Groote Straat 28 VENRAY Nette en spoedige afwerking prijzen Socialistische teruggang. Werkeloosheid in Amerika. Rollen Damast Zalerdag 23 Mei 1931, No. 21. Herhaaldelijk hebben wij de laatste jaren mogen waarnemen, dat de in vloed van het socialisme in Limburg aari het minderen is. Na alles wat zij hier naar binnen en naar buiten te aanschouwen hebben gegeven, is het vertrouwen in de S.D.A.P. en hare vakvereenïgingen steeds verder achteruit gegaan. Dezer dagen werd dit feit opnieuw geïllustreerd bij de verkiezing voor de Fondscommissies der mijnen. Hier konden alle mijnwerkers, dus ook de duizenden buitenlanders hunne stem uitbrengen. Van de 38.000 mijnwerkers in Limburg zijn er 14.000 georganiseerd. De Katholieke Mijnwerkersbond, die de laatste jaren door een gestadige actie hard vooruit is gegaan, heeft ruim tienduizend leden de socialis tische Mijnwerkersbond heeft er slechts een 3000, al beschouwt hij zich met grooten mond als de ver tegenwoordiger van de arbeiders. De ongeorganiseerden konden dus den doorslag geven. Vroeger lieten zij de schaal meer dan eens in socia listische richting overslaan. Zoo werden bij de verkiezing van deze commissies behaald in socialisten christelijken 1922 6.697 3.634 1925 10.746 7.145 1928 10.056 10.875 1931 10.194 14.231 Het zijn sprekende cijfers Men bedenke, dat het aantal mijnwerkers tot nu toe elk jaar met duizenden is blijven groeien. Ondanks dat hebben de socialisten hun oude cijfers dit jaar slechts kunnen handhaven, terwijl de christelijke bonden hard vooruit gingen. In de „Volkskrant" zegt de be kende driehoekschrijver, die zeer zeker op de hoogte is van den toe stand, hierover Niemand, die kennis nam van de zonderlinge vakvereenigingstaktiek, welke door de socialisten in de mijn streek wordt gevolgd, kan zich hier over verbazen. Deze taktiek is er op gericht, om het vertrouwen in elke organisatie te ondermijnen. Dat des ondanks de Katholieke Mijnwerkers bond, vooral in de laatste jaren, zoo buitengewoon is gegroeid, bewijst, dat de mijnwerkers dit spel doorzien en het beu beginnen te worden. Het moet zelfs verwonderen, dat de socialisten, na hetgeen zij hebben uitgehaald met de ziekteverzekering der mijnwerkers, nog niet meer ver lies hebben geleden. Maar de vele huitenlandsche mijn werkers vooral, zullen dit alles niet behoorlijk hebben kunnen volgen en hoe vreemd het ook klinken moge de socialisten zijn er in geslaagd, om velen op dit punt nog te mis leiden. Ondanks hunne uiterste inspanning, hebben zij echter bij deze verkiezing eene gevoelige nederlaag geleden. Zij mogen er uit leeren, dat hunne tak tiek door de meerderheid der arbei ders wordt afgekeurd en dat van eene behoorlijke vakorganisatie geen af braak, maar opbouw wordt verwacht. Aan den Katholieken Mijnwerkers bond onze gelukwenschen met de nieuwe overwinning, die in het waarachtig belang der mijnwerkers zal biijken te zijn. Dat het socialisme en de socialis tische tactiek in Limburg meer en meer wordt doorschouwd, is een ge lukkig verschijnsel, dat het katholieke f, Zuid-Limburg eer aandoet. Voort- durende voorlichting brenge de goede k -Inzichten bij steeds meerderen, opdat Limburg zijn roode smetten voort durend verder kan wegwasschen. Een buitenlandsch journalist ver haalt van de indrukken, welke hij op deed bij 't bezoek aan een aantal gerationaliseerde bedrijven in Amerika: „Op het oogenblik, dat ik met nog een paar andere Europeanen werd uitgenoodigd door de Amerikaansche Chamber of Commerce om de meest gerationaliseerde bedrijven van het land te bezichtigen, waren er onge veer 16 millioen werkloozen op de wereld. Het bezichtigen van die bedrijven, waarvoor wij bijna het geheele land doorreisden, overstelpte mij met in drukken, waarvan ik er slechts enkele zal neerschrijven. In een spinnerij in Iowa vertelde ons met trots de chef. dat nu één van zijn arbeidsters gedurende 8 uur, waarin zij dagelijks onder haar toe zicht de machine laat spinnen, even veel garen produceert als 150 jaar geleden gesponnen werd door 45.000 huisvrouwen bij een 16-urigen werk dag. In een gloeilampenfabriek te Boston werden in 1918 door één arbeider 40 lampen per dag gemaakt. Een jaar later werd de automatische fa bricatie ingevoerd en nu bedient één man een machine, die in 24 uur 73.000 gloeilampen maakt. Elke machine heeft daar 922 arbeiders overbodig gemaakt. In een scheermesjesfabriek van wereldvermaardheid kan thans één hulpkracht 32000 mesjes vervaar digen in denzelfden tijd, dien in 1913 een geschoolde arbeider noodig had om er 500 te maken. In de schoenenindustrie hebben 100 machines het werk van 25000 arbeiders overgenomen. En in enkele eenigszins moderne machinefabriek kan tegenwoordig één man met een stel half automatisch werkende machines het werk van 25 geoefende technici doen. Maar er is nog meer. In de scheer mesjesfabriek zei de chef, een oude, ervaren, rustige man „Als wij al de resultaten van de techniek, de weten schap en de bedrijfsorganisatie ten volle wilden benutten, zooals wij ze nu reeds tot onze beschikking hebben, dan zouden wij in één jaar meer pr iduceeren dan in 15 jaar kon worden verbruikt. Wij zouden ook zonder dat 80 pet. van de arbeiders kunnen ontslaan, als wij zekere uit vindingen in toepassing brachten, waarvan wij sedert 7 maanden de patentrechten bezitten. Wij zouden dat eigenlijk moeten doen, wanneer wij de uiterste consequenties van de moderne bedrijfsorganisatie willen aanvaarden.*' Is het wonder, dat er bij dergelijke reorganisaties van industrieën een ontzaglijke werkloosheid ontstaat, wat weer remmend werkt op de consumptiekracht en de afzetmogelijk heden. Inzake de overproductie in Amerika gaf „Harpers Magazine" onlangs ook nog de volgende cijfers „De Amerikaansche automobiel industrie kan jaarlijks 8 millioen automobielen op de markt brengen de automobielen-„consumptie" der geheele wereld bedroeg echter in 't jaar 1929 slechts 6.295.000 wagens. De Amerikaansche schoenindustrie is voor een jaarproductie van 900 mill.'oen paar schoenen ingericht verkocht worden in Amerika jaarlijks slechts 300 millioen paar. De Amerikaansche wolfabricatie is in het jaar 1927 op een jaarlijksche productiekracht van 1750 millioen dollars aan waarde gebrachtthans moest de productie beperkt worden tot 656 millioen dollars. De staafwerken der Ver. Staten konden jaarlijks 66 millioen ton staal produceerenwegens afzetgebrek moest de productie ingekrompen worden tot 14 millioen ton. Uit de petroleumbronnen van Amerika konden dagelijks 5.950.000 vaten petroleum gewonnen worden het dagelijksche verbruik echter heeft nooit de 4 millioen vaten overschre den." Moet dit alles niet tot een chaos, een ruïne, zoowel stoffelijk als geeste lijk, voeren Stembusstrijd. Kiezers en ook kiezeressen, u wacht weer een gouden tijd, want met klinkende beloften, wordt gij eerstdaags weer verblijd 't Wemelt toch van candidaten voor gemeente's vroeden Raad vele komen met u praten hoe 't met uw gezondheid staat, hoe 't u gaat in 't daaglijksch leven, hoe 't met uwe zaak mag gaan 'n interesse om van te beven voor uw strijd om het bestaan. Doch de reden van hun komen, raadt ge zeker wel direct hoor ze maar na eenig schromen vragen in het dialect „Zég, wilt ok 's aan mien dèènke, bej de stemming vör den Raod Slaag ik, ge hoeft er mar te Wèènke dan staoiikowbej mitraoden daod" En de allermooiste woordjes, worden je op de mouw gespeld, klinken u als zoete accoordjes, tegemoet als klinkend geld.... Maar, zijn ze eenmaal eens gezeten, in den kring der vroede schaar, al te gauw zijn ze vergeten hun beloften, reken maar. Daarom kiezers, kiezeressen, voordat ge ter stembus trekt, laat U niet verleiden, „pressen", stemt op wie vertrouwen wekt 1 Stemt op hem, die wat presteeren wil in 't algemeen belang. Zij, die slechts voor zich begeeren blijven toch gering in rang voor tafel- en kastbedekking. Firma v.d. Munckhof Firma uan den munckiwt Courant-en Handelsdrukkerij IET ADRES uoor uuie w en mm

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5