ontwikkeling. Politieke Disiricis-Arbeidsbeurs Gemengde Berichten Zaterdag 25 April 1931, De uitslag van de Staten verkiezing. Tevreden heid over de cijfers. Het werk der dissidenten. Wanneer wij de cijfers beschou wen, uitgebracht op de lijsten der katholieke Staatspartij, dan mogen wij tevreden zijn over den uitslag van de op Woensdag 15 April ge houden verkiezing voor de Provin ciale Staten van Limburg. Bij de vorige statenverkiezing, die va n 1927, verkregen wij in het geheel 134.725 stemmen. Dit aantal steeg in 1931 tot 157.045, ondanks de in alle Statenkieskringen ingediende dissi dente lijst Meertens, die 11.172 stemmen op zich vereenigde. Ook het feit, dat we ondanks die dissidente stemmen, ons percen tage van de uitgebrachte geldige stemmen hebben kunnen handhaven, stemt tot tevredenheid. Maar wij kunnen het niet ver- heelen, dat de dissidente stemmen ons voor onze katholieke kiezersor ganisatie evenzeer verontrusten als b.v. de socialistische. De sociaal- democraten staan buiten ons: wij weten wat wij aan hen hebben en bestrijden hen princi pieel. Maar als er in de eigen katholieke gelederen twist en twee spalt doordringt, dreigt het gevaar van binnen uit. Wat hiertegen te doen Werken aan een goede voorlich ting en ontwikkeling van de katholieke kiezers. Wat had de Kath. Staatspartij den heer Meertens of den heer Obers misdaan Tegenover den eerste kon en mocht zij geen andere houding aan nemen, dan hem als lid te royeeren, toen hij vier jaren geleden zijn eigen handteekening niet gestand deed, geplaatst onder de verklaring, geen Statenzetel met voorkeurstemmen te zullen aanvaarden. En de heer Obers de dissidente Kamercandidaat. keerde de rollen om door zijn poging om rechtmatige grieven van de Katholieke partij tegenover hen te bedekken onder gefingeerde tekort komingen der partij. Het zijn werkelijk kortzichtige kiezers geweest, die naar de stem van zulke mannen hebben geluisterd. Een andere candidaat van de lijst Meertens vond zelfs een nieuwe politieke partij uit. Aan het hoofd zijner circulaires prijkte „R. K Bond van Onbeschermde Groepen." En met een beroep op den H. Paulus, „verzoekt ondergeteekende dan, dat II allen eenparig Uwe stem op hem uitbrengt." Dezelfde merkwaardige politicus ving zijn strooibiljet als volgt aan „De ondergeteekende, no 6 van lijst I, noodigt U uit, in verband me' den huidigen noodtoestand, dat gij menschen kiese, die daadwerkelijk menschlievende daden bewezen hebben, met gevaar van leven, als bewijs voor Uw vast vertrouwen." Wij begrijpen uit dit eigenaardig proza alleen, dat de man zich voor zijn kiezers in levensgevaar heeft begeven, bijna de hoogste opoffering. die denkbaar is maar hij had zijn lof wel mee eenige woorden verder mogen zingen, ter nadere aanduiding, waarin de ons allen onbekende daad van opoffering heeft bestaan. Men ziet het, goede voorlichting blijft noodig, om te voorkomen, dat de kiezers zich op een dwaalspoor laten brengen. Goede voorlichting ook omtrent onze organisatie. Het wordt dikwijls voorgesteld alsof deze er is, om hare leden de handen te binden. Men beweert, dat de leden als onmondigen worden behandeld. De waarheid is, dat alle leden hebben kunnen deelnemen aan de candidaatstelling, dat allen vrij en onafhankelijk hebben kunnen stem men om de candidatenlijsten vast te stellen. In geen enkele partij hebben de leden zooveel invloed als juist in de katholieke. Hoeveel kiezers hebben invloed kunnen uitoefenen op het stellen van de dissidente Candida ten, op het bepalen van de volgorde op hunne lijst? Hoogstens een handje vol, zeker niet een procent van hen, die daarop hun stem hebben uitge bracht. Van de Kath. Staatspartij kan elke katholiek lid worden en alle leden kunnen aan de candidaat stelling medewerken. Iedereen kan vrij en frank in de organisatie met wenschen en grieven voor den dag komen. ■Verder blijft noodig politieke ont wikkeling, inzicht in politieke moge lijkheden, waardoor men b.v. leert inzien, dat een internationale econo mische malaise niet op den weg van Provinciale Staten kan worden ge schoven. Politieke ontwikkeling blijft voor onze Kath. Kiesvereenigingen een zeer gewichtig onderwerp. De Kath. Staatspartij heeft de laatste jaren een belangrijke reorga nisatie doorgemaakt. De politieke vraagstukken komen er veel meer dan vroeger aan de orde. Tweemaal per jaar wordt daarover een ver gadering van den Partijraad gehouden. Onder deskundige voorlichting wor den daar de kwesties bestudeerd en besproken, zoodat de partij daarom trent hare houding kan bepalen naar eigen inzicht. Die evolutie in de hoogere instan ties onzer partij is evenwel onvol doende medegemaakt door de lagere, waarmede de massa onzer partij het meest in aanraking komtde plaat selijke Kath. Kiesvereeniging. De meeste blijven al te veel het karakter behouden van verkiezingsorganisaties; en toch zijn die aanwijzingen van candidaten en stemmingen slechts een deel harer taak. Het brengen van politeke ont wikkeling en poiitiek inzicht is zeker even voornaam. En hoe noodig dat is, heeft de laatste verkiezing opnieuw getoond. Laten onze Kiesvereenigingen haar werk steeds meer vervolmaken en hare actie altijd verder ontplooien. Zij zijn de lichamen, die een hechten band kunnen vormen tusschen de kathoheken onderling, die hen kun nen samenhouden, waar zij op ander terrein uiteenloopen. Dan zullen ook vele katholieken, die thans hun stem hebben gegeven aan dissidente lijsten, tot beter ge dachten worden gebracht. ROELAND. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur Worden gevraagd 1 bekwame bakkersknecht Sittard Boerenknechten, v. Venray-Yssel- steyn, Veulen, Overloon, Meerssen keukenmeisjes Venray en Horst keuken- en 2e meisje voor Amers foort jongens voor boerenwerk Boerendienstmeisjes Venray-Veulen Wanssum, Maashees, Vierlings beek. Burgerdienstmeisjes, Venray, Hel mond, Beugen. Schildersknecht, Venray Landarbeiders Overloon Bic,den zicli aan Dienstmeisje 14 jaar Boxmeer Dienstmeisjes 14 en 16 j. Venray Dienstbode 26 j. Venray-omstreken Dienstbode tegen 1 Mei a.s. Leerling auto-monteur Metselaars, timmerlieden, opper lieden, electricien, boerenknech ten, jongen voor boerenwerk Ter dood veroordeeld. Einde van het Kuerten-procos. Het proces tegen den Dusseldorf- schen massamoordenaar heeft Woens dag een einde genomen. Na een repliek van het O.M. kreeg de beklaagde zelf het woord voor een kort slotwoord „Naar ik thans inzie, aldus Kürten, zijn de door' mij gepleegde daden zóó afschuwelijk en verafschuw ik mij zelf thans zóó zeer, dat ik het in het geheel niet zal wagen, ze te verontschuldigen". Hij verklaarde zich tenslotte bereid, de gevolgen van zijn daden te dragen, waardoor hij hoopte gedeeltelijk te kunnen verzoenen wat hij misdaan had. De rechtbank trok zich daarna terug om over het vonnis te beraad slagen. De beraadslagingen in de raads kamer duurden anderhalf uur. Einde lijk om 4.10 keerden de rechters en jury-leden in de gerechtszaal terug Ónder geweldige spanning van de geheele bezette zaal sprak de ge rechtsdirecteur Rose het vonnis uit. De beklaagde is schuldig verklaard aan negen gevallen van moord, verkrachting en aan gewelddadige ontuchtige handelingen. Hij wordt voor eiken moord ter dood veroordeeld, wegens poging tot moord in zeven gevallen tot een totale straf van 15 jaar tuchthuis veroordeeld, met verlies van zijn burgerlijke rechten voor altijd. Boven dien wordt hij onder politietoezicht gesteld. De bij de misdaden gebruikte moordinstr urnen ten, twee scharen, een hamer en een dolk, worden door het gerecht in beslag genomen. Zomertijd en winterweer. De invoering van den zomertijd is in Frankrijk gepaard gegaan met hevige sneeuwbuien in verschillende deelen van het land en een ongewone koude. Wel smolt de sneeuw on middellijk weg, maar te Parijs werden de kachels, die al vergeten waren, weer aangelegd. Dit ongewenschte staartroeren van de maand April dreigt groote schade te berokkenen aan het fruit door de kille regens, met welke de koude gepaard gaat. Perziken, abrikozen, en peren stonden juist in vollen bloei, toen Vrijdagnacht het mooie voorjaarsweer plotseling omsloeg en de thermometer snel met een tiental graden daalde. Het slechte weer viel des te on gelukkiger, daar door een kleine doorbraak van den kanaaldijk het water van de Ourcq een uitweg zocht naar de lager gelegen bedding van de Molette. De streek van Bondy bij Parijs werd daardoor overstroomd, zoodat een honderdtal gezinnen hunne woningen moesten ontruimen. De overstrooming levert geen gevaar op. In het Oosten van het land, bij Chambéry o. a. is de sneeuw blijven liggen en op sommige plaatsen door den wind zelfs hoog opgestapeld. In geheel Boven-Italië en vooral in de buurt van Milaan heeft buiten gewoon slecht weer geheerscht. Hagelbuien en sneeuw hebben veel schade aangericht aan boomen en tuinen, die in bloei stonden. Ook in de Vooralpen en in het gebied van de Italiaansche meren is veel sneeuw gevallen. De volkstelling. Thans zijn de voorloopige cijfers volgens de volkstelling van 31 Dec. 1930 bekend gemaakt. Blijkens die cijfers had ons land toen een bevolking van 7.920.464 zielen, waarvan de verschillende provincies er in dalende reeks hadden: Zuid-Holland 1.951.170 Noord-Holland 1.503.356 Noord-Brabant 897.820 Gelderland 8*29.182 Limburg 550.669 Overijsel 520.882 Utrecht 405.820 Friesland 399.541 Groningen 392.148 Zeeland 247.531 Drente 222.405 De steden met meer dan 100.000 inwoners waren Amsterdam 752.003, Rotterdam 581.899, 's-Gravenhage 436.568, Utrecht 153.884. Haarlem 119.159, Groningen 105.005. Boven 50.000 inwoners hebben Eindhoven 94.731, Nijmegen 81.699, Tilburg 78.459, Arnhem 78.201, Leiden 70.860, Maastricht 60.533, Apeldoorn 60.332, Hilversum .57.084, Dordrecht 55.888, Schiedam 52.802, Enschedé 53.795, Delft 50.609. Drie menschen in brand. Dinsdagmindag is in de woning van zekeren P., in de Van Goor- straat, te Nijmegen, brand uitgebro ken, tengevolge van het overgieten van benzine in de nabijheid van een kachel. De man, diens vrouw en de 28-j. dochter waren weldra in vlammen gehuld. Beide eerstgenoemden kwamen er, dank zij spoedig toegeschoten hulp, nog goed af, doch de dochter werd zoodanig aan onderlijf en armen gebrand, dat zij in zorgelijken toe stand naar het St. Canisius-Zieken- huis moest vervoerd worden. De brand -werd door de buren gebluscht. Mag oen onderwijzer do school kinderen slaan C. Gr., hoofdonderwijzer te Veenen- daal, die de vorige week voor de Arnhemsche rechtbank heeft terecht gestaan omdat hij eenige schoolkin deren zou hebben „mishandeld", door ze om de ooren te slaan en een van hen met een liniaal eenige tikken te geven, werd Dinsdag daarvan vrijgesproken. De eisch was f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Mooie sorteering HUWELIJKS-GEDICHTEN Firma van den Munckhof

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6