Legdemonl Gemengde Berichten winterkoren als voor het zomergraan. Wanneer straks de tijd weer aan breekt, dat zomertarwe en|haver"en gerst moeten worden gezaaid, laat dan niet voor een paar onnoozele ?nten het ontsmetten achterwege. Bovendien hoeft het U niet veel te <osten. Wanneer ge de juiste ent ernetter kiest, zult ge minder zaai zaad noodig hebben. Die juiste ont- metter is voor al onze zaaigraan- soorten de germisan. In vele streken van ons land wordt nog geregeld kopervitriool gebruikt. Dit was een goede ontsmetter, maar het is ge bleken, dat de Germisan beter is. Germisan kan de kiem niet zoo aan- asten, zooals kopervitriool. Vooral ■ia een nat oogstjaar als 1930 was, zijn de meeste zaden zeer gevoelig voor bijtende stoffen. Zelfs op wintertarwe, dat overigens niet zoo kleinzeerig is, was dat dit jaar toch terdege merkbaar. Dit is het beste merkbaar wanneer men bij elkaar zaait, met kopervitriool en met Ger-- misan ontsmette tarwe. Wanneer we dan zoo hier en daar eens een meter plantjes tellen, dan blijkt het al heel gauw, dat de met germisan ontsmette plantjes het in aantal winnen. Zoo telde men in 927 na een natte zomer als gemid delde van 8 proefvelden bij de koper vitriool 100 pl. tegen bij de germisan 150 pl. In 1928 na een droge zomer waren die cijfers 100 en 126. Dit zijn enkele cijfers die betrekking hebben op wintertarwe. Nu nog een paar, die betrekking hebben op* zomer tarwe. In 1927/28 telde de kopervitriool- plantjes er 100 tegen de germisan- plantjes 204. In 1930 was dat 100 en 313. Me dunkt dat de cijfers voor zich zelf spreken. Zelfs, wanneer we nu het tweede geval nemen, dan kan dat toch reeds op het zaaizaad een besparing van 25 pCt. geven. Me dunkt, dat daaruit wel de kosten van het ontsmetten kunnen worden ge vonden. Maar in vele, gevallen zal de ontsmetting een grooter percentage plantjes geven dan in dit geval ge noemd. Ze kunnen niet anders dan onze lezers zeer ernstig adviseeren werk te maken van deze prachtige ontsmetter. Bij ontsmetten met Germisan heeft zich, vooral in de zandstreken een nieuwe wijze van ontsmetten baan gebroken, die verscheiden voordeelen in zich vereenigd. Deze methode is genoemd de Gé-Ka-Bé-methode of Germisan Korte Behandeling methode. Men lost daarbij 3050 Gram Ger misan op in 11/2—4 Liter water per H.L. Welke oplossing gegoten wordt op het te ontsmetten graan, dat men in een daarvoor ingerichte trommel brengt, die vervolgens enkele minuten wordt rondgedraaid. Als voordeelen kunnen worden genoemdgoede bevochtiging van het zaad met de oplossing het zaad wordt weinig vochtigmen heeft weinig van het ontsmettingsmiddel noodig en 'de ontsmetting gaat vlug. Het is niet te verwonderen, dat deze methode in korten tijd grooten op gang gemaakt heeft. Wanneer men eenigszins groote hoeveelheden zaai graan te ontsmetten heeft, is zij ook ver uit de goedkoopste. Vroege aardappelen. Voor de vroege aardappelenteelt kunnen we reeds een partijtje knollen m platte kistjes leggen, en ter kieming zetten in een ruimte met een stand vastige temperatuur van 50 a 60 graden F. De knollen worden allen met de top omhoog gelegd. Voorloopig kunnen ze in het donker staan, als de spruiten goed er uit zijn, meer in het licht, anders worden ze te ijl. In Februari zijn ze uit te poten in een warenhuis of in een vruchten* kas als bij cultuur, terwijl ik ook heel goede resultaten zag in*een ge wone kouden bak, die 's nachts vol doende gedekt werd. Begin Maart kan men ze plaatsen op strooken voor een muur, die des nachts wordt afgedekt met rietmatten. In de zand- was bezig geweest. Reinkens zou wel spoedig de zoogenaamde grap, welke men met zijn eigendom had uitgehaald, hebben ontdekt. Voor enkele dagen pas had Busum zich bij de politie aange meld en toen de ontvreemde papieren getoond. Men had he ingeschreven als Erich Reinkens, geboren te New-York, op den 15en Februari. De leeuwentemmer voerde on getwijfeld slechts zijn Italiaan- schen naam op het terrein van het circus en tegenover het pu bliek. Hij had hoogstwaarschijnlijk geen papieren, welke dien naam bevatten. Derhalve zou hij zich evenzoo opgeven als Erich Rein kens, den 15en Februari geboren te New-York, in het jaar 1868. Wat konden uit dat alles geen ontzettende verwikkelingen voor hem ontstaan? Een toeval was in staat, dien man in kennis te stellen van de erfenis en van den gezochten erfgenaam. Erich Reinkens zou niet zoo dom zijn, om dat zaakje niet met beide handen aan te grijpen, want wie als parelvisscher zich zoo ontzet tend heeft moeten plagen om z'n broodje te verdienen, en nu eiken avond voor een handvol ellendige guldens zijn leven moest wagen, die zou de waarde van het geld wel op prijs weten te stellen. Wat zou hij in zulkgevai doen? Vluchten? Waarheen? Al zou het hem ook gelukken, streken zal men wel wat langer moeten wachten met het ultpoten. daar men er langer last heeft van vaak strenge vorsten. Boonenstokken en erwtenrys. Nu het nog^niet druk is in den tuin en er bovendien nog vele dagen komen, dat het weer den arbeid tegen houdt, gaan we den voorraad stok ken, en het rijshout eens na en vullen het zoo noodig en mogelijk reeds aan. Oude stokken en rijzen degra- deeren we tot kachelhout, en wat nog bruikbaar is, wordt zoo noodig opnieuw gepunt. Boonenstokken kunnen besmet zijn met sporen van de boonenroest en dat is een gevaar voor den komenden oogst. Oude stokken en rijzen ont smetten is mogelijk. Het kan met een 2 pCt. oplossing van Bordeaux- sche pap, maar ook door elke stok even aan te branden, b.v. door ze door een vuurtje te halen. Over aardappelprijzen. In het Amsterdamsche dagblad De Tijd" trok de volgende mede- deeling onze aandacht De Prij zencommissie voor aard appelen heeft Donderdag de volgende kleinhandelsprijzen voor aardappelen vastgesteld Grove Eigenheimers, Drentsche zand, Roode zand, Industrie, voor stamppot 8 cent. p.K.G. p. H.L. afgeh. thuisbez. Zeeuwsche Eigenh. 10 cent f 5.70 idem Blauwen 10 cent f 6.05 idem Bonten 10 cent f 6.15 Borgers 9 cent f 4.95 Bevelanders 9 cent f 5.00 Per K.G. thuisbezorgd een halve cent per K.G. hooger. De prijzen van Zeeuwsche Eigen heimers, Blauwen en Bonten gelden voor prima kwaliteit. In de Limburgsche steden bedraagt de kleinhandelsprijs voor aardappelen over het algemeen 5 cent per K.G., grootere partijen kan men opkoopen voor f 3 en lager per 100 K.G. De vraag, die men zich bij het lezen van bovenstaande hooge ver koopprijzen te Amsterdam stelt, is deze Kunnen de groote steden geen afzetgebied worden voor de Limburgsche aardappelen, nu we onze buitenlandscbe afnemers goed deels kwijt geworden zijn. Wellicht zouden de Amsterdam mers er goedkooper aardappels door kunnen eten. Dat de prijs van de aardappelen daar op den weg van producent naar consument met meer dan 2C0 pet. omhoog loopt, lijkt voor een artikel als dit abnormaal. Do verkoop van Deensch vleesch. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in zijn laast gehouden bijeenkomst beslotende kwestie „Deensch-vleesch' niet te laten rusten. Aan de steden Amsterdam, Haarlem^en*Denj|,Haag is verzocht, een verordening in te stellen, zooals te Rotterdam reeds geldig is, waarbij eFvoorlwordt zorg gedragen, dat de verbruiker in de gelegenheid is te zien of hij versch Hollandsch vleesch koopt of Deensch vleesch. Van Haarlem is bericht ingekomen, dat daar de invoer van Deensch vleesch van geen beteekenis is. Het Gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft bericht, niet aan het verzoek te zullen voldoen. Het verbruik van Deensch vleesch is in den Haag zeer groot, wel eens 50 pet. De verbruikers denken, dat ze versch Nederlandsch vleesch koopen, hetgeen ook zeer" dikwijls op de winkelramen staat aangekondigd. Opgemerkt wordt, dat dit stand punt van het Gemeentebestuur der residentie lijnrecht indruischt tegen het streven der Overheid, aan Ne derlandsch fabrikaat de voorkeur te doen geven. Hier wordt geen bevoorrechting gevraagd, slechts een maatregel, die de eerlijkheid bij den afzet bevorderen kan. Nu gebleken Is, dat verschillende Gemeentebesturen niet willen mede werken, is te overwegen of niet bij de regeering om maatregelen kan worden verzocht. dr. Rembold van te voren een paar honderd gulden uit den zak te kloppen, wat zou hij met dat onbeduidend sommetje kunnen uitrichten? Dan begonnen weder voor hem de oude ellende van den dagloonersarbeid of de kleinere en grootere schurkenstreken, waarbij hij sidderen moest wan neer hij een politia-agent in het zicht kreeg. Gehandeld moet hierworden, en wel vlug I. riep Henri wanho pig. maar beslist en zoo luide ook, dat hij hevig schrok, uitzijn bed sprong, en aan beide deuren van de kamer luisterde, of er niemand was, diehem had kunnen beluisteren. Daarna legde hij zich weder te bed, en bleef zijn hoofd met allerlei redeneeringen en plannen breken. In den vroegen ochtend stapte hij van zijn bed en maakte zorg vuldig toillet. Zonder eerst het ontbijt af te wachten, waaraan hij gewoonlijk met Gaudentia zijn dagelijks program besprak, ging hij heen, doelloos door straten en stegen zwervend, totdat hij het van een torenklok negen uur hoorde slaan. Toen trad Busum een café binnen, gebruikte snel iets voor ontbijt en sloeg daarop den weg naar het Circus-Deiro in. In de nabijheid van het Dam plein kwam Henri een man tegen die hem strak aankeek. Wor^t vervolgd. Messensteker gevat. Maandag werd door de politie te Venlo gearresteerd de 53-jarige A. de J., melkknecht te Venlo, verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan S. v. d. Zee, melkknecht, eveneens te Venlo. Gedurende bet verhoor bekende hij Zondagavond v. d. Z. met een mes gestoken te hebben. Dinsdag werd de dader naar de gevangenis te Roermond overgebracht. De toe stand van v. d. Z. is nog steeds levensgevaarlijk. Boerderij afgebrand. Zondagnacht circa half twaalf brandde door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer A. Derks aan den Rijksweg te Bergen af. Slechts eenige meubels konden worden gered. Een koe kwam in de vlammen om. Huis en inboedel zijn verzekerd bij den Limb. Land en Tuinbouwbond. Dijkdoorbraak bij Mejjel. Te Meyel is Maandagavond om streeks 7 uur de dijk van de Noor dervaart nabij de Roggelsche brug doorgebroken. Het kanaalpad Berin- gen-Nederweert is leeggeloopen in het „Leiversch Peelke" en in het land van den Meyelschen Dijk. De aannemer J. de Waard uit Sliedrecht was met een zevental arbeiders werk- zeam aan den duiker van de Roggel sche beek, die ter plaatse onder de Noordervaart doorloopt. Deze werk zaamheden waren noodig ter regeling van den overlast van grondwater ten Noorden van het kanaal. Daartoe had men dwars door het kanaal een bekisting gemaakt. Een der arbeiders merkte op een gegeven moment, dat een der dam planken bezweek en water naar binnen stroomde. Doordat de aan nemer aanstonds het werk liet ontruimen, zijn de arbeiders aan een groot gevaar ontsnapt, want het volgend oogenblik stroomde het kanaal-water met donderend geweld in den duiker. Door de kracht van het water werd de dijk en de daarnaast loopende weg MeyelNederweert over een breedte van 20 meter geheel weg geslagen. Het water, dat in de Noordervaart veel hooger stond dan het omliggend land, stroomde met breede golven het land van Meyel binnen. Het „Leiversch Peelke" staat dientengevolge over een groote oppervlakte geheel blank. Ook ver scheidene huizen zijn door het water omringd en moesten worden ont ruimd. Zoo zijn de families Frauser en Smolenaars bij dorpsgenooten ondergebracht. Vele hooi cn koren- mijten staan midden in het water. De aangerichte schade, welke nog niet kon worden vastgesteld, is groot. Veel materiaal van den aannemer is verloren gegaan. Het peil van de Noordervaart is ongeveer 1.50 M. gedaald. Het scheepvaartverkeer is ter plaatse uiteraard geheel ontwricht. Werkverschaffing. B. en W. der Gemeente Kerkrade vragen den raad een crediet van f 76.000, voor den aanleg van een weg van de Niersprintental aan de tramtunnel bij de Wijngracht. Met den aanleg van dezen weg wordt tevens beoogd bestrijding van de werkloosheid. Prettig ontwaken. Te Heerlerheide is een tweetal mannen binnen gedrongen in de wo ning van M. H. aan de Einderstraat. Eerst hebben zij geprobeerd aan den voorkant binnen te komen. Toen dit niet gelukte, probeerden zij het aan de achterzijde, waar zij de deur wis ten te forceeren, zonder dat de be woners er iets van bemerkten. De mannen drongen vervolgens door tot een slaapkamer, waar de vrouw des huizes en haar dochter sliepen. De eerste werd wakker en zag tot haar grooten schrik in het schemerdonker een man, die een re volver op haar gericht hield en haar met den dood bedreigde, wanneer zij ging schreeuwen. Ook de dochter was inmiddels wakker geworden. Deze werd bij de keel gegrepen en zoo in bedwang gehouden door het tweede individu. Door het gestommel, waarmee dit alles gepaard ging, waren echter de mannelijke huisgenooten wakker geworden. Toen dezen zich lieten hoorec, kozen de indringers terstond het hazenpad. In verband met deze zaak is door de Heerlensche politie een viertal mijnwerkers aangehouden. Boefjes. De politie heeft aangehouden enkele jeugdige knapen, die zich schuldig hadden gemaakt aan dief stallen in winkels te Schaesberg en Kerkrade aan diefstallen van missie busjes en kerkdiefstallen te Spekhol- zerheide. Offerblok gelicht. In de St. Jozefskerk te Maastricht hebben Maandagmorgen onbekenden een offerblok gelicht en den inhoud gestolen, Door do tram overreden en godood. Zondagochtend is de 87-jarige A. Janssen op den onbewaakten over weg onder Zalt-Bommel onder den trein, komende uit de richting 's Hertogenbosch, gekomen en totaal vermorzeld. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. De ongelukkige was doof en bijziende. Vijfvoudige moord. Ontzettend familiedrama te Merkstein. In het dorp Merkstein, grenzende aan Kerkrade, heeft zich Zondag weer een ontzettend familiedrama afgespeeld. In de slaapkamer van zijn woning werd dood in zijn bed gevonden Max Martin, naast hem lag het lijk van zijn vrouw. In een aangrenzende kamer lagen de lijken van de twee dochtertjes van 9 en 6 jaar. en in de andere kamer het lijk van een 8-jarigen knaap, Alle lijken hadden schoten in het hoofd. Uit een afscheidsbrief, dien Martin aan zijn schoonvader, even eens in Merkstein woonachtig, ge schreven had, bleek, dat Martin zichzelf en zijn familie vermoord had. Martin was 35 jaar oud. In den oorlog had hij een schot in het hoofd bekomen. De familie stond gunstig bekend. Den laatsten tijd leed M. aan aanvallen en aan een maagziekte. Hij zou Maandag geope reerd zijn moeten worden. Voor die operatie was hij bang. De postbode bracht Zondagvoormiddag een brief, dien Martin als afscheid aan zijn schoonvader had geschreven. In grooten angst snelden de schoonva der en twee zonen naar het huis van zijn dochter. Daar vonden zij de lijken. De vrouw moet niet het ge ringste vermoeden hebben gehad van de ontzettende misdaad van haar man. Ze had Zaterdag nog voor den Zondagschen maaltijd gezorgd. De Justitie heeft de lijken vrij gegeven. Griep. Te Uden zijn op de meisjesschool meer dan 200 en op de jongensschool meer dan 120 kinderen afwezig wegens griep. Beide scholen zijn ge sloten. De sluiting van de spui-inrichting te Stipdouk. Het Dagelijksch Bestuur van het waterschap „Het Stroomgebied van de Aa" te 's-Hertogenbosch verzond het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat Gedwongen sluiting spui-inrichting Stipdonk (Lierop) leidt tot tal van klachten van landbouw en industrie. Handel Mij. de Poorter te Rotter dam, ijzeraardedelviugbedrijf reeds v/erklieden ontslagen en vordert schadevergoeding van f 10.000. Massa-ontslag bij ander bedrijf eerst daags te verwachten. Landbouw belang komt bij regenval in ernstig gevaar. Verzoeke dringend spui- inrichting onmiddellijk te openen. Aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw is eveneens een telegram gezonden, waarin ver zocht wordt de opening te bevor deren. Spoorwegramp te Groningen. Maandagavond om zeven uur is een personentrein uit Nieuwe Schans bij het binnenkomen op het station te Groningen in botsing gekomen met een goederentrein. De botsing was zoo hevig, dat verschillende menschen in den personentrein werden gedood of gewond. Er waren drie dooden, twee zwaar- en zes lichtgewonden. Verschillende reizigers moesten worden uitgezaagd, doordat de wagons gedeeltelijk in elkaar gedrukt waren. De botsing geschiedde op het emplacement, 150 M. voor het station. De oorzaak moet worden gezocht in een verkeerden wisselstand en doordat een verkeerd signaal op veilig was gezet. De drie dooden zijn allen passa giers. Van de twee zwaar gewonden behoort er een tot het personeel. De namen der gedoode reizigers zijn de heeren J. Bollegraaf, directeur der N.V. Uitgevers-Mij. „Rembrandt" te Utrecht, wonende te Amsterdam, Diddens, voormalig koster van de Martinikerk, wonende te Groningen en v.d. Veen, aannemer, wonende aan het Zuiderdiep te Groningen. Sedert December 1913, toen de spoorwegramp bij Beilen plaats-hsd, is het Noorden van ons land niet meer door een spoorwegongeluk, als Maandagavond, getroffen. Uit vroeger dagen. In 1861 was in de Tweede Kamer de wet aanhangig, waarbij een port van 5 cent werd ingevoerd voor alle g wone brieven. Dit port heeft zich tot in den oorlog kunnen hand haven. Daarna is het herhaalde malen verhoogd en vervolgens weer ver laagd. tot we bijna weer den ouden toestand teruggekregen hebben. Van 6 cent op 5 cent is nog maar een klein sprongetje. Reeds in 1861 overwoog de regeering maatregelen tot beperking van den te zwaren arbeid van kinde ren in fabrieken. In een schrijven aan de Commis sarissen des Konlngs werden inlich tingen gevraagd over den omvang van den arbeid van kinderen en aankomende jongens en meisjes. Het zou echter tot het eerste christelijke ministerie, dat van baron Mackay (1888 tot 1891) duren voor de eerste wetgeving op het gebied van den arbeid tot stand kwam en wel door den toenmaligen minister van Justitie jhr. *mr. G. Ruijs de Beerenbrouck. wijlen onzen oud- commissaris der Koningin. Er was veel ijs op de Maas in 1861 en tegelijk een groote over strooming. Tusschen Afferden en Well lagen huizen, waarvan slechts de daken, ja zelfs alleen de schoor* steenen zichtbaar waren. In de kerk te Bergen werden 45 koeien ondergebracht. Vele huizen waren ingestort. Alleen te Bergen werd de schade op f 50.000 geraamd. Tegelijk heerschte er een nijpende koude, zoodat te St. Pieter, bij Maastricht, een man in zijn huis bevroor. De jeneverrampen van Nederland gedurende het jaar 1860, maandelijks door het te 's-Hage verschijnende weekblad „de Volksvriend" mede gedeeld, geven .78 gevallen van gevangenneming en veroordeeling, 67 van moord en manslag. 37 van verwonding en mishandeling, 57 zelfmoorden. De ramp van liet gemengde huwelijk. Droeve cijfers. Het gemengde huwelijk is steeds als een der grootste oorzaken van geloofsafval genoemd. Ieder kent wel in zijn omgeving voorbeelden, welke die uitspraak bevestigen. Onwaarheid er van vinden we thans weer op schrille wijze aangetoond in een statistiek over de huwelijken onder Haarlems Katholieken, welke is samengesteld door het R.K. Bevol kingsbureau, aldaar. Allereerst vinden we dan een splitsing in zuiver Katholieke en gemengde. Hier al terstond een triest beeldtegenover 239 huwelijken, waarbij beide partijen Katholiek waren, stonden 140 gemengde, of, in percenten uitgedrukt, 60.4 pCt. was zuiver Katholiek, 39.6 pCt. ge mengd. Niettemin was hier een kleine wijziging ten goede ingetreden. In 1929 n.l. was de verhouding nog slechter, toen waren de cijfers resp. 228 en 168 (57.6 en 42.4- pCt.). Deze verbetering komt voorname lijk in het credit der vrouwen. Trouwden in 1929 97 Katholieke meisjes met een niet-Katholiek, het vorig jaar waren er dat maar 68. Voor de mannen bleef het aantal practisch gelijk resp. 71 en 72. Hoe het echter met het geloof gaat in het huwelijk, daarover kan de statistiek omtrent den godsdienst der kinderen eenig licht geven. En dan vinden we ontstellende cijfers, die het groote gevaar van het ge mengde huwelijk ten duidelijkste demonstreeren en het gebed der geloovigen, om deze ramp te keeren ten volste rechtvaardigen. Immers, van de 306 kinderen, in 1930 'uit gemengde huwelijken geboren, wer den er slechts 95 Katholiek gedoopt, het overgroote aantal, 211, echter bleef buiten de Kerk. Als percenten duidelijker spreken 31 pCt. van deze kinderen werd Katholiek gedoopt en 69pCt. niet. In 1929 waren deze cijfers even droevig, toen waren ze resp. 30 en 70 pCt. Van de 330 kinderen werden er toen zegge en schrijven 100 in de Katholieke Kerk opgenomen. Zoo was het de laatste twee jaren in Haarlem. Dat het elders niet beter is, bewezen nog kort geleden de cijfers, die omtrent Den Haag werden gepubliceerd. Heeft de Kerk ongelijk, als zij ten deze van een ramp spreekt. Getallen die wat zeggen. Reken de menschen gemiddeld 1.54 M. lang, dan vormen de in den wereldoorlog omgekomen menschen 'n cirkel die de aarde kan omspannen! Want 26 millioen keer 1.54 M. is 400.40 K.M., en de omtrek van de aarde ts 40.000 K.M. Gedurende 4 jaar eischte de wereld oorlog gedurende dag en nacht, werkdag of Zondag, of feestdag, iedere 5 sec. 'n slachtoffer! Daarbij iedere 13 seconden 2 verminkten. Zet de kosten van dien oorlog om in guldens, zet die allemaal op elkaar en de kolossale zilverstaaf zou 'n lengte hebben van 845000 K.M. We konden dus met het geld, dat de oorlog gekost heeft, meer dan 200 „guldens-banden" om de heele wereld leggen Zaken zijn zaken 'n Arabische legende verhaait ons 't volgende 'n Bootje vol menschen had zich in de volle zee gewaagd. Plotseling verscheen uit de golven een onder- zeesch monster met grooten muil en twee rijen tanden. De bemanning schreeuwt van angst, 't Monster komt hoe langer hoe nader en schijnt plan bootje en al in te slikken. De kapitein, ten einde raad, gooit een stoel overboord, 't Dier slikt hem in. Daarna volgt een kist sinaasap- apelen, die weer oogenblikkelijk verdwijnt. 't Monster wil menschen vleesch hebben, denkt de kapitein. Ze gooien 'n Griek in zee, in een wip is hij opgeslokt. Daarop volgt een Arme niër, dan een Jood, maar alles ver dwijnt in den niet te verzadigen muil. De toestand wordt hopeloos. Goddank In de verte verschijnt 'r oorlogschip, 't Bootje wenkt en wenkt en wordt tenslotte toch op gemerkt. Het oorlogschip komt dichterbij en toen het den vijand merkte, richtte het zijn geschut op 't monster, dat spoedig bezweek. Het werd op het dek geheschen TOOM EIGENAAR Maandcijfers overj>» Totaal Gewicht grammen KI. 1 Witte Leghorns. 1 H. A. Bremer 125 5876 2 P. G. Methorst 125 5853 3 J. A. Gaaimans 143 6978 4 G. C. Warnaer 139 6804 5 A. Korff 77 3586 6 W, J. Driessens 154 7280 7 A. v. Veen 134 6208 8 J. J. den Hollander 49 2395 9 Boerderij Harscamp 133 6652 10 J. v. d. Berg 171 7510 11 M. J. J. Koning 93 4465 12 L. J. Groenewege 139 6439 13 A. Jonker 80 3585 14 J. F. Stienstra 75 3678 15 J. Schierbeek 76 3700 16 O. Feigl 35 1621 17 H. A. v. Beuningen 156 6973 18 T. P. v. d. Berg 91 4509 19 K. F. Scbarwachter 124 5532 20 Wassenaar en de Vries 93 4457 21 J. M. Griel ink 107 4886 22 M. J. Rottier 159 7900 23 Mevr. ter Veer 150 6823 KI. II Rhode Island Reds 8 M. J. Rottier 81 4339 9 M. v. d. Velden 136 6934 10 L. Groenewege 116 6170 11 W. de Jong 94 4979 12 J. J. den Hollander 27 1350 13 Wassenaar en de Vries 51 2516 KI. III. Barnevelders 1 H. A. Bremer 49 2521 2 G. P. v. d. Berg 51 2429 3 P. G. Methorst 63 3274 4 A. v. Zijtveld 111 5529 5 J. J. den Hollander 20 1041 6 K. F Scharwachter 95 4822 7 G. L. Warnaer 40 2021 en opengemaakt, en toen zag men een volgende schouwspel ,De Jood zat op den stoel en verkocht sinaasappelen aan zijn twee ongelukskameraden." Hoe verbeterd men een kind. Jonge boompjes zijn plooibaar en leidzaam; dat weet de hovenier best. en hij zal niet nalaten er een sterke paal naast te zetten en het boompje ertegen vast te binden, wanneer het neiging vertoont om krom te groeien. Met weinig moeite kan men de eerste jaren, zijn groei richten en leiden maar eens dat hij zijn volwassenheid heeft bereikt, zult ge hem eerder breken dan hem nog te buigen. Dat is ook waar voor het kind. Iedere kinderziel vertoont neigingen om krom te groeienmaar wanneer de sterke leiding van zijn opvoeders als een richtende paal naast hem staat, dan zal hij zeker de goede rechte lijn bewaren, hij zal in eerlijk heid en goedheid tot een voorbeeldig mensch opgroeien. De eerste jaren een kind nog een buigzaam boompje, maar zoo gij hem in zijn eerste jeugd verwaarloost, dan zal het licht te laat zijn. Daarom, ouders en opvoeders, houdt een open oog op uwe kinde ren en van zoohaast gij gebreken in hen ontwaart, die noodlottig zijn, of kunnen worden, verbetert ze en roeit ze uit, Met de volgende puntjes zult gij rekening houden bij het verbeteren van uw kinderen 1Gij moet een fout kunnen on derscheiden van een ongevalm.a.w. gij moet nagaan in hoeverre de kin deren schuldig zijn aan hetgeen zij misdaan hebben. Zoo bijvoorbeeld een leugen, een onbeleefdheid, een slag, het verzuim van de school, enz. dat zijn fouten. daarvoor moet het kind berispt worden. Daarentegen een val ten gronde, en enkele maal vergeten te bidden, onviijwillig iets laten vallen, .enz., dat zijn maar ongevallen, het is vol doende het kind daarbij tot meer voorzichtigheid aan te zetten. 2 Uw verbeteringen moet ge met kalmte maken, anders zijn ze n>et nuttig. Ais ge in oogenblikken van gramschap uw berispingen geeft, dan zijt gij geneigd om te overdrijven. Wacht dus tot gij weer kalm zijt om uw vermaningen te geven. 3. De gehoorzaamheid moet ge van uw kinderen nooit afbedelen door beloften, noch door gevlei of door bedreigingen Deze middelen zijn misleidend en hebben een valsch uitwerksel. Als gij zegt Mieke, indien gij deze boodschap voor mij doet, dan krijgt ge een appel, dan zal Mieke de boodschap doen om den appel, maar niet omdat gij het vraagt dat is ikzuchtigheid aankweeken. 4. Verander niet te licht uw be velen eens het bevel gege ven, moet gij volharden tot op het einde, laat u niet gemakkelijk beïn vloeden. door de bedenkingen, welke de kinderen tegen uw bevel inbren gen. 5. Vader en moeder moeten elkaar niet tegenwerken; ze moeten beide aan dezelfde koord trekken, in de zelfde richting werken, anders breekt de een af wat de ander opbouwde. De uitvinder van de automobiel, Eenigen tijd geleden werd in Chi cago een prijsvraag uitgeschreven, welke uitvinding der moderne tech niek den grootsten invloed op ons cultuurleven heeffjb Het resultaat! men ean de aut<*bi gaf boven de ra® c en de klankfilm. r stelde men L nend voor het snp tijd voor hetl den uitvinder v^£je In het jaar fried Marcus, Weenen, den rijwielfabrikant zijn „voertuig zc|ei men kijken. Men besloot I te doen, wanneeiPe gevallen was, waj opzien verwek®, exercitieveld S«F: waar de demcas$T worden, Een der mei vehikel een /0' explosie-motor 5r terrein. Marcus en Ct den wagen, di Pc den gang gemaa w enkele honderdei ,e1 Toen bleef de 'a' was geen beweg gen, waarop hi weer naar huis e< Marcus werk v< der om et ve^ iz\ brengen, maar e :t tien jaar, toen h 1 den dag kwam Weenen—Kloste u stand van ongev t Hei gelukte ei 'i ingeval zijn doe Doch de m« helsch lawaai, volk op de been genoodzaakt zag verbood het vfo^1 een dergelijk vofW der, die doo' zeer ontstemd aan chronische nfra zich op andere Evenals zoo schiedenis der onbeteekend voj dc pfe /a gen. Tijdens neuberg schrok toen het de mi3ic een politieagent volgende gederi "a toe: „Met zoo mers alle paarde Wat een pi F den eenvoudig i natuurlijk niet vreemd voertu. >c wonder-machine Ve binnen korten t v' de straten zou v■dt Evenals het vinder, die grootste armo lotgevallen automobiel.-ty weest. Het eerste en zal ook hoi meer te vind type staat ecb' Technisch Mwï die het van de 1>S| mobielenclub in?n heeft, nadat wist waar het z In hetzelfde u werd op de \V positie van 189l|?ll' aan Keizer F' tentoonstelling c 1 Een groot

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6