PUROL Lej Bij gevatte Koude Scherp in het hart. Neusverkoudheid. Overwerkte Zenuwen De Kippenhouderij op het platteland Marktberichten. Hst Nieuwe Kookboek tot 50.000; 31 van 50.00.1 tot 60.000; 33 van 60.001 tot 70.000; 35 van 70.001 tot 80.000 37 van 80.001 tot 100.000; 39 van 100.001 tot 200.000 en tenslotte 45 boven de 200.000. Wat de wethouders betreftin gemeente van 20.000 zielen en daar beneden zijn er twee, van 20.000 ot 100.000 naar goedvinden van den raad drie of vier; van meer dan 100.000 naar goedvinden van den raad vier, vijf of zes. Katocnfabriek te Helmond weer stopgezet. Andermaal is de fabriek der N.V. van Vlissingen en Co.'s Katoen- fabrieken te Helmond in verband met de kwestie van het water stop gezet. Fabrieksbrand te Venlo. Maandagavond brak brand uit in de fabrieksgebouwen der firma Net- tesheim te Venlo, waarin gevestigd zijn de kantoren en werkplaatsen der Venlosche speelgoederenfabriek. Het vuur, dat in den linkerboven bouw was begonnen, vond gretig voedsel in den grooten voorraad licht brandbare materialen. Spoedig was de brandweer ter plaatse en bestreed den vuurhaard met 5 stralen. Tegen 10 uur was de brand zoover beperkt, dat geen vrees voor uitbreiding meer bestond. Treinbotsing te Sittard. Op het emplacement van 't station Sittard heeft Maandagavond te 11 uur tengevolge van een verkeerden wisselstand een botsing plaats gehad tusschen een kolentrein en een goe derentrein. De bagagewagen van den goe derentrein werd totaal vernield. In deze wagen bevond zich de 43jarige hoofdgeleider Klaessens uit Venlo. Deze man is met ernstige kneu zingen in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. Van beidetreinen zijn nog enkele wagens omgeslagen en versplinterd. Schade is aanzienlijk. f 8oo in de bedstee. Tusschen het beddegoed van wij len den heer P. te Zwaagwesteinde is bij de verkooping vau den in boedel een pakje met f 800 aan backpapier gevonden. De moord te Lierop. Dinsdagmiddag werd voor de rechtbank te Roermond behandeld de zaak tegen den 28jarigen land bouwer M. Th., destijds woonacht ig te Lierop bij Helmond, thans te Neerbosch, wien ten laste was ge legd doodslag op zijn oom C. van der Heijden, in den morgen van 4 November van het vorige jaar met een schop gepleegd. Het O.M. vroeg vrijspraak voor verdachte in verband met het feit, dat hij gebrek aan bewijs aanwezig achtte. Uitspraak op 3 Febr. a.s. Maak geen kachel met petroleum aan. In haar woning aan de Koole mans Beijnenstraat te Nijmegen pro beerde mevr. S. Dinsdag de kachel met petroleum aan te maken. Haar kleeren vatten hierbij vlam, waarna zij brandend de straat opliep. Toen door voorbijgangers de brandende kleeren waren gedoofd, bleek mevr. S. zoodanige ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat zij naar het Canisius ziekenhuis moest worden overgebracht. Schip gezonken. Op de Maas te Cuyk is een zware rijnaak omgeslagen en ge zonken. De opvarenden wisten zich te redden. Lafhartige overval. Zaterdag hebben te Stadbroek- Sittard onverlaten een lafhartigen overval gepleegd. De ruim 80-jarige grijsaard J. Hamers die op weg naar huis was werd plotseling ter hoogte van de mijnwerkers-kolonie Stad broek door een tweetal kerels aan gevallen, die hem mishandelden, van zijn geld beroofden en hem vervol gens in een sloot, welke gedeeltelijk met water gevuld was, gooiden. De grijsaard heeft zich zelf met moeite weten te redden. Hij was geheel overstuur toen voorbijgangers hem vonden en naar zijn woning over brachten. De daders die onbekend zijn gebleven hebben een buit van ongeveer tien gulden gemaakt. Mond- en klauwzeerbestryding. De heer Weitkamp heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd, of hij bereid is, met het oog op het groote be smettingsgevaar. te bevorderen, dat bij het vervoer der melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, overal dezelfde voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Nu gelden daar voor, althans in het Oosten des lands, geen uniforme regelen. Cijfers uit het Spoorwegbedrijf. In „Spoor- en Tramwegen" geeft B. een aantal belangwekkende cijfers uit het bedrijf der Ned. Spoorwegen in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen, Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. omtrent sommige dingen, waarbij men feitelijk nooit stilstaat en die men zich daarom absoluut niet kan voorstellen. Zoo werden in 1929, door de Nederlandsche Spoorwegen vervoerd 84 millioen reizigers of 10 maal de bevolking van Nederland. Het aantal afgelegde treinkilometers bedroeg meer dan 100.000 per dag. Stel dat elke trein gemiddeld 100 K.M. aflegt dan liepen er per dag 1000 treinen of 356.000 treinen, waarmede reizigers vervoerd werden in het geheele jaar. Dus 365.000 treinen met 84 millioen reizigers. Als we nu nog weten, dat ervan dit aantal 6 (zegge zes) door den spoorwegdienst een ongeval over kwam, dan kunnen we nagaan hoe veel of liever hoe weinig dit in procenten uitgedrukt is van het aantal reizigers dat in 't geheel vervoerd werd. Deze sprekende cijfers doen ons eerst recht beseffen in hoe groote mate de veiligheid van de reizigers der Ned. Spoorwegen verzekerd is. De kans om de 100.000 op een twintigje te trekken uit de loterij wat intusschen ook vrij aangenamer is is dus 33 maal grooter dan die om een ongeval te krijgen in een van - de treinen der Nederl. Spoorwegen. Nog een paar interessante cijfers: Op 1 Jan. 1930 waren bij de Ned. Spoorwegen in gebruik 1328 loco motieven (die van de Tramwegen niet meegerekend)3397 rijtuigen en 33.622 goederenwagens. Om eenig denkbeeld te krijgen van een dergelijk groot aantal spoorweg voertuigen kan dienen dat zij achter elkaar gezet, ongeveer een afstand zouden beslaan van Groningen naar Maastricht. Dat de locomotief heel wat ver slinden valt af te leiden uit het cijfer 7 millioen gulden, dat in 1929 voor brandstof werd uitgegeven. Het aantal plaatsbewijzen, dat in 1929 werd uitgegeven, wordt voor gesteld door het respectabele cijfer van 58.400.000. Alleen aan het Cen traal Station te Amsterdam werden daarvan verkocht 5 millioen stuks. Het reusachtige en zoo nuttige bedrijf derNed. Spoorwegen verschaft aan ongeveer 40.000 menschen brood. De uitgaven ten behoeve van het personeel bedroegen over 1929 96 millioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat voor een bedrijf als dit een geweldig bedrijfs kapitaal noodig is in dit verband zij medegedeeld dat het totaal bedrag der leeningen op 1 Januari 1930 bedroeg het respectabele sommetje van 377.516.000 gld. Steun voor landarbeiders. De heer Weitkamp heeft eenige vragen gericht tot den minister van Waterstaat, waarin hij dezen erop wijst, dat tal van landarbeiders, die langs den weg der landarbeiderswet in bezit kwamen van een boerderijtje, door de ongunstige tijdsomstandig heden in groote financieele moeilijk heden verkeeren. Hij vraagt nu, of de minister bereid is te bevorderen, mede met het oog op den sterk verlaagden rentevoet, dat de rente en de annuïteiten voor hen bij wijze van crisismaatregel aanmerkelijk worden verlaagd. Noodweer boven Tubbergen. Vrijdag en Zaterdag is het te Tubbergen noodweer geweest, Van den steiger der Ned. Herv. Kerk in de kom der gemeente werden ver schillende balken naar beneden ge slingerd. Op verschillende plaatsen werd 't dak van de kerk en consistorie kamer vernield. Van honderdén huizen werden ontelbare dakpannen afgerukt. Een kippenhok in de buurt schap werd geheel opgenomen en eenige honderden meters verder neergekwakt. De electrische bedrij ven in de vele buurtschappen werden zonder stroom gezet en de netten hier en daar ernstig beschadigd. Boomen werden ontworteld. De hagelsteenen waren zoo groot als een duivenei. Vrouw spoorloos verdwenen. Te Uitdam (gem. Broek in Water land) is Zaterdagavond om half zes de 33-jarige vrouw van denvisscher G. S. uit haar woning naar een boerderij gegaan om melk te halen. Zij is daar echter niet geweest en is sedert spoorloos verdwenen. Ver moedelijk is haar een ongeluk over komen. De mogelijkheid bestaat, dat zij door een stormvlaag van den dijk in de Zuiderzee is gewaaid. Dyk van de Donge doorgebroken. In den dijk langs de Donge te Raamsdonk is Zaterdagavond een groot gat geslagen, waardoor in korten tijd de Zuidpolder onder water liep en een zestigtal huizen werd geisoleerd. Daar een en ander betrekkelijk onverwacht pléats vond, ontstond er onder de bevolking nogal eenige consternatie. In het dorp overstroomden ook verschillende straten en werd de omgeving der R. K. kerk onder water gezet, zoodat men Zondagsmorgens de H. H. Diensten daar niet kon bijwonen. Een schip, dat de Donge afvoer, werd door de krachtige zuiging naar het gat in den dijk getrokken en bleef daar vastzitten. De werkzaam heden om het gat te dichten worden hierdoor zeer bemoeilijkt. Een brutale roover. Te Spaubeek (Limb.) heeft Zondag morgen een brutale roover zijn slag geslagen, meldt het „Hbld." Terwijl de andere familieleden naar de kerk waren, was een meisje alleen op de boerderij achtergebleven. Zij was bezig met het melken der koeien, toen zij eensklaps den hond hoorde blaffen. Zij ging naar binnen om te zien wat er te doen was en zag toen een vreemden man, die haar onder bedreiging met den dood om geld vroeg. Zij wees den man naar de brandkast, waaruit hij een kistje haalde met f 260. Met dezen buit ging de indringer aan den haal. Tot dusver werd nog geen spoor van hem gevonden. Doodeljjke val. Maandagmiddag was de schilder R. H. uit LItrecht op den Zijlweg te Haarlem op het dak van een der hooge perceelen bezig een ruit in te zetten. Hij verloor daarbij zijn even wicht en viel met het hoofd naar beneden op het dak van een bijge bouwtje. Toegeschoten personen konden slechts den dood constateeren. Voor en uit de Zakenwereld. Waarheid is de vaste grond, leugens drijfzand. Wijs mij den leider en ik zal zijn menschen kennen. Wijs mij de men schen en ik zal hun leider kennen. Een koppig man heeft geen meeningen, de meeningen hebben hem. Werk acht uur nauwgezet en maak U geen zorgen en mettertijd zult ge misschien patroon worden, twaalf uur werken en alle zorgen hebben. Amerika's voorspoed onder Hoover is tot dusverre minstens gelijk aan dien onder Coolidge. Gemakkelijk werk komt tot hen, die moeilijk werk goed hebben ge daan en gemakkelijk verdient geld is uitgestelde betaling aan hem, die eerst moest zwoegen voor zijn geld. Hoe meer we ons in de politiek verdiepen, hoe meer attractief zaken en zakenmenschen worden. Systeem en orde. Een oude winkelier die in een van onze groote steden al jaren lang een vrij drukke zaak dreef, ging failliet. Een van zijn crediteuren, die den winkelier kende, als een betrouw baar en solied man en die maarniet kon begrijpen, hoe de zaken zoo geloopen waren, ging zijn debiteur opzoeken, zoowel om zijn deelneming te betuigen als om polshoogte te nemen. Hij vond den gefailleerde druk aan het cijferen en merkte, dat deze even verbaasd was over het gebeurde als ieder buitenstaander. „Ik snap er niets van", sprak de winkelier. „Mijn zaak marcheerde toch goed. Maar ik heb misschien te veel geld onder de menschen laten staan." „U hebt een flinken voorraad hier", merkte de bezoeker op, „Ja. dat gaat wel." „Wanneer hebt gij Uw laatsten inventaris gemaakt „Een inventaris U bedoelt, wan neer ik mijn voorraad heb opge maakt „Ja zeker". „En er een lijst van gemaakt En alles opgeruimd en mijn pui laten schilderen en zoo verder." „Juist." „Daar ben ik nooit aan toe ge komen. Vijftien jaar geleden wilde ik het doen, maar toen kwam er juist familiebezoek en toen is het weer uitgesteld. Ik kan toch maar niet begrijpen, waarvan ik nu failliet ben". Systematisch inventariseeren, nauw keurig boekhouden en een jaarlijk- sche balans zijn een levenskwestie voor iedere zaak, groot of klein. Wie niet altijd kan zien, hoe hij er voor staat, kan nergens lang stand houden. En dezelfde orde, systeem en voorzorg, welke het grootsteed- sche warenhuis kenmerken, moeten ook in den dorpswinkel heerschen. Menigeen vraagt zich af, waarom hij toch niet slaagt, terwijl zijn lessenaar het antwoord op die vraag haast uitschreeuwt. De rommelige lessenaar kenmerkt den rommeligen mensch. Wees ordelijk in uw zaken. Sommige zakenlieden zetten den eenen dag hun geheele personeel op stelten om iets op een bepaalde wijze gedaan te krijgen en den volgenden dag breken ze alles weer af, niet omdat ze 's nachts tot een ander inzicht kwamen, maar omdat ze aan gebrek aan orde en systeem een belangrijke factor vergaten, die thans allen verrichten arbeid nutteloos blijkt te maken. Geen zaak kan op het toeval blijven leven. Starzinnigheid. Het is een groot ongeluk een star- zinnig mensch te zijn. Als iemand zich ziek gevoelt is er steeds hoop, dat hij 's morgens weer beter zal zijn; als hij arm is, bestaat er steeds kans, dat de fortuin heden aan zijn deur zal kloppen als hij eenzaam, blijft steeds de mogelijkheid bestaan, dat liefde, toevend, zijn venster binnen- gluurt; voelt hij smart, dan klimt hem steeds de weergalm van een vriendelijke voetstap in het oor. Doch als hij starzinnig is, heeft hij op deze aarde geen enkele kans op geluk. Hieraan denk ik, wanneer ik in mijn landelijke eenzaamheid, boer Martens zie voorbij rijden, op zijn ouden havenloozen, wrakken en ratelenden bolderwagen. Geen voor bijganger leunt op zijn hek, tot een buurpraatje, geen vreemdeling klopt aan zijn vervelooze deur. Het is een zonderlinge trek in ons leven, dat opgewektheid wel kan worden uit gesloten, doch dat zij geen buiten sluiting verdraagt. Opgewektheid laat zich licht bin nenlokken, overal waar er maar een engen toegang is, doch zij kan niet gekerkerd worden binnen de enge muren van een starren geest. Zij houdt van vrijheid, van den breeden weg. het gastvrije gebaar. Wanneer gij Uw schatten van liefde en geluk achter ijzeren gren dels verbergt, ontsnappen zij U toch. Wilt gij liefde en geluk behouden, wees er dan gul mee. Terleden heden toekomst. Waardoor komt het, dat de onder wijzer op school ons nooit eenig belang heeft kunnen inboezemen voor het vak geschiedenis, en dat menschen als Willem van Loon dat wel doen Antwoord Omdat de eerste alleen een rijtje feiten en feitjes liet in stampen. ironisch jaartallen genaamd, en dat de ander ons geschiedenis bij brengt als dat gene wat er gebeurd is met menschen, menschen van vleesch en bloed, net zooals wij. M.a.w. het verleden is voor ons gaan leven. Dat heeft nu zijn goede maar ook zijn slechte zijden. Want het verkeerde is, dat we de menschen van vroeger te veel als onzegelijken beschouwen en de verschillen uit het oog verliezen, en het goede ligt hierin, dat we door een beter begrip van het verleden, ook het heden beter leeren waardeeren, gegroeid als het is uit het verleden. Het heden is het product van de som, die het verleden heet. Maar dan zal ook de toekomst een product zijn van zijn verleden, dus van het heden. Dat werpt weer een ander licht op het heden, en het maakt het tot een zeer precair iets. Want, wie het goed begrijpt, ziet in, dat dan het heden wel eens een beetje ontzien mag worden niet alleen, maar zelfs moet worden op gevoerd tot die mate van volmaakt heid, die we zelf wenschen te zien in de toekomst. Meestal vergeten de idealisten dit, en ze meenen door hef heden af te breken een nieuwe toe komst te kunnen scheppen. Toch is dat fout, en ligt er meer waarheid in het aloude spreekwoord: „In het verleden ligt het heden, ;n het nu wat worden zal." Tot de groep van ziekten, waarbij herstel bijna uitgesloten is en de dieren na een langzaam wegkwijnen aan den dood moeten worden prijs gegeven, behoort wel in de eerste plaats het runderlijden, dat met den naam van „Scherp in het hart" wordt aangeduid. Het is dus geenszins in het belang van het bedrijf, dat dieren met een dergelijk lijden behept,' nog langer dan noodzakelijk is, worden aange houden. Toch houdt men deze koeien gewoonlijk te lang aan. En wel in de eerste plaats, omdat het lijden bijna steeds met een lichte afwijking in den gezondheidstoestand aanvangt, zoo licht zelfs, dat men nog niet geneigd is een deskundige te hulp te roepen en meent, dat het euvel nog wel op eigen krachten nog wel zal herstellen. In de tweede plaats is het verloop dusdanig dat, wanneer er verergering in den ziektetoestand zichtbaar wordt er reeds groote ziekelijke verande ringen in de organen hebben plaats gegrepen, zoodat alreeds daarmede het dier vrijwel waardeloos is ge worden. Het is vooral de tweede afdeeling der rundermaag, welke soms de vreemdsoortigste voorwerpen bevat. Een nader onderzoek van de maaginhoud doet ons soms vinden naalden, spijkers, sleutels e.d. Hiervan zijn de eerst genoemde het meest ongewenscht, doch scherpe voor werpen behoeven nog geen verkeerde afwijkingen in den gezondheids toestand van het dier te veroorzaken. De toestand is natuurlijk niet zonder gevaar, indien men bedenkt dat de maagfunctie aan het ver- teeringsproces ten grondslag ligt en deze functie houdt in, beweging van den maagwand, kneding van den inhoud. Hoe gemakkelijk kan dus het vreemde voorwerp in den maag wand doordringen, dezen doorboren, ja, zoodoende geheel buiten de maag komen te liggen, in het de maag omringende weefsel. De maag is het vreemde voorwerp dan dus reeds kwijt en men kan zich voorstellen, dat er een lichte korte beterschap is ingetreden bij het dier, dat zeker afwijkingen in den gezondheids toestand zal hebben vertoond, in aansluiting met de perforatie van den maagwand afwijkingen zooals b.v. een dag niet eten, niet herkauwen, uit de melk zijn, enz. enz. Het scherpe voorwerp in de het omringende maagweefsel is echter veel verontrustender dan het scherpe voorwerp in de maag. Men mag aannemen, dat het voorwerp op zijn weg tal van bacteriën heeft meege nomen van uit de maag. Deze bac teriën vinden daar een pracht ont- wikkelplaats, met andere woorden, wij krijgen daar een heftige ontsteking. Nu kan in hoogst gunstige uit zondering bij sommige gevallen het voorwerp uitzweren, zooals men dat noemt. Het geraakt dan op gelukkige wijze door de lichaamswand en de huid heen buiten het lichaam en het dier herstelt zich weer, na bij wijze den dood ontsnapt. Doch in de meeste gevallen krijgen we een echte Doe in en om den neus wat Purol. Dit geeft verzachting en verlichting. In Doozen 30-60-90 ct. en Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ontstekingshaard in de hartstreek. Eerst door het middenrif heen, dan in de omgeving van het hart. Het dier is dan reeds zwaar ziek. De uitwendige verschijnselen zijn dan in de eerste plaats digestitie verschijn selen, zooals geen eetlust, constipatie. Het dier verraadt pijn door regel matig kreunen. Verder ziet men stoornissen in het algemeen zoo als sufheid, traagheid, stijve gang. Van een normale hartwerking is dan natuurlijk geen sprake meer. Men krijgt stuwingen van het bloed en zwellingen voornamelijk aan hals en borst. De pols is zwak of anders niet te voelen. Dikwijls ook gaat het dier hoesten, indien ook de lon gen in het ziekte-proces worden betrokken. Practisch gesproken is genezing uitgesloten. In de Ameri- kaansche literatuur vindt men het operatief ingrijpen bij dergelijke ziektegevallen nog wel vermeld, doch de uitkomst lijkt ons zeer riskant. Het eenige, wat de veehouder in dezen van practisch nut kan zijn is een vroegtijdige en juiste diagnose, zoodat opruimen van het dier*reeds in de eerste stadium zijn beslag kan hebben kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog door |OS. BOSHOUWERS te LENT Grit of gemalen scholpen. Doelmatige huisvesting, zorgvul dige verpleging, oordeelkundige voe ding, het zijn allemaal zaken van groote beteekenis. Jammer wordt in het algemeen te weinig gedacht aan*de vertering van het voer. Goede vertering is alleen mogelijk, als het hoen zijn voedsel behoorlijk kan fijnmalen. De maal- steentjes draagt het dier in zijn spiermaag, waar het voer, vooral het korrelvoer, tusschen die steentjes wordt fijngemalen. Kippen, die op een grintachtig terrein loopen, die zullen dan wel genoeg maalsteentjes kunnen vinden. Maar toch niet, als ze vastgehou den moeten worden. En bij vele kïppenhouders, die in dit opzicht niet zoo gunstig wonen, moeten het heele jaar door zulke steentjes ver strekt worden. Men kan dat doen in den vorm van grit of gemalen zeeschelpen. Het grit doet een dubbelen dienst, wat van de s! eentjes die buiten ge vonden worden, niet gezegd kan worden. Ten eerste dient het grit voor de vermaling van het voer. Ten tweede lost de koolzure kalk uit het grit langzaam op in'* de verteringssappen en wordt straks afgezet in de eier schaal, waarvan de koolzure kalk het voornaamste bestanddeel is. Grit bevordert dus de vertering en het geeft eieren met sterkere schaalhet voorkomt mede het leg gen van windeieren. Als men de advertentie-rubrieken der pluimveebladen naleest, ziet men daarin diverse prijsnoteeringen van grit. Ze loopen buitengewoon uit mekaar. Men moet daarom een beetje verstand van deze zaken hebben, om te kunnen beoordeelen, welke men het best nemen kan. Zoogenaamde Cardium-grit en Oesterschelpen zijn het duurst. Maar laat ik er dadelijk bij vertellen, dat ze ook het meeste waard zijn. Onder vele aanbiedingen grit bevinden zich een massa waardelooze bestanddeelen, waarvoor men per saldo toch ook de vracht moet betalen. Bij oestergrit zitten ze niet, en bij Cardiumgrit zijn ze er tusschen uit gehaald. Want Cardiumgrit is in zoet water gewasscfyen en daarna gedroogd. Men kan daarom gerust zeggen, dat van oestergroet weinig en van Cardiumgrit niets waardeloos is. Met de beste kwaliteit grit komt men per saldo het voordeeligst uit. Dak vochtig. VRAAG Ik heb opmijn'kippen- een dak van eterniet, en het ligt erg vlak. Heel dikwijls hangen er zelfs druppels aan, en nu zegt men mij dat het komt omdat het te plat ligt, ik heb in het begin goed eieren ge raapt, maar nu al vele weken heel weinig, ook is de grond niet droog en ik heb er al 3 keer meer turf- strooisel in gedaan. Zou het aan het dak liggen Ais ik nu eens een dak van stroo er over heen legde Gaarne vernam ik hierop antwoord in Peel en Maas. P. te V. ANTWOORDVoor eterniet- platen op een kippenhok ben ik nooit hard geweest. Hier en daar trof ik zulke daken aan, maar bijna overal klaagden ze over den leg. De warme lucht der kippen, vooral wanneer er TOOM EIGENAAR KI. 1Witte Leghorn 1 H. A. Bremer 2 P. G. Methorst 3 f. A. Gaaimans 4 G. C. Warnaer 5 A. Korff 6 W, J. Driessens 7 A. v. Veen 8 J. J. den Hollander 9 Boerderij Harscamp 10 J. v. d. Berg 11 M. J. I- Koning 12 L. J. Groencwege 13 A. Jonker 14 J. F. Stienstra 15 J. Schierbeek 16 O. Feigl 17 H. A. v. Beunlngen 18 T. P. v. d. Berg 19 K. F. Scharwachter 20 Wassenaar en de Vries 21 M. Grlellnk 22 M. J. Rottier 23 Mevr. ter Veer KI. II. Rhode Island Ke 8 M. J. Rottier 9 M. v. d. Velden 10 L. Groenewege 11 W. de Jong 12 J. J. den Hollander 13 Wassenaar >en de Vries KL III. Barnevelders 1 H. A. Bremer 2 G, P. v. d. Berg 3 P. G. Methorst 4 A. v. Zijtveld 5 J. J. den Hollander 6 K. F Scharwachter 7 G. L. Warnaer wat veel in zitten, en men kan niet flink ventileeren, die zet zich als vocht tegen de eternietplaten af en als 't erg wordt, krijgt men druppels. Als 't gaat vriezen soms nog het meest. Wanneer het dak vochtig is, wordt ook de lucht onder het dak vochtig en daardoor op zijn beurt ook weer het turfstrooisel, dat over den bodem gebracht wordt. Nu kan het toch wel gebeuren, dat het turfstrooisel nat wordt, want vele hokbodems zijn te laag en als we dan aanhoudend nat weer hebben, zooals dezen winter, dan trekt het grondwater in het hok op. En als dat het doet. helpt het allemaal geen zier, wat men er aan doet. Een strooien dak? Maar* als het zoo vlak ligt, zal het gauw rotten, want dan zakt het regenwater er in, omdat het niet over de helling gauw genoeg kan wegloopen. Het zou dus een mestboel worden. De beste daken zijn die van riet. en daar sluitpannen over. Dat is ook het advies van „Horst", waarasn men zich maar moest houdeD. Bij een dak met pannen moet het dak flink oploopen, nl. 30 c.M. per Meter. Deze regenachtige winter met z'n vele kwelwater heeft de menschen, die nieuwe hokken willen bouwen, heel wat geleerd. Jammer, dat zoo iets altijd met schade gepaard moet gaan. Waren de adviezen van den heer Janssen uit Horst in dezen beter opgevolgd, dan zoudea er vooral dezen winter veel meer eieren geraapt zijn. Mooie winterleg. Het legrapport over de maand December j.l. betreffende den offi- cieelen Legwedstrijd vermeldt de legcijfers van de 37 toornen hoenders, die daaraan deelnemen, en daaronder legde de toom van den heer W. J. Driessens, hoofd der school te Heide-Venray, niet alleen de meeste eieren tot Nieuwjaar, maar ook het hoogste totaalgewicht, n.l. 650 stuks (of gemiddeld 65), wegende in totaal 32170 gram. Deze cijfers loopen over 3 maanden (i. c. 92 dagen.) De beste hen van den heer Driessens legde in deze 92 dagen 89 eieren, ook het meest van de 370 ingezon den dieren De heer Driessens staat alzoo in alles nr. 1, nl. in totaalproductie over de 3 maanden, in totaal gewicht en de hoogste leg van een dier. Het molentje op de Heide draait dus buitengewoon 1 Wij feliciteeren onzen collega met zijn schitterende praestatie VENLO. Op de Coöp. Velling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1420.000 eieren. Groote eieren van f 6.20 tot f 7.40 Kleine eieren van f 5.40 tot f 6.— Eendeneieren van f 6.20 tot f 6.30 Ganseieren van f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wa* de aan voer 3.950.000 eieren. Groote eieren van f 6.10 tot f 7.2 Kleine eieren van f 5.40 tot f 6— Eendeneieren van d f 2.25 onmisbaar in elk gezin. Ftrma van den Munckhof Groote straat 28 VENRAY

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6