DAT IS IN ORDE WANT B11AULT Autobedrijf Ia. Oils® Buttai Koop bij voorkeur OVERLOOK, Telf. 4 De Kippenhouderij op het platteland Luiheid. Vrije opmerkingen- Verkiezing Provinciale Staten. Gemengde Berichten Jos. C. M. Neeteson Moet iedereen toegeven, die de nieuwe 4-cylinder RENAULT TYPE 1931 aan een nader onderzoek onderwerpt, door JOS. BOSHOUWERS te LENT Hoeveel kuikens by een kloek VRAAG: Ik heb maar weinig kippen, alleen uit liefhebberij en vind het aardiger ook voor de kinderen met .kloeken te broeden. Ik zou gaarne 2 kloeken te gelijk zetten, want de uitslag kan tegenvallen. Maar, als beide kloeken nu eens ieder 10 a 12 of 13 kuikens voort brengen, zou ik die dan beide moeten aanhouden Ik heb maar een kloe kenhokje en los laten loopen gaat bij mij heelemaal niet. Nu is mijn vraag, welke u in Peel en Maas ook kunt beantwoorden hoeveel kuikens kan ik bij ééne normale kip zetten? Uit Venray. ANTWOORD: U behoeft zich niet ongerust te maken, want al brengen uwe beide a.s. kloeken samen 25 kuikens voort, ook dan nog kunt u ze allemaal gerust aan de kalmste, flinkste der twee toevertrouwen. Je kan zeggen, dat eene kloek wel ongeveer 2 maal zooveel kuikens kan grootbrengen als eieren bebroeden. Natuurlijk moet u beide kloeken te gelijk zetten. De kloek, die hare kuikens moet missen, voedert u eenige dagen ver van de kuikens af, afzon derlijk. Een kloekenhokje, dat men zelf kan timmeren, biedt buitengewone voordeelen aan bij het „natuurlijk" opfokken. Zuster en Broer. VRAAG Ik heb W.L. van April 1930, en ook 2 hanen er van over gehouden bij de 37 jonge kippen. Ze hebben dezen winter veel gelegd, en nog. Ik heb een zeer goed hok en hield ze meestal binnen. Of 't weer moest heel mooi zijn. Nu wilde ik mijn eigen broedeieren nemen, en deze in de machine van mijn buur man laten uitbroeden. Wat dunkt u daarvan Is het niet gewenscht de hanen van hetzelfde bloed Uit Sevenum. ANTWOORD Zuster en broer is niet aan te bevelen. De familie is te na. Maar behalve dit, zou u wel broedeieren nemen van jonge hennen, die den heelen winter goed gelegd hebben en veel binnen moesten blijven Ook met onverwante hanen zou dat wel eens op grooten tegen slag kunnen uitloopen. 't Gaat wel eens 'n enkelen keer goed, maar vaker toch slecht. Twee dood aan eierleider- ontsteking. VRAAGVan mijn beste hennen zijn er 2 in een week gestorven, 4 dagen na elkaar. Jk zond de eerste direct naar Rotterdam en de tweede 4 dagen daarna ook. Ik kreeg tijding, dat ze beiden gestorven waren aan eierleiderontsteking. Anders stond er niets bij. Is het besmettelijk? Wat moet ik er dan tegen doen? 't Is wel verdrietig, als men juist de beste moet missen, 't Zijn Witte Leghorns. Gaarne antwoord in Peel en Maas. Uit Oirlo. ANTWOORDEierleider-ont- steking behoort tot de groep van gevaarlijke en hopelooze ziekten. Zonder voorafgaande kenteekenen kunnen de dieren dood blijven, soms wel op het nest. Deze ziekte is soms besmettelijk en men meent, dat de smetstof wel door den haan overgebracht kan worden op de overige kippen. Bij het treden dan. Niet te veel forceeren met te véél eiwit. Een anderen raad kan ik u niet geven. Deze ziekte is nog in onderzoek. I)enk aan het volgende: 1. Kuikens te nemen van puike afstamming. De meerdere centen, die je moet besteden, komen veelvoudig terug. 2. Vooral in crisis- of malaise- tijden moet men uitsluitend le klas dieren zien te krijgen. 3. Fok dit jaar nu eens niet te laat, want dan raap je juist in den tijd, dat de eieren duur zijn, geen of maar heel weinig eieren. 4. Liever wat kuikens minder, als het er maar van le kwaliteit zijn. Adressen behoeven we niet op te gevenieder kent die wel in z'n eigen omgeving. 5. Besteedt nu eens 2 maal zoo veel werk aan 't opfokken als vorig jaar. Daardoor bestrijdt ge zonder kosten mede één crisis. 6. Nooit kuikens van verschil lenden leeftijd bij mekaar, ook niet later, als ze de kunstmoeder kunnen missen. Houdt de jonge hennen verder tusschen de leghennen weg „Lui-zijn is niet schoon, maar 't is toch zoo gemakkelijk 1" Wie keut deze spreuk niet Lui-zijn is niet schoonneen, 't is zelfs zeer leelijk, zeer gevaarlijk, zeer nadeelig. Maar 't is gemakkelijk ja, doch de gemak kelijkheid is geen voldoende reden om iets goed te pratenalles wat de zinnen streelt is gemakkelijk en wie er alleen op uit is gemakkelijk door 't leven te gaan, die zal niet vér komen in deze wereld, en nog min der in de andere wereld. Aan de kinderen moet men van zeer vroeg de liefde tot den arbeid inboezemen, en dejneiging tot luiheid en gemakzucht te keer gaan. Dat is zoo gewichtig dat daarvan hun gansche toekomst afhangt. Het zijn niet altijd de verstandigste menschen, die best slagen in het leven; de werkzame menschen slagen meestal veel beter. Hoe zult gij in uw kinderen de werklust ontwikkelen „Ik kan mijn kleine kleuters toch niet aan het werk zetten vraag' menige ouder hierbij. Neen, kleine klejters (en ook grootere kleuters) moeten niet werken zij moeten spelen. Wie de kleintjes te vroeg een ernstige bezigheid geeft, loopt gevaar die kinderen een tegen zin voor den arbeid te geven, en mag in alle geval van hen veel meer schade dan hulp verwachten. Maar laat uw kinderen spelen, veel spelen, altijd spelen. Laat ze nooit te lang zitten niets-doen. Het is niet goed hen te verplichten lan gen tijd stil op een stoel te zitten. Een kind moet altijd bezig zijn, al is zijn bezigheid maar het spel. Aan uw grootere jongens en meisjes moogt gij al eens wat nut tiger bezigheid geven liefst zulke bezigheid die niet te moeilijk is en die zij niet licht kunnen verknoeien: schoenen poetsen, keeren, afstoffen, in de pap roeren, op de kleinsten passen, enz. Verwacht niet te veel, wees niet te secuur, maak u niet boos als het werk niet fijn gedaan is, maar wees inschikkelijk en toon u tevreden om ze moed ie geven. Als de kinderen huiswerk hebben voor de school, dan moet ge eraan houden dat ze dit eerst doeneerst werken en dan spelen en als de, sommen hun wat zwaar zijn, moet gij niet aanstonds bijspringen om te helpen... laat ze maar zelf zoeken en probeeren en herbeginnen tot ze de oplossing gevonden hebben. Dat zal hun meer nut en meer voldoening verschaffen. Geef ook zelf het voorbeeld van werkzaamheid. Dat goede voorbeeld zal hen meer zeggen dan veel woorden. Hundhaving van een zelfstandigen Middenstand De deugd van de sociale recht vaardigheid gebiedt den mensch bij zijn handelingen het algemeen wel zijn in 't oog te houden, dus te doen, wat voor het algemeen welzijn noo- dig of nuttig is en te laten, wat er mee strijdig is. Nu is een zelfstandige, onafhanke lijke middenstand een zeer gewichtig stuk van het algemeen welzijn. Zeker, de meer dan gewoon groote kapitalen kunnen voor de volkswel vaart niet volstrekt gemist worden. Maar, het middelmatige bezit, in onafhankelijkheid genoten, is voor het menschelijk geluk het ideaal. In de tegenwoordige maatschappij wordt die onafhankelijke zelfstandige middenstand zeer bedreigd o.a. door de warenhuizen en het filialenstelsel. Van maatschappelijk standpunt bezien is dat 'n groot kwaad. Maar behalve door de waren huizen en het filialenstelsel wordt deze onafhankelijke middenstand bedreigd door het coöperatieve- wezen. Niet door het coöperatieve-wezen als zoodanig. Want in den strijd tegen de libe rale groot-kapitalistische overheer- sching is de coöperatie van groot belang. We denken hier aan de Boeren leenbanken, de coöperatieve kunst- mestfabrieken en andere. Als die coöperatieve fabrieken onderling solidair werkten, zouden ze nog sterker staan tegen den groot- kapitalistischen overheersching. Maar 't coöperatie-wezen kan voor den zelfstandigen middenstand ver derfelijk worden door verkeerde ten- denzen. Zoo achten we het uit het oogpunt van algemeen welzijn als regel ver keerd, dat b.v. een plaatselijke afdeeling van den NC.B. zich met den verkoop van allerlei artikelen, als kolen, teer, rieken enz. belast. Wat echter als regel verkeerd is, kan in bepaalde omstandigheden zijn ^afkeurenswaardig karakter verliezen. Als de plaatselijke middenstand achterlijk is, en weigert dien achter stand in te halen, dan is er uit het oogpunt van algemeen welzijn en van sociaal rechtvaardigheid niets tegen te zeggen, dat bijvoorbeeld de arbeiders stand of de boerenstand zelf andere wegen zoeken om z'n benoodigd- heden te verkrijgen. Moge door krachtige organisatie en coöperatie van den middenstand zelf het spoedig zoover komen, dat deze de concurrentie met het groot kapitaal aan kan, en geen aanleiding geeft tot coöperatie tegen haar zelf 't Zou 'n groote maatschappelijke weldaad zijn, als spoedig 'n ferm georganiseerde en actieve middenstand gereed stond voor den strijd om haar belang! Wie hier aan 't woord is Een middenstander, die op de juiste wijze ple»t voor zijn eigen be lang? Neen, een alleszins bevoegde, een priester-socioloog, wien gevraagd was, of 't in den haak is, dat de N.C.B. handel drijft in artikelen, die ook bij den plaatselijken middenstand verkrijgbaar zijn. We zouden zoo zeggen, dat hier voor velen iets is te leeren. Mogen de middenstanders er ten minste dit uit halen, dat zij met hun tijd mee moeten en zeker dat zij georganiseerd dienen te zijn De candidatenlijsten voor de a.s. Provinciale Statenverkiezingen zijn door de verschillende partijen inge diend. In den Statenkieskring Horst zijn het de volgende t: l. Federatie van R.K. Land en Tuinbouwarbeiders en Middenstanders. 1. Meertens, H. H., Margraten 2. Obers J. F. H., Sevenum 3. Augustus J. L., Heerlen 4. Cremers J. H. J., Maastricht 5. Spijkers J. J., Heerlen 6. Peters P. H., Belfeld 7. Montulet P. H., Maastricht 8. Frissen J. H., Maastricht 9. Hameleers A. H. H., Maastricht 10. Zeguers J. H. A., Maastricht II. Christelyk-Historischen. 1. Koster Ir. J., Heerlen 2. Müller G. L., Blerick 3. Lommei J. J., Venlo 4. Ubben F. A. H., Heerlen 5. Meulenbergh J. J. E., Sittard 6. Bakker Dr. A. J. C., Heerlen 7. Van Baaien B. L., Maastricht 111. R.K. Stuatsparty. 1. Poels J. A., Venray 2. Rutten P. J., Wanssum 3. Rutten Th. P. H., Horst 4. Thomeer F. X., Horst 5. Boonen J. H.. Velden 6. Everts W. P., Sevenum 7. Haenen P. J., Sevenum 8. Frederix P. J. H Afferden IV. Anti-Revolutionairen. 1. Mr. Dr. Frowein, Eys-Wittem 2. Van Lonkhuyzen H.J., Venlo 3. Kraayenveld F. A.. Heerlen 4. Ziedses des Plantes, Heerlen 5. Boudewijn C., Geleen 6. Kok W., Heerlen 7. Flink A. J., Venlo 8. Elders F., Venlo 9. Ploeg N., Heerlen 10. Van Assen D., Maastricht 11. Samson G., Heerlen 12. Stokvis L., Brunssum S.D.A.P. 1. Van Deutekom H., Venlo 2. Lindeijer G. F., Heerlen 3. Paris J. H. Maastricht 4. Van de Bilt C. W., Heerlen 5. Snoeijerbos P., Hoensbroek Bovendien is nog ingediend een lijst-van der Ploeg. Een annonce van 17 pagina's voor f 300.000 I Het aantal pagina's van Ameri- kaansche Couranten is onbeperkt. De meeste der dagbladen hebben de grootste ruimte noodig voor re clame en er zijn zelfs verschillende firma's, die meer dan 2 pagina's voor haar annonces in beslag nemen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van een electrische gloeilam penfabriek werd onlangs in een te New-York verschijnend blad een annonce van niet minder dan 17 pagina's geplaatst. Deze reclame kostte niet minder dan 122.000 dol lar, hetgeen dus een bedrag van ruim f 300.000 is. Onze Hollandsche vakbladen zullen er zeker geen bezwaar tegen hebben, dat dit voorbeeld ook hier worJt nagevolgd. Het wereldverbruik van krantenpapier. Het is iedereen bekend, dat het papierverbruik nog steeds stijgende is. Volgens de laatste gegevens taxeert men het jaarlijks verbruik op 6 millioen ton. De totale papier productie der Duitsche papierfabrie ken bedraagt thans ongeveer 2 millioen ton per jaar. Dit is dus 1/3 gedeelte van de wereldproductie. Terug naar liet land." Voor het eerst sedert tien jaar heeft de „terug naar het land"- be weging in de Ver. Staten eenig succes gehad in 1930 n.l. is de landelijke bevolking toegenomen. Het departement van landbouw schrijft dit toe aan den toestand in de in dustrie. In 1930 vertrokken 1.392.000 per sonen van de steden naar boerderijen, hetgeen het hoogste cijfer is sedert 1924, toen 1.396.000 personen naar het platteland migreerden. Het de partement schat de plattelandsbevol king op 1 Jan. j. 1. op 27.430.000, of een vijfde van de totale bevolking, tegen 27.222.000 een jaar geleden. De overstroomingen in Frankryk. In geheel Frankrijk is het weer buitengewoon slecht. Op sommige plaatsen heeft het 23 graden gevro ren. In den hoogwaterstand van de Seine is nog steeds geen verandering gekomen, zoodat nog groote opper vlakten in de omgeving van Parijs onder water staan. Voor verscheide ne huizen bestaat gevaar van instorting. Ook de Loire en de Somme zijn op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in Savoye vele lawines naar beneden komen. Twee huizen zijn tengevolge van het vallen der law'nes ingestort. Daarbij werden verscheidede per sonen gewond, twee zoo ernstig, dat zij op sterven liggen. Nu 7 maanden droogte. Na een droogte van ongeveer 7 maanden is in de Spaansche provin cie Badajoz, de eerste regen geval- len. De regen werd met uitbundig gejuich begroet. Arbeiders, die zich in een café bevonden, hieven een daverend ap plaus aan en organiseerden onmid dellijk feestvergaderingen. Door de boerenbevolking werden in verschil lende dorpen bals georganiseerd. Raadgevingen voor de moeders en de vaders. 1. Geef aan het kind niet alles, waarom het vraagt. 2. Spreek in zijne tegenwoordigheid nooit over zijne vermeende goede hoedanigheden. 3. Weet het zoo noodig op het juiste oogenblik en op de meest natuurlijke wijze te straffen. 4. In tegenwoordigheid van het kind moeten vader en moeder het steeds eens zijn en verschil van in zicht weten op te schorten. 5. De vader dient den eerbied voor de moeder bij de kinderen aan te kweeken en omgekeerd de moeder voor den vader. 6. Ga na, met welke vrienden en vriendinnetjes uw kinderen omgaan. 7. Laat het kind niet alles zeggen, wat het wil. 8. Let op uw kinderen, ook als zij zich vermaken. 9. Spaar geen geld voor uw kind zonder het goede beginselen in te prenten, en geeft het vooral niet te vroeg geld in handen. 10. Breng het kind eerbied bij voor zijne leermeesters, en bescherm het niet op onoordeelkundige wijze tegen zijn opvoeders. Uit de gevangenis verlost. In Zeelst (N.B.) was zekere J. S. om een of andere reden door de politie in het gevang, dat tevens, als brandspuithuis dienst doet, opgesloten Des nachts kwamen echter zijn vrienden, namen de pannen van het dak en hielpen zoo hun kameraad ontvluchten. Vervolgens hebben zij de deur geforceerd en de twee brandspuiten er uit gehaald en deze elk op een punt van het dorp neergezet, tot groote verbazing der Zondagsche kerkgangers, die zich afvroegen, waar de brand geweest was. Door liet ys gezakt. Te Nieuw Vosmeer zakten twee zoontjes van den heer van de Wetering door het ijs. De vader werd gewaarschuwd en begaf zich onmiddellijk te water. Het gelukte hem spoedig een der jongens te redden. Bij zijn verdere pogingen kwam hij echter zelf in levensgevaar te verkeeren en eenmaal kon men hem slechts redden door touwen toe te werpen en onder het ijs vandaan te trekken. Het 8-jarig zoontje Nico kon niet meer worden gered. Het lijkje werd even later opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. in het meest betrouwbare, vakkundigste en degelijk- ste adres Het volledigst gesorteerd adres in Chemicaliën, Binnen- en Buitenlandsche Geneesmid delen en geneeskrachtige kruiden, Verbandstoffen, Zieken-en Babyverplegings- artikelen, Parfumeriën, Eau de Cologne's, Sham- pooing's Huidcrème's en alle Drogisterijartikelen. v.h. ass.-apotheker van Br. Struben NEETESONS SPECIALE MIDDELEN tegen GRIEP, hoest, verkoudheid, bronchitis, asthma, hoofdpijn, keelpijn, maagklachten, slechte spijsvertering, moeilijken stoelgang, verzwakking, bedwateren, slechte eetlusl, wormen of maden, likdoorns of eelt, hoofdroos, schrale huid, winterhanden of wintervoeten, spit, rheumatiek, zenuwen of andere pijnen, OVERTREFFEN ALLE ANDERE. Artikelen uit DE ADELAAR als: Breukbanden, buikbanden, rechthouders en elas tieken kousen naar maat, zeer vitaminenrijke levertraan en levertraanemulsie of pastillen, Aspirine, Thijmstroop, Teerstroop, Sirup. Famel, medicinale maagpepermunt, medicinale Bloed wijn en Kinawijn, Purol, poeders, zalven en pasta's, Vasenol en andere Strooipoeder- soorten, Harol, tandpasta's, tandenborstels, scheerbenoodlgdheden als apparaten, mesjes in vele soorten, scheerzeepen, limonadeessence's (met recept voor 't zelf bereiden van heerlijk verfrisschende limonade's), Eau de Colognes in vele soorten (ook in iedere wille keurige hoeveelheid per maat verkrijgbaar), Vossekop Kleerenverven in alle soorten en kleuren (steeds versche), Schoenverven, medicinale en andere zeepen zoowel eenvoudige als luxe, Boenwas (iets buitengewoons, boenen niet noodig), Ralten-, Muizen- en Insecten- verdelgingsmiddelen, alle voorkomende dropsoorlen enz. enz. WAARBORGEN U KWA LITEIT. 126 213 het volgende zal hem dadelijk opvallen benzineverbruik van 4. 5. 6. De krachtige 4-cylinder motor van 33 rem P.K. met slechts 10 11 L. Het enorm acceleratie-vermogen gepaard met groote snelheid. Een wielbasis van 3.107 M. en 3 340 M., naargelang het model, met een carro- sable lengte van resp. 2.441 M. en 2.681 M. een zeldz. ruime 5 en 7pers. wagen De buitengewoon vaste ligging op den weg verkregen door twee half-eliptische voorveeren en verlaagd zwaartepunt. Het geweldige remvermogen verzekerd door remtrommels van een diameter grooter dan eenige wagen in zijn klasse, haast zoo groot als het wiel zelf. Hel gemakkelijk monteeren der banden op de schijfwielen, in plaats van op ge spleten velg met behulp van velgspanners enz. 7. De schitterende duplo-verlichting met ingebouwde en dus beschermde kabels. Een lichtbundel bij avond die een uitzicht verschaft van 2 300 M. 8. Een practisch instrumentenbord met duidelijke meters. Benzinemeter per liter afleesbaar. We gaan niet tot de 13 punten van Wilson, maar 1 punt moet nog genoemd fltfk ni»lk IS ONDANKS DEGELIJKE EUROPEESCHE CONSTRUCTIE Ut? JJllJa gepaard met verfijnde Fransche elegance, buitengewoon laag. De Conduite Inferieure, 4 deuren, 5 plaatsen, iQf/Z Prima Quatre, kost: t I j3.- Vraagt proefrit en verdere inlichtingen, ook van andere modellen.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6