De Kippenhouderij op het platteland Schrale huid Springende handen en lippen Winterteenen Gemengde Berichten en ik kom terecht in het bijkeuken tje, tegelijk eetzaal. De vloer is van leem en het dak is van dakpannen, waar hier en daar de blauwe lucht door heen speelt. Een plafond is er niet, zoo kan de rook er beter door, bij kille avonden gaat het heele huis houden des avonds rondom een kist vol asch zitten, werpen er een paar takkenbosschen boven op, steken ze in brand en de rook vliegt door de dakpannen naar buiten, behalve het gordijn van rook, dat nog in de kamer blijft hangen. Voor een paar Europeesche oogen is het bijna niet om uit te houden en toch is de missionaris, hij is nu eenmaal mis sionaris, dikwijls fatsoenshalve ge dwongen des avonds zoo een uurtje gezellig mee te keuvelen. In de hoek van het keukentje stond een ruwe, zware tafel, er boven op lag een servette bij wijze van tafel laken, dat de tafel slechts half be dekte en boven op dat servette stond een lange, platte schotel vol dam pende macaroni soep. Een mensch blijft toch altijd een mensch ook al is hij een missionaris, al denken sommigen, dat een mis sionaris zoo'n stuk gevoelloos mekaniek moet zijn, of het nu de geurige dampen van die macaroni- massa waren, die mijn neuszenuwen prikkelden of iets anders, weet ik nietmaar wel weet ik, dat ik plot seling vergenoegd in mijn handen begon te wrijven en tegen Marie zeina zoo'n reisje zal een lekker hapje (ik ben dol op macaroni) een mensch goed doen, waarop Marie zei, dat ze dat ook zou gelooven. Marie is tusschen twee haakjes al lang ter ziele of om een meer ge woon woord te gebruiken, dood. Eerst werd ze verliefd op een blan ken jongen met een kleur van een hemd, dat vroeger wel eens wit ge weest was. De blanke familie van den blanken jongen was er echter op tegen, dat hij trouwde met een meisje, dat nog al donker van kleur was, er kon niets van komen. Marie zuchtte, smachtte, bracht slapelooze nachten door, huilde tranen met tuiten en besloot toen verliefd te worden op een jongen „ook een beetje aan de donkere kant". Het was een goede, brave jongen, vroolijk, hield van een grapje maar vader en moeder van Marie vonden, dat hij niet al te werklustig was en daarbij een beetje... beneden hun stand, waren bang, dat het niet goed zou gaan enz. Er kon weer niets van komen. Weer zuchten, tranen, slapelooze nachten van Marie enz. Maar daar er in het Boek van Mozes toch duidelijk staat Groeit aan en ver menigvuldigt U", zoo dacht Marie, dat een fatsoenlijk meisje toch be hoorde te trouwen. Ze had altijd hooren preeken, dat ze moest gehoor zamen en onderdanig zijn en het in zulke gevallen beter was naar de wijze raad van vader en moeder te luisteren. Dus besloot Marie dan eindelijk, het zuchten moe, maar met een jongen te trouwen, waar ze heelemaal niet van hield, maar die vader en moeder hadden aangewezen. Een jaar later was Marie een lijk, gestorven van verdriet, ellende en chagrijn. Nu was het de beurt van vader en moeder om tranen met tuiten te huilen Marie was de beste dochter geweest, ze begrepen er niets van, ze leek toch zoo gelukkig, lieten H. Missen lezen enz. enz. Men ziet dus Niets nieuws onder de zon Men behoeft dus heusch niet op reis te gaan om iets nieuws te zien. Overal kom je Adam en Eva tegen met de verboden appel nog in hun mond. We zullen de beschrijving van die Braziliaansche maaltijd maar over slaan, anders komen we nooit waar we wezen moeten, nl. de Nachtmis. Genoeg zij gezegd, dat die maaltijd in 't kort bestond uit macaroni, een schotel rijst in vet gekookt, een beetje bruinen-boonen-sap, peper, gemalen maïsmeel en een gebakken eitje. Biefstuk was er natuurlijk niet, ten eerste omdat het vastendag was burg geweest. Weer honderd gulden weg, merkte Steen op. Wellicht toch niet, gaf'Rem bold langzaam en bedachtzaam ten antwoord. Je hebt dus den erfgenaam gevonden Ik meen van ja. Ei, dat zou me iets wezen lachte Steen. Hij zette zich breed in zijn leunstoel, vouwde zijn handen en draaide zijn duimen over elkander. Komaan, laat me je wel overwogen gronden eens hooren, vroeg Steen. Wat dunkt je van die papieren? vroeg de jonge advocaat, delegiti- matieslukken van Henri aan zijn vriend overhandigend. Deze bekeek ze van achteren en van voren, rook er aan, las de oorkonden meermalen door en legde ze vervolgens voor zich op de tafel.... Welaan? vroeg Rembold in spanning. De papieren schijnen echt le zijn. Ze zullen, als je de zaak aanhangig maakt, door onzen expert van documenten chemisch, chronologisch (overeenkomstig de tijdrekening) en met een loupe onderzocht worden. Welke bewij zen kan je echter bijbrengen dat ook de bezitter ervan echt is? Onze wet vordert in deze gevallen het tapbaar bewijs daarvan. Ik bezit een portret der moe der, op wie de man sprekend en ten tweede omdat biefstuk, ten minste de echte hollandsche, een ongekende weelde is daar in de binnenlanden. Van tijd tot tijd kwa men de zoons of dochters even kijken of het smaakte, gingen ook op een bank zitten en bleven dan naar mij kijken met een gezicht van kikkers op 't droge. Toen de maaltijd afgeloopen was en de inwendige mensch versterkt, maakte ik een kruisje, dankte de Heer van alle boonen, rijst en peper voor zijn goede gaven, stak nogmaals zoo'n Braziliaansch sigaretje op en ging toen een beetje door het dorp kuieren, om te zien of het werkelijk zoo druk was als ze zeiden. En ja, het was niet overdreven. Er waren al verschillende ossenkar- ren met heele families aangekomen, het krioelde reeds van de paarden en op de bergen zag ik hier en daar lange slierten menschen met groote pakken op het hoofd langzaam de slingerende bergpaden atdalen. Ik maakte hier en daar een praatje en ze waren allemaal erg gelukkig en tevreden, dat het weer eens Nachtmis was. Ze waren het er allemaal over eens, dat er al veel volk was en dat er nog veel meer zou komen en allen en ook ik be treurde het van harte, dat ze lang niet allemaal de Kerk in zouden kunnen. Tegen een'uur of zeven stapte ik de Kerk binnen om naar de versie ring en het kribbeke te gaan kijken en te zien of er biechtvolk was. Toen ik de Kerk (ongeveer twin tig meter lang bij tien breed) binnen kwam was ze al half bezet met menschen; die waren'zeker bang, dat ze geen plaatsje zouden krijgen. Alles was heel aardig versierd en in de hoek stond een kerstkribbe, met het kindje Jezus, Maria en Jozef, schaap jes, herders enz., allemaal juist als bij ons. Het eenige verschil tusschen het kindje hier en het kindje daar is, dat er daar altijd vast en zeker aan het Kindje een lang lint gebon den zit, dat op de grond afhangt, hetwelk lint dient om gekust te worden bij wijze van vereering. Ofschoon de Brazilianen in het gewone dagelijksche leven lang zoo zoenerig van aard niet zijn als hier de bewoners van deze nattige en kleverige streken, schijnen ze het gemis van deze aangename bezigheid op de heiligen in te willen halen. Om de haverklap ziet men Braziliaan sche vrouwen (vooral negerinnen zijn er erg sterk in) een heiligen-beeld op de voeten kussen, van uit de verte een kushandje geven bij wijze van begroeting soms wel wat heel erg gemoedelijk met een gezicht van „nu tot morgen" en wanneer de heiligen-beelden te hoog staan of de koster niet wil hebben, dat ze met hun lippen de beelden vuil maken, dan hangen ze er een lang lint aan en de vurige vereerings-kussen worden op het lint gedrukt. De heilige blijft er natuurlijk kalm bij en begrijpt,'dat het voor hem bedoeld is. Naast de kribbe staat een tafel en op die tafel liggen.... sinaasappelen, citroenen, bananen, komkommers, pompoenen, maïskolfen, roode-boeren en bloemkolen, vruchten enz, al wat moeder aarde maar opbrengt... Die gewoonte is nog een overblijf sel uit de goede oude tijd, toen de geloovigen in plaats van het veel geliefde geld nog offergaven brachten bij het altaar. De Portugeezen schijnen in de Middel-eeuwen dit vroom gebruik in Brazilië te hebben ingevoerd en is tot heden toe met Kerstmis aldaar nog algemeen gebruikelijk. Den vol genden dag worden die offergaven buiten de Kerk bij opbod verkocht en de opbrengst is voor de Kerk of voor den Padre. Ook is het geoor loofd naar de offertafel te stappen, er een paar bananen of komkommers uit te zoeken, naar geweten te schat ten wat ze zoo ongeveer waard zijn, het geld er voor in de plaats te leggen en de komkommers mee naar huis te nemen.... Men begrijpt, dat zulk een kermis- gelijkt, en de jaren stemmen ge heel overeen met zijn uiterlijk. Buitendien sluot de wijze waarop hij zich gedroeg, toen ik hem de zaak blootlegde, bij mij eiken twijfel uit. Hij geloofde er niet aan, hij wilde zelfs de zaak in het geheel niet zien aangepakt, ten einde zich niet bespottelijk te maken. Slechts tegenstribbelend heeft hij zijn toestemming gegeven, dat ik de zaak in behandeling zou nemen. Kan allemaal bedrog zijn, meende Steen, voor twee millioen doet men veel, is men ongekend sluw, speelt men geniaal comedie. Er zijn bedriegers, die in hun be roep zoo groote kunstenaars zijn, dat wij juristen met al onze scherpzinnigheid, geleerdheid en ervaring als ware zuigelingen tegenover hen staan. Als jij officieel als advocaat van dezen man op treedt, dan moet je eerst een ver klaring van den man toonen, dat je zijn advocaat bent en voor zijn rechten opkomt. Die verklaring zal de man wel niet afgeven, want hij heeft me gezegd, dat hij persoonlijk met de aangelegenheid niets te maker, wilde hebben, antwoordde dr. Rem bold. Hij wil dus de nalatenschap afwijzen vroeg de griffier. Dat geloof ik niet, meende dr. Rembold. Nu dan zal hij te zijner tijd voor het gerecht hebhen te ver kraampje in de Kerk op den Euro- peeschen missionaris dikwijls een heel komieke en wel wat oneerbiedige indruk maakt. Maar 's lands wijs, 's lands eer het is over het algemeen eenvoudig en goed bedoeld (soms maakt er de een of ander wel eens een grapje van, maar dit wil er bij het volk toch niet in) en O.L. Heer. die harten en nieren doorgrondt en niet zoozeer kijkt of je gezicht wel in de plooien zit, maar wel of er geen plooi in je ziel zit, zal er best over tevreden zijn. Op een goede keer is het eens gebeurd, dat den volgenden dag het kerstkribbetje met offertafel en al tegen den grondslag... alles vertrapt, verscheurd, kapit. de heele rataplan door elkaar.... in één woord ont zettend Het was of de Spanjaarden of Noormannen er hadden huisge houden.... Verschrikkelijk was de woede en verontwaardiging van het volk... dit is voor den Braziliaan nog grooter heiligschennis dan het openbreken van het tabernakel zelf. Veronder stellingen, vermoedens, dat deze of gene het zou gedaan hebben enz. Als men hem te pakken had gekregen, zou hij er niet levend afgekomen zijn. Maar gelukkig, een klein kind bracht redding en opheldering. „Moeder, kijk eens, hier ligt een koolblad, daar hebben ze aan geknabbeld." Moeder keek, andere vrouwen kwamen nader bij en plotseling ging er hun allen een licht op... ze zagen bij nader onderzoek, dat alle bladen en vruch ten beknabbeld waren en men riep nu als uit één stem „Dat hebben de... „geiten" gedaan Wat was er gebeurd De los- loopende geiten hadden des nachts de lucht gekregen van de kool bladeren, de kerkdeuren met hun hoorns gebombardeerd, waren er binnengedrongen enz., de rest laat zich begrijpen. Men ziet dus, dat er aan zulk een offertafel ook nog ge varen verbonden zijn. Met deze geiten-episode zullen we dit artikel sluiten en de volgende keer tot slot het verloop van de Nachtmis trachten te verhalen. Slot volgt. B. B, door JOS. BOSHOUWERS te LENT Geelzucht. VRAAGIk heb nu voor de tweede keer een kip. waarvan de kam en de lellen geel worden. De eerste is dood gegaan, was erg ma ger, ook deze tweede schijnt dien weg op te gaan. Wat is de oorzaak? Kan ik deze kip nog genezen Ik heb er nog 10 andere bij, doch de zieke heb ik apart gezet. Hok is in orde, het voer van eerste klas firma. Maak iedere week het hok schoon. De 10 gezonde leggen gemiddeld 6 a 7 eieren per dag. Antwoord s.v.p. in Peel en Maas. Uit Venray. ANTWOORD Geelzucht komt vooral bij vastzittende kippen veel voor. Soms wordt zelfs het wit van de oogen radicaal geel. Hoe eerder zulke dieren worden afgemaakt, hoe beter. Niet zelden is vervetting de grondoorzaak. Men ziet zulks meest al niet in, omdat de patiënten reeds mager zijn, als men de geelzucht constateert. Dat komt, omdat ze niet veel meer eten. De lever is doorgaans abnormaal groot. Het verwondert ons steeds, dat de meeste kippenhouders zieke of gebrekkige dieren, waarvan zelfs de niet-deskundigen zullen zeggen; „die kippen leggen nooit weer", weken soms maanden laten loopen. Beter schap is zelden of nooit te ver wachten. Ze ontsieren den toom, kosten geld, zonder dat men er eenig profijt of plezier van heeft en bovendien kunnen ze de anderen ook nog „aansteken." schijnen; want de zaak moet, zoo de mogelijkheid bestaat, tot een einde komen Jou staat het echter, natuurlijk vrij, tegen den wil van den erfgenaam, op eigen gelegen heid de zaak te behandelen, En in geval van succes krijg je de premie. Te dien einde moeten de papieren, en wat je bovendien nog aan bewijzen mocht bezitten, het rechterlijk college, dat voor de zaak is benoemd, worden voorge legd, en bovendien moet het be wijs van de identiteit der persoon lijkheid worden geleverd. Zie dus in elk geval om naar onverdachte personen, die bewijzen en ten slotte onder eede verklaren kunnen, dat zij dezen Erich Reinkens als den rechtmatigen bezitter der papieren erkennen. Dat weet ik wel, bracht Rembold daarop in het midden. Ik wilde slechts over de papieren in het algemeen je meening hooren, daar je in zulke gevallen een ervaren man bent. Zijn derge lijke onverdachte en bewijskrach tige papieren in deze zaak bereids vroeger aan het bevoegde college voorgelegd? Neen, zelfs geene, die er in de verste verte op geleken. En dan verlang je nog het bewijs der identicatie en volhardt daarbij onder alle omstandigheden? Wordt vervolgd, Afmaken is zoo goed als altijd de voordeeligste manier van ham delen. Waarom geven bruine eieren slechtere uitkomsten VRAAG Mijn kippen zijn Bar nevelders, geboren in de laatste helft van Maart, ik meen den 24sten. Ze begonnen reeds in de eerste dagen van October te leggen, einde Oct. raapte ik van de 12 stuks reeds ge middeld 5 eieren daags. De twee zieken legden toen ook, doch de eene heeft kort daarna de gele kam gekregen en nu de tweede. Ik heb 4 kloeken gehad, die ik tegelijk zette op 52 eieren, gehaald in Overloon. Het zijn verbasterde Barnevelders. De eieren waren best bevrucht en toch kwam de helft maar uit, de kloeken hadden best gebroed. Waaraan ligt het, dat de bruine eieren zooveel lastiger broeden dan de witte Uit Venray. ANTWOORD De bruine heb ben veelal een dikkere schaal dan de witte; het z.g. luchten komt daar dus niet zoo gauw tot zijn recht. Hetzelfde kan gezegd worden van groene eendeneieren ten opzichte van witte. Bruine kippen- en groene eendeneieren moeten daarom langer gekoeld worden dan witte, want tij dens het afkoelen komt de versche (is zuurstofrijke) buitenlucht naar bin nen treden en daar de plaats innemen van de min of meer verwerkte bin- nenlucht. Iemand, die dus een kip op bruine kip- of groene eendeneieren zet. moet ze er langer vandaan houden, of een keer vaker er af nemen. 't Is mijne overtuiging, dat er meer kuikens uit de eieren zouden komen, als er in de centrale broederij wat meer geltichtwerd. Zindelijke eieren. Aan onze veilingen komen thans reusachtig veel eieren. Dat is in den winter nog nimmer zoo geweest. Zeer zeker draagt het open weer daar het zijne toe bij; maar de betere huisvesting, de betere verzorging en het vroeger broeden geven samen den doorslag toch wel. We zijn met onze wintereieren voor het grootste deel op export of uitvoer aangewezen en daarom moe ten onze kippenhouders thans alles in het werk stellen, om prima waar af te leveren. Daarvoor is noodig le. dat de hokken droog en zin delijk gehouden worden, dat de leg nesten vaak nieuw strooisel krijgen. 2e. dat als strooisel niet mag worden gebruiktmuf stroo of muf hooiook geen ander materiaal, dat een sterke lucht afgeeft 3e. dat er geen kamfereieren of andere reuk-afgevende nesteieren in de legnesten gelegd mogen worden 4e. dat men de eieren voor de veiling vooral nimmer afwassche, want zulke eieren zijn veel te gauw aan bederf onderhevig. Met den uitvoer staat of valt de heele kippenhouderij hier te lande. Mochten alle kippenhouders daarvan toch doordrongen zijn, want wie minderwaardige eieren durft af te leveren speelt met vuur. Weest in dezen gevaarlijken tijd dus dubbel proper op hokken en legnesten, vooral zij die de kippen los moeten laten loopen op een be- modderd terrein rondom het hok. en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met J AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! Geen i zoo #in één nacht beter met den snel verzachtenden AKKER' KLOOSTERBALSEM bijt niet! fGeen goad1 zoo goed De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellyk met AKKER'» KLOOSTERBALSEM, zuivert - verzacht geneest W^Geen goad zoo goeds. De crisis. Schryven van Z. D. H. Mgr. Schrynen. In de Analecta voor het Bisdom Roermond heeft Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, in verband met de heerschende crisis in de verschil lende bedrijven zich met het volgende schrijven gewend tot de R.K Kerk besturen, parochiale Armbesturen en andere aan het Bisdom rekenplichtige Besturen „Wegens den minder gunstigen toestand in verschillende bedrijven, dringen Wij er bij de Ons reken plichtige besturen op aan 1. goed gemotiveerde aanvragen om vermindering van pacht over het loopende *aar in welwillende over weging te nemen. Een vermindering van pacht van 10 tot 20 pet. zal bij aanvrage door bovenbedoelde besturen op Onze goedkeuring kun nen rekenen. 2. de rekeningen van geleverde goederen en van verrichte werkzaam heden zoo spoedig mogelijk te betalen, ook wanneer het grootere firma's betreft. 3. bij het doen van bestellingen of inkoopen, en bij het geven van opdrachten aan Nederlandsche in dustrieën, handelaren en neringdoen den de voorkeur te geven. 4. werkzaamheden, die thans ge voeglijk kunnen geschieden, niet uit te stellen. 5. personeel of werkvolk niet zonder noodzaak te ontslaan, maar het zoo lang mogelijk in dienst te houden, ja zelfs, als het eenigszins mogelijk is, de werkgelegenheid te verruimen om werkloosheid te voor komen of te verminderen. Wij hopen, dat ook kloosters en andere Katholieke Instellingen met deze wenschen zullen rekening hou den." f L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Katholiek pacht-reglement. In de Analecta van het Bisdom Roermond deelt Z. D. H. Mgr. Schrijnen mede, dat om tegemoet te komen aan de nooden van den landbouwenden stand en om mede te helpen aan het verkrijgen van goede toestanden in het pachtwezen een Reglement is vastgesteld, volgens een concept van den Centralen Pachtraad van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Van de R. K. Kerkbesturen, de parochiale Armbesturen en alle andere aan het Bisdom rekenplichtige lichamen, alsmede van de kloosters en de overige Katholieke instellin gen wordt verwacht, dat rekening zal worden gehouden met dit regle ment. Europa's grootste eiermyn. Aan de Coöp. Roermondsche Eiermijn, de grootste zooals men weet, van Europa, zijn in het afge loopen jaar aangevoerd 221.6 millioen kippeneieren, tegen „slechts" 185.4 millioen in 1929. Het gewicht van den aanvoer be droeg 130.4 millioen K.G., tegen 109,9 millioen K.G. in 1929. Maar.... voor die eieren werd uit betaald f 11.346.145 tegen f 11.846.230 in het jaar daarvoor, zoodat de prijs daalde van f 6.39 tot f 5.12 per 100 eieren of wel van f 1.08 tot f 0.87 per K.G. 1 Het aantal geveilde eendeneieren daalde van 1,4 tot 0.9 millioen stuks en de opbrengst van f 79.650 tot f 47.800, zoodat de gemiddelde prijs daalde van 80 cents tot 73 cents. De omzet steeg dus met rond 20 pet., doch niettemin daalde de gelde lijke omzet, omdat de gemiddelde prijs 1 pet. lager was. Aan de gevolgen overleden. Te Meijel is het zesjarig dochtertje van den landbouwer P. Cupers, dat Zaterdag door een auto werd aan gereden, aan de gevolgen dier aan rijding overleden. De 60.000ste inwoner van Maastricht. Maandagmorgen is bij den burger lijken stand te Maastricht aangifte gedaan van de geboorte van een zoon van het echtpaar Bastein. Men deelde den gelukkigen vader mede, dat het de 60.000ste inwoner van Maastricht was. Het gemeentebestuur heeft den jongen spruit C. Bastein, een spaar bankboekje gegeven en vervolgens zal een enveloppe met inhoud wor den aangeboden. Van verschillende zijden zijn ge schenken ontvangen. Salarisverlaging by de Domaniale Mynen. Bij de domaniale mijnen te Kerk- rade is een belangrijke verlaging van de salarissen der beambten aange kondigd, bestaande in een verminde ring van de premies, varieerende van 10 tot 25 pet. Het bestuur de be- ambtenvereenigirg heeft een onder houd met de directie aangevraagd. Een katoenfabriek teHelmond stopgezet. 800 arbeiders door de stopzetting werkloos. Naar we vernemen werd het bedrijf der N. V. P. F. v. Vlissingen en Co. katoenfabrieken te Helmond Dinsdag geheel stopgezet. Deze sluiting der fabriek houdt verband met de ver ontreiniging van het water in het kanaal van de Zuid-Willemsvaart, welke verontreiniging optreedt door dat dat kanaal gebruikt wordt voor den afvoer van het overtollige water uit het stroomgebied van de Aa. Daar door het sterke kalkgehalte van het water, waarvan de fabriek 1000 M3. per uur verbruikt voor de ketds groot ontploffingsgevaar ont staat, terwijl het water voor de bleekerij eveneens niet kan worden gebruikt, acht de directie het niet Legdemonstratie A.N.P.jt Broedstaat van de H. A. Bremer, Barneveld J. A. Gaijmans, Eist P. G. Methorst, Beekbergen W. J. Driessens, Venray A. Korff, Appingedam T. P. v. d. Berg. Wenum H. A. v. Beuningen, Kerk-Avezaath O. Feigl, Voorthuizen G. L. Warnaer, Dirksland J. M. Gielink, Pannerden Boerderij Harscamp, Harskamp J. J. den Hollander, Gouda K. A. Scharwachter, Veur A. v. Veen, Middelbeers L. J. Groenewege, St. Maartensdijk Wassenaar De Vries, Jipsinghuizen M. J. J. Koning, Koolwijkerbroek Rottier, Vlissingen Joh. v. d. Berg. Ede Mevr. Ter Veer. Emmer-Compascuum A. Jonker, Dokkum J. F. Stienstca, Ureterp I. H. Schierbeek, Coevorden 1 j 183: langer mogelijk het bedrijf in gang te houden. 800 arbeiders werden door de stopzetting werkloos. De 298 M. golf iets beter. Naar we vernemen is de 298.-golf de golflengte van Hilversum, waar ook de K. R. O. en N. C. R. V. deze drie maanden moeten uitzenden de laatste dagen eenigszins versterkt. Door een nieuwe montage van de antenne is het thans mogelijk ge worden de uitzendingen op deze golf iets verder te laten doordringen. Uit het Zuiden van bet land zijn dan ook de laatste dagen gunstige berichten van de zijde van de luiste raars bij den K R.O. binnengekomen. Brand in een garage. Maandagavond brak brand uit in een garage van den heer van Hout te Eindhoven. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat vier luxe auto's een prooi der vlammen werden. De auto's waren verzekerd. De schade is groot. Een man jumraerlyk in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor acht brak brand uit in de kapitale boerderij van en bewoond door den heer T. W. Hoogland aan de Nieuwe Bildtdijk te St. Anna-Parochie. Toen de brand ontdekt werd ging de heer H. nog, even naar den zolder om te zien, waar de brand was uitgebroken. Dit werd hem evenwel noodlottig., Hij keerde niet terug. Vermoedelijk is hij door den rook bevangen. Te omstreeks half twaalf Zaterdagavond, toen'de boer- derij was uitgebrand vond men het verkoolde lijk van den heer H. in de ingang. Hij was 49 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. Huis en inboedel waren ver zekerd. Een schat onder een matras. Door een 83-jarige vrouw is bij de Haarlemsche politie aangifte ge daan dat tijdens haar afwezigheid uit haar woning ontvreemd zija twee zakjes inhoudende f 5000, welke ze onder eeD matras verborgen had. Klein college te Roermond. Het klein college te Roermond vierde Maandag zijn 40-jarig jubilè. Vermist. Sedert 23 December is te Ubach over Worms de 18-jarige A. M. spoorloos uit de ouderlijke woning verdwenen. Aanryding met doodelyken afloop. Dinsdag is te Waddinxveen de 15-jarige C. van der H. met zijn fiets geslipt juist toen een auto naderde. Hij geraakte onder den auto en overleed kort daarna. Den chauf feur treft volgens ooggetuigen geen schuld. De kleermaker B. te Vaals werd te Wahlwilier door twee op een fiets gezeten personen aangereden. Hij is tengevolge van een hersen schudding overleden. Huwelyken en geboorten in Pruisen. In de groote steden van Pruisen is het aantal huwelijken en ook dat der geboorten in het derde kwartaal 1930, vergeleken bij het overeen komstige kwartaal van 1929. vrij belangrijk gedaald. Het aantal geboorten is vooral afgenomen in de steden, die vroeger reeds geringe geboortecijfers hadden. Daarentegen is de achteruitgang in het aantal geboorten in de ge meenten, die vroeger booge geboor tecijfers hadden, van betrekkelijk geringen omvang. De hoogste geboortecijfers komen voor in enkele groote steden met een groote mijnwerkersbevolking. Aangezien in de meeste steden De O» Zyoyi Wij kige cijfers j he lukken >ffei der onb(erw Bedroant. ongelukk92/ dooden, acl in 1929;twi dit afgar v dooden intij drie kmort zes pai k< honden letei Vooib be locomotinini beschadil v< tien aut<ridei auto's aut< wagens, twe ren, een el e Hoewlure; verschillteric gebrachbnbe wegen, :t flikkerlichtigi ting der ren. mist, eiijst het slaerde zuinigiü£n~ b wegen, tedrc Hovigtori irke Hevigfrrme boven D wo groote veger Het ei verkeer ;en gestoord:te li Kopenhaland broken. Op bSeel auto's inv bli Alle iddei traging.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6