Tweede Blad van „FEIL EN MAAS" Bij Fijn Abdijsiroop Om twee millioen En bij ons Orde, zindelijkheid. FEUILLETON Land- en tuinbouw Voor allen die Sukkels Het ontstaan van de sigaret. Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! ZATERDAG 13 DECEMBER 1930 Een en Vijftigste'Jaarganz No. 51 't Stuk speelt in Bordeaux De kerk is uit 'n Groote menigte komt het plein op Waarheen Naar de dichtsbijstaande kranten kiosk. En daar koopt de jongste bediende „Le Matin" en het bakvischje „Eva", een ander „La France" en ook zijn er die een Karholieke krant vragen Over dit „gekke" feit schreef 'n goed katholiek in het goed katholiek Fransch blad „Dat ongeloovigen nog een neu trale kiant koopen, kan ik begrijpen. Maar dat menschen, die als katho liek naar de kerk gaan en te Communie, met hun geld kranten steunen, die hen minachten of tegenwerken dat noem ik laf, dat noem ik verraad aan Christus' zaak En de menigte, die geen hersens genoeg heeft, om dat te begrijpen, is rijp voor geloofsafval. Da's ferm gesproken. Maar „bij ons" gaat dat anders, is 't niet „Bij ons" zijn er ook wel katho lieke heeren en dames, mannen en vrouwen, die uit de kerk komen 's Zondags. Sommigen zelfs te laat en te vroeg eruit. Maar „bij ons" gaat dat toch anders is het niet. Ze koopen weinig of geen kranten aan kiosken. Maar als ze thuiskomen, dan leggen ze d'r kerkboek weg, drinken koffie en danDan ligt De Courant, De Telegraaf of de Rot terdammer of het Handelsblad naast het bord, terwijl op de schouw of op een tafeltje Het Leven of de Haagsche Post wachten, tot mijnheer mevrouw, de jongeheer of de jon gejuffrouw klaar zijn met de koffie. Zoo is het bij ons in veel te veel katholieke families Zindelijkheid staat in innig verband met ordelijkheid. De zindelijkheid is voor twee zaken goed n.l. voor de gezondheid en voor de welvaart. 't Spreekwoord zegt en dikwijls is het waar Zoo men is van buiten Zoo men is van binnen De zindelijkheid is noodzakelijk voor de gezondheid. Dat leert de natuur zelf. Wanneer ge a in den vinger gesneden hebt, en een stofje komt in de wonde, dan zal de wonde niet genezen, vóór ze gerei nigd is. „Waar de lucht onrein is. verliest men zijn gezondheid en zijn geld Denk maar eens aan de raadgevingen der tuberculosebestrijders omtrent de zindelijkheid en de luchtigheid der woningen. De groote leidsman van Israël, Mozes, die veertig jaren dat zwervend volk van twee en half millioen be stierde, gaf een uitgebreide wetgeving omtrent luchtverversching, reiniging van huisraad en kleeding, alles ter voorkoming van ziekten. De zindelijkheid is een bron van welvaart. Hoeveel spijzen, hoeveel huisraad, bederven niet door onzin delijkheid Een verstandige jonge man, die een levensgezellin zoekt, zal dan ook niet verzuimen, de ouderlijke woning van haar. op wien zijn oog gevallen is, te bezoeken. Immers Het nest van eiken vogel toont, Wat soort van vogel daarin woont. Ouders, draagt zorg, dat uw kin- 8 Neen, dat zal ik niet, ver zekerde Henri. Alleen reeds om jou zal ik me in acht nemen en een fatsoenlijk burgerlijk leven beginnen, 't Wordt ook zoetjes aan tijd voor me ik ben dertig jaren oud en verlang naar een rustig en gemakkelijk leven. 'n Gek, die het geloofther nam daarop juffrouw Busum moedeloos. Je hebt altijd de zaken zwart ingezien. En 't is altijd zoo uitgekomen, als ik voorzien had. De tijden zijn nu anders, en ik ben ook anders geworden. Maar woon je ver van hier Ik heb 'n ontzettenden honger. Kun nen we niet naar je woning gaan? Ik woon 'n heel eind van hier, antwoordde Gaudentia. Ga mee naar den tram. Zij stond op en schreed nu, met neergeslagen oogen, naast haar broeder naar een tramhalte. Hoe geheel anders was haar wandeling geëindigd dan zij zich had voorgesteld. Zij wa3 uitgegaan voor uitspanning, om watfrissche deren net en zindelijk en voorkomend zijn in hun verschijning. Een voor beeld vervange hier een heele reeks voorschriften en aanbevelingen. Mijnheer N. vroeg bij advertentie een jongste bediende op z'n kantoor. Ongeveer vijftig jongens meldden zich aan. uit wie hij er één koos om de volgende redenen 1Deze jongen veegde zijn voeten f, toen hij binnenkwam en sloot de deur achter zich toe„een bewijs van beleefdheid en voorzichtigheid". 2. Hij stond dadelijk op, toen een oude man mij wilde spreken, en bood hem zijn stoel aan „een be wijs van zijn eerbied voor oudere lieden". 3. Op mijn vragen antwoordde hij bescheiden, maar flink. Een boek dat ik met opzet op den grond had laten liggen, nam hij op en legde het op tafel, terwijl de anderen er over heen stapten, -<f het opzij schoven. 4. Zijn kleeren waren goed ge borsteld en zijn haar was net gekamd. 5. Hij zag er zindelijk uit en keek mij met een paar heldere oogen aan. 6. Toen het Angelus luidde, nam hij zijn pet af en bad. 7. Wat ik in tien minuten met eigen oogen heb waargenomen, is voor mij meer waard, dan al de ge schreven aanbevelingen, die de andere jongens meebrachten. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhatdt. Let hierop Vraag ze Uw Drogist. Iets over varkensfokkery en -houdery. Het voeren aan de droogvoederbak leidt tot aanzetting van te veel vet in verhouding tot de spiermassa, het vleesch, Dit brengt het nadeel, dat een dergelijk slachtproduct in den tegen- woordigen tijd niet meer past, omdat het publiek veel meer vleesch dan spek vraagt. Een tweede nadeel bestaat hierin, dat een kg. levend gewicht duur geproduceerd wordt, als het in hoofdzaak uit vet bestaat. Want voor het produceeren van vet is i/S meer voer noodig dan voor het produceeren van vleesch. Daarom moet men bij 't mesten van varkens het vleesch (de spieren) tijd geven om te groeien. Het be treffend dier dus niet te spoedig op het gewicht te brengen dat men wil bereiken. De ondervinding leert, dat een droogvoederbak dit wel doet, de dieren worden daarbij te spoedig vet. Vandaar, dat op menige boerde rij, waar men enthousiast is begon nen met de droogvoedermethode, de bijbehoorende bakken onder stof staan opgeborgen. En toch worden ze hier en daar weer voor den dag gehaald. Omdat men heeft ondervonden, dat men genoemde nadeelige gevol gen toch wel heel sterk kan tegen gaan. Namelijk door het voederrant soen eiwitrijk te maken. U vindt in mijn boekje over varkensfokkerij en -houderij (voor 60 cent verkrijgbaar bij M. Waterreus, Roermond) minima lucht te scheppen op dén zonnigen Meidag en zich te versterken tegen den demon der moedeloosheid, die haar had aangegrep n, en thans keerde zij huiswaarts met haar broeder, den bij verstek vervolgde, dien zij den kost moest geven, die bij haar wilde inwonen, naast dr. Rembold Als het aan het licht kwam, wie hij was, zou hij al haar commensalen wegjagen, haar gansche zaak ten gronde richten en haar het bestaan onmogelijk maken. Die- overwegingen deden haar zoozeer onts ellen, dat zij zich onwel gevoelde. Zij wankelde en zou op den grond zijn gevallen zoo niet haar broeder snel haar arm gegrepen en haar vastge houden had. Hij riep een koetsier van een vigelante aan, hielp zijn zuster in het rijtuig en beduidde den koetsier, om naar het station te rijden. Toen het rijtuig daar aankwam, was Gaudentia weer zoo ver hersteld, dat zij met haar broeder zich per tram naar haar woning kon begeven. HOOFDSTUK VII. Met de Octobermaand was te Kossak de tijd der stormen inge gaan drukkende warmte en hevige onweders wisselden elkan der af. De zee was voortdurend ontstuimig, zoodat aan het parel- visschen een einde was gekomen. De ondernemers keerden terug en maxima opgegeven van de eiwit- hoeveelheden in de rantsoenen op verschillende leeftijden. Ik zou willen aanraden bij droog voedermethode minstens de grootste hoeveelheden die voor eiwit zijn opgegeven, te kiezen. Niettemin zal voor gewone, ge mengde bedrijven de dikke-brei-me- thode van Ruhlsdorf het meest voldoen. Deze methode heb ik tot vervelens toe beschreven. Jammer dat men haar zoo weinig en dan dikwijls nog verkeerd toepast. Men maakt zich vaak wijs, met bedoelde methode te werken, terwijl het er in het geheel niet op lijkt. Nu men aardappelmeel in 't brood gaat krijgen, heeft men ook al ge wild, dat men aardappelmeel a 9 cent verplichtend onder het varkens voer moet gaan mengen. Hoe men de uitvoering daarvan zich voorstelt, weet ik niet. Maar wel weet ik, dat de voedingswaarde daarin veel te duur betaald wordt iD verhouding van f 6.—maismeelenf 5.50 gerste- meel, zooals de tegenwoordige prij zen op zijn hoogst moeten worden geschat. Er komt voor de Limburgsche bedrijven daar nog bij, dat de var kens in hoofdzaak moeten dienen om eigen producten, waaronder een hoop afval en niet te verhandelen producten, moeten verwerken. En dan komt de weldaad van aardappelmeel-plaatsing op die wijze minder duidelijk uit. Het is wel eens interessant om getallen te lezen over de Limburgsche varhenshouderij. Aan de volgende zal nog wel wat haperen. Daarom zou men mij een groot plezier doen, met mij op- en aanmerkingen te zenden, waarvoor bij voorbaat mijn besten dank. Er worden naar schatting per jaar in Limburg 230.000 stuks varkens geslacht. Nemen we aan, dat per jaar een ,110.000 biggen in normale tijden worden ingevoerd. Dan wor den in Limburg zelf per jaar onge veer 210.000 biggen grootgebracht. Dit zal 80 pCt. zijn van wat gebo ren wordt. Door de coöperatieve verkoopver- eenigingen worden verhandeld 75 000 stuks varkens. We mogen aannemen, daar haar gebieden twee derde der provincie bestrijken.dat zij ongeveer de helft van het te verhandelen aantal hebben, temeer daar die ge bieden ook het meest aan varkens- mesten doen. Dus zouden verhandeld worden ongeveer 150.000 Limburgsche varkens. Voor eigen gebruik worden ge middeld per boerengezin gemest drie zware varkens. Dat is in 20.000 gezinnen 60.000 stuks. Door arbeiders enz. wordt ook nog wat varkens gemest. Zeggen we 10.000 stuks. Dan wordt dit in het totaal gemeste stuks varkens 150.000 plus 60.000 plus 20.000 maakt 230.000 stuks. Omtrent het percentage, dat als baconvarkens en als zwaardere var kens gaat, kan gezegd worden, dat gelet op het geschikt gewicht, dit ongeveer de helft van de verhan delde varkens is maar in den laatsten tijd wordt bijna niets tot bacon verwerkt, maar versch in België of binnenland geplaatst. Het percentage van het eiwitvoer der varkens, dat geleverd wordt door ondermelk, karnemelk en wei mocht vroeger wel op 80 pCt. geschat worden. Tegenwoordig wordt echter eiwitrijker gevoerd, zoodat men het percentage slechts op 65 pCt. mag schatten. Het percentage van het totale varkensvoer voor fok- en mestvar- kens, dat geproduceerd wordt op eigen bedrijf is op 80 pCt. te stellen. IR. JACQ. TIMMERMANS. Rijksveeteeltconsulent. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drog. Doos 60 ct. naar de plaatsen, vanwaar ze kwamen, meestal naar Amerikaan sche havens, en de duikers en matrozen gingen mede. De loge menthouders en winkeliers sloten hun huizen en verlieten de stand plaats. De eerstvolgende vijf maan den kon niemand te Kossak blij ven, daar de schepen hun vaart staakten en dientengevolge de toevoervan levensmiddelen ophield En ook buitendien zou het opont houd daar hoogst onaangenaam zijn geweest, wijl de vloed in dat jaargetijde zoo hoog stijgt, dat hij de zandige bocht eiken dag en nacht zes uren tot dicht bij de huizen onder water zet. Kossak blijft om die redenen vijf maanden van het jaar ledig en verlaten. Erich rustte zich mede tot den terugkeer naar New York uit. Voor zijn afreis monsterde hij overeenkomstig zijn vredelieven- den aard zorgvuldig wat hij bezat en ontdekte toen, dat zijn legiti matie-papieren in de oude porte feuille ontbraken. Ze bestonden in zijn matrozenboek en zijn New- Yorker pas een doopakte bezat Erich Reinkens niet. Daartegen vond hij op hun plaats onder in den koffer zijn loonboek en zijn getuigschriften, die hij als oppasser in een menagerie gedurende vele jaren en later als dierentemmer in het beroemde Amerikaansche wandelcircus Monalto had gekre- gen, en die niet in de portefeuille RUWE HUID Schrale Lippen Gesprongen Handen 937-10 Reeds Columbus trof bij zijn ontdekkingsreizen een soort plaats vervanger van de sigaret aan en wel in den vorm van tabak, welke in tabaksbladeren was gerold en aldus door de Indianen werd gerookt. Het is nu ongeveer 300 jaar gele den spoedig ontwikkelden zich in het Oosten fijnere soorten. Thans is het begrip van Oostersche tabak onafscheidelijk aan de sigaret ver bonden, des te meer, omdat de z.g. zwarte tabak, welke men in België, Frankrijk en Amerika teelt, geen concurrentie ;meer oplevert voor de "jne Oostersche tabakken. In een reisbeschrijving van Zuid- Amerika uit het jaar 1767 maakt de schrijver gewag van een-.Braziliaan- sche, die tabak rolde in een klein stukje papier en ze zoo beide met zichtbaar welbehagen oprookte De Turksche legende verklaart het ontstaan van de sigaret op een heel andere wijze. Mohamed Aki, de beroemde Pasja, die in het begin der 19de eeuw regeerde, zond eens aan een afdeeling van zijn leger, welke zich buitengewoon dapper had gedragen, een belooning in den vorm van een hoeveelheid tabak, zooals deze in zijn land groeide. De soldaten, die voor de stad Aliko in Syrië lagen, welke stad werd belegerd, rookten het geschenk, met vreugde uit de eenige pijp, die zij bezaten, totdat een vijandelijke kogel deze in stuk ken schoot. Spijtig over dit verlies, kwam een der artilleristen op het idee een blad papier, da', gebruikt werd bij het maken van cartouchen, in kleine stukjes te snijden, en er een om beetje tabak te wikkelen, zoo was het toch mogelijk de tabak op te rooken. Tegelijk was toen ook tevens onze Oostersche sigaret geboren. Herkomst en verwerking der sigaretten. Voor sigaretten wordt bijna al gemeen de Oostersche tabak gepre fereerd. Het geheele gebied, waar deze tabak wordt geteeld, wordt verdeeld in 3 groote groepen. Eerst heeft men de Macedonische tabak, uit het gebied van 't vroegere Europeesche Turkije, dan de tegen woordige Turksche tabak en ten slotte de z.g. Russische tabak, welke hoofdzakelijk in de streken aan de Zwarte Zee wordt verbouwd. Het oudste tabaksland is onge twijfeld Macedonië, waar de tabak- bouw dan ook de voornaamste bron van inkomsten voor de bevolking uitmaakt. In deze en en in alle andere streken, waar de sigaretten- tabak wordt verbouwd, kiest men zorgvuldig de planten, welke men waren bewaard geworden. Hij gaf den sjerif te Kossak kennis, dat hij nu eerst de ver dwijning van zijn legitimatie stukken had ontdekt enPalofvan dien diefstal verdacht. Op grond van het hem bekende eerlijke karakter van Erich twijfel de de sjerif geen oogenblik aan de waarheid zijner verklaring en hij stelde hem dus op zijn ver langen terstond een certificaat ter hand. Erich had bij de overname van den kotter voor eigen rekening goede zaken gemaakt; na aftrek van de pachtsom en van de uit gekeerde loonen sloot zijn rekening met een batig saldo van bijna 3000 dollars zuivere winst. Met dit kapitaal stelde hij zich ten doel, een lang gekoesterdèn wensch te verwezenlijken. Hij was, naar men weet, een maal zijn moeder ontloopen. Het gelukte hem toen aan boord te geraken van een schip, dat van Londen naar Buenos Ayres voer. Hij maakte den ganschen bitteren leeftijd van een onbeschermden scheepsjongen door, werd vervol gens licht matroos en matroos. Van Buenos-Ayres uit had hij aan zijn moeder geschreven en haar om vergeving gevraagd. Na een jaar echter kwam zijn brief als te Ostende, waarheen hij hem had gezonden, onbestelbaar terug. De brief kwam hem te Honkong in handen. Erich schreef nog eens. zoo laat groeien, dat zij veel te klein blad dragen; deze kleine bla deren zijn het immers juist, welke voor de sigarettenfabricage van be lang zijn. De oogst welke overigens op de zelfde wijze geschiedt als in ons land, wordt of wel in de tabaks streken zelf verwerkt of wel ge ëxploiteerd. Wanneer de tabak hier aankomt, is zij verpakt in kleine baaltjes, waarvan de groote en vorm naar de streek van herkomst varieert. Geen sigaret wordt vervaardigd uit één soori tabak, juist de mélange geeft den fijnsten smaak. Men begrijpt, dat het mengen van de tabak een zekere gave veronder stelt, welke zich niet ieder door routine en flair kan eigen maken. In het Oosten, waar de plantages en fabrieken vaak in handen zijn van de Westerlingen, worden toch uitsluitend Oosterlingen als mengers in dienst genomen, daar deze door ervaring reeds en door inwerking in de streek, een bijzonder gevoel voor kwaliteiten en nuanceering van hun vaderland blijk geven. Het recept der vermenging blijft natuurlijk een groot fabrieksgeheim, waardoor het bijna niet mogelijk is, dat een mengsel door 2 verschillende leveranciers op de markt wordt ge bracht. Het eerste werk in de fabriek is het losmaken van de afzonderlijke op elkaar geperste bladeren, welk werk de meisjes met vlugge hand verrichten. Wanneer de tabak ge vocht is, wordt hij gesneden en gemengd. Daarna wordt de tabak gedroogd en naar de groote sigaret- tenmachines gebracht. De Caravellis fabrieken bezitten een machine, welke 300.000 sigaretten per dag produceert. In de inlegzaal worden de doozen gepakt en naar de banderollen- machines gebracht, vanwaar zij naar de expeditie afdeeling verhuizen, om vandaar uit de wereld in te worden gezonden. Alle sigaretten, welke hier in Nederland worden gekocht, zijn machinaal gemaakt. Het benoodigde papier is gemaakt op rollen, welke op de machine worden afgewikkeld. Zulke rollen bevatten 1650 M., waarvan men ongeveer 20.000 sigaretten kan fabri- ceeren. Derhalve zijn er voor de productie van 3100 millioen sigaret ten 150.000 rollen papier noodig geweest. Wanneer men nu weet, dat een enkele rol papier 1.9 kg. weegt, dan kan men gemakkelijk berekenen, dat het totaal gewicht 285.000 kg. bedraagt. Met de emballage mede is voor vervoer noodig een trein van 30 goederenwagens. Ingekomen en vertrokken personen van 28 Nov. tot 5 Dec. INGEKOMEN: A. M. Linders, dienstknecht, B 30 van Vierlingsbeek A. Timmermans, landbouwer. Veu len I 23 van Helden J. A. Wieferink en gezin, chauf feur, Hoenderstraat 8 van Raalte H. F. Cox en gezin, leeraar, Sta tionsweg 4 van Roermond L. H. Maessen, arbeider, Oirlo E 29 van Horst J. H. A. Camps, bakker, Stations weg 1 van Sevenum J. A. Franssen, tuinier, Langstraat 47 van Oploo; W. J. Cuppen, landbouwer. Smakt B 4 van Asten W. Schelling en gezin, rijksambte naar, Akkerweg 5 van Alphen en Riel P. J. M. Luypen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Nijmegen C. R. M. J. Dekkers, idem, van Maasbree. Alsnu ontving hij een schrijven van een woningverhuurster, die hem mededeelde, dat vrouw Louise Reinkens reeds sinds een jaar overleden was. Zijn moeder heette nu weliswaar Marie Reinkens, maar Erich geloofde aan een naamsverwisseling der verhuur ster, wier kamers zoo dikwijls door andere huurders werden be trokken. Hij beweende zijn moeder met bittere tranen. Zes jaren lang, tot aan zijn twintigste jaar, door kruiste hij alle zeeën, zonder even wel Europa aan te doen Vervolgens was de jonkman eenige maanden te San Francisco zonder vaste betrekking geweest. In dien tijd verhuurde hij zich als oppasser in een menagerie, kreeg lust in dat beroep, toonde groote geschiktheid in de behan deling der dieren en trad in dienst van den circus-directeur Monalto. Met dit circus zwierf hij door ge heel Amerika. Hij poogde ijsberen en tijgers te temme.»; zijn zacht maar beslist optreden verzekerde hem ook hierin succes, en allengs vormde hij zich tot een voortref felijk dierentemmer. Vier jaar lang oefende hij dit bedrijf uit, en vervolgens ging hij weer naar zee. Hij nam dienst op een wal- vischvaarder en vervolgens bij de parelvisschers, ten einde zich een zekere som gelds te verschaffen. Thans was hem dit gelukt en streefde hij ernaar, een eigen menagerie te bezitten. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. AKKER's „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.j óan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» VERTROKKEN M. L. A. Hermans, z.b.. naar Amsterdam, Nic Maesstraat 73 S. W. Leydekkers en gezin, rijks ambtenaar, naar Beesd, Noorstraat J. H. M. Heynen, chauffeur, naar Hulsberg, Nieuwe weg B 113; M. v. d. Heuvel, dienstbode, naar Weeze M. E. A. Scheffers, verpleegster, naar Schiedam, Dam 35 P. F. A. Hoedemaeckers, naar Aarle Rixtel, Dorpstraat B 12 G. J. W. Messemaeckers, bakker, naar Roermond, Bakkerstraat P. J. Geurts, onderwijzer, naar Bergen (L.) P. G. Schwachöfer, dienstbode, naar Blerick, Spoorstraat 44 C. Th. M. L. Beel, z.b., naar Nij megen. St. Annastraat 263 F. L. Titulaer, timmerman, naar Venlo, Leutherberg 145. IngMoadsa Midtdtiilsgia. Stie. ëüide^me Waarom noodeloos dag in, dag uit aan doffe, onophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, stekende pijn bij bukken of zich oprichten Waar om die ellendige last van urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid Deze kwalen wijzen maar al te vaak op nierzwakte, waardoor urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het bloed achterblijven in plaats van er uit gefiltreerd te worden. Waarom Als blijkens de ervaring van zoovelen Foster's Rugpijn Nieren Pillen in dergelijke gevallen zoo wel dadig kunnen werken de verzwakte nieren weder kunnen opwekken en versterken, en zoodoende zoowel rheumatiek, jicht, waterzucht, spit en niergruis kunnen voorkomen als ver beteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd Grijp de kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. 37 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Te New-York aangekomen, ver nam hij, dat wegens den dood van den directeur het circus-Monalto was ontbonden en de dieren zouden geveild worden. Reinkens kocht van de weduwe van zijn vroegeren patroon twee jonge leeuwen voor billijken prijs, oefende dezen vijf maanden lang en kon in de lente reeds met de verbazendwekkend goed gedresseerde dieren voorstel lingen geven. Reinkens ging zon der wapen of zweep, zonder te schieten, te verschrikken of door vuur bang te makenmiddelen, door andere temmers aangewend met zijn leeuwen om als met jonge honden en goede kameraden. Hij liet zich met zijn dieren tegen een zeker percentage van de ontvangst door eigenaars van wandel-circussen engageeren en had binnen drie maanden zouveel overgewonnen, dat hij zich nog twee andere jonge leeuwen kon aanschaffen. Thans sloot hij zich bij een menagerie aan, die voor nemens was eenige jaren in Europa voorstellingen te geven. Omstreeks het midden van Juni ging Erich Reinkens met de menagerie en zijn twee kooien met leeuwen aan boord van het Hollandsch stoomschip De Ruyter, dat naar Rotterdam vertrok. Daar zouden volgens het ontworpen plan de eerste voorstellingen ge geven en overeenkomstig het

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5