isiroop Boerderij Kippenhouderij. Gemengde Berichten Bestrijdt toch die Bronchitis! L J. H. Keijnders L, J. H. Reynders Belangrijke Meubelverkooping. L. J. H. Reynders Disfricfs-Arbeidsbeurs Zaterdag 17 januari 1931, No. 3. Federatie Joage Boeren. De Voorzitter van de Jonge Boeren der afd. Merselo opende de ver gadering met gebed, heette alle aan wezigen welkom, in 't bijzonder de Voorzitters van de Eiervereenigingen en den spreker van dezen avond, den Heer Simons. Spreker leidde in het onderwerp ,,'t prima ei en de beteekenis van de pluimveeteelt voor den landbouw." In verband met den steeds moei lijker wordende afzet van de eieren verdiende het aanbeveling eens onder de oogen te zien, hoe de rentabiliteit van het kippenbedrijf kan worden bestendigd of worden verhoogd. Hiervoor was in de eerste plaats noodig de coöperatieve handel. Spr. gaf met enkele cijfers een duidelijk overzicht van de geweldige stijging der eierproductie. Als voorbeeld haalde hij aan de cijfers van de C.R.E, waar in 1904 slechts 15000 stuks werden aangevoerd en in 1930 223 millioen. Dit is dus wel een duidelijk bewijs van de sterke toename van de kippenhouderij in Brabant in Lim burg. Zien we in den regel, dat bij toename van de productie de prijs daalt, sprekar toonde met cijfers aan, dat dit met de eieren niet het geval was. Maar de moeilijkheden worden met den dag grocter. Het buitenland België, Duitschlaud, Engeland trach-' ten met allerlei middelen hun kippen houderij omhoog te voeren. Daarom .was het nu zoo noodig dat de re geering op haar hoede was om zoo veel mogelijk de nadeelige gevolgen daarvan voor onzen eierhandel te voorkomen. Hierbij bracht hij een woord van dank aan onzen ijverige pluimveeconsulent Ir. Tukker die in deze den laatsten tijd zich bijzonder verdienstelijk maakte. Engeland voerde in het verplicht stempelen der eieren. Leverde dit in het begin voor het Hollandsche el in Engeland bezwaar op, doordat ook veel eieren uit andere landen over ons land naar Engeland werden verhandeld, door deze stempeling ook in ons land verplicht te stellen, was dit nadeel spoedig ondervangen. Uitdrukkelijk wees spreker er nog eens op, toch te zorgen voor een prima ei, wijl dit alleen nog een goede prijs kon maken. Op 13 Oct. is in werking getreden het eier- controle-bureau, dat waken zal voor den export van zindelijke versche goed gesorteerde eieren. Voor de leden van de C.R.E. en de C.V.V. zal het verplichtend worden gesteld een sorteerapparaat aan te schaffen, waarmee ze snel en goedkoop hun eieren gesorteerd kunnen krijgen. Binnenkort is te verwachten het eierbesluit, waarbij de eieren zouden vallen onder de Warenwet en aan bepaalde eischen van deugdelijkheid moesten voldoen. Spreker spoorde de Jonge Boeren aan propaganda te maken voor eenheid en samenwerking in de organisaties. Zoo en door samenwerking van de verschillende mijnen en veilingen zou men kunnen komen tot een krachtige propaganda voor een grooter eierverbruik, zouden er nieuwe afzetgebieden kunnen worden gezocht. Met een dankwoord aan spreker sloot hierna de Voorzitter. Voorjaarskeuring van hengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, alleen voor type trekpaard, dit jaar zullen plaats hebben op 17 Februari te Maastricht en te Roermond. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken voor den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den secretaris der be trokken regelingscommissie. Voor verdere inlichtingen omtrent aangifte vervoege men zich ter Secretarie. Venray, 14 Januari 1931. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Dienstbode een loonend vak. Een verzuchting uit de „Hooge- veensche Courant": Vijf en twintig jaren geleden was er geen gebrek aan dienstboden, waren de loonen laag en de werk tijden lang. Véél is, gelukkigveranderd. Dienstmeisjes dragen geen uniform meer, ze worden behoorlijk betaald, beschikken over vrijen tijd, en geen man acht een dienstbode langer minderwaardig. Integendeel, dienst boden hebben veel voor bij de heeren der schepping. Want als het een maal op trouwen aankomt, hebben ze liever een deugdelijke huisvrouw dan een nuf. Voor de dienstboden is dus alles ten goede veranderd, alleen de tegenwoordige meisjes zelf voelen voor het vak niets meer. Negen en negentig procent der meisjes werkt voor een loon, waar ze net een jurk en een paar kunstzijden kousen voor kunnen koopen, een maand in een winkel of op een kantoor, of ploetert voor een tientje in de week op een fabriek of in een werkplaats. Leest ze maar na, de advertenties in de kranten, waarin typisten e. d, gevraagd worden voor 20, 30, hoogstens 40 gulden per maand, waarvoor ze behalve typen, ook stenografeeren moeten, en als regel, behalve haar Nederlandsch, voldoen de haar moderne talen behooren machtig te zijn. En de dienstbode Zij doet haar nuttig huishoudelijk werk dat haar geschikt maakt voor haar toekomstige taak in de eigen huishouding. Zij slooft niet meer als vroeger, doch heeft haar vrijen dag, haar vrije avonden. Zij verdient ook 30 a 40 gulden per maand, doch geniet daarnaast kost en inwoning, waar door haar totaal loon tweemaal zoo hoog is, als dat van de dames van kantoor, winkel of werkplaats. In ons land is een groot gebrek aan dienstboden, maar de moderne meisjes arbeiden liever voor minder dan dienstboden-loon in kantoren en fabrieken. Bij duizenden tegelijk wor den de Gretchen's en Katchen's voor de huishouding naar Holland ge ïmporteerd. Als die een paar jaar Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. AKKER's ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 c!.). Dan bespoedigt Gc Uw genezing. ABDiJSiüO0P-BON3GNS (Gestolde Abdijsiroop hier zijn, dan trouwen ze met Hol landsche jonge mannen en de Hol landsche Willy's ze heeten tegen woordig geen Mientje meer Lizzy's Pucky's en Dolly's verzuren op kantoor tegen een „honorarium" van 40 gulden per maand, met acten: typen, stenographic, handelscorres pondentie, Franscb, Duitsch en Engelsch. Tegon de werkloosheid. De bekende Engelsche deskundige op economisch gebied, Prof. Reynes heeft voor de radio een rede gehou den, waarin hij onder andere be toogde, dat het ware geneesmiddel voor de steeds grooter wordende werkloosheid, niet bestaat in een zoo groot mogelijke spaarzaamheid, doch integendeel in een zoo ruim mogelijk gebruik van het geld. Wie vijf shilling per dag opspaart, zoo zeide hij, maakt daardoor één man één dag werkloos. Het beste was, volgens hem, om uitgebreide plannen uit te voeren, bijvoorbeeld bouwplannen. Reynes zeide verder wij zijn niet arm, wij kunnen goed werken en wij leven niet van ons kapitaal. Integendeel. Onze arbeiders en onze fabrieken kunnen veel meer prestee- ren dan vroeger. Ons nationaal inkomen vermeerdert iederen dag. Wij lijden niet aan seniele aftakeling, doch aan kinderziekten. De in het Tweede Blad aangekondigde houtver koop van H. Arts te Merselo op Maandag 19 Jan. a s. GAAT NIET DOOR. Gandidaat-Notaris te Horst, waarnemend het vacante kantoor van wijlen Notaris Esser te Horst, zal op Maandag 19 Januari as. voorm. van 10 tot 12 uur in café Pijpers te Venray zitdag houden tot ontvangst der vervallen koop- en pachtpenningen. te Venray-Boschhuizen Candidaat-Notaris te HORST waarnemende het vacante kantoor van wijlen Notaris Esser te Horst zal op Donderdag 29 Januari 1931 nam. 3 uur, in café Jac. van de Voort te Oostrum, ten verzoeke van de kinderen v.d. VenLem- men, publiek verkoopen Een naar de eischen des tijds ingerichte vruchtbare en goed onderhouden boerderij, gelegen te Venray aan de Boschhuizen, op circa 15 minuten afstand van kerk, school en station Oostrum, groot 8.42.50 A. Wordt geveild in perc. en massa. Aanvaardingcirca 50 a. voor land en het weiland dadelijk, ge bouwen Paschen 1931 en overig bouwland stoppelbloot 1931. Nadere omschrijving volgende week. Gandidaat-Notaris te HORST waarnemende het vacante kantoor van wijlen Notaris Esser te Horst zal op Maandag 26 Januari 1931 voorm. half 10 in de zaal van den Heer Kunzeler te Horst, tegen contante betaling, publiek verkoopen Een groote partij nieuwe en ge bruikte meubelen. Fornuizen, waschketels en rijwielen, wasch- machines en waschfornuizen van 100 tot 200 L. met kraan, kachels, porcelein, mangels, naaimachines Singer, koperwaren, kinderrijwie len, etc. Kijkdag 25 Jan. 1931 van 10 tot 5 uur en een uur voor den ver koop. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: 12 boerendienstmeiden v. Paschen 2 bakkersleerlingen Paschen 1 huishoudster voor dadelijk 4 jongens van 14 tot 18 jaar voor boerenwerk 1 schaapherder voor Overloon 5 boerenknechten voor Paschen 2 huishoudsters voer geestelijken 1 bekwame melkknecht 2 burgerdienstmeisjes 4 sigarenmakers v. Horst 1 molenaarsknecht voor dadelijk 2 dienstmeisjes v. Deurne 1 keukenmeisje v. Deurne 20 Maart 1 burgerdienstmeid v. Boxmeer Bieden zich aan 2 burgerdienstmeisjesv. Paschen 1 boerendienstmeisje 4 timmerlieden 26 losse arbeiders 6 metselaars 7 stucadoors 8 opperlieden 2 bakkersknechten. 1 burgerdienstmeid voor huish. 22 steenfabrieksarbeiders 2 boerenknechten voor dadelijk 2 burgerdienstmeisjes voor dadelijk 1 boomsnoeier 1 bekwame tuinman 1 burgerdienstmeid 15 j. v. dadelijk 2 werkmeisjes voor Venray 2 chauffeurs

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6