Wïï A A j Legdemonstratie Te Deurne in den Raad FEUILLETON Om twee mülioao Duivensport. F 1 RugpijnNierenPïUen Het jaar 1930. 't Dreigend gevaar bij hoesten DONDERDAG I JANUARI 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No. I ft der A. N. P. V. te Emmen in Drente. Legdemonstratie wat is dat nou weer? Van een leg wedstrijd in Horst of Beekbergen heb ik wel eens ge hoord, maar van een legdemonstratie, nee hoor, daar weet ik niets van. Even geduld, lezeres of lezer en ge zult het best begrijpen. In Maart 1930 kwam een heer bij me, die namens de A.N. P. V. (Alge- meene Nederlandsche Pluimveefok kers Vereeniging) eventjes 80 broed eieren bij mij kwam rapen. „Goed," zei ik; „gaat uw gang, maar ik blijf lekkertjes in school." Zoo iets moet ik toelaten omdat mijn fokkerij onder controle staat van de A. N. P. V. Daar heeft de Heer W. Jansen te Horst voor ge zorgd, die indertijd zoo'n gunstig rapport over mijn fokkerij uitbracht. Nu verder. Die vreemde mijnheer ging langs al mijn hokken om de broedeieren te verzamelen, hij haalde zelf de hennen van de controle nesten. Wel gaf ik die mijnheer de zevende klas mijner school mee, om op te teekenen de nummers der hen nen, waarvan eieren genomen wer den. Anders was dien dag de con trole over mijn hennen niet in orde. Nu dan, die mijnheer had zijn 80 eieren netjes ingepakt en zonder mij een cent te betalen, stapte hij in zijn auto. De 80 eieren maakten een reis naar Emmeu in Drenthe. Ditzelfde werd, wat Wit Leg horn betreft, nog gedaan op 22 an dere plaatsen in Nederland. Dus in Emmen kramen bij elkaar 23 maal 80 W.L. broedeieren. Van iederen fokker werden deze eieren apart uitgebroed. Uit mijn 80 eieren kregen ze daar 57 normale kuikens, die direct bij de geboorte van een genummerden vleugelring werden voorzien. De eerste 14 dagen werden al die kuikens apart opgefokt en later bij elkaar. Van mijn 57 kuikens kregen ze 24 hennetjes en 32 hanen, 1 kui ken was dood gegaan. Bij loting werden van eiken fok ker 12 hennetjes uitgepikt en deze 23 maal 12 hennetjes werden in Augustus in een paar groote hokken gehuisvest. Dus mijn 12 hennetjes zitten onder veel anderen. Nu staat dit vast le. de 80 broedeieren zijn niet uitsluitend van de beste dieren (van mijn elite-toom waren er maar 9 eieren bij); 2e. al die 23 maal 12 hennetjes zijn krek even oud; 3e. al deze hennetjes zijn op de zelfde manier opgefokt, gevoerd en gehuisvest. In September zijn ze in Emmen begonnen al deze dieren op valnes- ten te controleerën. De legprestatie dezer hennen wordt geregeld gepubliceerd onder de mededeelingen der A.N.P.V. in „De Bedrijfspluimveehouder', uit gegeven bij Misset te Doetinchem. Daar vele kippenhouders in Ven- ray en omstreken niet op dat blad zullen geabonneerd zijn, zullen wij in 't vervolg dat verslag ook in „Peel en Maas" geven. D In het verslag hiervan, voorkomen de in de Zuidwillemsvaart, blijkt, dat ook daar voor de arbeiders nog lang geen paradijs is. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende Adres van het bestuur van den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeiders bond St. Stephanus te Utrecht om werkverschaffing en/of steunregeling. 10 Erich toch verklaarde frau- lein Sigismund was de beste raensch van' de wereld, een held in edelmoedigheid en goedhartig heid, hoogst zedelijk en een ge boren gentleman (een heer, niet in kleeding, maar in doen en laten). Dat verdroot menigeen en niet het minst den tijgertemmer Stockton, een geelharigen Schot, die zijn hart op de ooievaars- dresseerster had gezet en zich geweldig ergerde, wanneer zij hem uit de hoogte behandelde. De genegenheid van Fraulein Sigismund voor den leeuwentem mer kende een ieder in het circus, alleen Erich Reinkens zelf niet. Hij zag wel het vriendelijke ge zicht der blende dame, hij merkte ook wel de minzaamheid van zijn vrouwelijke collega jegens hem op, en evenmin ontging het hem, dat zij hem bijzonder gaarne mocht. In zijn argeloosheid zag hij daarin evenwel niets anders dan zekere sympathie, die hij in zijn leven al van zoovelen had ondervonden. Hij beantwoordde het mat ridder lijke hoffelijkheid an een hem Voorzitter doet voorlezing van gemeld adres, alsmede van een adres van de R. K. W. V. St. Joseph. Hierin wordt gemeld, dat op de werkverschaffing op het Kanveld geen voldoende loon kan verdiend worden. De Voorzitter is het hiermee niet eens. Spr. heeft over een zekere week eens een optelling gemaakt. Er was 3713 uren gewerkt, tegen een loon van f 953.06, ofwel ruim 25 ct. per uur. Meer mogen we niet geven, in verband met Rijkstoelage. Indien we zonder meer een hooger loon geven, zal de subsidie worden ingetrokken. Er werken ongeveer 100 menschen op 't Kanveld. We zouden misschien bij de regeering kunnen aandringen op eene verhooging met 20 pet. Dit zou in het door mij ge noemde geval eene vermeerdering voor de gemeente zijn van f 125. B. en W. hebben wel gemeend, met de Kerstdagen een gratificatie, ofwel douceurtje toe te kennen, waarover we meteen, kunnen spreken. Swinkels. Is onder de door U ge noemde cijfers het toezicht begrepen Zoo ja, dan zijn deze niet geheel juist. Voorzitter. Dit is inderdaad door mij over het hoofd gezien, doch het scheelt dan toch slechts f 20.— dat maakt geen noemenswaardig verschil uit. Maas. Er heeft indertijd zelfs een loonsverlaging plaats gehad. Voorzitter zegt, dat dit niet waar Maas beweert van wel, en noemt enkele cijfers. Voorzitter. De loonen zijn nu weer op peil. Er is inderdaad tijde lijk een inzinking geweest. Wijnen. Ik heb aandachtig zitten luisteren naar hetgeen er besproken Ik moet constateeren dat de toe stand in de loonen onhoudbaar is. De arbeiders kunnen hiervan niet leven. Spr. heeft de loonen van 10 personen eens bij elkaar geteld, en kwam aan een gemiddelde van f9.— In een ander geval kwam hij aan t 12.—. Deze loonen zijn te laag. Verder rekent spreker, voor, wat er met een huisgezin met 3 kinderen alzoo te verteeren is. Spreker vindt de toestand onhoudbaar. De minister heeft f 15.000.salaris minstens, en komt hier voorschrijven dat er niet meer mag verdiend worden dan 25 ct. per uur. De Voorzitter hamert en zegt, dat dit hier niet te pas komt. Wijnen. Dit mag ik gerust zeggen, dit moet ik zeggen. De minister heeft geen recht, het bestaansrecht aan de arme menschen ik de Peel te ontzeggen. En dan spreekt men nog van opruienIn 1923 was ik de opruier, doch ik tart u, dit te bewijzen Geen wonder, dat er zoo veel revolutionnairen geboren worden. Ik stel voor, bij de regeering aan te dringen op een behoorlijk loon. In Helmond wordt veel meer betaald. Daartegenover zijn er daar slechts weinigen, en hier velen die goed met de schop kunnen werken. Het loon mag hier gerust f 18.— per week zijn. En voor groote gezinnen nog wat hooger. Wat betreft het Kerstcadeau, hiermee kan ik me natuurlijk best vereenigen. Koppens vraagt waarom er die inzinking in de loonen is geweest. Voorzitter zegt, dat het toen ander werk betrof. Het is in het begin moeilijk, een juiste maatstaf te trek ken. Het had ook andersom kunnen zijn. Koppens. Een loon van f 12.— is te veel om van te sterven, en te weinig om van te leven. Voorzitter gunt de arbeiders gaarne een loon van f 18.—. Deze personen zijn anders geen gemeente-arbeiders, Er zijn goede en kwade arbeiders bij. Als de slechtste f 18.krijgt wat moet dan wel de beste hebben. Bovendien moet men het volle aan tal uren werken, anders komt men bij vergelijking aan onjuiste eind cijfers. Swinkels betoogt, na alles wat hij hier heeft gehoord, dat de loonen te laag zijn. Hij heeft gehoord van een maximum van ruim f 13.Er zijn er ook bij van 8 en 9 gulden. We zijn niet verantwoordt, met de menschen zoo naar huis te laten gaan. We moeten streven naar een loon van f 18.— en minimum f 15.— Wil de regeering niet meewerken, dan moet er een andere weg gevon den worden. Wat de Kerstgave betreft, spreker vindt dit goed doch 't is slechts voor een paar kwade dagen. Mocht de belasting door meer loon een beetje stijgen, dan kunnen we er ons mede geruststellen, deze centen nooit beter besteed te hebben. Wijnen kan met de door Swinkels genoemde loonen van f 15.— én f 18.— accoord gaan. Spreker geeft nog een voorbeeld aan de regeling te Helmond en andere plaatsen. Hij zegt, dat de heeren in Den Haag goed praten hebbende Tweede Kamer bestaat grootendeels uit kapi talisten en liberale werkgevers, meestal door de R. K. Kiesvereeni- ging in de Kamer gestemd. Verder vindt spreker niet bepaald noodig om 48 uur in de week te werken. CleutjensDe heer Wijnen gooit nog al met hooge cijfers. Someren b.v. betaalt slechts 20 ct. per uur. We hebben hier meer categoriën van menschen dan alleen arbeiders. Ik denkt b.v. aan de vele arme boertjes met één koe. Spreker is benieuwd, of de heeren straks bij behandeling van punt 5 ook zoo de boeren willen helpen. Maas komt nog eens terug op de inzinking in de loonen. 't Is wel degelijk loonsverlaging geweest. De beste werker kan geen f 15.— per week halen. Fransen stelt voor, bij de regee ring aan te dringen op een uurloon van 30 ct. Spreker meent, dat het huidige loon ad 25* ct. is gebaseerd op de loonen der boeren. Dit is echter practisch meer. We zouden gerust kunnen aanvoeren, dat de loonen der bóeren-arbeiders 30 ct per uur zijn. Hiermee zou mogelijk de questie kunnen opgelost worden Wijnen. Cleutjens is niet misnaamd. Hij toont zich een tegenstander van den werkman. Hij is toch zelf ook werkman geweest. Cleutjens Dat ben ik nog. Wijnen vervolgt, dat hij de boeren steeds geholpen heeft. Gaat 't den werkman niet goed, dan zal ook de boer schade hebben. Swinkels vindt 't jammer, dat door Cleutjens dezen toon is aangeslagen, 't Heeft spreker verwonderd dat, niettegenstaande we zooveel boeren- raadsleden hebben, nog nooit zoo'n lid met een voorstel is voor den dag gekomen om de boeren ce helpen. Wat de loonen betreft stelt spreker voor, deze te bepalen op 15 tot 18 gulden. Cleutjens merkt op, dat uit zijn gezegde moeilijk te concludeeren valt, dat hij tegen de arbeiders is. Spr. gunt ze graag een goed loon, doch aangeboren fijnheid van vormen. Daarmede was Fraulein Sigismund nu weliswaar in den grond weinig tevreden, maar zij was te verstan dig om het Erich of wien ook te lalen merken. Beiden leefden in hun beroep kameraadschappelijk naast elkan der, terwijl de tijgertemmer Stock ton zich steeds bij de nieuwe sujetten aansloot en met dezen snel een partij tegen Erich en de ooievaarsdresseerster poogde te vormen. Zijn intriges misten even wel allen bedoelden invloed op den eigenaar. Deze kende zijn menschen precies, en wist ook, wat hij van het standpunt der ont vangsten aan den leeuwentemmer en aan Fraulein Sigismund te danken had. Eiken avond trad Arrigo Rinconi met zijn zes leeuwen op, en even zoo deed Fraulein Sigismund met haar ooievaars, die op commando allerlei dansen uitvoerden, diep voor het publiek bogen, den dood en de begrafenis van een natuur genoot speelden, enz. enz. Een Maleische, bijna zwarte slangen-bezweerster, een Engelsch- man met vierafgerichte zeehonden, die steeds de uniform van een scheepskapitein droegen die alleen met zijn zeehonden sprak, en een kleine Berlijner met »zingende katten" vervolledigden het program. Het publiek toonde zich hoogst voldaan over het in velerlei vor men genotene. Het circus was meent dat men over een loon van f 15.— niet te klagen heeft. v. Dinther heeft een en ander ook eens bekeken en kwam bij een prima arbeider tot f 1.75 per dag. Dit is te laag. Wijnen doet voorlezing van een lijstje van loonen, varieerend van f 4.- of f 10.-. Voorzitter leest loonen voor van 10 tot 14 gulden. Wat betreft het voorstel van loonen van 15 tot 18 gulden, dat gaat niet. Spreker voelt meer voor het voorstel Fransen, om de loonen met 20 pet. te verhoogen. Een feit is steeds, dat er werkloozen zijn, die zich werkloos hebben ge maakt omwille van de werkver schaffing. Spreker stelt voor om in de kortste keeren nog eens op 20 pet. verhooging aan te dringen. v. Dinther wil direct de verhoo ging te doen ingaan en niet te wachten op de goedkeuring. Voorzitter dat gaat niet. Wijnen t Waarom niet Voorzitter Omdat de regeering 't zoo geregeld heeft. Wordt ons de subsidie onthouden, dan zijn we nog verder van huis. De Voorzitter stelt voor, in de Kerstweek en de daarop volgende week een kindertoeslag te geven en bovendien een toelage van f 1 per Kerstdag en per arbeider, in afwach ting van de resultaten van de onder handelingen in den Haag. Aldus wordt besloten. le G. Vissers 2e J. Janssen; ZEV H. Strijbosch EV. G. Vissers. In totaal waren 247 duiven aan gevoerd. Als Keurmeester fungeerde den Heer H. Stommels, die zich op verdienstelijke wijze van zijn nogal moeilijke taak kweet. De tentoonstelling werd tamelijk druk bezocht. FOSTER'SMAAGP/llEN steeds gevuld, en de directeur verlengde dan ock den te voren vastgestelden termijn van zijn verblijf te Rotlerdam. Juffrouw Busum had een nieu wen commensaal in hare woning opgenomen. Bij de overige commen salen gaf zij in enkele woorden te kennen, dat een zeer bereisd heer, die blijkbaar over veel geld kon beschikken, de pas openge- komen voorkamer had betrokken. In zijn bescheidenheid had hij zich te voren met een klein achter kamertje beholpen, waaruit bleek, hoe een langjarig oponthoud in de overzeesche landen de menschen wars maakte van vooroordeelen. Dat vertelde zij ook aan dr. Rem bold. Zij had besloten, den veld tocht met alle mogelijke voor zichtigheid naar wijs beraamde plannen te openen. Haar broeder ging dit echter te langzaam. Gaudentia, sprak hij zijn zuster toe, de zaak lijdt geen langer verwijl. Er staat een groote som op het spel, de aangelegenheid is bekend in menigen kring en er zou met handig vervalschte papie ren een pretendent kunnen opdagen Toeval en uiterlijk zouden dezen kunnen begunstigen en tusschen twee erfgenamen een strijd tot in het oneindige doen ontbranden. Dan zou de zaak als verloren Uitslag van de onderlinge tentoonstelling der Postduivenver- eeniging „De Zwaluw," alhier. De volgende prijzen werden be haald Klasse I, oude doffers, le en 5e Gebr. Rutten2e, 7e en 8e G. v. Dijck3e P. v. Ooi4e P. Janssen 6e J. Vermeulen ZEV. P. v. OoiEV. P. Kersten. Klasse II, oude duiven, le J. Vermeulen 2e P. Kersten 3e J. Gommans 4e J. Kusters 5e W. Manders6e Gebr. Rutten ZEV. G. v. Dijck EV. J. Kusters. Klasse III, jarige doffers, le en 4e Gebr. Rutten2e J. Vollebergh 3e P. v. Ooi; 5e W. Lormans 6e G. Vissers 7e J. Kus ters ZEV. P. v. OoiEV. E. Ver meulen. Klasse IV, jarige duiven, le en 6e W. Lormans2e Gebr. Rutten 3e P. v. Ooi4e W. Man ders 5e J. Vollebergh; ZEV. L, CoopmansEV. L. Coopmans. Klasse V, jonge doffers, le, 2e, 3e, 6e en 8e Gebr. Rutten; 4e J. Vermeulen; 5e P. Janssen 7e, 10e en 13e W. Lormans 9e J. Kus ters lie J. Boom 12e J. Gommans; 14e J. v. Maris ZEV. J. Janssen EV. P. Janssen. Klasse VI, jonge duiven, le en 10e J. Boom 2e Gebr. Rutten 3e G. Vissers 4e W. Man ders 5e, 7e en 9e W. Lormans 6e P. Janssen; 8e J. v. Maris; lie J. Gommans 12e G. Janssen 13e J. Kusters; ZEV. J. Vermeulen EV. J. Kusters. Klasse VII, oude bonte doffers, le P. v. OoiZEV. G. v. Dijck; EV. St. Servaas. Klasse VIII, oude bonte duiven, le P. Janssen 2e J. Kusters; ZEV J. JanssenEV. H. Strijbosch. Klasse IX, jarige bonte \doffers le E. Vermeulen 2e G. v. Dijck; ZEV.E. Vermeulen; EV.St. Servaas Klasse X; jarige bonte duiven, le P. v. OoiZEV. W. Manders; EV. G. v. Dijck. Klasse XI, jonge bonte doffers, le G. v. Dijck2e J. Boom; ZEV. J. Boom EV. Coopmans. Klasse XII, jonge bonte duiven. Zorgen dragen het hunne bij tot ontwikkeling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met hun taak om bet bloed tc filtreeren vau de erin voorkomen de onzuiverheden. Als deze organen overbelast worden, is het derhalve geen wonder, als zij hun werk niet meer behoorlijk doen. waardoor een overmaat van urinezuur zich in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich in den vorm van scherp gekante kristallen afzetten en rheumatiek, spit of ischias veroorzaken. Soms vormt zich niergruis en vaak doen zich urine- of blaasstoornissen voor. i Maak bijtijds gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en versterken, het overtollig urinezuur afvoeren en een einde maken aan uw kwalen. 35 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. fiacon moeten worden geacht. Derhalve behoort het parool te zijnsnel en zeker, stout en zonder naar rechts of links om te zien. Ik weet drommels goed wat ik doe, antwoordde Gaudentia daarop. Dr. Rembold moet zoo zeker zijn, dat zelfs geen zweem van achterdocht of twijfel in hem opkomt Dan eerst zal hij met het noodige vuur in het gevecht gaan Ik ken den man beter dan jij Hij is niet maar zoo'n eenvoudige boekengeleerde, zooals jij schijnt te denken. Hij kent de wereld en de menschen. Voeg je derhalve naar mijn meening en bederf niets door ongeduld. Als op een der eersl volgende dagen juffrouw Busum 's morgens met de thee in de kamer van den jeugdigen advocaat-procureur ver scheen, zag zij er koketter uit dan ooit en haar blauwe oogen hadden een ongewoon zachten glans Mijnheer de dokter; zei ze met een verlegen lachje, er zullen nog wel meer menschen gevonden worden, die Erich Reinkens heeten niet waar Ongetwijfeld, want alleen in Hamburg zijn er tal van familiën van denzelfden naam, En zoo de man in quaestie de zoon van zekere Marie Rein kens ware vroeg zij en keek den dokter vriendelijk aan. Dat zou reeds ietwat toeval liger zijn, antwoordde dr. Rembold Hoe komt gij aan die vraag? Ir.g5jjr.ir-a UtMnliagsa. Wat het jaar 1930 ons eigenlijk wel gebracht heeft Een afwachtende mensch, gezeten tusschen tonnen graan, vaten petro leum. enz. die onverkoopbaar waren maar ook tusschen vaten dynamiet en buskruit ziehier de mensch van 1930 gekarakteriseerd. Onzekerheid op alle gebied. On zekerheid op economisch, onzekerheid op politiek terrein. Zou de toeneming der werkeloosheid eindelijk eens tot staan worden gebracht, zou er einde lijk eens een einde komen aan de toenemende malaise in landbouw, nijverheid en handel Het was de vraag, welke men zich het geheele jaar door stelde. Zou de politieke hemel eindelijk eens op klaren, zou eindelijk eens de onzinnige wedstrijd in bewapeningT worden ge staakt Het was een andere vraag, waar mede zich de politici in 1930 door loopend bezighielden. En intusschen werd de economische toestand met den dag slechter dag na dag groeide het leger der werkeloozen, geen week ging er voorbij, of er werd weer een of andere fabriek gesloten, langzaam maar zeker werd iedere hoop op een spoedig herstel vernietigd. En ook wij Neder landers kwamen tot de conclusie, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Wel, ik zei den nieuwen commensaal, dat hij zich bij de politie moest aanmelden en haar zijn papieren moest vertoonen De heer haalde daarop zijn pas te voorschijn en legde dien op de tafel. Na een poosje }ing hij heen, en scheen den pas te hebben ver geten. Ik ruimde de kamer op en wilde het oude papier al in de papiermand gooien. Vooraf echter wou ik eens zien, wat het was, en toen las ik Zoon der vrouw Marie Reinkens. Ik begreep nu dat ik den pas van den commensaal in de hand had en legde het papier weder snel op de tafel, maar het viel mij op dat hij Erich Reinkens heet, en dat zijn moeder eene Marie Reinkens was. En ik dacht dat ik goed deed met u dit zoo spoedig mogelijk te gaan vertellen Gij denkt steeds aan mij en aan mijneaangelegenheden, merkte de advocaat waardeerend op. Zou ik dien heer niet eens kunnen verzoeken, mij inzage van zijn pas te geven? Het stuk ligt nog op de tafel. Ik geloof, dat we ons aan geen misdaad schuldig maken in dit geval, zoo ik het even ga halen antwoordde Gaudentia snel. Onder deze omstandigheden zeker niet, beaamde dr Rembold. Juffrouw Busum verliet in het oogvallend haastig het vertrek en keerde na weinige oogenblikken terug, met het geelgeworden papier in haar hand. Hoesten ts de grootste vijand der adem halingsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. Slijm is de oorzaak van het hoesten. Abdijsiroop werkt tot in de uiterste hoekjes op de slijmhaardjes, die zich overal in Uw luchtwegen hebben gevormd, hetzij door ziektekiemen, hetzij door aangroeiing. Millioenen kiemen broeien en kunnen oorzaak worden van borstkwalen. Abdijsiroop nu maakt de slijm los en neemt de oorzaak zachtjes weg, zonder dc teerc weefsels te beschadi gen. Daarom zoo geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Influenza, Griep. AKKER's ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fi. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ci.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDUillffiOP-BONBÖHS (Gestolde Abdijsiroop) dat Nederland geen oase in de woestijn, geen eiland in den oceaan kon blijven. Eén industrie was er, die bloeide de oorlogsindustrie. Op het gebied der defensie werd geen afwachtende houding aangenomen. Rusland gmg vóór de bevolking van Leningrad werd van gasmaskers voorzien en ook onze minister sprak het uit, dat eindelijk eens een begin met den aanmaak van gasmaskers ter bescher ming van de bevolking tegen lucht bombardementen moest worden ge maakt. De voorbereidende ontwape- nings-conferentie leed een volledig fiasco. In Duitschland en Oostenrijk zagen we een ontzettende vrees aanjagende versterking van het fascisme. De Duitsche verkiezingen gaven aan de nationaal-socialisten meer dan honderd zetels in den Rijksdagde uationaal- socialistische partij werd in één slag de op één na de sterkste partij en niet te ontkennen is haar invloed ook op de Duitsche buitenlandsche politiek. „Het Volk" meldde eenige weken geleden, dat thans de sociaal democratische partij zich aangordt tot den strijd tegen de nationaal- socialisten, maar daarbij zeer terecht de vraag stelt, of het niet te laat is. Het einde der democra tische regeeringsmethodes in Duitsch land schijnt werkelijk in zicht te zijn. Denken wij even aan het verbod van de film „Van het West Front geen nieuws." In Oostenrijk heeft de klinkende verkiezingsoverwinning der soc. het fascisme nog eenigszins kun nen keeren, maar ook daar loopt naar het ons voorkomt de demo crat'e op haar laatste beenen. De Zeppelin-toch ten brachten :ons in herinnering, dat het Duitsche volk nog over een groot initiatief beschikt. Al schijnt het met de Do X behaalde succes nu niet bijzonder groot te zijn. Vegeten we niet te vermelden de ontzettende mijnrampen in Alsdorf en Saarbrucken, waarbij zoovele werkers in eeuwigen nacht zoo jammerlijk om het leven kwamen. Spreken wij over het vliegwezen, dan komt ons voor den geest de vreeselijke ramp van de R 101 en zijn wij in Engeland aangeland. Wij denken dan aan de vele, vele moei- Dr. Rembold nam den pas en las dien door. Hij verbleekte, en zijn hand beefde. Dat is hoogst opvallend, sprak hij. Naam, her komst, tijd, ouderdom, naam der moeder, dat sluit allemaal. Zou er inderdaad zulk een toeval bestaan? Hoe ziet de heer eruit Hebt u hem nog niet gezien? vroeg Gaudentia. De advocaat schudde het hoofd. Zonderling, ging zij alsdan voort, toen hij voor het eerst mijn kamer binnentrad, dacht ik onwil lekeurig aan de brunette van het portret, doctor, aan juffrouw Braur.. De heer lijkt, volgens mij ten minste, zeer sterk op haar. Hij is donker van haar en oogen, heeft een scherpgesneden gezicht met een rechten neus, precies als hel portret, en vooral de onvaste en toch doordringende, om zoo te zeggen flikkerende blik deed mij aan haar denken. Otto Rembold was zeer ernstig geworden. Wellicht hebt gij daar een groote ontdekkinggedaan, juffrouw Busum, sprak hij peinzend. Kan ik den heer bijgeval spreken O, zeker wel, antwoordde Gaudentia welwillend. Tegen den middag komt hij thuis, zooals hij me gezegd heeft. Dan zal ik hem aanstonds zeggen, dat u van mij gehoord hebt, dat hij verre reizen heeft gemaakt, en dat u hem om inlichtingen aangaande iemand wenschte le

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5