Uut der historiën van Venrode a°. 1572. De nieuwe Drankwet Buitenl. nieuws. Gemengde Berichten IJ-PENHOUDERS VULpotlooden Kqntgpr Ik dat gezicht. Dan zie ik de gezich ten van die huilende vrouwen, als ze op hun knieën voor me lagen. Wat is dat Kunt u me zeggen wat dat nou is. Die nachten zijn ver schrikkelijk 1".... We zijn geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Het was een heelen toer in dezen misdadiger van Gods beeld nog iets terug te vinden. Maar, was dit niet een ziel, die, onbewust, tot het laatste toe vecht om haar Godsgelijkenis, voor ze d. ze in de verdoemenis voor goed zou verliezen. Hoevelen van dat slag, heb ik in deze dagen niet ontmoet Het was ontzettend. Maar nog ontzettender om haar omvang is de gedachte dai God al deze menschen nog lief heeft. Vergeten en vergeven kan voor ons nooit meer moeilijk zijn. En wie deze ondervinding heeft meegemaakt, zegt. als de deuren van de gevange nis achter hem dicht gaat „Er wordt nog lang niet genoeg gebeden voor de bekeering der zon daars". Uit „Periscoopjes". H. DE GREEVE SJ. door A. F. VAN BEURDEN. I. Wie nu het stadsgewijze Venray binnenkomt en tegenover het monu mentale stadhuis, de geweldige toren de wacht ziet houden voor zijn massaal en toch slank omhoogrijzende kerk, eenig in den lande van kessel en Cuyck wie ook in den krans der omliggende gehuchten, tot dorpen uitgegroeid, de vernieuwde huizen en woningen, de met nieuwe gebou wen prijkende boerenhoeven ziet krijgt den indruk van een stadigen vooruitgang en een opbloei, trots de moeielijke tijden. Men heeft zich op landbouwgebied, op handelsterrein weten aan te passen aan den eisch der tijden. Dat dateert niet uit den jongsten tijd, maar al van een eeuw terug, toen de Schaapscompanie op gericht werd door eenvoudige, maar knappe kooplui-landbouwers, die Venray naam verschaften en hunne zonen uitzonden naar vreemde rijken en werelddeelen, om aldus bij te veroveren door uitheemschen handel, wat de tijdsomstandigheden hier niet aanbrachten. Zij werden van uit hel Peeldorp Venray globe-trotters met veel ondervinding, maar behielden daarbij hun hoofsche eenvoud en inheemsche opgewektheid. Dat is slechts een enkel voorbeeld uit den ontwikkelingsgang van Rode, maar de toestand, het uitzicht, het voor komen wijst ook nu op een behage- lijk welvaren van 't algemeen, in tegenstelling van vele andere streken waar werkeloosheid, armoede en malaise overal te speuren is. Maar niet altijd is het zoo geweest. Venray heeft een lang verleden. Daarin komen verheffende tafereelen voor, vol geloofsijver, landelijke vrede en bloeiende welvaart. Men ziet naast de groote kerk op de gehuchten kleinere verrijzen, Kapellen met mooie gothieke vormen en koortjes als te Maresselo of Merselo, te Casteloo of Castenray voorafge gaan door de eenvoudige, grootere parochiekerk van Oirlo. Men kan de bedevaart naar O.L. Vrouw te Oostrum zien opkomen en geestelijke zonen, gesproten uit de gemeente beroemd worden, zoodat zij het nageslacht hun een standbeeld zette ter gedachtenis. Soms echter pakten zich donkere wolken boven het dorp samen, de oorlogsfakkel zengde huis en hof en dreef de bewoners de Peel in. Dan baden de nonnetjes van Jerusalem op hare weefstoelen gezeten of de wol spinnenden „van den geesel des oorlogs verlos ons Heer!" en steunden die van Oostrum dit gebed. Of men riep de voorbede van St, Oda in, die zooveel voor Venray over had, dat zij het dorp verlatende op „den omzienden berch" zich nog omkeerde en voor het tijdelijk wel zijn bad. Wat stoorden zich echter de woeste Geuzenbenden, de Spaansche Soldeniers en de vreemde huurbenden daaraan, toen ze in 1568 en later over de ruggen der inwoners de twisten hunner souvereinen uitvoch ten. De rustige landbouwers werden uitgeplunderd, uitgeroofd, van alles ontbloot, mishandeld en tot den bedelstaf gebracht, alles om den oorlog, die de aanvoerders aange bonden hadden om anders bestuurd en geregeerd te worden, terwijl het volk daarin absoluut niets mede te spreken had. Verdedigden zich de landbouwers tegen die gewelddaden, dan volgde moord en brandstichting, verlies van alle have en goed. (Wordt vervolgd.) De vorige week is in de Tweede Kamer het nieuwe ontwerp Drank wet in veilige haven gevoerd. De wet kent twee soorten van alcohol ischen drankt a. sterke drank, d.i. drank met een alcoholgehalte van 15 en meer procent', b. zwak-alcoholische drank waar onder worden verstaan bier, wijn, vruchtenwijn en in 't algemeen die alcoholische dranken, welke minder dan 15 procent alcohol bezitten. Verder is er in de wet sprake van vijf soorten vergunningen en twee soorten verloven. Er zijn volledige vergunningen, dat zijn vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein (bij hoe veelheden van minder dan 10 Liter) zoowel voor gebruik ter plaatse als voor gebruik elders tap ver gunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein ter plaatse slijtvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse hotelvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein in een hotel alleen aan logeergasten sociëteitsvergunningen, voor ver koop van sterken drank in het klein in een sociëteit voor gebruik ter plaatse verloven A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse als voor gebruik elders verloven B, voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse. Een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein moet worden aangevraagd bij B. en W. der betreffende gemeente een hotel of sociëteits-vergunning bij Ged. Staten. Niet vereischt is een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in restauratiewagens van internationale treinen en in leger plaatsen en cantines. Het aantal vergunningen (met uit zondering van de hotelvergunningen) mag niet meer bedragen dan: in gemeenten met meer dan 50.000 zielen 1 op 500 inwonersin ge meenten met 20.000—50.000 zielen op 400 inwoners in gemeenten met 10.000—20.000 zielen 1 op 300 inwoners in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners. Toenemirg der bevolking kan echter nimmer verla ging van het maximum met zich mee brengen. Te beginnen in 1935 en vervol gens telkens om de 5 jaar kan de Kroon op voorstel van den gemeente raad voor een gemeente een ver laging van het maximum der ver gunningen vaststellenkan zij bepalen, dat in een gemeente vergunningen niet meer worden verleend ja zelfs kan zij bepalen, dat in de geheele gemeente of een deel der gemeente alle na 1 Mei 1904 verleende ver gunningen vervallen en nieuwe ver gunningen niet meer mogen worden verleend. De Minister kan op voorstel van den gemeenteraad aan B. en W. machtiging verstrekken om voor één of meer localiteiten, welke deel uit maken van een buitengewone inrich ting voor maatschappelijk verkeer een tapvergunnjng boven het vast gestelde maximum verleenen. De gemeenteraad kan één of meer wijken, buurten of straten geheel droogleggen hij kan daarvoor ook een maximum vaststellen, onafhanke lijk van het getal bewoners. De wet geeft een uitgebreide op somming van de gevallen, waarin door B. en W. resp. door Ged. Staten het verleenen van een ver gunning kan worden geweigerd. O.a. als de aanvrager wegens overtreding van de wet op den gedistilleerdaccijns is veroordeeld tot vrijheidsstraf van een maand of 250 gulden boete pas vijf jaar na de voltrekking der straf komt zoo iemand weer voor een vergunning in aanmerking. Een aanvrage om vergunning wordt ter openbare kennis gebracht. Gedurende twee weken kunnen er bezwaarschriften tegen worden inge bracht. Vervolgens moeten B. en W, binnen zes weken beslissen. Als de vergunning moet worden afgewezen, omdat het maximum-aantal al vol is, dau komt de aanvrager op een lijst te staan. In de volgorde, waarop aanvragers op die lijst staan, komen ze in aanmerking voor vergunningen, die vacant komen door overlijden, bedanken of anderzins. In de wet is echter een bepaling gebracht, dat de vergunnicg op des betreffend verzoek bij overlijden van den vergunninghouder kan worden overgeschreven op den overlevenden echtgenoot of op een der kinderen. De aanvrage van een verlof dient te geschieden bij B. en W. Een verlof A. is niet noodig voor localiteiten, waarin een vergunning (met uitzondering van een slijt ver gunning) is gevestigd, voor reizigers in restauratierijtuigen, voor leger plaatsen of cantines verder ook niet voor den verkoop van zwak-alcoho lischen drank in het klein in winkels, pakhuizen of andere inrichtingen, als die verkoop uitsluitend geschiedt in gesloten flesschen, kannen, kruiken of vaten. Het aantal verloven A. in een gemeente mag niet meer bedragen dan het bepaalde maximum aan vergunningen. De Kroon kan ook een verlaging van dat maximum vaststellen. De Commissaris der Koningin kan toestaan, dat bij een bizondere, zeer tijdelijke gelegenheid, in een localiteit in een tent of op een terrein zwak- alcoholische drank zonder verlof wordt verkocht voor gebruik ter plaatse. Inzake de toekenning, afwijzingen intrekking van verloven zijn voorts soortgelijke bepalingen vastgesteld FIRMA VAN DEN MUNCKHOF als voor de vergunningen. Hiermede meenen we wel het voor naamste uit de Drankwet te hebben gereleveerd. Zooals bekend, is de belangrijkste nieuwigheid wel, dat de verloven nu ook onder het maximum stelsel zijn gebracht. De desbetref fende bepalingen zullen, naar ver moed kan worden, de voornaamste steen des aanstoot vormen bij de besprekingen in de Eerste Kamer. Te hopen valt echter, dat er toch een meerderheid zal gevonden kun nen worden voor het ontwerp. Want ook al zou men die maximum regeling voor verloven onnoodig en schadelijk vinden, dan bevat deze wet nog zoo veel goeds, dat dit er ruimschoots tegen opweegt. Het is trouwens een telkens voor komend verschijnsel dat het regelend optreden van de Overheid op nieuw terrein met kreten van afschuw en verontwaardiging wordt ontvangen terwijl men het n3 eenigen tijd van practijk de meest gewone zaak ter wereld gaat vinden. In dit geval kon deze historie zich wel eens herhalen. Amerika biedt de helpende hand Opschorting van alle schulden gedurende een jaar- De vorige week hebben we nog een beschouwing gewijd aan den grooten nood in midden-Europa en met name in Duitschland. We deden toen uitkomen, dat de nood zeer hoog gestegen was en wezen op het gevaar, dat hier dreigde, wanneer niet spoedig in grooten stijl hulp geboden werd. Die hulp is thans op komst. De ernst van den toestand is door gedrongen tot Amerika, waar de machtige president Hoover zijn hou ding gewijzigd heeft. Hij onderneemt een energieken stap om den chaos te voorkomen en biedt de wereld aan, alle schulden een jaar op te schorten. Het voorstel omtrent uitstel van betaling van oorlogsschulden en alles wat daarmee samenhangt, wordt alom beschouwd als „het grootste feit" sedert den wereldoorlog. Men verwacht hiervan een gunstigen invloed op de economische crisis, welke thans de heele wereld teistert. In sommige kringen is men van meening, dat Hoover bereid zou zijn om langer dan een jaar uitstel te verleenen, gedeeltelijk misschien zelfs voor goed, wanneer Europa inder daad zal overgaan tot een belangrijke vermindering van bewapening. De beurs reageerde Dinsdag reeds gunstig op het Amerikaansche voor stel. Op de Amsterdamsche beurs werd Dinsdag over de heele linie een zeer aanmerkelijke koersstijging ge constateerd, welke voor de meeste fondsen circa 25 pet. bedroeg. Dit is een verblijdend teeken in verband met de heerschende crisis. Prov. Staten van Limburg. De prov. schoonheidscommissie vraagt voor 1931 een bijdrage van f 1000. Ged. Staten stellen voor dit jaar den financieelen steun der provincie niet te onthouden en voor het jaar 1931 toe te staan een bedrag van f 500. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen tot dekking der kosten van den bouw eener hoogspannings lijn van de staatsmijn Emma naar de gemeente Roermond c. q. tot aflossing van de tijdelijke geldleening een definitieve geldleening aan te gaan van ten hoogste f 1.000.000 tegen een rente van ten hoogste 4i/j pet. en volgens het annuiteiten- beginsel in ten hoogste 50 jaar zal worden afgelost. Ged, Staten stellen voor tot dekking der provinciale uitgaven te heffen voor het belas tingjaar 1932 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen voor het belastingjaar 1932 tot 1933 a29 opcenten op de hoofd som der inkomstenbelasting en 29 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. Met het oog op de ontwikkeling van verschillende gemeenten vooral in het Zuiden der provincie is bij Ged Staten de vraag gerezen of de in dit opzicht bestaande regeling voor genees- en verloskundige be handeling nog moet gehandhaafd worden. Ged. Staten zijn van oordeel dat deze vraag ontkennend beantwoord moet worden en stellen een nieuwe regeling voor, waarbij alleen in aanmerking komen gemeenten of groepen van gemeenten met een bevolkingscijfer van minder dan 8000 zielen. Nu de oorspronkelijke begrooting met ruim f 2000 is overschreden, stellen Ged. Staten voor, in de meer dere uitgaven van de restauratie van de monumentale kerk te Broekhuizen, voorts een subsidie te verleenen van f 2000. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op de aanvraag om provinciaal subsidie ten behoeve van het in 1931 te houden nationaal congres voor vakopleiding, Muziek* en Gildefeesten te Boxmeer. Gedurende de komende dagen zal in Boxmeer de feestvlag wapperen. Muziek en zang zullen weerklinken, de gildetrommen roffelen en in langen, zwierigen stoet zal men aan zijn oogen zien voorbijtrekken datgene, wat onze voorvaderen uit de middel eeuwen ons nalieten en wat het na geslacht als een kostbaar erfdeel heeft weten te handhaven. Boxmeer viert feest ter herdenking van het 65-jarig bestaan van de Har monie „Utile Dulci" en van het tweede lustrum der her-oprichting van het H. Bloedsgilde. Reeds wekenlang is het. feest comité met de diverse commissies ijverig in de weer geweest om alles tot in de puntjes geregeld te hebben en op het oogenblik mogen we zeggen dat men ten volle geslaagd is, Een uitgestrekte en lommerrijke boomgaard in de Kom der gemeente ingericht tot feestterrein en biedt de bezoekers een gezellig zitje.. Zaterdagavond worden de festivi teiten geopend met een muzikalen rondgang der jubileerende vereeni- gingen en een concert, waarbij een huldigingstoespraak van den voor zitter van het feestcomité. Zondagmiddag trekt een schitte rende optocht vanaf het Gildehuis door de gemeente. De deelnemende vereenigingen worden ten Raadhuize officieel ontvangen, alwaar ook de eerewijn zal worden aangeboden. Aan den optocht en de verdere feestelijkheden van dien dag nemen deel 10 muziek- en zanggezelschap pen en 15 Gilden in hun schitterende kleedij. Na een openingswoord van den Voorzitter nemen Festival en diverse Gilde wedstrijden een aanvang terwijl gedurende geheel den middag een tentoonstelling plaats heeft van allerlei Gildevoorwerpen. Om het geheel zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en elkeen een gepaste ontspanning te bieden is aan de festiviteiten een Kermesse d eté verbonden, waarop een groote ver scheidenheid van attracties aanwezig Hiervan willen we slechts noemen een modern ingericht Champignons- palace (P&ddenstoelenpaleis) hetwelk voor deze streken iets geheel nieuws is, verder een Cake-Walk, goochel-, kijk-, schiet-, werp- en andere tenten enz. Maandagmiddag komen van 3 tot 6 uur op het feestterrein de Blinden uit Grave met hun algemeen zoo buitengewoon gunstig bekend staande Harmonie concerteeren, terwijl des avonds een schitterend vuurwerk, bestaande uit ongeveer 50 nummers, wordt afgestoken. Over dit vuurwerk, met een geweldige slotdecoratie, zullen allen ongetwijfeld verbaasd staan. Zij die bij vorige gelegenheden in het gastvrije Boxmeer een herden kingsfeest hebben meegemaakt, weten uit ondervinding dat men daar van iets extra's te genieten krijgt. Dit is een waarborg voor een druk bezoek gedurende de a.s. dagen, als tenminste de natuur haar medewerking verleent. Uitslag concours to Wanroy. Zondag is het concours, gegeven door de Handboogschutterij „Land- mans Eendracht" bij gelegenheid van haar 35 jarig bestaan, beëindigd. In het geheel hebben 38 zestallen, ver tegenwoordigende 21 gezelschappen, aan het concours deelgenomen. De uitslag was als volgt le Zestallenle prijs St. Sebasti- aan, Handel, 99 p.; 2e Oefening en Uitspanning, St. Anthonis, 96 p.; 3e pr. Willem III, Boekei, 93 p.: 4e pr. Amicitia, Veghel, 90 p.; 5e pr. Vol harding, Lierop, 89 p.; 6e St. Joris, Leunen-Venray, 87 p.; 7e De Een dracht, Aarle-Rixtel, 85 p.; 8e Soranus Volkel, 84 p.; 9e Neerlandia, Bakel, 83 p.; 10e St. Sebastiaan, Oploo, 79 p., laatste blad 22; 11e Erps Wel varen, Erp, 79 p. l.bl. 21; 12e Onder de Boompjes, Deurne, 79 p. l.bl. 18 Koningskruis F. v. d. Heuvel, Lieshout, 21 p. 1. pijl 5, voorl. 4. Eereteeken P. Weimans, St. An thonis, 23 p. Kampioen Oefening en Uitspan ning St. Anthonis, 42 p. Rozenprijs De Unie, Veghel, 8 rozen. Verstkomend gezelschap Volhar ding Lierop. 2e Zestallen le prijs Amicitia, Veghel, 69 p.; 2e De Eendracht, Aarle-Rixtel, 68 p.; 3e St, Antonius, Halfweg-Oostrum, 67 p.; 4e Soranus, Volkel, 65 p.; 5e pr. Willem III, Boekei, 62 p.; 6e pr. Krijgsman Soranus, Lieshout, 60 p.; 7e Onder de Boompjes, Deurne, 58 p.; 8e Oefening en Uitspanning, St. Antho nis, 56 p. Kampioen Amicitia, Veghel, 38 p. Rozenprijs St Sebastiaan, Handel 2 rozen. Staking by de Eindhovensche werkverschaffing. Maandagmorgen is op de werk verschaffing te Eindhoven een staking uitgebroken, omvattende ongeveer 200 man. Er heerschte Zaterdag ontevredenheid over het ontvangen loon, hetwelk lager was dan de week te voren. Uit officieele mede- deelingen blijkt ons, dat het loon lager was, omdat men geweigerd had de opgelegde taak naar behoo ren te vervullen. Voorts waren er een paar ploegen, ondanks herhaalde waarschuwingen, verschillende malen te vroeg van het werk weggegaan. Nadat deze ploegen Maandagmorgen ontslagen waren, hebben allen het werk neergelegd. Bloedvergiftiging. De heer L., te Dongen, viel dezer dagen van zijn rijwiel en kreeg een klein wondje aan de linkerhand. Er ontstond bloedvergiftiging en thans is hij te Breda in het ziekenhuis overleden. Draagt Nederlandsche schoenen. Men schrijft uit Waalwijk Vanaf 1 Januari tot 1 Mei zijn dit jaar in ons land 117.000 paar schoenen méér ingevoerd dan in 1930, terwijl de uitvoer 77.000 paar is terugge loopen. Ernstige aardappelziekte. Te Langendijk en omgeving waar de teelt van vroege aardappels een zeer voorname plaats inneemt, dreigt de opgetreden aardappelziekte een ware ramp te worden. Uitgebreide velden staan thans geheel zwart. Waar enkele dagen geleden het loof nog in zijn frisch groen prijkte, is het nu dor en bruin geworden. Niet alleen de vroege aardappelen, doch ook de late zijn al ernstig aangetast. Daar vele vroege aardappelen nog op verre na niet volwassenen zijn en de plant nu als het ware afsterft, zal het beschot zeer gering zijn en de qualiteit zal als vanzelfsprekend te wenschen overlaten. Van de late aardappels zal nog minder terecht komen. In dit tuinbouwcentrum waar tal van tuinders met provinciaal crediet zijn gesteund, waren zij op een be vredigende financieele uitkomst der vroege aardappelen aangewezen om een verderen voortgang van hun bedrijf te verzekeren. Nu die uitkomst zoo slecht belooft te worden spreekt men in tuinderskringen niet ten on rechte van een ramp. Ongeluk op een onbewaakte» overweg. Een wielrijder uit Zwolle, die op den onbewaakten overweg te Berkum (Zwollerkerspel) .reed, is aangereden en werd stervende opgenomen. Stakende werkloozen. Dinsdag is een staking uitgebro ken bij de werkverschaffing aan de Hertogsweteriag te Oss. Een bemiddelingspoging van wet houder Ploegmakers is mislukt. Brand. Te Boxmeer brandde de groote schuur van A.L. af. Een tweetal varkens kwam in de vlammen om. Het woonhuis bekwam veel water schade. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF De Limburgsche bedevaart naar Lourdes. Het comité van de Limb. Bede vaart naar Lourdes meldt Zondag 28 Juni a.s. zal om 9 uur door Z.H.Ex. Mgr. E. Lebouille in de Rozenkranskerk te Lourdes van wege de Limburgsche Bedevaart een Pontificale Hoogmis worden opge dragen om den goeden God door de voorspraak van de H. Maagd Maria te danken voor het vurig afgebeden herstel van Roermonds geliefden Bisschop Z.H. Exc. Mgr. L. Schrijnen. om voor lange jaren nog zijn dierbaar behoud af te smeeken. Het Comité der Limburgsche Bede vaart, durft met vertrouwen de ver wachting uitspreken, dat alle geloo- vigen vooral de priesters en religieu zen Zondag de H. Communie tot intentie van onzen Bisschop zullen opdragen en zich om 9 uur in hun gebed met de pelgrims te Lourdes zullen vereenigen. Opening waterleidinginstallatie. Maandagmiddag is te Tegelen de nieuwe waterleidinginstallatie door den commissaris der Koningin in Limburg, baron van Hövell tot Westerflier, officieel geopend. Ongehuwde», aantreden Een merkwaardige traditie houden de ongehuwde meisjes uit Ecaussin- nis in België er op na. Ieder jaar op Pinkster-Maandag richten zij in de openlucht een groot gastmaal aan, waarop zij ongehuwde jongemannen uit den wijden omtrek uitnoodigen. Een groot aantal huwelijksaanzoeken is het resultaat van deze unieke ge woonte. Ramp in munitiefabriek. Een noodlottige ontploffing heeft plaats gehad in de munitie-fabriek der marine te Holtough Heath. Tien personen zijn daarbij om het leven gekomen terwijl er 19 gewond wer den. De oorzaak is waarschijnlijk zelf ontbranding van rookeloos buskruit. De kracht der ontploffing was zoo hevig, dat in een omtrek van 35 K. M. alle vensters gesprongen zijn. Boven de plaats van het ongeluk hing een dichte rookwolk. Over niet te vermyden drukfouten. Over dit thema liet een courant uit Beieren zich als volgt uit De drukfouten laat de goede God toe, die loopjongens ea jongens in de drukkerij, zetters, boekdrukkers, correctors, proza-schrijvers en dich ters en zelfs bureaucraten geschapen heeft. Een drukfout is zoo te zeggen een natuurverschijnsel, zooals hagel, pest en dure tijden, zij vindt haar grond in de onvolmaaktheid der aardsche dingen en in de zwakte van het menschelijke vleesch. Indien er geen drukfouten zijn aan te wijzen, ligt dit hieraan 1. dat de schrijver of de inzender juist geschreven heeft wat hij bedoelt te zeggen 2. zijn bedoeling duidelijk ge schreven heeft 3. dat de zetter de goede en de onbeschadigde letters pakt of aanslaat; 4. deze op de goede plaats zet 5. dat de corrector eventueele fouten vindt en goed verbetert; 6. dat de aangegeven fouten goed worden gecorrigeerd 7. dat bij de revisie de correctie goed wordt nagezien en dat er voor gezorgd wordt, dat de laatste fouten in de revisie goed worden verbeterd en nog een dozijntje voorwaarden niet worden veronachtzaamd. Daar een groot octavo-vel in ge woon schrift 50.000 tot 55.000 letters bevat, zoo moeten die gunstige om standigheden zich ook 50.000 a 55.000 keer voordoen om een enkel vel, vrij van fouten te kunnen afleveren. Dus, Heeren critici, een beetje consideratie is wel gewenscht 1 Een gedonkteeken voor Duitsche krijgsgevangenen. In den wereldoorlog zijn bijna een millioen Duitschers in krijgsgevangen schap geraakt en daarvan zijn rond 150.000 gestorven. Om hun nage dachtenis te eeren zal op 12 Juli een gedenkteeken te Allenstein inde Ostmark worden onthuld. De beeld houwer Fritz Kormis, die zelf in Siberië krijgsgevangen is geweest, heeft het monument ontworpen. Ons vroolyke boekje. Ziehier, hoe 'n boertje uit de Meierij het aanlegde, om voor één geld twee borrels machtig te worden. Graad zoo heette de slimmerd had op de Bossche markt trek ge kregen in twee bittertjes, terwijl hij slechts genoeg centen op zak had voor één glaasje Manhaftig stapte hij een hotel binnen en bestelde een bittertje. Toen hij zijn glaasje voor driekwart leeg had, ving hij fluks een vlieg welke over het tafelblad liep en gooide deze in zijn glaasje. Daarne riep Graad den kellner. om dezen het verschuldigde bedrag van het bittertje te betalen, doch keek zóó leelijk naar de vlieg in z'n glas, dat de kellner hem onmid dellijk vroeg, of die vlieg er al in toen hem z'n glaasje bitter gebracht werd. „Jawel meneer", jokte onze Graad. „Pardon, mijnheer," excuseerde zich de gedienstige kellner, „ik zal u onmiddellijk een nieuw glas bitter brengen". Triomfantelijk dronk Graad dit tweede glaasje uit, en betaalde slechts het eerste. Heer, aan een nabijstaand tafeltje gezeten, die heel deze truc met welgevallen had gadegeslagen, en dit kunstje ook eens wilde uit halen, vroeg dezen heel beleefd „Geef u mij, als 't u belieft, die vlieg ook eens hier Yerkiezingsvaria. In een der hier omliggende ge meenten had een kiezer de volgende ontboezeming op zijn stembiljet ge plaatst. .Ik zoek nog steeds naar ware democraten. „Maar vindt niets dan egoïsme bij alle candidaten 1" FIRMA VAN DEN MUMCKHOF

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8