie (wethouder) aanvaardend, gelijktijdig een belangrijk pensioen uit een andere openbare functie (Kamerlid) ontvangt Van pensioenen gesproken, ook daar vindt men opeenstapelingen, die volkomen in strijd zijn met den geest en de bedoeling van een nor male pensioenregeling. Is het normaal en is het voor den belastingbetaler en dein salaris zoo gevoelig verminderde ambtenaren te verant woorden, dat b.v. èèn man afzonder lijke pensioenen geniet als oud-Gou verneur van de West, oud-Gouver- neur-Generaal van de Oost, oudmi nister, oud-Kamerlid en misschien nog meer en dat een ander ongeveer in dezelfde positie verkeert met dit verschil dat hij in plaats 'van pen sioen als oud-Kamerlid vermoedelijk officierspensioen heeft 1 Ieder van deze beide {functionarissen incasseert jaarlijks aan deze opeenstapeling van pensioenen een bedrag van naar schatting f30.000; veel minder zal het stellig niet zijn. Is dat een redelijke toepassing van het beginsel van pensioeneering En hoe kan een regeeiing zulke extravaganties dulden als zij de be scheiden salarissen der niet-gepensio- neerden keer op keer meent te mogen aantasten Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid VENLO. Op de Coöp. Veiling' vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.250.000 eieren. Groote eieren van f 5.20 tot f 6.10 Kleine eieren van f 3.30 tot f 5.10 Eendeneieren van f 4.80 tot f 5 Ganseieren van f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 2.800.000 eieren. Groote eieren van f 5.10 tot f 6.— Kleine eieren van f 3.50 tot f5.— Eendeneieren van f 4.50 tot f 5.— De handel in stroo. De handel in stroo is momenteel erg slap. Er is hoegenaamd geen vraag. Men betaalt voor gewoon stroo nog maar f 7 per 1000 kg. Het schoofstroo wordt eveneens weinig gevraagd. Ook hierin is de handel buitengewoon slap. De prijs is nog f 15 per 1000 kg. Aanbesteding. Volgens gehouden aanbesteding onder katholiek georganiseerde aan nemers tot het bouwen van een drie- klassige school met overdekte speel plaats voor het schoolbestuur van Beesel, onder architect Jan Magis te Helmond werd ingeschrevc n als volgt: Kersten, Haelen, f 21.200 ;Litjens, Panningen f 20.480Van Rooy, Helmond f 20,200 Hendrickx, Roer mond f 19.944; Custers, Reuver f 19.450; Geraedts-Slabbers, Swal- men f 19.150 Cuppen en Zn., Horst! f 18.200. In de beek gevallen en verdronken, i Vrijdagmorgen zagen voorbijgan gers op den ouden weg van Stad broek bij Sittard een lijk óp zijn} gezicht in de Molenbeek liggen, ter wijl zijn jas over het hoofd getrok ken was. Het bleek te zijn de 32jarige koopman A. M. van Stadbroek, ge huwd en vader van 2 kinderen; in één van de zakken van den drenke ling werd een beurs gevonden, in houdende f 48. De ongelukkige is Donderdag avond om circa 10 uur te Sittard geweest, door de duisternis misleid schijnt hij in de beek gevallen te zijn en verdronken. Daar op de plaats waar hij ge vonden weid, z'ch geen huizen be vinden en deze weg weinig begaan wordt, is het lijk eerst Iaat in den dag opgemerkt. Overreden en gedood. De autorijder B. uit Brunssem had Zondagnacht te Heerlen een aan rijding met een fietser, zekeren S. uit Gangelt. S. was op slag dood. Ernstige vechtpartij. Zondagavond had te Boxtel een ernstige vechtpartij plaats tusschen den 24-jarigen los werkman A. P. en den 38-jarigen metselaar H. V. Tenslotte heeft V. zijn tegenstander P. met een mes in den rug gestoken, zoodat de longen werden geraakt. Op last van de politie is P. naar het gasthuis overgebracht, waar hij is voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. De dader is gearresteerd. Gevolgen van de Pond-daling. Wegens de daling van het Engel- sche pond, hebben de heeren Belie brede en Kuiper, poeliers te Barne- veld, die hun pluimvee gewoonlijk naar Engeland zenden, 21 man personeel ontslag gegeven. Slechts 10 personen konden voorloopig nog aan het werk blijven. Man onder de tram. Zondagavond is door de laatste tram zekere J. E. nabij den overweg bij Susteren overreden. De man werd naar het hospitaal te Sittard overge bracht. Daar is hij overleden. Negen honderd gulden gestolen. Zondagavond bemerkte de winke lier G. B. te Maastricht, dat in zijn aan het Bassin gelegen winkel was ingebroken. Gestolen bleek o.a. een bedrag van ongeveer negen honderd gulden in contanten en enkele gouden sieraden. Brandstichting. Onlangs woedde een hevige brand in twee panden aan den Driehuizer- weg op Brakkestein bij Nijmegen. Beide aaneengebouwde huizen brand den geheel uit. De brand ontstond bij de gebr, van R., die uit Zuid-Limburg naar Nijmegen waren gekomen en pas eenige weken op Brakkenstein woon den. Zij waren zelf afwezig toen de brand uitbrak. Toen de brand in vollen omvang woedde, kwamen zij omstreeks één uur 's nachts aange wandeld. Hun gedrag kwam omstan ders verdacht voor en de verdenking werd ernstiger, toen de op het terrein aanwezige politieman hen herkende, daar hij hen was tegengekomen toen hij zich naar de brand spoedde. De politie vertrouwde de zaak niet en stelde een nader onderzoek in, waarbij aan het licht kwam, dat de gebroeders hun betrekkelijk schamel inboedeltje voor 10,000 gul den verzekerd hadden. Bij inspectie bleek, dat de deuren met ijzer draad versperd waren en op de bovenver dieping op kamers en in gangen bossen hout en krullen lagen opge stapeld. Bij verdere onderzoeking kwam aan het licht, dat beide heeren eenige dagen voor den brand van een Nij- meegsche timmerfabriek krullen ge kocht hadden en deze krullen hadden ze door het huis verspreid. Ontken nen hielp nu niet en de politie arresteerde hen ter zake van brand stichting. Zij zijn ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Verduistering van f 100.000. Zaterdagavond zijn „naar het pers bureau „Vas Dias" meldt, de boeken en de kasgelden van den kassier der Boerenleenbank, S. K. te Oosterzee in Friesland, in beslag genomen. K. is in zijn functie geschorst. De bank zelf loopt geen gevaar daar er vol doende reserves zijn. K. haalde kleine spaarders over hun gelden bij hem zelf te beleggen in plaats van bij de bank. Heel wat gelden er wordt gesproken van ongeveer f 100.000 zijn op die manier in zijn bezit gekomen. Men vreest dat er weinig of niets van terecht komt. Ernstige aanrijding. Zondag werden te Mierlo bij Eindhoven vliegfeesten gehouden. Er waren naar schatting 35.000 a 40.000 menschen bijeen. Het aantal auto's liep in de honderden. In bees tenwagens van de tram werd het publiek aangevoerd, Na afloop zijn bij den Kijkuit een jongen en een meisje door een onbekenden auto aangereden. Het meisje is ernstig gewond. Fabrieksbrand te Tilburg Een felle uitslaande brand heeft Maandagnacht het groote vlasmaga zijn der Eerste Ned. Vlasspinntrij H. J. v. Puyenbroek aan de Beuken- straat te Tilburg in asch gelegd. Het vlasmagazijo, dat een opper vlakte van 15 bij 25 meter besloeg en waarin zich met een aantal ma chines voor de eerste bewerking een groote voorraad ruw materiaal be vond, brandde geheel uit. De schade is zeer aanzienlijk en wordt op enkele honderdduizenden guldens geschat. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een onderzoek in. Geruchten, Mat hier kwaadwillig heid in het spel zou zijn, doen de ronde, doch hieromtrent was nog niets met zekerheid bekend. Doodelyk motorongeluk. Tegen den lijnwerker H. D. te Heerlen die met zijn motorrijwiel L. D. overreed, die op slag gedood werd, werd wegens het veroorzaken van dood door schuld door den Adv. Gen. bij het Bossche Gerechts hof 1 maand hechtenis geëischt en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Zorg voor jeugdigo werkloozon. Er is te Venlo ter stede een commissie ingesteld, belast met de zorg voor jeugdige werkloozen. In navolging van onze Oosterburen bestaat het plan, voor deze slacht offers der slechte tijdsomstandigheden gedurende den aanstaanden winter eenige cursussen te doen geven in algemeene ontwikkeling, waarvan de kosten geraamd worden op f 1500 per winter-balfjaar. Ook aan den minister van Binnenl. Zaken werd een subsidie gevraagd, waarop tct heden nog geen antwoord werd ontvangen. B. en W. van Venlo hebben voorgesteld bij wijze van proef f 1000 daarvoor beschikbaar te stellen, wat bereids door den Raad werd goedgekeurd. Kantoorhouders by de P.T.T. Op Zondag 4 October j.l. hielden de kantoorhouders bij de P.T.T. van Noord en Midden Limburg een algemeene vergadering in Hotel Martens, Antoinslaan geopend met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen door den voor zitter der afdeeling Venlo van den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus". Deze besprak verder het hoofddoel dezer bijeenkomst n.l. de oprichting eener vakgroep kantoorhouders bij de P.T.T. in Noord- en Midden Limburg, aangesloten bij de afdee- lingen Venlo en Roermond van bovengenoemden Bond. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van het bestuur der vakgroep, hetwelk als volgt werd samengestelddhr. J. I. Paulissen, Blerick, voorzitter P. H. Stappers, Kessel, secretatis- penningmeesterJ. W. Zeijen, Swal- men, F. H. Ding-, Heijthuijsen en H. Bettinger, Horst leden. Hierna werden eenige punten welke op de algemeene bondsraadsverga dering inzake kantoorhoudersbelangen zullen behandeld worden, breedvoe rig besproken. Uit de vergadering werd er op aangedrongen dat de Heeren vertegenwoordigers der kan toorhouders alsnog verzocht zullen worden hun belangen met klem te verdedigen, vooral wat betreft de arbeidstijd der kth's. Om ongeveer 6 uur sloot de voor zitter der vakgroep de vergadering met 'n woord van dank tot de aan wezigen voor de gemoedelijke en zakelijke besprekingen, de hoop uit sprekend, allen en meer anderen die hier niet konden aanwezig zijn, over eenige weken na de algemeene bonds raadsvergadering, in Roermond weer te zien. Brutale roofoverval. Gisterenavond had te Geldrop een brutale roofoverval plaats, Ter wijl de weduwe B. Verstappen, wonende Heggestraat, alleen thuis was, kwam de 31-jarige J. V. S. wonende Poststraat, Eindhoven, die vroeger in Geldrop naast de weduwe had gewoond, deze bezoeken. Nadat zij samen geruimen tijd over aller lei zaken hadden gepraat, stond S. op en begaf hij zich naar een kast waarin de weduwe V, haar geld bewaart. Hij nam daaruit haar geld kistje weg- Toen de vrouw bemerkte dat hij zich hiermee uit de voeten wilde maken, poogde zij hem dat te ontrukken. Dit mocht haar niet gelukken. S. trok daarop een mes en gaf de weduwe drie steken, een in den hals, een in den pols en een onder 't linker oor. S. nam de vlucht door de tuinen met achterlating van zijn fiets, terwijl hij zijn portefeuille verloor. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen de buren toegesneld. Geestelijke en ge neeskundige hulp was nu spoedig ter plaatse. Nadat de vrouw voorzien was van de laatste H.H. SacramenteD, is zij in zorgwekkenden toestand naar het R.K. Gasthuis te Eindhoven overgebracht. Op aanwijzing van de weduwe is S. later in zijn woning te Eindhoven gearresteerd en naar Geldrop over gebracht. Hij legde onmiddellijk een volledige bekentenis af. In het geldkistje bevond zich slechts een gulden en veertig cent. Eon vreoselyk drama te wateringen. Om drie uui in den nacht van Zaterdag op Zondag ging de boe renknecht H. D, wonende in een klein afgelegen huis aan de Dorps kade te Wateringen, 20 minuten den polder in, met zijn patroon, den veehouder P. J. het land in om het vee te melken. Toen zij ruim een kwartier later terugkeerden, kwam de vrouw van D. gillend naar buiten, roepend, dat Haar beide kinderen vermoord waren. Onmiddellijk spoedde zich P. J. naar het dorp waar hij omstreeks half vier den burgemeester, den heer A. J. Verhoeven wekte en hem het verschrikkelijke feit meedeelde. De burgemeester vertrok terstond naar de plaats van het misdrijf. De burgemeester constateerde dat twee bij elkander ia 't bed liggende kinderen, een jongen van zes en een meisje van vier jaar de schedels waren ingeslagen. Inbeslugueming die niet veel hielp. In de Orteliusstraat te Rotterdam had Vrijdagmiddag een uitzetting en publieke verkoop van een inboedel plaats onder eigenaardige omstandig heden. Het huisgezin, dat een étage van het perceel in deze straat bewoont had geld opgenomen bij een voor schotbank. De afbetaling had langen tijd geregeld plaats, doch toen er nog slechts een schuld van f 17,50 restte, werd de man werkloos, waar door hij niet meer aan zijn verplich tingen kon voldoen. De voorschotbank stelde een pro cedure in, welke zij won, zoadat de inboedel in beslag genomen en op straat verkocht werd. Op een linnenkast werd 1 cent geboden en toen tenslotte de geheele inboedel verkocht was, had de ver koop f 1,77:/? opgebracht. De omstanders lapten allemaal een paar centen en brachten zoo het bedrag bij elkaar, dat aan den deurwaarder ter hand werd geste IJ. De familie kon haar meubels hou den. Ba vorst van Goleou'L De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, con cludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van mr. F. J. Leufkens, zich noemende „vorst van Geleen'', inzake zijn veroordeeling door de rechtbank te Maastricht wegens bet fietsrijden zonder belastingplaatje. In deze zaak zal de Hooge Raad op 2 November arrest wijzen. Tegen mr. L. werd thans weder een zaak behandeld en wel een be roep tegen een vonnis van de recht bank te Maastricht die hem veroor deeld heeft wegens het weigeren om zegels te plakken voor zijn dienst bode. Ook hier voerde hij het ver weer, dat men hem als Heer van Geleen nimmer voor den Nederland- schen strafrechter kan dagen. In de laatste zaak zal het O. M. op 19 October concludeeren. Door de tram overreden en gedood. Zondagavond kwam de heer van den Eertweg, een reeds tamelijk be jaard inwoner van Ophoven, bij Maeseyck, omstreeks half tien te voet van Roosteren. Op het punt, waar de tram een draai maakt, nabij de halte Dieteren, is hij waarschijnlijk door de lichten der uit Roosteren-Maas komende tram verblind en onder de tram ge raakt. Dr. Quix, uit Maeseyck, was spoedig ter plaatse en verleende ge neeskundige hulp. Een zijner beenen was versplinterd. Per ziekenwagen werd de onge lukkige naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij bij aankomst overleden bleek. Oppassen voor kouvatten- Dit jaar zal het koude jaargetijde naar alle waarschijnlijkheid vroeger inzetten dan gewoonlijk. En nu kan men wel door allerlei wetenschappe lijke proeven bewijzen, dat het weer standsvermogen van het menschelijk lichaam in alle jaargetijde even groot is, dat verandert niets aan het feit, dat de ongunstige invloeden, welke van buitenaf op het organisme inwer ken, sterker zijn. Onder die invloe den moet allereerst de koude genoemd worden. Als het lichaam uitwendig voldoen de tegen de koude beschermd wordt allereerst door doelmatig kleeding zal het inwendig ook wel genoeg weerstandsvermogen tegen de koude hebben om verkoudheid en allerlei ziekten niet te laten ontstaan. Het valt daarom te betreuren, dat vele vrouwen de eischen der mode voor laten gaan boven de eischen der gezondheid. Ontstaan een te groot verschil tus schen de temperatuur van het lichaam en die van de directe omgeving daarvan, dan zal het organisme nog trachten de noodige warmte langs chemischen weg voort te brenger, m.a.w. door verhoogde werkzaamheid der organen. Het is bekend, dat niet eerst bij een bepaalde lage temperatuur of bij een bepaalde kracht van den guren wind gevaar voor kouvatten optreedt. Als het lichaam in aanraking komt m;t lucht, water enz. van een lagere temperatuur, dan hebben de bloedva ten de neiging, zich samen te trekken om de natuurlijke warmte van het lichaam vast te houden. Deze samen trekking heeft tengevolge, dat het bloed zich meer binnen in het lichaam concentreert, terwijl tegelijkertijd der gelijke storingen in de bloedvaten ook kunnen optreden op gedeelten van het lichaam, die niet door de koude getroffen zijn. Soms is een zeer lichte afkoeling reeds voldoende om deze storingen teweeg te brengen en het kouvatten voor te bereiden. Zulke storingen in den bloedsomloop b doe ven ech'.er niet altijd kouvatten tengevolge te hebben. Wordt de vecdeeling van het bloed nog tijdig gereguleerd, dan is geen schade voor de gezond heid te vreezen. Het aantal menschen, dat volkomen onvatbaar is voor verkoudheidsver- schijnselen, is zeer klein, nauwelijks 10 pet. Verreweg de meeste men schen worden op bun tijd verkouden, volgens de statistieken gemiddeld 3.7 maal per jaar. Behalve de lage temperatuur is ook de vochtigheid van de lucht van grooten invloed. De maatregelen, om het lichaam tegen de koude te beschermen,/kun nen dan ook niet geregeld wórden naar den kalender, doch moeten'af hankelijk worden gesteld van het weer, dat toevallig heerscht. Als een verkoudheid zich begint te ontwikke len, dan kan zij door tijdige behan deling nog voorkomen worden. Het succes hangt echter niet, zooals velen denken, van het zweeten af, maar van de warmte. Deze warmte kan zoowel in- als uitwendig worden toegepast. Nadat men een warm bad geno men heeft, begeeft men zich te bed (het bed moet van tevoren aange- warmd zijn) en drinkt met niet te groote tu'schenpoozen heete thee of warme wija. In de thee kan men nog wat cognac of citroensap doen. Goede diensten bewijzen ook Pries- znitzverbandm om hals en borst. Hoe ongevaarlijk een verkoudheid ook schijnt, het is aan te raden er dadelijk wat tegen te doen. Sociale verplichtingen moeten dan voor een of twee dagen maar opzij gezet worden anders heeft men de kans veel laDger tijd noodig te hebfcea om de gevolgen van de verkoudheid te ovewinneh. Oorzaak en gevolg worden maar al te dikwijls met elkaar verwisseld Zoo is de winterlucht op zichzelf onschadelijk gevaarlijk zijn alleen de verkeerde levensgewoonten der menschen tijdens den winter, waar door zij het natuurlijke vermogen van hun lichaam, ook aan de ver anderde "weersinvlceden vk eerstand te bieden, ondermijnen. Alleen al om Jen toevoer van zuurstof is het noodig, dat men dagelijks in de buitenlucht komt, ook al is het weer slecht. Slechts zieken moeten thuis blijven. Even verkeerd is het, de kamers angstvallig af te sluiten van de bui tenlucht. Daardoor wordt meer ge vaar aangehaald dan door welk weer ook kan worden veroorzaakt. Zeer verkeerd is de mëening, dat de ka mers kouder worden, als er behoor lijk gelucht wordt. Kouder word ;bet in het geheel niet wel wordt de lucht grondig gezuiverd. Men ver geet nl., dat de kamer in ieder geval zichzelf lucht, maar dar,..., door den vloer heep 1 Dat is vooral het geval, wanneer in de kamer onder ons niet gestookt wordt. Een dergelijke „luchtverversching is uiterst gevaalijk, omdat zich in de reten tusschen de planken altijd vuil verzamelt, waarin de noodige ziekte kiemen zitten. De jarenlange ervaring in de sana toria voor longlijders, waar s'winters de resultaten veel beter zijn dan in andere jaargetijden, bewijst wel dat de winterlucht niet alleen ongevaar lijk, doch door haar zuiverheid zelfs geneeskrachtig is- Als men goed toe gedekt is, kan zelfs in de slaapkamer deze zuivere winterlucht geen kwaad doen. Zwakke of gevoelige personen dienen echter de kachel op de slaap kamer matig hard te stoken, terwijl het raam slechts een handbreed openstaat. Mettertijd is ook door een gelei delijk gewennen der huid aan koude- prikkels veel te bereiken. Hardings maatregelen moeten door gevoelige personen echter met groote voor zichtigheid worden genomen. De eenvoudigste middelen zijn koele of koude afwasschingen, douches en luchtbaden. Na de koele of koude afwasschin gen bij open venster aan te raden. Mocht na de afwassching het roodworden der huid en een gevoel van warmte uitblijven, dan is dat een bewijs, dat de temperatuur van het water te laag is geweest, zoodat in het vervolg minder koud water moet worden gebruikt. :ni 1 >r Ie v >ec 'OtC „ane gewciUar voorlage hoe \Ln i de tE33r I yg] strijd 1, is gewointfc om porc rustigtven Dele g dwin^oec om tfyoed lijkertijs spijsvf Zuljöel De ped lichistorm weldaj» m, organ Hetnde de M^pesi diingemoc door an soep Ajag tablett )est van so hoeve va reede p gemaa in kookt t is dat oj en bespa; Ver tt c en z, „i'i blokje|cm< zijn. Ii er een s nge leiding aalt krachtibo De es genoej h Magg; es bereid g stamp; dijl bewijz Als ;rd Arom; e ir flacom md( wordt ng spijze: iks van zo iog tig sa ago boveoirens de a[faaa( daardc ing deren, d. luxe, rijk voor Zijn tn spr. d gel* stellen erei soepe: pr< Te: z< rijke e fil die in Zwits p De ïag die ove 1 Kirba; een. v gundet in landbo de op nch grond illei liteit ten. gedeeh v de Fa mi staan ve kau. poo groent dot verrici m* met b inr; In 'ti n het met drijf, f Eenbpn; den i scheiq

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8