Van hier en daar, KJ Wanneer dit qonsequent werd Qemengde Berichten De Kippenhouderij op het platteland jos. St. Nicolaas aan de Heyde. E Niet los verkrijgbaar, doch alleen in de bekende verpakking met den Henkei-Leeuw. Ettj'i lap. E. Otltrmuo Co'» ILuirl Mij., Aaitcrduo FtbrikulcHtakel Ci«. A. G. De laatste weken brengen de couranten met groote regelmaat berichten van vergaderingen van boeren, die bij elkaar gekomen zijn, om het elkaar en ook de regeering te zeggen, hoe verschrikkelijk slecht de zaken op het oogenblik wel gaan. We kunnen deze menschen geen ongelijk geven. We kunnen ons ook zoo voorstellen, dat ze verwachten, dat de regeering hen helpen zal. Én dat ze meenen, dat ze daar recht op hebben, dat ze meenen dat het zelfs een landsbelang is, dat de regeering hen helpt. We kunnen ons ook indenken, dat men in Zie- rikzee en in Goes op het podium een plaat ophing uit 1916, waarop een vrouwenfiguur met uitgebreide armen roept Koren S Het vader land vraagt koren, spoedig en veell en dat men daarnaast dezelfde figuur had gehangen maar roepende Steun 1 De boeren vragen steun, Spoedig en veel. Immers in 191 öwerden den boeren alle producten en vooral het koren afgenomen tegen prijzen, verbeneden de marktprijzen, omdat het noodig was voor de steden. De boeren werden gedwongen een deel van hun weiland af te scheuren om den korenverbouw maar grooter te ma ken en in de steden riep men Mensch wordt boer! Die tijd is men blijkbaar vergeten, Nu de boeren in den nood zitten, vereenigen alle stedelingen zich, wanneer er maar sprake is van een broodprijsverhocging van nog niet een cent per kilo. Dan kan men dat niet voor den boer missen, terwijl men vergeet, dat niet alleen de boeren van het land moeten leven. De kleine plaatsen ten platte lande en de grootere plaatsen even zeer gevoelen zeer goed, dat de boerenbevolking zich niet als in andere jaren opmaakt, om Sinter klaasgeschenken te gaan koopen. Het uitblijven van de groote ad vertenties en het plaatsen van uit verkoop-advertenties zelfs voordat de winter begonnen is, wijzen daar op. Een stad als b.v. Rotterdam waar eiken dag zoo plm. 6000 vreemde lingen komen, dus niet inwoners van Rotterdam en van wie toch zeker wel 4000 uit de in de nabij heid liggende dorpen, gevoelt heel goed de gevolgen van de verliezen, die op het platte land geleden worden. In de stad maakt men meestal van die verliezen geen duidelijke voorstelling. In de vergadering te Goes was nóg een der aanwezigen die voor het land van Axel Hulst een becijfering gaf van de verliezen die op een bedrijf van 100 gemeten zooals ze in heel Zeeland veel voorkomen, geleden wordt. En dan is dat voor dit jaar een bedrag van rond f 10.000 En het komt me voor, dat de gegeven cijfers wel aan den lagen kant zijn, wat de kosten betreft. In mijn omgeving zal tegen die prijs geen hofstede te duur zijn en geen arbeider willen werken. Die mijnheer gaf ook nog aan dat dit verlies is terug te brengen op rond f 3000. indien men al het land liet braak liggen, behalve het weiland au de klavers. Dat zou men dan H1QQI4 afkunnen met eigen krachten en be- q//opm hoefde men geen f 3000 loon op ww het bedrijf in een jaar uit te keeren. flMIlM doorgevoerd, zou de geheele Neder- - landsche landarbeidersstand ten laste ••-•_ ■■•••'-- van jg regeering komen en dit zou millioenen kosten. In plaats daarvan vraagt de landbouw eenige steun- uieatregelen, die niet zooveel kosten» Het is te begrijpen, dat de boeren op deze vergaderingen van hun organisaties uitgaande het hart eens luchten, zeggen, wat gezegd moest worden. En dan is het wel een bijzondere vermelding waard, dat al deze vergaderingen, die te Goes, Zierikzee, Middelharnis, Hoogvliet, Klaaswaal, Hoofddorp, 's Hertogen bosch en Groningen allemaal zoo'n waardig verloop hebben gehad, Men kan zoo uit de verslagen lezen, dat daar bijeen kwamen men schen, die begrepen, welke verant woording ze op zich laadden, dat ze er ook kwamen om met vrijmoe digheid te vragen, dezelfde steun van de regeering, die deze aan andere groepen van de bevolking niet onthoudt, de steun, die het mogelijk maken moet, dat het oud- vaderlandsche bedrijf van den land bouw niet in enkele jaren kapot gemaakt wordt door een verkeerde bezuiniging. En daarom doet het ook zoo heel vreemd aan, dat er nog boeren te vinden zijn, die z»ch in het fascisten behaald succes het verblijf aldaar en de verdere route vastgesteld worden. Een week later stevende de stoomboot zonder ongeval de geel groene wateren der Maas binnen. Van den hoogen toren der Lauren- tiuskerk liet juist het klokkenspel de koraal melodie »Wat God doet, is welgedaan" hooren, toen De Ruyter aan de kade der frisch- groene boompjes het anker liet vallen. Drie dagen was Henri Busum thans te Amsterdam en sinds twee daarvan woonde hij bij zijn zuster, maar het verblijf aldaar beviel hem volstrekt niet. Gaudentia Busum hield als ware het haren broeder verborgen, en dit wist zij te bewerken, door hem geen geld te gevenzonder geld kon en mocht Busum zich toch nergens vertoo- nen, en van nutteloos wandelen hield hij even weinig als zijn zuster. Gaudentia had een nieuw cos- luum voor haar broeder gekocht. Dat scheen haar onmisbaar toe voor zijn fatsoenlijk optreden bij het dingen naar een betrekking. Verder gaf zij Henri tweemaal daags een dagblad waarin hij onder de advertenties naar aan- gfboden betrekkingen kon zoeken. Zij zette ook zelve een streepje hi j die, welke zij voorhem passend oo deelde, maar aan geld kreeg haar broeder geen cent. Dit was hem hoogst pijnlijk, en hand gesteld, om te besteden aan het Godsdienstonderwijs aan deze school. Van de zangvereeniging „Het Heidebloempje" mochten wij nog ontvangen f 4.90 voor hetzelfde doel. Dit was het restant van haar laatstgehouden Concert. Nogmaals aan allen onzen harte lijken dank. W. J. Driessens M. M. Vermeulen door BOSHOUWERS te LENT schuitje laten lokken en mee hebben geholpen een vergadering, die van te voren gedoemd was te mislukken De vergadering in Den Haag be doelen wij. Wanneer de boeren iets bereiken willen, dan zullen niet in de eerste plaats moeten luis teren naar menschen, die op hun politieke huisje bedacht zijn, maar naar de leiders van hun organisaties Die kunnen weten tijd en wijze van optreden. Wanneer men hen vertrouwd, zal althans het mogelijke bij deze regeering bereikt kunnen worden. Schreeuwers en oproerma kers bereiken niets dan eenige tijd gratis logies en consumptie op rekening van den Staat. Op 5 December heeft St. Nicolaas met Pieterman weder een bezoek gebracht aan onze school. De Boe renbond is begonnen met deze menschen in een schitterend nieuw pak te steken en heeft daardoor de mogelijkheid geschapen, dit feest voortaan vast te leggen. Dan is er door ouders en ook door menschen, die geen kinderen op school hebben, gegeven met een hartelijkheid, die niet beter hoeft te zijn. Maar wat het onderwijzend per soneel het meest goed deed, was de enorme opkomst van groote menschen, die onder veel belangstelling en soms grooten schik het feest in de school bijwoonden. St. Nicolaas en Pieterman kweten zich van hun taak op een voorbeeldige wijze. Naar verdienste werd iedere leering berispt of geprezen. Een ding mankeerde er nog maar aan de groote menrchen hadden geen zitplaats. Maar er bestaan nu reeds plannen, dat het volgend jaar te verbeteren. Menschen van de Heyde, Veulen en Veltum, dank voor de prachtige samenwerking met onze school. Een goed geleid St. Nicolaasfeest is van groote waarde voor de opvoeding uwer kinderen. Bij leven en welzijn rekenen wij weer op uw aller hartelijke mede werking voor 't volgend jaar. Maak u maar niet bezorgd, dat ge soms te veel geeft. Wij zullen uw kinderen niet ziek voeren met snoepgoed, vooral de stouten niet. Wat er aan geld overblijft, zal de goede Sint ons wel ter hand stellen, om dat te besteden voor 't geestelijk welzijn uwer kinderen. Om misverstand te voorkomen, moeten wij nog mededeelen, dat St. Nicolaas ons f 26 heeft ter hij wierp de hem gebrachte krant met de aangestreepte advertenties wrevelig ter zijde. Hij deed dat, om zijn zuster te dwingen, haar beurs voor hem te openen. Hij berekende namelijk dat, zoo hij ten laste van zijn zuster bleef, deze zou gaan begrijpen, dat dit haar veel duurder uitkwam, dan wanneer zij hem eenig geld gaf, opdat hij zou kunnen uitgaan, om zelf op een positie uit te gaan. Hij geloofde toch niet, dat zij er zoo krap bijzat als zij hem elk uur van den dag herhaalde. Den ganschen dag snuffelde hij overal in de vertrekken van zijn zuster, maar nergens vond hij eenig geld of iets, waaruit bleek dat zij bij een bank of in de rijks postspaarbank geld had gedepo neerd. Deze teleurstellingen maak ten hem nog verdrietiger. De gierigheid en de sluwheid van zijn zuster ergerden hem geweldig, en die stemming ver scherpte zijn waarnemingsvermo gen. Op den derden dag van zijn onderzoekingtochten bespeurde hij door een kier der niet gesloten deur der slaapkamer van zijn zuster, dat deze bij het opruimen iets in een kussenloop verborg. Wordt vervolgd. Nieuwe druk van 'n uitstekend pluimveewerk. Bij de firma L. J. Geeris-Roxs te Helmond is dezer dagen de tweede verbeterde en vermeerderde druk verschenen van Het Handboek voor den bedrijfspluimveehouder, waarvan schrijver is de heer W. Jansen te Horst, benevens nog een drietal medewerkers. Wij verheugen ons er over, dut de belangstelling voor dit inderdaad mooie handboek zoo groot is geweest, dat thans 'n tweede druk noodig werd. Het geheel is zeer verfraaid, de uitgever heeft eer van zijn werk. De prijs ad f 1.25 mag voor niemand een bezwaar zijn, om het aan te schaffen, 't is nog niet de halve waarde van 'n kip Een onzer abonne's schrijft ons een langen brief, enkel over de kip penhouderij en vraagt daarin beant woording van 'enkele vragen, die wij hier beknopt weergeven, met ons antwoord er bij. Vraag I. Verteren de hoenders onze granen, het meel en de zemelen evengoed als bv. de herkauwers Ik kon hier ter plaatse geen beslist antwoord op krijgen. AntwoordHet is onderzocht, maar bij zoo'n onderzoek doen zich groote moeilijkheden voor, wijl bij vogels de vaste en de vloeibare uitwerpselen door een zelfde afvoer buis, de cloaca het lichaam verlaten, Het is echter mogelijk gebleken, langs operatieven weg de uitmon dingen van den enkeldarm en der urineleider buiten het lichaam der proefdieren te brengen en zoo de urine afzonderlijk op te vangen. Toen men zoo ver was, kon men de verteerbaarheid vaststellen. Wij hebben uit een landbouwblad enkele gegevens voor u overgenomen. De cijfers, hieronder vermeld, geven de verteerbaarheid aan van eenige graansoorten enz. bij herkauwers (runderen b.v.) en kippen. De verteerbaarheid van het ruw eiwit was bij runderen en kippen respectievelijk voor haver 76 pet. en 73 petvoor mais 72 pet. en 81 pet.voor tarwezemelen 79 pet. en 71 pet.voor grondnotenmeel 90 pet. 80 pet. Wat het ruw vet betreft, lezen we deze procenten voor haver 80 pet. en 80 pet. voor mais 89 pet. en 83 pet. voor tarwezemelen 71 pet. en 37 petvoor grondnotenmeel 90 pet. en 78 pet. En aangaande de zetmeelachtige stoffen voor haver 76 pet en 74 pet. voor mais 95 pet. en 90 ct. voor tarwezemelen 71 pet. en 46 pet. voor grondnotenmeel 84 pet. en 84 pet. Hieruit blijkt dus dat het voedsel ook bij de kippen goed verteert, uitgezonderd dan het ruw vet en de zetmeelachtige stoffen van tarwe zemelen het eiwit ervan echter weer wel, en dat is toch het voornaamste. Wat het opnemen der vitaminen aangaat, daar kan ik u geen ant woord op geven de vitaminenkwes- tie is ook nog zeer in nevelen ge huld. Vraag II. Welke voordeelen heeft turfstrooisel boven kaf of haksel, dat hier ook nog al veel gebruikt wordt als bodembedekking, omdat de boeren dat uit eigen bedrijf hebben Antwoord Turfstrooisel werkt ontsmettend en stankwerend, daar het de „dampen", de ammoniakgas sen vasthoudt. Vooral 's winters, als men minder kan ventileeren, is dat een groot voordeel. Ammoniakgassen toch werken hoogst nadeeling op de slijmvliezen van keel en oogen. Daarvandaan, dat kippen, die in hokken gehuisvest zijn, waar de mestlucht maar blijft hangen, het eerst aangetast worden door snot of dipththeritus. Doordat turfstrooisel veel vocht aantrekt, houdt het niet alleen de lucht in het hok veel frisscher, maar ook veel droger. Turfstrooisel is een slechte warm tegeleider en daardoor warmer aan de voeten en pooten der kippen. Turfstrooisel is veerkrachtig en zacht, zoodat de kippen er graag een stofbad in nemen en de pooten geen kwetsjren oploopen, die in een bacterie-bed licht abcessen zouden veroorzaken Ten opzichte van kaf of haksel is turfstrooisel zoo goed als bacterie-vrij. Het doet de mest z'n volle waarde houden, wat van kaf en haksel niet gezegd kan worden. Het hoeft lang zoo vaak niet ververscht te worden als kaf en haksel. Tegenover al deze in het oog springende voordeelen, staat slechts één nadeel, n.l. dat het meer stuift. Wijl het zachte stof is, kunnen de kippen daar echter beter tegen, dan vaak gedacht wordt. R K. Kiezersbond in Limburg. Maandagmiddag vergaderde de R. K. Kiezersbond van Limburg in het Christoffelhuis te Roermond. Verschillende kamerleden, leden van Ged. Staten en Prov. Staten woonden de vergadering bij. Behandeld werden de ontwerp statuten en het huishoudelijk regle ment, waarop verschillende amende menten waren ingekomen. Na ampele besprekingen werden statuten en huishoudelijk reglement goedgekeurd. Besloten werd de koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen. Limburgsche Groene Kruis. In de Maandag te Roermond ge houden algemeene vergadering van het R. K. Limb. Groene Kruis, bood de voorzitter dr. v. d. Meerendonck, Horst, ingaande 9 December, zijn ontslag als zoodanig aan. Tot zijn opvolger werd gekozen Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck. Pluimveetentoonstelling te Sittard Te Sittard werd Zaterdag, Zondag en Maandag de vijfde Internationale Pluimveetentoonstelling en Postdui- venshow gehouden door den Limb. Konijnen en Pluimveefokkersbond. Er waren ruim 140G inzendingen en 20 stands. De tentoonstelling is in alle opzichten geslaagd, ook uit het buitenland waren inzendingen. Gevaarlijke sprong uit den trein. Zaterdagmiddag was in den trein van Geleen naar Heerlen de heer D„ ambtenaar bij het staatstoezicht op de mijnen in slaap gevallen. Hij had in Heerlen moeten uitstap pen, maar werd even voorbij het station wakker. Hij heeft toen de onvoorzichtigheid begaan uit den rijdenden trein te springen met het noodlottig gevolg, dat hij op de spoorbaan terecht kwam. De wach ter van het seinhuisje had een en ander gemerkt en was spoedig met de noodige hulp ter plaatse. Met een gebroken been en inwen dige kneuzingen werd de man naar 't ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Uit de mijnindustrie. Door den slechten toestand van de kolenmarkt is de directie van de mijn Willem-Sopbie genoodzaakt grootere kolen voorraden op te slaan. De aanwezige terreinen bleken hier toe niet voldoende ruimte te bieden, waarom nieuwe terreinen grenzende aan de opslagplaatsen zijn aange kocht. Hierdoor zal het niet noodig zijn arbeiders te ontslaan of den arbeids dag te beperken. Geeo mb i n eer de pi u i in v ee-ten toon stelling Boxmeer-Gennep Op 4, 5 en 6 Januari wordt door de Pluimveevereenigingen te Boxmeer Gennep een groote nationale Pluimveetentoonstelling gehouden Deze heeft plaats te Boxmeer en wordt ondergebracht in de daarvoor bij uitstek geschikte zalen van Hotel Riche". Een groot aantal eereprijzen is bereids reeds toegezegd, waaronder van Minister Deckers, leden van Provinciale Staten, Burgemeesters enz. Als keurmeesters zullen fungeeren voor de hoenders en dwerghoeders J. Mantel te Ibriester Heide voor de afdeeling duiven Dr. C. Bol te Nijmegen en voor de afdeeling konij nen G. Hondebrink te Almelo, Als dierenarts fungeert Dr. J. Kets te Boxmeer. Het Bestuur is als volgt samen gesteld voorzitter J. Peters, Weth. van Boxmeer 2e voorzitter P. A. Verstappen te Gennep secretaris M. J. Breuer te Boxmeer2e secre taris P. J. Hendriks te Heijen B. de Haan. G. Philipse H. Philipse, van Duijnhoven en G. van Boek- holt te Boxmeer, A. Suring en Th. Manders te Gennep en H. Lentink te Sambeek. Om de tentoonstelling meer luister bij te zetten heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van den heer B. E. E. A. Verkuijl, Burgemeester van Boxmeer en lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant. Verder hebben hierin zitting de volgende heeren W. Wolters, Burgemeester van Gennep H. C. P. Winkels, wethouder van Boxmeer Jhr. J. L. E. M. van Sasse van Ysselt, Notaris Ds. J. G. H. van Hoogstraten, Predikant bij de Ned. Herv. GemeenteDr. J. Kets. Dieren arts P. Guinée, RijksveeartsDr. Nuyens, Arts te Venray J. van Beijnen, Gemeente-Secretarisde Raadsleden A. Peters, D. Palmers, A. Molmans, G. Kusters, C. Peters, G. Hermans en P. Schoth P. A. J. Berbers, Gemeente-Ontvanger L. de Weijse L. Verkuyl C. van den Broek W. Remmen H. E. J. Welp Deurwaarder G. H. SchothL. van der Vleugel te Wanroy en Jos. Boshouwers te Lent. De gelegenheid tot inschrijving is opengesteld tot 25 December. Brandstichting. In verband met het afbranden der woning van den landbouwer G. M. te St. Oedenrode is de bewoner en eigenaar gearresteerd. Hij heeft be kend zelf tot tweemaal toe den brand te hebben gesticht. Hij ver keerde in flnancieele moeilijkheden. De man is naar Den Bosch overge bracht. Ljjk gevonden. Te Rijen (N.-Br.) is in een looi- kuip van Gebr. v. d. Steen het lijk gevonden van den daar werkzamen 26-jarigen ongehuwden C. V. uit Oosterhout. Tragisch ongeval. Te Vught is de echtgenoote van den heer v. S., terwijl deze naar een begrafenis was, van de trap gevallen en zonder tot bewustzijn te zijn ge komen overleden. De Arnliemsche loopknecht gevonden. Door de politie te Amsterdam is op aanwijzing van de Arnhemsche politie in een hotel gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overge bracht de 17-jarige T., die vorige week met f 4000, toebehoorende aan het reisbureau Lindeman te Arnhem, waar hij in betrekking was, spoor loos verdween. Van het geld werd f 3000 nog in zijn bezit gevonden. Tevens zijn gearresteerd een zekere G., met wien T. er vandoor is ge gaan en twee vrouwen, met wie zij een deel van het verduisterd bedrag er door hebben gebracht. Aangehouden. De politie te Ubbergen heeft Dinsdag gearresteerd zekeren H., die verdacht wordt van verduisteringen gepleegd te Nijmegen, Groesbeek en Bunde en van diefstal te Tegelen en te Schoonhoven. Hij was reeds eenige malen tevoren veroordeeld en is thans aan de justitie te Nijmegen overgeleverd. Verduistering. Zaterdag vervoegde zich bij den slager v. d. W., aan de Hoogstraat, te Eindhoven, een knecht van de wed. L., die paard en wagen te huur vroeg. Nadat hem dit span meege geven was, bleek, dat de wed. L. van niets wist. De man, zekere Van Z., is later te Herwijnen aangehou den, waar hij het span aan een woonwagenbewoner verkocht had. Vergiftiging door gedenaturali seerde alcohol. In weerwil van de bewering, dat jaarlijks in de Vereenigde Staten duizenden personen sterven tenge volge van het drinken van alcohol, gedenatureerd met een door de regeering voorgeschreven percentage vergif, heeft het Representantenhuis met 100 tegen 54 stemmen een door de „natten" gedaan voorstel ver worpen tot het verbieden van het gebruik van vergiftige bestanddeelen voor denaturaÜ3atie, Wio maakte de eerste stoom machine De Fransche ingenieur Salomon de Caus (15761626) ontdekte de stuwkracht der stoom en bouwde in 1615 den eersten volgens dit pr ncipe geconstrueerde motor. Voor Denis Papin (1617 1714), die het beginsel der stoommachine vastlegde in den naar hem genoem den Papiniaanschen pot, nam onze landgenoot Huygens proeven met een ontpioffingsmotor. De papiniaansche pot draagt van boven een klep, die met gewichten bezwaard kan worden. In dezen pot kan dus de damp een hoogere span ning aannemen dan die van de atmosfeer en de vloeistof kan dus hooger van temperatuur worden, dan bij gewone verhitting. De gewone stoomketel is eigenlijk ook slechts een papiniaansche pot. Deze potten worden ook thans nog veelvuldig in de techniek toegepast. De motor van Huygens was baseerd op het denkbleed, een kleine hoeveelheid kruit te laten ontploffen in een cilinder waarin zich een zuiger bevond. Door de luchtuitzetting ont snapte de lucht in den cilinder door een klep en werd de lucht onder den zuiger ijl, waarop de gewone lucht den zuiger naar den bodem den cilinder duwde. Doch het heen en weer bewegen van den zuiger was te zacht om tot eenig practisch doel te worden gebruikt. Deze uitvinding van Huygens leidde echter tot het denkbeeld het kruit als beweegkracht te vervangen door de veerkracht der stoom, welke men achter den cilinder deed con- denseeren. In 1663 vatte de Markies van Worcester Salomon de Gaus' denk beeld weder op en trachtte een fontijn door stoom te doen werken. In 1669 een jaar voordat Denis Papin de eerste stoommachine voor stelde, had de uitvinder Gavery de stoompomp uitgedacht, welke door den Engelschen werktuigkundige Newcomen werd verbeterd. Griep in België. Te Bergen en omgeving zijn ge vallen van besmettelijke griep waar genomen. Reeds zijn eenige personen overleden. De ziekte heeft nog geen epi demisch karakter. De verschijnselen vertoonen sterke overeenkomst met de Spaansche griep, die tijdens den oorlog zoo veel slachtoffers maakte. Voor en uit de zakenwereld. Iedereen, die geld heeft, heeft eerst geleerd hoe het te houden. Beter één winst in de hand, dan twee op papier. Vriendschap in zaken Ja, doch binnen gezonde perken. Te ver uit gerekt, is het slechts een vorm van omkoopen. Uw onderneming moge goed be heerd worden, energiek en zeer succesvol zijn, toch keeft ze waar schijnlijk een zwarte plek. Kent gij die Toen men den Amerikaanschen minister van financiën, Andrew W. Mellon, vroeg, wanneer hij dacht, dat de golf van speculatie in aan- deelen zou ophouden, antwoordde hij zeer geestig „When gentlemen prefer bonds." Als een doodskleed over de Maasvallei... Hoe verder het onderzoek inzake de sterfgevallen, tengevolge van den mist in het Maasdal in België vor dert, des te meer komen de meeste verklaringen hierin overeen, dat de oorzaak uitsluitend aan den mist te wijten is. Zondagavond bedroeg het aantal slachtoffers volgens officieele cijfers 63. andere gewaagden van 70 dooden. Zondag is men met de lijkschou wing van een der slachtoffers te Engis begonnen. Te Flémalle liggen nog een 100 personen ziek. Volgens verschillende getuigen verklaringen gaf de mist een brandend gevoel in de keel. Een eigenaardig verschijnsel ook, dat de mist overal een blauw grijze vettige stof heeft achtergelaten Zondagmorgen is de koningin uit Brussel per auto naar Luik vertrok ken. Hare Majesteit zal de verschillende besprekingen bijwonen tijdens dewelke de leden van het scheikundig corps haar den noodigen uitleg en ophel deringen zullen mededeelen aangaande de geheimzinnige sterfgevallen in de Maasvallei. Professor Alexander Travers heeft over de geheimzinnige en doodelijke inwerking van den mist op talrijke personen te Luik het volgende ver klaard „Ik geloof niet dat gevaarlijke uit wasemingen voortkomende van de zinkwitfabriek, oorzaak waren van de ramp. Dergelijke uitwasemingen zouden zulke verschrikkelijke en zeker zulke plotselinge uitwerking niet gehad hebben. Volgens mij staan er twee moge lijkheden open. De eerste, welke ik slechts terloops wil aanhalen, zou zijn, dat er zich in die streek een fabriek van giftige gassen bevindt en dat aldaar een onvoorzichtige of slechtgelukte proefneming zou hebben plaats gehad. De tweede, meer aannemelijke verklaring is dat er in een der nabij- geleg-n fabrieken een vergaarbak van vloeibare ammoniak gesprongen is, In een dergelijke fabriekatmosfeer, welke veel dampen van zuren bevat kan inderdaad de aanwezigheid van ammoniakgassen een zeer dikken mist verwekken. Het is voldoende in een labora* torium een oplossing van chlor- waterstofgassen te ontkurken, naast een flesch met ammoniak-oplossing om dadelijk een mistwolk te ver wekken. Het bewijs dat het wel degelijk een blaartrekkend gas moet zijn ge weest dat zich in de Maasvallei heeft verspreid, blijkt uit de ver klaringen van enkele slachtoffers, die aan den dood ont napten. Het scheen hun, of een helsch vuur hen borst brandde. Anderzijds zien zekere midici ook een oorzaak in den Zuidenwind die van verre streken, vreemde microben medebracht, die dan in den mist van onze nijverheidscentra zouden voort woekeren. Te dezer gelegenheid halen zij het geval der Spaansche griep aan, tijdens den oorlog, welke veroor zaakt werd door microben, door den Zuidenwind aangebracht. Een aanduiding over wat deze Zuidenwind zooal medebrengen kan, vindt men in het feit, dat het dezer dagen modder regende, en dat naar de eenige mogelijke uitlegging, het hier stof moet zijn dat misschien van uit de Sahara naar hier werd ge bracht door den wind. Intusschen. ofschoon de meening, dat vergiftigde gassen de oorzaak zouden zijn, schijnt uitgesloten stel len de deskundigen toch een onder zoek in bij de koper- en zinkfabrie- ken en de chemische fabrieken in het Maasdal. Naar uit Parijs wordt gemeld zijn de Parijsche arbeidersvoorstad Puteau ook ziektegevallen tenge volge van den dikken mist voorge komen. Twee personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen-. En te Londen zijn eveneens ver scheiden personen onwel geworden: Toen de voorzitter van een loge- vergadering te Londen wilde opstaan, om met een slotwoord de bijeen komst te sluiten, zakte hij plotseling in elkaar. Onmiddellijk daarna bleken ook bijna alle andere aanwezigen onwel te zijn. Van de 32 personen hadden 28 last van zware duizelingen. Het gelukte echter eenige ter assistentie geroepen geneesheerén allen weder tot bewustzijn te brengen. In verband met de geheimzinnige sterfgevallen in België, heeft het voorval te Londen groote onrust veroorzaakt. Men maakt reeds melding van eenige sterfgevallen te Londen, die vermoedelijk eveneens door den mist zijn veroorzaakt. Verder wordt gemeld, dat buiten Londen een groot aantal koeien ziek zouden zijn geworden. De oorzaak van deze ziekte is nog niet bekend, doch, terwijl het ministetielr gc2 een ondli wc reeds de* den laatste dal- ven. Een vals iet\ na de int* jenei is men |u sie 5 dat het w al de komenen.E d. Kan or In diei Naast darir reeds vanj ijde gegeven 1 lood rakter vanl de 1 MaasvallejL rzijd: simpele T eopi minstens H heef steunt opH n. Toen oj ugus de bekend e u; van den M s ha< millioenen] ets f deeltjes zid rden aardbodemj En merkwaardi al Noordelijk! Zelfs ee na c sting k*am 1 van massa's ne len wegen. Nu wej t de 'n half jaa weer bezig is gei 1 he mogelijk zij list e van die sto 1 der grond he« en stof zoo ge ln halingsorga [nsch Opmerke ioral met zwakk pgsoi slachtoffers mis worden. 0 a on er nadeel [niet Wat heel [Ste: tig is die [k g< anders mo gez< slachtoffer arden Verder er., da 10 a 12 éden modder- of [geo is in Frank riinb Mensche Ie di Rotterdam fczek zelfs toen Intel daarover la zi ooi stad een Aranc gevoeld h ad di elders op Beker een roodb rfe-k gehad, is twor lava-stoffen iente mogelijke In het a /*dg die mist itvall een blauw 2 heid nalaa tju d< canische st om w Daar d ten, op het ver sflgifl door zinkf bidoo voeren do orjvan uit Afrika, tqaiet steunen op feiten, zou L aangeduide Iwe resultaat g vj Onsc mlord veèrd. Uit Bres augemc In Octobi Pohl wegens|zel Schulz veri huisstraf, schuld vc Thans hi Schieweck, is wegens gescheiden keukenmeisje, Schulz te Het ing dat Pohl enk dat Schil op Louise De O! Pohl, wiens 1930 begon Verkoop van|un De gemeei bij opbod wone betali Woensdag l(o namiddags plaatse in del iet Roozendl prachtig zw4 zware en licl boonenstaken j: hout, benevi schansen,in pan Het dunnings an Bij ongunsti tal geschieden in (Ier te Merselo, !th Venray, 4 Burgemeester O. E I ar is Bekt Q| Inschrijving De Burgen lei Venray herinnt mannelijke pet n plichting om zti ari a.s. ter in dienstplicht aan et Voor de insc 2 zitting worden n tusschen 9 en 1.1 Hij, die vrijst n broederdienst 0 s den van een t lievend ambt, b fc aangifte aanvra n Hij, die ven reden van vri doen gelden, ter inschrijving deeling doen,

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6