Tweede Blad wan „PEUL El MAAS" Om twee million FEUILLETON .H Camps, Horlogerie Geheimen der dieren- dresseur. 'tl De goeje daad. ZATERDAG 25 APRIL 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No. 18 Bijzonderheden over Maashees en Overloon door A. F. VAN BEURDEN. SLOT. Alle Roomsche kerkelijke inkoms ten werden aangeslagen, de geestelijke goederen vervreemd, de kerken en kapellen gesloten. De geloovigen verdroegen dien smaad en redden zich door noodkapellen op te richten aan de Smakt, op den grooten beig onder Venray, en door naar 't vrije gebied Boxmeer en Gemert ter kerke te gaan. Men had dominée's aangesteld van staatswege, te Grave twee, te Beers een, te Mill een, te Cuyck een, te Beugen een, te Sambeek een, te Vierlingsbeek een. Deze predikanten hadden echter geen werk, daar er in de meeste dorpen geen of sleehts een enkele gereformeerde was. De openbare ambten werden aan gereformeerden gegeven, ook stelde men protcstantsche notarissen en vorsters aan, welke toestand zelfs nog niet zoo heel lang geleden be stond. Zelfs werden arme bloedverwanten van hooge gewestelijke bestuurders o.a. eene juffrouw te Cuyck soms uit het oorspronkelijk Roomsche kerkengeld begiftigd met een kanun nikspensioen van f 300 's jaars. In 1810 werden Maashees, Holt- hees en Overloon tot een gemeente samen gevoegd. Macken, Groeningen en Vortum kwamen onder Vierlings beek. De inwendige ligging der onderdeelen is daardoor regelmatiger geworden. In 1826 en 1846 beproef de Overloon nog om een eigen gemeente te worden, omdat het af zonderlijke rechten had, maar dat had geen goed gevolg. De Maasheesche kapel was vroeger gewijd aan St. Joris. In 1648 ont nomen, zooals boven gezegd, kwam ze in 1800 terug en werd in 1804 weer parochiekerk. De oude kapel is in onzen tijd vervangen door een sierlijke parochiekerk. Maashees bezat een St. Joris en St. Anthonis-gilden, dat reeds in 1-473 bestond. Er zijn ledenlijsten der gildebroeders en aanteekeningen van 16L1, 1631, 1648 en 1747. In het doopregister van 162-1 1798 te Geysteren gehouden, omdat Maashees kerkelijk daartoe behoorde vinden wij het verhaal van een schromelijk ongeluk, dat 14 Juni 1719 Maashees trof. 14 Juni 1719 is aan den Zuiderkant van Maashees zulk een vreeselijken brand geweest, dat er in den tijd van een half uur 14 gebouwen geheel en al in de asch zijn gelegd. Om half twaalf voormiddag is hij ontstaan bij Tneodcrus Nabben, in wiens woning een ton kruit, dat daar verkocht werd, geborgen was. Zoodra het vuur dit bereikt had, werd er zulk een geweldige slag gehoord, dat allen meenden, dat de aarde beefde. Niemaud schoot er het leven in, als een oud vrouwtje Dirkske Beckers dat een brandend dak op het lijf kreeg en met doodelijke wonden overdekt de H. Sacramenten ont ving. Doordat de menschen op lijfsbe houd bedacht waren, vergalen ze het vee, dat verbrandde. Veel in boedel verbrandde bij Nabben zelf, waar ik zelf, schrijft de pastoor, klaar en duidelijk gezien heb, dat het goud en zilver gesmolten was, in groote hoeveelheid wegvloeide, zoo dat er des anderen daags zestien pond in verschillende klompen terug gevonden werd. Vrouw Neerke Nabben, echtge- noote in eerste huwelijk van M' 1- chior Nab, zeide, dat zij meer zou verliezen, als al de andere van 27 Deze rust in haargroote inspan ning vorderend beroep zou aan de ooievaarsdresseerster Berlha Sigis- mund zeer welkom zijn geweest, zoo haar geen bange zorgen over Rinconi'stoestand hadden gekweld. Tweemaal daags begaf zij zich naar het gasthuis, doch werd niet tot den zieke toegelaten. Een jonge koctoe echter was zoo vriendelijk haar zoo goed mogelijk omtrent de bevinding van den leeuwen temmer in te lichten. Beetwonden van wilde die ren als leeuwen en tijgers, zei deze, zijn altijd gevaarlijker dan andere kwetsuren, want de bees ten bijten diep en hun speeksel maakt, dat de wonden moeilijk genezen. Maar toch zullen we het wel klaar spelen, ging hij voort. De leeuwentemmer heeft echter door den val een herschudding gekre gen en deze, in verband met de wondkoorts, die zich vertoond heeft, geeft ons te denken. Doet zich hersenontsteking voor, dan is de man verloren. Naar den Maashees samen. Theodoor Nabben beloofde zijne buren, die door hem in het ongeluk gekomen waren te helpen. De jas en de schoenen van den pastoor waren bij zijne reddings poging, gedeeltelijk verbrand. St. Anthonisdag is nog altijd een voorname feestdag. Nichtjes uit de naburige dorpen op de typische huif karren komen naar hier om de kerke lijke plechtigheden bij te wonen, maar tevens om te midden van den familiekring te smullen van alles wat een winterdisch op het land zoo al kan aanbieden. Het glanspunt van den dag of liever van den avond is „de verkes- köpverkooping", beter de openbare veiling der „halfköp". Niet een ieder zal het bekend zijn, dat Antonius wordt aangeroepen tegen alle men schen- en veëziekten onder welken vorm of naam, en bijzonder tegen alle varkensziekten. We zien dien heilige dan ook gewoonlijk afgebeeld met een varken. Onze zwijnenfok- kende bevolking weet al de bijzon derheden nauwkeuring. Wie op den naam van „Grooten Boer" wil aan spraak maken bestemt voo: de zoo genaamde Sint Teunis kermis een van zijne beste knorheeren. Een halve kop wordt als offer gebracht naar St. Antonius. Op 17 Januari, even voer de Hoogmis, kan men ze van alle kanten zien opdagen, de boeren knechts, gewapend met een halven varkenskop. Deze boutjes worden neergelegd in eene mand, die voor het doel gereed staat in het kerk portaal. Des avonds tegen zes uur is een groote schaar koopers en nieuwsgierigen, zoowel uit de omlig gende dorpen als uit de gemeente, vereenigd in het verkooplokaal, een boerenherberg. Hier wordt lustig geklonken en gedronken en Diet minder gedampt, zoodat men den rook weldra kan snijden. „Dor zienn de kels mit te köp I" klinkt 't op eens en door de geopen de deur treden eenige mannen binnen met de bewuste varkensdeelen Een oud-gediende uit den oorlog van '30 beklimt met veel moeite een tafel. Terwijl hij „een halven kop" in de hoogte houdt, roept hij met een bulderende stem „Wie biedt er geld vör den dizze 1 gulden, 1.50 gld., 2 gld., nog een kwartje, 2 gulden 75, roept de afslager, 3 gul den. Niemand meer dan, enz. enz. „Vör wie is ie „Vör Sint Teunis 1" schreeuwt de kooper, die op deze manier zijn offer brengt aan den Heilige. Nadat meer anderen op deze eigenaardige wijze hun penningske aan „Teun ske" gebracht hebben, nemen de minder met aardsche goederen bedeelden voor een kleinig heid de halve koppen meê naar huis. De avond wordt verder in gepaste vreugde doorgebracht. Gedurende het Octaaf van Antonius wordt de vereering van den Heilige met on- verflauwden ijver voortgezet. Overloon was gewijd aan den St. Theobald. Aanvankelijk behoorde Loon tot de parochie Vierlingsbeek, wijl in de uitgifte van gronden in 1308 gesproken wordt van de parochianen van Beek met Loon samen. Het bad in 1553 zijn eigen pastoor. Een doopvont uit de XVe eeuw bewijst dat het vroeg pasto- reele rechten bezat. De kanunniken van Grave bezaten de helft van de groote en kleine tiende, de andere helft stond aan het adellijk Munster klooster te Roermond. Al de tienden en renten werden in 1648 zonder meer geanexeerd. Men sloeg wel de kerken aan, maar men onderhield ze niet. Aldus ging de mooie kerk van Sambeek te gronde en verviel die van Maashees, zrodat er in 1800 van de oude kerk alleen het schip met een steenen gewelf over was. In 1821 bouwde oogenblikkelijken stand der ziekte te oordeelen, schijnt echter die ongunstige wending in zijn toe stand weg to zullen blijven. Do man ijlt normaal. Hij spreekt veel van zijn moeder, welke hij ontloopen moet zijn en bezweert haar, hem het verdriet, dat hij haar daardoor heeft aangedaan, te vergeven. Zulke aanhoudende bepaalde verbeeldingsvoorstellin gen achten wij geen slecht teeken voor de werking der hersenen. In weerwil van de bezorgdheid, welke de ernstige mededeeling van den geneesheer over Rinconi's toestand, wekte, trok toch dat beeld, 't welk den zieken temmer voortdurend voor den geest stond, haar bijzondere aandacht. Zij had heden-ochtend eerst de nieuwe oproeping van de gerech telijke autoriteiten gelezen en daarin stond, dat de bewuste Erich Reinkens legen den wil zijner moeder was scheep gegaan. Het in de openbaarmaking voor komende stemde overeen met den naam en den leeftijd van den leeuwentemmer. Er 'konden wel twee en meer Erichs Reinkens van New-York zijn, die op den zelfden dag geboren waren, maar die toevallige samenloop trof haar toch. In haar woning gekomen, nam zij nogmaals het loonboek van Arrigo ter hand. Daar stond niets meer dan Erich Reinkens gebo ren te New-York. In gedachten men er een koor aan. Daarna volgde een nieuwe kerk, in 1911 gebouwd door Jan Huijt. Voor twee eeuwen moesten de Loonsche boeren overal van betalen. Met 1 Mei moesten de tienden van de pas geboren lammeren opgebracht worden op Sint Marten uit ieder huis waar uit rook opging een hoen af te leveren aan den heer van Cuyck, den Prins van Oranje. Men kon dit laatste met twee stuivers afkoopen. Tusschen struwelen en dennen verscholen eenige passen bezijden den weg van het dorp naar den Heikant ligt een hoeve achter den Kuluutsheuvel, waaraan de hoeve haren naam ontleent. De heuvel, eerder een berg te noemen met de omliggende heide, thans particulier eigendom, strekten eertijds tot het verblijf van den Kuluut of heide- vogel met den langen, krommen bek. In 1631 werd de hoeve door Aert- Tans bewoond, die voor zijn hof half zooveel schatting betaalde als de hof het Schatven. Bij de hoeve behoorden ook de lage weide genaamd de Kuluuts- heuvelpas. De hof behoort aan de familie Huibers Overloon, heeft aan den Peelontginningsarbeid treffelijk medegewerkt, zoodat alle heidevelden en moerassen in goed wei- en bouwland omgezet zijn. De gemeente deed de zaak in '«t groot, nam f 14400 op en het Loonsche vlak werd door de goede zorgen van het Bestuur der Gemeente tot een nieuw land herschapen, waar weiden en akkers elkander afwisselen. In moderne Pendules en Klokken vindt O bij ons een zeer fraaie collectie aan scherp concurreerende prijzen. Clowns zijn tegenwoordig de groote mode en toch zijn er enkele der voornaamsle onder hen, die reeds lang en ten onrechte vergeten zijn. Zij hebben n.l. tegenover Grock, de Fratellinni's Carow, de Rivels, Chap lin e.a. het nadeel, dat ze niet meer in leven zijn. Dat is helaas altijd uit den booze, ook voor de klassieken onder de klassieken. Een van hen, en wel. een der voornaamste opder de clowns van alle tijden en volkeren, noemde z;cb nooit clown. Hij nam den titel aan van „manege—satyricus" ofwel arena- satyricus en werd als zoodanig be roemd en waarlijk met recht, maar hij was niets anders dan een clown, zij het dan een, die een humoris- tischen geest bezat, zooals slechts zeer enkelen. Het was een Rus, Anatoli Durow genaamd. Noch in de manege, noch in het bierhuis heeft Durow ooit van zijn hart een moordkuil gemaakt, ook niet, wanneer politie-agenten, waarmee hij den spot dreef, de ooren spitsten en hem op de hielen zat. bladerde zij verder het boekje door. Hare hand rustte eindelijk op de binnenzijde van den kar tonnen band van het boekje en nu merkte zij op, dat hierop een saamgevouwen papier geplakt was. Zij vouwde het papier open en las: Ondergeteekende, desjerif van het parelvisschersstation Kos sak, in noordelijk Australië, seizoen 1892, verklaar hierbij den mij bekenden en op onze lijsten als Erich Reinkens uit New-York ingeschreven duiker, dat hij mij kennis heeft gegeven van de ont vreemding zijner op zijn naam Erich Reinkens afgegeven legiti matie-papieren uitzijn portefeuille die in zijn kist werd bewaard. Deze papieren bestonden luidens de aangifte van Reinkens in een bewijs van domicilie te New-York, een pas uit diezelfde stad en zijn matrozenboek. Naar aller, schijn heeft de duiker Palof, die van hier naar Indië ging, deze papie ren gestolen. Herbert Eeire, eigenaar van een duikerschip en momenteel sjerif van Kossak. Den 3en Oct. 1892.' Het document was in hel En- gelsch gesteld. Bertha Sigismund's hart "stond bijna stil, toen zij de oorkonde las. Zij hijgde naar adem, veegde haar oogen af en keek om zich heen. Droomde zij, of was het werkelijkheid wat zij daar bad gelezen Slechts door machtige protectie moest Durow aanhoudend aan gevangenis straf, en hoogstwaarschijnlijk aan een wandeling naar Siberië ontsnappen. Deze clown liet zich eens bij ge legenheid den lOen Augustus 1924 in Budapest, waar hij in het circus Behetow zijn dieren opvoerde interviewen. Wat hij toen vertelde was als het ware een les in de kunst, zekere dieren voor de manege of het tooneel af te richten. Durow zei„Er zijn verstandige en domme menschen, er zijn ook verstandige en domme dieren. Even als ieder mensch niet geschikt is om te studeeren is ieder dier dit niet om gedresseerd te worden. „De hoofdvereischte voor iederen dresseur is dan ook het vernrogen om te ontdekken, of en waarvoor een dier aanleg heeft. Daarna hoe men het voor dit werk gebruikt. Hij moet weten dat de aap een geboren koorddanser is en uitstekend geschikt om gymnastische toeren te verrichten, terwijl de zeehond een puik jongleur is en de poedel een voortrefft lijk rekenmeester is, of dit kan worden. „Bij het onderricht geldt als basis: een dier mag nooit geslagen worden. Het dier denkt er dan alleen over na, hoe het de slagen kan ontkomen en nooit wat men van hem wil. Al leen met liefde kan men de dieren tot gehoorzaamheid brengen. Wan neer ik het dier tot het bewustzijn heb gebracht, dat het zijn lievelings kostje krijgt, zoodra het gehoorzaamt, dan heb ik het gedresseerd. Vandaar, dat het zwijn, een der vraatzuchtigste beesten, zoo gemakkelijk te dresseeren is. Als ik het zwijn met koek lok, dan danst het na verloop van twee weken een wals. Voor voeder doet het dier alles. Het doet om zoo te zeggen nog eens extra zijn best, om nog een hapje méér te verdienen, dan hem eigenlijk toekomt. Hij is dus vooruitstrevend, zooals dat ook onder de menschen het geval is". Moeilijker om te behandelen dan het zwijn is b.v. de haan. Voor den schitterenden Duitschen hanen-dres- seur, Jean Clermont uit Aken, is nog niet zoo heel lang geleden een graf monument opgericht. Of hij nu zijn hanen volgens de methode van Durow africhtte, is niet uitgemaakt. Deze verklaarde „Om een haan te leeren om op commando te kraaien is een buitengewoon geduld noodig. De haan kraait dan ook nog alleen wanneer hij er zin in heeft. Daar hij onder het kraaien niet bij den dresseur komt, moet deze zich reeds in alle vroegte met den haan bezig houden, meestal bij het eerste morgenkrieken, hoe zwaar hem dit ook valt. Hij gaat dan voor den haan staan en zegt ernstig met ge biedende stem „Nu, kraai eens, haan 1" De haan doet het ook, doch niet dat het hem bevolen wordt, maar wanneer hij er juist op dat oogen- blik zin in heeft. Nu komt het toe vallig voor dat de haan direct na het commando kraait. Direct krijgt hij een extra vetten worm tot be looning. „Langzamerhand, niet direct, maar eindelijk en ten langen laatste toch bemerkt de haan, dat hij een lekker beetje krijgt, wanneer hij het bevel opvolgt. Maar dat duurt toch ge woonlijk wel ongeveer 9 maanden. „Met eens gans ging het eens ge makkelijker zij maakte een buiging voor een der grootvorsten. Het was nog in Rusland, dat op een Woens dag een grootvorst een loge voor zich liet reserveeren tegen 's Zater dags. Op den bewusten Zaterdag echter waggelde een gans voor de loge van den grootvorst, die driemaal een buiging maakte. Den volgenden dag kwam er bevel, dat Durow bij den grootvorst op audiëntie verwacht werd en wel direct„Den heelen Neen, ze droomde niet, voor haar lag het boek, en dit was het document, met den stempel der duikerskolonie Kossak. Deze Erich Reinkens is de ware, de werkelijke erfgenaam riepzij uit met schitterende oogen, en de man, van wien in de op roeping gesproken wordt, is een bedrieger, wellicht de dief, die den a^men man zijn papieren ontstden heeft. Dit boek is van het grootste gewicht. Jij ligt daar ziek en ellendig neer, jou goede, arme Arrigo, aan je bed van smarten gekluisterd door je won den, van je verstand beroofd door ijlkoortsen. Ik zal in jouw plaals handelen. Dit is onder dubbel opzicht mijn plicht. Bertha maakte zeer zorgvuldig toilet. Dat deed zij overigens altijd. Zij hield ervan fraai gekleed te gaan,dat waren de eenige uit gaven van weelde die zij zich veroorloofde. Zij krulde de lokjes op haar voorhoofd nog mooier dan anders, zette haar van goud draad gevlochten hoedje met de echte Parijsche fiuweelen viool tjes op het blonde hoofd, las nog eenmaal de oproeping door en begaf zich vervolgens naar de straat en stapte in. de eerste de beste vigelante. die zij ontmoette. Naar het stedelijk gerechts hof, gelastte zij den koetsier. Een half uur later hield het koetsje stil voor de groote deur nacht heb ik er over nagedacht, hoe die gans kon weten, wie ik was," Hoe speelde Durow dit klaar Deze maakte een buiging en ver klaarde: „Ik zette gedurende den voedertijd drie dagen achter elkan der het voeder onder de loge van den grootvorst, 's Zaterdags kwam de gans boog op de gewone plaats om bij den voerbak te komen. De plaats was leeg. Misschien heb ik het niet goed gezien, dacht de gans en boog nu voor de tweede en derde maal, toen droop zij ontstemd af. En boven zat de grootvorst ver baasd te kijken. Hij lachte, toen hij deze wonderlijke geschiedenis ge hoord had." Ingssoaasa HtMegUagea. Het lot van een nierlijder is vaak ellendig dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke be weging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen. Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellin gen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgenden dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uit3tel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt morden. 32 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon H. H. M. Kuubben, verpleegster, St, Annalaan 5, van Wittem M, H. Peete;s, dienstbode, idem, van Helden A. M. Houwen, dienstbode, Oirlo F 19, van Wanssum H. A. Rongen, dienstknecht, idem F 19, van Meerlo. VERTROKKEN P. J. Hendrix, dienstknecht, naar Wanssum H. J. Smits, idem, naar Meerlo W. Th. Daniels, id., n. Venlo; P. J. M. Craenmehr, dienstknecht, naar Horst, Meterik W. J. Keysers, id., n. Broekhuizen A. Ch. Jilissen, dienstb., n. Oploo W. J. Relouw, idem, n. Tegelen H. H. Lommen, id., n. Bergen A. G- J. Stevens, dienstbode, naar Meerlo Blltterswijk G. J. P. Tillemans, z. b. naar Echt A. H. G. Peeters, verpleegster, naar Saffelaer M. P. 1h. Franssen, dienstbode, naar Maashees Overloon J. P, Linders idem naar Wans sum Geysteren H. Aarts, idem, naar Deurne- Rült A. M. P. Timmerman, z. b. naar Maasbree Baarlo M. J. A. Camps, idem, naar Grubbenvorst J. Nooyen, dienstknecht, naar id. A. W. Rongen, dienstbode, naar Meerlo Blitterswijk J. C. Jacobs, idem, naar den Haag P. J. Ch. Goumans, z. b. naar Tegelen, Waterloostraat 18 H. M. E, Schols, idem naar Grubbenvorst M. A. Versteeg, dienstbode, naar Horst C. V. Pyls, z. b. naar Weert; J. F. A. Berkers, idem, naar Heerlen L. J. G. Beaufort, Pater, naar Woerden E. H. M. Hoedemaekers, dienst bode, naar Nijmegen. Ingekomen en vertrokken personen van 17 tot 24 April INGEKOMEN: P. A. J. Broers, dienstbode, Hoen derstraat 31 van Maashees J. M. C. Ewals, idem, M 79 van Broekhuizen W. Ch. M. Goumans, z.b., Kerk- pad 3 van Tegelen; G. E. v. Gerven, dienstbode, St. Odastraat 2 van Eindhoven P. A. H. Marcellis, idem, Oirlo F 12 van Sevenum A. M. E. Janssen, idem, Vlak water M 69 van Sambeek M. P. Swinkels, idem, Brabander A 12 van Maashees J. M. M. Th. Verbeek, leerling boschwachter Groote Straat 1 van Heumen J. Vogelzangs, dienstknecht, Oirlo F 20 van Horst G. P. v. Diepen, dienstbode, Oirlo F 38 van Grubbenvorst M. Ch. H. Smits, idem, Stations weg 51 van Broekhuizen W. J. Mulders, idem, Oirlo G 37b van Broekhuizen G H. Engels, idem, Oostrum C 51a van Maashees H. L. Ch. Stoffels, z.b., Patersstr. 30 van Roermond A. M. Hendriks, dienstbode, Oostrum D 57, van Grubbenvorst P. H, Co*, idem, IJsselsteyn 360, van Sevenum A. C. F. van Dijnen, idem, Veulen, van Horst P, J. Kerstjens, dienstknecht, L 59, van Meerlo P. G. Borgemeester, onderwijzeres, Eindstraat 8, van 's Bosch van het massieve gebouw. Bertha sprong uit het rijtuig en beduidde den koetsier dat hij wachten moest. Zij ging daarop het gebouw binnen en verklaarde aan den beambte, die vroeg wat zij ver langde, dat zij kwam inzake de oude erfenis-quaestie. Men verwees haar naar den griffier, de heer Steen, die de dame vriendelijk ontving. Mijn bezoek staal in ver band met de pas in de dagbladen verschenen oproeping van Erich Reinkens, zei Bertha. Steens gezicht betrok. H'm, alweer een erfgenaam, bromde hij voor zich heen. Ja mijnheer, een nieuwe en de echte, hernam Berlha, die een zeer fijn gehoor had, beslist. Is u een der hoogste heeren, die in deze zaak te beslissen hebben vroeg zij, Steen ietwat wantrou wend aanziende. Neen, dat ben ik, Goddank niet, verklaarde de h«er Steen lachend. Ik ben slechts griffier en archivaris, d. i. bewaarder der documenten en gever van inlich tingen. Zoo u, juffrouw een der leden van het rechterlilk college in dit geval van erfenis-wedren wilt spreken, dat moet gij u tot mijnheer Van Hees vervoegen, die zijn bureau heeft in nummer 8. Fraulein Sigismund bevielen de persoon van den heer Steen Druilerig weer was 't. De straten lagen leeg. Enkel 'n boerekar werd den heuvel opgetrokken en 't paard had den kop omlaag. Bovenop lag 't kerkhof. De boer nam z'n pet af, onverschillig als 't leekmaar in z'n hart voelde-n-ie wat. Vier kinde ren lagen er vaD 'm. Lieve kinderen waren 't toch, toen ze heengedragen werden, onschuldige kleintjes. En hij had staan huilen bij hun grafje, of schoon de pastoor gezegd had, dat 't engeltjes waren in den Hemel en dat z'm van daar-uit zouden volgen en beschermen. Hij had zich groot moeten houden voor z'n vrouw toen, die zoo zielsveel van hen hield. En nog moest hij dat doen. Daar dacht ie nou allemaal aan, omdat ie de mooie bloemen liggen zag op de graven en ook op de grafjes van z'n kleinen, die vlak achter het hek lagen, en waar z'n vrouw zoo dikwijls heenging. Anders had ie nou die lieke ben gels op z'n kar gehad, en vroolijk met hen kunnen gaan naar z'n akkers, is vaak oorzaak van verstopping. Neem meer beweging en ge bruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. 0.65 per flacon. FOSTER'S en diens manier van spreken niet. Zij boog evenwel, beleefd dankend en verliet het vertrek, naar kamer No. 8 vragend. Men wees haar die aan, en weldra stond zij tegenover een oud heer met wit haar en bijzon der schrandere oogen. Berlha maakte een diepe buiging en overhandigde haar kaartje. De president las den naam. boog beleefd het hoofd en lacnle even. De gekwetste Arrigo Rinconi is mijn collega, begon Berlha. De heer van Hees streek na denkend met de hand over zijn oorhoofd. De leeuwentemmer Rinconi, kwam Berlha het geheugen van den president ter hulp. O, zoo, de man, met wien dat ongeluk is gebeurd, herinnerde zich nu de president. Ja, wij kennen elkander al drie jaren, en die heer heet even min Rinconi als ik Sigismund heet. Zulke naamsveranderingen zijn bij ons gebruikelijk. De president maakte weder eene buiging en keek naar zijn onder broken arbeid. Die Arrigo Rinconi heet. Erich Reinkens, zei Bertha met nadruk. De president keek haar levendig aan. Dat is zijn ware, zijn werke lijke naam, ging de ooievaars dresseerster met klem voort. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5