Fot Foster J.Co Ron Wed. ai MflflGPIULEN l)e Kippenhouderij op het platteland Sproeten komen vroeg in Sprutol. Venray's veeteelt. FOSTER'S JL RugpijnNieren Pillen Gemengde Berichten au ku Stoo Depot H Verv Vei i Marktberichten. beheer waarschuwt wederom voor het bosch- en heidebrandgevaar Enkele achtereenvolgende dagen met een scherpen uitdrogenden wind, zooals we pas hebben gehad, zijn, zelfs na zoo'n natten winter, vol doende geweest om heiveld en den nenbosch weer zoo brandbaar te maken, als ooit te voren. Dreigend loert weer om den hoek van iederen eenzamen boschweg, achter iederen^heideheuvel. de vuur- wolf. In de couranten is de pijnlijke rubriek der gesignaleerde brandge- vallen weer geopend. Nu de lente weer intrad met stralende zon en milde warmte, gaat welhaast ieder zich opmaken om te genieten, buiten in de ontwakende natuur. Bedenkt, dat het menschenplicht is, zéér voorzichtig te zijn met vuur. Wacht met rooken, tot ge weer op den grooten weg zijtmeestal is het in 't bosch streng verboden, doch ook zonder verbod is het onverantwoordelijk. Gooi vooral geen brandend siga- rettenstompje achteloos weg in het dorre gras. Ziet ge ergens een begin van brand, dan vooral niet laf wegvluch ten, doch trachten te blusschen of daaraan meehelpen. Bij het Staatsboschbeheer te Ut recht, Museumlaan 2. zijn kosteloos, tot een beperkt aantal, voor eenieder verkrijgbaar vlugschriften, die inlich tingen bevatten over het bosch- en heidebrandgevaar en de middelen daartegen. verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk werken de purgeermiddelen, doch de een normale ontlasting gevende TJ 0.65 p. flacon. door jOS. BOSHOUWERS te LENT Hygiënisch kurkens opfokken en kippen houden. Zaterdag j.l. bezochten wij het hoenderpark „De Waranda te Deurne (eigenaar de heer F. Koppens, in deze omgeving algemeen bekend). Het hoofddoel van ons bezoek was, eens een kijkje te gaan nemen naar de twee daar geplaatste en ge deeltelijk reeds in werking zijnde Batterijkunstmoeders. Het merk der electrische opfokbatterijen, daar aan wezig, is „Pemü, naar den fabrikant P. Mühlhoff, Uedem (Niederrhein). Deze étage-kunstmoeders worden geleverd in 3 soorten, n.l. met eenc étage („Mutter"), met 2 étages („Dop- pelmutter") en met 3 étages („All mutter"). Men kan die van 1 en 'i étages aanvullen tot 2 en 3 étages De lengte en breedte bedraagt steeds 2 M. bij 2 M., de hoogten respec tievelijk 1.29 M.. 1.37 M. en 1.90 M In die met één étage gaan 350—400 kuiken", in die met 2 étages 700 800, in die met 3 étages 1050—1200 De kuikens loopen op gaasbodems, terwijl de drink- en voederbakken zich aan de 4 buitenkanten bevinden, Alzoo kan 'n kuiken nooit voer op pikken, nóch water drinken, dat met mestin aanraking is geweest. Dit is al eene der redenen, waar om zulke batterijkunstmoeders verre te prefereeren zijn boven alle andere systemen. De warmte straalt hier van boven op de kuikens neer, een tweede voor deel van groote beteekenis. De temperatuur regelt zich automatisch, terwijl ook de uit- en inschakeling automatisch geschiedt. Buitengewoon economisch ec ge makkelijk dus. Wij hebben de kuikens bewonderd. Er zaten er in van enkele dagen, ook van 2 weken, natuurlijk elke soort op eene afzonderlijke étage, Die van 2 weken hadden de grootte en het gewicht van kuikens, van 3 a 4 weken bij andere kunst moeders. Alle haantjes waren reeds zeer duidelijk te kennen De „Pemü" lijkt ons eene vinding van buitengewone beteekenis. De heer Koppens heeft de beide batterij-kunstmoeders geplaatst in ééne mooie kamer zijner woning, en kan daar tot 2400 kuikens in groot brengen. Het is een lust, om te zien en daarom raden wij de lezers van dit blad aan, als ze te Deurne komen, eens 'n bezoek te brengen aan deze Agnes overwogen. Ik houd het voor het beste, zoo wij voor haa verborgen blijven. Zij is onbe dachtzaam, overijld in haar hande ling, kent geen nadenken of kalm overleg, inaar laat zich altijd medeslepen door ooger.blikkelijke opwellingen. Zij zou, zonder het te willen, kunnen verraden, wie je bent. We kunnen verder haar ook niet goed inwijden in onze onderneming. Zij is ontoereken baar. Wie weet, hoe zij daartegen zou te keer gaan! Gelukt ons de zaak, dan krijgt zij haar portie van mij, opdat ze fatsoenlijk kan leven, daarvoor zal ik zorgen. Wordt vervolgd. opfokbatterijen. Ook de lezeressen behoeven er niet tegen op te zien, want in de kamer, waar deze kuikens staan, riekt het zoo frisch mogelijk. Men behoeft er dus geen eau-de- cologne flacon voor aan te spreken. Sommige gaan wel eens kijken naar 'n kalf met 2 koppen of 2 staarten, en hebben daar zelfs entrée- geld voor over. Hier ziet men heel watzeldzamers; interessanters, zonder entrée, want de heer K. heeft mij gezegd (en de vrouw stond er bij, dus die ontvangt óók met open armendat iedereen gerust kan in- loopen en alles, op z'n gemak, in oogenschouw nemen. Zulke „Pemü's" hebben ook in het Jaarbeursgebouw gestaan bij ge legenheid der tentoonstelling van „Ornitophilia" te Utrecht, en had daar al de dagen een reusachtig bekijks. Wij hebben dat met eigen oogen gezien, doch het was er zóó druk, toen wij er waren, dat we niet rustig konden aanschouwen. We vernamen dat dergelijke Pemü's te Deurne ge plaatst waren, en gingen daarom eens de „Donkere Gewesten" in, de „Bin nenlanden" van Noord-Brabant. Of die schimpnamen ooit van toe passing geweest kunnen zijn, is niet aan mij te beoordeelen, maar dat ze thans juist het tegenovergestelde bïteekenen van wat er wel eens mee bedoeld is, dat staat bij mij als een paal boven water. Op het gebied van pluimvee heeft Z. O. Noord-Brabant en het aan grenzende deel van Limburg altijd een veel helderder hemel gehad (en nóg dan overig Nederland. Wij zagen bij den heer K. ook de huisvesting der kuikens (zooals die voorheen was) en evenzoo die der legkippen alle slaapgelegenheden op gaas. Toen die gaaszolders werden aan gebracht, zette de heer K. den eer sten stap naar hygiënisch opfokken en nu heeft hij den tweeden stap gedaan, met kolossaal lange beenen echter, want het vroegere kan niet in de schaduw staan van het huidige. Wij moeten den uitvinder dezer Pemü's een pluim op den hoed steken (geen Duitsche, maar een Nederland- sche pluim voor het degelijke werk, dat hij tot stand heeft weten te brengen.- Alles éven solied, éven practisch, éven economisch Zoo is kuikens opfokken een werk zonder risico, dus een waar genot. De voederbakjes en de cartons, waardoor de kuikens het voedsel kunnen opnemen, zijn zoo ingericht, dat van voedsel vermorsen geen sprake is. Komt naar Deurne, gaat zien en- verlustigd u dellijk geopend wordt de vergadering der Stierhouderij. De voorzitter opent met een woord van welkom en tevens een van dank aan den heer Am. Weijs, afgetreden secretaris der vereeniging, voor de vele en trouwe diensten, bewezen aan de stierhouderij, en waarvoor hem dan ook reeds een geschenk werd aangeboden. Na voorlezing der notulen komt ook hier het jaarverslag aan de orde. De ontvangsten hebben bedragen f 3650.50, de uitgaven f 3628,44, sluitende derhalve met een klein batig saldo, waar echter nog aan toegevoegd dient te worden f 1266 als vordering van dekgelden, welke na sluiting van het boekjaar zijn binnengekomen. Op voorstel van het bestuur werd een commissie benoemd, welke zich zal belasten met den aankoop van een prima stier. Als leden dier com missie werden gekozen de heeren Jac. Bistervelds, Ger. Wismans en A. Poels, waaraan door het bestuur nog twee leden zullen worden toege voegd. Door ontslagname van den heer Ant. Poels, die wegens drukkere zaken niet meer als bestuurslid in aanmerking wënscht te komen, werd gekozen de heer Jean Loenen. Verder werd besloten dezen zomer een keuring te houden voor afstam melingen van een stier als P. Sjoerd welke als derde prijswinnaar bekend staat en waarvoor een premie van f 55 werd ontvangen. Hierna deelt de voorzitter nog mede, dat de vereeniging de Kon. goedkeuring op de statuten heeft ontvangen en dat elk lid thans aan sprakelijk is gesteld voor een bedrag van ten hoogste f 50, waarna werd besloten als lid van de Boerenleen bank toe te treden op naam der vereeniging. Nadat ook hier een woord van dank was gebracht door den voor zitter, voor den gezelligen loop der bijeenkomst, werd de tweede verga dering met den Christelijken groet gesloten. het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten Pot 90 ct.. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Ingezanden KadedesUaasn. IWIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Jaarvergadering Veevorzokering, Stierhoudery en Fokvoreeniging „Eensgezindheid". In het Bondslokaal te Leunen ^ad de jaarvergadering plaats van de Veeverzekering Leunen—Heide— Ysselsteyn en Stierhouderij Fokver- eeniging. Na voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, komt het jaar verslag aan de orde. Wij ontleenen hieraen het volgende Door de vereeniging, welke 202 leden telt, werden in het afgeloopen jaar verzekerd gemiddeld 733 koeien en 54 pinken voor een waarde van f 237.930. Door de vereeniging wer den in het afgeloopen jaar van leden overgenomen 30 stuks vee, waarvan werden uitverkocht en goedgekeurd 16 stuks, afgekeurd 6 stuks en door het bestuur verkocht 8. Aan premie werd betaald 2 pet., verdeeld als volgt1 pet. bij de Meischatting 12 pcc. bij de Sept.- schatting en 1/2 pet. bij de Jan.- schatting. De ontvangsten bedroegen f 11480.21, de uitgaven f 9958.91 zoodat een batig saldo kon worden geboekt groot f 1521.30. Bij monde van den heer Jan van Meyel werd het rapport van de Commissie van Comptabiliteit uit gebracht, welke onder een woord van dank aan den secretaris voor de nauwkeurige toelichting, mededeelt de boeken en bescheiden der ver eeniging te hebben gecontroleerd en in goede orde te hebben bevonden, stelt voor het jaarverslag goed te keuren, waarna, nadat de voorzitter zich met een woord van dank hierbij had aangesloten, met algemeene goedkeuring den secretaris ontheffing verleend wordt over het afgeloopen boekjaar. Tot lid der commissie van comp tabiliteit werd gekozen de heer W. Jenniskens. Verder werd nog besloten, dat wanneer iemand een koe verkoopt, en deze bij de vereeniging reeds heeft afgemeld, nog recht heeft op verze kering, zoolang hij wettelijk verplicht gesteld wordt deze koe van kooper terug te nemen. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard, dankt de voor zitter de leden voor het aangenaam T/an^kuütdk -iAeutnatie£? Rheumatiek komt noodeloos veel voor. Weersveranderingen zijn er gedeeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt veroorzaakt door afzettingen van urinezuur in de ge wrichten, en deze afzettingen kunnen niet geschieden, als de nieren be hoorlijk werken en het urinezuur afscheiden. Pas daarom opTocht, een ge vatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering van hel bloed. Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumati- sche pijnen, Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niermiddel tegen rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid, rheumatiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narigheid. 34 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon Benoemingen in het Bisdom Roermond. Z. H. Exc. Mgr. L. J. A. H, Schrijnen. Bisschop van Roermond, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer K: H. H. Brewers, als pastoor-deken ie Gulpen en heeft benoemd tot pas toor-deken te Gulpen den zeereerw. heer H. A. J. H. M. Erenstot pastoor te Heerlerbaan den weleerw. heer G. J. H. Lenders tot pastoor te Horn den weleerw. heer J.A.J.H. Loventot pastoor te Maastricht (H. Hubertus) den weleerw. heer J. Th. Moorman tot rector te Sibbe en IJzeren den weleerw. heer N. J. Mertens, Jubilea. Op witten Donderdag herdacht de Zeereerw. Heer Ch. Oliviers, pastoor te Gronsveld, zijn gouden priesterfeest. De feestviering is be paald op den processie-Zondag, 9 Juni a.s. Hoofdkeuring van springstioren. De Gedeputeerde Staten van Limburg hebben bepaald, dat de hoofdkeuring van springstieren in 1931 zal plaats hebben o.m. op de navolgende dagen Venray Donderdag 9 April, ter plaatse genaamd Henseniusplein, te 9.30 uur voorm. Sevenum Donderdag 9 April, op een perceel boomgaard van de wed, H. Thielen des namiddags te drie uur, Lottumter plaatse, genaamd Markt, 30 April te 9.30 uur voorm. Tienray 30 April, genaamd Markt plein, des nam. 1,30 uur. den Rijks- Bergen 1 Mei, aan weg, nabij de halte van den Maas debat en sluit de vergadering op de I buurtspoorweg, des voormiddags te gebruikelijke wijze, waarna onmtd- 19.30 uur. Rooken in autobussen strafbaar. Door Gedeputeerde Staten van Limburg is afgekondigd de navol gende door de Provinciale Staten vastgestelde en bij Koninklijk Besluit goedgekeurde verordening. Artikel 1. Het is verboden in een autobus, gebezigd als openbaar middel tot vervoer van personen, als bedoeld in artikel 15, alinea 1, der „Wet Openbare Vervoermiddelen" te roo ken of zich daarin te bevinden met een brandende sigaar, pijp of sigaret. Artikel 2. Overtreding der verbodsbepaling van artikel 1 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 75 gulden. Artikel 3. Met de opsporing van overtredin gen dezer verordeningen zijn, behalve de bij artikel 141 van het Wetboek van strafverordening aangewezen personen, belast de hoofdingenieur, ingenieurs en technische ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, en de ambtenaren van de provinciale verkeersinspectie. Het autobusongeluk te Blerick. De wachteres J. Ebben is wegens het niet afsluiten van den overweg door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen bij beslissing van 27 Maart j.l, gestraft met ontslag op sraanaen voet. Naar men verneemt, heeft mej. Ebben beroep ingesteld op een scheidsgerecht. Sedert het ongeval was zij wegens ziekte buiten dienst. De mededeeliug. dat de straf van ontslag op staanden voet wordt op gelegd, heeft van rechtswege schor sing van betrokkene tengevolge, Deze schorsing vervalt door het ten uitvoer leggen der straf ofwel door het vernietigen van de straf door een scheidsgerecht. De moord te Eindhoven. Een week geleden heeft te Eind hoven de 32-jarige F. J., terwijl hij in beschonken toestand verkeerde, den 26-jarigen B. met een dolk dood gestoken. Zelf liep hij daarbij zulke verwondingen op, dat hij voorzien is van de H.H. Sacramenten der Stervenden. J. is Dinsdagmorgen overleden. De Koloniale Reserve te Nymegen. Eenige maanden geleden werd te Nijmegen een comité opgericht, ter huldiging van de Koloniale Reserve, wanneer deze in de tweede helft van de volgende maand haar twintigjarig bestaan viert. Het feestprogram vermeldt militaire feesten, sport-demonstraties, tooneel en concertavonden, terwijl tevens een feest-diner zal gearrangeerd worden. De clou van de feestherden- king zal bestaan in de aanbieding van een vaandel, waarvoor de burge rij van Nijmegen de gelden heeft bijeengebracht. Tot dat doel waren in de stad ruim 250 busjes geplaatst, in de verschillende zaken. Thans zijn deze busjes opgehaald. De opbrengst van deze vrijwillige bijdrage is zóó groot, dat aan de Koloniale Reserve een vaandel zal worden aangeboden. Aardbeienvervoer per K.L.M. Maandag werden de eerste vroege kasaardbeien, aangevoerd door de exporteur P. De Jong Czn. te Roe- lofarendsveen, door bemiddeling van de K. L. M. naar Londen verzonden. Het vraagstuk der dumping en anti-dumping is eenigen tijd geleden door de Regeering voorgelegd aan de Commissie voor de Economische Politiek. Een uit deze gevormde sub commissie heeft sedert aan de Regee- ring een (voorloopig) rapport omtrent het vraagstuk uitgebracht. De Regeering overweegt thans de mogelijkheid eener wettelijke voor ziening, welke ten doel zal hebben de gelegenheid te scheppen in daar toe leidende gevallen tegen verschijn selen van dumping bepaalde afweer- maatregelen te nemen. Naar de missie. Voor de derde maal is per s. s „Simon Bolivar" van Amsterdam uit naar de Missie op Curacao vertrok ken de ZeerEerw. Pater L. van Hengelsom uit Grubbenvorst. Smokkelend kind verdronken. Uit het Duitsche plaatsje Hoch- stadt kwamen, naar de L. K. meldt, Zaterdagmiddag twee jongens naar Rimburg (L.), om daar enkele inkoo- pen te doen. Eén der jongens kocht 5 K.G. mais. Volgens het verhaal van zijn vriend werd hij door een Duitschen douane beambte achterna gezeten, waarbij hij in de rivier de Worm viel. De jongen was 10 jaar oud. Den heelen Zaterdagmiddag en Zondag is er gedregd, maar het lijk van den jongen heeft men niet kun nen vinden. Een Anti-dumpingswet In antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Lovink betref fende het nemen van maatregelen van regeeringswege in verband met bepalingen, die in het buitenland in voorbereiding zijn om producten tot beneden kostprijs op open markten te werpen, deelt minister Ruys de Beerenbrouck thans het volgende mede: Een nieuwe byenmarkt. De Amersfoortsche imkers hebben in samenwerking met imkers uit de omgeving, besloten een voorjaars- bijenmarkt te houden. Blijkt deze levensvatbaarheid te bezitten, dan zal op regelmatige tijden zoo'n markt worden gehouden. Het ligt in de bedoeling de markt op 24 April te doen houden, op een nog nader aan te geven terrein in Amersfoort. Tragisch ongeval. Een tragisch ongeval, waarvan een 65-jarige gehuwde vrouw het slacht offer is geworden, heeft Zaterdag plaats gehad in perceel Eerste Oos terparkstraat 48 te Amsterdam. In dit perceel, waar een kantoor voor het verhuren van woningen is gevestigd, vervoegde deze vrouw zich in den loop van den morgen om naar een woning te informeeren, Nadat men haar had te woord gestaan, wilde zij het kantoor weer verlaten, waarbij zij in een donkere gang een verkeerde deur heeft geo pend, welke, inplaats van, zooals zij vermoed moet hebben, toegang tot de straat te geven, naar den kelder van het huis leidde. De vrouw viel de trappen af is op den betonnen vloer van den kelder terechtgekomen zonder dat iemand het gehoord heeft. Het staat niet vast of zij dadelijk dood is geweest, in elk geval, toen Maandag een bij genoemd kantoor in dienst zijnde jongen naar den kelder afdaalde om kolen te halen, trof hij daar het ontzielde lichaam van de vrouw aan. De politie, die reeds door den echtgenoot van de vrouw er van in kennis was gesteld, dat zij niet was thuisgekomen en derhalve een verzoek tot opsporing had bekend gemaakt, heeft "het lijk naar het Binnengasthuis doen overbrengen. Treinontsporing. Maandagochtend is de trein van Tongeren naar Luik' nabij Glons ontspoord. Vier wagons werden zwaar beschadigd, terwijl elf reizigers, werden gewond. 827-21 Afgifte vanTgouden tientjes gestaakt. Nadat de goudvoorraad van de Nederlaodsche Bank in 1925 aan zienlijk was gestegen is de directie in November van dat jaar bij wijze van proef overgegaan tot de afgifte van gouden tien guldenstukken voor de binnenlandsche circulatie. Toen het na weinige maanden duidelijk was, dat de binnenlandsche circulatie spoedig verzadigd was, de handel zich van de gouden tienguldenstukken trachtte meester te maken voor export naar landen, waar een hoogeren prijs voor deze munten werd betaald, is de afgifte beperkt tot f 250 per dag en per persoon, Een verdere beperking en wel tot f 50 per persoon en per dag leek op deze zelfde principieele gronden noodig in het jaar 1927. Op deze wijze liet de bank ''voor hen, die voor redelijke doeleinden over gouden munten wenschen te beschikken de mogelijkheid open zich het begeerde zonder al te veel moeite te verschaffen. Het is echter gebleken, dat de door de bank niet gewenschte han del bij de vraag naar gouden mun ten een overheerschende rol is blij ven spelen in verhouding tot de aanvrage van ander karakter. Nog steeds worden tien-guldenstukken met een door de wisselkoersen niet gewettigde premie opgekocht en houdt een voortdurende afvloeiing van het door de bank verstrekte goud naar het buitenland aan, Weliswaar gaat het hier om be trekkelijk onbelangrijke bedragen tengevolge van de bovengenoemde beperking der afgifte en is de geheele voorraad goud van de bank thans slechts weinig "geringer dan toen met de proef een aanvang werd gemaakt, (de voorraad gouden tien guldenstukken is zelfs nog gestegen) maar toch acht de directie het onder de gegeven omstandigheden juister, de regelmatige afgifte van gouden munten voor het binnenland gebruikelijk met het einde van dit boekjaar (31 Maart '31) geheel te eindigen. Helden van den arbeid. We lezen in de „Bonte Waereld" van de Msb. Wie onzer heeft er al eens over nagedacht wat een geweldige ar beidsprestatie in den loop van een enkel menschenleven geleverd wordt? Kort geleden stierf een beroemd chirurg, die in zijn leven 10 duizend operaties had verricht. Een getal, dat aan 't ongelooflijke grenst. Zelfs wanneer men aanneemt dat hij veertig jaar lang als chirurg werkzaam ge weest is, dan is dat nog bijna een operatie per dag. Een rattenvanger, die nauwkeurig boek houdt over zijn werkzaamheden, verklaart dat hij in het afgeloopen jaar 5435 ratten gevangen heeft. Daar hij een man van 65 jaar nu zijn beroep reeds vanaf den tijd dat hij naar school ging uitoefent, dus ongeveer zestig jaar, moet hij ongeveer 250.000 ratten gedood hebben. Stel u deze eens op een hoop voor Men heeft berekend, dat een rat per jaar ongeveer voor f 16 schade aanrichtzoo kan de waarde van zijn voortdurenden arbeid ook eenigszins bepaald worden hij heeft het volksvermogen minstens 4 mil- lioen bespaard, afgezien nog van het feit, dat de 250.000 ratten ook noj eventueele nakomelingen gehac zouden hebben, die met rente op rente eveneens schade aangericht hadden. Een rattenvanger is dus een van de weinige menschen, die den Staat groot voordeel opleveren. Een metselaar legt in 40 jaar meer dan 4 millioen steenen, -hij kon, wanneer hij den heelen arbeid aan één gebouw besteedde een zeer eer biedwaardig bouwwerk tot stand brengen. Ook een brievenbesteller heeft na 40 dienstjaren zijn pensioen werkelijk verdiend. Misschien heeft er wel iemand zin, om uit te rekenen hoe veel trappen hij bij de uitoefening van zijn dienst dag in dag uit heeft bestegen of hoeveel passen hij heeft moeten gaan, om nog te zwijgen van de brievenbestellers, die een groot aantal mijlen afgelegd hebben, grooter dan de omtrek der aarde. Hoeveel visschen haalt een visscher in den loop van zijn leven uit de zee Een record werd wel behaald door een vrouw, die niet minder dan 68 kinderen grootgebracht heeft. 23 van deze kinderen waren haar eigen kroosthaar tweede man bracht er 17 mee in het tweede huwelijk. Ze had 28 pleegkinderen aangenomen. Het is niet zoo eenvoudig om uit te rekenen, hoeveel liter melk in het verloop van al deze jaren zij gekookt, hoeveel badjes klaargemaakt, hoeveel luiers gewasschen en hoeveel kleeren zij versteld heeft... De waarde van ons voedsel. De wetenschap openbaart ons veel wonderlijke dingen. Zou het anders bij ons opgekomen zijn dat een haring veel meer voedsel bevat dan een ei Aannemende, dat een ei zonder schaal een ons weegt, dan zit er slecht 12 gram eiwit in en 12 gram vet, terwijl de rest water is. In een haring echter van een ons zit 19 gram eiwit en 17 gram vet. Met melk gaat het al iets beter, want in 100 gram melk, d.i. dus ongeveer een theekopje, zitten 4 gram eiwit, 3 gram vet en 4 gram koolhydraten. Het rijkst aan eiwit is wel stokvisch; in één ons stokvisch zit 79 gram eiwit. 1 gram vet en 20 gram water, terwijl in 1 ons versche visch slechts 17 gram eiwit en 1 gram vet zitten. Behalve boter, waarin wel een 85 gram vet aanwezig is, is spek de vetrijkste stof, n.l. 75 gram op een ons, terwijl er verder 10 gram eiwit in aanwezig is. Zeer voedzaam is ook rookworstin een ons zit 27 gram eiwit en 40 gram vet. In ge woon rundvleesch zitten slechts 20 deelen eiwit, 6 deelen vet en 74 deelen water en (zouten). Aardappelen zijn voedzaam, omdat er op 100 gram 21 gram koolhydraten in zitten, doch slechts 2 gram eiwit zijn erin aanwezig. Bij groenten, die over het algemeen als veel voedzamer en nuttiger dan aardappelen be schouwd worden, zijn evenwel bij eenzelfde hoeveelheid eiwit 6i/t gram koolhydraten aanwezig verder nog een half gram vet, terwijl de rest water is. Chocolade in poedervorm vormt een uitstekend voedingsmiddel, omdat op een ons slechts 13 gram water aanwezig is, naast 20 gram eiwit, 31 gram vet ep 35 gram kool hydraten. apecia n Ingekomen en vertrokken personen van 20 tot 27 Maart. VERTROKKEN: J. W. C. Peeters, winkelbediende, naar Hoensbroek, Nieuwstraat 45a; C. v. Oost, broeder, naar Dor drecht, Mart Steijnstraat 34 G. Barents, smid, naar Eindhoven, Hoogstraat 170 J. Ritzerfeld, broeder, naar Sittard P. J. Jacobs, idem G. A. Stevens, idem, naar Wychen; A. Koenis, idem, naar Slenaken W. Melching, idem, naar Wychen; H. L. Simis, idem, naar Slenaken G. v. Ochten, idem, naar Woerden; A. W. Litjens, dienstknecht, naar Maashees B 20. 15 mef wordet c werkini e zwart j Hensen Ro< f! OÜ3 Inlijst erjd KRUI Bezot Overal ais zonder p ig aai >rt De b T |b Mori E< Ovft'ri Balavo Ook deg en SI E^ LET T Slekrubet worden mei USP Als vert£rd •e Jos. eins die vooi het sam klaver vo ine op de go( tar tra St< vo An! el U MMu Vetno 1 m Carit B Ook zonder PfCOj VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.750.000 eieren. Groote eieren van f 4.10 tot f 5.40 Kleine eieren van f 3.70 tot f 4 Eendeneieren van f 3.80 tot f 4.60 Ganseieren van f 22. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wa3 de aan voer 7.000.000 eieren. Groote eieren van f 4.— tot f5.—- Kleine eieren van f 3.60 tot f 3.90 Eendeneieren van f 4.— tot f 4.50 ONf Bn 'enl

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8