H.OÜDENH H. W. VAN EIECTRISCHE TIMMlilt AANNEMER - BOOTR XakiMe Tiielw VelcoVtaften POS' Tl Brieven aan tante Jet. RugpijnNierenPillen De Kippenhouderij op het platteland <iemenzde Berichten BOEKBIND Vakkundig adres Vi van alle Boekt Eerste Venri Vraagft e^rst on^e pri| alvorens eM oproerigen naar Afferden en stichtten brand. De militaire werkstakers trók ken toen nog eens uit Goch de Maas over en staken Maashees in brand. Zoover was het gekomen, dat de soldaten van Huissen naar Blitters- wijck, dus ver van elkander gelegen, schreven om geld, daar ze anders 't zouden komen halen. Spanjaarden en Staatschen, al het gehuurde gespuis waren even slecht. Vooral 1635— 1638 waren ongelukkig, omdat de Croaten, de helpers der Spanjaarden „de wilde honden" op dit land los gelaten waren. Het was zelfs zoo erg dat de Oeffeltschen met geheel hun have de Peel in vluchtten. De vrede van 1648 zou verade ming brengen, maar daar gebeurde niets van. De Generale Staten in den Haag wisten niets beters te doen dan in het geheele Katholieke land van Cuyk alle kerken en kapellen te sluiten. Wie zich verzette tegen deze ongerechtigheid werd gestraft, in de gevangenis geworpen en verbannen. Men trok de vrome stichtingen tot zich en bezoldigde daar predikanten, schoolmeesters, veldwachters en andere beambten mede. De Room- che scholen werden gesloten en men rachtte met allerlei middelen den ioor het volk ongewilden Calvinis- tischen godsdienst in te voeren. Wordt vervolgd. 941 10 Reis-, Missie- en andere herinneringen. IV. Bedroefde Tante. De P.H.F.A.K. tante, is Donder dag 1.1. vertrokken en de H.P.A.F.K. is onderweg en de F.A.P.H.K. is op de terugtocht.... Dit zijn vliegtuigen, tante, van de K.N I.L.M., die naar indië vliegen. Als deze drie elkander daar ergens boven het Himalaya- gebergte ontmoeten, dan zal het wel c n echt P.H.F. Kaasch-feest worden, iebben ze zoo gedoopt, tante, om het moeielijk te maken het zal mij oenieuwen hoe ze nu zullen vliegen «jIs 't A. B. C. op is Vliegtuigen, ante, dat zijn van die visschen met zoo'n gekke staart em een lange oeddeplank op hun rug, die je wel er eens in de lucht ziet... Durven ze zelfs vogels noemen tante Gut, Heerneef, wat schrijft U nu raar, ik ben een boon als ik er wat van snap. Wat kan mij die P.H.F... Tantelief, zucht niet te gauw heel 't leven is één zucht van de wieg (U zult wel een flinke wieg noodig gehad hebben, hé tante tot aan het grafIk wou alleen maar zeggen, dat ik evenals die Peehaaèfkaa ook vertrokken en onderweg ben ge weest en na een voorspoedige terug tocht zonder motordefect of nood landing weer hier ben geland dat ik evenals die ...kaasche motor 10 weken lang aan een stuk heb doorgedraaid; dat door die draaierijen al mijn ooms, tantes, „neven en nichten door mijn hoofd geschoten zijn, (in figuurlijken zin, tante) en dat als ik bij deze U mijn diepe verontschuldiging aanbied voor het lang uitblijven van dit ge acht schrijven, U er van overtuigd moget zijn, dat het nu deze keet- eens een echte verontschuldiging is, die, naar ik hoop, U in geweten zult aanvaarden. Het is dus niet een van die flauwe excuusjes, tante, die men wel er eens in brieven leest als van ik heb heusch geen tijd gehad... ik had u al veel eerder willen schrij ven, maar tot mijn groote spijt... meenen ze niks van, tante, allemaal larie. Ik heb er maar, bedroefde tante, boven gezet, want U zuil zeker wel -<g bedroefd zijn geweest, dat U zoo ang Diets van mij gehoord hebt. Ik zou het ook niets aardig van U vinden als U niet bedroefd was ge weest... ofschoon je eigenlijk nooit goed kunt weten wat een tante van je denkt. Oome Ko z.g. zei tenminste altijd, dat die vrouwen van die ge heimzinnige wezens waren, dat hij er niets van begreep. Al was hij vijf keer getrouwd geweest, (hier maakte hij een afwerend gebaar) dan <*as hij nog een jood als hij er iets van snapte, zei hij. Oome Ko was soms wel een beetje rare man, tante, die kon soms van die dingen tegen me vertellen, waar ik eigenlijk niets mee te maken had We waren dan gebleven, tante, bij die biefstuk 1 Als U 't soms bij geval vergeten bent moet U mijn laatste brief nog maar eens nalezen. Kort en goed, tante, voordat ik in de geest op de boot stap en in de geest afscheid neem van mijn nattig vaderland, wou ik U eerst nog graag even vertellen, als U 't niet vervelend vindt, hoe ik mijn vacantie heb door gebracht en wat 't zeggen wil als je drie weken lang het „Feestvarken" bent van familie, kennissen en magen (zie vorig schrijven, tante). Feest varken is eigenlijk geen erg net woord voor een Heerneef en tevens mis sionaris, maar dit is nu eenmaal wat ze noemen een geëikte uitdrukking, krèk als geëikte gewichten. U weet wel, tante, gewichten moeten ook geëikt worden, vooral bij slagers en kruideniers. Waarom, daar begrijp ik niets van, want slagers en kruide niers zijn toch allemaal eerlijke menschen. Een slager verkoopt nooit een stuk vleesch met een beentje er in en een kruidenier geeft altijd on- vervalschte waar en het volle ge wicht, hé tante Om dan weer op dat feestvarken terug te komen, U moogt wel blij zijn en de hemel danken, dat U. tante Jet, nooit de eer hebt gehad om, met permissie, zoo'n „feestvar ken" te zijn geweest, behalve natuur lijk in Uw wittebroods-weken. Oome Ko zei altijd, dat dit herinneringen waren uit lang vervlogen dagen en dat hij die later duur had moeten betalen. Weer zoo'n eigenwijze zet van Oome Ko, tante, 't Fijne heb ik er nooit van gesnapt. Hé, tante, wat is dat toch ver velend ik dwaal de heele tijd van mijn apropo af. Maar nu zal ik toch eens echt goed gaan beginnen, past U maar op, ik steek van wal'en zet uw bril of pince-nez maar flink vast op uw (zooals reeds gezegd) welge vormde neus. Op zekeren morgen stapte ik dan uit den trein en stond op het'perron "an een station van een heele groote stad 1 Juist trachtte ik mijn herinne ringen weer eens flink wakker te schudden en was ik bezig al mijn denkvermogens weer bij elkaar te halen om het gewichtige probleem op te lossen, hoe men in een groote stad zonder zich zelf te veel te ver nederen of al te familiair te worden (acht jaren lang had ik de booze wereld niet gezien dan van achter de tralies van mijn cel ik bedoel kloostercel, tante) een kruier moest aanroepen en toespreken om mijn koffer te dragen, toen... ja toen, wat toen... toen onder het gefluit en gegil en gestamp van de locomotief, onder het geroep van kruiers, onder het dichtslaan van deuren, onder het ge tingel van trams, onder het getoeter van auto's, door het geschreeuw van sinaasappelen en andere joden heen het van alle kanten in mijn ooren suisde dag Heerom (ik was toen al Oome, tante) dag Heerbroer, dag Heerbroer, dag Heerneef, dag Pater Missionaris... kom nu maar gauw mee, de wagen staat klaar blijft U lang en gaat U nou naar de Missie, hoe lang blijft u daar, bent u niet bang om zeeziek te worden, ze zeg gen, dat daar koortsen heerschen, komt u pas over tien jaar terug, liever dan ikwil ik uw koffer dragenneen, ga weg, ik mag naast Heeroom loopen, nou, nou, nou, zoo, zoo, zoo, wie had dat ooit gedacht enz. enz (veronderstel dat er ook eens heertantes waren, tante 1 Kort en goed, tante, toen ik goed en wel in de wagen zat of wat ze noemen onderweg was, bemerkte ik, dat de wagen waarin ik zat een automobiel was, dat hij zoo vol was geladen als maar eenigszins kon, dat de rest van de familie verdwenen was en huns weegs waren gegaan, dat ik nog een beetje draaierig was van al dat gedraai enz. Ten slotte bemerkte ik, dat de auto voor ons huis of ons huis voor de auto stond, dat de deur van de auto openging, dat ik er uitstapte, dat de deur van ons huis (hm openging en dat er het gat van de deur een, wat Uwé zou noemen, effektief net, knap dienstmeisje (aardig durf ik niet zeg gen, dat past een heerneef niet, tante) verscheen. Aangezien ik nog wat draaierig was en om u de waarheid te zeggen een beetje begon te blozen) ik kwam toen pas uit het klooster, tante) zag ik vocrloopig niets anders dan een fijn wit nonnenkapje, een paar gou den oorbellen, een rood vestje (lijfje noemen ze dat, geloof ik, bij dames, tante) een donker hoepelrokje, een paar zwarte schoenen en een paar roode armen, zoo rood als een kreeft, of om een nettere uitdrukking te gebruiken, als van een pasgeboren kind. In één woord, tante, het was een Volendamraertje I Die Volen- dammers (allemaal enheelemaal ka tholiek, tante) stonden in „zeer goe de reuk" en waren vanwege de heerschende nijpende dienstboden- nood toentertijd vooral in de groote steeë zeer in zwang. Die dienstbodennood, tante, schijnt er al lang geweest te zijn. Grootmoe der z.g. (ongeveer in 1825 geboren) klaagde er al over, dat haar groot moeder (dus ongeveer in 1750 ge boren) het er altijd over had. dat die dienstbooie niet meer waren wat ze vroeger geweest waren. Oome Ko kon altijd woedend worden, zei hij, als ze 't daar over hadden en een aardig dienstmeisje vond hij heelemaal niet onaardig. Dit kon hij altijd zoo weemoedig zeggen, tante en soms schoot hij daarover zelfs tegen mij in zijn vuur. Wie moet er 's morgens 't eerst uit bed? riep hij dan... de dienstbode. Wie moet er glazen lappen, kleeden matten, loopers enz. uitkloppen? Wie moet keuken, straat en stoep schrobben, als er stoute honden langs, over of door geloopen hebben? Wie moet de kinderen helpen, de luiers schoonmaken Wie krijgt de schuld als er 'n kopje gebroken is, 't vleesch te gaar en de aardappelen niet gaar zijn, als de saus (jus is deftiger, tante) te vet, als de boel is aangebrand, als, als... de dienstbode, brulde Oome. Op 'n goeie keer zei hij zelfs tegen mij, tante, dat mocht 't soms gebeuren, dat hij nog een keer zou geboren worden, (belachelijk tante) dat het levens-, nood- of ander lot hem dan tot dienstmeid zou pro- móveeren, dat hij dan een heilige oorlog zou beginnen en al de dienst boden van heel de wereld zou op roepen, om zich in 'n massale inter nationale vereeniging met vereende krachten te vereenigen. En dat hij dan een adres zou richten (hier be gon hij met zijn stok te zwaaien, tante) tot alle laffe, prullerige pan toffelhelden, die onder of boven de plak zaten om... evenals die dienst- booien een eeuwig aarde- en hemel- omvattend pantoffelhelden-verbond te sluiten. En dat hij dan die twee massale bondsvereenigingen zou doen ineensmelten ('t lijkt wel margarine en natuurboter, tante) om met ge balde vuisten en opgezette borst aan de hedendaagsche maatschappij een vlammend protest te richten tegen alle... „je- en mevrouwen" met noten op hun zang, met haren op de tan den, of die 'n mo, binokkel, lorgnet, pince-nez of andere brilleglazen droegen en dat hij niet eerder zou rusten, voordat ze allen uit de maat schappij zouden verbannen zijn. Ja, echt waar, tante, dat zei Oom, uw lieve man en echtgenoot z.g, allemaal op een goeie keer tegen mij. Ik ril er nog van, tante, als ik er aan denk. U moet 't hem niet kwalijk nemeD, ik geloof nooit, dat hij ze soms alle vijf goed bij elkaar had, ofschoon hij toch in alle ernst beweerde, dat hij, voordat hij met U in 't ranke huwelijksbootje de stormen getrotseerd had, altijd erg goed bij z'n verstand was geweest. Ik begrijp er anders niks van, tante, als hij bij U zat was hij altijd de kalmte zelf Dierbaarste aller bloedverwanten, trek het u niet al te veel aan en ik zal er maar mee uitscheiden, ik raak toch de heele tijd van mijn apropo af. Gedenk in uw gedachten de ziel van zaliger Oome Ko en ontvang, nu wellicht dubbel bedroefde tante, de liefelijkste en aanminnigste groeten van Uw u met hart en ziel toege- wijden HEERNEEF B.B. Iagtioafca Uifodstltafftn. Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen over tollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gevormd door gezonde, krachtige werking dernierer. Ais gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnse len van nierzwakte te kennen. Rug- oijn, hoofdpijn, aanvallen van duize- igheid en urine-stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelen- de en opwekkende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen ge roemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden 37 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon door jOS. BOSHOUWERS te LENT Parkieten. VRAAGIk heb een paar par kieten gekocht op advertentie. Ik voer thans wit kanatiezaad, milet en haver. Is dat goed Moeten ze ook groen hebben Ze lijken sprekend op mekaar. Is het geslacht niet moeilijk te bepalen Of moet men maar wachten tot ze paren. Uit Venray. ANTWOORD U moet uitslui tend parkietenzaad geven, dat in den handel is. Ga nu niet zelf men gen. Met parkietenzaad voert u zeker goed. Als groenvoer is er voor de par kieten niets beters dan muurik of muur, soms ook wel mier genaamd. Het geslacht is te onderscheiden aan een plekje hoornachtige huid op den snavel, waarin de neusgaten zich bevinden. Bij het mannetje is dit blauw gekleurd, bij de pop groengrijs en bij een teelbaar wijfje gaat de grijze kleur in bruin over. Verder zijn pop en man volkomen hetzelfde geteekend. Luizen en mijten. VRAAGIk heb ook kippen, alleen om de eieren, de parkieten alleen voor het plezier. Mijn kippen leggen echter niet best. Ik heb ge zien, dat ze luizen hebben. Onder aan de veertjes van het achterlijf zitten kransjes, wit-vaal van kleur. Zijn dat soms de eitjes. Welk ver schil is er tusschec luizen en mijt Uit Venray, ANTWOORD Die kransjes zijn luizenuitwerpselen en de eitjes der luizen. De luis leeft op het dier, voedt zich met de vetdeelen in de vederschachten en met de uitgevoer de afvalsproducten van de huid der kippen. Ze leeft dus niet van het bloed der kippén, dat doen de mijten, die MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten in reten en spleten leven, wel. Trek zooveel mogelijk de vuile veeren een voor een uit en strooi dan insectenpoeder tusschen de veeren. Een door en door grondige reini ging moet u zoo spoedig mogelijk ondernemen, anders zal het succes met uw leghennen slecht blijven. Luis is niet zoo erg als mijt. Hen legt bedorven eieren. VRAAGOok heb ik er een hen tusschen, die bedorven eieren legt. Ik weet dat zeker, doch kan ze er niet tusschen uit zoeken, daar ik geen valnesten heb. Waar kan het aan liggen Het wit ziet vuil-troebel en de dooier is roodachtig. Een haan heb ik niet. De eieren die vuil waren, waren kers-versch, denzelfden dag gelegd. Uit Venray. ANTWOORD Een te vette kip kan soms d'r eieren niet kwijt ra ken. Ze blijven dan te lang in het warme lichaam zitten, gaan rotten en is dan de oorzaak. Maar de kans is grooter, dat die kip een abces heeft aan den legdarm, ofwel dat het een pullotumkip is. Meer kan ik er ook niet van zeggen. Garantol VRAAGNog een vraagis garantol even goed of beter dan waterglas om eieren in te leggen Uit Venray. ANTWOORDGarantol is ook een goede conserveer-stof. Het wordt verkocht in pakjes. De gebruiksaan wijzing staat er op. Of het beter i: dan waterglas Dat zou ik niet kunnen zeggen. Ik weet wel, dat sommige huismoeders de voorkeur geven aan garantol, andere echter weer aan waterglas. Het molentje op do Heide draait nog steeds even lustig. Voor ons ligt het Maart-rapport van de legdemonstratie der A.N.P.V. en we zien daarin tot ons genoegen, dat de 12 discipelen van den heet W. Driessens' te Venray-Heide het wonder goed blijven doen. Ze staan aan de spits In alle opzichten. Van deze 12 zijn er 2 als reserve; de overige 10 vormen den toom. Deze 10 stuks legden in Maart de meeste eieren van alle 36 toornen, n.l. 229. Ze legden ook het hoogste gewicht aan eieren, n.l. 13356 gram is ruim 27 pond Van het begin tot einde Maart legden ze in totaal 1195 eieren, is tl95 gemiddeld per kip. Gen enkele andere toom kwam daar aan Even min als aan het totale gewicht van 63232 gram, is 127 pond. Of dit alles nog niet voldoende was, legde een zijner kippen ook het hoogste aantal eieren van alle maal, n.l. reeds 157 voor April. Als dit nog geen succes is, dan weet ik het niet. Wanneer de Mulder van't Molen tje eens naar den legwedstrijd gaat kijken, moet hij zijn beestjes maar eens goed bestuiten alleen hen 3 trekke hij even aan de kinlellen Minister de Geer moest eens een toompje aan 't Molentje bestellen. Want zijn kippen leggen nu slecht. Vroeger deden ze het reusachtig: maar dat waren er misschien ook van de Heide. Vos uitgegraven. Door enkele bewoners van IJssel- steyn werd met behulp van rijks veldwachter Seerden en enkele marechaussees een vos met vier jongen uitgegraven. Behalve de overblijfselen van verschillende andere dieren had Reintje ook nog een vet haasje in zijn provisiekast. Het beestje werd aan een luitenant der marechaussee ten geschenke ge geven. HORST. Zondag hield de Coop. Stoomzuivelfabriek St. Lambertus hare verplichte jaarvergadering in de mannenkoorzaal, onder voorzitter schap van dhr. W. Geurts. Na opening werden de notulen der vorige ledenvergadering gelezen en goedge keurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 2 verminderde en op het einde van het verslagjaar nog 325 bedroeg met 930 koeien. Het gemiddelde vetgehalte der ge leverde melk bedroeg 3.404 J6. De gemiddelde opbrengst der geprodu ceerde boter f 1.732 per K.G. De 2 aftredende bestuursleden J. Weys en A. Verdellen werden beiden herkozen, terwijl het aan de beurt van aftreden zijnde lid van den raad van toezicht, dhr. J. Philipsen, die vanaf Januari 1908 onafgebroken deze functie waarnam niet meer voor herkiezing in aan merking wenschte te komen. In zijne plaats werd gekozen dhr. Edm. Emons. Na bespreking van eenige huis houdelijke aangelegenheden, werd deze zeer druk bezochte vergadering door den voorzitter met den chr. groet gesloten. Het autobusongeluk te Blerick. Het scheidsgerecht der Nederland- sche Spoorwegen heeft Maandag in besloten zitting vergaderd in een der lokaliteiten van het Staatsspoor station te Den Haag. Behandeld werd het hooger be roep, ingesteld door de haanwach- teres te Blerick tegen het haar gegeven ontslag, in verband met het ernstig ongeluk bij Blerick, waarbij eenige menschenlevens vielen te betreuren. Het Scheidsgerecht zal te zijner tijd zijn beslissing aan de betrokken partijen mededeelen, Limburgsche blinden. De afdeeling Limburg van den Blindenbond St. Odilia hield Maan dagnamiddag in de St. Servatius Sociëteit te Maastricht haar jaarver gadering. Het aftredend bestuur werd herkozen op twee functionarissen na, wier plaats werd ingenomen door de heeren P. van Helden uit Roermond en P. Baggen uit Doenrade Nadat hetprogramma van den algemeenen bondsdag onderwerp van langdurige gedachtenwisseling had uitgemaakt, werden het bestuur en een tweetal leden afgevaardigd om de Limburg sche afdeeling te Utrecht te ver tegenwoordigen en sloot de voor zitter, de heer M. de Jong uit Maastricht de samenkomst. Uitbreiding spoorwegemplacement Het spoorwegemplacement in de omgeving van de wagen werkplaats te Blerick zal belangrijk uitgebreid worden, aangezien men niet over de noodige ruimte kan beschikken tot heden. Niet minder dan 18 nieuwe lijnen zullen worden aangelegd. Met de werkzaamheden werd bereids een begin gemaakt. Vrouw met een mes gestoken. Te Maastricht heeft Zondagavond bij een twist een 38-jarige man de 35-jarige juffrouw A. Kruintjens met een mes een steek toegebracht in den rug, die de linkerlong raakte en een steek in de linkerborst. Zij is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De dader is aan gehouden. In brand geraakt. De heer L. v.d. Vleugel, directeur der stoomzuivelfabriek te Wanroy, is bij werkzaamheden aan de broed machine in brand geraakt en zoo ernstig gewond, dat hij van de laatste H. H. Sacramenten moest worden voorzien. Misdrijf Naar gemeld heeft te Wanroy de heer L. v. d. V. bij werkzaamheden aan een broedmachine levensgevaar lijke brandwonden opgeloopen. Daar misdrijf niet is uitgesloten begaven zich Dinsdag op last der justitie de doktoren Nieuwenhuisen uit Utrecht Mettrop uit Den Bosch naar Wanroy om sectie op het lijk te verrichten. Salaris wethouders te Heerlen. In afwijking van het voorstel van B. en W. van Heerlen, in de laatste raadszitting door den Raad aangeno men, om het salaris der wethouders te brengen van f 1500 op f 2500, hebben Ged. Staten van Limburg genoemd salaris vastgesteld op f 2000. Vreeselyke thuiskomst. Mej. J. S.. te Nijmegen, moeder van twee kinderen, viel Zaterdag, bij het doen van huishoudelijken arbeid, van de trap en bleef dood in de gang liggen. Haar man, reiziger van beroep, die 's avonds thuiskwam, vond zijn vrouw met gebroken nek terwijl de kinderen, boven in de kamer, den geheelen dag onverzorgd gebleven waren en tevergeefs om moeder geroepen hadden. Een droeve thuiskomst. In Elinkwijk te Utrecht is Zon dagnacht een klein kind, waarschijn lijk doordat een gasvlam te veel zuurstof aan het gebruik onttrok, dermate bedwelmd geraakt, dat later alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. Dien avond waren vader en moe der uitgegaan, na aan een buurvrouw gevraagd te hebben, op een bepaald tijdstip even een kijkje te nemen. Toen zij aan het verzoek gevolg gaf, deed zij in de kejken de tra gische ontdekking. Bovendien waren ook twee oudere kinderen bedwelmd geraakt, doch deze kwamen na eenigen tijd bij. Vier andere kleuters bevonden zich reeds in bed. Voorschotten Iandarbeiderswet. De Chr. Nat. Werkmansbond heeft een adres gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw en van Financiën waarin met het oog op de moeilijke toestanden ten plattelande en op de aanmerkelijke verlaging van den rentestandaard wordt verzocht, voor een tijdelijke verlaging van het rente percentage van de nog loopende en nog te verleenen voorschotten krach tens de Iandarbeiderswet de noodige wetswijzigingen te willen bevorderen. Door een sneltrein gegrepen. Maandagmorgen circa half 11 is de spoorwegarbeider W. Weterings, toen hij tusschen wachtpost 4 en 5 te Princenhage aan de spoorlijn werkte, van achter door een snel trein uit Dordrecht aangereden. De werd in de sloot gesmakt. Na enkele oogenblikken reeds gaf hij den geest. De overledene wa- 49 jaar oud en vader van 10 kinderen. Wijziging Drankwet. Het vervallen van vergunningen. Bij de Tweede Kamer is een vierde nota van wijziging ingediend betref fende het wetsontwerp" houdende bepaling tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken. De voorgestelde wijzigingen hou den verband met de in werking treding van de gewijzigde Gemeente wet op 15 April 1931. O.a. wordt de datum van 1 Mei 1932, waarop vergunningen, vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen, verleend aan vennootschappen, zedelijke licha men of aan besturen van deze, ver vallen, een jaar verschoven, omdat anders de tijd voor regeling en af wikkeling van bestaande verhoudin gen te kort zou zijn. In een kelder gestikt. Dinsdagmorgen zijn te Sluiskil bij het verrichten van werkzaamheden in een kelder een drietal werklieden door kolendamp bedwelmd geraakt. Bij twee hunner mocht medische hulp niet meer baten. De derde werd naar het R.K. ziekenhuis ter plaatse overgebracht. Hij verkeert buiten levensgevaar. De slachtoffers waren resp. 20 en 30 jaar oud. Een hunner was eerst kort geleden gehuwd. Echtelyke twist. Dinsdagmorgen werd M., die Zondagavond in de Kommelstraat te Maastricht zijn echtgenoote, met welke hij sedert eenigen tijd in onmin leefde, met een mes een drietal steken toebracht, waardoor de vrouw zoo ernstig werd gewond, dat zij moest worden opgenomen in het ziekenhuis Calvariënberg, na voor geleiding voor den officier van justitie ingesloten in het huis van bewaring. Handelaren in verdoovende middelen gearresteerd. De politie heeft te Yperen, Moes- kroen en Maldegem. een vijftal personen aangehouden, die een uit- ge breiden groothandel in cocaine dreven. De verkoop vond voornamelijk plaats te Brussel, ^Antwerpen, Gent, en de kustplaatsen. Volgens mededeeling van het parket van Yperen, kwam de coco uit Nederland. Hittegolven. Volgens de hedendaagschen stand der wetenschap moeten wij aan nemen, dat 't organische leven van de eiwitsubstantie afhankelijk is. De temperatuur, waarin een levend wezen zich bevindt, mag nooit zoo hoog worden, dat het eiwit stolt, want dan zou de dood onmiddellijk intreden. Het is derhalve een merk waardig verschijnsel, dat de normale warmte van het menschelijk lichaam het stolpunt van het eiwit tamelijk dicht nadert. Waarschijnlijk werkt dus juist een temperatuur van ongeveer deze hoogte, het gunstigst op het arbeidsvermogen van ons organisme. Bij iets meer dan veettig graden begint het eiwit reeds te stollen. Dat het menschelijk lichaam, waarvan de temperatuur gewoonlijk op 37 graden gesteld wor^t, in normale omstandig heden voldoende beschermd is tegen een noodlottige temperatuursver- hooging heeft het dan ook slechts te danken aan de buitengewoon doel matige inrichtingen, die het bezit, om de warmte te regelen. Wanneer wij ons in een zeer warme omgeving bevinden, wordt het aantal hartkloppingen onmiddel lijk minder. De bloedsomloop in het binnenste van het lichaam wordt veel trager, het bloed circuleert voor het grootste deel nog slechts in de bloedvaten van de huid. Door overvloedige afschei ding van zweet, dat aan de opper vlakte der huid verdampt, wordt voor afkoeling gezorgd. Zooals be kend, is de afkoeling door verdam pend zweet in den zomer echter veel minder sterk bij vochtige weersge steldheid, dan bij groote droogte van vaak dejt zi Dringtij o zorgers^ze verantwf we 2. Wpos brand jmoe zulks H, er dat dajid gegevertrge: de polit(erwi len kungem brand iipgz lijk te sj VenraBl. Paiersstraat TELEFOON Steeds groote voorraad en eirijze CementZakkalk, Goer- Wandtegels Dakpannen, enzeni

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8