<jw UuXt a reinigt alles met Ata! Nuttige wenken voor het Nieuwe Jaar. 'n Heldendaad. Uit vroeger dagen. Districts-A rboidsbeurs Ata behoudt den glans van Uw fornuis en van al Uw keukengerei. Weinig arbeid, en het grootste resultaat aan helderheid, dat is Ata. Alles blijft als nieuw door JUk Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel, schuurt en reinigt alles. Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij-, Amsterdam Fabrikante: Henkei At Cie. A. G.. Düsseldorf 'ijkheden, waarmede de Engelsche ndustrie te kampen heeft en aan het oetrekkelijk geringe succes der Labourregeering in haar pogingen rot liquidatie der4 werkeloosheid. Wij denken aan woelig Britsch- Indië en aan de Ronde-Tafelconfe rentie, waarbij de zgn. Congres- Partij niet tegenwoordig is en waar door aan alle hoop, dat de Britsch- Indische kwestie zal worden opgelost, igenlijk de bodemjis ingeslagen. Ook de Conferentie met Canada is op niets uitgeloopen, terwijl we maar weer afwachten, wanneer Egypte weer eens van zich zal laten spreken. Palestina baart Engeland ook al niet minder zorgen. Om blijkbaar de Arabieren gunstig te stemmen, worden den joden allerlei hindernis sen bij hun pogingen tot vestiging eener nationale woonplaats, in den weg gelegd, waarover de Zionisten alles behalve te spreken zijn. De tegenstelling Joden—Arabieren brengt ons op het nationaliteiten- vraagstuk. We denken aan Polen ra aan de verdrukking van Duit- schers en Oekraïners. Trouwens schijnt het regeerings- systeem onder leiding van generaal Pilsudski in het algemeen wei van iorsch aanpakken te houden en van verkiezingen, zooals wij hier kennen, schijnt in Polen geen sprake te zijn. Met alle mogelijke middelen werd »n meerderheid geforceerd. De op positie-leiders hebben veel te ver- -uren, speciaal op de gevangenen in Brest Litowsk schijnt men het voorzien te hebben.' Spanje is in revolutie. Nog is dictator Berenguer' fer'in geslaagd zich staande te houden. Maar dat per saldo de republikeinen, of wat veel erger is, de communisten er in zullen slagen het bewind ten val te brengen lijkt ons—na hetgeen wij over de zaak lazen—welhaast zeker. Het is slechts een kwestie van lijd. Het idee van de dictatuur, het fascisme vooral, zou door een der- gelijken val een zeer gevoelige nederlaag lijden. En dat het fascisme in Italië reeds gevoelige nederlagen geleden heeft, is aan geen twijfel onderhevig. Het 'asdsme staat en valt met de on kreukbaarheid der leidende personen; het eischt groote leiders, welke on omkoopbaar zijn. In den aanvang had het fascisme dergelijke leiders. Maar wij weten maar al te goed, dat wanneer een partij zich ontwikkelt, wanneer het aantal aanhangers grooter wordt, de kwaliteit van den aanhang zich verminderd. En zoo schijnt het in Italië reeds .00ver te zijn gekomen, dat op vele plaatsen reeds sprake is van corrup- e. De slechte economische schijnen an een en ander niet vreemd te rijn. Om uit de misère te komen is ien tot een loonsverlaging overge daan, terwijl met alle kracht aan een prijsverlaging wordt gewerkt. Het Russische bolsjewisme erger de de wereld, door zijne verkoop prijzen zoodanig te stellen, dat van 7.00 vriendelijk zou willen zijn, u le ontvangen? Juist, dat zou een passende vorm zijn, gaf dr. Rembold toe. !k zal ook legen 12 uren thuis komen. Maar spreekt u asjeblieft niet over de aangelegenheid en «.ver het doel mijner nasporingen met den heer. Daarop kunt u ten volle vertrouwen, antwoordde Gaudentia slist. Ik zal voorzichtig zijn, want uw belang, mijnheer de (1 .ktor, in deze zoo gewichtige z;mk is, zooals u bereids weet, goed als mijn eigen belang. Uw geluk ligt me zoo na aan '1 art, alsof het mijn eigen ware. Ja, gij hebt u reeds zeer r dienstelijk voor mij gemaakt 1 -ii zorgt voor mij als een zuster, pes de advocaat. liet woord »zuster" beviel Gau- tia niet. Zij bloosde even en w -.l het zoo in te richten, dat het n advocaat niet ontging. Daarna liet zij de kamer, het hoofd weinig gebogen en na een sillier onhoorbaren groet.... Tn den loop van'den morgen had Gaudentia een onderhoud met hanr broeder. Toen klokslag 12 uur dr. Rembold hniswaarts i Me, ging zij, met eenigszins in»- rdere zorg gekleed, de kamer nTi Henri binnen en vervolgens vergenoegd gezicht naar dr. mbolds spreekkamer. Zij deelde •>m mede, dat het den vreemden '>oogL'eii zo u^o en, den heer dumping werd gesproken den verkoop beneden kostprijs. Bovendien vergastte het de wereld op een proces, als nooit gezien het proces tegen de zgn. Industrie partij. Algemeen werd aangenomen, dat dit bestemd was voor binnen landsch gebruik: de bevolking moet in verband met het zgn. Vijf jarenplan den buikriem nog maar *et nauwer aanhalen. De Zweedsche Tuciferskoning Kreugel deed de wereld versteld staan van de groote kapitalen, waar over hij beschikte. Aan vele, in ar moede verkeerende regeeringen leende hij fabelachtige sommen, waartegen over hij het lucifersmonopolie dan verkreeg. Fabelachtige sommen werden ver speeld in Frankrijk, het land dat geen werkeloosheid kent. Het aantal finantieele processen was legio, waar bij uitkwam, dat vele politieke per sonen vaak bij die finantieele schan dalen betrokken zijn. Zelfs de val van het ministerie-Tardieu schijnt er het gevolg van te zijn geweest. België wordt meer en meer satel liet van Frankrijk. De voorgenomen militaire werken hebben alle oogen op het Belgenland gericht. Over de oorzaken van den doodelijken mist is men het nog steeds niet eens ge worden. Ook de machtige Unie kent thans de werkeloosheid. In de V. S. ent- breekt wat men noemt de traditie en een groot leger van werkeloozen is daarom daar veel gevaarlijker voor de orde dan in West-Europa. Langen tijd heeft men de werkeloozen zonder uitkeering gelaten, maar op het oogenblik heeft daar het eten uit de staatskas zijn beslag gekregen. De drooglegging riep de drank smokkelarij in het leven geen week gaat er voorbij, of we vernemen een nieuw middel, dat de smokkelaars uitvonden om de politie om den tuin te leiden, wanneer zij hun zeer winstgevend «bedrijf uitoefenen. In Zuid-Amerika beleefden we evenveel „revoluties" als er staten zijn, terwijl de revolutionnairen in Guatemala ons ervan doordrongen, dat ook Midden-Amerika niet van alle revolutionnaire smetten vrij is. De opstandige koerden veroorzaak ten strubbelingen tusschen Isralitische staten en wel Turkije en Perzië. In China herstelden verschillende gene raals op de bekende wijze de orde, terwijl de andere Mongolen, de Japanners, niet alleen last hadden van een aardbeving doch ook nog van de opstandige Formosanen. Trekken wij ons terug in ons kleine landje, dan beginnen wij mei ding te maken van... den radiostrijd. Hij toont ons hoe een klein land groot, ik bedoel zeer klein, kan zijn. Wij kunnen ons werkelijk niet goed meer herinneren wat zich op dit gebied in 1930 heeft afgespeeld, Maar het resultaat kennen we wel we weten, dat het thans zoover is gekomen, dat er heibel is bij de V.A.R.A. en bij de A.V.R.O. Schijn baar om spoediger tot samenwerking doctor een bezoek te brengen, en dat hij 't als een eer zou be schouwen, den heer advocaat in zijn eigen kamer te ontvangen. Otto Rembold begaf zich alsnu naar Henri's kamer. Deze ging hern met rustige vriendelijkheid en de manieren van een man ter wereld tegemoet. Op Gaudentia's dringende aanmaning had hij 'n ietwat gereserveerde houding aangenomen. Heb ik het genoegen met den heer Erich Reinkens -e spre ken? begon de advocaat met een buiging. Dat is inderdaad mijn naam, antwoordde Henri, zich ietwat nieuwsgierig toonend. Juist die naam is het, die mij tot u voert. Mijn naam? hernam Henri met een ongeloovig lachje. Ja, ik houd me bezig met eene zaak, waarin deze naam, d. w. z. de drager van dezen naam een groote rol speelt. Het geldt eene aanzienlijke erfenis, ging hij snel voort. Onverhoopte erfenissen zijn steeds aangenaam, gaf Henri kalm ten antwoord. Het kan zijn, dat ik u on- noodig lastig val, maar het is ook mogelijk, dat ik u een grooteren dienst bewijs dan gij wellicht nu vermoedt. Veroorloof mij derhal ve, u eenige vragen te stellen, mijnheer Reinkens. Zooveel u belieft, ik ben tot te geraken 1 Het vlootplan van minister Deckers verwekte in Nederland nogal eenige beroering. We kregen een petitionne ment van de S.D.A.P., waarop heel wat handteekeningen verzameld wer den. Nochthans is het vlootplan er doorgekomen in Tweede en Eerste Kamer en binnenkort zal een aan vang worden gemaakt met den bouw van een derden kruiser en een fiotielje-vaartuig. Voor den Nederlandschen land bouw was 1930 allerminst gunstig, hetgeen voor een niet gering deel moet worden toegeschreven aan de moeilijkheden om over de opgerichte tolmuren heen te springen. Zoowel Duitschland als Frankrijk gaan steeds meer den protectionistischen weg op. Een gevoeligen klap dreigde onze Nederlandsche veeteelt te zullen krijgen door het tusschen Duitschland en Finland gesloten handelsaccoord. Door de krachtige houding der Nederlandsche regeering werd echter het gevaar afgewend. In het Neder landsche parlement werd de crisis in den landbouw het geheele jaar door besproken. We kregen ver laging van den suikeraccijns, eene nieuwe pachtwet en tarwewet. Of een en ander den boer uit zijn netelige positie zal verlossen, wordt zelfs door den grootsten optimist in twijfel getrokken. De ondanks de actie van den Volkenbond maar steeds hooger wordende [tolmuren in Europa heeft Nederland en de Scandinavische landen dichter bij elkaar gebracht. Eenige dagen geleden zijn de Nederlandsche, Belgische en Scandi navische delegaties voor de tweede maal in Oslo bij elkaar geweest 'om een overeenkomst tot tolvrede te sluiten. s Op het gebied van het vliegwezen heeft Nederland in het afgeloopen jaar heel wat gepresteerd. Want de opening van een geregelden post- vliegtuigdienst op Nederlandsch Indië is waarlijk wel de vermelding waard. Hierbij dient te worden her innerd aan moeilijkheden, welke ons door de Turksche regeering in den weg werden gelegd. De eerste Nederlandsche vliegenier Evert van Dijk vloog over den Oceaan. Nog nooit is er zooveel regen gevallen als in 1930. Talrijke over stroomingen waren er het gevolg van. Zelfs is er gevaar geweest dat de dijk bij Lobith zou doorbreken, het welk een ontzettendu ramp zou hebben veroorzaakt. Nieuw was voor Nederland, dat het vliegbrevet kon worden uitge reikt aan eene vrouw. Zooals ook voor de eerste maal het doctoraat in de handelswetenschappen werd ver worven door eene Nederlandsche schoone. Een vrouwelijke veearts was eveneens een novum. Tenslotte vermelden wij nog de veroordeeling van kapitein Borren tot één dag hechtenis, aan welke zaak onafscheidelijk verbonden is die onbekende jonge dame, welke aangeboden heeft die ééne dag voor den veroordeelden kapitein te gaan zitten. uw dienst, hernam Iïenri Busum steeds even rustig. Willen wedan maar plaats nemen De heeren zeiten zich neder, en wel zoo, dat Henri Busum, in de schaduw, zijn vis-a-vis in het helle licht zal. Dat was bij lastige bezoeken steeds Henri Busums gewoonte. Witt gij mij allereerst de vraag beantwoorden, waar gij geboren zijt, mijnheer Reinkens? Ja mijnheer, ziel u, lachte thans Henri, zich achter de ooren krabbend, daarop kan ik u geen volkomen en bevredigend antwoord geven. Henri had de aantee- keningen van den ouden Braun goed ingestudeerd. Een doop akte bezit ik niet. Ik herinner me slechts zeer vaag een blonden heer; die periode in mijn leven is mij duister. Met beslistheid kan ik alleen zeggen dal ik later met mijne moeder te New-York woon de, die mij vertelde, dat mijn vader wegens gewichlihe geldza ken reeds verscheidene jaren op reis was. Vervolgens reisde zij plotseling met mij naar Europa af, woonde te Keulen, te Ostende Daarop Wel mijnheer de doctor, er zijn in het leven van iederen mensch perioden, waar van men niet gaarne spreekt, 't Zal u ook wel niet interesseeren, iets te vernemen van de domme streken, die een knaap uitvoerde. Wordt vervolgd. Verzuimt geen oogenblikken, Het leven rent voorbij O menschen, kondt gij wikken, En wegen uw getij, Dat nimmer weer zal keeren. Gij zoudt den tijd waardeeren. VONDEL. Hebt gij uw werk niet goed]gedaan, Kostb'ren tijd ^verloren, Grijp opnieuw den arbeid aan, Beter dan te voren. [Overleg en leg wat over. Vind uw troost in uw kroost. Zorg dat de kleine zorgen van het leven u niet klein maken. 't Zij God u veel of weinig gaf, Sta altoos iets aan d'armere af. Plant vroeg de deugd In 't hart der jeugd, Want deugd, geeft vreugd. Zet uw tering naar de nering, Of uw nering krijgt de tering. Klaag niet over 't lot, Maar besnoei uw wenschen Zoek het minder bij de menschen. Zoek het meer bij God. TEN KATE. Als gramschap stijgt, Zie, dat ge zwijgt Gedenk eerst uw plichten en dan uw rechten, Tracht de levenden evenzoo lief te hebben als de dooden. CARMEN SYLVA. Doet uw best. God de rest. Vergeet de uren van verdriet, maar vergeet nooit wat zij u leerden, 't Is gebeurd in den grooten wereld oorlog van 1914. Na 'n hevig gevecht der Duitschers met de ver bonden Franschen en Engelschen, lagen in 't veldlazaret 'n tijdelijk ziekenhuis) van Noord-Frankrijk lange rijen van ernstig gewonden. Sommige van die gewonden zouden weldra, na 'n smartvol lijden, de Eeuwigheid ingaan. 'n Duitsch hoofdofficier van den gezondheidsdienst en twee assisten ten, onderzochten man voor man, bevalen de overbrenging van de lichtgewonden naar 't binnenland, en van de zwaargewonden naar de bovenzalen van 't kasteel, dat als veldhospitaal was ingericht. Onder deze laatsten bevond zich 'n hoog geplaatst Engelsch officier, die Ka tholiek was. Hij voelde wel, dat zijn stervensuur naderde, en verzocht dringend om 'n priester. Maar noch de Duitsche Aalmoezenier, noch de oude pastoor der Fransche parochie verstond Engelsch. De Katholieke Engelschman ver langde vurig de H. Communie te mogen ontvangen doch éérst te mogen biechten. De tweede Katholieke Aalmoeze nier werd ontboden, maar ook hij kon niet voldoen aan 't verlangen van den reeds stervenden Engelsch man. 't Gevaar werd grooter... de dood naderde meer en meer... De priester zag de goede gesteltenis en de tee kenen van innig leedwezen van den stervende, en liet hem nu door den officier van gezondheid, die Engelsch verstond zeggen, dat hij 'n goed berouw moest verwekken. Hij mocht dan de H. Absolutie en de H. Com munie ontvangen als Teerspijze, en kon gerust den dood tegemoet zien. Maar hiermee was de Engelsch man, die goed geloovig Katholiek was, niet tevreden. Daarom liet hij door den Duitschen dokter aan den priester antwoorden„Neen, neen, 'k ben 'n zeer groot zondaar en moet biechten". Dan richtte hij zich op zoo goed hij kon, en beleed luid, onder teeke nen van 't innigst berouw, zijn zon den aan den geneesheer, met 't verzoek, dat deze ze bekend zou maken aan den priester. Aan 't einde drukte hij den man hartelijk de hand voor zijn grooten liefdedienst en ontving met innige blijdschap de H. Absolutie en de H. Communie. De officier van gezondheid was 'n ongeloovige protestant, maar dit tooneel was hem te machtig.... Schreiend van ontroering viel hij aan 't ziekbed op de knieën door wat hij gehoord en gezien had, was hij er diep van overtuigd, dat alleen de Roomsche Kerk de middelen bezit, om iemand gelaten te doen sterven. „Eerwaarde", bad hij, „ach, hoor mijn biecht, en reik ook mij de Liefdespijs van uw heerlijk geloof." De priester stond 'n oogenblik verbaasd, en wist niet wat hij hoorde. „Maar dokter, dat gaat nietu moet toch eerst den Katholieken Godsdieast kennen, vóór ik et u in mag opnemen..." antwoordde hij dan beslist. „Zou u dan niet kunnen maken, dat 'k stierf als lid van de Roomsche Kerk V' „Zeker dokter, met Gods genade kan dat 1' „Welnu, binnen twee uur moet 'k weer naar 't front. Reeds meer dan een der officieren van den gezond heidsdienst is gevallen in de uitoefe ning van zijn ambt. Ook mij kan 't lot treffen." De priester werd door 't aanhou den van den dokter genoodzaakt hem in groote trekken de Katholieke leer voor te houden. De dokter legde dan de geloofsbelijdenis af, sprak zijn biecht, en ontving voor waardelijk 't H. Doopsel, en daarna de H. Communie. Overgelukkig, zielsblij, drukte hij den Aalmoezenier onder innige dank betuigingen de hand, om zich dan naar zijn post aan 't front te haas ten. De praktijk blijft spreken Bertels' „Kunstkorrel" bevalt mij bij uitstek. De W. Leghorns zien er uitstekend uit en leggen de 20, waarvan 11 aan den 2en leg zijn, 10-13 eieren per dag, dit is een waarde van t 1.20 - f 1.57^$. Ze eten per dag voor 27 cent Kunstkorre!. Den Haag, 26-11 -'30 A. Nederhof Laan v. Meerdervoort 139 Bertels"-Kunstkorrel" voldoet bij uitstek. Mijn kippen konden eerst niet aan den leg komenna gebruik van 2 weken Bertels' „Kunstkorrel" zijn reeds 19 aan den leg Yan 30 stuks, waarvan 4 kippen in 16 dagen 51 eieren legden, waarvan sommigen reeds 65 gr. wegenalles gecontroleerd op vainest controle I A'dam, 29-11-'30. Floraweg 32. W. J.Beurts Mijn 87 jonge W. Leghorns leden aan been zwakte. Op aanraden van den dierenarts werd het ochtendvoeder en graan vervangen door Bertels' Kunstkorrel; de dieren genazen spoedig en leggen nu 66 en 67 eieren per dag. Amstelveen, ,1-12-'30 H. Blommestein Waar niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20, postwissel Octr. 10 Staten. Let op Loodje en Label, er rijn namaaksels BERTELS" OLIEFABRIEKEN N.V. afd. Kunstkorrel, A'dam Denzelfden nacht doodde hem 'n vijandelijke granaat... Hij stierf onge twijfeld, om daarboven, in 't Hemel- sche Sion, bij God den Engelschen officier1' te ontmoeten, en in eeuwige liefde O. L. Heer voor Zijne barm hartigheid te danken. In 1860 kon men dagelijks per stoomboot van Roermond naar Venlo en verder naar Rotterdam, alsook naar Maastricht reizen. Dit werd in de Maas- en Roerbode van 22 December van dat jaar geadverteerd door de onderneming P. J. Berger. Het móeten wel gemoedelijke reizen zijn geweest in dien nog weinig haastigen tijd. We kunnen ons voor stellen, hoe gezellig de passagiers het zich aan boord der stoombooten hebben 'gemaakt op den langen tocht. Lang zou dat evenwel niet meer duren. Een moderner verkeersmiddel, de spoorlijn Venlo—Maastricht was op komst. In hetzelfde nummer plaatsten Burgemeester en Wethou ders van Roermond (G. G. Bongaerts, locoburgemeester, en heer H. Beltjens was reeds secretaris) de aankondiging, dat weldra met het doen der werk zaamheden tot opneming, uitbakening enz. ten behoeve van den aan te leggen spoorweg in deze gemeente een aanvang zou worden gemaakt. B. en W. noodigden mitsdien de ingezetenen uit om den ambtenaar met de werkzaamheden belast, „ten gezegden einde den vrijen toegang te verleenen tot alle bouw- en wei landen, alsmede binnen boomgaarden, tuinen enz.; te vergunnen, dat de onvermijdelijk noodige openingen in hagen, benevens door[bosschen en andere belemmerende voorwerpen worden gemaakt, alzoo de te ver- rigten werkzaamheden te vergemak kelijken, en verder dat een ieder zich onthoude van het uittrekken, verplaatsen of wegnemen van piket palen, baken enz. ten einde te voor komen, dat door zulke feiten de voorloopige werkzaamheden tot het aanleggen van den weg op nadeelige wijze werden vertraagd." Voor een onzer voornaamste koloniale producten, de thee, heeft de Limburger over het algemeen nooit veel gevoeld. Eerst in den distributietijd, toen de echte Lim- burgsche drank de koffie, niet vol doende te krijgen was, ging men ook de thee-bons gebruiken en werd vrij algemeen thee gedronken. Het verwondert ons daarom, in het bovengenoemde nummer van de Maas- en Roerbode een advertentie aan te treffen van het Depot van Theeën, gevestigd bij H. Loomans, Schoenmakerstraat no. 608 te Roer mond, waarin niet minder dan 24 soorten thee werden opgenoemd, zwarte en groene. De prijs variëerde tusschen f 0.90 en f 3.75 „per 5 Er werden toen sollicitanten opge roepen voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare school te Posterholt, op een jaarwedde van f 400, benevens f 20 voor vergoe ding van huishuur. De woningen waren in dien tijd goedkoop. Vraagt prijzen bij Firma van den Münckhof Groote straat 28 VENRAY Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd; 12 boerendienstmeiden v. Paschen 2 bakkersleerlingen Paschen 2 boerenknecht 16 18 j. v. dadelijk 1 huishoudster voor dadelijk 4 jongens van 14 tot 18 jaar voor boerenwerk 1 schaapherder voor Overloon 5 boerenknechten voor Paschen 2 huishoudsters voor geestelijken 1 bekwame melkknecht 2 burgerdienstmeisjes 1 dienstmeisje voor Geldrop 1 keukenmeisje v.d. Haag Bieden zich aan 3 burgerdienstmeisjes v. Paschen 1 boerendienstmeisje 4 timmerlieden 26 losse arbeiders 6 metselaars 7 stucadoors 8 opperlieden 2 bakkersknechten. 1 bargerdienstmeid voor huish, 1 2e bakkersknecht 22 steenfabrieksarbeiders 2 boerenknechten voor dadelijk 2 burgerdienstmeisjes voor dadelijk 1 boomsnoeier 1 bekwame tuinman 1 burgerdienstmeid 15 j. v. dadelijk 2 werkmeisjes voor Venray 2 chauffeurs Nieuwjaarsdag Kantoor gesloten.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6