L F. Beerkens Van 28 Febr. tot 8 Maart kan men groote partijen goederen koopen tegen bespotte lijk lage prijzen. ontwikkeling. Uitslag Verkiezing Prov, Staten geheel nieuwe collectie Behangselpapieren VENLO Politieke Afrika voorheen en thans. Niet iedereen weet.. Buiten!, nieuws. Allesnvijrkoop de- D£KA-V£RV£N. VV>V V TV. Zaterdag 28 Februari 1931, No. 9. De stemming indeKath. Kiesvereenigingen van j.l. Zondag. Wat thans te doen staat. Nadat in den R. K. Kiezersbond voor Limburg ter voorbereiding van de a.s. verkiezing voor Provinciale Staten de verzamellijsten en vervol gens de groslijsten met den velen daar aan verbonden administratievec arbeid waren klaar gemaakt, en eveneens het Politiek Advies, werd jl. Zondag het resultaat van dit werk voorgelegd aan de leden van de Katholieke Kiesvereenigingen. Door de gehouden stemming werden ia de acht Staten- kleskringen de katholieke lijsten samengesteld voor het officieele stembiljet. Wat onze leden er in de kies kringen van hebben gemaakt, heeft men kunnen lezen in de Limburgsche dagbladen, die door hun gezamen lijke n dienst reeds in het eerst- verschijnend nummer dezer week den uitslag konden mededeelen. De tijdsomstandigheden hebben op deze verkiezing hun scempil gedrukt, zooals zij trouwens steeds plegen te doen. De tegenwoordige malaise pakt vooral den landbouw sterk aan. Het gevolg is geweest, dat de Limburg sche boeren het hardst naar de stem bus liepen, nadat zij tevoren in zeer grooten getale de ledenlijsten hadden versterkt. Wanneer andere geledingen van onze samenleving bij deze stemming teleurstellingen hebben ondervonden, dan mogen zij overwegen, dat zeer zeker een gebrek aan de noodige belangstelling en vooral aan t ij d i g e belangstelling daarvan mede de oor zaak is. Zooals men heeft kunnen waar nemen, werden hier en daar andere candidaten tusschen die van het Politiek Advies ingeschoven, vooral candidaten uit den landbouwenden stand. Toch mogen we constateeren, dat het Politiek Advies nog tamelijk wel is gevolgd, zij het minder trouw dan vroeger, ia zooverre er namelijk van de 31 geadviseerde candidaten min stens 28 een plaats op de lijsten innemen, welke hen van hun verkie zing wel verzekerd doet zijn. Maar laten wij ons in een terug blik niet te veel verdiepen. Wij moeten vooral vooruitzien De wel ongeveer 35.000 leden der Kath. Kiesvereenigingen, die zich Zondag de moeite hebben getroost om aan de stemming deel te nemen, moeten op 15 April, op welken dag de officieele stemming plaats heeft, tot meer dan 160.000 aangroeien. In 1929 immers werden in onze provincie bij de Kamerverkiezing 161,498 stemmen uitgebracht op de Kath. Staatspartij. Op dien dag brengen wij onze can didaten weer in het vuur tegen die van andere partijen, waaronder felle tegen standers zijn, er voortdurend op uit om in het zoo talrijke Limburgsche Katholieke kiezerscorps afvalligen te maken. Van heden af dus daarop onze aan dacht gevestigd. Van de 45 Limburgsche Staten leden behooren er op het oogenblik 37 tot de Kath. Staatspartij. Wij moeten er met alle kracht voor zorgen om in het Katholieke Limburg onze positie minstens te handhaven. Wanneer wij eensgezind strijden, is er dezen keer zelfs goede kans, dat wij veroveringen maken. Het is daarom vooreerst te hopen, dat het bij de a.s. verkiezing uit zal zijn met het dissidentisme. Wij katholieken moeten één zijn. Dat is en blijft onze groote kracht. De socialisten in Limburg zijn in de decadentie en zullen hun vijf zetels waarschijnlijk wel niet kunnen houden. We moeten daarom van nu af aan in de geheele provincie een krachtige verkiezings-actie beginnen voor te bereiden. Dan kan het bij de a.s. verkiezing in' een of anderen kies kring nog blijde verrassingen geven door vermeerdering van katholieke zetels. Dit moge in alle Kath. Kies vereenigingen terdege worden beseft. Wie daar de leiding hebben wij hebben dat vroeger meermalen gezegd hebben daarmede verantwoorde lijkheid op zich genomen. Laten zij beantwoorden aan hetgeen van hen wordt verwacht. Dus terstond aan het werk met het verkennen van het terrein, met het voorlichten van de kiezers, het wekken van belangstelling, opdat op 15 April geheel katholiek Limburg mannen en vrouwen ter stem bus gaan om aan de katholieke lijsten een groote overwinning te bezorgen. Slechts eenige weken van ernstig werk worden nog gevraagd. Worden deze goed besteed, dan zal de vol doening des te grooter zijn. ROELAND. Veel bezwaren, die in den ouden tijd tegen het missionarisleven beston den zijn nu vervallen. Daar had ge eerst de lange reis naar bijna onge naakbare streken, die menigeen het leven gekost heeft. Ik denk, dat er in den tegenwoordigen tijd maar weinig missielanden zijn, die men niet met een of ander modern ver voermiddel kan bereiken, niet dat men daardoor tot op alle punten kan doordringen, maar toch zóó, dat men niet meer te ver af blijft van de plaats, waar men heen moet. In vroeger jaren dacht men alge meen, dat men, omjnissionaris te worden over een ijzer gestel moest kunnen beschikken en dat men zelfs daarmee, het in Afrika maar weinige jaren kon uithouden. Dat was wel wat overdreven. Toch is het ontegen zeggelijk, dat de kracht van den missionaris nog al eens zware proe ven te doorstaan had. Het eten was in den regel erg min, de huisvesting slecht en de dokters, die er waren, woonden heel ver af. Jarenlang heb ben we geleefd met den naasten dokter acht of tien dagreizen afstands van hier. Er was dus in geval van ziekte geen gedachte aan, van zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Dat alles behoort nu'voor de meeste streken gelukkig tot het ver- ledene. In Roeanda hebben we thans meerdere dokters en andere in de medicijnen bestudeerde Europeanen, wier hulp men, aangezien de reeds bestaande wegen en vervoermiddelen, in geval van nood, zonder te groote moeite kan inroepen. Kost en huisvesting zijn, als men ten minste niet al te moeilijk is, in den regel zeer voldoende. Het avontuurlijke in ons bestaan is meer en meer aan het verdwijnen U kunt gerust gelooven, dat er nie mand is, die er naar verlangt, tenzij misschien diegeuen, die het slechts van verre uit boeken gekend hebben Voor het eigenlijke missiewerk ik spreek hier van Roeanda hebben de kansen nooit zoo goed gestaan als thans. Als dit geschrijf dan den een of ander van goeden wille, die met zijn leven nog geen raad zou weten, onder de oogen mocht vallen, dat hij dan bedenke, dat hij het hier best zal kunnen besteden niet alleen priesters, maar ook broeders en zus ters zijn er noodig. Men zegt van den H. Franc. Xav., dat hij in den droom, de stem meende te hooren van vreemde menschen, die hem van den overkant der breede zee ter hulpe riepen. Wat ik zeg is geen droom, maar werkelijkheid. Hier in Midden-Afrika zijn er duizenden en duizenden, die in smachtend ver langen hunne armen naar u uitstrek ken, die u smeeken hun ter hulp te komen. Bissch. Missie-comité. (lat in 1929 het aantal zelfmoorde naars in Weenen 2974 bedroe*. In 1930 steeg dit getal tot 3065, van welke 603 mannen en 416 vrouwen als gevolg van hun zelfmoordpoging ook werkelijk overleden, terwijl de overigen ge red werden. Voorwaar, cijfers van een ont stellende hoogte,"; die iets laten zien van de zee van wanhoop en ellende, die er achter verborgen ligt. Verzwakking van godsdienst en zeden is zeer zeker de diepe oorzaak, maar hoeveel indirecte schuld zou er liggen bij den slechten maatschappelijken toe stand van de onderste lagen der bevolking dat de achteruitgang der gehoorten ..j Europa een der vreeselijkste teekenen van verval is en dat zedenbederf en het uitsterven van een volk gewoonlijk hand in hand gaan. Nu moge men zeggen w tten vermogen niets zonder zeden, maar Mussolini heeft in Italië het valsche dier stelling bewezen. Door op zedelijk terrein de Christelijke wetgeving te hand haven en te versterken, ging het geboortecijfer er in één jaar met een heel procent omhoog. Er werden in 1930 niet minder dan 44700 kinderen meer geboren dan in 1929 V dat in Amerika, het land der mul- ti-millionnairs, honger wordt geleden De Senaat strijdt er met uen President, over de 25 millioen dollar voor de steunverlening aan de verarmde boeren. Naast eenige duizenden, die in de millioenen kunnen zwemmen, wonen er mil lioenen, die met duizend per dag van honger omkomen. In een district, door droogt en hitte geteisterd, moeten 700.000 men schen gesteund worden. Het aantal werkloozen wordt geschat op 4 5 6 millioen, maar niemand weet het precies. Werkloozenzorg kent men daar niet 1 En in net nabu rige Canada is het graan zoo overvloedig en zoo goedkoop, dat het voedsel als brandstof wordt gebruikt Dat wijst er toch w'el op, dat er aan de organisatie der dingen iets mankeertEn ons rechtvaar digheidsgevoel zegt ons, dat het niet mogelijk moet zijn, dat op zulk een groote schaal duizenden gebrek lijden, terwijl er genoeg genoeg zijn, om den nood te leni gen. dat er op 't oogenblik over de ge heele wereld ongeveer 25 millioen werkloozen zijn We kunnen er ons bijna geen voorstelling van maken. Een Nederlandsch regi ment op oorlogssterkte telt 3000 man. Denkt u ruim 8000 van die regimenten en ge hebt een idee van dat enorme leger der werk loozen. Eu als die toestand lang aanhoudt en als niet allerwege alles gedaan wordt wat mogelijk is, om die millioenen menschen arbeid te verschaffen of althans behoorlijk te voorzien in hun onderhoud en dat derhunnen,dan houden wij ons hart vast bij de gedachte, dat dat millioenenleger zou overslaan tot opstand tegen alle gezag en alle orde en dal hel een machtigen bondgenoot zou vinden in de Russische Bolsjewisten, die met verlangen uitzien naar den dag, waarop in overig Europa de chaos zou los barsten BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de op heden vastgestelde lijst van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad, vanaf den 23sten Februari tot eD met 16den Maart a.s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel verkrijgbaar is gesteld. Tot en met den 9en Maart is een ieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering van de door da t bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet be hoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd om bij volmacht te stemmen. Venray, 23 Februari 1931. De Burgemeester en Wethouders van Venray. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 18 November 1930 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der verordening tot heffing eener belasting in natura, bestaande in de verplichting tot het leveren van hand- span- en voerdiensten in de Gemeente Venray, vastgesteld, evenals het besluit tot invordering dier belasting, ter openbare Raads vergadering van 27 Februari, 1928, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 2 juli 1928, no 161 Artikel 1. Achter het bestaande artikel 2 worden gevoegd de woorden „voör- zoover die motorrijtuigen niet onder de Personeele belasting vallen." Artikel 2. Deze wijziging treedt in werking met ingang van 1 Mei 1931. Zijnde deze verordening goedge keurd bij Kon. Besluit van 20 Jan. 1931, No. 8, waarbij de verordening de dato 27 Februari 1928, houdende voorschriften, naar welke de belas ting zal worden ingevorderd, is aangehaald. Er is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort den 26en Februari 1931. De Burgemeester en Wethouders van Venray. De Bnrgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. vinciaal Wegenreglement van Lim burg: „Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voetpaden in 't algemeen staande hagen, moeten telken jare, aan de wegzijde ter hoogte van minstens 1.50 M. boven den grond waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 M. hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slootenen greppels hangende boomen, struiken, hagen ot takken." Wij vertrouwen, dat in het belang van de wegen en voetpaden zoowel als in het belang van de belendende gronden dit jaar het opscheren als bovenbedoeld tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel proces-verbaal wegens niet-nakoming dezer voorschriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray, 26 Februari 1931. Niet alleen veemonsteringen en keuringen, maar ook keuring van,... menselicnmuteriaal Een wee gedoe, gevaarlijk voor onze jeugd. Wat eens, een paar jaar geleden, begonnen is als een grap, van niet zeer goeden huize weliswaar, dreigt nu te ontaarden in een smakelooze vertooning, met een gevaarlijk kantje. We bedoelen de verkiezing van een zoogenaamde schoonheidskoningin, een miss Holland, zoo schrijft de „Nieuwe Arnhemsche Courant." Verleden jaar in ons land, bij de reprise, gebeurde het ongelukje, dat tot koningin gekroond werd een dame, die niet in de termen viel, omdat ze te oud was. Hierdoor keken wij, Nederlanders, die onze critische nuchterheid niet zoo heel lang kwijt raken, plotseling dwars door de zaak heen. Toch eigenlijk een te malle vertooning, zeiden velen. En die velen knikten goedkeurend, toen ze in de krant lazen, dat men in Zwitserland besloten had verder voor de eer te bedanken een miss naar Parijs te zenden. Men behoeft niet eens te denken hierbij aan nationale waardigheid, dat is in dit verband een te serieuze, te DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Martinus Johannes Hendrikus Dirckx, schoenmaker, wonende te Venray, Leunen K. 14, om vergunning voor <jen verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer links van den ingang van het huis, plaatselijk gemerkt Leunen K. 13. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijke bezwa ren indienen. Venray, 25 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Snoeien van hagen en struikgewas Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de navolgende bepalingen van het Pro hooge opvatting. Men kan het zoeken in vrouwelijke waardigheid nu ^het verrassende nieuwsjer af is. En daarvoor mag, moet elke natie opkomen. Hadden wij, Nederlanders het voorbeeld van Zwitserland maar ge volgd Want ditmaal is het dan wel een eenigszins gevaarlijke vertooning ge worden. De keuringscommissie heeft den prijs toegekend zonder dit te beseffen natuurlijk aan een school kind.... Goed, ze was achttien jaar, mocht meedingen. Maar ze zit dan toch nog maar op de schoolbank. En van de schoolbank is ze gebracht op het tooneel, in het felle zoeklicht geplaatst, gehuldigd met woorden en bloemen. Daarna souper in een def tig hotel. Gekiekt in alle mogelijke standen, geïnterviewd, kortom, ge- feteerJ. 's Middags had ze misschien nog een standje gehad, omdat ze een les niet kende, 's Avonds was ze een Nederlandsche beroemdheid, dé sen satie. Men zal zeggen wij zouden ons kunnen voorstellen, dat er nog ouders zijn, die hun kind verboden hadden mee te dingen, die er zich en hun kind niet toe geleend hadden aan de publieke vertooning mede te doen. Natuurlijk is er een andere opvatting mogelijk van wat een schoolkind betaamt dan gedemonstreerd werd in dit geval. Doch dit neemt niet weg, dat er dan toch kans geboden, gelegenheid gegeven is aan een schoolkind om op die manier over de tong te gaan. Nu zegge men niet het is een uitzondering, dat een achttienjarige nog de school bezoekt. Er zijn in de hoogste klassen van onze burger scholen, lycea, gymnasia, vele acht tienjarige te vinden. En die moeten beschermd worden tegen een dergelijke behandeling, wanneer zij geen ouders hebben, verstandig genoeg om die taak op zich te nemen. Daarom hopen we van harte, dat nu Nederland het voorbeeld van Zwitserland zal volgen. Uit moet het zijn met dat weeë gedoe, nu het gevaarlijk voor onze jeugd dreigt te worden. in de Gemeente VENRAY Candidaten Venray Oirlo- Leunen Merselo Oostcum Ysselst. Cast. Poels J, A., Venray 795 154 239 260 105 148 Rutten Th., Horst 740 138 232 252 100 137 Thomeer X., Horst 702 109 226 242 83 a 14 Boonen J. H.. Velden 206 70 60 153 42 151 Everts P., Sevenum 273 43 151 75 25 9 Steinmann R., Genuep 123 1 13 7 8 1 Fenseling J., Gennep 84 3 10 10 3 0 Otten E., Heijen 103 1 14 20 V 0 Sloot B., Grubbenvorst 60 2 7 5 8 1 Rutten P., Wanssum 527 152 216 235 115 165 Frederix P., Afferden 126 55 29 23 41 20 De Weichs de Wenne 441 56 54 47 69 16 Van de Loo O, Venray 548 88 163 112 56 154 Terra H.. Blerick 104 10 9 4 14 1 Terpstra J., Heijen 33 2 1 5 4 3 Van de Voordt, Lottum 136 25 29 16 42 30 Titulaer J., Venlo 79 3 3 5 11 2 Odenhoven H., Venray 379 28 60 56 53 10 Haenen P. J.t Sevenum 168 87 35 121 47 158 tilden ontvangen van de goedkoopste tot de duurste soorten. Olaspapier in verschillende dessins, Schildersbenoodigdheden. Plakmeel, Bla ie Fix Waterverf in verschillende kleuren, ronde en vierkante Witters, Witluiwagentjes enz. 44 Tel. 107. Aanbevelend. Groote Straat 21 t 1 i V: V 1 - 75 Cents-M1 c AHe_goederen worden franco thuis bezorgd per eigen bestelauto. De reiskosten worden vergoed op de bekende voorwaarden. W" ;1. Va'av' -

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5