PUROL POSTER'C Zonnebrand Schoenen. De Kippenhouderij op het platteland Eet meer eieren (iemengde Berichten Jl, Rügpij n Nieren Pillen contract van 1823, waaruit blijkt dat de gewone en buitengewone repara ties van het torenuurwerk voor ïekening der gemeente zijn. Het Kerkbestuur heeft een aanbieding gekregen van 2 klokken, waarvan de prijzen zijn f 450 en f 850. De eerste klok heeft slechts enkele jaren geloopen. Mede wordt voorgelezen een schrijven van den Boerenbond te Overloon om te bevorderen dat de R.K. Kerk aldaar in het bezit komt van een behoorlijk uurwerk, omdat de toestand zoo onhoudbaar is. De Voorzitter meent, dat het billijk is, dat de gemeente in de aanschaf fing van een nieuw uurwerk een subsidie geeft. Poels zou de gemeente de kosten laten dragen van een nieuwe klok, omdat de kerk toch al veel kosten moet maken. De Voorzitter zegt, dat de gemeente verplicht is hierin een flink subsidie te geven hoeveel dit zal bedragen is aan het oordeel van den Raad. Wanneer de klok aanhoudend ge repareerd moet worden, komt dit niet voordeelig uit voor de gemeente en bovendien helpt het toch niet. Weth. van den Heuvel stelt voor f 450 te geven, zijnde de aanschaf- fingskosten van die gebruikte klok. Met algemeene stemmen wordt be sloten f 450 subsidie te geven, onder voorwaarde, dat de kerk de overige kosten betaalt en maatregelen neemt tot bescherming van het uurwerk. e. De Secretaris leest voor een verzoek van het R.K. Schoolbestuur van Maashees, om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het plaat sen van een nieuwe pomp op de speelplaats of zoodanige maatregelen te nemen, dat altijd goed drinkwater aanwezig is, omdat deze pomp on danks alle reparaties geen water geeft. De Voorzitter zegt, dat die pomp niet deugt en stelt voor medewer king te verleenen in dien zin, dat de noodige maatregelen zullen worden genomen, desnoods door plaatsing van een nieuwe pomp. Wordt goedgevonden. f. Naar aanleiding van een schrij ven v. d. Commissaris der Koningin in de provincie betreffende toetreding als lid van den Prov. Noordbr. Brandweerbond besloot de Raad niet toe te treden, omdat hij het nut hiervan voor deze gemeente niet in ziet. g. Op een verzoek om overgave van pacht van een perceel gemeente grond door M. Hermans aan F. Cruysen te Overloon wordt gunstig beschikt, onder de gewone voor waarden. h. Voorgelezen wordt een schrij ven van het bestuur van de schutterij O.L.Vr. Gilde te Holthees om tege moet te komen in de kosten van nieuwe schiethoornen, omdat de oude boomen door den storm omverge worpen zijn. Het lid Jans zou de vereeniging de weDSchelijkheid in overweging geven om zich tijdig tegen storm schade te verzekeren Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. i. Schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant, waarbij wordt terug gekomen op een destijds gedaan verzoek om een bijdrage der ge meente van 50 pet. in de kosten van verbetering van den provincialen weg te Maashees, door aankoop van een gedeelte van een gebouw met een strook grond van Paul Janssen, hier op werd indertijd afwijzend beschikt. Thans heeft Janssen den vraagprijs verminderd van f 5500 op f 3500. De Voorzitter meent, dat het hier in hoofdzaak een belang van de provincie geldt. Weth. Crooymans vindt een bij drage van f 1750 te hoog. Met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend te beschikken op het verzoek. j Een verzoek van A. Keizers te Overloon om te worden aangesteld als voorwerker der gemeente, omdat hij als opziener der gemeentejacht mompnteel zonder inkomsten is ge raakt. Wordt aangehouden. k. Ingekomen is een schrijven van de firma Havens te Vierlingsbeek betreffende den door haar aan te leggen loswal in Maashees. De Voorzitter zegt, dat genoemde firma zich n.l. een plan heeft gedacht tot het aanleggen van een eigen los wal, welke aanschiet aan den ge meentelijken loswal. In verband daar mede zal de gemeentelijke loswal moeten worden verbreed en opge hoogd. De kosten van verbetering van den gemeentelijken loswal zullen ongeveer f 2000 bedragen. Ter tege moetkoming in deze kosten wil de firma garandeeren gedurende 10 jaren aan de gemeente le betalen aan los- en laadgeld een bedrag van f 225 minimum, berekend naar 300 wagons van 10000 Kg. Wanneer meer gelost wordt wil zij betalen 50 ct. per wagon. Geuits meent, dat de gemeente er nadeel van zal hebben, omdat Havens een eigen loswal krijgt en dat dan op den gemeenjelijken niet veel meer gelost zal worden. Weth. Crooymans zegt, dat de loswal al veel gekost heeft. Boven dien kunnen de kosten voor de gemeente nog veel hooger zijn dan f 2000. Hij meent, dat de gemeente voorzichtig moet zijn, omdat deze aangelegenheid nog niet besproken is. De Voorzitter is van oordeel, dat de gemeente er veel voordeel van zal hebben, omdat de gemeente een veel betere loswal krijgt. Weth. Crooymans vindt de garantie van Havens te laag. De Voorzitter meent, dat we het voor de firma niet te zwaar moeten maken en ziet in de vestiging van Havens' bedrijf alhier een groot finantieel belang der gemeente, in aanmerking nemende den reusachtigen omzet van de firma, waarvan zeker een belangrijk deel op den gemeen telijken loswal zal worden gelost. Bovendien zou de gemeente kunnen bepalen, dat ze aan de vergrooting en verhooging van den loswal niet meer bijdraagt dan f 2000. Geurts meent, dat in deze niet overhaast een besluit genomen moet worden. Besloten wordt deze aangelegen heid aan te houden tot een volgende vergaderingde Voorzitter zal dan nog nader met de firma Havens onderhandelen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. Stukloopen van Huid Stukloopen van Voeten Doorzitten bij Wielrijden verzachten geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bi) Apoih. cn Drogisten 8-12 De Nederlandsche pers is dezer te gast geweest bij de Bra- bantsche schoen-industrie. De bedoe ling was, om via de pers het publiek van Holland nog eens te laten zien, wat ons land op het gebied van schoenenfabricage presteert en daarom „trok men de stoute schoenen aan" en inviteerde de verschillende bladen tot een bezoek. De algemeene indruk was, dat men daar in Brabant „den moed niet in de schoenen laat zin ken" ondanks de hevige concurrentie het buitenlandsch product en ondanks het feit, dat het publiek nog altijd een bijzondere voorkeur aan den dag legt voor hetgeen van over onze grenzen komt. De moderne industrie, zooals we haar beschreveu vinden, kan natuur lijk niet vergeleken worden met het oude bedrijf, zooals het eens door schoenlappers en schoenmakers werd uitgeoefend en het leek ons niet onaardig, eens in het kort na te gaan, welk een rol de schoen in de samenleving heeft gespeeld. Van de vroegste tijden af kan men bij alle cultuurvolken een streven waarnemen, den voet te beschermen tegen de invloeden der natuur, en de grondgedachte was dan ook vrijwel dezelfde, alleen de wijze ven uitvoe ring verschilde. De Romeinen, wier beschaving van grooten invloed op West-Europa is geweest, hebben hun schoeisel ook naar onze streken overgebracht. Als oudste voetbekleeding hadden zij alleen een dik stuk leer of hout in den vorm van een zool, die door sierlijke banden aan den voet werd bevestigd (sandalen.) Een dergelijke voetbekleeding gaf natuurlijk wel bescherming tegen harde en ongelijke voorwerpen, waarmede de wegen waren bedekt, doch niet tegen de verschillende weersgesteldheden Al spoedig verschijnt dan ook de schoen, die den geheelen voet tot boven den enkel bedekt en die op de wreet met een band vastgeregen werd. De Romeinen kenden zelfs verschillende mode-variaties in hun schoenwerk. De dames droegen vaak schoenen van gekleurd of wit leer met garneering versierd. Soms ook zelfs luxe-schoentjes met paarlen en edelgesteenten bezet en hoe meer de Romeinen in beschaving en verfijning toenamen, des te luxueuzer werd ook hun schoeisel en de wijze, waarop het vastgemaakt werd. De verschillende standen droegen toen verschillend schoeisel en een Romein, die zich van zijn standing bewust was, zou men nimmer met sandalen op straat zien. Zoodra hij zich echter in het openbaar vertoonde, droeg hij schoenen. In het oude Rome bestond een aparte schoenmakerswijk. Het is niethet. te verwonderen, dat althans een Mei gedeelte van die Romeinsche bescha ving ook naar lengte zoeken en in de 14e eeuw waren schoenen van een el werkelijk geen bijzonderheid. Ontelbaar waren bovendien de variaties, die men in deze puntschoenen kon aanbrengen. Vooral de omgebogen punten veel aftrek. Maar alweer veranderde de mode en in de 15e eeuw moesten de puntschoenen het veld ruimen voor die van meer normale afmetin gen met breeden neus. Ook de verhoogde hak deed toen haar trede. De 16e eeuw bracht de laarzen met omgeslagen kappen, die tot aan de knie reikten en tot op halve kuithoogte werden neergeslagen. Later werdeu de kappen met kant werk afgezet en bovendien de wreef voorzien van allerlei strikken, zoodat de naam „molenwieken" niet mis plaatst was. De hooge hakken ontstonden onder de regeering van Lodewijk XIV en het modenieuwtje was natuurlijk al heel spoedig naar ons land overgewaaid, waar men in alles de Fransche mode trachtte na te volgen. Deze hakken werden alleen gebruikt voor damesschoenen en hadden ongeveer de hoogte van den tegenwoordigen blokhak. Onder Lodewijk XV werd de rechte lijn van dezen hak sierlijk I gebogen en zoo ontstond 't model, dat ook nu nog als Louis XV- hak bekend is. Ook de tegenwoordige molière, gedoopt naar den dichter van dien naam, stamt uit hetzelfde tijdperk. Van schoenen naar schoenmaker en schoenlapper is één stap. In sommige steden had men afzonderlij ke schoenmakers- en schoenlappers gilden, maar de lappers waren over het algemeen niet erg in tel en de schoenmakers achtten zich ver ver heven boven de „pothuismannekes." In de kluchtspelen werden de lappers doorgaans als een vroolijk soort luidjes voorgesteld en menig jolig liedje is van hen in de lied boekjes bewaard gebleven. De schoenmakers hadden een winkel, die reeds van verre was te zien aan de roodgeverfde lat langs den luifel, waaraan leesten, schoenen, en muilen hingen. Bovendien was op een uithangbord veelal een leest of laars geschilderd met een opschrift of rijmpje Schoenen op francoyse wijs, Goet en voor civiele prijs, De schoenmakers hebben hun naam ook nog geschonken aan een vroeger in ons heele land zeer bekenden dans „Schoenmakertje" of „Schoen lappertje", die mogelijk stamde uit den tijd van de oude schoenmakers- gildebieren. Onze volkstaal is rijk gezegend met uitdrukkingen en spreekwoorden in verband met den schoen en het bezoek aan de Brabantsche schoen industrie, bedoeld als opwekking tot het koopen van Nederlandsch fabri kaat, klinkt dan ook als een zacht verwijt Wien de schoen past, trekke hem Msb. W. S. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Een en ander over de Pullorum* ziekte. Dit is wel de belangrijkste ziekte, waarmede de kuikenopfokker te maken heeft. De laatste jaren is heel wat gedaan aan bestrijding, en toch sterven er nog duizenden en duizen den kuikens aan. Voor enkele tientallen jaren kende men deze ziekte hier nog niet, bijna in heel Europa niet. Veelvuldige gevallen kwamen voor, nadat de pluimveeteelt in Europa zich sterk ging uitbreiden. Daarom is deze ziekte te beschouwen als een begeleidingsverschijnsel van de heden- daagsche groot-industrie, mogelijk wei een uitvloeisel daarvan. De ziekte wordt verwekt door de z.g. pullorumbaccil, doch ons geheel gewijzigd pluimveebedrijf met zijn kunstmatig broeden, moderne opfok in kleine ruimten enz. zijn ook fac toren van verregaande beteekenis in dezen. De jarenlange ervaringen, gesteund door opzettelijke proeven bewijzen In „De Boerenvrlend" van 15 schrijft Canten „Zoo heeft de onderzoeker, Brown geheeten, jaren onze streken werd achtereen eieren van een aantal dieren, overgebracht en dat na den val van het Romeinsche rijk in de Wester- sche streken ook 't schoeisel een groote verandering onderging. Toch bleef de schoen een groote plaats bekleeden in de wijze, waarop het onderscheid der standen werd aan geduid en het verschil in schoeisel gedurende de middeleeuwen was heel wat grooter dan nu. De mode in het schoeisel werd aangegeven door den adel en naar mate de welvaart van de poorters grooter werd, gingen deze natuurlijk tot naaperij over. Aanvankelijk was de schoen een beschermingsmiddel, een omhulsel van den voet, maar naarmate de modegrillen toenamen, moest de voet zich schikken naar den schoen, met het logisch gevolg, dat de voet misvormd werd en menigeen zal aan den lijve gevoeld hebben, „waar de schoen wrong". Toen de mode met het versmallen van den voet het uiterste bereikt had, ging men de grilligheid in de zelf geboren uit een 600-tal besmette eieren, voor de helft door een kloek laten bebroeden en voor de andere helft door eene broedmachine. Van de kuikens, die geboren werden uit de eieren, welke op „natuurlijke" wijze, d.i. door de kloek waren bebroed, vielen in het eerste jaar 25 pCt. aan de pullorumziekte ten offer, in het tweede jaar 4 pCt* en in de volgende jaren kwam pul lorum bij deze kuikens niet meer voor. Een scherpe tegenstelling met de resultaten der eieren, door de machine uitgebroed. Van de machinekuikens stierf het eerste jaar 23,75 pCt. (dus minder dan van de door kloeken uitgebreide kuikens), daarna ging het elk jaar in stijgende lijn, zoodat na 6 jaren bijna 70 pet. aan pullorum stierf. Holland is niet het eenige land, waar deze „geesel der kuikens" zijn felle slagen doet voelenook in Engeland, Duitschland en Belgiëf waar evenals bij ons een groote' snelle opbloei der pluimveeteelt heeft plaats gehad, zijn niet gespaard ge bleven. Amerika schijnt het land te zijn, waar deze ziekte hare grootste uit breiding kreeg, wat geheel en al klopt met het boven aangehaalde, wijl in Amerika de pluimveeindustrie op zeer hoogen trap staat. In andere landen, bv. Frankrijk en de Balkan landen, waar de pluim veeteelt niet die geweldige forceering meemaakt, is de pullorumziekte vrij wel onbekend. De nieuwste onderzoekingen der laatste jaren leerden ons vooral, dat het kuiken des te gevoeliger is, naar mate in zijn lichaam ongunstige wijzi gingen plaats vinden, zooals b.v. kan gebeuren door afmattende transporten bij eendaagskuikens, ondoelmatige en onoordeelkundige voeding, gebrekkige huisvesting, onreinheid, enz. Het is of de pullorumbacil wacht op het gunstige tijdstip, waarop de afsluiting, die hem in bedwang houdt, wordt opgeheven, om het kuiken ziek te maken. Natuurlijk heeft ook het broeden op zich zelf grooten invloed op het al of niet optreden van pullorum ziekte bij jonge kuikens. Gebrekkige bebroederij verzwakt even goed de constitutie der diertjes als een afmattend transport. Er zijn zelfs fokkers, die de ma nier van broeden voor het uitbreken dezer ziekte geheel aansprakelijk stellen. Dit typeert wel zeer sterk de groote beteekenis, die door die fokkers aan een juiste bebroeding wordt gehecht. Wat is het daarom een zegen, dat de Georganiseerde Pullorum Be strijding, zooals de A.N.P.V. deze georganiseerd heeft, den strijd heelt aangebonden tegen deze moordende kuikenziekte. Dat transport, slechte huisvesting, overbevolking, onreinheid, gebrek aan ventilatie-gelegenheid, enorm invloed heeft op de constitutie der kuikens blijkt hieruit, dat zij, die vele eendaagskuikens verkoopen, soms zelf géén pullorum onder de kuikens krijgen, enkele afnemers wel en, andere weer niet, ofschoon de kuikens uit gelijksoortige eieren geboren zijn. De slechte oppas is oorzaak dat het kuiken verzwakt en de pullorum het dan om hals brengt. Wij kennen iemand, die dit jaar ruim 9000 eendaagskuikens leverde aan de Jonge Boerenbonden in Sal- land (Overijssel). Deze kuikens wer den verdeeld over heel veel boer derijen. De kuikens waren zoo verkocht, dat eventueele klachten bij de orga nisatie moesten ingediend worden en dan zou schadevergoeding vol gen. Wil ik u eens zeggen, wat het resultaat was Voorop stel ik, dat het bedrijf, dat levert, reeds eenige jaren met ernst deelneemt aan de pullorum- bestrijding. Van al de koopers kwamen slechts 2 klachten en een massa tevreden heidsbetuigingen. Een der klagers had gestorven dieren opgezonden naar het instituut voor parasitaire infectieziekten te Utrecht, waarpullorum geconsta teerd. Van den ander waren ze, blijkens hetzelfde instituut gestorven aan longontsteking, gepaard gaande met pullorum. Maar wel 20 maal zooveel koopers hadden geen klach ten: wel lof Bij na onderzoek is gebleken, dat juist bij de twee klagers de huis vesting niet in orde was en een zoo ongelukkig afgelegen woont, dat de kuikens te lang onderweg moesten blijven. Deze gevallen typeeren, nietwaar? Hieruit ziet men weer, hoe moei lijk hec gaat om schadevergoeding te eischen en ook hoeveel onzekers er nog bestaan zal omtrent de pul- lorumkwestie. De Bond ter bevordering der Pluimveehouderij in Noord-Holland heeft 'n actie ingezet om het ver bruik van eieren te bevorderen. Deze Noord-Hollandsche pluim veehouders toch meenen, dat het verbruik dat statistisch op honderd stuks per hoofd per jaar wordt ge teld, doch dat naar hun schatting nog lager is, zou zeker voor ver hooging in aanmerking komen. Men is voornemens een krachtige propaganda voor het gebruik van dit voedzame, smakelijke, gemakkelijk te bereiden en goedkoope voedings middel te gaan voeren en rekent daarbij allereerst op den steun en de medewerking van de pluimveehouders zelf, alsmede van Provinciale Besturen Kamers van Koophandel en Eier- veilingen, zoodat wij binnenkort naast de vele leuzen als „Eet meer brood", „Eet tomaten", ook die van „Eet Eieren" onder de oogen zullen krijgen. Men acht deze propaganda een doeltreffender middel om aan de dreigende crisis in dezen tak van landbouwbedrijf het hoofd te bieden dan bij de Regeering om een Steun- wetje te vragen. Sinds verleden jaar is de eierprijs met 1 ct. gedaald en sindsdien zijn ook door het buitenland verschillen de maatregelen getroffen, waardoor de verkoop van het Nederlandsche ei bemoeilijkt wordt. Tot nu toe is de pluimveehouderij nog wel loonend, maar als de graan prijzen, die een abnormale daling hebben ondergaan, weer zouden gaan stijgen wordt ook dit onderdeel van het landbouwbedrijf onrendabel. Het is daarom een daad van be houd het gebruik van eieren, dat, dit staat wel vast, op de eerste plaats ten plattelande, te bevorderen. Men kan dit doen met groote gerustheid omdat het meerendeel der pluimvee houders, die zeer veel zorg besteden aan de keuze hunner kippen en de voeding dezer eierproducten, kan instaan voor het product, dat van zeer goede kwaliteit kan worden genoemd. Vooruitloopend op propaganda, welke van de pluimveehouders zal uitgaan, willen wij van onzen kant hun propaganda steunen door de opwekking „Eet meer eieren J" over te nemen en ter opvolging aan te bevelen aan onze lezers. De nieuwe Bossche veemarkt- hallen. Het is een volle week feest in Den Bosch Woensdag werden de nieuwe vee markthallen geopend door Minister mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. De feesten voor deze stad en gewest zoo belangrijke gebeurtenis werden reeds Zaterdag ingezet door de officieele ontvangst ten stadhuize van de comités welke deze groot- sche viering hebben voorbereid. De winkelstraten der stad zijn vroolijk bont versierd en er heerscht een buitengewone drukte. Zondag werd een groot concours Hippique gehouden. Maandag hebben de vertegenwoor digers der dagbladpers de nieuwe Veemarkthallen bezichtigd en werd hen een lunch aangeboden in „LoheDgrin." Dinsdag kwam de R. K. Boerinnen' bond met 2500 leden zijn Congres houden in Den Bosch. ,Dat gaat naar Den Bosch toe I" is nu wei zéér actueel Zooals reeds gemeld, is aan het gemeentebestuur een klok voor de nieuwe veemarkthallen aangeboden. De klok is een geschenk van de firma Gillett en Johnston te Croydon, terwijl de firma Eijsbouts uit Asten een klokkenstoel aanbood met inbe grip van montage. Omtrent de beteekenis van den veehandel voor 's Bosch enkele bij zonderheden, welke wij aan het tijdschrift „De Vee- en Vleesch- handel" ontleenen: ,,'s Hertogenbosch bekleedt, wat den aanvoer van rundvee betreft, de zesde plaats in ons land onder de groote veemarkten, maar streeft steeds naar den voorrang, want de markt ontwikkelde zich snel In 1926 stond de Bossche markt nog op dé 9e plaats. Vooral in 1927 nam de aan voer geweldig toe, steeg van 50.944 runderen tot 60.478. Dit aantal was in 1929 62.783. Het jaar 1930 gaf een teruggang tot 60.248 stuks, zoo als alle veemarkten en dat wel met grooter cijfer, een teruggang in aan voer boekten. Voor den bloei der Bossche markt dus niets veront rustends. maar toch is het niet uit gesloten, dat ook de onvoldoende ruimte op de oude markt van invloed was op het aanvoercijfer. De Bossche markt is absoluut „uit haar kleeren gegroeid." Er was door den groei en bloei der markt en de toename van het veetransport per auto een nood-toestand ontstaan. De markt zou haar eigen roem overleven als het Gemeentebestuur niet kloek had ingegrepen en haar veehandel-stad een markt gaf die zij en de veehandel waard is. Wat de veehandelsbeweging voor 's Hertogenbosch beteekent bespeurt de bezoeker van deze mooie oude en toch zoo levendige stad op den Woensdag aan allen kant. Bereken eens wat er in het jaar in vee wordt omgezet bij een aanvoer van meer dan 60.000 runderen en 53.000 var kens en biggen. Schat den omzet in kapitaal gerust op 15 a 16 millioen, want op de Bossche markt wordt in verhouding groot vee verhandeld. Zoon markt is toch een goed arbeidsterrein waard. Zoo'n handel vroeg een beursgebouw. Geen open markten meer, waar mensch en dier aan alle weer zijn blootgesteld, waar de handel op één verregenden marktdag duizenden guldens scha kan hebben, aldus heeft de Bossche burgemeester geredeneerd en... doorgezet. Hij heeft het pleit gewonnen..." liet drama te s' Gcavenzande. Azynextract is vergift. Naar aanleiding van het gebeurde te 's Gravenzande, waar een kinder meisje van 14 jaar door het ver strekken van azijn-extract aan twee kinderen den dood van het eene kind en zwaar lichamelijk letsel van het andere kind, welk letsel misschien nog den dood kan tengevolge heb ben, heeft veroorzaakt, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het z.g. azijnextract niets te maken heeft met azijn. Het is een chemisch preparaat uit carbid, hetwelk in alle kruideniers winkels te verkrijgen is in betrek kelijk elke hoeveelheid, teneinde er een surrogaat van azijn van te ver vaardigen. Daartoe wordt het met water aan gemengd tot een oplossing van circa 4 pet. en het is goedkooper dan azijn. Azijn-extract is echter een zwaar vergift, dat bij onvermengd gebruik, ook bij volwassenen, een zoodanige inwendige verbranding veroorzaakt, dat die meestal den dood tengevol ge heeft. De prijs van werkelijke azijn echter is thans betrekkelijk zoo gering, dat het wel zeer te verwon deren is, niet alleen dat het artikel azijn-extract bij eiken kruidenier te verkrijgen, maar dit gevaarlijke artikel ook nog in verschillende gezinnen onvermengd aanwezig is. De bond van Nederlandsche azijnfabrikanten heeft herhaaldelijk aangedrongen op een regeeringsmaat- regel om den verkoop van dit artikel te regelen, evenals den verkoop van andere vergiften en uit het geval te 's Gravenzande blijkt wederom, hoe gewenscht dii zou zijn. Congregatie van de Pators van den H. Geest. Naar de Msb, verneemt, wordt binnen enkele maanden de officieele oprichting verwachting van een aparte Nederlandsche Provincie der Congregatie van de Paters van den H. Geest. In Nederland is de Congregatie, sinds de vestiging in Weert in 1904 uitgegroeid tot een volledige Provin cie met Noviciaat te Gennep, hoogere studies te Gemert; een opleiding voor Broeders te Baarle-Nassau en het Huis te Weert met zes Humaniora- klassen, waar op heden 163 studen ten zijn opgenomen. R. K. Noord-Limburg elftal. Het R. K. Noord-Limburg elftal speelde Zondag te Neuss a. d. R. tegen de Niersgau der D.J.K. Noord- Limburg verschijnt met 4 invallers. Spoedig onderneemt Niersgau eenige aanvallen, die door de Noord-Lim- bjrgsche achterhoede worden afge slagen. Toch kan zij niet verhinde ren. dat Niersgau de leiding neemt (10) N.-L. probeert alles, doch niets wil lukken. Tot tweemaal toe komt de middenvoor vrij voor doel te staan, doch eenmaal brengt de paal den Duitschers redding, terwijl de tweede maal de bal naast gescho ten wordt. Na rust is Niersgau belangrijk sterker en ze weet den stand op te voeren tot 30. Direct daarna brengt Deltrap mooi op. zet voor en N. L. redt de eer 3—1. Dadelijk daarna maakt Niersgau terwijl de N.-L. verdediging toeziet 41 in buitenspelpositic, evenals no. 5. N.-L. probeert 't nog eenige malen, doch alles mislukt, en als de scheidsrechter einde fluit, heeft Niers gau verdiend, doch geflatteerd ge wonnen. Bij de N.-L. was de halflinie'zeer zeer zwak; de rechtervleugel was slecht; er werd te weinig geschoten, de verdediging was goed, In de boelit verongelukt. Zaterdagavond had in de nabij heid van Buren een ernstig auto ongeluk plaats. De 40-jarige kermisreiziger Brunse- laar uit Utrecht reed daar in een bocht van den weg met zijn auto tegen een boom. De man werd op slag gedood en de naast hem zitten de Bagen, eveneens uit Utrecht, werd zwaar gewond. Prettige familie. Zondagnacht kregen de 59-jarige J. W. en zijn 23-jarige aanstaande schoonzoon N. van der M. te Zalt- bommel ruzie over het kind van W's dochter. De twist liep zoo hoog. dat beide mannen slaags raakten. Van der M. schijnt hierbij een mes'te hebben gebruikt, want op een gegeven oogenblik zakte W., door vier steken in het onderlijf gewond, ineen. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. De „smokkelkoning" neerge schoten. Door de Duitsche Commiezen aan de Hollandsche grens bij Winters wijk is een smokkelaar op heeterdaad betrapt, toen hij frauduleus goederen van Nederland naar Duitschland invoerde. Op het bevel halt te houden, liep hij door, waarop door de Duitsche commiezen werd gescho ten. De smokkelaar J. S., uit Gilsen- kirche. bijgenaamd de smokkelkoning, wist Hollandsch grondgebied te be reiken, waarna hij doodelijk gewond in het ziekenhuis te Winterswijk werd opgenomen. men in <jeri luisterd dcjezi pen, naar I-lier wloi breerd dfcr\ dr. A. vist« Boxmeer fer lieten. Oiie Franciscuskc spraak. Toen (jfi' geëindigd gt naar het en sprak allerjer uitvoerend? J wethouderlie teekenis Wa het licht sl De Ze<f. Vicaris te io< kracht aanlei cliek in dat, en rechtvare ten en doo doen zegev Op het js Frans Tei Kamer, ovbe van „Rerupr en haar e^ki heden ten Burgemei. van Boxmjlc waarin hij de vervlogjr Land van t< sociale vo©\ bijgedragend; heid werd de van den sKe Boxmeer. Ondanki de belangstjic h Maandag van L. tejai stroohulzemE het ongelJ t met het di zijner beetn been werdu geamputeeri Ingsaaalsa XtdednUagta. Gebogen, pijnlijke lendenen, rheu- matiek in de gewrichten en urine- kwalen behoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en leven dige menschen op leeftijd toonden hoe zij door middel van Foster's Rugpijn Nieren Pillen bovengenoemde ellendige kwalen verdreven. Dit speciaal niermiddel kan aan overwerkte nieren de opwekkende, versterkende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiverheden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheumatiek, ischias, spit en graveel afgewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als vrouwen veilig gebruikt worden. Zij bevatten geen schadelijke bestanddeelen. 31 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8