Gemeenteraad Maashees- Overloon. Gemengde Berichten Zaterdag 25 Juli 1931, No. 30. gehouden op 20 Juli 1931, Tegenwoordig de Wethouders W. Crooymans en P. v.d. Heuvel, en de leden Jos. Poels, M. Jans en J. Goemans. Afwezig Jos. Gearts en J. Bruysten. Deze laatste met kennis geving van ongesteldheid. Voorzitter H. Rieter, Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Aangaan geldleening. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering werd besloten, aan de firma Havens te Vierlingsbeek een bijdrage Ie verleenen in de kosten van uitbreiding van den ge- meenteloswal ad f 2250,— voor welk bedrag een geldleening dient te worden aangegaan. De Secretaris leest het consept- besluit voor, tot het aangaan van een openbare geldleening ad f 2250, tegen ten hoogste 4i/< pCt., at te lossen in 15 jaartermijnen van f 150. Aldus wordt besloten. 2 Onbewoonbaar-verklaring der woning van H. J. Hendriks. De Secretaris leest een ontwerp besluit voor, waarbij op voorstel van B. en W. en onder voorlegging van een advies der Gezondheids commissie de woning van en bewoond door H. J. Hendriks te Overloon onbewoonbaar wordt verklaard op grond, dat deze woning onbewoon baar is en niet meer door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht. Het besluit wordt met al- gemeene stemmen genomen. In verband hiermede brengt de Voorzitter een tekening ter tafel van de door de gemeente te bouwen huurwoning voor Hendriks. De vergadering kan zich met het plan vereenigen. Op voorstel van den Voorzitter worden B. en W. gemach tigd de bouw der woning te laten aanbesteden, waarbij enkel aan de ingezetenen der gemeente gelegenheid tot inschrijving wordt geboden. 3. Onderzoek geloofsbrieven, De geloofsbrieven der nieuw in komende leden worden door een commissie, aangewezen door den Voorzitter en bestaande uit de heeren Poels en Jans onderzocht. Nadat de commissie haar taak heeft verricht en tot toelating van alle leden heeft geadviseerd, wordt dienovereenkom stig besloten. 4 Ingekomen stukken. a. Aanmerkingen van Gedeputeerde Staten op besluit tot wijziging der begrooting en op een geldleenings- besluit. Besloten wordt tot wijziging dezer besluiten. Het lid Poels vraagt of deleenin- gen a 5 pet. niet geconverteerd zou den kunnen worden tegen lagere rente. De Voorzitter antwoordt, dat hij in een volgende vergadering een daartoe strekkend voorstel aan den Raad te doen. b. In verband met een schrijven van den Pensioenraad worden enkele pensioensgrondslagen van gemeente ambtenaren vastgesteld. c. De rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie te Box meer over 1930 wordt goedgekeurd. d. Aangehouden een verzoek van enkele pachters van gemeentegrond om vermindering der pacht en een schrijven van de Rijksveldwacht te Boxmeer over inrichting arrestanten lokalen. De Voorzitter zegt. dat Rademaker thans weer de bij hem in pacht zijn de boerderij wil inpachten. Hij wil een goede pachtprijs betalen, wan neer enkele minder goede perceelen van de boerderij afgaan. Er zijn nog een paar gegadigden meer geweest. Spr. zegt, dat een termijn moet wor den gesteld voor een definitief bod. Weth. Crooymans meent, dat er niet te veel tijd meer over heen moet gaan. Besloten dat tot 25 Juli een bod kan worden gedaan, waarna Voor zitter sluit met gebed. Opening van het electrisch licht. Na afloop der vergadering begaven de Burgemeester, de leden van den Gemeenteraad, het gemeentepersoneel, de vertegenwoordigers der P.N.E.M. alsmede de aannemer van het net, zich per auto naar de transformator huisjes te Maashees en Overloon, waar de stroom door de Burgemees ter werd ingeschakeld. Op hetzelfde moment brandde de straatverlichting, ging in vele huizen een hier in ons dorp nooit gekend licht op, ten teeken dat Maashees en Overloon uit haar Egyptische duisternis was verlost. Een stil moment van groote be- teekenis, dat zijn uitwerking vond en uitgevierd werd na terugkomst in de raadzaal, waar een feestvergade- ring was belegd. De Burgemeester hield de openings rede en wijdde breed uit over de geschiedenis van de totstandkoming van het electrisch net, waarvan spre ker altijd zoo'n groote voorstander is geweest, omdat de vooruitgang der gemeente er nauw aan verbonden is. Wegens de hooge kosten was de gemeente verplicht om zooveel jaren uit te stellen. Eindelijk in het najaar van 1930 konden B. en W. tot hun genoegen een aannemelijk voorstel aan den Gemeenteraad doen om tot aanleg te besluiten en gesteund door zijn raadsleden werd de groote stap gezet ter verwezenlijking van het zoo lang gewenschte doel. Spreker brengt op de eerste plaats hiervoor zijn dank aan den raad, vervolgens aan de P.N.E.M. voor de gunstige aanbieding, voor de soepele toepassing in de uitvoering van den bouw van het net, en voor de gezellige samenwerking bij de onderhandelingen en uitvoering onder vonden. Ook aan den aannemer van het net de firma Alberts en van der Kluft te Amsterdam, brengt spreker dank voor de accurate uitvoering en voor de goede samenwerking. Ten slotte feliciteert de Burgemeester de ge- heele gemeente met het nieuwe licht en spreekt de hoop uit, dat dit moge branden tot groei en bloei der ge meente. Door ingenieur Van Mechelen werd namens de P.N.E.M. een woord van dank gebracht voor de hartelijke woorden door den Burgemeester ge sproken. Vervolgens bracht de Z.E. Heer Pastoor van Maashees namens zijn parochianen en ook namens den Z.E.' Heer Pastoor van Overloon, die niet aanwezig kon zijn, een woord van dank aan den Burgemeester, de raads leden, de P.N.E.M. en de uitvoerder en sprak de hoop uit, dat het licht zal mogen branden tot tijdelijk en geestelijk welzijn der gemeentenaren. Nadat de Fanfare op de kiosk had plaats genomen, beklom de heer Linders, hoofd der bijz. school, het spreekgestoelte en hield namens de ingezetenen een kernachtige toe spraak. Op de raadzaal bracht Weth. Crooymnans nog een kort woord van dank aan den Burgemeester. In de geheele gemeente heerschte een gezellige drukte onder de inge zetenen, die hun ingenomenheid moesten uiten met het voor de ge meente zoo belangrijke feit van dien dag, dat hun bracht het electrisch licht. 67-jarige overreden. Zondagavond omstreeks kwart over elf werd de 67-jarige J. v.d. V., op den Rijksweg te Belfeld nabij zijn woning door een tot nog toe onbe kend gebleven motorrijtuig aange reden. De ijlings ontboden genees heer Rahier achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Tegelen noodzake lijk, waar na onderzoek, bleek, dat de getroffene, behalve een armbreuk, meerdere inwendige kneuzingen had bekomen. Nader vernemen wij, dat de heer v.d. V. aan de bekomen verwondingen is overleden. Overreden en gedood. Dinsdagmiddag is bij de Zuiderzee werken op Texel een doodelijk onge- val geschied. De 18-jarige hulpmachinist J. de Jong uit Harlingen stond op een; achteruitrijdende locomotief van een zandtrein en gleed uit met het gevolg, dat hij onder de locomotief terecht kwam en werd vermorzeld. Het ongeluk had plaats bij de Waalder- sluizen. Het lijk-van het slachtoffer zal naar Harlingen worden overge^ bracht. Duitsche oplichters. Dinsdagnamiddag is de rijwiel handelaar F. K. te Mierlo-Hout het slachtoffer geworden van eenige Duitsche oplichters. De vreemdelingen, twee dames en twee heeren, reden in een vervallen en verwaarloosd uitziende auto. Zij stopten bij K. en namen eenige liters benzine in, voor een totaal bedrag van f 2.30. Ter betaling boden zij een biljet van 100 Mark aan. Ge rekend tegen een koers van 58 cent moesïen zij dus f 55,70 terug ont vangen, doch zij namen met f 50 genoegende rest was fooiDe heer K., die wel meer Duitschers „aan" de benzinepomp krijgt, gevoelde zich toch niet geheel en al gerust. En niet ten onrechte. Bij nadere informatie en onderzoek kwam n.l. vast te staan, dat het biljet waarde loos was. Het droeg het jaartal 1910. Do marechaussee te Helmond heb ben de zaak in onderzoek. De Duit schers zeiden naar Breda te zijn ge weest naar de Kwattatabriek. Nummer of naam van auto, noch de plaats van herkomst zijn bekend, zoodat er wel niet veel kans zal zijn de oplichters nog op te sporen. In verband met bovenstaande wil len we onze lezers nog het volgende onder de aandacht brengen Men kan van Duitschers gerust Marken in ontvangst nemen, wanneer men maar op past zich geen waarde loos bankpapier in de handen te laten stoppen. Wat den koers van den Mark betrefthierover behoeft men zich niet ongerust te maken. Welis waar is door de inflatie de koers een of twee procenten gedaald, doch uit het feit, dat de Marken op de banken weer in worden gewisseld tegen den koers van 58 wijst er wel op, dat de Mark „safe" staat. Maar nog eens: pas op voor oud papier. De Zeppelin-Pooltocht. Onder leiding van dr. Hugo Ecke- ner is het luchtschip Graff Zeppelin" te Priedrichshafen Woensdagmorgen om half 6 voor een laatste Werk- stattenfahrtvóór de Noord-pool vlucht opgestegen. Tijdens de tocht, die verschillende uren duurde, waarop alle leden der bemanning geheel in hun poolvlucht- uitrusting aan boord waren gegaan, zijn de voor den pooltocht van het luchtschip nieuw ingebouwde instru menten beproefd. Voorts heeft men met het door de Zeppelinwerf op den Pfander bij Bregenz onlangs gebouwde zendsta tion draadloze proeven genomen en ook de peilingsmogelijkheden onder zocht. Dit zendstation op den Pfander zal gedurende den pooltocht in voortdurende verbinding met het luchtschip blijven. Door een uitlaatgang, welke in het luchtschip is aangebracht, zijn twee kleine vrije ballons opgelaten, waar van er één met een bijzonder licht zendapparaat was uitgerust. Dit ex periment slaagde uitstekend, evenals de proeven met de overige weten schappelijke instrumenten. De vervolging van de Kath. Actie in Italië. Op 21 Juli is het volgende tele gram aan Z.H. den Paus gezonden door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tumdersbond Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XI, Citta del Vaticano. Allerheiligste Vader, De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, waarin onder het Katholieke vaandel meer dan 75.000 Nederlandsche land- en tuinbouwers zijn vereenigd, verontwaardigd over de beleedi- gingen, aangedaan aan den stede houder van Christus en betreurende de vervolging, welke de Katholieke Actie in Italië heeft te verduren, bidt God, dat hij aan Uwe Hei ligheid de noodige kracht geve, in den goeden strijd voor de onaan tastbare rechten der Kerk ten opzichte van de opvoeding der jeugd en zal doen wat hij kan om Uw Vaderhart te troosten door met een steeds grootere nauwgezetheid de richtlijnen van den H. Stoel ten aanzien van de Katholieke Actie te volgen. VERHEGGEN, voorzitter. VAN HAASTERT. secretaris Ontslag van münwerkers. In verband met berichten van ontslag op de staatsmijn Maurits, verneemt men nader, dat op de staatsmijnen inderdaad aan een aan tal arbeiders het dienstverband is opgezegd. Het aantal is echter niet veel hooger dan in andere maanden het geval pleegt te zijn, Het is be langrijk minder dan het genoemde aantal van tachtig. Het ontslag is dus niet als een aanwijzing te be schouwen, dat de mijnen wegens de malaise reeds met het ontslaan van arbeiders beginnen. Twee vrachtwagens ryden in volle vaart tegen elkaar op. Op den rijweg Weert-Maarheeze kwamen een geladen vrachtauto der steenfabriek Wessem en een vracht auto der firma Opbroek-Horn uit tegenoverpestelde richting. De eerste wilde een kar passeeren en op dat oogenblik naderde de tweede auto, die elkaar door de kar niet hadden kunnen zien. Een botsing was on vermijdelijk, en trots het remmen reden zij in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen. De chauffeur van O. werd terzijde uit de cabine geslingerd en bekwam slechts onbeteekenend letsel. De chauffeur der steenfabriek moest eerst in het Gasthuis te Weert en daarna in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. Zijn toestand is slecht. Beide vrachtwagens zijn totaal vernield.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6