Abdijsiroop Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. 't Hoestend kind heeft Abdijsiroop noodig Boerenbond Venray Boerenbond Leunen. Gemengde Berichten Zenuwstillend Zilveren Priesterfeest Sproeten komen vroeg in Marktberichten. Verwaarloozen kan onberekenbare gevol gen hebben. Als Gij dadelijk Abdijsiroop neemt zult Ge morgen reeds verbetering kunnen zien. Abdijsiroop neemt de hoest- prikkel weg, onverschillig of deze wordt veroorzaakt door gevatte kou, bronchitis et'borstbenauwdheid, omdat de vastzittende slijm wordt opgelost en uitgedreven. Geef dus Uw kleine en groote kinderen, die hoesten, Abdijsiroop, welke verzacht, zui vert, helpt. Een lepel Abdijsiroop is daarom voor Uw kinderen een lepel gezondheid. AKKER's Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI.4.5Q Gebruik buftenshuis Abdijsiroop-Bonbons (CO ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing, i ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Vergadering der Paarden- en Vee verzekering op 6 Maart 1931. Na een woord van welkom, opende de Voorzitter, de heer Pyls, de ver gadering met den Christelijken groet- Notulen en jaarverslag werden na voorlezing door den Secretaris, goed gekeurd. Nadat de Voorzitter nog gewezen had op het nut van Coöperatieve aankoop van diverse artikelen, ging de vergadering over tot de onderl. koeienverzekering. De Secretaris gaf voorlezing van notulen en verslag, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aantal leden 130. Aantal verzekerde koeien 426. Verzekerd kapitaal f 157210. Onteigend werden 16 koeien, de uitgaven daarvoor bedroegen f4625.50 Ontvangsten f 1756.97. Schade f 2868.53. De totale uitgaven bedroegen f 5329.31. De totale ontvangsten f 4905.17. Nadeelig saldo f 424.14. De voorziening in de Bestuurs- vacature (aftr. Gellings, Heide) werd aangehouden. Hierna deed de Secretaris voor lezing van het verslag der Paarden- verzekering. Aantal leden 524 aantal verzeker de paarden 637 verzekerd kapitaal f 278025. Onteigend werden 28 paarden, - de uitgaven daarvoor bedroegen f 8736.50. Ontvangsten f 2477.30. Schade f 6259.20. Aan 39 leden werd voergeld be taald, tot een -bedrag van f 549. Totale schade f 6808.20. Voor verwerpen en voor veulens jonger dan 1 maand, werd aan 6 ieden schadevergoeding betaald, totaal f 340. Terugbetaald wegens niet drachtige paarden aan 8 leden f 77.10. Samen f 417.10. Aangegeven werden 31 drachtige paarden, waarvoor de premie bedroeg 284.19. Schade op drachtige paar den f 132.91. De totale uitgaven over 1930 be droegen f 10900.76. De ontvangsten f 8415.24. Nadeelig Saldo f 2485.52. De Voorzitter zegt, dat beïnvloed door de malaise de premie aan den lagen kant gehouden is, doch dit wreekt zich. Men is door de kas heen. De schattingen zullen dus spoe dig beginnen, dan kan de premie ook vlugger geheven worden. De te heffen premie werd ditmaal bepaald op 1.5 pCt. In plaats van het aftredend lid H. anneskens, werd als lid der Com missie van Comptabiliteit benoemd H. Goumans. Op een voorstel uit de vergadering werd besloten de premie voor voer manspaarden gelijk te brengen met die der melkrijders. Nadat nog eenige interne aange legenheden besproken waren, werd bet woord gegeven aan Dr. L. Sala, die een interessante causerie hield over de 3 meest voorkomende paar- denziekten, z.g. kruisbeslag, koliek en hoefbevanging, en besprak de daarbij te verstrekken hulp. Een hartelijk applaus deed deze met aandacht gevolgde causerie op gaan. De Voorzitter dankte den spreker voor zijne schoone rede, de leden voor hun opkomst en sloot de ver gadering met den Christelijken groet. Alg. vergadering op Zondag 8 Maart. De Voorzitter opende de ver gadering met den Christelijken groet en sprak een woord van welkom tot de talrijk opgekomen leden. Hierna werd door den Secretaris het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de omzet over het afgeloopen jaar bedroegvoederartikelen 1050677 Kg.; kunstmeststoffen 1121748 Kg.; brandstoffen 451758 Kg.zaad- en pootgoed 12269 Kg. diversen 24379 Kg. Totale omzet 2660831 Kg. voor een bedrag van f 135228.03, De omzet steeg dit'fjaar^ongeveer 40 wagons. De Balans sloot met een batig saldo van f 196.34. Het eigen kapi taal der afdeeling bedroeg f 13310.32. Hierna bracht de Geestelijk Advi seur dank aan de aankoopcommissie voor hun voorzichtig beleid, dat niettegenstaande de terugloopende prijzen gedurende het geheele jaar er toch nog een batig saldo was. Hij wees verder nog op het groote nut van de organisatie voor de leden. De Commissie van Comptabiliteit bracht bij monde van den Heer P. J. van Rens verslag uit, en kon vast stellen dat er een keurig beheer was gevoerd en bracht hiervoor dank aan Bestuur en Secretaris. Vervolgens werden gekozen tot leden van de Commissie van Comp tabiliteit, Jan van Meijel en W. Claessens. Vervolgens werd besloten een kleine wijziging aan te brengen aan het Bondsgebouw, ten behoeve van de bewaarschool. In aansluiting hiermede werd met algemeene stemmen aangenomen een motie van open hulde en dank betuiging aan de Eerw. Zusters Ursulinen van Venray, en besloten deze ter kennis te brengen van de Eerw. Zusters Ursulinen en de Pers. De heer Gerard Reintjes bracht namens de ouders dank aan den Wel- eerw. Heer Rector, en aan allen die medegewerkt hebben voor de tot standkoming van een bewaarschool. Vervolgens werden de voorwaar den Jachtverpachting vastgesteld en besloten deze wederom zoo als ge bruikelijk te verpachten. Door den Secretaris werden ver volgens de verslagen der diverse instellingen voorgelezen, waaruit bleek dat hierin ook goeden vooruit gang was. Vervolgens werd tot bestuurslid der Verkoopvereeniging gekozen de heer A. van Dijck. Hierna werden nog verschillende zaken van huishoudelijken aard be sproken, lang en breed gediscusseerd, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met den gebruikelijken groet, en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog Onze vroegere dorpsgenoot, de Zeereerw. Heer A. M. van Dijck, oud-leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, zal 31 Maart a.s zijn zilveren priesterfeest herdenken. Hij werd in 1882 te Venray ge boren, maakte de lagere studies te Venray en te Rolduc, waarna hij te Roermond op 31 Maart 1906 tot priester werd gewijd. Nog in dat zelfde jaar werd de jonge priester benoemd tot leeraar in het Engelsch en in Natuurkunde aan hei Bisschop pelijk College te Weert, waar hij gedurende 23 jaar aan de opvoeding ontwikkeling van zijn leerlingen mede is werkzaam geweest. Professor van Dijck was een uit stekend docent, die door zijn ge degen kennis van de wetenschappen waarin hij les gaf, uitblonk. Het verantwoordelijkheidsgevoel van zijn leeraarschap heeft professor Van Dijck zoozeer in beslag genomen, dat hij niet de gelegenheid vond om zich daarbuiten in het sociale-, vereenigings- of gezelschapsleven te bewegen. Over het algemeen leefde hij stil en teruggetrokken, bescheiden voor zijn eigen persoon en in zekeren zin gestreng voor zijn leerlingen. Naast zijn ernstige opvatting om trent de taak en verantwoordelijkheid van zijn leeraarschap, was professor Van Dijck een voorbeeldig priester, hooge mate concientieusjryoor zich zeiven en ten opzichte van zijn leer lingen. Gedurende de laatste jaren van zijn leeraarschap te Weert kwelden hem voortdurend lichamelijke pijnen, welke hem nog meer in zich zelf deden leven. Nog vrij onverwacht, in Augustus van 1929, nam hij op dokters-advies ontslag als leeraar aan het College te Weert waarna hij als rector in stil klooster te Kleef (D.) een jaar rust nam. Sedert eenige maanden vertoeft de thans jubileerende priester ter volledig herstel van zijn qezond- heid in een Priesterheim te Zizers in Zwitserland. Hij zal vermoedelijk binnen eenigen tijd terugkeeren naar Venray, zijn geboorteplaats om daar voor goed in ruste te gaan. Het is begrijpelijk dat met het oog op den gezondheidstoestand van oud-professor Van Dijck, feestelijke viering van dit priester-jubileum achterwege zal blijven. Waar de Z. Eerw. Heer Van Dijck in de 23 jaar van zijn leeraar schap te Weert heel wat Limburg - sche en Brabantsche jongelui heeft mede helpen opvoeden, meenden we van het jubileum van dezen leeraar- priester melding te moeten maken. L. K. het voorjaar, koop tijdig een pot Spriltol. Bij alle Drogisten. Onder een kar geraakt. Nabij Echt-Koningsbosch (L.) is de landbouwer Alberts onder een zwaar beladen kar geraakt. Het wiel ging den man over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Een wachtmeester van do marechaussee geschoten. Zaterdagavond werd de marechaus see te Heerlen opgebeld door een caféhouder te Ubachsberg, in verband met een ruzie in zijn café tusschen twee groepen personen. De briga dierscommandant Soentjens en de wachtmeester Stakenburg wisten door tactisch optreden te bewerken, dat de bezoekers huns weegs gingen. De marechaussée bleef nog eenigen tijd patrouilleeren en kwam daarbij voorbij de woning van zekeren P., die in een poort, met een der mannen uit het café stond te praten. Opeen vraag van den commandant ant woordde deze laatste, dat hij zijn fiets kwam halen en dadelijk weg ging. Toen de marechaussées zich ver wijderden klonk een schot en bleek de wachtmeester Stakenburg in den pols getroffen door een schot hagel. De brigadecommandant kreeg eenige korrels in zijn kleeren. De wachtmeester werd naar het ziekenhuis overgebracht De commands nt begaf zich naar de woning van P., lichtte dezen van zijn bed, maar de man ontkende ge schoten te hebben. Inmiddels was ook de man opge spoord, die met P. had staan praten deze verklaarde, dat P. het ge weer in zijn woning is gaan halen en het schot heeft gelost. Getuige was toen gevlucht, met achterlating van zijn rijwiel. Morgens was de toestand van den wachtmeester goed te noemen. Stakingsgelden verduisterd. In het Huis van Bewaring te Maastricht is ingesloten zekere B., penningmeester van de afd. Schinnen van den Alg. Ned. Bouwvakarbei dersbond, verdacht van verduistering van gelden, bestemd voor uitkeerin- gen aan stakers, ten bedrage van 400 gulden. Als je fazanten koopt. Op een te Amersfoort gehouden inboedelveiling was als kooper of kijker tegenwoordig de onbezoldigd Rijksveldwachter K. Voor den prijs van f 5 kocht daar C. v. d. P. een fazantenpaar. In een mand gepakt plaatste v. d. P. zijn fazanten op zijn rijwiel en wilde zich naar huis be geven. Doch toen hij zich nog maar enkele meters had verwijderd, werd hij door genoemden veldwachter aangehouden, die proces-verbaal op maakte wegens het vervoeren van fazanten in gesloten tijd. De inhoud der mand behoefde niet gecontro leerd te worden, daar K. getuige was geweest van den koop en het inpakken, zonder evenwel te waar schuwen. Ook de deurwaarder had d. P. niet ingelicht. De mand met inhoud werd in beslag genomen. Door van der P. is een klacht ingediend bij den Minister van Justitie over dit optreden van den veldwachter. Overreden. Maandag werd aan de Slooter- beekstraat te Venlo de 17* jarige J. Snijders uit Tegelen, door een vracht wagen der firma P. v. W. te Venlo overreden. De jongen, die een ernstige beenbreuk en zware inwendige ver wondingen kreeg, moest naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Inschrijving 3 pCt. Nationale Sehuid. De Minister van Financiën maakt bekend, ter uitvoering van de wet van 24 December 1930, dat van Woensdag 1 April 1931 tot nadere aankondiging gelegenheid bestaat bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam inschrij ving in het 3 pet. Grootboek der Nationale Schuld aan te koopen tot een nominaal bedrag van f 60.000.000. De inschrijving is te bekomen in bedragen van f 50 of veelvouden daarvan. De koers waartegen de inschrijving wordt verkocht, zal dagelijks aan belanghebbenden worden bekend ge maakt ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Bij de hoofdsom wordt gevoegd de rente, berekend tegen 3 pet. van den laatsten verschijndag der bestaan de 3 pet. schuld, zijnde 1 Maart of 1 September, en loopende tot en met den dag, aan de inschrijving vooraf gaand. De rente der aangekochte inschrij ving komt ten bate van den kooper vanaf evengemelden laatsten ver schijndag, zijnde 1 Maart of 1 Sep tember. Aanrijding mot doodelgken afloop. Zondagmiddag omstreeks half vijf heeft te Spekholzerheide een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. Op den Heerlener Steenweg, inde onmiddellijke nabijheid van de Gra verstraat, botsten tegen elkaar een luxe-auto en een motorfiets, waarop de veldwachter van Heer, den heer I Totdat de dood ook aan haar M. Hakens als passagier gezeten was. J lichaam zijn walgelijk werk begint. Beide motorrijders werden tegen den grond geslingerd. Vooral de heer Hakens was er ernstig aan toe en werd naar het Sint Jozefziekenhuis te Heerlen overgebracht. Daar is hij enkele uren later aan de verschillende bekomen verwondingen overleden. H. was 38 jaar oud. Hij had de voetbalclub Heer, die te Kerkrade spelen moest, daarheen vergezeld. De bestuurder had een beenbreuk opgeloopen en schaafwonden aan de beenen. Hij werd naar Cal variënberg te Maastricht overgebracht, De marechaussee te Spekholzer heide stelde een onderzoek in en nam de luxe-auto in beslag. De chauffeur ervan werd evenwel na verhoord te zijn op vrije voeten gesteld. De heer Blezer uit Heer, die het motorrijwiel bestuurde, is eveneens ernstig gewond geworden en werd naar Calvariënberg te Maastricht overgebracht, met een schouder- en beenfractuur en vleeschwonden, Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. De overledene was 38 jaar oud, gehuwd en had drie kinderen. Sedert 9 jaar oefende H. het ambt van veld wachter te Heer uit. Auto to water. Maandagmiddag kwam een auto van het dorp Wolphaartsdijk naar het Wolphaartdijksche veer gereden. De auto reed bij de vaart de laag- waterbrug op met zulk een snelle vaart, dat de chauffeur, op de boot gekomen, blijkbaar niet meer tijdig kon remmen, en door de verschansing heen aan den anderen kant van de boot de Zandkreek inreed. Direct werden pogingen in 't werk gesteld tot redding, maar toen men na ruim een half uur den bestuurder van den auto uit het wacer gehaald had, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het slachtoffer is J. Schipper, uit Oostburg afkomstig. Do beokvervuiling in Limburg. Ged. Staten van Limburg hebben een schrijven gericht tot de regeering waarin voorstellen verwerkt zijn om te komen tot een oplossing van het vraagstuk der beekvervuiling. Locomobiel uit elkaar gesprongen Dinsdag hoorden de bewoners uit de omgeving van het station te Slochteren plotseling een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmachine, vermoedelijk door bevriezen van den manometer, welke locomobiel, stond bij de boerderij van en in huur was bij den heer W. Veltman, uit elkaar was gesprongen. Stukken ijzer vlogen in het rond. In de schuur ontstond brand, en niet lang daarna stond de geheele boerderij in vlammen. De auto-bcandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatste, doch kon tegen den feilen brand niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel kon nog door de familie gedeeltelijk worden gered. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschmachine de drie arbei ders Holman, van Timmeren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Dr. Wester uit Slochteren verleende de eerste ge neeskundige hulp, waarna de getrof fenen naar hun woning werden ge bracht. Van ijdeltuiten en een geopend grAf. 't Is haast ongelooflijk en toch is het waar. Dertig procent van de Amerikaansche "rouwen besteden ge middeld per dag zoowat één gulden voor de verfraaiing van haar lichaam. Dus niet voor de noodzakelijke rein heid, niet voor kleeren en sieraden, neen, maar enkel voor nagellak, lippenstift, poeder, wenkbrauwenverf. cream, permanent wave, kortom alles wat een ijdeltijt aanbidt. Dat grapje kost per jaar de bagatel van 1.540.000.000 pop Wel vallen zelfs in het rijke Amerika slag op slag financieele klap pen en zijn de faillissementen er gewoonweg niet te tellen, wel wordt door massa's honger geleden en zijn er millioenen werkloozen, zoodat de regeering er met de handen in het haar zitmaar dacht ge nu, dat die modegekken er één cent minder om verkwistten Geen denken aan. Wat zou er een nood gelenigd kunnen worden met die millioenen, wat zou bij ontelbaren vooral de schoonheid der ziel er mee winnen indien ze minder gaven om en voor haar lichamelijke schoonheid Maar, zie je, de godin Mode wil niet en eischt van haar dienares den laatsten penning op. Ik zou die opgepoetste en opge tuigde dametjes wel eens bij een geopend graf willen brengen, waarin de droevige overblijfselen van een modepop liggen. „Neergehaald ter onderwereld is uw trots, ineengezakt uw lijk, onder u worden maden gespreid, en uwe dekking zijn de wormen I" zegt Isaias (XIV, 11). En als ze dan eens één enkel oogenblik goed keken naar het be derf van dat weleer zoo vertroeteld lichaam, geloof ik vast en zeker dat de onnoemelijke ijdelheid dier dwaze lichaamscultuur beter zouden begrijpen. 'n Ongeluk is echter, dat ze geen tijd er voor vinden, omdat al haar vrije uren noodig zijn... voor haar schoonheid. Door het ijs gezakt Maandagmiddag zijn te Kiel, gem. Hoogezand twee kinderen van 6 en 7 jaar uit de gezinnen Tenhoeve en Koolhof op weg naar school door het ijs gezakt en jammerlijk verdron ken. Smokkelhandel in granen Naar uit Brussel wordt gemeld, is de politie te Haesebroek een uitge- breiden smokkelhandel in granen op het spoor gekomen. Het graan wérd door Belgische boeren naar Frankrijk gesmokkeld, waar hoogere prijzen gelden. Een groote hoeveelheid gerst is in beslag genomen. De koudste nacht yan dezen winter. Te De Bilt is op Zondag nacht de temperatuur gedaald tot 9,6 gr. Celsius onder nul, wat lager is dan de laagste temperatuur, in dezen winter voorgekomen n.l. 9,1 gr. Celsius op 7 Februari j.l. Al is dit laat in het seizoen, de afwijking is nog lang niet de grootste, welke men ooit heeft geconstateerd. In 1899 daalde de temperatuur op den 24sten Maart zelfs tot 11,99 gr. Celsius onder nul. Ter vejgelijking geven wij van beide jaren eenige opvolgende minima 5 Maart. 21 Maart 6 Maart 22 Maart 7 Maart 23 Maart 8 Maart 24 Maart 9 Maart 25 Maart in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 Een 4.5 onder nul 10,4 onder nul; 4.6 onder nul 4,4 onder nul; 7,9 onder nul; 3.3 onder nul 6,0 onder nul; 11,9 onder nul; 9,6 onder nul; 9.4 onder nul; andere winterperiode vindt men in 1853, toen van 16 tot en met 30 Maart iedere nacht vorst bracht, op den 19den 8 graden en toen van 23 tot en met 26 Maart zelfs het maximum onder rul graden bleef. De tegenwoordige koude-periode houdt verband met de groote koude in de bovenlucht. Op 2 K.M. hoogte vriest het 20 graden, waarmede de grootste, sinds 1911 waargenomen koude is overtroffen. Op 5 K.M. hoogte komt de temperatuur bijna met de allerlaagste 40 graden vorst overeen. De loonsvermindering in België. De regeeringspartijen der Belgische kamer zijn overeengekomen, om de vergoeding voor de afgevaardigden, die per jaar 42,000 francs per afge vaardigde bedraagt, met 10 pet. te verminderen. Dit besluit houdt verband met de beslissing der regeering, om een alge meene salarisvermindering van 6 pet. toe te passen. Sneeuwstormen. Uit alle kanten van Europa en ook van overzee komen er berichten de witte invasie, waarmee de wintersche Maart ons zoo plotseling verrast heett. Uit Engeland wordt nog nader gemeld, dat er Maandag tengevolge van de koude 8 personen om het leven zijn gekomen. De sneeuwval van Maandag was de zwaarste, die sedert jaren voorgekomen is. In het midden en het Noorden van Engeland ligt de sneeuw op vele plaatsen 8 voet hoog. Zondag en Maandag hebben in Ottawa en Centraal-Canada de hevigste sneeuwstormen van den afgeloopen winter gewoed. In de straten viel meer sneeuw in twee dagen, dan verleden jaar inde geheele maand Maart bij elkaar' De hevige wind deed sneeuwver- stuivingen ontstaan van drie a vier meter hoogte, die dwars over de straat kwamen te liggen en het ver keer zoo goed als geheel onmogelijk maakten. In geheel Zwitserland, met uit zondering van het kanton Tessino, is buitengewoon veel sneeuw gevallen, evenzoo in het Zwarte Woud en in de Rijnvlakte. Ook in Oostelijk Polen zijn tenge volge van den zwaren sneeuwval belangrijke verkeersstoringen opge treden. De internationale treinen uit Rusland en Roemenië hebben belang rijke vertragingen. De aardbeving op den Balkan. Volgens de laatste berichten uit het door de aardbeving geteisterde gebied schijnt het, dat het aantal slachtoffers niet zoo groot is, als de aanvankelijke berichten deden ver onderstellen. De bevolking begint weder tot kalmte te komen. Zij kampeert voor het grootste gedeelte in legertenten, die ter beschikking zijn gesteld. Het ongunstige weer maakt het treffen van hulpmaatregelen moeilijk, doch met inspanning van alle krach ten wordt er aan gewerkt, om het lijden van de bevolking zooveel mogelijk te verlichten. In Japan geen slachtoffers. De aardbeving in het Noorden van Japan heeft, volgens de tot nu toe bekend geworden berichten, wel veel materieele schade veroorzaakt, doch geen verliezen aan menschen- levens tengevolge gehad. Ook te Tokio zijn de schokken gevoeld, doch daar is verder geen schade aangericht. Bokser plotseling doodgebleven Tijdens een bokspartij welke te Rotterdam Maandagavond in het gebouw van K. en W. plaats had is een der boksers, de 27-jarige chauffeur M. de Brons uit den Haag plotseling doodgebleven. Er werd op dat moment niet geslagen. Ver moed wordt dat B. door de groote emotie aan hartverlamming is over leden. Duitsclilands werkloozen. Naar het Duitsche rijksbureau voor de arbeidsbemiddeling meedeelt, schijnt de werkloosheid van het winterseizoen m'dden-Februari haar hoogtepunt te hebben bereikt, dus een halve maand vroeger dan ver leden jaar. De verdere ontwikkeling zal in hoofdzaak van de weersgesteldheid afhangen. Einde Februari was het aantal werkloozen en dat der kost winners, die ondersteuning uit ue verzekering tegen werkloosheid ge noten, iets verminderd, daarentegen was het aantal der crisisondersteun den nog gestegen, hoewel in gerin gere mate dan in Januari. Op 28 Februari waren bij de arbeidsbeurzen 4.972.000 werkzoeken den ingeschreven, die geheel werk loos waren, wat tegenover 15 Febr. een vermindering van 19.000 betee- kent. Van de ondersteunden ontvingen er in totaal 2.589.000 steun uit de middelen van de verzekering tegen de werkloosheid en 908.000 uit de middelen van den crisis-steun. Nod. Niouw-Guinea. Het vicariaat van Mgr. Aerts. I. 't Eiland Nieuw-Guinea is 24 x zoo groot als Nederland de grootste helft is Ned. kolonie, de rest behoort sinds den oorlog aan Australië. Het Ap. Vicariaat van Ned. N. Guinea omvat, behalve 't Ned. gedeelte van 't eiland, nog de Kei- en Tanimbar- eilanden en de Molukken met teza men een oppervlakte van 20 maal Nederland, De Missie, die vroeger tot Batavia behoorde, is aan de Missionarissen van Tilburg toever trouwd. 't Is 25 jaar geleden, dat de eerste Paters er aankwamen. De eerste Apost. Vic. is Mgr. Aerts. 't Getal Christenen, dat bij de komst der Paters in 1903 nog slechts 1100 bedroeg, is gestegen tot 25.000. 't Verst gevorderd is de Missie op de Kei-eilanden, 'n 60-tal eiland .es ten zuiden van N. Guinea. Vooral Groot- en Klein-Kei, met een bevolking van 40.000 zielen'zijn een vruchtbaar missieterrein. Er zijn 14.000 Kath. verdeeld over 60 sta ties. Langgoer op Klein-Kei is de residentie van den Bisschop, Het godsdienstig leven, de Zondagshei liging, 't veelvuldig ontvangen der Sacramenten mag voorbeeldig worden genoemd. In de meeste dorpen zijn bloeiende Congregaties van jongens en meisjes en onder de getrouwden is 't Apostolaat des Gebeds opge richt. In Langgoer bestaat een noviciaat voor Inlandsche oroeders en zusters. Sinds 't bestaan der Missie hebben zich 300 Keieesche jongens als goe roe (onderwijzer) aan den dienst der Missie gewijd. Er is begonnen met den bouw van 'n ziekenhuis en ook van een lepro- zerij, die noodzakelijk blijkt, om de bevolking voor verdere besmetting te vrijwaren. Vanuit de Kei-eilanden vertrokken 1910 de eerste Missionarissen naar de Tanimbar-eilanden om onder de volbloed koppensnellers de Missie te openen. In 1913 werden de eerste kinderen gedoopt. Thans telt Tanim- bar 9.500 katholieken. BisschoppMissiecomité. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.900.000 eieren. Groote eieren van f 4.80 tot f 6.20 Kleine eieren van f 4.49 tot f 4.70 Eendeneieren van f 4.60 tot f 5.— Ganseieren van f 18.20 ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wa? de aan voer 5.100.000 eieren. Groote eieren van f 5.tot f6. Kleine eieren van f 4.40 tot f 4.90 Eendeneieren van f 5.— tot f 5.50 Burgerlijke Stand Maashees-0 verloon GEBORENGertrudis Maria Francisca d.v. H. W. Peeters Klaas- sen, Overloon Petrus Jacobus z.v. J. Th. Janssen-Derckx, Overloon Theodora Jacoba d.v. G. Rijnders- Deckers, Maashees Petronella Wil- helmina Theodora d.v. J. P. Coppes- Drabbels. Overloon Maria Lamberta d.v. J. Franssen-Kocken, Overloon Lamberta Jacoba Maria d.v. J. Raaij- makers-Peeters, OverloonTheodorus Lambertus z.v. A. J. Cornelissen- Drabbels, Overloon Martinus Anto- nius z.v. A. J. Cornelissen-Drabbels, OverloonHerman Antonius z.v. M. Jansbeken-Linders, Overloon Gertruda Petronella Josephina d.v. A. H. Hendriks- van Kessel, Over loon. OVERLEDEN Johanna Maria Brouwers oud 46 jaar echtgenoote van B. Gommers, Maashees Wil helmus Kuenen oud 61 jaar echtgen. van J. Goemans, Overloon Maria H. A. Lichteveld oud 10 maanden, Overloon Anna M. P. Otten oud 4 jaar, Overloon.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8