Iü twee werelddeelen JZeéof De puntjes op de i Ons Weekpraatje. FEUILLETON Gemengde Berichten JlRugpyi tl Wat men zooal leest Zaterdagavond (daags voor de kermis) had de verdeeling plaats der spaargelden van vier alhier be staande spaarclubs. Verdeeld kon worden de mooie som van pl,m. f 5500. We hebben in dat korte, maar veelzeggende stukje enkele woorden anders laten drukken, om des te beter te laten uitkomen, hoe droevig dat berichtje is. vijfduizend en vijfhonderd gulden, te verdeelen over de leden van vier spaarclubs, daags voor de kermis en dat in cnzen tijd Dat zijn geen spaar-clubs dat zijn clubs van verkwisting. Van onverantwoordelijke, hemel tergende verkwisting. Werkeloosheid, armoede, gebrek, groote zorg voor de naaste toekomst zelfs 5500 om op te maken op de kermis van een dorp 1 Hoogstwaarschijnlijk door jongelui die verkeering hebben of er althans voor de kermisdagen met een meisje op uit zullen gaan. Op den rand der guldens staat „God met ons", er moest ook nog op staan „spaar mij Spaar mij, want ik ben te goed om i weggesmeten te worden met tiental len, met honderdtallen, met duizend tallen, waar ik voor de toekomst honderdmaal nuttiger zaken zal noodig zijn. „Spaar mij" jongen, meisje, dat binnen afzienbaren tijd huwelijks plannen heeft, en leg me terzijde tegen den tijd, dat misschien de nijpende zorg voor het dagelijksche brood aan uwe deur komt kloppen. „Spaar mij", waar misschien uw vader of uw moeder zich het hoofd breken met de vraaghoe zullen we den winter doorkomen „Spaar mij" en laat me niet verzinken in den altijd hongerigen muil van het vraatzuchtige beest, dat lol heet... „Spaar mij" of geef me liever weg aan die honderden, die duizenden in stad en dorp, welke het getierelier van het kermisrumoer hooren moeten terwijl de beurs voor het huishouden zoo goed als leeg is, terwijl de kin deren nieuwe schoenen en kleeren moesten hebben, terwijl er nog geen brandstof is en warme spreien over de bedjes der kleine bloedjes, terwijl tien-, honderdtallen guldens in één dag wegvliegen aan den dans, de caroussel, drank enz. Kermis eens in het jaar mag er zijn. maar dan in alies met veel grootere matigheid. Spaarclub uw naam is club van verkwisting. Volksverwildering. Wat men zooal hoort Heel toevallig kwamen we voorbij een groep werklieden, die langs den weg gezeten, schaftijd hidden, toen er van de tegenovergestelde richting een juffrouw op de fiets voorbij kwam Men kon het 2ien aan de dame ze haastte zich in de groot ste verlegenheid, om toch maar spoedig langs te zijn. Want langs de heele lengte van den weg, waar het mansvolk gezeten was, werd ze nageroepen, hoewel de juffrouw op geen enkele manier daar aanleiding tce gaf, noch door hare kleeding, noch door haar kijken of door iets te zeggen of te lachen, of iets van dien aard. Waarvan dat naroepen Waarom (wellicht) die (walgelijke) taal Waar om die onbeschoftheid Waarom die juffrouw niet met rust gelaten Waarom moest die dame hoogrood kleuren, toen ze voorbij die mannen en jonge kerels kwam O, die akelige ruwheid des ge- moedsDat afschuwelijke gebrek aan schaamtegevoel, tegenover het vrouwelijke Die walgelijke verwil dering, welke de een van den ander leert, en waarin men een „held" meent te zijn, wanneer de een dat naroepen nog beter kan dan de ander wanneer de een het nog pikanter weet te zeggen dan de ander. Hoe vermoordt men aldus langzaam maar zeker alle schoone en edele en fijne en warme gevoelens, om zijn gemoed te verharden, het „van de straat" te maken en van de achterbuurt. verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk werken de purgeermiddelen, doch de een normale ontlasting gevende 9. Eenvoudig en bescheiden, vroom en zachtzinnig, geleerd en nederig eerde hem het volk als een heili ge en weldra ging de heele stad bij den vromen pater te rade, in alle moeilijke omstandigheden, en vroeg om zijn gebed zoo machtig bij God. Toen brak de Fransche Revolu tie uit. In naam der vrijheid, werd van duizenden de vrijheid geroofd. Vrij was de ondeugd, de schan de, de zonde, het moorden en alle kwaad. Verboden was het God te dienen kerken te bezoeken, te bidden. Vrij was men de gemeenste schand daden te bedrijven. Verboden was het de deugd te beoefenen, en het goede te doen. Geen kloosters meer! geen pries ters, geen kerken, geen godsdienst meer. En op het altaar plaatsten men slechte vrouwen, het uitvaagsel der maatschappij, de schande, het eer- looze hunner sekte. Die werd vereerd, bewierookt, tot God of Godin verheven. Voor Toen in 1914 de Europeesche legermachten na jaren van voorbe reiding zich eindelijk sterk genoeg waanden en het risico van een ver deren wedstrijd in bewapening niet aandurfden, sloegen ze ferm op el kander in en zoo raak, dat de strijd naar algemeene opvatting niet langer dan zes weken zou kunnen duren. Dan zou het geld op zijn Maar het geld bleef vloeien, hoe wel niemand begreep, hoe de finan- cieele goochelaars de truc in elkaar zetten. Vier jaren duurde de strijd 1 Twintig millioen dooden vielen I De „Wapenstilstand van Novem ber 1918" heette bet einde te zijn van het bloedige en hartstochtelijke avontuur, waarin Europa zich had gestort. Maar de wereld bleef ontredderd, groote stukken Duifsch gebied ble ven bezet, het verwachte na-oorlog- sche herstel bleef uit en de wereld voelde, hoe de oorlog eigenlijk nog werd voortgezet met allerlei duistere methoden; de oorlog woedde nog hardnekkig op politiek-militair, maar vooral op economisch en financieel terrein. Toen kwam de gedicteerde Vrede van Versailles als definitief einde van den wereldoorlog. Het bleek een illusie De oorlog werd voortgezet langs Rijn en Roer en er ontstond een worsteling om de financieele opper macht. Aan de onthutste menschheid werd meegedeeld, dat men den oorlog aan het liquideeren was Daar zijn we tot heden mee bezig gebleven, zonder dat het werkelijke einde in 't zicht kwam. We kregen Dawes- en andere schuldregelingen. Ze heetten: het einde van den oorlog. Conferenties werden gehouden in Genéve, het einde van den oorlog. In Locarno, het einde van den oorlog In Den Haag, het einde van den oorlog De wereld werd gelukkig gemaakt met een Kellogg-pact. Er zou „nooit meer oorlog" zijn, maar... het einde van den jongsten oorlog was er nog niet. De oorlog in de loopgraven had directe menschenlevens geëischt, maar de geniepige voortzetting van den strijd op economisch en financieel terrein zaaide gebrek, leed en kom mer in de huisgezinnen van milli- oenen, voor wie geen werk was en geen brood. Zestig zelfmoorden per dag, zegt de statistiek van heden. De oorlog is voortgezet met en om het goud, goud, waaraan het bloed zit van de wereldellende. Frankrijk en Amerika zijn op het oogenblik de overwinnaars. In die landen zijn nu twee derden van den wereld-goudvoorraad vergaard. Nu eindelijk 1 Nu worstelt de wereld in den eindstrijd van den oorlog De partijen hebben zich intusschen al lang anders gegroepeerd. Het geslagen Duitschland en het machtige, oorspronkelijk overwinnen de Albion hebben zich vereenigd in den nood, ja, alle volkeren kruipen bijeen om zich te beschermen tegen de twee eind-overwinnaars: Frankrijk en Amerika, waarheen door de finan cieele goocheltoeren de wereld-goud voorraden zijn weggespoeld. Naar de pottende Franschen, die hun welvaart zelfs niet met eigen kinderen willen deelen En naar de Amerikanen, die immer twee goden hebben gekend de dollar en God in den Hemel, voor zoover Die laatste hun dienstig kon zijn, om aan de eerste godheid meer glorie te verleenen. De eindstrijd van den wereldoor log gaat nu gestreden worden onder dezelfde uiterlijke omstandigheden, waarmee bij begon: gesloten beurzen. Nog heeten Frankrijk en Amerika overwinnaars. Maar nu gaan we het einde beleven van alles en hopelijk gaan we nu komen tot een beter herbegin. Het besef zal worden her boren, dat de wereld in haar geheel een ietsje kan geheel een ietsje kan weg hebben van een aardsch paiadijs maar dat de wereld in haar geheel nimmer een hel kan zijn, met slechts een paar paradijsachtige vlekjes er op. Een paradijs temidden van een hel is onbestaanbaar. die knielde de menigte, deRegee- ring Ook Maastricht kreeg zijn deel van dat alles. De kloosters werden opgeheven. Wat Joseph de tweede van Oostenrijk nog laten besiaan, werd nu onderdrukt, uitgejaagd en verdreven, geplunderd en verbeurd verklaard. Het klooster in de Pieterstraat onderging het zelfde lot. Toer. men het'door het volk als een genadebeeld vereerde beeld van den H. Anlonius, in weerwil van Revolutie, Regeering en Sans culotten, te midlen van het bid dende volk, plechtig overbracht naar de Sinte Mathijs toen volgde Pater Lambertus weenende. Hij was de laatste der kloosteringen. Hij ging met den beschermhei lige, die zijn intocht deed in de kerk waar zijn beeltenis nog staat en nog trouw vereerd wordt, sinds meer dan honderd jaar, en waar de verkering als een grondtrek vormt van het Maastrichtsche volks karakter, zoo als de oefeningen der negen Dinsdagen vooral bewijzen, hoewel de Dinsdag in elke week steeds Ir. grooten getale de geloo- vigen drijft naar de Sinte Mathijs. Pater Lambertus kreeg zooals alle kloosterlingen een niet noe menswaard pensioen. Hij was zoo arm, dat hij geen priesterkleeren kon aanschaffen. De moeder van Anneken zorgde loen voor hem zoo goed als het maar ging. In de Gubbelstraat stond een klein huisje, Benoemingen in liet Bisdom Roermond. Z. Hoogw. Exc. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den weleerwaarden Heer J. A. Kusters als pastoor te Echterbosch en ziekteverlof aan de weleerwaarde Heeren P. J. Nysen als recto der Vroedvrouwenschool te Heerlerbaan, J. H. A. W. Thissen als kapelaan te Linne, en Chr. G. G. Jonkers als kapelaan te Baarlo »n heeft benoemd tot pastoor te Echterbosch den weleerw. Heer P. J. H. Seegers, tot pastoor te Griendtsveen den weleerw. Heer J. E. H. Schreurs, heeft belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Neerbeek-Beek den weleerw. Heer F. F. F. Kryn te Meers EIsloo den weleerw. Heer H. A. M. Leesens heeft benoemd tot kapelaan te Maasbree den weleerw. Heer M. J. F. Arts, tot kapelaan te Horst den weleerw. Heer M. A. P. E. van den Bosch tot rector der Vroedvrouwenschool te Heerlerbaan den weleerw. Heer M. J. G. Durlinger, en van het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond den weleerw. Heer V. H. Kellenaers; tot kapelaan te Maastricht (Witte vrouwenveld) den weleerw. Heer W. A. Wolf. te Baarlo den weleerw. Heer P. G. van Enckevort, te Nederweert den weleerw. Heer P. P. M. J. Geraets, te Melick den weleerw. Heer M. J. Gilissen, te Spekholzerheide den weleerw. Heer P. M. de Groot, te Kerkrade (H. Lambertus) den weleerw. Heer C. M. J. H, E. Hennekens, te Lotttim den weleerw. Heer G. H. H. Hermkens, te Tegelen (H. Martinus) den wel eerw. Heer P. A. H. Loonen, te Heerlerheide den weleerw. Heer V. L. S. Ramakers, te Maastricht (H. Mathias) den weleerw. Heer L. J. Roumen, te Roermond (Kathedraal) den wel eerw. Heer H. K. E. von Schwar- zenberg, te Maastricht (H. Hubertus) den weleerw. Heer A. C. Theunissen, te Linne den weleerw. Heer H. H. Thyssen, te Spaubeek den weleerw. Heer G. Vranken, tot rector van Maria-Roepaan te Ottersum den weleerw. Heer J. Th. Reintjens, de veertien laatsten priesters van het Seminarie. dat eigelijk aan de kerk van Sinte Mathijs behoorde, daar nam hij zijn intrek met eenige armoedige meubelen, richtte zich toen in zoo goed het ging, en leefde er zoo stil mogelijk. Eerst betrok* hij eigelijk maar een paar kamers en dat was ge noeg. Niemand begreep, hoe Pater Lambertus, van het weinige dat hij bezat, nog kon aalmoezen ge ven, nog anderen kon weldaden bewijzen. Maar hij had zoo wei nig noodig. Studeeren, bidden, wel doen, God dienen in één woord, en dienst doen in de Sint Mathijs, want priesters waren er toen niet veel, en zijn bereidwilligheid werd op hoogen prijs gesteld, terwijl de Kerk, al was het ook niet veel, ze gaarne beloonde, en hem hielp in zijn onderhoud voorzien. En zoo leefde hij gerust en te vreden, armoedig, maar met wei nig behoeften en was een bron van zegen rondomme. Hier in dit kleine huisje was hij grijs en wit geworden en de rimpels op zijn voorhoofd ontelbaar. Maar armoede had hij eens be loofd en arm wilde hij blijven tot aan zijn dood, naar het voorbeeld van den H. Franciscus, den stich ter der orde der Minderbroeders, zijn voorvader en voorganger en onovertroffen voorbeeld van armoe de en deugd. Er was niets opvallends in zijn verschijning. Hij was lang en schraal. Iets Auto-ongeval. Dinsdagmiddag 4 uur reed de heer Engels uit Venlo met zijn auto onder de gemeente Meyel waar schijnlijk door verkeerd uitwijken voor een anderen auto in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom. De auto werd totaal vernield. De heer E. bekwam eenige lichte kneuzingen. Zijn tienjarig dochtertje liep inwendige kneuzingen en een hersenschudding op. Beide gewonden werden naar het ziekenhuis overge bracht. De wagen werd totaal ver nield. Limburgsclie Burgerwachten. Zondag j.l. werden te Sittard de jaarlijksche wedstrijden der Limburg sche Burgerwachten besloten met een algemeene vergadering van alle Lim- burgsche afdeelingen, onder voorzit terschap van mr. van Oppen, burge meester van Maastricht. Het woord werd gevoerd door Pater Dr. Rena- tus Ritzen O.F.M., die in een enthousiaste rede het onderwerp „Burgerwachters weest waakzaam behandelde. Op deze vergadering vond ook de prijsuitdeeling plaats. De groote wisselbeker, welke geschonken werd door Notaris Haffmans, lid van de Eerste Kamer, werd uitgereikt aan de burgerwacht Meersen. Een wissel- prijs, beschikbaar gesteld door den Commissaris der Koningin, ontving de Sittardsche Burgerwacht. Onder de aanwezige autoriteiten werden o.m. opgemerkt de Commis saris der Koningin in Limburg, Baron van Hövel tot Westerflier, de bur gemeesters van Sittard en Venray, Kolonel Jans, Overste Froeling, Majoor van Nynatten en Majoor de Quay. Huldiging van Dr. Poels. Heerlen, 20 Sept. Heden Zondag is hier Dr. Poels op waarlijk groót- sche wijze gehuldigd, bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. In het feestelijk versierde Ons Volks huis waren met de afgevaardigden van den Limburgschen Werklieden- bond tal van autoriteiten aanwezig. We noemen slechts: Mgr. Dr. Bau- duin, vic.-generaal van het bisdom Roermond, als afgevaardigde van Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen en den Mioister-president Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Kanunnik Van de Venne begroet te de aanwezigen, in het bijzonder de eeregasten en 'herdacht het lid eere-comité Mgr. dr. Nolens. Spreker deelde mede, dat voor het dr. Poels fonds voor de vorming van jeug dige arbeiders aan de te stichten Sociale Hoogeschool reeds f41.000 bijeen was, doch ieder kan nog zijn gave zenden, adres: dr. Poelsfonds, Kerkrade. Mgr. dr. Bauduin sprak namens den Bisschop van Roermond erken ning, waardeering en dankbaarheid uit voor den socialen arbeid van dr. Poels. De minister president jhr. Ruys de Beerenbrouck, dankte al* leider der regeering, dr. Poels voor diens werk. Woorden van huldebetoon werden gesproken dóór den commissaris der koningin baron Van Hövell tot Westerflier den heer Venullingen commissaris des konings in Belgisch Limburg, het Eerste Kamerlid De Bruyn namens de Katholieke Arbei dersbeweging van Nederland, het Rijksdaglid Jos. Joos, burgemeester Frans van Cauwelaert van Antwer pen, den burgemeester van Venray. den heer Stins namens den R. K. Mijnwerkersbond en den heer Maen- nen namens den Limburgschen Werk- liedenbond. Burgemeester van de Loo van Venray bood namens de inwoners van Venray hunne bijdragen aan en het album der deelnemers uit de geboor teplaats van Dr. Poels, waar de op richting van een Dr. Poelsfonds groote instemming vond. Er vormde zich een plaatselijk comité en zoo goed als alle huisgezinnen uit Venray droegen naar vermogen bij, een to tale gift van f1660. buitengewoons verstorvens lichtte uit het heele wezen. Deze man leefde voor God, dat zag men, zijn streven had geen ander doel. Zijn oogopslag vooral tref u. Het was als of hij niet tot deze wereld behoorde, en als uit een andere wereld kwam, waarvan hij nog geheel vervuld was. Zijn oog had iets dieps, klaars, zoo in het oneindige blauw. Het kortgeknipte, ietwat borstelig haar stond vast, zoo als twee dikke wenkbrauwen, wit als het haar en diepe rimpels doorploegden het bij na witte gezicht, en bogen de mondhoeken diep om, terwijl de opgeheven kin, en min of meer geknepen lippen, van veel door stane leed spraken. Zijn kleederen, afgedragen maar zindelijk, hingen hem om het hoe kige lijf, een soort van zeer lange jas, maar toch geen toog, zij wilden maar niet passen, hoelang hij ook reeds het kloos ter verlaten had, hij was voor de kloosterpij gemaakt.. Ze was in een kast, zorgvuldig opgehangen en scheen op de terugkomst van betere tijden te wachten. Een gewone hoed was zijn hoofd deksel, en als hij zoo naar de kerk ging of uit de kerk terug kwam, dan wandelde hij als in ge dachten. Andere wegen kende hij niet. „Die heilige Pater Lambertus van Sinte Mathijs", zoo was hij bekend door de gansche stad. Een overblijfsel uit de lijden van Dr. Poels zag er tegen op om te worden gehuldigd. Hij voelt zoo bet verschil van hetgeen hij is en moest zijn. Spr. verklaarde een buiteuge- woon gevoelig mecsch te zijn. Doch het meest dankbaar is spr. aan de arbeiders. Dat 2 mijnwerkers in de schudgoot in de mijn een Onze Vader voor hem hadden gebeden, is hem voor alles waard. 'Voor beiden heeft hij het H. Misoffer opgedragen. Wat Dr. Poels ook zoo appreci eerde is, dat ook niet-katholieken meedoen. Want groote dingen kun nen we niet alleen tot stand brengen. Spr. zou niets liever zien, dan dat allen in één organisatie kwamen. Doch wij, katholieken, zijn niet de schuld, dat we niet één vakorganisa tie hebben. Spr. is allen, zonder on derscheid, hartelijk dankbaar en dank te voor het tot stand komen van het fonds, waardoor wij ontwikkelde leiders zullen krijgen. Het fonds moet dienen om flinke jongens te helpen flinke leiders te worden. Sprekende over de wereldcricis zeide spr. nog, dat ook de arbeiders mede de lasten zullen moeten dragen, doch niet dan in de uiterste nood zaak. Spr. hoopte nog, dat hij een beetje mag gaan gelijken op hetgeen ze van hem geschreven en gezegd hebben (langdurig applaus). Tusschen eon betonmolen bekneld geraakt. Dinsdagmiddag had in de machi nefabriek der firma Mulders te Te- gelen een ernstig ongeluk plaats. De 25-jarige bankwerker W., raakte tusscben den op zijn last in werking gestelde betonmolen bekneld, tengevolge waarvan hij deerlijk werd verminkt. In hopeloozen toestand is het slachtoffer op last van dr. Wrees- mann naar het R. K. Ziekenhuis te Tegelen overgeb'acht. Jos. Maenen Tweede Kamerlid. Aan den heer Jos. Maenen te Heerlen is door het dagelijksch be stuur van den Limburgschen R. K. Werkliedenbond toestemming ver leend tot het aanvaarden van het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Maenen zal tevens lid van Ged. Staten van Limburg büjven. De heer Donné, Venlo, wordt wad. voorzitter van den Limb. R. K. Werkliedenbond. De Helmondsclie Industrie tentoonstelling gesloten. Met een korte plechtigheid is Zondagavond de tentoonstelling van producten der Helmondsche industrie ter gelegenheid van de Brabantsche Industriedagen op het kasteel en raadhuis georganiseerd, gesloten. De heer P. F. van Vlissingen, voorzitter van het tentoonstellingscomité en burgemeester M. van Hout voerden het woord en gewaagden van het groote succes der expositie. In totaal hebben ruim 13.000 betalende bezoekers haar bezocht. Aan de armen van Helmond worden de entreegelden, netto f 1300 afgedragen. O verreden en gedood. Zondag is het vierjarig zoontje van den heer S. bij het oversteken van den weg bij de Ganzenweide Heerlen door een auto gegrepen. Met een schedelbreuk werd de kleine in het ziekenhuis opgenomen, waar het aan de gevolgen is overleden. Brandstichting i Te Waalre is zekere W. Sch. gearresteerd, die J. V. te Eindhoven f 500 zou hebben aangeboden om zijn café met woning in brand te steken. Mede oorzaak der arrestatie is een verdacht binnenbrandje bij Sch. Brutale roofoverval. Zondagavond te ruim kwart over acht drongen twee personen de woning binnen van den 82-jarigen landbouwer van der Hout aan den Heikant te Tilburg. De huishoudster werd door de mannen overvallen. Zij wierpen haar weleer. Bij Dorrens kwam hij niet veel. Hij voelde het wel. Dorrens, die zag hem niet graag. Toen echter Anneken ziek werd en sterven ging toen kwam hij dikwijls om de arme, verlaten vrouw te troosten en op te beuren. Dat en zoo was Pater Lainber tus tot op dien gedenk waardiger» avond dat Lisa met de kinderen bij hem in huis kwam vallen. Had hij niet een zoo onbegrensd vertrouwen op God gehad en op den Vader der weezen gebouwd, dan had hij den moed opgegeven en was blijven zitten, met de han den in het haar. Maar pater Lam bertus sloeg een blik ten hemel en toog aan het werk. Het was maar al te waar. Meester Dorrens had alles wat hij kon tot geld gemaakt, en was verdwenen. Waarheen! dat weet niemand. In de drie Moriaentjes was de verslagenheid groot. Men sloeg de handen in elkaar, Maijken echter niet, die zei dat ze zoo iets al lang voorzien had en dat, hierin stemde ze vol maakt met Lisa overeen,zoo'n halve wilde met die wilde beenen, zooals de Amerikaan al dat onheil had gesticht. „En Dorrens op hol gebracht, hem aangestoken had," zei Maijken op de haar eigen schilderachtige wijze, en dat zei ze en gelijk had ze. een foow om den hals en terwijl een der mannen haar met een mes be dreigde, eischten zij geld. De vrouw gaf hun vijf briefjes van tien gulden, die zij uit een kabinet haalde. Daar mede niet tevreden, drongen de mannen verder het hui3 binnen, tot in de kamer, waar de bejaarde land' bouwer ziek te bed lag. Zij bedreig den ook den man. De huishoudster wees daarop den mannen een in een hoek der kamer staanden trommel aan en toen de mannen zich daar heen begaven, trachtte zij te vluch ten. De mannen achterhaalden haar echter en mishandelden haar opnieuw. Bij de worsteling die ontstond, werd een lamp stukgeslagen, op het lawaai waarvan een buurman kwam aan- loopen. Toen hij de woning binnen ging, ontmoette hij daar de twee mannen, die haastig op de vlucht sloegen. Hij greep een van hen beet, doch deze zeide „Er is hier een ongeluk gebeurd, laat mij los, ik moet naar den dokter". In zijn ver bouwereerdheid liet de buurman den man los, die natuurlijk weg liep. De politie werd gewaarschuwd en uit gebreide maatregelen werden door haar getroffen om beide mannen te achterhalen, hetgeen evenwel tot dusverre nog niet mocht gelukken. Tusschen vader en zoon. In een gezin in de buurtschap Setersche heide onder Oosterhout was om een onbeduidende reden tusschen den bewoner en zijn 21-jarige zoon een vechtpartij ont staan, waarbij de zoon zijn vader flink moet hebben afgerost, meldt „De Tel." Aanvankelijk werd aan deze ruzie weinig gewicht gehecht. Toen echter na eenigen tijd de vader over hevige pijnen klaagde, ontbood men een geneesheer, die constateerde dat ribben gebroken en in de inge wanden waren doorgedrongen, zoo dat overbrenging naar het gasthuis te Breda noodig werd geacht. Daar ging men over tot een operatie, aan welke de man is overleden De zoon, die een poging tot zelf moord heeft gedaan, is na onderzoek van het parket uit Breda gearresteerd en in het huis van bewaring te Breda opgesloten. De overledene laat een weduwe met twaalf kinde ren na. Jongeman naast zyn meisje doodgereden. Maandagavond om ongeveer elf uur bracht de 24-jarige G. v. O. zijn meisje waarmee hij naar de Hooger- heidsche kermis was geweest, naar haar woonplaats Huybergen terug. Vlak bij deze laatste gemeente reed hen een luxe-auto achterop, bestuurd door den heer L. uit Wouw. Even voordat de auto de wiel rijders genaderd was week van O. iets naar links, met het gevolg dat hij door den auto werd aangereden. Ernstig gewond werd hij langs den weg neergelegd, terwijl terstond geestelijke en dokter werden gewaar schuwd. Toen de laatste ter plaatse kwam was de jongeman reeds over leden. Het stoffelijk overschot als mede de auto zijn in beslag genomen. Lagere melkprijzen. In de melkprijzen is te Deurne daling te bespeuren. Men betaalt hier 7 cent per liter; sommigen nog 8 en 9 cent. Yeghel. Het gezin van v. d. T. te Zijtaart- Veghel werd binnen twee jaar ver meerderd met twee dochters en twee zonen, n.l. vóór elf maanden en thans, telkens een tweeling. Een rijke kin derzegen. Noodlottig schot Toen de heer v. Geelen uit Els- hout te Helvoirt een varken wilde slachten ging zijn pistool plotseling af en trof den heer G., die voorzien moest worden van de laatste H. H. Sacramenten. In ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch overgebracht. De kameraden van Ilarike, dachten dadelijk dat hij naar Amerika was en viele.n niet gering uit op den Amerikaan, die zelve niet weinig verlegen was* met het onverwacht succes, van zijn leugen achtige vertelsels, en zoo'n on- geloovelijke bewegingen, onder de tafel namelijk, met Noord- en Zuid- Amerika alias zijn stokmagere beenen uitvoerde, dat hij op het eind ook zelve niet meer wist, wat boven en wat onder was, van Noord- en Zuid-gedeelte der nieuwe wereld. Neen, dat was toch niet om ie gelooven. Een welgezeten burger, die het goed had en goed hebben kon en een goede zaak, die een makkelijk leven voeren kon, die alles in den steek laat, lot zijn eigen kinderen toe, dat was al te erg, al te vreeselijk, al te afschuwelijk. Maar het was zoo en het bleef zoo. Pater Lambertus wist rgeen anderen uitweg dan de kinderen bij zich te houden en het oude familie-meubel, de trouwe, praat zieke, maar overigens onbetaalbare Lisa al zou er ook nooit iemand geld voor geboden hebben, en nie mand haar gewild, al gaf men er nog geld bij, in den koop. Weldra was het huisje dan ook niet te erkenen, vroolijke kinder stemmen vulden het achterhuis, terwijl de ernstige Pater in stilte, de twee bovenkamers aan de straat bewoonde, hetgeen de buren aanleiding gaf het huis te verdeelen in het jonge en oude huis. Doodelyk on U In het Domi er sen had Dins< tig plaats. En m 3 c verdieping be ;za aan kachels. vej van een lier j jet chel van een naar beneden en dood. Watei ,ik Tegen de H. D. te Bet) U* Waren-keurin procesverbaal w< vering van mi bij houden contr< toe fakrieK 13 pet ek vatten. De fenc werden te Bo or f 50 boete. Ee yer werd wegens eid eveneens veroi e van 50. Winkelt lm ui Maandagavt ilf te Helmond taé manufacturen^ 1 Klaassen op >sc Daar de trap om de bewoners js waren gegaan, lan veiligheid breu r i: toegeschoten e tegen den mui zij het huis ver Helmondsche Jr. groot materiaase het vuur spoei scl Ingekomeirtr P 11 tt. INGEKOMl A. J. M. I d: Overloonschew IJ F. G. Keldeipik daal N 18 van J. M. Balti La van 's Hage M. J. GiesbiSt. van Tegelen J. E. Giesl d, Tegelen P. H. W. Kjdie Ysselsteyn I 6tab M. Grosz, d S; van Maashees J. A. F. Rade ikk Hofstraat 9 vaees G. J. Jansstkc C 21 van Asp Barones Sl< Eindstraat 10 1 ka A. Brabers, 1, lingsbeek. VERTROK J. M. Jaosaj itb< Tegelen. Gastb 3; P. v. d. V< tkn Valburg, Oost Va; F. Spreeuweib., burg, Riel, Wi 7 A. C. hou pleegster, naar raei A. E. C. d, Zundert, Wen ia J. H. v.d. A J bergen A 122 M. J. van n, Arnhem, Velpe 2 J. Komen, bi taai C. Brisko, di n Jodenstraat 32 J. G. Swan Boxtelscheweg Isgesandsi Ih Rugpijn, rh he blaaszwakte ziil voortdurende f. I er aan gepacjind urineloozing, jo, en duizeligheid t e doening u rustduu Uitstel maal ze erger zoo de bloed niet behjfilti gij niet gezo rde nieren op tot Rde heid en kracht bst< Nieren Pillen. liale zonder eenige elij deelen, kan zoèot vrouwen, oud gebruikt wordi Door tal Foster's Pillen, len van rhei waterzucht, andere nier- nog heden mi Bij alle drogi it; |fl ida ONS VR0I Een boeren] zeven en een] Rijkspostspaai Dinsdag in land de goui geheven en d<^ schillende beifwa de Amsterdanrges Bevangen d(ö p< ijlde hij onmidj na kantoor en vr& 2 halven gulden ïenl De minzametien tenaar voldeedsto verzoek, doebfe de drie rijkst v liggen, zeide feder Bewaar mij; ik wilde (wordt vervolgd)[ze nog had! nae ma

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8