Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Zaterdag 13 Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom, Wij danken onze Eerw. Heeren Geestelijken en onze Geloovigen voor de gebeden, die zij met zooveel bereidwilligheid en zooveel ijver voor ons in onze ziekte hebben wil len storten. Dat de goede God ons wederom de krachten heeft willen terugschen ken, schrijven wij voor het meeren- deel aan die gebeden toe. Een bijzonder woord van dank willen wij nog richten tot de kloos terzusters, die ons zoo herhaaldelijk de verzekering harer vurige gebeden gegeven hebben. Roermond, 9 Juni 1931. LAURENTIUS, Bisschop van Roermond. Ansjovis in zee De ansjovisvangsten op de Zuider zee zijn thans ongekend groot. Onder den Drechterlandschen zeedijk ziet het wit van de visch, die men als het ware voor het opscheppen heeft. Ernstige autobotsing naby Eindhoven. Woensdag had onder Acht (gem. Eindhoven) een ernstige autobotsing plaats. Terwijl een vrachtauto den Boschdijk opreed kwam uit de rich ting Best een luxe wagen, bestuurd door Mr. F. M. A. Haffmans, notaris te Helden. De luxe auto werd gegrepen en bijna totaal ver nield. De botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto kantelde. Mr. Haffmans is waarschijnlijk uit den wagen geslingerd. Daar zijn toe stand zich onmiddellijk zeer ernstig liet aanzien, werd hij uit voorzorg op de plaats van het ongeluk nog van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Overgebracht naar het ziekenhuis te Eindhoven, kwam hij weer vrij spoedig bij kennis. Voor zoover men heeft kunnen vaststellen, heeft Notaris Haffmans zijn linkerarm gebroken, hoofdwonden en inwendige kneuzingen. Na de aardbeving. Behalve te Den Haag, Haarlem, Utrecht op Tholen en Texel, werd de aardbeving, welke Zondagmorgen in Engeland de bewoners deed op schrikken, ook te Roosendaal dus vrijwel langs de geheele weststrook van ons land door verschillende personen waargenomen. Aanvankelijk had men het minder ernstig opgevat, doch na de binnen gekomen berichten omtrent de aard beving in Engeland is men toch meer beteekenis gaan hechten aan de ge dane waarnemingen. Zoo constateerde de heer J. V., wonende Sophiastraat te Roosendaal, die dien nacht tegen twee uur nog op was, dat zijn woning een bijzon dere trilling onderging, alsof een zware vrachtauto passeerde, hoewel zulks toch niet het geval was, waar door sommig meubilair begon te kraken. Meer positief echter waren volgens „De Tijd" de waarnemingen vaneen oud-missionaris in het missiehuis te Roosendaal, die jaren lang in de tropen heeft vertoefd en daar in 't bergland honderden lichtere en zwaar dere tot zware aardbevingen heeft beleefd. Met zijne ervaring op dit gebied wist deze father-misslonaris aanstonds voor zich te verklaren, dat hetgeen hij Zaterdagnacht waarnam i 1931, No. 24. niets anders dan het verschijnsel van een aardbeving was. Het was tien minuten voor twee in den nacht dat de father zijn bed voelde trillen, welke trilling hij het eerste waarnam in zijn hoofd en langzaam gevoelde overgaan naar zijn beenen. Hieruit stelde hij vast, dat de aardbeving verliep van Zuid- West naar Noord-Oost. De trilling ging gepaard met ge rommel, dat hij eveneens kon waar nemen en hield ongeveer 2 minuten aan. Des morgens deelde hij zijn ge waarwording aan de andere fathers van het Missiehuis mede, doch men hield het voor een misvatting, zoodat er verder geen aandacht meer aan geschonken werd. Toen evenwel Maandag en Dinsdag de bladen de berichten publiceerden van de aard beving in Engeland, welke toch in verschillende andere plaatsen van ons land was waargenomen, moet men wel toegeven, dat van geen misvatting sprake was geweest. Als oorzaak van aardbevingen neemt de hier bedoelde oud-missio naris voor zich aan, dat als er veel water valt. dit doorzakt naar het rriddelpunt der aarde, waar het in de aardkern verdampt en uitzet en zoodoende als stoom een uitweg zoekt, waardoor de aardbevingen ontstaan. De verkiezingsstrijd in Spanje. In geheel Spanje is de verkiezings strijd in vollen gang. De minister van Buitenlandsche Zaken, Lerroux, heeft ie Valencia een groote rede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van de oprichting van 30.000 scholen. De bij de militaire bezuiniging vrij gekomen officieren zouden dan als onderwijzer kunnen worden te werk gesteld. Lerroux noemde ten slotte Manuel Barthelomeo als candidaat voor het presidentschap der republiek. Ook de minister van Oorlog, Azana, heeft het woord gevoerd in een vergadering van meer dan 30.000 kiezers. Hij zeide o.m. dat er een einde moet komen aan de thans be staande animositeit tegenover de Spaansche katholieke kerk, Stryd om een onbekenden soldaat. Op het oogenblik loopt te Parijs een interessant proces. Vijftien ge zinnen vechten om een onbekenden soldaat. Soldaat nummer 13, zoo heet hij, keerde tegen het einde van den oorlog met het gewone transport uit de gevangenschap in Duitschland naar het vaderland terug. Maar terwijl de anderen in hun gezinnen weerkeerden, waarvan de oorlogsuitbarsting hen voor jaren had losgescheurd, bestond er voor hem om zoo te zeggen geen uitkomst. Hij was zwaar gewond in gevan genschap geraakt. Men had hem genezen, maar een ding kon men hem niet. teruggeven het geheugen. Hij kon zich niets meer herinneren. Herkeosingsteekens en papieren bezat hij niet meer. Men gaf hem een naam, doch die behield bij de invrij heidstelling slechts tot aan de grens zijn waarde. Achter de grens kwam het pro bleem van zijn verloren naam op nieuw naar voren. Hij dacht na, maar herinnerde zich niets. En men noemde hem als dertienden man in het transport soldaat no. 13. Als overtollig lid in de maat schappij, ging hij van plaats naar plaats, tot op zekeren dag te Parijs zich een oude vrouw aanmeldde, en den naamlooze als haar vermisten zoon aanwees. Verdere aanspraken bestonden niet en de onbekende soldaat keerde eindelijk in zijn fami lie terug. Deze toestand duurde eenige jaren tot op een goeden dag een andere familie in hem haar zoon wilde herkennen. Zijn foto en levensge schiedenis verschenen opeens in de kranten. En nog dertien nieuwe gezinnen kwamen plotseling met dezelfde aanspraken voor den dag. De rechtbank zal daarover thans beslissen. Hij zal nu waarschijnlijk aan het tweede gezin worden toege wezen, dat met foto's en schrijfproe ven zijn aanspraken het meest over tuigend bewijst. Ontslag by de firma van Houten Reeds lang was het duidelijk, dat het bij de firma van Houten te Weesp niet zoo florisant ging als velen hoopten. Had de directie aan vankelijk gedacht aan een loonsver laging over de heele linie, thans is zij overgegaan tot ontslag, op wachtgeldstelling en verplaatsing met vermindering van loon. Ruim 60 personen zijn getroffen, van wie velen met meer dan vijftien dienstjaren. Het is niet uitgesloten, dat ook nog een werktijdverkorting in het vooruitzicht moet gesteld worden. Kinderzegen. Het gezin van Aug. Poppe-d'Hert te Overslag (Z. VI.) is dezer dagen verblijd met de geboorte van den twintigsten telg. Onder de kinderen, die allen nog in leven zijn, bevinden zich vijf tweelingen. Vrouw doodgevallen. Te Soerendonk viel mej. S. van den hooizolder. - Zij werd inwendig zwaar gekneusd en is aan de gevol gen overleden. Vliegveld Eelde vraagt zyn eerste slachtoffer. De bekende Groningsche sport vlieger H. Hindriks, is Dinsdagavond toen hij op het vliegveld Eelde was opgestegen, van een hoogte van ongeveer 100 M. neergestort. Het toestel kwam terecht op het autoparkeerterrein buiten het vlieg veld en werd totaal vernield. De motor werd op een afstand van 20 a 30 M. van de machine gevonden. Kort daarop overleed het slacht offer. De heer H. was gehuwd, doch had geen kinderen. Hij had zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de totstandkoming van het vliegveld te Eelde. De Boxmeersche Vaart. De oude vrijheerlijkheid Boxmeer en met haar duizenden geloovigen uit alle deelen des lands en ver over de grenzen, viert weer het Octaaf van het H. Bloed, algemeen bekend als de „Boxmeersche Vaart." Zondag was de drukte schier ongekend. Dien dag waren een 1500- tal Duitschers aanwezig naast de massa pelgrims uit eigen land. Dins dag behoorden tot de bezoekers een zeer groot aantal reguliere en secu liere geestelijken. Zondag trekt andermaal de groote processie met het Allerheiligste en de Relikwie van het H. Bloed door de gemeente. Slachtoffers vau dolheid. In het jaar 1930 werden in Duitschland 169 menschen door dolle honden gebeten, 14 door dolle kat ten en 2 door paarden en runderen. In de geheele wereld, voor zoover daarover statistisch materiaal te verkrijgen was, werden volgens de hygiëne-afdeeling van den Volken bond 31.656 gevallen van beten door dolle dieren vastgesteld, waarvan er 156 doodelijk waren. Ons vroolyke hoekje. 'n Student aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen had in een hotel aldaar 1270 borrels gebruikt, doch er slechts 1120 van betaald. Door den hotelhouder aangemaand, om de nog resteerende 150 borrels te betalen, rekende hij dezen echter voor, dat hij hem nog*maar 1, (zegge één) borrel schuldig was.... Ziehier, hoe de student dit klaar speelde Hij schreef in zijn zakboekje het getal 1270. Hieronder plaatste hij het getal 1120. Daarna trok hij de gebruikelijke streep en begon 0 van de 0 is 0, en teekende 'n horizontaal liggende 0, voorstellende de bovenrand van 'n borrelglaasje 2 van de 7 is 5 de student schreef onder die rand een Romeinsche V. 1 van de 2 is 1 van die 1 maakte hij het pootje van 'n borrelglaasje 1 van de 1 is 0 deze 0 wederom horizontaal geteekend, gaf het glazen voetje weer. De hotelhouder had zóóveel plezier in de geestigheid van z'n trouwen klant, dat hij den student alle 150 borrels cadeau gaf. Burgerlyke Stand Maashees en Overloon. GEBOREN Karei Arnoldus, z.v. Th. v. Eisen en J. M. Clephas, Maashees Lamberdina Maria, d.v. P. J. Peeters en H. M. Bardoel, Overloon Hendrina Arnoldina Theresia, d.v. H. F. de Hoog en A. C. Linders, Maashees Aloysius Gertrudis Maiia, z.v. J. - H. Linders en Th. A. Nas, Maashees Egbertus Gerardus Jozef, z.v. P. Arts en M. Teunissen, Overloon Petronella Johanna Maria, d.v. J. A. Bonants en A. J. Derkx, Holthees; Geertruda Johanna, d.v. J. H. R. Zegers en M. Th. Lamers, Holthees. GEHUWD A. Peeters 28 jaar en S. Nawrot 23 jaar. P. H. Hendriks 30 jaar en J. M. H. Giezen oud 25 jaar. M. J. G. Kessels oud 26 jaar en G. H. Giebels oud 25 jaar. A. M. S. Jacobs oud 32 jaar en P. M. M. v.d. Broek oud 21 jaar OVERLEDEN Maria H. Janssen oud 43 jaar, echtg. van G.' H. Brouwers, Maas hees. Petronella H. de Bruijn oud 80 jaar, wed. v. J. Sijmons, Maashees. Peter Antoon Stevens oud 78 jaar ongehuwd, Maashees. Petronella M. H. Poels 55 jaar, echtg. van P. J. van Wanroy, Over loon. Petronella H. Heijligers 73 jaar, wed. van L. Drabbels, Overloon. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur Worden gevraagd: 2 schildersknechten 3 jongens voor boerenknecht 2 boerendienstmeiden 4 burgerdiensjmeiden keukenmeid en 2e meid v. Horst 2 keukenmeiden-huish. v. pastorie. 2 werkmeisjes 1 keukenmeid voor Venlo Bieden zich aan 1 monteur 4 chauffeurs 2 metselaars 3 boerenknechten, 2 timmerlieden 3 burgerdienstmeisjes 2 werkmeisje 1 winkeljuffrouw 1 timmermansknecht 3 j. a.h. vak 1 boodschapjongen 1 burgerdienstmeid 22 jaar 1 boerendienstmeid 2 burgerdienstmeisjes 15 en 16 jaar

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6