Weekblad voor YENEAY, HORST en Omstreken. JAtFONQg manufacturen] YQQRDÉELra .(manufacturen. (YQOHDEEUGS!/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Mensch en machine. Stemmen bij volmacht Buitenl. nieuws. Binnenl. nieuws. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 13 D iCEMBER 1930 Een en Vijftigste^Jaargang No. 51 i BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7<(i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUN.CKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Onverdiende en kunstmatig geschapen ellende. Het officieele pauselijke orgaan, de Osservatore Romano, wijdt de vol gende interessante beschouwingen aan het probleem van de steeds meer voortschrijdende mechaniseering en rationalisatie, welke ons via Schonere Zukunft onder oogen kwamen: Men beweert, en met recht, dat een der hoofdoorzaken van de steeds meer toenemende werkloosheidscrisis is de ongehoorde ontwikkeling welke de mechanisatie genomen heeft. De na-oorlogstijd in 'c bijzonder is rijk geweest aan uitvindingen en iederen dag weerom worden wij opnieuw voor ^de feiten van de wonderen der techniek gesteld. Deze voortgang is zoo snel, dat zij het cultuurleven als 't ware voorbij streeft. 's Menschen geest zoekt en speurt immer verder, is immer werkzaam, en den mensch wordt geen tijd ge gund zich te herstellen en te bezinnen in het door de machine uit het even wicht geslagen leven. Want plotse ling worden wij weer voor een nieuwe vinding gesteld, die de toe standen nog meer toespitst. Een vluchtige blik op het veelkleurige dagelijksche leven rondom ons over tuigt ons van de snelheid, welke het ontwikkelingsproces thans doormaakc. Voldoende is te wijzen op de ont wikkeling van het verkeerswezen van spoorbaan tot auto, van lucht schip tot vliegtuig, welke een snelheid kunnen bereiken van 500 K.M. Eenzelfde beeld vertoonen verschil lende takken van productie en arbeid. Een werk, voor welks uitvoering men vroeger drie of vier maanden noodig had en waarvoor een leger van oOO man moest worden aange steld, wordt thans in veertien dagen of in drie weken afgedaan met niet meer dan zeven of 'acht arbeiders. Vooral in het landbouwbedrijf is de invasie van de machine gevoeld. Landen, die voor eenige jaren terug nog duizenden en duizenden arbei ders trokken om in de bedrijven te werk te worden gesteld, moeten zich nu voor den stroom van arbeiders hoeden, wijl de productie ongehoord is gestegen. Ook op handelsgebied heeft de machine haar plaats ingenomen. De automaten hebben hier veel personeel overbodig gemaakt. Al deze uitvin dingen, al deze machines zijn een deel van wat wij den vooruitgang noemen. En wij wagen niet hierover een veroordeeling uit te spreken, zij het alleen reeds om het gevaar te ontloopen voor achterlijk te worden gehouden. Toch zal niemand kunnen bestrijden, dat deze vooruitgang, naast vele voordeelen, ook vele na- deelen met zich heeft meegebracht, om ons alleen reeds tot het probleem der werkloosheid te beperken. Dit is ongetwijfeld een van de grootste nooden van dezen tijd. En deze mistoestand zal blijven voortduren, zoolang het niet gelukt de uitvin dingen en de machines die rol toe te wijzen, welke hun toekomen de rol van een werkelijken vooruitgang. Bij den stormloop, waarmede het moderne leven voorwaarts ijlt, laat het zich niet aanzien, dat in dezen noodtoestand spoedig verbetering zal worden gebracht. Slechts ten koste van zeer veel moeite, studie en arbeid zal men deze crisis, welke in alle landen heerscht, te boven kunnen komen. En wanneet wij ook al den strijd tegen dezen toestand gaan aanbin den, gaan wij nog niet de machine als zoodanig bestrijden. De machine dienf beter te worden gebruikt, op dat zij rijkere vruchten afwerpt. Onbeschaafde volkeren kunnen niet zichzelf regeeren, omdat zij daartoe niet zijn opgevoed. De er varing leert, dat het moeilijker is een nog onvoldoend gevormd volk zelfbestuur te geven, dan het on mondig te houden. Ditzelfde is van toepassing op het gebied der uitvin dingen. De wereld, die zoo geheel plotseling voor die nieuwe uitvin dingen werd gesteld, is tot op heden niet in staat gebleken, de ten harer gebruik gestelde machines ten volle tot eigen voordeel aan te wenden. Men beoogt slechts het onmiddel lijk profijt van de machine, de mo gelijkheid om spoedig rijk te worden. Aldus vergat de mensch, dat de machine hem is gegeven tot dienst der menscheid, hij heeft in zijn jacht geldelijk en tijdelijk gewin de doel stelling omgekeerd, toen hij de menschheid in dienst stelde van de machines. Zoolang de mensch zijn gezond menschenverstand niet zal hebben teruggevonden, zoolang hij den zin voor proporties niet opnieuw zal hebben ontdekt, zoolang hij niet de rangorde zal hebben hersteld, die bestaan moet tusschen de verschil lende elementen der productie, zoolang hij niet zal besloten hebben, de machine onvoorbehouden in dienst der menschen te stellen, zal de wereld een onverdiend en kunstmatig geschapen ellende lijden- Deze aanklacht mag op het eerste gezicht te hard schijnen, zij is noch tans de volle waarheid, gegrond en logisch. Ieder moet meehelpen dezen noodzakelijken ommekeer naar nor male verhoudingen te helpen bespoe digen, de menschen te helpen ont trekken aan dezen verderfelijken machinedienst en hun weder de hun toekomende eereplaats aanwijzen. Wij willen ons geen illusies maken. Deze ommekeer zal zich slechts heel langzaam voltrekken, omdat, wil hij werkelijkheid worden, hij eerst inde geesten der menschen moet worden voorbereid.... De ommekeer gaat langzaam. Maar de ellende stijgt snel. In Amerika, het rijke voorspoedige Amerika zijn nu al 4.860.000 werkloozen en de voorzitter van de Amerikaansche vakvereenigingscentrale voorspelde, dat dit getal in de maand Februari vermoedelijk tot 7 millioen zou zijn gestegen. In andere groote landen zijn de cijfers navenant. Wat moet er uit dit alles worden? In verband met de aanstaande periodieke verkiezingen voor de Provinciale'Staten en Gemeenteraden vestigt het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij er de aandacht op, dat de Kieswet het zg. stemmen bij volmacht ook voor deze verkiezingen mogelijk maakt en regelt. Zooals bekend, is het recht om te stemmen bij volmacht in art. 4a der Kieswet alléén toegekend aan kiezers, indien hun beroep of werkzaamheden medebrengen, dat zij herhaaldelijk, of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoon lijk valt, werkzaam plegen te zijn buiten de gemeente waar men kiezer is. Het daartoe strekkend, met redenen omkleed verzoekschrift aan het Ge meentebestuur, moet vóór 1 Januari 1931 zijn ingediend. Een model van dit verzoekschrift wordt op verlangen ter Secretarie der gemeente uitgereikt. De verdere procedure wijst zich dan vanzelf. Tenslotte, hij die bij de verkiezing voor de Prov. Staten gebruik maakt van het recht, in een andere ge meente te stemmen dan in die op welker kiezerslijst hij voorkomt, ge steld dat de reden daarvoor hem thans reeds bekend is, kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. Uiteraard zal dit geval zeer zelden voorkomen. Hoofdzaak is dan ook dat zij, die in de termen vallen van het recht van stemmen bij volmacht gebruik te maken, vóór 1 Januari a.s. (later kan het niet meer) hun desbetreffend ver zoekschrift indienen. Wordt hieraan tijdig gedacht dan kan nog een aan zienlijk aantal stemmen tot zijn recht komen, welk aantal anders verloren is. Het Dag. Bestuur vestigt er daarom nog eens bijzonder de aandacht op. Het Fransche kabinet Tardieu is eerder dan verwacht werd gevallen. Pogingen tot de vorming van een nieuw kabinet hebben tot heden nog geen succes gehad. De finantieele schandalen, die schier geen einde willen nemen, hebben het ministerie- Tardieu zeker geen goed gedaan. Het onderzoek der boeken van Oustric moet aangetoond hebben, dat niet minder dan 50 parlements leden bij de transacties betokken zijn. Hoe het nieuwe kabinet er uit zal zien is voor Europa van groote beteekenis. Zal de Heer Poincaré, zal Poincaré-la-Guerre er weer een zitting hebben? De houding, welke Duitschland in den laatsten tijd ten aanzien der buitenlandsche politiek aanneemt, is onder den invloed der Duitsche nationaal-soc. scherper ge worden. In de voorbereidende ontwapenings commissie bijv. trad graaf Bernstorff, vaak gesteund door of in sympathie met de Russen en Italianen menig maal zeer stevig op. Een optreden van Poincaré als leider der Fransche buitenlandsche politiek zou zeker aan de Fransch-Duitsche verhouding geen goed doen. Al schijnt in Italië het woord van Mussolini niet meer die beteekenis te hebben,1 welke het enkele jaren geleden had een uitspraak van Mussolini kan toch nog steeds niet genegeerd worden. De prijzen moeten verlaagd worden, sptak de dictator en wee dengene, die zich aan die verplichting wil onttrekken. Dat ondervond de eigenaar van een be kend koffiehuis in Venetië „II Tro- vadore," die zijn prijzen niet wenschte te verlagen. Op last der autoriteiten is het voor tien dagen gesloten, terwijl aan alle deuren en vensters een biljet moest worden aangebracht vermeldend „Gesloten omdat de prijzen niet ver laagd werden." Nu is een gedwongen algemeene prijsverlaging wel aantrekkelijk, maar kan onder zekere omstandigheden natuurlijk funeste gevolgen hebben. De Romeinsche correspondent in het „Algemeen Handelsblad" die een val van het fascisme in Italië geenszins onmogelijk achr, vertelt ons dat de toestand van den middenstand in Italië werkelijk onhoudbaar is. Hoe zwaar de belastingen reeds drukken en hoe geweldig zij ender het fascis tisch bestuur verhoogd zijn, daarvan geeft deze journalist een treffend voorbeeld. Een hem bekend koffiehuishouder had in 1921 aan bedrijfsbelasting te betalen de somma van 3 lire. Tegen woordig betaalt hij e?n bedrijfs belasting van 1500 lire per jaar. Daarbij komt nog als een ermomd soort van bedrijfsbelast ng 400 lire per jaar, omdat hij een achttuits- koffiemachine in gebruik heeft. En verder betaalt hij nog verscheidene duizend lire voor een kleine licht reclame en voor het recht eeD biljartzaal bij zijn café te mogen be zitten. Zoo is het overal de lasten van den winkelstand zijn dermate gestegen, dat prijsverlaging vrijwel onmogelijk is. Dat onder deze om standigheden de maatregelen van Mussolini geen algemeene waar deering vinden, laat zich begrijpen. In een kostschool bij Madras in Britsch-Indië zijn 30 leerlingen be zweken tengevolge van het eten van vergiftige soep. Naar het heet is een vergiftige slang bij ongeluk in de soep terecht gekomen. Van zulke griezelige dingen hebben wij hier gelukkig maar geen last Het bekende werk van den plot seling beroemd geworden Duitschen. schrijver Remarque „lm Westen nichts Neues" is verfilmd. De natio naal-soc. zullen zich echter tegen de vertooning verzetcen en hebben daar toe onder enorme belangstelling in Berlijn een protestdemonstratie gehouden. De leider der nazzi's Goebbels noemde het filmwerk een cultureele-schande, die geen Duit- scher en geen frontsoldaat kan aan zien, daar de beste soldaten van alle tijden de Duitsche frontsoldaten er in omlaag gehaald worden. Een theater, dat de film vertoonde, moest tengevolge van de actie der fascisten met stinkbommen, enz. de zaal laten ontruimen en de film keuring-commissie overweegt, naar wij lazen, de vertooning van de be wuste film maar te verbieden, ten einde verdere onaangenaamheden te voorkomen. Al weer een bewijs hoe ver de „fascineering" van Duitschland al gevorderd is. Een buitengewoon brutale overval, welke ons aan Chicago doet denken, had plaats in het bijpostkantoor aan de Kerkstraat te Amsterdam, waar van een kantoorknecht de dupe werd benevens verschillende perso nen, die aangeteekende brieven ver zonden. Vermoedelijk heeft de dader zich in den tijd, dat het kantoor voor het publiek geopend was, laten insluiten en zich in den kolenkelder verbergen, 's Morgens vroeg kwam de misdadiger te voorschijn, over mande den kantoorknecht en maakte zich meester van verschillende brieven met aangerekende waarde. Tot heden is de politie er nog niet ingeslaagd de booswicht te achterhalen. Eene arrestatie had wel plaats, doch geen resultaat. We lazen, dat het de politie een paar jaar geleden bekend was geworden, dat eenige lieden uit de Amsterdam- sche misdadlgerswereld toen met het plan van een overval rondliepen. De politie heeft ze er toen willen laten inloopen, maar de opzet mis lukte, doordat de getroffen maat regelen door een praatgrage juffrouw waren opgemerkt, waardoor de mis dadigers er de lucht van kregen en derhalve niet in de val liepen. Te begrijpen is het, dat op deze lieden de verdenking viel. Echter schijnen deze personen met den jongsten overval niet te maken te hebben. De viering van het eeuwfeest van de stad Nijmegen is niet zonder incidenten, wanneer wij het gebeurde j'als zoodanig mogen kwalificeeren, verloopen. In een interview vertelde Burgemeester Steinweg. dat een toast op H. M. de Koningin of een Hulde- telegram met opzet achterwege moest worden gelaten teneinde onaange naamheden te voorkomen. Het be sluit moest worden genomen in verband met de scherpe discussies, die daar in verband met de feest viering hebben plaats gehad en de geprikkelde stemming, waarin de soc.-dem. door andere wethouders waren gebracht. Om hun houding te redden, waren de soc.-dem. wel ge dwongen geweest tot het houden eener tegendemonstratie. Immers had de wethouder Verhey, toen de soc.- dem. wethouder dreigde met tegen- demonstratie, indien de gevoelens der socialisten gekrenkt zouden worden, zich de provoceerende uit lating laten ontvallen „Dat durven jullie toch niet I" De Burgemeester had nu, teneinde moeilijkheden te voorkomen, van zijne oorspronkelijke voornemens afgezien. In het Nederlandsche consulaat gebouw te Dortmund is het tot eene schietpartij gekomen, waarbij geluk kig geen ongelukken vooikwamen. Een Duitschen student in de medi cijnen was blijkbaar zijn revolver ontnomen door de politie. Hij wilde z ch, naar zijne verklaring, daarom wreken op den consul. Van de ge legenheid. dat iemand het pand ver liet, had hij geb.uik gemaakt om het consulaatgebouw binnen te glippen, hij sloeg een ruit in en toen de bode en eeD van de secretarissen naar buiten kwamen, loste hij een schot. Het is wel een eigenaardige methode om weer in het bezit van je revolver te komen In de laatste dagen wordt nog wel eens crihek uitgeoefend op de hooge kosten van vervoer van land en tuinbouwproducten. Het tweede kamerlid Kamschöen vroeg aan den minister van Waterstaat, of het vervoer van buitenlandsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens lagere tarieven dan die van het vervoer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten, terwijl het centraal bureau der tuinbouwveilingen in Nederland in een adres aan de Tweede Kamer aandringt op ver jaging van spoorwegvrachten voor groenten, fruit en aardappelen. Zal het einde der radio-misère daar zijn Uit hetgeen in de laatste dagen door A.V.RO. en V.A.R.A. gepubliceerd werd, zou men haast afleiden, dat er eenige hoop is. Zoo schrijft de heer J. Oudegeest, dat hij uit het door de A.V.R.O. gepubli ceerde „sterk den indruk krijgt, dat als men eenmaal aan de tafel zit, bij dien thans wederzijds blijkenden goeden wil, en althans het begin van eene oplossing kan worden gevon den." Het is maar te wenschen, dat men het eens wordt, want van de eens zoo bekende Hilversumsche uitzen ding is niet heel veel meer van over gebleven. In N.-Brabant is opgetreden een jonge dame, Daisy Beachmore ge naamd, die met de vertooning van Wild-West tafereelen haar brood verdient. Zij noemt zich de eenigste messenwerpster van het vasteland zonder twijfel een prestatie om trots op te zijn. Wij lazen dat zonder blikken of blozen haar experimenteer subject gewillig zijn kin op het mes legde, dat de scherpschutster in het houten bord had gekogeld om de juiste plaats van het hoofd aan te geven. Toen volgde met doffe knal len in het hout de zes andere mes sen, die de figuur van den man met slechts eenige millimeters verschil omlijnden. Het is werkelijk interes sant, alleen een beetje gevaarlijk. Tusschen de V. 1. S. P. en deCu- baansche-Amerikaansche delegatie, de beide grootste voortbrengers van rietsuiker, is het tot een accoord gekomen. volgens hetwelk beide gedurende een vijftal jaren den export van suiker zullen beperken onder aanhouding van oude voorraden ter geleidelijke opruiming. De rietsuiker- producten kwamen daardoor els een gesloten front op de te Brussel in middels aangevangen groote suiker conferentie en zullen zeker sterk staan tegenover de bietsuikerprodu centen. c Méér wintereieren »an zeer fijnen smaak door MU BERTELS' „KUNSTKORREL" Volledig dagrantsoen, niels bijvoeren l Waar niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1 ^O.^postwiiiel. Octrooi in 10 Staten, let op Loodje en label, er zijn namaaksels. BERTEIS' OUEFABRIEKEN N.V., aid. KUNSTKORREL, A dam De heer Colijn heeft geen ver trouwen meer in den oprechten wil der verschillende naties om de in middels reeds hoog opgetrokken tariefmuren te slechten. Waarschijn lijk hierom heeft hij zich niet meer beschikbaar gesteld voor het presidium van de aanstaande internationale economische conferenties. In dit ver band zij vermeld, dat het voor Nederland van belang is, dat er midden December te Oslo eene conferentie zal worden gehouden tusschen de Scandinavische landen en Nederland over de kwestie van de beperking der in- en uitvcer- bepalingen, alsmede dat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard met Nederland in onderhandelingen te treden over de tariefkwesties. Limburg en de 298-meter-golF. De Kath. Radiohond in het bis dom Roermond, die 15 afdeelingen met duizenden leden omvat, heeft in verband met de a.s. ruiling van golflengte, waarbij de K.R.O. en N.C.R.V. (van 1 Januari af) weer van de 298 M. golf moeten gebruik maken, een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat waarin er op wordt gewezen dat de omroep op deze golflengte absoluut onvol doende is wegens de groote zwakte, enorme fadingverschijnselen en storin gen door buitenlandsche stations. Adr. merkt dt.n op „dat in tegenstelling met het buitenland, waar de energie der zenders steeds meer en meer wordt opgevoerd, in Nederland nog steeds geen overeenkomst is verkregen om tot den bouw van een krachtigen kortegolf-zender over te gaan, welke minstens het geheele grondgebied der Nederlanden bestrijkt dat de huidige korte golf van 298.8 M. op den momenteel bestaanden zender een reikwijdte heeft, welke praktisch de provincie Limburg c.q. de provincies Noord-Brabant en Zee land niet meer in staat stelt een eenigszins draaglijke ontvangst te verkrijgen dat juist in bovengenoemde provin cie de verreweg grootste meerder heid der bevolking Katholiek is en prijs stelt op de uitzendingen van de K.R.O.-stichting en betreurt dat 1 Januari a.s. onze Katholieke pro vincie praktisch zal zijn uitgesloten van radio-outvangst via den K.R.O. Hij verzoekt daarom den Minister met den meesten aandrang, te trachten maatregelen te nemen, dat in dezen voor de provincie Limburg zoo hoogst ongewenschten toestand spoedig verandering wordt gebracht.', VENRAY. 13 December 1930 Levering Kerstboomen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat aan de kweekerij aan het Roozendaal kerstboomen (fijnsparren) verkrijgbaar zijn tegen een prijs van f 0.40 a f 0.75 per stuk. De boompjes kunnen op Maandag 22 en Dinsdag 23 December a.s. ter plaatse worden afgehaald tusschen 1 en 4 uur namiddag tegen contante betaling. Ook kunnen boompjes te voren bij den Bosch wachter N. Min, Merse- loscheweg 9 worden besteld en daar alsdan later worden afgehaald. Venray, 8 December 1930. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Bussen in Noord-Limburg. Door Ged. Staten is besloten, de aan G. H. Kupers te Venray, Hen- seniusplein 9, verleende vergunning tot het inwerking brengen van de autobusdiensten a. Venray, Deurne, Helmond, vice-versa b. Venray, Horst, Grubbenvorst, Blerick (Maasbrug) vice-versa c. Venray, Oostrum, Wanssum, Blitterswijk, Broekhuizenvorst, Broek huizen, Lottum, Grubbenvorst, Blerick (Maasbrug), vice-versa. te wijzigen in dier voege, dat de ritten van den onder c bedoelden autobusdienst gedeeltelijk gedaan zullen worden langs het traject Venray, Oostrum, Wanssum, Meerlo Tienray, Swolgen, Broekhuizenvorst Broekhuizen, Lottum, Grubbenvorst, BlerikMaasbrug, een en ander onder de voorwaarden, verbonden aan de vergunning en met toevoeging van de nieuwe voorwaarde, dat de inzittenden de bestuurders daar onder begrepen zich niet met eene brandende pijp, sigaar of sigaret in de autobussen mogen bevinden. Postzegels voor het Kind. De verkoop der weldadigheids postzegels voor het kind, is hier ter hand genomen door de Vincentius- vereeniging. Dit is de eerste maal. dat in Venray door 'n georganiseerde actie zal getracht worden tot een behoorlijke opbrengst te komen. Daar bij de verdeeling der gelden er reke ning mee gehouden wordt, hoeveel door onderscheidene vereenigingen of comité's verkocht is, is het ook voor katholieken van belang, om zich met dezen verklop bezig te houden en deze actie te steunen. R. K. Werkliedenvereeniging. Op Donderdag 18 Dec. a.s. te half acht zal onze adviseur, de Weleerw. heer Kapelaan Geurts, in de zaal van het Kruisverbond Hen- seniusplein, alléén voor de leden van onzen bond, spreken over: „de Katholieke Kerk en de Arbeider." De adviseur wil dezen avond be schouwen als losstaande van de groote Ontwikkelingsavonden in Luxor. De Negers van Oeganda. Een fijne ontwikkelingsavond kan dat worden. A.s. Woensdag zal, van wege „Goud-pluvier", in het St. Antonius-Patronaat een Oeganda- avond worden gehouden. Dft ZEW. Heer Father M. Boonen. die jaren lang als missionaris bij de Negers gearbeid heeft en binnenkort weer naar de Missie vertrekt, zal ons over Oeganda en Kavirondo spreken en ons dit belangwekkende deel van Midden Afrika doen zien. De Oeganda-film is technisch zeer goed afgewerkt en wordt door tal van priesters geprezen als de beste Missie-film. Toch is het niet uit sluitend Missie-film. We maken kennis met de zeden en gewoonten der Negers, hun bananenteelt, hun kamp tegen wilde dieren enz. Dan zien we de duisternissen van het Heidendom verdrijven door de Zon van Jezus Christus. Zooals men weet, zijn er alreeds negermartelaren van Oeganda die door de H. Kerk zijn zalig verklaard. Volgens gewoonte is deze avond bestemd voor de donateurs van het Patronaat, de leden van „Goud- pluvier". en verdere génoodigden. Maar ook anderen zullen, in zoo verre de plaatsruimte het toelaat, in de gelegenheid worden gesteld om dezen ontwikkelingsavond mede te maken. Eventueele baten zijn geheel en al voor de Missie. N. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Yen ray. Maandag 17 December, des na middags om drie uur, zal de Raad der Gemeente Venray een openbare vergadering houden, waarin de volgende punten zullen behandeld worden 1. Notulen. 2. Voorloopige vaststelling der Gemeenterekening, dienst 1929 en ber balans, en Verlies- en Winst rekening van het bedrijf der gasfabriek der 31 December 1929, met rapport der Commissie van Onderzoek. 3. Behandeling der Gemeentebe- grooting, dienst 1931 en der be- grooting van het bedrijf der gasfabriek. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordeningen tot heffing en invordering der opcenten op de Gemeentefondsbelasting. 5. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot den verkoop van hakhout, turfslijk, oude mate rialen enz., zooals gebruikelijk, gedurende het jaar 1931. 6. Voorstel van B. en W. tot velling van 3 H. A. bosch aan het Vlakwater., 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het huishoudelijk re glement, voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. 8. Benoeming van een lid in de Commissie van toezicht op het L.O. wegens periodieke aftreding. 9. Kasopname Gemeente-Ontvan ger 4e kwartaal. 10. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting voor een termijn van 6 jaren van circa 18 H, A in diverse perceelen. 11. Voorstel van B. en W. om de pacht van de Wed. P. Rongen- Duijf over te dragen aan B. H. Jans sen te Oirlo onder de thans algemeen geldende pachtvoorwaarden. 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden, toebehoorend

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1