Heeren Ulsters Demi- saisons Regen jassen De Kippenhouderij op het platteland W eekoverzicht. Waar is de grootste keuze Waar koop ik 't voor- deeligst Waar vind ik de modernste dessins Waar de beste afwerking en pasvorm Groote Straat Telef. 92 Men zie onze Etalage Zondags tot 6 uur geopend. Veulenmonstering. Zaterdag 10 October 1931, No. 41. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Rogge als graanvoer. VRAAG Daar de rogge zoo laag in prijs is, zou ik gaarne ver nemen, wat u er van denkt, als ik b.v. 1/4 gedeelte van het hardvoer uit rogge laat bestaan. Of is dit voor de kippen een minder gewenscht voer? Ik teel zelf rogge genoeg en ze brengt maar heel weinig op. Uit Overloon. ANTWOORDRogge wordt door de kippen niet graag gegeten Ze bezit een harden bast en deze is niet gemakkelijk verteerbaar. Het zetmeel van de roggekorrel zwelt het meest van alle graansoorten en kan hierdoor storingen in de spijs vertering teweegbrengen. Ook verzuurt rogge het gemakke lijkst van alle graansoorten. Te veel gebruikt, kan ze de dieren gauw van streek brengen. Vroeger werd in België een groot percentage roggemeel onder het och- tendvoer gemengd, doch wanneer men de samenstellingen ziet, welke daar thans gebruikt worden, dan mist men er het roggemeel absoluut. Dit komt, omdat de pluimveeteelt de laatste jaren veel verbeterd is en men meer werk is gaan maken van goede rantsoenen. Als ik u was verkocht ik de rogge en nam daarvoor in de plaats mais, dan is u nog goedkooper uit en tevens beter. Je moet niet zelf gaan mengen; wat het ochtendvoer betreft. Waarom kruist men niet met een W. L.-haan VRAAG Van de week waren wij met eenige kippenhouders in ge sprek over de piepkuikenfokkerij, waaraan hier nog betrekkelijk weinig gedaan wordt. De een zeidat het goed loonend was, want voor 14- weeksche piepkuikens was nog f 1.35 betaald, een ander meende, dat er geen winst aan zat. Wat is uwe meening Mij werd opgedragen, deze vraag door u in Peel en Maas te laten beantwoorden, waaraan u, naar ik vertrouw, gaarne voldoen zult. Het uitbroeden van piepkuikens geeft veel teleurstelling, werd er ge zegd. Dikwijls nog geen 40 pet. uit komt, '1 oen merkte een ander op, dat het beter zou zijn de N. H. Blauwen le kruisen met een vurigen W. L.-haan. Dat zou toch ook goede flinke kuikens geven, meende men, want de kuikens uit een krui sing tusschen licht en zwaar zou hellen over naar het laatste. En in elk geval zal de bevruchting toch veel beter zijn. Ik zei ook hierover uw meening te vragen. En dit doe ik te liever, daar mij de kippen houderij ook zeer interesseert, al beD ik maar een burger, die slechts 17 kippen met 1 haan houd voor eigen gebruik. Uit Venray. ANTWOORD Gaarne voldoe ik aan uw verzoek. Zoon onder ling gesprek over de kippen en wat daaraan vastzit, kan wel interessant en zelfs ook leerzaam zijn. Toch moet men daarbij voorzichtig wezen, want de meeste menschen trekken zoo licht conclusies. Vandaar het groote verschil van meening tusschen de kippenhouders onderling. We zullen beginnen met de eerste vraagIs de piepkuikenfokkerij loonend, als de kuikens per 14 weken f 1.35 opbrengen. Het kuiken zal, bij aankoop wel ongeveer 35 cent hebben gekost, als men alles rekentwanneer men zelf broedt, en het valt wat slecht uit, misschien nog meer. Maar enfin, laat ons het aankoopbedrag vaststellen op f 0.35. Dan blijft er nog f 1 over. Veertien weken bevatten ongeveer 100 dagen. Het wordt dus 1 cent per dag en per kuiken. Daar kan men het goed voor houden bij de tegenwoordige voe- derprijzen, doch de kwestie is maar of het allemaal al langs een leien dakje gaat, d.w.z. of men geen tegen slag krijgt. Dat wordt gewoonlijk over het hoofd gezien. U moest eens weten, hoeveel een daagspiepkuikens er hier en daar doodgaan, voor ze verkoopbaar zijn! En dat zegt men niet 1 Wie niet buitengewoon goed in gericht is, en wie geen rouline heeft in het opfokken van groote koppels kuikens, die dopt beter er niet aan te beginnen. Ook zakken de prijzen zeer. Uw zegsman spreekt van f 1.35, dat zal dan 90 ets per kilo geweest zijn, veronderstel ik. Maar de prijs is thans reeds beduidend lager. Het aanbod van piepkuikens wordt veel te groot ten opzichte van de vraag. U kunt wel begrijpen, dat er steeds minder menschen over blijven, die piepkuikens kunnen eten. Ik vrees, dat menigeen, die er aan be gint, dezen winter weinig, winst zal maken, en degenen, die er niet speciaal mee op de hoogte zijn, er een strop aan kunnen hebben. In elk geval is het geboden, zeer klein te beginnen. Nu de 2e vraag Waarom niet kruisen met W.L. haan Mijn ant woord luidt Leghornhanen hebben gele pooten en geel vel. Deze kleur brengen ze bij kruising met witvellige N. H. Blauwen op de jongen over. Gele pooten en geel vel zijn n.l. overheerschend op witte pooten en wit vel. En men verlangt nu eenmaal bij voorkeur witvellige kuikens. En dat zal bij het vergroote aanbod natuur lijk nog erger worden. Ook zetten deze kruisings-produc- ten niet zoo gauw tot vet aan. Dus: minder gewicht en minder kwaliteit" Een Sussex-haan, die ook goed bevrucht, zou eerder in aanmerking komen. Het is immers bekend, dat Sussex-hanen, ofschoon ook tot de zwaardere rassen behoorende, beter treden dan vele hanen van het N. H. Bl.-ras. Ze hebben ook wit vel en witte pooten. Dat de piepkuikens hier te lande in den gepasseerden winter en het vroege voorjaar zoo'n mooien prijs opbrachten, moet voor een groot gedeelte op rekening gesteld worden van het feit, dat er vele zijn opge kocht door België, waar de eigen fokkerij zoo bijzonder slechte resul taten had opgeleverd. Maar nu de crisis steeds erger wordt, vrees ik, ook in verband met de mogelijk, dat België niet zoo veel meer zal afnemen, geen schitterende vooruitzichten. Als jullie nou weer eens samen zit te boomem moet je mekaar maar niet te veel opwarmen. Toch ver heugt het mij. dat u me bovenge noemde vragen gesteld hebt. Ge hebt uw secretariaat uitstekend vervuld en zult dus wel herbenoemd worden, als jullie weer bij mekaar komt. U en den anderen mijn beste groet. Er zyn 225 000 werkloozen in ons land. De werkgelegenheid van 1500 arbeiders in Oss bedreigd Kapitalisme en Oorlog. De N.O C. loterijen z\jn mislukt. Slachtoffers van moord en brand. De methode van arts Bendien faalt! Het is niet gemakkelijk om het aantal werkloozen in ons land precies vast te stellen slechts uit de cijfers, die de vakbonden verstrekken, de arbeidsbeurzen en de bureaux voor maatschappëlijken steun, kan een globale schatting worden opgemaakt. Men kan aannemen, dat op het oogenblik circa 225.000 Nederlanders werkloos zijn en de verwachting is, dat dit aantal in den komenden win ter nog aanmerkelijk zal stijgen. Voor sommige gemeenten is de omvang der malaise een ramp ge worden, die de gemeentefinanciën volkomen ontwricht. De Brabantsche stad Oss zal zich misschien weldra bij die gemeenten gevoegd zien, omdat de stopzetting van eenige groote fabrieken daar, tot het Unilever- Concern behoorende, en overbrenging van de bedrijven naar Engeland, wordt overwogen. Het is een der schaduwzijden van de trustt-vorming, dat geld uitsluitend doel wordt, de bescherming van het kapitaal de eenige zorg, terwijl maat schappelijke wenschen, nooden en behoeften, en economische streek- belangen, niet worden geteld. Onder zulke omstandigheden moet het verzet groeien tegen het kapitalistische stelsel. Als straks in Oss weer 1500 arbeiders op straat komen, dan zal de nood in dat stadje schier ondrage lijk worden en de bodem bereid zijn om er haat op te laten kiemen tegen het kapitalisme. Al beteekent de macht der socialis ten nog niet veel in het Brabantsche, er is daar een Roomsch radicalisme aan het groeien, dat óók rood van kleur is. Een aantal Brabantsche bladen heeft zich een terminologie geëigend, die voor zoover het sociale vraagstukken betreft, dik wijls niet van de socialistische pers is te onderscheiden. De Haarlemsche bisschop, de als Warmondsche hoogleeraar in de sociologie vermaard geworden prof. Aengenent, heeft er dezer dagen in eeü rede op gewezen, hoe gebruikelijk het in sommige katholieke kringen is geworden om te spreken van „het kapitalistische stelsel moet verdwij nen", wat hij als socialistische uitings wijze en strijdig met de kerkelijke leer natuurlijk veroordeelde, zonder nochthans zijn eigen critiek te sparen op een productiewijze, waarin aan het kapitaal, speciaal het geldkapitaal, een te groote rol wordt toegekend en te weinig beteekenis aan den arbeid. Zoo streven alle richtingen op haar eigen wijze naar een oplossing van de huidige moeilijkheden. De sociaal-democraten met de N. V.V.-ers hielden een demonstratie- congres, waarin het kapitalisme natuurlijk nog heel wat radicaler werd afgemaakt. Toch zijn daar door de oude en beproefde leiders ernstige vermaningen geuit, die tot voorzich tigheid aanspoorden. In ons land, zoo maakten ze duidelijk, kan geen partieele oplossing van de wereldcrisis tot stand komen, we moeten hier méé, op en neer, met de rest der internationale ge meenschap. En daarom zou het on verstandig zijn om hier al vast brokken te gaan maken. Dan zouden de arbeiders slechts de ernstigst getroffen slachtoffers zijn. We moeten mee helpen stuwen, zoo werd er aan de massa betoogers geleerd, om te komen tot een plan matige wereldproductie. En we moeten gaan tornen aan de kapitalen voor „Oorlog". We zullen straks in de Kamer al vast 25 pCt. vermin dering van de Oorlogsbegrooting voorstellen riep Albarda uit. En met 50 pCr. gaan we óók accoord vulde hij aan. „Geen cent krijgen ze meer 1" werd er geroepen. Dat was alles heel erg... demon stratief. Als men nu ook „Oorlog" eens meer planmatig te lijf ging, een beetje meer redelijk en doordacht, dan zou men het misschien verder brengen dan met deze heftige arm zwaaien in... de lucht De N.O.C.-loterijen zijn een vol slagen mislukking gewordenhet publiek heeft geweigerd om de 80.000 loten a f 2.50 af te nemen, die een uitzending van Nederlandsche sport- vertegenwoordigers naar de Olym pische Spelen moesten mogelijk maken. Van dat laatste komt dus niets, wat een nieuw brokje leed beteekent, waar we echter bést over heen zullen komen Van leed gesproken... Dat heeft er geheerscht in dat ongelukkige gezin in Rotterdam, vader, moeder en drie kinderen, huizende, levende, slapende in één kamer, te midden van wat lompen. Totdat het vuur zich over de ongelukkigen erbarmde. WAAR? Op al deze vragen luidt het antwoord: bij GEBR. JEUKEN 171 Vader en moeder gingen de eeuwig heid in zonder weet omtrent het lot der kinderen. Ze zijn gegaan, allen tegelijk en mét elkaar, Ons dunkt, dat die stakkerds het meeste leed vóór den brand hebben gekend. Anders was dat in het Zuid- Hollandsche dorp Wateringen. Jonge menschen, op den vloed der tijden afgedreven van hun geboortestreek naar een vreemde plaats, waar ze zich onwennig voelden tusschen de menschen. Geen vrienden en geen omgang. De man had zijn werk ten minste nog, de vrouw slechts het vreemde om zich heen en de een zaamheid, die anders was dan de eenzaamheid van haar Drenthe, En toen... De justitie durft het nog niet zeggen, en wij ook niet, en gij, lezer, ge zegt het óók niet, omdat het hier een moeder geldt en haar eigen kinderen. Maar we voelen het... En onderwijl wij vergeten, zullen twee menschen, anders dan daar in Rotterdam dat verschrikkelijke nog een leven lang met zich blijven meedragen, in hart en hoofd, door de nevelen heen We schijnen het nu' toch te moeten aannemen, dat de methode van den arts Bendien waardeloos is, voor wat de vroegtijdige kanker-diagnose be treft en evenzeer zijn methode van bestrijding der ziekte. Jammer, en dubbel jammer voor degenen, in wier hart de hoop was gewekt. Nadat een Engelsen onder zoek de waardeloosheid van een en ander had geconstateerd, leidden Nederlandsche controle-proeven tot eenzelfde resultaat. Wat intusschen gebleken is om trent de „methoden", die arts Bendien aanwendde om tot „zijn" methode te geraken, heeft meer schade aan zijn persoonlijkheid gedaan, dan de mislukking op zich zelf zou recht vaardigen. Er is veel gepraat over dé zaak, hoe meer er nu maar over ge zwegen gaat worden, des te beter. In vele opzichten! 1 October had te Horst aan de Oude Lind, de jaarlijksche veulen monstering plaats van de afstamme lingen der tot de hengstenassociatie Venray, Horst en Sevenum behoo rende hengsten Cavalier de Grubben B 696 Comte de Flandre B 1272 en Carnaval d'Ahéa B 907. De prijzen werden toegekend als volgt Categorie I. Merrieveulens geb. 1931, afst. Cavalier de Grubben le Rika de Helpeney, eig. J. Soberjé Horst2e Jet van Oostrum, eig. Jos. Thielen, Oostrum 3e Cavalina van Leunen, eig. J. van Meyel, Venray, Deurnesche weg 4e Betsy, eig. J. Rambaghs, Castenray 5e Cavalina van Schoorveld, eig. H. Geurts, Maasbree. Categorie II. Merrieveulens geb. 1930, afst. Cavalier de Grubben le Marie, eig. G. Dinghs, Casten ray 2e Cavaline, eig. Fr. Hendrikx Wanssum 3e Cavaline de Tongerlo eig. W. Lucassen, Sevenum 4e Lies eig. L. Verhorstert, Sevenum. Categorie III. Merrieveulens geb. 1929, afst. Cavalier de Grubben le Cavaline de Giesenhof. eig. J. Raedts, Sevenum2e Rosa, eig. P. J. Hanssen Broekhuizenvorst 3e Mirza, eig. L. Tacken-Hanssen. Meterik4e Roza, eig. A. Gielen, Sevenum 5e Roza de Thissenhof, eig. P. J. Mtchels, Horst. Categorie IV. Merrieveulens, geb. 1931, afst. Comte de Flandre le Bectha, eig. Fr. Hendrikx, Wanssum 2e Comtesse van Grutjes eig. Wed. G. v. d. Goor, Sevenum 2e Elza van Koekerse, eig. H. van Enckevort, Sevenum 3e Bertha, eig. Kind. Huijs, Sevenum 3e Mia van Oostrum, eig. Jos. Thielen, Oostrum •le Elisabeth v.d. Heibloem, eig. Jos Geurts, Heide4e Rieka v. Giemhof eig. P. H. Muysers, Merselo. Categorie V. Merrieveulens, geb. 1930, afst. Comte de Flandre le Ella, eig. Jan Maessen, Yssel- steyn2e Comtesse, eig. P. J. Vul- lings, Horst3e Liza, eig A. Tielen America. Categorie VI. Merrieveulens, geb. 1929. afst. Comte de Flandre le Rosa de Rooth, eig. P. J. Cox, Horst 2e Roza de Eikelenbosch, eig. P. Driessen, Horst. Categorie VII. Merrieveulens, geb. 1930, afst. Carnaval d'Ahéa le Brunette, eig. P. Claessen, Ysselsteyn; 2e Roza, eig. P. J. Vul- lings, Horst.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6