Provinciaal Nieuws 1 Gemengde Berichten Attentie De Kippenhouderij op het platteland mmrnm mmm VENRAY, 8 Augustus 1931 Do kermis. Ondanks malaise en werkeloosheid werd de Venraysche kermis dit jaar zoo druk bezocht, als in jaren niet meer het geval is geweest. Vooral Zondag, Maandag en Woensdag was de drukte enorm. De verschil lende inrichtingen van vermaak zullen dan oqk niet te klagen hebben. Op 12 Juli j.l. werd in Hotel Gitzeis door een persoon, zich noe mende Brendei, een fiets geleend, welke niet meer door hem werd terugbezorgd. Thans is dit rijwiel te Well in beslag genomen, waar hij het bij een smid beleend had. Brendei is te Nijmegen aangehou den en naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Op 15 plaatsen werd door hem een rijwiel geleend of gehuurd, welke hij niet meer terugbezorgde. Naar wij vernemen zal de Ruiterclub „Ons Genoegen" alhier wederom een ruiterfeest organiseeren vT-n zullen de bekende kozakken weer ee.n geheel nieuw programma ver- tooi. en. De datum is nog niet be- paala' doch waarschijnlijk Zondag 16 of 23 Aug. a.s. KAIPPENHOUDERS 1 „Hallo, lDeurne". Volgende week het hok voor U Al wat U meer betaalt geeft U weg. W. V>.d. EINDEN, Deurne. GEVONDEN-7 Twee rijwiel plaatjes en een portemonnaie met geld. Inlichtingen- Marechaussee kazerne. Een kindertaschje, een sleutelring met vijf sleutels, een sleutel (lipsmerk Daram), een damesspeld*. Inlichtingen gemeentepolitie. Een heerenhorloge met ketting. Inlichtingen bij den Rijksveldwachter Langstraat. VERLORENEen zilveren i^eeren horloge, remontoir, met doublekettfing. Inlichtingen hieromtrent worden inge wacht marechaussee-kazerne. Oud-Pastoor Coolen. f Zaterdag overleed in het St. Jozefsgesticht alhier de Zeereerw. Heer G. H. Coolen, rustend pastoor. Z. Eerw. werd geboren te Hunsel 14 Aug. 1856, werd priester gewijd te Roermond 25 Maart 1882, en was ruim 12 jaar als kapelaan werkzaam te Venray. In 1902 werd Z.Eerw. benoemd tot pastoor te Hoensbroek, in 1910 te Helden-Dorp en bracht zijne laatste levensjaren door in het St. Jozefsgesticht alhier. Dinsdag had de lijkdienst plaats in de kapel van het St. Jozefsge sticht, waarna de teraardebestelling plaats had op het kerkhof van het gesticht. R. I. P. Hoofdakte-examen. Te Roermond slaagde voor bet Hoofdakte-examen, de heer M.A.H. van Helden, alhier. Varkenspryzcn. De prijzen der vette varkens gaan de laatste weken flink naar omhoog. Een en ander tot genoegen van de varkensmesters, wier bedrijf intus- schen weer loonend wordt. Reeds werd betaald 46 cents (levend ge wicht.) Misverstand omtrent de Militaire V ooroefeni'jgon Sommigen zeggen »als ik er inloot, dan".... Dat is mis, want er is alreeds geloot. Wie de Militaire Voor oefeningen meemaakt, kan het niet jr voor niets doen. Vroe ger kon dat wel. Anderen zeggen »ik dien mijn zes maanden uit". Groot misverstand 1 Want de genen die geen gebruik maken van de gelegenheid om de Mili taire Vooroefeningen te volgen, worden bij voorkeur aangewezen voor een wapen waarbij men veel langer rnoel dienen, b.v. als matroos in Helder. Men moet de zaak der Militaire Vooroefeningen niet al te men- schelijk beschouwen, maar in het licht van hooger beginsel. MERSELO. Vorige weck Vrijdag maakten de twee hoogste klassen der school alhier onder geleide van het hoofd dier school per autobus een tochtje naar het Missiehuis te Steyl. Allen waren opgetogen over de talrijke bezienswaardigheden welke dit Missiehuis zoo ruimschoots bïedt, zoodat het, vooral in de zomer maanden, vele binnen-en buitenland- sche bezoekers trekt. Woensdagmiddag woedde boven ons dorp een onweer gepaard met hevigen regen- en hagelslag. Erger evenwel en ook meer be angstigend was, dat een wervelwind, een orkaan gelijk, kwam opzetten, die een massa boomen ontwortelde en veel pannen van de daken rukte. Gelukkig, dat dit natuurverschijn sel slechts kort duurde en spoedig de gemoederen ietwat bedaren konden. Het onweer boven N.- Limburg. Tijdens het onweer, dat Dinsdag- raiddag boven Venray woedde, sloeg de bliksem in het huis van de wed. L. te Oirlo, waarbij de wed. L. gedeeltelijk verlamd werd. Geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen, welke spoedig aanwezig waren. Te Castenray werden twee bees ten, toebehoorende aan W.. door 't hemelvuur gedood. Te Meerlo sloeg de bliksem in de bliksem in de stalling van den heer Emons, zonder brand te veroorzaken. De bliksem sloeg een zich tusschen koe en paard bevindende muur weg, precies alsof steen voor steen was weggebroken. Daardoor viel de zich daarboven bevindende hooischelf in. Paard en koeien bevonden zich juist voor de deur om binnengelaten te worden. Ongelukken met menschen of vee kwamen niet voor. Watersportfeest in Noord-Limburg Te Geysteren is men druk bezig met de voorbereiding van het water sportfeest, dat vanwege de water sportvereniging het „Noordgewest" op Zondag 23 Augustus, beginnende half 3, aldaar op een schitterend mooi plekje aan de Maas zal ge houden worden. De vereeniging telt reeds over de honderd leden, geen wonder dat de voorbereidingen snel vorderen. Ook de Venraysche leden en dat zijn over de 60 nemen daarbij be langrijk deel. Er wordt geroeid en gezwommen voor training. Verleden Zaterdag was reeds een prachtige proefdemonstratie in plank varen (staan op een smalle achter een motorboot gebonden plank) te zien. Zondag kwam de Venlosche zuster vereniging op verkenning uit. Er zijn motor-, zeil-, roei-, peddel en zwemwedstrijden. Oud-Hollandsche waterspelen, een dobberwedstrijd iets voor de visschers en een steektournooi in oud costuum en velerlei demonstraties zullen in verband met concert en dansmuziek en andere vermakelijk heden het feest opluisteren. Ook heeft een optocht der versierde booten plaats. Het etablissement Lamée en over dekte tribunes in de schaduw van het Annabosch kunnen bij minder gunstig weer het publiek opnemen Er is gezorgd voor een vlot ver loop der wedstrijden, voor voor tdurende spanning bij het publiek, v\oor demonstraties die buitengewoon zifn. Inlichtingen verstrekt de heer H. Jans, schoolhuis te Geysteren. Rectoraatsfeest Tienray. Toen in 1927 de R.K. V. V. T.O.P. het perste sportfeest organiseerde ten bate, van het Rectoraat, meende zij het best te doen een zilveren Wis selbeker beschikbaar te stellen. Dit was goed gezien. Er was reeds direct zeer groote animo van de zijde dfjr voetballers en groote belangstel ling van de zijde van het publiek, zoodat reeds het eerste jaar een mooi batig saldo het resultaat was. Dat gaf moed. Ook het tweede jaar was de belangstelling voor de voetbal wedstrijden zeer groot. Het derde jaar heeft men gemeend, mede in verband met het aandringen van de R.K. L.V.B. om athletiek te gaan beoefenen, een propagandadag voor die mooie sport te moeten houden, om op deze wijze de athletiek- beoefening onder de voetballers te bevorderen. Het publiek was enthousiast over de prestaties der turners en athleten en de voetballers voelden dat ook voor hun athletiek-beoefening nood zakelijk was. In deze tijd begon een nieuwe sport in Noord-Limburg belangstelling te trekken n.l. de paar densport. Het vierde jaar verscheen ook deze afdeeling op het programma. De deelname was groot en de belangstelling van het publiek was enorm. Het nieuwe orgel, waarvoor de Weleerw. Heer Rector de opbrengst bestemd had, heeft gejubeld over het batig saldo. Dit jaar, het vijfde, heeft men gemeend op de ingeslagen weg te moeten voortgaan. Geen andere tak van sport, alleen uitbrei ding en verbetering. Wie dan ook het programma boekje inziet, vindt als van zijn gading voetbal, athletiek of paarden sport. Evenals voor voetbal, vijf jaar geleden, is dit jaar voor de paardensport een wisselbeker beschik baar gesteld. De voetballers zullen hun beste beentje voor zetten. De turners zullen ons verbazen door hun prachtige oefeningen aan brug en rek. de athleten door hun prestaties bij de verschillende athletische spelen en de ruiters zullen er, door het ingevoerde puntenstelsel de spanning inhouden tot het laatste oogenblik. Op het terrein zijn verder verschil lende gelegenheden om zich te amu seeren o.a. ballonwedstrijd, schiettent enz. De heer Obers van Sevenum zal er door zijn vroolijke muziek de stemming inhouden. Ieder vindt er dus. Laten we hopen op mooi weer. Broedertwist. In den nacht van Zondag op Maandag kregen de gebroeders W. wonende aan de Jozefstraat te Venlo, een woordentwist, welke spoedig overging in een ernstige vechtpartij. De 33-jarige W. bracht zijn jongeren broer, den 27-jarigen M. W. eenige messteken toe, waardoor deze zeer ernstig werd gewond. Een der mes steken trof de linkerlong. Het slacht offer werd naar het R. K. ziekenhuis vervoerd, waar hij van de laatste H. H. Sacramenten werd voorzien. De dader is gearresteerd. GENNEP. In hotel van Bergen te Gennep is dezer dagen een be langrijke vergadering gehouden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Bergen en het Hulmerheide Genos- senschaft om verbetering te verkrij gen in de afwatering van de Eckel- sche en Horsterbeek. Behalve beide belanghebbende partijen waren ver schillende Hollandsche en Duitsche overheidspersonen aanwezig o.a. Jhr. van Panhuis, directeur van het Rijks- ontwateringsbureau te Den Haag Telders van den Provincialen Water staat te MaastrichtKluter Landraht te Geldern, Kiel, Regeeringsbauraht te Dusseldorf e.a. Na langdurige besprekingen werd eindelijk overeenstemming bereikt. Het uitdiepen en verbreeden der Eckelsche en Horsterbeek, alsmede het aanleggen Siebengewald zal ge schieden door en op kosten van het Hulmerheide Genossenschaft, vanaf de Duitsche grens tot aan het kasteel Blijenbeek. De verdere kosten, vanaf Blijenbeek tot aan de Maas, zullen worden gedragen door het gemeente - bestuur van Bergen. Deze overeenkomst werd van beide zijden met vreugde begroet. Alleen op Hollandsch gebied zijn door die verbetering ongeveer 700 H.A. ge baat. Verdronken. In de Maas is Dinsdag te Maas tricht het lijk gedregd van den Rijks ontvanger W., uit Bleijerheide, die sedert eenigen tijd vermist werd. De Dageraad in „Ons Huis". Ineen artikel dat „De Vrijdenker" aan den Dageraadstocht naar Limburg wijdt, komt de volgende passage voor „Voor deelname aan den tocht hadden zich opgegeven circa 110 geestverwanten daarvan hebben 85 het afgesproken verzamelpunt bereikt, 82 daarvan meldden zich precies op tijd in het Volkshuis, Valkenburger- weg 10, te Heerlen. De „Limb. Koerier" teekent hierbij het volgende aan Men kent de uiteenzetting, die van socialistische zijde over het onderdak-verschaffen aan de god loochenaars in het gebouw van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond werd gegeven. Er zou eerst op den dag zelf van hun komst ^naar Limburg door de vrijdenkers om onderdak in het socialistische vereenigingsgebouw zijn gevraagd. Toen werd het hun bij wijze vanmenschlievendheid verstrekt, omdat de dageraadsmannen nergens anders terecht konden. Wij hebben er reeds op gewezen, dat deze voorstelling van de feiten bezijden de waarheid is. Ruim een week, voordat de pro pagandisten van „de Dageraad" naar Limburg afzakten, wisten socialisti sche voormannen op de mijnen te vertellen, dat de godloochenaars in „Ons Huis" zouden worden ontvan gen. Thans komt „de Vrijdenker,' dit bevestigen. Het verzamelpunt was het gebouw van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond te Heerlen. Het „Welkom Vreemdeling" van de socialisten berustte dus, ondanks alle „Volk"-sche ontkenningen, op een van tevoren gemaakte afspraak. De godloochenaars wisten, dat. al zou geen katholiek in Heerlen hun huisvesting verleenen, de deu ren van het socialistische tehuis wijd voor hen openstonden. Waar het erom ging, den godsdienst te bestrijden, trokken Dageraad en socialisme broederlijk één lijn. 965-16 Verlaging van paclit. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, schrijft in de „S, Maria" Niemand zal ontkennen, dat de pachters in dezen hoogst ongunstigen economischen toestand in het land bouwbedrijf voor te zware lasten zitten. Verleden jaar is door ver schillende eigenaars reeds een mati ge verlaging van pacht toegestaan. Ieder echter, die den toestand goed doorschouwt, zal moeten erkennen, dat de verlaging van 10 a 20 pCt. niet voldoende is geweest, en dat de pachters werkelijk hun pacht niet kunnen opbrengen. Daarom durven wij onze Kerk-en Armbesturen en onze Katholieke in stellingen dringend verzoeken, dat zij aan hunne pachters een alleszins behoorlijke verlaging zullen geven. Voor te stellen, met hoeveel de pacht dient verminderd te worden, is niet mogelijk, dewijl sommigen voor een zeer hooge, anderen voor een minder hooge pacht staan. Ieder geval moet afzonderlijk behandeld worden. Wij vertrouwen, dat genoemde besturen naar recht en billijkheid zullen handelen en van hun pachters geen pacht zullen vorderen, die ze niet kunnen opbrengen. Aan de gevolgen overleden. De fabrieksarbeider van L. uit Aarle-Rixtel, die Zaterdag aldaar door een groep wielrenners werd aangereden, is aan de daarbij be komen verwondingen overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van acht kinderen. Bergers bank te Yenlo. Naar wij nader vernemen, bedraagt het passief van Berger's Bank te Roermond f 1.400.000, waarvan gedekt f 230.000, terwijl het bezit aan effecten en onroerend goed ook Dog f 150.000 bedraagt. Aan vorde ringen heeft de bank nog uitstaan f 1.500.000, doch deze loopen over een groot aantal jaren en zijn zeer dubieus. Het verzoek van surséance van betaling bij de rechtbank is ingediend door mr. G. Dahmen, advocaat en procureur te Roermond. In afwachting van de beslissing der arrondissementsrechtbank op de aanvrage tot surséance van betaling, beeft de bank haat betaling gestaakt. Door de warmte bezweken. De 56jarige M. V., wonende te Hoogvliet is Dinsdagmiddag in een weiland onder de gemeente Pernis, waar hij aan het hooien was, ten gevolge van de warmte onwel ge worden en eenige oogenbhkken later overleden. Van Staveren naar Enkhuizen gezwommen. Onder begunstiging van mooi weer startte Donderdag de Rotter- damsche zwemster mej. N. Delwei om 9.40 uur. Om 12.25 passeerde zij de ,Java-ruggen," en om 2.50 uur de „Kreupel". Om 4.40 uur bereikte mej. Delwei Enkhuizen, Zij was nog in zeer goede conditie en gaf weinig blijk van vermoeidheid. Mej. Delwel heeft in 7 uur den tocht volbracht, wat tot op heden het record is. Onweer. Woensdagmorgen heeft in de omgeving van Alkmaar een hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op verscheidene plaatsen is ingesla gen zonder nochtans ernstige schade te veroorzaken. Te Heilo echter is een slachtoffer te betreuren. Daar is de 29-jarige W. Zwart, toen hij een paard uit de ^eide zou halen, door den blik sem getroffen en gedood. Te Vlaardinger-Ambacht is de echtgenoote van P. de J. zoo ge schrokken van een donderslag, dat zij de spraak verloren heeft. Jongeman onder een boom doodgeslagen. In den Broekpolder onder de gemeente Oegstgeest werd de 19-j. A. K., die daar aan het visschen was, door het onweer overvallen. Om zich tegen den regen te beschut ten is hij op den Broekweg onder een boom gaan schuilen. Hij werd daar echter door den bliksem ge troffen en gedood. Slachtoffer van zyn onvoor zichtigheid. Woensdagmiddag is in den IJzeren Man te Eindhoven de 13-jarige jongen van R. bij het baden ver dronken. De jongen was gaan baden buiten de badinrichting en lag daarbij op een ouden autoband. Plotseling gleed deze onder hem uit en de knaap verdween in de diepte. Na vijf minuten werd zijn lijkje opge haald. Brood uit België. Het Tweede Kamerlid de heer Hermans heelt den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen ge steld Is het den Minister bekend, dat in de grensgebieden van ons land, met name in Maastricht, brood wordt ingevoerd uit België, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel, gemalen volgens de eischen der Tarwewet 1931 en dus f 3.50 per 100 Kg. goedkooper Nederlandsche bakkers ernstig zullen worden benadeeld, wanneer genoemde wet geheel in werking is getreden Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den Minister genomen worden om dezen invoer, in strijd met de bedoeling der Tarwewet en dus ook in het nadeel der land bouwers, te voorkomen Vader temidden van zyn gezin gedood. Ook boven Doetinchem en omge ving woedde Dinsdagavond een hevig onweer. Te Silvolde sloeg de bliksem in de woning van den fabrieks-arbeider J. C. De familie zat juist aan tafel. De 51-jarige C. en drie kinderen werden door den blik sem getroffen, terwijl in de kamer alles vernield werd. C. was direct dood. De kinderen waren bewusteloos, doch kwamen spoedig bij. Het bleek, dat zij slechts lichte verwondingen hadden opge- loopen. C. laat een vrouw en zeven kinderen achter. Tragisch ongeluk te Uden Dinsdagmiddag kwam een' ledige goederentrein van de richting Oss door het dorp Uden gereden. Nabij het gasthuis stond een vrachtauto, welke oogenschijnlijk niet vrij stond. Toen de machinist, bij de bocht komende, zag dat de auto inderdaad niet vrij stond, remde hij zeer sterk, ten einde een aanrijding te voor komen. Door het sterke remmen ontspoor de echter een der ledige goederen wagens, ten gevolge waarvan de 19-jarige mej. de W. uit Amsterdam, die te Uden een retraite had meege maakt en met vier zusters voor een étalage stond te kjjken, door den derailleerenden wagen werd gegre pen. Zij kwam onder den wagen terecht en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zij om 5 uur aan de gevolgen daarvan is overleden. Dc toestand van Mgr. Dr. Nolens. Het correspondentiebureau voor Dagbladen is gemachtigd mede te deelen, dat na een maand rust in den toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens geen verbetering is ingetre den. Hoewel er geen direct gevaar bestaat, boezemt de toestand van Mgr. Nolens toch bezorgdheid in. „Ons Noorden" meldt nader, dat de ziekte van Mgr. Nolens een ernstige nierziekte is. Al schijnt Mgr. Nolens de kiemen van deze ernstige ziekte reeds lang bij zich gehad te hebben en gevoeld, zijn sterke natuur, zijn onvermoeide wil tot arbeid, heeft zich tot het laatste verzet. Voor hij enkele maan den geleden naar Genève ging, open baarde zich de ziekte in ernstige mate en degenen die hem in die dagen ontmoetten, viel het op, dat hij niet de oude was. Maat in Genève wachtte hem ditmaal een zeer belangrijke taak en daarom wilde hij er niet van weten, om thuis te blijven, al kon hij lichamelijk niet meer. In Genève moest hij dan ook zijn taak aan anderen overlaten en ging hij op medisch advies naar Holland terug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wandeling ge maakt, naar zijn geliefd Scheveningen, waar hij tot midden in den winter toe, langs de zee wandelde, totdat de voortwoekerende kwaal hem op het ziekbed wierp, waar hij nu reeds een maand onder de behandeling der doktoren is en die nu officieel mede- deeling hebben gedaan, dat zijn toestand ernstig is. Molk verordening. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van heden, krachtens artikel 29 van het Melk- besluit Stbl. 1929, no. 43, hebben noodig verklaard, dat vervoer of het ten verkoop ia voorraad houden van melk of melkproducten en van als zoodanig aangeduide waar door of vanwege hem, die het bediijf van melkverkooper uitoefent, in de ge meente niet mag plaats vinden zon der een door of vanwege den burgemeester van Venray te verlee nen vergunning, behoudens door Burgemeester en wethouders van Venray voor bepaalde bedrijven te verleenen ontheffing. Det besluit treedt in werking met 1 December 1931. Belanghebbenden zullen derhalve tijdig de noodige voorzieningen ten aanzien van de inrichting van hun bedrijf hebben te treffen, opdat hun voor 1 December de vereischte vergunning kan worden verleend. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ter gemeente-secretarie, Venray, 7 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Wegens den feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart op Zaterdag a.s., zal het vol gend nummer van „Peel en Maas" op Vrijdag 14 Augus tus verschijnen. Inzendingen en advertentiën voor dit nummer worden aan genomen tot uiterlijk Donder dagmorgen 10 uur. Mengt men houtskoolpoeder met opfok (ochtend ./oer) dan krijgt dit zoo'n groezelig aanzien. De afnemers vallen daar niet erg in en daardoor gebruikt de voederfabrikant de kleine korrel. Kan ik schade vergooding vragen. VRAAG Dan had ik ook nog gaarne de vraag beantwoord, of ik geen schadevergoeding kan vragen De zaak zit zoo. Ik kocht 200 eendaagskuikens van bedrijf te dat adverteert pullo- rumvrije kippen. De prijs was f 37.50 per 100 stuks. Van de 200 zijn er 113 doodge gaan. Ik zond er zes naar Rotterdam en men schreef mij dat het pullorum was. Toen heb ik direct naar den leverancier geschreven en die heeft me 50 nieuwe gezonden (4 weken later), welke ook bijna allemaal aan dezelfde ziekte gestorven zijn. Nu heb ik hem om vergoeding gevraagd, maar daar wil hij niet op in. X. Het is een lastige kwestie, want bloedonderzoek geeft geen absolute zekerheid. Als de leverencier gead verteerd heeftpullorum vrije kippen, danheeft hij de zaak te mooi voorgesteld. Hij had kunnen zeggen: de kuikens zijn afkomstig van kippen, die bij het toegepaste bloedonderzoek niet reageerden. Bij hst eerste bloedonderzoek bestaat slechts de mogelijkheid, dat 90 pet. der besmette dieren worden ontdekt. Het bloedonderzoek moet daarom vaker geschieden, men spreekt van 3 tot 4 keer bij dezelfde kippen. Maar dit wordt een dure geschiede nis. De leverancier heeft u reeds 50 kuikens gratis gezonden, hij heeft dus den goeden wil getoond, wat lang niet van alle leveranciers kan gezegd worden. Ik zou het daarom maar op z'n beloop laten. Want u trekt aan het kortste eindje. Eerst moet bewezen worden, dat de besmetting niet in uw hok zat. De tweede zending, hebt u die op 't zelfde terrein laten loopen of bij dezelfde kunstmoeder als de eerste In dit geval is het geen wonder, dat ook de tweede zending dood ging- Wees verstandig, en laat de poli tie er buiten. Wie procedeert om een koe, geeft er meestal nog een toe. SÏÏ3SS&X.IJES SÏA3D VIHKAY van 31 Juli tot 7 Augustus. GEBOREN Petronella H. H. van Waayenberg, Willemstraat Herman M. Verschuuren, O verbroek Arnoldus A. Ewals, Maash. weg Willem Chr. H. Cox, Stationsweg Franciscus J. M. van Gerven, Maasheesche weg Hubertus W. H. van der Putten, Kruisstraat GEHUWD Martinus Hubertus Relouw, oud 30 j. opperman en Gertruda Cornelia H. Linders 24 j. z.b„ beiden te Venray. OVERLEDEN Godefridus H. Coolen, oud 74 j. R.K. Priester. Sf. Josephgesticht 1 patient St. Annagesticht. JOS. door BOSHOUWERS te LENT Houtskool. VRAAG Gaarne vernam ik, hoe groot de voedingswaarde van houts kool is. Ik liet er mijn zoon er naar vragen op den cursus, maar de on derwijzer wist het niet. Hij dacht van heel weinig. X. ANTWOORDHoutskool heeft vrijwel géén voederwaarde. Maar daarvoor wordt het ook niet ver strekt. Natuurlijk zitten er wat mi neralen in, maar de waarde van houtskool zit in 't vermogen, om de ontlasting te regelen en niet onwaar schijnlijk absosbeert het in de dar men de daar aanwezige bacteriën. Het is dan ook zeer gewenscht, zoo niet noodzakelijk, steeds een bakje met houtskoolstukjes onder bereik van het pluimvee te hebben, In den handel is het verkrijgbaar in den vorm van uniforme korrels, Daardoor kan men het beter onder het ochtendvoer mengen, b.v. in de verhouding van 1 pet. naar gewicht. Parochieberk Morgen Zondag geen Congrega tie en geen herhalings-catechis- mus, 4 uur II. Familie. Maandag half 7 gezongen II. Mis voor de vruchten der aarde, half 8 leesmis voor Gerard Poels, als lid van den Retraitepenning, 8 uur Jaarg. voor II. Poels en G. van Meijel, 7 uur Lof. Dinsdag half 8 besteld Jaarg. voor Mart. Jacobs, Petronella Gos sens, Wilhelmina Groetelaars, Johanna Nellen en.Gertruda Ja cobs 8 uur Jaarg. 2e klas voor Martinus en Petrus Goemans. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. 2de kl. voor A. M. van Rijswijk, echtgenoote van Peter Goumans. Donderdag 7 uur te Vellum H Mis, half 8 leesmis, 8 uur sol. Jaarg. voor den Weleerw. heer H. Verhofslad. Vrijdag half 8 leesmis voor Pas toor Coolen, als lid van den Re traitepenning, 8 uur Jaarg. 2de kl voor Pastoor Rongen. Vigilie voor het Hoogfeest van O.L. Vrouw Hemelvaart, geboden vasten- èn onthoudingsdag. Zaterdag, O. L. Vr. Hemelvaart, geboden feestdag, om 3 uur Lof en processie langs de pastorie kwart voor 10 wijding der kruid- wisch. Zij, die in de processie zouaaf zijn geweest, worden verzocht hun costuums terug te brengen. Paterskerk. Zondag om 5, 6 en 7 uur H.H. Missen met onderrichting, 8 uur Hoogmis met preek, kwart over 4 gezongen Vespers, 5 uur Lof. Dinsdag half 8 Hoogmis ter eere van den H. Antonius, half 7 Lof. Woensdag feestdag van de H. Clara, volle afl. o.g.v. Generale absolutie voor de Derde Orde. Vrijdag, Vigilie van O L Vrouw Hemelvaart, geboden vasten- en onthoudingsdag. ',Half 8 Hoogmis, I half 7 Lof en II. Kruisweg.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 2