Tweede Blad van „PEEL El MAAS" POSTER»® ontwikkeling. Om twee millioen Van Waak dit kdeamaik£? Politieke Oproep tot steun aan denMiddenstand. FEUILLETON Opeenstapeling van Ambten. JL RugpijnNierenPillen %J| De eierprijzen in November. Kerstmis in Brazilië. ZATERDAG 10 JANUARI 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No. 2 Een gewichtig jaar voor onzen Katholieken Kiezersbond. Do aanwijzing van eandidaten voor de Provinciale Staten. Voor onzen Kath. Kiezersbond is wederom een gewichtig jaar aange broken. 1931 is een verkiezingsjaar. De vierjarige periode van Provinciale Staten en Gemeenteraad loopt ten einde. Voor beide vertegenwoordi gende lichamen moet dit jaar een nieuwe verkiezing plaats hebben. Het zijn verkiezingen van gewes telijk en plaatselijk belang, dus niet van zoo diep ingrijpende beteekenis als de Kamerverkiezingen, waarmede het groote landsbelang direct is gemoeid, maar toch évenzeer van een bijzonder gewicht. De Limburger is zeer gehecht aan zijne provincie en woonplaats. De katholieke Limburgers hebben een groot saamhoorigheidsgevoel. Zij zijn oprechte Nederlanders, trouwe onderdanen van de kroon, maar ook het Limburgsche land heeft in hun hart een bijzondere plaats. Grooten ijver heeft hen steeds bezield om Limburgsch Katholicisme te verdedigen en te handhaven. Zijn ze er daarom op uit om katholieke vertegenwoordigers te kiezen in de Kamers, hetzelfde verlangen ze te doen in de Provinciale Staten van hun gewest en in de Gemeenteraden. Het beginsel gaat voorop Wij ver langen daarom de noodige waarbor gen dat onze Ccndidaten mannen en vrouwen zijo, die de katholieke be ginselen voor zich uit dragen en verdedigen en tevens de bekwaam heid en de toewijding bezitten om onze geestelijke en stoffelijke belan gen te behartigen. Gedurende de laatste 25 jaren vooral zijn naar Limburg duizenden heengestroomd, die een andere wereldbeschouwing aanhangen. In tegenstelling met vroeger zijn hier vrijwel alle politieke partijen ver tegenwoordigd, tot de aanhangers van Moskou toe. Daarom moeten we vooral in onzen tijd op onze hoede zijn. Vele onzer politieke tegenstanders strijden tegen den ouden Limburgschen aard, het Lim burgsche karakter, de goede Limburg sche tradities, Limburgs oude katho lieke gewoonten ze bedreigen het Limburgsche katholieke geloof. Voor dat alles moet de katholieke Limburger ook opkomen met zijn stembiljet. Een verkiezing wordt wel eens de thermometer genoemd, waarvan men den stand van het katholieke leven kan aflezen. Het zou zeker een ongunstig teeken zijn voor het gods dienstig leven van Limburg, wanneer vele Limburgers zouden afwijken van den goeden weg, hun op politiek gebied gewezen door den Kath. Kiezersbond en hun stem zouden geven aan Limburgs vijanden, die straks weer al hun krachten zullen inspannen om met allerlei schijn- schoone beweringen menigen arge- loozen kiezer te vangen. Het eerst staat de verkiezing voor de Provinciale Staten voor de deur. Sinds 23 December is de gelegen heid opengesteld voor het indienen van aanwijzingen van eandidaten, zoowel door de algemeene vergade ring van de plaatselijke Kath. Kies verenigingen als door groepen .van leden. Elke Kath. Kiesvereeniging kan tweemaal zooveel eandidaten aan wijzen als in den Statenkieskring door de katholieke politieke organi satie op zetels wordt gerekend. Evenveel eandidaten kunnen gesteld worden op een lijst, onderteekend door 25 leden van Kath. Kiesver- eenigingen, terwijl op lijsten door 10 leden onderteekend één candidaat kan worden gesteld. Zooals namens het Bondsbestuur in de Limburgsche pers reeds werd medegedeeld zijn de voor deze aan wijzingen van eandidaten noodige formulieren bij de besturen der Kath. Kiesvereenigingen verkrijgbaar. Men dient deze aanwijzingen van eandi daten in bij het bestuur der Kath. Kiesvereeniging. Tot en met 15 Januari a.s. heeft men daarvoor den tijd. De besturen der Kath. Kiesvereeni gingen zenden deze aanwijzingen van eandidaten aan den secretaris van het Kringbestuur. Op 20 Januari a.s. heeft in eiken Statenkieskring een vergadering plaats van het Kringbestuur. Dit maakt dan de verzamellijsten van eandidaten op en stelt vervolgens de eandidaten in de gelegenheid, de volgens het reglement van hen ge- eischte verklaringen in te zenden, o.m. dat ze een candidatuur aanvaar den. Op 1 Februari komen de kring- besturen opnieuw bijeen om de definitieve groslijsten op te maken. "Wat daarna gebeurt zullen we een volgenden keer nader beschouwen. Het zal den leden der Kath. Kies vereenigingen aan keuze van eandi daten wel niet ontbreken. Iedereen vervulle zijn plicht als lid der Kath. Kiesvereeniging en als kiezer zoo zorgvuldig mogelijk en helpe naar vermogen mede om katho liek Limburg candidatenlijsten te verschaffen waarmede het met eere den stembusstrijd zal kunnen ingaan en waaruit een degelijke katholieke Statenfractie zal zijn samen te stellen. ROELAND. ïi Ja, toch wel, verzekerde Rembold, blijkbaar in spanning. Als ik u verzoeken mag, ga voort, mijnheer Reinkens. Geneer u voor mij niet. Een advocaat is immers als een geneesheer, wien men ge rust kan opbiechten. Hij hoort om zoo te zeggen slechts werktuigelijk toe. De zaak kan, zooals ik zei, mogelijkerwijze voor u van het hoogste gewicht zijn, maar ik heb onverbloemde, onvoorwaardelijke, nu ja... juridisch juiste waarheid noodig. Veroorloof mij, van deze periode te zwijgen, zei Henri met ietwat somber gelaat. Hoelang het ook geleden is, gevoel ik er nog altijd schaamte over. Ik spreek er dus niet gaarne van. Het is een donkere stip in mijn leven. Waartoe hebben anderen noodig die te kennen? Ik vraag het u slechts als advocaat, volhardde dr. Rembold. Er behoeft overigens geen mensch iets van te weten, behalve wellicht de autoriteiten, en bij dezen blijft het ambtsgeheim, evenzeer als bij mij, daarop kunt gij u ten volle De aartsbisschop van Freiburg heeft kort geleden in het kerkelijk blad door mededeelingen aan de onderhoorigen van zijn aartsdiocees, een dringend verzoek gepubliceerd tot ondersteuning van den handel- drijvenden en nijveren middenstand. Om wille van het belang der zaak ook voor ons land, alsmede wijl wij van oordeel zijn, dat van het betref fende stuk mede door onze kath. middenstandsorganisaties een nuttig gebruik kan worden gemaakt, laten we hieronder den hoofdinhoud der aartsbisschoppelijke publicatie Nederlandsche vertaling volgen. „De economische nood van den hacdeldrijvenden en nijveren midden stand," zoo zegt de aartsbisschop, „is evenals bij andere standen onder den invloed der huidige alge meene crisis vaak zoo hoog gestegen, dat buitengewone hulpmaatregelen volkomen op hun plaats zijn. De economische ruineering van den middenstand ware niet enkel in sociaal, doch evenzeer in zedelijk en godsdienstig opzicht te betreuren. Dit heeft ons er toe gebracht, de katholieken in 't algemeen, doch heel bijzonder de katholieke orga nisaties en instellingen aan te sporen bij den aankoop van benoodigdheden, zoowel als bij het doen uitvoeren van werkzaamheden, voor alles den plaatselijken handeldrij venden en nijveren middenstand in aanmerking te doen komen. Bizonderlijk wijzen we daartoe op de navolgende pun- .ten 1De groote warenhuizen breiden verlaten, mijnheer Reinkens. Nu dan, ik was in die jaren een rechte deugniet, bekende Henri eindelijk. Kort en goed, ik liep van mijn moeder weg en ging naar zee. In welk jaar was dat? vroeg Rembold. Moet gij dat ook weten vroeg Henri, weemoedig lachend. Ja, dat is van het grootste gewicht, verzekerde Rembold. Wacht even, zei Henri als dan, en bleef eenige oogenblikken in gedachten verdiept... Ik was toen veertien jaren... Het was in het jaar 1882. En waarheen hegaaft gij u Over Londen naar Zuid- Amerika, nu weet gij alles, vulde Henri aan, met een ongeduldigen zucht. Bezit ge wellicht papieren, die iets naders bewijzen vroeg dr. Rembold. Een pas van New-York, een New-Yorker bewijs van domicilie uit den tijd van mijn moeder en mijn matrozenboek. Ik bleef name lijk verscheidene jaren zeevarende, zei Ilenri, schijnbaar eenigszins verlegen. Hier zijn de papieren, vervolgde hij, naar de secretaire loopend en deze ontsluitend. Uit een der laden nam hij een groote Engelsche portefeuille, haalde er de aan Erich Reinkens ontstolen papieren uit en overhandigde die aan den advocaat. Deze doorlas zorgvuldig de niet alleen in de groote steden zich aldoor verder uit, maat vestigen zich ook in kleine steden en veroorzaken dikwijls, zoowel hier als ginds, de scherpste concurrentie aan oudge- vestigde zaken. Bij zoon noodtoestand is het de sociale plicht van allen, die belang stellen in het voortbestaan van den zelfstandigen kleinhandel, diens moei zaam worstelende ondernemingen niet ter wille van een gering voor deel in den steek te laten, maar integendeel juist nu de velerlei be noodigdheden van hem te betrekken. 2. Op niet minder gevoelige wijze worden de plaatselijke kleinhandelaren vaak benadeeld door de talrijke groote verzendhuizen, die overal in dagbladen en tijdschriften hun waren aanprijzen, alsmede door venters, die vaak in dienst van groote onder nemingen van huis tot huis gaan om hun waren aan den man te brengen. Niet ten onrechte wijzen de plaat selijk middenstanders er op, dat meermalen voor liefdadige en kerke lijke doeleinden een beroep wordt gedaan op hun offervaardigheid... Maar dan gaat het ook niet aan, hen, bij den aankoop van benoodigd heden, zonder genoegzame reden, ten gunste van buiten-firma's voorbij te loopen. 3. Ook den ambachtspatroons en kleinnijveren doen de groote onder nemingen vaak een scherpe concur rentie aan. Toch zijn ook kleine en midden groote handwerkers- en nijverheids ondernemingen veelal in staat, de vereischte werkzaamheden deugdelijk en tegen billijken prijs uit te voeren. Bovendien kunnen opdrachten in kleinere deelen worden gesplitst, teneinde de plaatselijke arbeidsnijver heid zoo breed mogelijk in de uit voering er van te betrekken. 4. Niet zelden wordt geklaagd over menigerlei economische hande lingen van katholieke vereenigingen, corporaties en instellingen, welke door den handeldrij venden en indus- trieelen middenstand als nadeelige concurrentie worden gevoeld. Wij mogen niet verzuimen, ook in dit verband, alle betrokken instan ties dringend te verzoeken, bij haar economischen arbeid zooveel als maar eenigszins mogelijk is rekening te houden met den huidigen nood toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand en alles na te laten wat niet volstrekt noodig is, om de betreffende instituten in stand te houden. 5. Men late ten slotte de leveran ciers niet wachten op betaling. Wij hopen, dat in deze zware, economische crisis, zoo besluit de aartsbisschop onze oproep, om hulp voor den zelfstandigen middenstand niet onverhoord zal blijven. Te minder wijl tegenwoordig ook de kleine koopman en ambachtspatroon, wegens zijn algemeene en vakkundige ontwikkeling, zeer wel in staat is en er bovendien hoogen prijs op stelt, de rechtmatige verlangens van zijne clientèle volkomen te bevredi gen. Naar aanleiding van het geval- Duys is in de pers weer eens het bovenstaande onderwerp ter sprake gekomen. Het geval-Duys is van geheel uit zonderlijken en buitengewoon anti pathieken aard. De heer Duys was in zijn jonge jaren ambtenaar aan de Rijksver zekeringsbank. Toen hij, meer dan 20 jaren geleden. Kamerlid werd, ontving hij als ambtenaar een non- activiteitstractement van f 2000. Tot zoover is alles in den haak. Zou de heer Duys niet herkozen zijn geworden, hij zou zijne functie weer hebben opgevat en opnieuw het daaraan verbonden tractement hebben ontvangen. Maar er is in die twintig jaren het een en ander gebeurd. De heer Duys is mr. Duys ge worden met een zeer drukke en een zeer lucratieve advocatenpractijk. Hij is tot de „kapitalisten" gaan behoo- ren. En als hij weer eens ooit niet herkozen zou worden, dan zou hij er niet aan denken zijn ambtelijke loopbaan weer te hervatten. Zijn salaris zou dan vervallen. Zoolang hij echter Kamerlid is, kan hij niette min van zijn non-activiteitstractement „genieten" en hij doet dit ook. Hij neemt géén ontslag uit de ambtelijke functie, welke hij zeker zou prijs geven als hij niet herkozen werd en hij strijkt als Kamerlid ieder jaar zijn 2000 gulden non-activiteits tractement op Het scheeve hierin voelt ieder met de klomp aan en het is wel teekenend, dat „Het Volk" dit niettemin, tegen het verzet in sociaal-democratischen kring in, tracht goed te praten. Dit is intusschen feitelijk een ander geval dan dat van cumulatie van werkelijk bekleede ambten. Dit vraag stuk is al meer ter sprake geweest maar eigenlijk nog nimmer, ook niet binnen onze eigen partij, tot een goede oplossing gebracht. Het is een netelig vraagstuk, vooral als de volksvertegenwoordigers er in betrokken worden. Want dan dient steeds op den voorgrond te staan, dat men de keuze heeft tusschen den beroeps-politieker, die zich geheel aan de taak van volksvertegenwoor diger kan wijden of den amateur- politieker om het zoo eens te zeggen die zich tot de taak ge trokken gevoelt doch haar naast een of meer andere functies uitoefent. Wil men volksvertegenwoordigers, die zich geheel aan deze taak wijden, wil men de bepaling maken, dat de volksvertegenwoordiger geen enkele andere functie, hetzij dan een private hetzij een publieke, mag vervullen, dan komt men voor consequenties te staan, die wel terdege overwogen mogen worden. Maakte men zulk een bepaling en liet men de schadevergoeding aan den volksvertegenwoordiger op het huidige bedrag, dan zou het gevolg hiervan zijn, dat men deze functie uitsluitend toegankelijk maakte voor ofwel zéér gefortuneerden, ofwel personen, wier capaciteiten hen niet staat stellen in de vrije maat schappij of den ambtelijken werk kring een bedrag van f 5000 te ver dienen, Men zou dan veelal de beste krachten uitsluiten en bovendien bevorderen, dat alle volksvertegen woordigers in Den Haag zouden gaan wonen want als zij dit niet zouden doen en toch slechts f 5000 inkomen zouden hebben, zou hun werkelijk inkomen, wegens de hooge verblijfkosten, nauwelijks f 3500 be dragen een veel te lage vergoe ding voor zulk een véél kennis en zeer veel arbeid en studie eischende functie. Indien men van den anderen kant een zoodanige bepaling maakte doch de rchadevergoeding zoodanig ver hoogde, dat de beroeps-volksver tegenwoordiger daarvan volgens zijn staat en stand behoorlijk zou kunnen bestaan, zou men vervallen tot de beroepspolitici, die het werkelijk volksleven niet meer zelf mede zouden leven en het contact met de maat schappelijke werkelijkheid door eigen arbeid daarna geheel zouden missen, Zoowel aan het een als aan het ander zijn groote bezwaren verbon den. Te ontkennen valt echter evenmin, stukken. Mijnheer Reinkens, zei hij vervolgens, diep zuchtend, zoo niet alle schijn bedriegt, danzijtgijde te Amsterdam gezochte erfgenaam, wien twee millioen toekomen. Twee millioen,mijnheer, herhaalde hij met nadruk, toen Henri Busum in een vroolijken lach losbarstte. Mijnheer de doctor, voegde Gaudentia's broeder dr. Rembold toe, ongeveer een jaar geleden, toen ik te Bombay voor handels zaken was en aan de table d'hote toevallig met mijn naam werd aangesproken, zei me mijn buur man aan tafel, gelezen te hebben, dat men in Holland iemand van dien naam zocht voor een erfenis van twee millioen. Toen, evenals nu, schoot ik in een lach. Gij kent immers dien Hol- landschen erfenissenzwendel toch antwoordde ik. Menschen, die Erich Reinkens heeten, zijn er misschien bij honderden. Ik ver zocht den man, mij eens een courant te toonen, waarin zulk een officieele oproeping voorkwam, en en de man kon het, natuurlijk niet. Zou ik mij met de zaak be moeien, zoo ze niet ernstig ware? antwoordde dr. Rembold met waar digheid en nadruk. Zoudt gij mij deze stukken voor enkele dagen willen toevertrouwen Waaromniet? Maaromééne zaak verzoek ik, doctor. Ik wil me niet gaarne blameeren, niet dat de cumulatie van functies hare bedenkelijke zijde heeft en zelfs ten strengste dient veroordeeld te worden, indien ze zulke proporties aanneemt, dat één man al de functies, welke hij bekleedt, onmogelijk naar behooren kan waarnemen. Wij zouden niet gaarne beweren, dat dergelijke gevallen zich ook in onze eigen partij niet voor doen. Met als bijkomstig bezwaar, dat zeer geschikte persoonlijkheden zonder functie blijven en andere met allerlei functies overbelast en over laden zijn. En met als hoofdbezwaar schade aan algemeen- en partijbelang. Het geldt hier een zéér ernstig vraagstuk, waarvan het ons voor komt, dat het vanwege de Partij, buiten en boven alle persoonlijke kwesties om, onder het oog moet w rden gezien. In welke richting de oplossing moet worden gezocht, ware eerst na ernstig onderzoek te beoordeelen. Of er een boven alle verdenking staande partij-instantie zou moeten komen die bij de candidaatstellingen zou hebben te beoordeelen of bepaalde functies onvereenigbaar zijn met het Kamerlidmaatschap, dan wel of de minder soepele doch minder conflicten belovende methode van de opstelling eener lijst van onvereenigbare functies zou dienen te worden gevolgd dan wel of er nog andere wegen denk baar zijn, kan eerst na ernstig wikken van voor en tegen worden uitgemaakt. Maar dat hier een taak voor de Partij is weggelegd staat voor ons wel vast. als pretendent naar dergelijke erfenis mij belachelijk maken Derhalve stel ik bij deze zaak de voorwaarde, dat ik persoonlijk, d.w.z. uit eigen initiatief als erfge naam in het geheel niet optreed Gij, doctor, moet mij uit eigen beweging als zoodanig voorstellen ten minste zoo gij erin blijft vol harden, de zaak ter hand te nemen. Ik laat me cm zoo te zeggen die rol slechts welgevallen. Gij moet voor hei gerecht verklaren bij toeval wat ook werkelijk zoo is mij te hebben ontdekt, en omdat gij vast gelooft, dat ik de gezochte ben, mij, zonder mijn toedoen, aan mijn vermeend recht matig eigendom te willen helpen Ik ben namelijk voor niets zoo bang als om me bespottelijk te maken. Als ik, na vele jaren af wezigheid naar Europa terug gekeerd, weer als afgewezen millioenenerfgenaam moest heen gaan, zou me al te ergerlijk zijn Olto Rembold glimlachte vol daan, de geschiedenis liep zoo glad en zoo mooi als hij maar wenschen kon. Op die manier ging zij geheel en al door zijne hand. Hij alleen had den erfgenaam ontdekt en had aldus onbetwist baar aanspraak op de uitgeloofde premie. Het was toch een merk waardig toeval, 't welkom zoo te zeggen den erfgenaam voor hem neerlegde. Zijn voorgevoel had hem dus indertijd niet bedrogen. Dit geval was hem door het_nood- lastnadea SJtiedssliasea. Rheumatiek komt noodeloos veel voor. Weersveranderingen zijn er gedeeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt veroorzaakt door afzet tingen van urinezuur in de gewrich ten, en deze afzettingen kunnen niet geschieden, als de nieren behoorlijk werken en het urinezuur afscheiden. Pas daarom op Tocht, een gevatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering van het bloed. Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumatische pijnen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niecmiddei tegen rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid, rheumatiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narig heid. 33 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon geweest dan in het vorige jaar. Toch ging de verkoop van de versche eieren niet zoo moeilijk. Daar was nog wel eenige vraag naar, maar zooals het vorige jaar, dat de Lon- densche markt zonder eieren zat, was het nu toch niet. Met de koel huiseieren was het lang niet zoo gesteld. De versche kleine eieren stonden zelfs nog boven de koel huiseieren in prijs en daardoor waren dat geduchte concurrenten ook al omdat de prijs der versche eieren geregeld terug liep. Liep de verkoop der koelhuis- en kalkeieren eerst zoodat de handelaren de versche eieren vrijwel voorbij zagen en men meende dat het goed zou gaan de geconserveerde waar goed te ruimen, in November werd het anders. Amer'ka kwam met enkele scheepsladingen koelgoed aan de markt en alleen reeds het gerucht, dat ze in aantocht waren deed de p ijs nog meer dalen. De meeste zendingen kwamen uit N.-Amerika en Genua en Z.-Amerika. Dat maakte dat er een nerveuse stemming aan de markt kwam en tegen het einde der maand worden alle partijtjes gekoelde eieren dringend aangeboden. Daaruit volgt al, dat er geen sprake meer van is, te redeneeren dat er in Holland of in een bepaalde omgeving zoo weinig eieren voorkomen, zoodat de prijzen nog wel niet zoo gauw zullen terug loopen. Men heeft te rekenen met de wereldmarkt. Een heel gunstig ver schijnsel was wel, dat de stempeling van onze eieren in Engeland een zeer gunstig resultaat heeft opge leverd. Vroeger konden onze eieren als Engelsche of Iersche eieren worden verkocht. Thans, nu er duidelijk het woord Holland er op aangegeven staat, moeten ze ook als Holland- sche eieren verkocht worden. Zoo leerde het publiek de naam Holland kennen en.... waardeeren. En gezien de resultaten doet zich de vraag voor of het niet goed zou zijn van de regeering niet alleen voor Enge land, maar voor alle export-eieren te eischen dat ze gestempeld zijn. Was de gemiddelde prijs van de Engelsche eieren van 23/tot 32/ en van de Hollandsche eieren van 17/6 tot 23/6, dit jaar was over het zelfde tijdsverloop (15 Oct. tot 12 Nov.) de prijs achtereenvolgens van 17/— tot 30/en van 17/6 tot 22/6. Wanneer we alleen deze getallen vergelijken, zullen we tot de conclusie komen dat het Hollandsche ei het aan de Londensche markt gaat winnen. Vergelijken we de cijfers van de verschillende weken afzonderlijk, dan springt dat nog meer in het oog. De koelhuiseieren in ons land zijn bijna geruimd. Aan de export van Amerikaansche eieren wordt niet #te veel waarde gehecht, daar dit toch slechts van tijdelijke invloed is. De vervoerkosten zijn zeer hoog en men kan er alleen in zien een tijdelijke ruiming van wat in Amerika niet verbruikt kan worden. De verwach ting is dan ook gewettigd, dat na Kerstmis de stemming voor versche eieren goed zal blijven en de prijzen in verhouding met de omstandig heden bevredigend. Over dit onderwerp komt in de „De Bedrijfspluim veehouder" een zeer lezenswaardig artikel voor, waaruit we enkele gegevens mede- deelen. In 1929 werd de hoogste prijs voor de eieren betaald in November, in 1930 was dit in October. Een verschuiving dus van ongeveer een maand. Waaraan dit toe te schrijven Men kan er verschillende redenen voor opgeven, doch hoofdzaak zal wel zijn de mindere koopkracht van het publiek in het buitenland. De prijs is in November lager Vervolg. Marie had dan juist haar zwarte toetje door de kier van de deur gestoken en gezegd Senor Padre, het eten staat op tafel. Langzaam rijs ik op van mijn drie- pootige zetel, mijn ledematen zijn nog een beetje stijf, open de porte- brisée, ga er door heen, doe een paar stappen voorwaarts en zijwaarts lot opgelegd. Aan de echtheid der persoonlijkheid van den erfgenaam viel schier niet meer te twijfelen Zijne huisjuffrouw had gelijk wat geleek die jonkman sprekend op zijne moederEen vergissing scheen na 't geen hij zoo even had vernomen en wegens de wijze, waarop dit geschiedde, volkomen ondenkbaar. Met stralenden blik zag dr, Rembold derhalve Henri Busum aan. Het zij geheel en al zooals gij het verlangt, mijnheer, voegde hij hem toe. Ik neem de verant woordelijkheid op mij. Gij zult slechts het voorwerp zijn, dat zich mijne maatregelen laat welgeval len. Daarbij riskeert u niets. Gij wacht slechts en zult zeker winnen. Nu, doctor, ben ik werkelijk de gezochte en krijgen wij de millioenen, dan zult gij, natuurlijk, een aardig percentage van het kapitaal bekomen, lachte Henri. Maak echter vooraf geen gerucht over de zaak, ga zoo voorzichtig mogelijk te werk. Ik verzoek u allerdringendst daarom, besloot Gaudentia's broeder, ernstig wor dend en dr. Rembold de hand reikend. Met een hartelijken handdruk nam deze afscheid van den zich behoedzaam voordoenden avon turier, die hem zoo behendig mis leidde. Zeer opgewonden liep Olto Rem bold in zijn kamer heen en weder en sloot de deur af. Een half uur later, toen Rembold was heengegaan, stapte Gaudenlia met haar gebruikelijken lichten tred haars broeders kamer binnen. Ik stond aan de deur, fluis terde zij, en ik heb elk woord ge hoord. Je hebt je rol best gespeeld. Wij moesten voor een beter, edeler zaak zooveel scherpzinnigheid en moeite besteden; maar het gaat eenmaal niet anders. Wij moeten wel. Het groote doel is twee mil lioen, riep zij bevend uit, en in haar oogen lichtte een on natuur lijk-helle glans. Twee millioen, herhaalde zij opgetogen, en hier ellende, zorg, kommer, gedwee heid, afschuwelijke slavernij. Wie zou niet alles daarvoor over heb ben Ja, we zullen zeer voorzichtig, schrander en energiek zijn, betuigde Henri. Den advocaat heb ik, geloof ik, al in mijn zak. Hij zal dat zaakje wel voor ons opknappen. Den volgenden morgen begaf de dokter zich naar het kanton gerecht, tot zijn vriend Steen. Hé, ik heb je in minstens drie maanden niei gezien! Ben je op reis geweest, of had je ge* n dienst meer van me noodig, vroeg zijn steeds spottende vriend. Het een en het ander is het geval geweest, verklaarde Rembold. Op reis geweest in zake de erfenis? hernam Steen, steeds o;> spottenden toon. Ook dat ik ben te II i.:«-

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5