Derde Orde. De Kippenhouderij op het platteland Ons weekpraatje. Vacantie! In Uw koffer of fletstasch PUROL Qemengde Berichten jo- f1 A het is inderdaad een hemelsbreed verschil bij de tondeldoos, waarvan onze overgrootvaders zich moesten bedienen om licht en vuur te maken. De tondeldoos bestond uit vierder lei bestanddeel de vuursteen en het stuk staal, gebrande hennep of een s:uk zwam en een zwavelstok. Wanneer alles bijzonder meeliep, de doos op haar plaats lag en de lucht goed droog was, kon men in twee minuten vuur hebben. In den regel duurde het echter Vrij wat langer en werd het humeur op een zware proef gesteld. Men was dan ook zoo verstandig om den geheelen dag dóór een lamp of vuur te laten branden. Daardoor werd heel wat ergernis en humeurigheid bespaard. Voor welk een moeilijk probleem men in die veel gemoedelijker dagen nopens het vuur stond, blijkt wel uit een kruidkundig handboek, waarin verhaald wordt, dat sommige zwam men werden gebruikt om het vuur over te brengen van het eene einde van het land naar het anderewe kunnen ons dat nauwelijks voorstellen. Langen tijd heeft de tondeldoos als een groote ontdekking haar eereplaats behouden. De Pyxiducula igniaria van de Romeinen schijnt vrijwel hetzelfde soort werktuig te zijn geweest, als de vuursteen en het stuk staal, welke in het lucifershoutje niet zoo gemakkelijk zullen verdringen. heel Philips de Goede aan de halsketen van het Gulden Vlies werd gehan gen als de zinnebeelden van hooge belangstelling in den vooruitgang der wetenschappen. Het vuurtuig der Romeinen was alleen minder fijn bewerkt. Het moest tot ongeveer 1831 sommigen stellen het iets later, maar zooals gezegd, er waren meerdere uitvinders tegelijk duren voordat de lücifers met phosphorus in ge bruik kwamen. Maar nog geen halve eeuw geleden waren er bijv, in Londen nog eenige eerwaarde „vrienden der oudheid", die zich nog altijd aan de tondeldoos hiel den. Phosphorus was nochtans geen nieuw ontdekte stof. Een Arabisch scheikundige, Bechel, had deze stof reeds in de achtste eeuw verkregen, Zij was in vergetelheid geraakt en werd in 1669 door Brandt opnieuw ontdekt. Er moesten echter nog andere ontdekkingen gedaan wor den, voor de phosphorus bij de bereiding van lucifers dienst kon doen. Nadat ongeveer een eeuw later de zuurstof was ontdekt, ver kreeg men ware inzichten omtrent het wezen der verbranding. Ook moest het ^scheikundig onderzoek nog beslissen, welke stoffen konden dienen om den phosphorus in een oogenblik aan te steken. Als eigen lijke uitvinders worden genoemd een Wurttemberger en ook een Hon gaar, terwijl degene, die van zijn vondst geen voordeel trok, maar uitvinder nummer één was, wordt aangewezen de Franschman Charles Marc Saurie,die heel toe vallig met een zwavelstokje langs phosphorus streek en vuur kreeg. Saurie werd later geneesheer en toen de lucifers uit Duitscbland werden ingevoerd, poogde hij ver- geefsch uitvindersrechten te laten gelden. De Wurttemberger J. G. Kammerer kreeg den roem en het voordeel. Toen de lucifers ongeveer een eeuw geleden er langzamerhand in kwamen, waren deze „echte „pbos- phorlucifers" onuitstaanbaar slecht, waaraan het wel zal moeten worden toegeschreven, dat de populairiteit niet aanstonds algemeen verspreid was, en dat het eenigen tijd duurde, voordat algeheel met het oude gebroken was. De lucifers uit dien tijd waren gevaarlijk door de onbrandbaarheid, vergiftig voor hen die ze maakten eu schadelijk voor de longen der gebruikers. Een ont dekking van Schrötter leerde in 1845 den vergiftigen gelen phospho rus in een onschadelijke roode stof veranderen. Men werd hierdoor van vele on gemakken bevrijd. De veiligheidslu cifer van den tegenwoordigen tijd was er Frankrijk heeft van de lucifersfa- bricatie na 1872 een monopolie gemaakt. Dit geschiedde bij de wet van 2 Augustus 1872, maar eerst op 18 Januari 1875 verkreeg een speciale maatschappij het alleenrecht. En de Staat betaalde 30 millioen francs schadevergoeding aan de lucifersfa brikanten, die hun bedrijf moesten staken. Op den eersten Januari 1890 werd het contract met de monopo liehoudster verbroken en trok de Staat het geheel aan zich. Men constateerde in die dagen, dat de lucjfers er niet beter op werden Zoo is dan nu de lucifer ook al een honderdjarige. Goed, beter of best, we kunnen er niet meer buiten. Het is een gebruiksvoorwerp van den allereersten rang, ten spijt van alle automatische nieuwigheden, die door JOS. BOSHOUWERS te LENT Plotselinge dood. VRAAGBeleefd neem ik de vrijheid, U eenige regels te schrijven. Het is aangaande een kip van ver leden jaar, goed leggend. Ik had ze juist apart gezet, in een flinke kooi in de nabijheid der andere kippen. Plotseling krijgt ze een soort van toeval, ze ligt een poos ver schrikkelijk te trekken met de pooten en is dood. De kam was nog flink rood. Ik had ze even te voren nog zien eten. Aan de andere kippen zie ik God zij dank niets. Ze krijgen och- tendvoer en gemengd voer, het ochtendvoer droog zooveel ze lusten. Ik ben abonné van Peel en Maas. Uit Venray, ANTWOORD Ik denk vooral aan 3 dingen a. eileiderontsteking b inwendige verbloeding wegens 1429 doorleververscheuring, en c. buikvlies- te overdrijven natuurlijk. Den heelen voormiddag droog ochtendvoer en namiddags een half maaltje hardvoer en groenen een paar uur voor 't donker is volop hardvoer. Over een maand geeft u den heelen dag droog ochtendvoer en dan maar eenmaal per dag zooveel hard graan als ze lusten. Vastzittende jonge hennen gaan niet zoo gauw aan den leg als los- loopende. Dus niet tegenhouden Een heerlijke tijd van ontspanning en die vooral wanneer gij weet gewa pend te zijn tegen doorzitten, zonne brand, smetten en stukloppen, omdat aanwezig is een doos of tube van de heerlijk verzachtende en genezende In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. ontsteking. Op uw brief zie ik de reclame afgedrukt„Het beste voedsel het is goedkoop" op een blauw plaatje met bruin-geel brood erop. Daardoor kom ik eerder op de gedachte, dat deze kip te vet gemest kan zijn. Want bakkers geven nog wel eens wat veel brood aan de kippen, denkende aldus goedkoop te voeren, Bij een te vette kip wordt de lever broos en scheurt dan licht. Dit kan bij die kip zeer goed hebben plaats gehad, want ze zal die een zame kooi wel graag uit geweest zijn en dus mogelijk tegen het gaas aangevlogen hebben, om bij de an dere kippen te komen. Scheurt de lever, dan bloedt de kip inwendig dood. Het kan ook zijn, dat ze haar kop verwond heeft, met tegen het gaas te vliegen. Dan wordt de gang onzeker, het dier valt, staat op en valt weer, enkele malen loopen zij achteruit in plaats van vooruit ofwel in een cirkel, U ziec wel, dat het ook voor mij gissen blijft. De andere dieren zijn, zooals U schrijft, allen in goede conditie. Ik geloof niet, dat U zich ongerust behoeft te maken. Zou zich, wat ik niet verwacht, een tweede dusdanig geval voordoen, dan zou ik de gestorven kip opzen den naar de Rijks-Seruminrichting te Rotterdam, waar men ze kosteloos voor U onderzoekt. Doe in het pakketje dan een briefje, waarop U hetzelfde schrijft als aan mij. Bloed er in VRAAG: Ik heb het vorig jaar 20 eendaagskuikens gekocht, waar van er 2 dood gingen. Van de 18 overgebleven kuikens heb ik 13 hennen gekregen. Dat was dus bui tengewoon, nietwaar Ik heb ze groot gebracht bij een kloek. Ze begonnen vroeg te leggen en toch heb ik al gauw groote eieren gehad en beden nog natuurlijk. Ik ben er zeer over tevreden, maar ik heb er iets mee, dat minder aange naam is. Ik bedoel, dat er nog al eens vaak een ei tusschen zit met bloed er in. Laatst had ik er zelfs een, waarvan het wit heelemaal grauw was, toen ik ze gekookt had. Zou u mij kunnen melden, wat dat kan zijn, dat bloed in het ei Uit Maashees. ANTWOORD Wat de eigen lijke oorzaak is van dat bloed tegen den dooier in het ei is nog niet vastgesteld. De dooiertjes zitten aan den eierstok in een vlies, dat strak ker gespannen wordt, naarmate de dooier zwelt. Tenslotte is de dooier „rijp" en dan breekt het vlies, dat zelf aan den eierstok blijft hangen. De dooier valt in den eileider of legdarm en krijgt daar van alles wat er omheen zit, wanneer het ei klaar Nu gebeurt het heel vaak, dat wanneer het vlies, waar de dooier inzit, breekt, een druppel bloed op den dooier valt en dan met den dooier in den legdarm terecht komt. Men ziet dan ook haast altijd de bloedvlek tegen den dooier aan, Eieren met bloed et in treft men bij kippen onder alle omstandigheden: bij jonge en oude, bij goede en slechte legsters, bij schraal en rijk gevoede, bij verlichte en niet ver lichte, bij kippen zonder en bij kip pen met haan, kortom onder alle omstandigheden worden er wel eens bloedeieren gelegd. Iets anders is het, wanneer er veel bloed midden in het wit van het ei zit. Dan heeft de kip gewoonlijk een wond of zweertje aan den bin nenwand van den eileider of leg darm. Meer kan ik er u ook niet van vertellen. Hoe te voeren VRAAG Ik heb nu weer jonge W.L. hennetjes. Ze zijn reeds van einde April, dus nu 3 maanden oud, Ze zijn goed gegroeid, al moet ik ze vasthouden. Nu ben ik met ochtendvoer begonnen. Kan ik ze zooveel geven als ze lusten? Uit Maashees. ANTWOORD: Hennen van drie maanden kunnen heel wat aan, hoor, U geeft ze dus maar volop, zonder Omdat een journalist van alles verstand heeft en altijd weet te ver tellen, hoe iets anders en beter had kunnen worden gedaan, spreekt het vanzelf, dat het kranten lezend publiek van hem de genezing ver wacht van de zieke wereld en telkens met belangstelling de jongste editie van zijn lijfblad ontvouwt om van de nieuwste orakelen van den man van de krant kennis te nemen. Nu zijn we met onze behandeling van de malaise-wereld tot nog toe niet erg gelukkig geweest. We heb ben onder elkaar zwaar geboomd over de vraag, of de crisis veroor zaakt is door onderconsumptie, dati wel overproductie, maar tenslotte zijn de lezers ons duidelijk gaan maken, dat de oorzaak ze op het oogenblik minder interesseert dan de genezing van de kwaal. En daar hebben ze gelijk in. Vandaar dat we nu een denkbeeld aan de hand gaan doen om weer tot gezonde toestan den te geraken. Laten we voorop stellen, dat de gedachte niet oorspronkelijk iswe hebben ze van anderen overgenomen wij echter zullen haar verder ont vouwen. Lukt de zaakt, dan is dat dus aan onze actie te danken breDgt de methode geen baat, dan valt alle verantwoording terug op de oor spronkelijke verwekkers, te weten de heeren van de Philips-fabrieken een schoenwinkelier in Hooge- veen. Philips is begonnen. Die zeilever bij ons je oude radiotoestel in en koop een nieuw. Voor het oude toestel krijg je 50 pop en we ver branden het ding onmiddellijk. En thans lezen we een advertentie van een Hoogeveenschen schoenwin kelier, die zijn klanten uitnoodigt om zijn winkel slechts op nieuw gekochte schoenen te verlaten en de oude tegen een vergoeding van f per paar af te staan. Toen we dat lazen, toen wisten we het de wereld leeft te zeer tweede hands. Als we niet werkloos zijn, dan werken we toch hoogstens slechts acht uur per dag en om den tijd te dooden, zijn we van alles zoo'n beetje zelf gaan prutsen. Ook om het vermeende voordeel natuur lijk. Een radio-cursus en een goed- koope gedrukte handleiding hielpen ons over de eerste moeilijkheden heen en thans kunnen we allemaal timme ren. behangen, verven, lampen maken en aanleggen, schoenen repareeren, aan een auto morrelen enz. Geen sterveling heeft meer kans om aan ons iets te verdienen en zoowel een radio-toestel als een auto en een paar schoenen zijn be stemd om ten eeuwigen dage te duren. Al mogen alle onderdeelen successievelijk zijn vervangen, zeker dat over een eeuw onze kinds kinderen nog in onze schoenen zullen loopen, aan ons radio-toestel zitten te draaien en eikaars leven met het zelfde Fordje zullen belagen, waar onder opa en overgroot-opa eens sneefden. De oorzaak van de wereld-malai se is dus, dat we te tweede hands leven. En daarom kan er slechts één remedie zijnNog iets verder te gaan dan Philips en de Hoogeveen- sche schoenwinkelier, en te verorde nen, dat geen nieuwe auto mag worden afgeleverd, alvorens twee oude kasten werden ingeruild, voor elk paar nieuwe schoenen twee stel oude sleetjes moeten worden aange boden enz. Nieuw is de gedachte trouwens geenszins. Moet men voor het verkrijgen van een vergunning ook niet twee oude vergunningen inleveren Het petitionnement voor interna tionale ontwapening is een schitterend succes geworden. Men kan nu wel berekenen, dat nog heel wat meer volwassen Nederlanders hadden kunnen teekenen, men vergete niet, dat achter dit petitionnement tenslotte geen partijdrift heeft gezeten en dat de menschen geheel uit vrijen wil, uit behoefte om tegen den oorlog te getuigen, hebben geteekend. Zoo bezien is deze massale uiting van den vredeswil van een volk van zeer groote beteekenis en ze zal niet nalaten, op de regeerders indruk te maken. Ons dunkt, dat anderen, die in deze dagen óók een nationale inza meling houden, wel een beetje jaloersch zullen zijn op het boven genoemde mooie succes. We bedoelen degenen, die bezig zijn om van het volk resp. 2 ton en 3 ton af te bedelen voor uitzen ding van Athleten naar de Olymp. Spelen in Amerika en voor den herbouw van ons paviljoen in Parijs. We vernemen, dat die inzamelingen niet zoo vlot verloopen wat ons niet verwondert. Het volk heeft thans wel aan noodiger zaken te denken dan de uitzending van athleten en wat de herbouw betreft van ons paviljoen in Parijs het comité tot inzameling van gelden daartoe, lijkt ons min of meer een misgeboorte, misschien door den schrik veroor zaakt. Uit bet schrijven van het Tentoonstellingscomité, inlichtingen gevende over de assurantie e. is nu wel komen vast te staan, dat die assurantie den herbouw voldoen de verzekert. Het beroep op de openbare offervaardigheid wordt alleen nog gemotiveerd door 't gemak om direct over wat kasmiddelen te beschikken. En overigens, zegt het Comité, kan later van niet ge bruikte steungelden den schenkers weer een percentage teruggegeven worden We gelooven, dat we de centen, zoover voorradig, nog wel even in den zak kunnen houden 1 Ernstig mijnongeluk. De mijnwerker J. M. uit Echt, werkzaam in staatsmijn Hendrik, werd bij het z.g. schieten zwaar ge wond. In zorgwekkenden toestand Tegen een vrachtauto gebotst. Maandagavond kwam vanaf de richting Best een vrachtauto gereden van den heer De Vos, woonachtig te Best. Achter den auto reed de In de laatste maandvergadering de leden van de Derde Orde is een gewichtig besluit afgekondigd, geno men door het bestuur der Derde Orde n.l., dat in het vervolg, be ginnende met de maandvergadering van Juli een controle zal uitgeoefend worden. Opdat dit besluit zooveel mogelijk aan alle leden bekend zou zijn, hebben wij besloten om een kort woord hierover in de courant te laten zetten. De ware bloei van een vereeniging wordt niet alleen afgemeten naar het grooter of minder grooter getal leden, maar voornamelijk naar den goeden geest, welke de leden bezielen. De geest van de Derde Orde nu is de geest van Onze Heilige Vader Fran- ciscus. In den regel der Derde Orde vind de Tertiaris dien geest be schreven. Willen wij dus ware en ijverige Tertiarissen zijn, dan moeten wij noodzakelijk de voorgeschreven punten trouw nakomen. Een dezer punten is het trouw bijwonen der maandvergadering. Door die gezame- lijke oefeningen wordt de geest der ijverigen nog meer bevestigd, vinden de minder ijverigen weer een aansporing voor de toekomst. Op dat gezamelijk gebed daalt Gods rijksten zegen neer.. Te midden der wereldsche beslommeringen verslapt zoo gemakkelijk dien geest, verliezen wij dikwijls het voornaamste min of meer uit het oog. In de vergaderingen worden wij telkens herinnerd aan ons hoogste doel, aan de woorden die wij uitgesproken hebben op den dag onzer inkleeding en professie, om naar meer volmaaktheid te streven. De H. Vader Franciscus heeft meer malen getoond hoe zeer hem de vergaderingen zijner geestelijke kin deren behaagde, daar hij zichtbaar te midden van hen verscheen. De Pausen hebben een vollen aflaat ver leend aan alle leden, onder de ge wone voorwaarden, op den dag der vergadering. Waar zoo een gunst verleend wordt, moet de zaak waar aan zij geschonken is toch wel gewichtig genoemd worden. Mogen deze woorden een aansporing zijn voor allen. Hoe zal nu de controle plaats hebben Bij loting onder de bestuursleden is aan iedere wijk een aantal plaatsen aangewezen, waar de leden van die wijk plaats nemen. Ieder heeft een briefje thuis gekregen met het num- meer van den stoel waarop hij of zij plaats zal nemen op sommige briefjes staat een letter, dit zijn de stoelen voor de biechtstoelen. Voor de goede orde gelieve iedeieen zijn briefje mee te brengen. Voor den eersten keer zijn borden aangebracht waar iedere wijk begint. Nu gaat het bestuurslid in de vergadering na welk lid 'niet aanwezig is en noteert dat. Is men nu niet kunnen komen, dus met goede reden afwezig geweest, dan zegt men dit daarna aan het bestuurslid, en dan is alles in orde. Geeft men geen reden op, dan wordt men beschouwd als afwezig geweest te zijn zonder reden. Wanneer iemand dikwijls zonder reden afwezig is, zal men hem eens en ook voor een tweede maal waarschuwen. Zou hij of zij zich daaraan niet storen, dan zal het bestuur zich genoodzaakt zien om zoo een lid te schrappen. Men begrijpe het doel dezer ver andering goed, 't is niet om menschen die wettig belet zijn te treffen, maar alleen hen, die tijd en gelegenheid genoeg hebben om te komen, en toch nooit of zoo goed als nooit komen. Keuring van dekhengsten. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, is bepaald dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissiën zullen geschie den, zullen worden gehouden voor Limburg (alleen voor type trekpaard) Donderdag 5 November te Maastricht en te Roermond Vrijdag 6 Novem ber te Venlo. Processie naar Kevelaer. Op Zondag 2 Augustus zal de processie van Bergen haar jaarlijksche medevaart houden naar het Genade oord te Kevelaer. werd hij naar het ziekenhuis gebracht, motorrijder F., van Vroonwolde, expediteur. Op het moment, dat De Ernstige ketelontplofllng. Maandagmiddag om half vier heeft in de Ijzergieterij van de firma H. J. Koning te Foxham, gemeente Hoogezand, een ernstige explosie plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oor zaak had in de fabriek plotseling een ketelontploffing plaats. In de nabij heid van den ketel bevonden zich vijf arbeiders, die allen tegen den grond werden geslagen en gewond, Twee van hen, de werklieden Van Delden en Eggens, werden in zorg wekkenden toestand, na voorloopig door dokter D. J. Jensema te zijn verbonden; per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen, overgebracht. De drie anderen konden na te zijn verbonden naar huis gaan. Brand. Te Heithuizen is Maandagmiddag brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer P. Poels. Stalling en schuren brandden geheel uit het woonhuis werd ernstig beschadigd, Een aantal varkens kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Een doodelijk schot. Maandagmorgen was de opper wachtmeester hoefsmid van de ma rechaussee E. P. Smit te Zwolle bezig met het schoonmaken van zijn revolver, daar wapeninspectie zou worden. Ploseling ging een schot af, waardoor de ongelukkige in het hoofd getroffen werd. De getroffene, die gehuwd is en vader van een kind, werd op slag gedood. Ernstige vecht party. Zaterdagavond, tegen 10 uur, had in de Bakkerstraat, te Eindhoven een ernstige vechtpartij plaats. Zekere vrouw H., wonende te Weert, was na een huiselijken twist met haar man, naar Eindhoven ge togen, in gezelschap van een kost ganger, waar zij haar intrek nam bij haar zuster, de wed. S. Zaterdag avond arriveerde haar man uit Weert met een taxi in de Bakkerstraat, waar hij de ruiten insloeg. Toen de kostganger wilde vluchten werd hem dit belet door zekeren M.f eveneens uit Weert. Bij de ontstane vecht partij werden den kostganger in hoofd, rug en pols, een zestal ernstige steken toegebracht. Hevig bloedend liep hij de straat op. Zijn toestand liet zich ernstig aanzien, zoodat dr. Goyarts over brenging naar het ziekenhuis noodig oordeelde. De daders zijn later in hechtenis, genomen. De toestand van den gewonde was Maandagmorgen bevredigend. Het echtpaar heeft zich weer met elkaar verzoend. Schoolkinderen doodgereden. Dinsdagmorgen werd te Etten het naar school gaande kind F. A. Faas oud 8 jaar door den vrachtrijder B. uit St. Willibrord op den Rijksweg Etten—Roosendaal aangereden. Het jongetje een eenigst kind was op slag dood. Dinsdagmorgen had, in het Ondiep, te Utrecht een treurig ongeval plaats, hetwelk een achtjarig knaapje, W. D., het leven kostte. Na het passeeren van een der gemeentelijke autobussen, stak het ventje, achter de bus om, de straat over. Het werd door een steenkolen- auto gegrepen, tegen den grond ge smakt en op slag gedood. Reizen naar en van Duitscbland. Naar aanleiding van de berichten over de invoering van een verplicht pasgeld van 100 R.M. voor Duitschers die hun land verlaten, wordt ons van vele zijden gevraagd, of deze ver plichting óók geldt voor Duitschers, die in Nederland wonen, in Neder land hun werk hebben en een (vacantie) reis naar hun vaderland willen maken om daarna weer hier terug te keeren. Het Hbld. kan op grond van inlichtingen van het Duitsche con sulaat te Amsterdam hieromtrent mededeelen, dat de tekst van de bedoelde noodverordening als volgt luidt „Eine Gebühr von 100 Mark wird i jehaben für jede Auslandsreise eines Deutschen Reichsangehörigen, der im Inlande Wohnsitz oder gewöhn- lichen Aufenthalt hat." Het bedrag wordt derhalve ge heven alléén van die Duitsche onder danen, die óf in het Duitsche Rijk wonen, óf daar regelmatig verblijf houden. Niet geldt de verplichting om 100 Mark te betalen voor niet-Duitscherrs. Evenmin geldt zij voor Duitschers, die niet in Duitschland wonen en daar ook niet hun gewone verblijf houden. Aan hen, die tot de laatste groep behooren, wordt, ter vermij ding van moeilijkheden aan de grens, van officieele zijde aanbevolen, zich, bij een reis naar Duitschland, te voorzien van een bewijs, dat zij woonplaats hebben in het buitenland (bijvoorbeeld in Nederland). Nemen zij dezen voorzorgs-maat- regel in acht, dan kunnen dus Duit sche dienstboden en andere hier te lande woonachtige Duitschers een vacantie-reis naar hun vaderland maken zonder verplicht te zijn, honderd Mark te betalen. Vos zijn huis genaderd was, stak hij den weg over om de aan den linker kant gelegen inrijlaan naar zijn garage te nemen. De motorrijder v. V., die schijnbaar niet bedacht was op de manoeuvre, kon noch zijn vaart, noch de richting wijzigen en reed in volle vaart tegen den vracht wagen en wel zóó noodlottig, dat hij onmiddellijk werd gedood. Zich in brand gestoken. Maandag heeft zich te Onderspek- holz, gemeente Kerkrade, de 24-jarige gehuwde vrouw P. na een huiselijken twist, toen haar man afwezig was, zich met petroleum overgoten en, toen hij weer thuis kwam, in diens tegenwoordigheid, zich met een lucifer in brand gestoken. Kermende van pijn is de vrouw als een brandende fakkel uit het raam der bovenwoning, 3 a 4 meter hoog, op een binnenplaats gesprongen. Per ziekenauto is de vrouw in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal te Kerkrade ge bracht. De politie heeft P. een ver hoor afgenomen. De ware democratie, Over het woord democratie is al ooit heel wat geboomd. Het is afge leid van demos, dat volk beteekent. Onder democratie verstaan we der halve actie ten bate van het volk of volksgezinde actie. Hoewel men zekere kringen het begrip enger gemaakt heeft en er speciaal mee aanduidtactie ten bate van de lagere volksklassen, moeten we het begrip toch blijven zien alsrecht van en medezeggenschap voor allen. Aardig vonden we dit nog eens uiteengezet, in het orgaan van het Bisdom 's-Bosch, waarin in een vaste rubriek elke week in den vorm van een samenspraak actueele zaken kort besproken worden. We laten het stukje hier volgen Democratie is een mooi woord, maar als je de communisten en der gelijke hoort zou je zeggen dat zij daarvan de alleen-verkoop hebben. Nou, in den vorm, mogen ze gerust het monopolie daarvan heb- ben, maar echte en hechte democra tie is ouder dan het communisme, is zoo oud minstens als het Christen dom. Hierzoo de bewijzenGod de Zoon wordt mensch en kiest de armoede. Zijn apostelen, de steun pilaren van de Kerk zijn twaalf een voudige drommels. Zijn kerk zet hij wagenwijd open voor arm en rijk. Zijn leer brengt de standen bijeen en alle zielen zijn voor Hem gelijk, Ware democratie is medezeggenschap van allen, is recht voor allen en niet alleen voor één bepaalde klas. Deze democratie vindt ge sinds eeuwen in de kerk van Rome, Goed, maar waarom schelden ze dan juist zoo op de kerk als de beschermvrouw van het kapitaal Och, 't is nogal eenvoudig. Zij voelen zeer goed dat juist de Room- sche kerk met haar eeuwenoude democratie hun meest beduidende tegenstander is, die hen slaat met hun eigen wapenen, 't Is haar zin voor de werkelijkheid, haar voort varende ijver, haar diepgaande prin ciepen, haar eeuwenoude traditie, die even zoovele struikelblokken zijn voor de vaandeldragers van het Commu nisme. Men heeft al twintig eeuwen lang naar een stok gezocht om de kerk te slaan. Vroeger was ze te democratisch, nu is ze kapitalistisch, zoo zeggen ze. Trek nu het een maar van het andere af dan geloof ik te mogen zeggen De kerk predikt de juiste democratie, voortvloeiend uit de leer van Christus, die de wijsheid is. Vrouwen van Europa, bewaart uw heiligste goed. In Europa hebben wij reeds den jongenskop gezien en zelfe „tooien" sommige vrouwen zich al met de broek. In Rusland is het echter nog erger. Daar schrijft de Stalin-dictatuur voor de grijs-groene eenheids-kleeding, het zoogenaamd geslachtelijk neutraal Droletariërs-uniform, die bestaat uit del en broek, zakboek, zakmesje, legimitatiebewijs en wat men Dog meer noodig heeft, wordt gedragen een linnen zakje om het lijf ge bonden. Wat de bedoeling is van deze uniforme dracht voor mannen en vrouwen, het behoeft wel niet ge zegd. Hei is een uitvloeisel van het stel „vrouw kameraad" en moet tevens dit systeem propageeren. Meer dan ooit geldt de waar schuwing vrouwen, denkt om uw hoogste goed en weet, wat gij van het communisme te wachten hebt. Wat is vacantie. Een Engelsch tijdschrift loofde eens een prijs uit voor hem, die het beste antwoord gaf, op de vraag Wat is vacantie?" De prijs viel ten deel aan den inzender van het volgende .Vacantie is een periode van rust den arbeid, gedurende welke de menschen harder werken om hun geld te verteren dan zij ooit deden om het te verdienen." We laten hier nog eenige andere antwoorden volgen Vacantie is de stichter van veel verdriet, waarin men de behoefte gaat voelen aan vleugels om te vliegen, aan aan meer gefffc „Vacantie werkzaam den luiaard.' lu i de Ir „Een tijc rit schen het r^-b last te zijn.' „Een tijd,( neemt, de ve jm waarnaar q gen." brc „Het bestlfi werkzame, ankti „Een oa*p levens, lang tri voorbij." -o „Een perioj g voor iemands bi zijn wenschen.» li te spoedig voaijc voor het webj. l algemeen en reisbureaux, itei maatschappijen' Ons vrdjj Zonder ooit is of gelezen van.ëf 'n zekere Ti® deze moderne h brengen met »ii de vorige weeloi sing. Het gebeurt heele vrachtauj gereden van jjtti venhage. In cl de chauffeur v waarop tweetao de onhandigbei, auto van Tius het gevolg, da jenever overupt auto van lm sprongen en hel 1 over de rozijna. chauffeurs deirs] auto's onmiddl gevlogen, zodat lijke ongelukkd I Tinus, die pee gebleven was,ja| plezier zijn roan geurige jenevep; of zijn karietjau toen hem das gebleken we achter z'n stsi tufte zoo vij het nabij lipn zijn nat vratj spoedig verkat ten van de ty school, die éép deze schitt^i efficiency-leer./ Wat Hans iz< toen hij Tinusx gens" zag 'egt maar wel, d£I n grossier i kermisfooi krg, opbrengst va c ter hand stelde ii Hij, die zwrt Heeft aldoolei En krijgt dtd Dan noodig Hij, die blij)e Heeft steedlel En die geni p Altoos vang< Om welkesd Er wordt gkc als het doorii warm te wonfi I snikheet t is, pt koelenbijf^ zich de triestü 1 te schudden lij men er zich lo gevoeltals n om frissche kr h bijeen te ga i doen heeft, osd drijven in dr fl om die all vreugde; vrie si op 't voortbes si te ledigen in e te troosten ii g men het ge!< ei hand heeftal n dien te lessc heeft gedronkc te knappen i om <dien te stin honger heeft c wekken. Men zou he x kunnen vatten tr een zouten ha g als men geen u heeft 1 Eenige sneld Een slak legt Een paard in f Een mensch int Een vlieg Een paard in a De wind v Een zeilschip Een. wielrijder' Een personent i Een sneltrein Een postduif Een orkaan Het licht 't Geluid in d< u 't Geluid in vt De aarde in ha loop om ds z Het licht

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8