N. V. Vulkaan, Gemengde Berichten RADIO ELECTRICITEIT GAS EN WATER SANITAIR REPARATIES VENRAY V olksontwikkeling. Luxorgebouw, Venray. Door de ontwikkelingsavond van verleden Maandag, waar Aalmoeze nier Roncken de spreker was, hebben wij op eenvoudige en aangename w ijze onze kennis verrijkt, en vooral ons inzicht verscherpt in de Britsch- Indische kwestie. Wanneer wij in het vervolg bij het krantlezen berichten vinden over Gandhi en zijn politieke bedoelingen, zullen wij die aan onze opgedane kennis van Gandhi's zieleleven kun nen toetsen en veel minder dan vroeger alles voor koek en ei aan nemen wat de krant ons belieft voor te zetten. Nog dikwijls zullen wij met vol doening denken aan dezen ontwikke lingsavond, die zich geheel zal thuis gevoelen bij de vorige. Zooals aan alles, zoo zal aan onze ontwikkelingsavonden ook een einde komen. Kapelaan Geurts deelde mede, dat op Maandag 9 Februari als laatste spreker van dezen winter zal komen de welbekende held van het Gilde der Klare Waarheid, de heer Piet Kasteel uit den Haag, die thans parlementair medewerker is van de Maasbode. Die hem kennen of meer van hem hebben gehoord, weten, dat bij een scherp verstand en zijn groote zeggingskracht, hij ook nog de genie heeft om zijn toehoorders onop houdelijk te doen lachen met zijn gezonden fijnen humor. Laat iedereen, die Piet Kasteel kent, laat die een vriendendienst bewijzen aan zijn kennissen, door hun te zeggen wat voor een pracht avond de laatste belooft te worden. Vergadering Bond van Bedryl'sautoüouders. Maandagavond vergaderde de Bond van Bedrijfsautohouders, dis trict Noord-Limburg, in Lunchroom Verheugen, alhier. Aanwezig waren van het districtsbestuur de heeren O. Peeters, Roermond, Ottenheim secretaris, Gielen, Joorden en verder de consuls Marinus, Venlo en Crijns te Swalmen, terwijl van het hoofd bestuur aanwezig was de heer Pol man, Bovendien nog van het secre tariaat de heer De Kok, Hoofd van den Buitendienst, wonende te Den Haag en den Inspecteur J. Beerenborg te Maastricht. Te ruim half acht opende de Voorzitter de Vergadering en heette allen welkom, speciaal den heer Polman en Inspecteur Beerenborg. Hierna worden door den secretaris de notulen der vorige, in Venlo gehouden vergadering, voorgelezen en vastgesteld. Dan worden de ingekomen stuk ken behandeld. Bij de mededeeiin- gen memoreert desecretaris nogmaals de buitengewone leerzame en in teressante vergadering te Venlo. Hierna worden de hand- en spandiensten behandeld, waarover door den ingenieur van den B.B.N. rapport is uitgebracht, dat aan den minister is opgegeven. Vervolgens bespreekt het hoofd bestuurslid de heer Polman op de hem zoo sympathieke manier „Het ontstaan, doel en streven van den B. B.N." De Voorzitter geeft een uiteenzetting van de op komst zijnde verplichte wettelijke aansprakelijk heidsverzekering, welke nog door den heer Polman wordt toegelicht Na een levendige gedachtenwisse- ling zijn alle aanwezigen eenparig voor de verplichte W. A. verzeke ring. De heer Polman bespreekt daarna nog de wegenbelastirg, waarbij hij van oordeel is, dat iedere wegge bruiker groot belang heeft bij goede wegen en niet de automobilist alleen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Beerenborg de toestand in Venray, waar bijna geen automobilist kan doorkomen zonder bekeurd te worden, hetzij voor overtreding der maximum-snelheid, hetzij voor be- spatte nummerplaten, zoodat Venray met angst door automobilisten wordt bezocht. Nadat nog verschillende leden van de rondvraag hadden gebruik ge maakt, sluit de voorzitter deze buitengewoon geanimeerde vergade ring omstreeks kwart na tien. N. V. C. Turnclub St. ChristofTel. Zooals men weet, is onze Turn club voornemens om Zondag 8 Februari een groote uitvoering te geven in en ten bate van het St. Antonius-Patronaat. Er zal ook een kluchtspel worden opgevoerd. Door bemiddeling van „Luxor" zal ook vertoond worden de film-opname van de j.l. zomer m Venray gehouden Bondsfeesten. Vreezend dat Zondag de zaal te klein zou blijken (moge deze vrees bewaarheid worden hebben de Turners het plan opgevat om den dag te voren, dus Zaterdag, tegen gering entree uitvoering te geven voor jeugdige personen, die dan vanzelf vroeger begint en eindigt GEVONDENkosteloos rijwiel- plaatje. Achtergelaten portemonnaie met geld. Inlichtingen Gemeente politie. GEVONDEN Een portemonaie met eenig geld en een rozenkrans in etui. Inlichtingen Marechaussee kazerne. GEVONDEN: in autobus Venray- Station, een regenjas. Inlichtingen Gemeente-Secretarie. Door de autobus-ondernemer Kupers alhier is bij Ged. Staten concessie aangevraagd voor het in werking brengen van een autobus dienst Helden—Beringen via Meijel, Neerkant, Liessel naar Deurne v.v. De diensten slu'ten te Helden en Meijel aan op de trams naar Venlo en Roermond. Verdwenen. Naar wij vernemen, is uit de gym nastiekzaal van ons St. Antonius- Patronaat een gedeelte van de sprietloop-installatie spoorloos ver dwenen. 't Is niet zoo maar een kleinigheid die men in den zak kan steken het betreft hier bruin-gelakte balken van ongeveer twaalf meter. Dinsdagavond werd ia Hotel „de Zwaan" alhier opgericht een hondendresseerclub onder den naam van „de Peelherder". De Heer Pyls legde zeer duidelijk uit, 't doel en 't nut dezer vereeniging, waarna hij verschillende hondenrassen noemde die voor dressuur 't meest geschikt zijn. Tot Voorzitter werd gekozen de Heer V. Pyls, tot Secretaris, de Heer Jac. Janssen. Een 12-tal aanwezigen gaven zich als lid op. De eerste oefening zal reeds plaats hebben op 8 Febr. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven op de vergadering van Dinsdag 3 Februari om 8 uur in Hotel „de Zwaan". Inleggeld be draagt f 1.. Verkoop van mooi brandhout. De gemeente Venray zal publiek bij opbod onder de gewone betalings voorwaarden op Woensdag 4 Febr. a.s. des namiddags om half drie ter plaatse verkoopen 14 groote slagen brandhout, gelegen aan den St. Ser- vatiusweg, afkomstig van de gekapte canadaboomen. Venray 29 Januari 1931. De Burgemeester en Wethouders van Venray. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Politieberichten. Door de gemeentepolitie werden deze week weer eenige autobestuur ders bekeurd wegens overtreding der maximum-snelheid. Zekere R. werd bekeurd wegens loopen over verboden grond en zekere S. beiden alhier, wegens het zetten van strikken. Voor een stampvolle zaal gaf de Werklieden vereeniging Zaterdag avond de jaarlijksche uitvoering in de Wilhelminazaal alhier. Jammer dat Zondagavond het bezoek niet grooter was. Het drama en het blij spel werden onberispelijk gespeeld. De regie was in goede handen. Voor afwisseling zorgde het Venraysche Jaszband-gezelschap. Beide avonden hadden een vlot en gezellig verloop. Verhooging accijns gedistilleerd. De Inspecteur der Directe Belas tingen enz. te Gennep verzoekt ons mededeeling te doen van het vol gende In verband met het in werking treden van de Wet tot verhooging van den accijns op gedistilleerd wordt deze verhooging nagevorderd voor het gedistilleerd, dat op 1 Februari a.s. aanwezig is en in ver voer is naar een opslagplaats, waar onder is te verstaan ieder gebouw, erf of besloten terrein, voor zoover dit gedistilleerd voor een zelfde op slagplaats meer bedraagt dan 100 Liter, ongeacht de sterkte. De gebruiker van een opslagplaats waarin gedistilleerd in zoodanige hoeveelheid aanwezig is, dat deze voor navordering van accijns verhoo ging in aanmerking komt, moet hier van den 2 Februari a.s. en zoo de voor navordering vereischte voorraad door lateren inslag wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvolgen- den werkdag schriftelijk aangifte doen ten kantore van den Ontvanger der accijnzen. De aangifte moet onderteekend zijn en behalve de vermelding van den naam en de woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistil leerd, eene nauwkeurige aanwijzing inhouden van de plaats of de plaat sen-, waar het gedistilleerd in voor raad was of ingeslagen is. Voor deze aangegeven hoeveel heid gedistilleerd, hetwelk door de ambtenaren kan worden gecontroleerd, moet de verhooging van den accijns voor 1 April a.s. worden betaald, door dengene, die tot aangifte is gehouden. OOSTRUM. De „Wielewalen" die hier Zondag een uitvoering gaven ten bate eener nieuwe kerk in de mijnstreek, hebben ondervonden, dat Oostrum voor zoon goed doel graag wat over heeft. Over het spel van die Zuid-Lim- burgsche meisjes is vroeger al in dit blad geschreven, waarom we dat nu overbodig achten, maar de bezoekers waren zeer tevreden. In de Hoogmis, waar Pater Peters een mooie predicatie hield, was ook voor diezelfde kerk gecollecteerd, zoodat Oostrum weer flink heeft bijgedragen aan den bouw van een Godshuis. Pater Schreurs zal toch wel kort bij de f 200 hebben kunnen meene men. Het kerkbestuur alhier heeft de landpacht voor dit jaar met 15 pCt. verlaagd. LEUNEN. Maandagmiddag werd een kind van V. alhier, dat uit school kwam, door een auto over reden. De arme kleine bekwam hierbij een beenbreuk en nog andere verwondingen, zoodat het naar het ziekenhuis te Venlo moest worden overgebracht. Door de bewoners van het Laagriebroek alhier is aan de Stroom- verkoop Mij. aangevraagd, ook tot daar het net uit te breiden. SMAKT. Nu binnenkort Holthees van een electrisch net wordt voorzien, worden ook hier pogingen aange wend tot verkrijgen van electriciteit MERSELO. Door de Eierver eeniging Merselo werden in 1930 geleverd aan de C.V.V. te Venlo 1686966 kippeneieren. Netto gewicht 99256 60 K.G. Hiervoor is uitbetaald met inbegrip van alle onkosten f 90930.88. De gemiddelde prijs per K.G. was f 0.90 of f 5.31 per 100 stuks. VEULEN. Zondag- en Maandag avond gaf onze Handboogschutterij de jaarlijksche tooneeluitvoering in de zaal van den Heer Manders Beide avonden was 't er stampvol. Onze tooneelspelers hebben zeer mooi spel geleverd en de talrijke bezoekers een aangename avond be zorgd. Door den Heer J. Achten, landbouw-onderwijzer te Oirlo, zal op Dinsdag 3 Februari a.s. 's avonds 7 uur in Café H. Manders alhier, een lezing worden gehouden over Melkbehandeling." Wij raden de inwoners van Veu'en en omgeving aan, deze hoogst be langrijke en nuttige lezing trouw bij te wonen. Halte Oirlo-Custonray. De halte Oirlo-Castenray zal met ingang van 1 Februari a.s. bediend worden door een arbeider-ploegbaas. De arb.-telegr. de heer Bertrams wordt met ingang van dien datum naar Venray overgeplaatst. 1.300.000 eieren. Vrijdag had in Café Keijzers te Ysselsteyn de jaarvergadering plaats van den Eierbond. Na de opening en voorlezing der notulen van de vorige vergadering volgde het jaarverslag van den secretaris. Uit dit verslag bleek, dat er in 't afgeloopen jaar rond 1.300.000 eieren geleverd waren. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het bouwen van een nieuw inpak-lokaal, Daar de over- groote meerderheid hiertegen was, werd voorgesteld het bestaande uit te breiden, 't Volgende punt van de agenda vermeldde 't kiezen van een bestuurslid. Aan de beurt van af treden was L. Philipsen—Custers. In zijn plaats werd gekozen G. Spreeuwenberg, Daar Philipsen te vens voorzitter was, moest ook een nieuwe voorzitter gekozen worden. Het Bestuur koos daarvoor uit zijn midden Frans Claessens. HORST. Bij de Woensdag ge houden veiling van onroerende goederen bij .den heer G. Peeters, Hotel de Zwaan, alhier, welke goe deren in eigendom toebehoorden aan den heer Louis Camps, en kinderen, werden o. m. toegewezen als volgt 1 Huis, waarin bakkerij, gelegen aan de Steenstraat, voor f 9500 aan de kinderen L. Camps 2. Huis, thans in pacht bij M. Verheyen, voor f 4000 aan dhr. G. F. van der Heijden, coiffeur alhier. 3. Huis gelegen aan de Markt, thans in pacht bij v. d. Heijden, voor f 4400, aan dhr. J. Titseler. 4. De boerderij op de Vlies, thans in pacht bij G. Camps, voor f 10025 aan de heerP. J. Cuppen— Hoeijmakers, Venloscheweg, nabij het dorp. OVERLOON. Op de drijfjacht, welke hier door de leden van de St. Theobaldusgilde in de gemeente- bosschen werd gehouden, werden een 20-tal konijnen geschoten, welke Donderdagavond onder een gezellig samenzijn door de leden en hunne vrouwen werden opgepeuzeld. Op 2 Februari a.s,, Vrouw- lichtmiskermis, zullen hier wederom volks vermakelijkheden plaats hebben. Door de commissie zijn een flink aantal mooie prijzen aangekocht. In het patronaat alhier werd Zondagmiddag een zang-en tooneel uitvoering gegeven door d> „Wiele walen", een 40-tal meisjes uit de mijnstreek, uitsluitend voor dames. De opbrengst kwam ten bate voor een nieuw te bouwen kerk aldaar. Op de j.l. gehouden vergade ring van den Boerenbond alhier werden wederom herkozen, Ant. Schraven, Voorzitter en W. Keunen bestuurslid. Zekere J. T. uit V. reed door onbekende oorzaak met zijn auto in de sloot en sloeg over den kop. Gelukkig kwam de bestuurder J. er met den schrik af. De auto werd ernstig beschadigd. Toen de landbouwer v.d. B. een sloot wilde losmaken wegens het hooge kwelwater, kwam onver wacht zijn buurman en gaf v.d. B. met een schop een slag op de hand zoodat hij door hevig bloedverlies genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Opruiming vun gasfabrieken. Wegens aansluiting op de gasle vering der Staatsmijnen, had Woens dagmiddag te Venlo de publieke verkooping plaats van den completen inventaris der Gemeente-gasfabriek aldaar, alsmede van enkele gashou ders. Het totaal, bij gedeelten afzonder lijk. gedeeltelijk in massa geveild, bracht f 8.717 op. De inventaris der Gemeente-gas fabriek van Roermond werd gelijk tijdig te Venlo verkocht, in totaal voor de som van f 2.715. My ngasle vering le Weert. In tegenwoordigheid van den directeur der staatsmijnen, prof. van Ittersum, van hoofdingenieur Ex, van B. en W. en andere autoritei ten, werd Woensdag een aanvang gemaakt met levering van mijngas. De gasfabriek die Donderdag 25 jaar zou bestaan, wordt ten dienste gesteld van den dienst der openbare werken. Vermist. De 42-jarige stucadoor K. N. lid van den raad der gemeente Susteren, wórdt sinds een week vermist. Een ongeluk wordt gevreesd. De 100.000 gewonnen te Eysden Maandagmiddag bereikte den heer F. het bericht, dat hij den hoofdprijs uit de Staatsloterij gewonnen had. Doch helaas had hij het lot verkocht. De gelukkige bezitters waren thans een veertiental inwoners, voornl. wonend in de Stationsstraat. Het gold hier een half lot, f 50.000. Van deze veertien waren er uit verschil lende gezinnen twee deelnemers, zoo dat het buitenkansje voor sommige gezinnen ruim f 6000 bedroeg en voor de anderen nog altijd het aan lokkelijke sommetje van ruim f 3000, Nieuw raadhuis te Sckaesberg. Met 7—6 stemmen besloot de ge meenteraad van Schaesberg tot den bouw van een nieuw raadhuis op een terrein gelegen tegenover het bestaande raadhuis. De Oracje- Nassau-mijnen schonken een gift van f 10.000 voor het nieuwe raadhuis. Provinciale Statenverkiezing. Het Bestuur van den R. K. Kie- zersoond voor Limburg is in zijn vergadering van 26 Januari j.l. over gegaan tot de aanwijzing van de afgevaardigden en plaatsvervangende afgevaardigden uit de acht Staten- kieskringen, die tezamen met het Bondsbestuur het Adviseerend Col lege vormen, aan hetwelk de samen stelling is opgedragen van het Politiek Advies ten behoeve van de in de plaatselijke Kiesvereenigingen te houden stemming over de aange wezen candidaten voor het lidmaat schap der Provinciale Staten. Diensvolgens zal het Adviseerend College als volgt zijn samengesteld: A. Bondsbestuur J. W. Mols, Sittard. Voorzitter H. H. Hol, Heerlen, onder-Voorz. Ch. Russel, Maastricht, Voorzitter R.K. Statenkiesking Maastricht Th. Delissen, Houthem, Gulpen J. America, Beek, Sittard L. Turlings, Echt, wnd. Roermond; F. J. Ch. Michielsen, Weert, wnd. Weert Chr. Haffmans, Venlo, Venlo; G. Rutten, Wanssum, Horst B. Afgevaardigde der Statenkies- kringen I. Kieskring MaastrichtW. Rut ten en Fr. Dreesens, beiden te Maastricht II. Kieskring Gulpen H. Frede- riks te Valkenburg en C. Schruuf te Vijlen-Vaals III. Kieskring SittardH. Ver sterren te Meerssen en H. Meer tens te Lutterade IV. Kieskring Heetlen J. Pelzer te Heerlen en J. W. H. Winkelman te Hoensbroek V. Kieskring RoermondC. Se- gers te Montfort en L. Huyben te Hom VI. Kieskring Weert: Th. H. Stevens te Stramproy en W. Breu- kers te Weert VII. Kieskring Venlo L. Wilbers te Blerick en J. Claessen te Reuver VIII. Kieskring Horst J. Drab- bels te Horst en L. H. Stoffels te Arcen, De dyktioorbrauk te Meyel. Tengevolge van de dijkdoorbraak te Meyel zijn in het gehucht „Lang straat" nog enkele huizen moeten ontruimd worden. In verschillende woningen staat het water een meter hoog. De aangerichte schade aan de gezaaide granen is zeer aanzienlijk. Doordat het kanaal hooger ligt dan de overstroomde omgeving, zal het geruimen tijd duren, eer deze weer watervrij komt, zoodat de onderge- loopen gewassen als verloren kunnen beschouwd worden. Opruiming ongure elementen. Verleden week werd te Heerlen een opruiming gehouden in zekere gelegenheden en werd de waardin S. uit een herberg, waar uitslui tend Slovenen kwamen en groote verteringen maakten, ter zake van overtreding van art. 250bis W. v. S. te Maastricht ingesloten. Thans kwamen de herbergier J. L. en zijn vrouw A. M. aan de beurt. Zij werden na voorgeleiding eveneens in het Huis van Bewa ring te Maastricht ingesloten. Hoog water. De veren van GennepOeffeit en Heyen—Boxmeer moesten uit de vaart worden genomen. Pluimvee Fokkersdag te Venlo Woensdag had te Venlo een pluimveefokkersdag plaats, welke uitging van de Alg. Ned. Pluimvee- fokvereeniging. De heer Holstein, lid van den voorlichtingsdienst,sprak voor de talrijke aanwezigen een rede uit over fok- en opfokmethodes van pluimvee. De voorzitter, de heer Bremer, gaf nadien nog een uitvoerig verslag over de werkzaamheden van de landelijk georganiseerde pullo- rumbestrijding. Do griep in Helmoud en omgeving. In Helmond en verscheidene dor pen in de omgeving heerscht in ernstige mate de griep. Hier en daar zijn de scholen voor de helft ont volkt. Ook onder de volwassenen heerscht de ziekte. In vele gezinnen liggen vier of vijf patiënten te bed. De ziekte is gelukkig niet van ge vaarlijken aard. Wasch drogen by de kuchel. Dinsdagnacht is in de Lijmbeek- straat te Eindhoven de woning van de familie V. afgebrand. Een der bewoners werd wakker tengevolge van den rook, die reeds geheel het huis vulde. Hij wekte onmiddellijk de huisgenooten, die in allerijl in nachtgewaad naar buiten vluchtten. Al spoedig stond daarop het huis in lichte laaie. Het is totaal afgebrand. De brand moet zijn ontitaan door dat waschgoed, dat bij de kachel stond te drongen in brand is geraakt. Ernstige val. Bij het thuis komen uit de school kwam de 6-jarige V. te Waalwijk te vallen. Hij kreeg een hersen schudding. Zijn toestand is ernstig, i Leidekker gedood. Donderdagmorgen is een 30-jarig persoon, die voor het verrichten van leidekkers-werkzaamheden in de dak goot liep van een perceel in de Vrolikstraat te Amsterdam, omlaag gestort en op straat terecht gekomen. Zwaar gewond werd de man per auto naar huis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Tegen een autobus doodgereden De 17jarige zoon van den slager J. O. te Fijnaart kwam per rij wiel van den Kwartierschendijk den hoek omgereden, toen juist daar een autobus van de fa. B uit Willemstad, van de tegenover- gestelde richting aankwam. In i volle vaart botste de wielrijder tegen de autobus op en kwam boven op de motorkap terecht, waar hij dood bleef liggen. Be halve aan zijn hand had de on gelukkige geen verwondingen of merkbare kneuzingen opgeloopen. Passagiersvervoer op de lyn Amsterdam-Data via. De K. L. M. heeft besloten om geleidelijk tot vervoer van reizi gers op de lijn Amsterdam Batavia over te gaan. De tot nu toe opgedane erva ringen hebben bewezen, da', deze lijn, dank zij de verbeteringen, welke in de organisatie op den grond zijn aangebracht, voldoende gerief biedt aan den reiziger. In de meeste plaatsen is be hoorlijk onderdak en goed voedsel te verkrijgen en het vliegen zelf, zelfs over deze uitgestrekte tra jecten, veroorzaakt geen bijzondere vermoeidheid. Bovendien biedt de reis per vliegtuig zoo buitengewoon veel belangwekkends, dat zij gerekend moet worden als een ervaring voor het geheele leven. Elk dagtraject brengt den reizi ger over nieuwe schilderachtige landschappen en in steden, welke hij met andere middelen van ver voer zelden of nooit zal bezoeken. Hij heeft daardoor gelegenheid in de tusschenliggende landen con necties aan te knoopen of te ver nieuwen. Daar zijn Athene, Cairo Gaza, in de woestijn, de vlucht over het Suezkanaal en over het Heilige Land met de vruchtbare vlakte van Judea. De steden Je ruzalem en Bethlehem, de berg Golgotha, de diepliggende Doode Zee, waarin do Jordaan uitmondt, het stadje Jericho en dan aan den rand waar de woestijn in berg land overgaat, Laban. Er is wel geen landschap dat zooveel herinneringen wakker roept en zooveel indrukken op wekt, als juist de vlucht over het oude Palestina. Dan zijn er Bagdad, de oase van dadelpalmen waaruit twee gouden koepels en moskeeëen en een zee van witte huizen opsche meren. Daar zijn de typi-ch kleine Perzische steden, dan geheel Britsch-Indië, Karachi met zijn vele karavanen, Jodhpur een der oudste Indische steden, zetel van den Maharadja, Allahabad, Cal cutta, Rangoon met zijn pagoden, ouder dan onze jaartelling, het hoogland van Birma, al deze ste den en de schilderachtige land schappen, de kusten met honder den groene eilanden, trekken aan den reiziger voorbij. De aankomst op de eindpunten van elk dagtraject is zoo gesteld, dat men nog voldoende tijd heeft om veel bezienswaardigheden te bezoeken. o— Voorloopig zal het aantal reizi gers, dat meegenomen kan wor den, slechts beperkt zijn. Wanneer echter dit najaar de groote vlieg tuigen in geregeld verkeerworden gebracht, zal het aantal reizigers per vliegtuig ook grooter kunnen zijn. Hevige sneeuwstormen in Z.O.-Frankryk. Sedert 24 uur woeden sneeuw stormen van buitengewone sterkte in eenige Zuid-Oostelijke provincies van Frankrijk en in het bijzonder in Savoye bij Chambëry, Annecy en Moutiers, waar groote schade werd aangericht. Honderden boomen werden ont worteld en een aantal gebouwen be schadigd. In de omgeving van Bonneval moest het verkeer geheel worden stopgezet. Óver groote afstanden zijn alle telegraafpalen omver geworpen. Sedert twee dagen kon geen goederentrein uit Saint Jean de Maurienne vertrekken. Een personentrein, die 's morgens om 10 uur uit Saint Jean de Maurienne vertrok naar Medone, had 19 uur noodig om zijn plaats van bestem ming te bereiken. Werkloosheid in Duitschland. Duitschland telt op 't oogenblik 900.000 werkloozen, aan wie door het rijk ondersteuningsgelden worden uitgekeerd. Naar globale berekening zal dit getal weldra gestegen zijn tot 1.2 milüoen. Wie geen werk heeft, behoeft zich maar op te geven, en hij krijgt per week 21 mark uitbetaald. Een epidemie, die blindheid veroorzaakt. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat in de Mexicaansche staten Oaxaca en Chiapas ongeveer twintigduizend personen zijn aangetast door Oncher Cercosis, een ziekte, die vermoede lijk afkomstig is uit Afrika en in zeer vele gevallen blindheid tenge volge heeft. Het departement voor openbare gezondheid heeft maatregelen getrof fen om de ziekte te bestrijden. Voor Gods troon. Mij troffen, en trókken, deze drie woordjes uiterst zinrijk gekozen als titel van een nieuw en aller aardigst boekje apart bewerkt voor gemeenschappelijk gebed, in de kerk, maar vooral in 't huisgezin Vader en moeder, broertjes en zusjes, gezamenlijk knielend „voor Gods troon"! Dat was, en blijft altijd voor mij u,at zal ik zeggen 'n heerlijk ideaal van Christelijk leven een visioen van geloof-hoop- en-liefde in dezen somberen tijd van Gods-vlucht en Gods-haat 'n ver vulling van de pauselijke wereld-in tentie derlaatstemaand Vernieuwing van 't gemeenschappelijk gebed in de Christelijke gezinnen Geheel de familie, „voor Gods troon"! En we zien onszelf, in de teerste herinnering onze jonge jaren, weer samen-knielen voor het versier de beeld van Christus-Koning of 't H. Hart, onder de oogen van Maria, in de mooie Mei- of Üctobermaand, in ernstig gebed van Advent of Vastentijd, of voor de zielen van 't vagevuu-. Aan dat heerlijk gebed, thuis samen geleerd en .samen beoefend, danken wij al den zegen en al 't geluk op onzen levensweg Waar is de man die in deze treurige rijden aan 't goede Roomsche volk, aan onze huisgezinnen en kinderen vooral, weer eens de kunst leert van samen-bidden, volgens Paulus' woord en wensch Al wat op dit gebied gedaan en ondernomen wordt, juichen wij van gacscher harte toe. En daarom namen we met innige voldoening kennis van het verdienstelijk boek, dat onder bo- venstaanden aantrekkelijken titel, aan ons volk, (de huisgezinnen vooraleen schat geeft van heer lijke gebeden en oefeningen, voor de verschillende tijden van het kerkelijk jaar. Al deze gebeden zijn (typografisch en rhytmisch) zoo bewerkt, dat ze beurtel ngs b.v. door vader of moeder, door een der oudere jongens of meisjes voorgebeden, en door alle anderen beantwoord kunnen worden... hetgeen toch niet belet, dat ze evengoed ook kunnen gebruikt worden voor persoonlijk gebed. Wij wenschen den schrijver (die reeds verschillende zeer waardeerende brieven van hooggeplaatste geeste lijken mocht ontvangen naar aanlei ding van deze uitgave), dat zijn boek „voor Gods troon" ingang moge vinden in talrijke scholen en instituten, doch voornamelijk in de roomsch-katholieke gezinnen; het is verkrijgbaar tegen den prijs van f 1.50 aan het missiehuis te Uden, B. J Frankryk e op *t g(Vö 5k Het isbe minister-sc socialistisdst< In Engfw regeering bei een cotnobe zoek vatt iaj loozenstem En in g«M En nui Frankrijk,; d de sociabn weldigen iki uitgeoefer'zii daar met dele gesteld i:j Zelfs 'se hoofdorgijet de vorig! schreef, t 1 belader ten koste fc Letterlkei „Op übi( IoozenveJg inderdaa<dri plichte 'fin De vrijwljer: 2) naüwelijk he in Nedirl— van Fraik i groot als te' Inderda; 1 laats(ai uiterst ra^£ voor zijnlki sociale «g militaire Ine daal na id

Peel en Maas | 1931 | | pagina 2