PUEOL bij Ruwe Handen. Doos 30 ct. Ziek De Kippenhouderij op het platteland Pluimveeteelt. Qemengde Berichten dat eeoigen aan 't dringen, om het woord vechten niet te gebruiken, waren om nog een laatste plaatsje te veroveren. Toen ze echter het gezicht van den Padre zagen, dat natuurlijk heel kwaad keek, kalmeerde het rumoer. Een Hollander of Limburger kan zich onmogelijk een goed idéé vor men van zoo'n binnenlandsche Braziliaansche kerk, wanneer hij stampvol is met menschenen kaarsen! Heel het altaar zwom reeds in een :ee van licht, kaarsen van onderen ot boven niet alleen op de kande- arcn, maar overal in alle mogelijke toeken en gaten, randen, uitsteeksels, le heele kerk door hadden de doch- ers van mijn kostbaas de kaarsen 'P de welbekende wijze neer geplakt, Het noodzakelijk en noodlottig gevolg van deze kaarsenplakkerij is natuurlijk, dat het afdruipend kaars vet zoo maar naar beneden valt en dikwijls op hoofden van menschen n kinderen terecht komt. Maar je moet er wat voor over hebben, denken zeze krabben het maar weer af en een of andere ondeugende jongen maakt er soms wel eens een balletje van en een mikpunt in een of ander jongenshoofd is al gauw gevonden. Zulke kwajongens-streken hooren echter niet m een kerk thuis •n daarom wordt zoo'n jongen nmiddellijk de kerk uitgezet als hij .snapt wordt. Over het algemeen gaat het, vooral iet Kerstnacht, de omstandigheden •j de hariDgtonnerige opgepaktheid geloovigen in aanmerking ge- omen, tamelijk eerbiedig toe. Stoelen en banken zijn er er niet, de heele avond op je beenen staan is ook geen lolletje, dus zit er niets -.nders op dan op de grond te gaan teen. De mannen, die wat later .omen, blijven gewoonlijk achter in taan, maar de vrouwen gaan er illemaal bij zitten sommigen op hun urken, andere met hun rokken en enen wijd uit, weer anderen met ...uderen op hun schoot, vele bren- en zelfs hun zuigelingen mee, omdat -e die toch niet alleen thuis kunnen laten en van tijd tot tijd zijn ze zelfs edwongen hun de noodige moeder- ïelk te geven, want anders gaan ze <aar blèrren en dat is ook niet a les... Heel die goe gemeente zit zoo op, ioor en tegen mekaar, dat er geen >peld meer tusschen kan denkt U it zich dan verder nog eens in, dat al die gezichten varieëeren van blank cot pik-zwarten, dan nog de meest verschillende bontheid van kleuren in kleederdracht, blousen. rokken, kousen enz., rood, blauw, paars, groen, geel, alles door elkaar heel dit tooneel zwemmend en badend in licht en... zweet Vergeet niet, üeve lezer, dat Kerstnacht ongeveer de heetste nacht van 't jaar is en langzamerhand hebt ge een klein idéé van zulk een stampvolle Kerst- kerk in de binnenlanden. Niemand zal er dan ook verwonderd over staan, dat de Padre, wanneer hij des nachts om twaalf uur zoo'n heet gebakerde, bezweete, door alle moge lijke luchten (behalve eau de cologne) bezwoelde, bezwangerde en bezwad derde kerk binnentreedt, al zijn krachten bij elkaar moet halen om op de been te blijven en het eerste oogenblik niet flauw te vallen. Om twaalf uur trad ik dan aan gekleed en wel om de H. Mis te lezen de kerk binnen, ik bleef op mijn beenen staan en viel gelukkig met flauw. Ze waren juist uit volle borst een kerstlied aan het uitschal- en, maar toen ik binnenkwam, hield plotseling alle gezang en alle rumoer op en het werd doodstil. In Brazilië zijn gezongen Hoogmissen, zoo als hizr, nog maar zeldzaam. De mannen kunnen over het algemeen niet zingen en voor de vrouwen is het veel te moeielijk zoo'n geleerde Hoogmis in van den thans veel uitgaanden en h imelijk in matrozenkroegen verkeerenden Henri Busum trokken. Het gelaat herinnerde hem aan iemand. Evenwel was hij in zijn veel bewogen leven met zooveel men schen van allerlei allooi en be roep in aanraking gekomen, dat het hem onmogelijk was uit te vinden, op wien die leeuwentem mer geleek. Daarbij kwam nog, dat het por* Lret der ooievaars-dresseerster hem eveneens bekend toescheen en hij zelfs ook den tijgerlemmer meende te kennen. Hij lachte zichzelf daarover uit. Alle menschen, die je ziet afgebeeld, komen je bekend voor, dacht hij. Je schijnt in Amster dam een volslagen gek te zijn worden. En van nu afkeek hij de portretten niet meer aan Daarentegen zocht hij ijverig -aar een voor zijn doeleinden geschikten scheepskapitein. Aan -.erloopen, aan den drank ver sianfde oude zeebonken, die voor zijn onderneming bruikbaar kon en wezen, was in Amsterdam .iCen gebrek. Maar Henri moest bij zijn pogingen bijzonder voor zichtig te werk gaan, een onhan dige greep kon alles bederven. II ij klopte dus zacht en behoed zaam nu hier en dan daar aan nar ging veel tijd mee heen, ndanks zijn brandend ongeduld iiiucht hij niets verhaasten. Onafgebroken loerde hij rond, lil ecus tegelijk geboren Al ware te studeeren. Vandaar dat in Brazilië in bijna alle kerken op Zon- en Feestdagen slechts Mis is met zang naar willekeur en Hoogmis alleen plaats heeft bij heele plechtige ge beurtenissen. Maar niet zelden gebeurt het ook, dat ze hier of daar een strijk-orkestje of fanfare opdiepen* die dikwijls niet altijd even stichte lijke stukjes strijken of blazen soms strijken en blazen ze daar in de binnenlanden daarenboven nog zoo valsch en afschuwelijk, dat ze al je godsvrucht naar de maan blazen. Maar gelukkig waren er die nacht geen strijkjes of blaasjes, maar alleen maar zangeressen. Het speet me wel een beetje, dat ze ophielden met zingen, toen ik binnen kwam, de eerste keer begreep ik niet waarom. Bij het Evangelie, bij het Offertorium nog steeds doodsche stilte... Maar daar hief ik bij de Consecratie de H. Hostie omhoog en toen klonk in eens een lied uit vijf, zes kelen Hodie nasceu heden is onze God en Heiland enz. waren het geen eerste klas ge schoolde stemmen, toch klonken ze zoo natuurlijk, zoo helder en met zulk een oprechte geestdrift kwam het er uit, dat ik werkelijk diep onder den indruk kwam en hun grooten eenvoud en diep geloof bewonderde. Later vielen alle menschen mee in, de mannen vormden de ondertoon en het scheen wel, dat de engelen hun die nacht een handje meehielpen, want niettegenstaande alle ongewoon heden raakte ik langzamerhand in een van mijn mooiste kerststemmin gen daar hoog boven op die berg keten, in dit dorpje, in die kerk gevuld met menschen en stemmen, die nog een weerklank hadden van de geheimzinnige geluiden der maag delijke wouden.... Toen de H. Mis was afgeloopen moest de Padre naar de Kerstkribbe gaan, het Kindje bewierooken, zege nen met wijwater en het toen ter vereering aanbieden aan het volk. Hij neemt het kindje uit de kribbe en bij wijze van relikwie-vereeren laat hij allen de voetjes kussen van het beeldje. Aangezien er, zooals gezegd, geen banken, stoelen of zoo iets in de kerk is, doet de missionaris dan maar het beste midden tusschen het volk te ga&n staan en iedereen komt naderbij, werkt zich zelf door de menigte heen en kust het beeldje of liever gezegd geven een of ander blijk van vereering. De een kust het, een ander knielt er voor, een derde duwt er even met zijn neus langs, moeders duwen hun kinderen en zuigelingen er tegen aan enz. enz., de missionaris moet vooral zijn best doen er heel ernstig bij te blijven kijken. Onder het vereeren door blijven ze het hoogste lied uitzingen de Kerkmeester staat natuurlijk weer met een.... centenbakje naast de Padre om de geloovigen gelegen heid te geven hun offertje te brengen. Hiermede zijn natuurlijk de voor naamste plechtigheden afgeloopen het volk blijft de heele nacht door kerstliederen zingen, de een komt de ander gaat, de meesten kampeeren buiten in de open lucht, in de stemmingsvolle nacht, maken een praatje enz. Als de Padre niet naar andere kapellen moet om de tweede en derde Mis te lezen, blijft hij daar, leest om zes uur de tweede en om tien uur de derde Mis, alles juist als bij de Nachtmis. Des namiddags zijn er meestal nog een tien, twintig doopjes, zeven, acht trouwlustige partijtjes; nieuwe trouwlustigen komen zich aangeven voor de volgenden keer, soms wordt de Padre nog eventjes een paar uur ver voor een zieke geroepen, des namiddags verder nog processie, preek, enz. enz. De volgende dag gaat de Padre weer met Piet naar huis op dezelfde manier als hij gekomen is, stapt ten slotte met een zucht van verlichting voor de pastorie af en zegt tegen Piet: „Dat hebben we al weer ge had." „Dat hebben we al weer gehad," :egt Piet en gaat heenB. B. EINDE. en van den morgen totden avond zwierf hij, onder alle mogelijke voorwendsels in de kwartieren der verschillende havens, werven en dokken, waar pretmakende scheepskapiteins zich plegen op te houden. Urenlang overlegde hij met zijn zuster, die sinds den aanvang der groote onderneming zeer ernstig was gestemdzij vermeed het, dikwijls dr. Rembold te ontmoe ten. Terwijl zij anders zoo graag bij hem was, deed zijn tegen woordigheid haar thans pijn, en trok zij zich derhalve zooveel mogelijk terug. Het was haar te moede, alsof zij schreien moest, als zij zijn kamer verliet of zijn tred in huis hoorde. Juffrouw Busum echterkon in werkelijkheid niet schreien. Sedert zij de kin derschoenen had uitgetrokken, had zij geen traan meer vergoten. Henri ontgingen die omstandig heid en somberheid van zijn zuster niethij was bezorgd voor haar gezondheid, want hij had haar medehulp en haar vrouwe lijke schranderheid zoozeer noodig. Wordt vervolgd. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Zitten veel op stok. VRAAG Ik heb in den zomer een 12tal jonge Witte Leghorn- hennen gekocht, die toen 4 maanden oud waren. De vorige eigenaar vertelde mij, dat ze half Maart al geboren waren en dat ze met Oc tober wel allemaal aan den leg zou den zijn en dan wel zouden blijven leggen. Wat is nu hiervan waar geweest Ik moet zeggen, dat het prachtige beesten waren. In Augustus raapte ik er reeds eieren van, in totaal 37 stuks, en in September waren ze, voor zoover ik kon na gaan allemaal aan den leg. Ik raapte in September 143 eieren, in October 198, in Nov. 164, in December 103 en nu nog 2 tot hoogstens 4 per dag. Ongeveer half December werd het veel minder en de meeste zijn half in de rui gevallen, enkele hebben zelf den heelen staart verloren. De kammen zijn erg klein geworden en wat mij het meest verwondert is, dat de meesten op den dag maar op stok blijven, net of ze er niet af durven komen. Toch zijn ze niet ziek, voor zoover ik kan beoordee- len, want als ik op den mestzolder wat hardvoer neerstrooi, dan vliegen ze er allemaal op af. In het begin verstonden ze mekaar heel goed, maar nu durven ze niet >n de ren te komen, en ook niet in het hok op den grond, als de haan en de leggende kippen binnen zijn. Ik heb al eens gekeken of ze ongedierte hebben, maar ik bespeur niets. Het hok wordt om den anderen dag door mijn tuinmansknecht schoon gemaakt en ze krijgen het voer van de firma... Ik heb u wat uitvoerig uiteenge zet, hoe de zaak er nu voor staat en weet zeker dat mijn knecht ze zoo goed behandeld heeft als maar behoeft. Kunt u mij misschien in Peel en Maas de oorzaak mede- deelen en tevens zeggen, wat we doen moeten Uit Venray. ANTWOORD Inderdaad een lange vraag, doch ik heb ze in haar geheel medegedeeld, omdat vele kip penhouders thans in hetzelfde geval verkeeren als U. U heeft zeker nog nooit jonge W. L. gehad, die zoo vroeg geboren waren Indien zulks wel het geval was geweest, zoudt u dezelfde onder vinding reeds vroeger hebben opge daan. Want de oorzaak moet gezocht worden in de vroege ge boorte. Uwe Leghorns waren te vroeg, om den heelen winter aan den leg te blijven. Dat moet de leverancier ook geweten hebben, als hij ook eerder zoo'n vroege kuikens van dit ras heeft gebroed, en zelf aangehouden. Zulk vroegbroed leghorns valt, in den ontijdigen rui. Men spreekt hier bij vaak van lichten halsrui; doch ik geef a de verzekering, dat het daarbij meestal niet blijft. Menige patiënte verliest een groot deel van haar veerenpak. En daardoor lijden de dieren soms erg, vooral bij zulk nat en winderig weer, gelijk we de laatste maanden bijna onafgebroken hebben. Nat weer is voor alle kippen slecht, maar vooral voor ruiende kippen. De kammen krimpen in, worden flets en kruipen meer overeind. En tot overmaat van ramp gaan nu de haan en de kippen, welke nog niet van den leg af zijn, de ruiende dieren plagen, pikken, vooral wanneer ze aan het voer komen. Geen wonder, dat ze zich zoeken te vrijwaren, door op de zitstokken te vliegen, waar ze buiten schot zijn. Het feit, dat ze op den mestzolder het daar uitgestrooide hardvoer gretig oppikken is voor mij het zekere be wijs, dat alles een gevolg is van den ontijdigen rui. Wanneer de dieren weer in con ditie beginnen te komen, zal de onderlinge verstandhouding van lieverlede ongemerkt beter worden. U geeft zeker het ochtendvoer droog U zou dan ook een ondiep bakje met ochtendvoer op den mestzolder kunnen zetten, benevens eene drink- gelegenheid. Dan zullen ze eerder in conditie komen, dan wanneer ze te weinig voedsel nemen. Is het de haan alleen, die ze na zit, en u hebt gelegenheid om hem tijdelijk af te zonderen, dan was dat te doen. Anders zie ik geen uitweg. Mijn raad is neem voortaan geen Leghorns meer, die zoo vroeg uit gebroed zijn. Het is li/t maand te vroeg geweest. Nu hebt u voor Nieuwjaar al aardig wat eieren geraapt, nl. 37 en 143 -en 198 en 16-1 en 103 645, of gemiddeld bijna 54. Maar dat is buitengewoon goed gegaan, maar nu de vervelende ruzie. Finantieel is het voor u geen strop geweest, dat u zulk vroegbroed hebt gekocht, want nu zijn de eiereD, door het zachte weer en den grooten aanvoer van eieren, betrekkelijk laag in prijs, maar ik begrijp volkomen, dat u de slechte onderlinge verstandhouding der dieren alles behalve aanstaat. Bij goed weer zet u de schuif van ^et hok maar open, dan gaan de dieren, die nog in conditie zijn, naar buiten en hebben de anderen intus- schen meer vrijheid om aan den droogvoederbak te komen. Van deze hennen kunt u, als dat de bedoeling was, in het voorjaar wel broedeieren nemen, want in dit opzicht hebben ze wel iets weg van overjarige dieren, ze zijn niet afge legd, omdat er 'n flinke rustperiode was voor den broedtijd. Goed succes en dank voor uwe begeleidende woorden. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzit tende Hoestin al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Dat de boer met het doelmatig kippenhouden een aardige bijver dienste kon hebben, hebben we in deze artikeltjes al meermalen betoogd. Het deed ons daarom genoegen dit nog weer eens bevestigd te zien door een paar serieuse proefnemers. In 1929 werd door drie landbouwers met steun van den Veenkolonialen boerenbond een kippenhok geplaatst, dat naar de eischen des tijds was ingericht. Ze deden dienst om de landbouwers te demonstreeren, dat de kippenhouderij rendabel kan zijn. We laten hier een kort verslag van de drie kippenhokken met hun levende have volgen. De heer Sj. Zuidhof te Stads kanaal plaatste een hok van 4x3 M. Daar er 4 kippen op 1 vier kante meter bodemcppervlakte ge rekend worden, biedt het hok plaats aan 48 kippen. De bouwkosten be droegen f 186.— of f 3.87 per dier. 3 Juli werden 47 achtweeksche hen nen gekocht (witte leghorns) en 2 hanen, die per stuk f 2.50 kostten. Een henkuiken hing zich op aan het gaas, terwijl verder geen sterfte voorkwam. Het eerste ei werd ge raapt op 28 Augustus en tegen dien tijd kostten de hennen aan aanschaf fing en voer f 3.25 per stuk. Tot 1 Oct. 1930 werden in het totaal 9936 eieren geraapt. Er werd in dien tijd gevoederd 488 Kg. standaard voer en 1297i/i Kg. ge mengd voeder. Dit is gemiddeld per dag en per dier 27 gr. ochtendvoer en 74 gr. graan. De groote uitloop, die de dieren hadden is ongetwijfeld van invloed geweest op het lage getal voor ochtend voer. De eieren brachten öp f 577.42. De totale uitgaven bedroegen vanaf de ontvangst der dieren tot 1 Oct. 1930 f273.74. Afschrijving op de dieren f 1.25 per stuk wordt f 62.50. Afschrijving op het hok a 10 pet. wordt f 18.60 totaal f 384.84. Winst f 222.58. Winst per kip f 4.54. De heer J. Hoving te Emmercom- pascuum plaatste een hok van 4.80 x 3.30, zoodat er 63 hoenders in konden worden geplaatst. De bouw kosten waren hier f 238. Op 25 Juli werden 50 witte leghorns hennen en 2 hanen gekocht, die te samen f 132.33 kostten. Een dier is ge durende den legtijd gestorven. Het eerste ei werd geraapt op 20 Sept. en toen kostten de dieren per stuk f 3.66. Tot 1 Oct. 1930 raapte men 9.287 eieren. Er werd gevoerd 700 K.g. cchtendvcer en 1.025 Kg. ge mengd graan. Fer dier en per dag 36.9 gr. ochtendvoer en 54 gr. graan. De eieren brachten op f 454.24. De totale uitgaven waren als bij de vorige kippenhouder berekend f 298.38, zoodat er een winst was van f 155.86. of plm. f3.— per kip. De heer F. Bakker te Borgercom- pascuum tenslotte bouwde een hok van 6x5 M.. waarin plaats was voor 120 hoenders. De bouwkosten bedroegen hier f 300.— Er werden 40 acht weeksche hennen gekocht en 60 zevenweeksche henneD. De eerste a f 2.25 en de andere a f 1.75. Op 16 Oct. werd het eerste ei geraapt. Op 1 Oct. bedroeg de waarde der hennen f 3. Er stierven 4 hennen en vanaf 30 Maart tot 22 uni werden 32 hennen verkocht. Tot 1 Oct. werden geraapt 16.269 eieren, die f 845.86 opbrachten. Er werd vervoederd van 1 Oct. '29 tot 1 Oct. '30, 1.134 Kg. och tendvoer en 1,916 Kg. gemengd graan. De uitgaven bedroegen f 586,78. De ontvangsten in totaal met de verkochte hennen f 887,31 zoodat er een winst was van f 300,53 Dit is per kip pl.m. 3 gulden. We laten deze cijfers maar voor zichzelf spreken en voegen er dus verder maar niets aan toe. Alleen kunnen we nog opmerken, dat de ontvangsten natuurlijk zeer beinvloed worden door de prijzen der eieren en de voederkosten, ter wijl we mogen aannemen, dat ieder, die met ikippenhouden begint goed materiaal aanschaft. Industrie in Limburg. Door de Provinciale Staten van Limburg werd in de Dinsdag ge houden vergadering besloten tot stichting van een Instituut tot be hartiging van de Industrieele belan gen van de provincie Limburg, door het onderzoeken in technologischen en economischen zin van de moge lijkheid van vestiging van industrieën in de provincie Limburg. Voorts werd door Staten van Limburg een subsidie van maximaal f 20.000 toegekend voor de restau ratie van het monumentale kasteel te Hoensbroek. Stichting van boerderijen op woesten grond. Ten behoeve van de stichting van boerderijen op woesten grond is nog een voorschot verleend aan de gemeente Budel. van f 6500, van f 1750 aan de gemeente Beugen, van f 3250 aan de gemeente Ruurlo, zoodat in 1930 in 't geheel f 95.700 werd bestemd voor de stichting van boerderijen op woesten grond. In de Maas gevallen. Te Maastricht is Maandagmiddag bij de werkzaamheden voor de nieuwe Maasbrug de arbeider J. v. d. Geer uit Rotterdam van een heimachine in de Maas gevallen. Spoedig werd de drenkeling opgehaald. Het toe passen van kunstmatige ademhaling mocht echter niet baten. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Meisje gegrepen en gedood. Zaterdagavond is de 21-jarige A. G.,de eenige dochter van een weduwe te Malden, toen zij daar uit de tram stapte, gegrepen door een auto, be stuurd door den heer D. uit Nij megen, die met groote vaart langs de stilstaande tram reed. Het meisje werd tegen een boom gesmakt. Het hoofd werd als gespleten en een arm van het lichaam gerukt. Zij was op slag dood. De .automobilist, die doorreed, werd halverwege Mook door de politie aangehouden, wijl hij metéén licht reed. De andere lantaarn bleek (tengevolge van de botsing) totaal vernield te zijn. D. reed met de politie terug naar de plaats van het ongeval en verklaarde door den stoom van de locomotief en den mist mis leid te zijn. Het eerste slachtoffer van het ys. Zaterdagmiddag waren eenige schooljongens te Spijk bij Lobith zich aan het vermaken op het ijs op een uitgegraven stuk land. Plotseling verdween het zoontje van den steen fabrieksarbeider T. van Silfhout, in de diepte. Voordat voldoende hulp aanwezig was, is hij verdronken. Getracht is nog door den inmid dels ontboden gemeentegeneesheer door middel van zuurstof-apparaat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De jongen zou Zondag tien jaar zijn geworden. Lou de Visser zou spreken. Maar... durfde niet. Communistische arbeiders hadden een biljet verspreid, inhoudende de mededeeling, dat de heer L. de Vis ser Zondag te Heerlen zou spreken voor en over de mijnwerkers. Tegen het aangekondigde uur waren daar vrij wat menschen op de been, echter niet het slag, dat de spreker blijk baar wenschte; de politie in burger, leden der burgerwacht, nieuwsgieri gen. Toen de heer De Visser met eenige geestverwanten op de Markt kwam, achtte hij de omstandigheden waarschijnlijk niet geschikt om het woord te voeren, althans hij is aan stonds weer teruggegaan naar het station, waar hij in de wachtkamer vertoefd heeft tot weer een trein vertrok. Ongeveer tien jaar geleden heeft de heer De Visser te Heerlen een spreekbeurt vervuld, bij welke ge legenheid hij leelijke klappen heeft opgeloopen. Iu een hek gevallen. De metselaar B. N. viel Dinsdag morgen van het dak van een perceel nabij de Veemarkt te Groningen. De man kwam terecht in een puntig hek en was op slag dood. Steiger gebroken. Te Echt brak Maandagmiddag een steiger van een in aanbouw zijnde dakpannenfabriek. Vier arbeiders, die erop werkten, stortten van een acht meter hoogte naar beneden, drie hunner werden zwaar en een licht gewond. De slachtoffers werden, nadat op het terrein van het ongeluk de eerste geneeskundige hulp was verleend, per auto huiswaarts vervoerd. Zij zijn respectievelijk afkomstig uit Maeseyck, Stevensweert, St. Odilienberg en Echt. Door een stier op de horens genomen. De landbouwer J. B. te Roggel werd Maandag aangevallen door een losgekomen stier, die hem op zijn horens nam en eenige meters in de hoogte slingerde, zoodat hij terecht kwam op het dak van den stal. Toen B. van het dak afviel en de woedende stier hem weer wilde aanvallen, werd het beest dx>rB.'s maf Een beslagen tong is bewijs van slechte spijsvertering en ver stopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen als laxans uitstekend. 0.65 ptr flacon. HLLEN broer vastgegrepen en naar den stal gedreven. Teneinde meer ongelukken te voorkomen, werd de stier afge maakt. B. kwam er met eenige schram men aan handen en beenen af. Doodelyk ongeluk. Maandag is een der werklieden aan de werken der nieuwe Maas brug te Maastricht verongelukt. Het was de 30jarige J. v.d. Geer uit Rotterdam, werkzaam bij een der heiblokken, die per ongeluk over een staaldraad van een der zijponten struikelde en toen plotse ling in het water. De man schijnt niet te hebben kunnen zwemmen, want hij ver dween spoedig in de diepte. Uit de volkstelling. Een boer'je was vastgeloopen in het vragen-labyrinth van de volks- tellingskaarten en zocht voorlichting bij een beter bestudeerd man. Eekele vragen had hij al reeds ingevuld „Gehuwd?" ja. „Geslacht?" een varkentje. Een ander boertje had bij de vraag Geslacht?" ingevuld „verleden jaar wel, dit jaar niet." Inwerkingtreding van de Winkelsluitingswet. De hoofdbesturen van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en van de Ned. Ver. van Chr, Kantoor- en Handels bedienden, richtten tot den Minis ter van Arbeid, H. en N. een schrijven, waarin wordt verzocht een datum vast te stellen, waarop de wettelijke winkelsluiting in wer king treedt. Uitvoerig wordt in dit verzoek gemotiveerd waarom de beide hoofd besturen zulks noodzakelijk achten. Vergiftigde kinderen. Van de twee kinderen van J. Tieben te Bargercompascum, die door het drinken van een fleschje met z.g. wormdruppels werden ver giftigd en waarvan er één overleed is Dinsdag ook het tweede slacht offer overledv»4 De Rykspostspaarbank bestaat 50 jaar. Naar de Msb. verneemt, zal de Rijkspostspaarbank, gevestigd te Amsterdam, op 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eerste directeur was Mr, A. Kerdijk, de huidige directeur is Mr. J. H. C. Busing, die vanaf 1913 deze functie bekleedt. Het ligt in het voornemen een gedenkboek uit te geven. Moeder van 16 kinderen krijgt het legioen van eer. Op voorstel van den Franschen minister van landbouw, zal de onder scheiding van het legioen van eer toegekend worden aan de 71-jarige boerin Batheler uit Senlisin Bourgogne omdat zij aan 16 kinderen het leven heeft geschonken. De onderscheiding komt dus vrij laat. Dreigende algem. staking in Spanje. Van de Spaansche grens wordt gemeld, dat de bewaking en de controle aan de grens zeer verscherpt is. De douanecontrole wordt zeer scherp gehandhaafd. Deze maatregelen worden genomen, omdat de overheid voor het uitbre ken van een algemeene staking be- vrtl fci ee6 zou „bi va zo elJ wtg

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8