rSijii8^\ De Staatsloterij. De Kippenhouderij op het platteland ging' Een ieschenk De Winkelsluitings wet. Gemengde Berichten In den loop van dezen herfst kan de instelling der staatsloterij op haar vier honderdjarig bestaan bogen. Het begrip geld te verloten is echter al veel ouder en stamt uit de han delsrepubliek Venetië. Daar was bij de kooplui het gebruik ingeslopen om goederen, die ze niet goed kwijt konden raken door middel van ver lotingen van de hand te zetten. In den aanvang had deze methode veel succes en gingen de lootjes er bij de Venetianen als koek in. Op den duur echter werd de zaak zoo overspannen, dat niemand meer in teresse voor dit kansspel had, reden waarom de kooplui zich gedwongen zagen iets nieuws te bedenken om hun goederen meer aantrekkelijk te maken. Zij vonden, dat gezochte heilmiddel daarin, dat ze aan de partijtjes te verloten goederen wat geld toevoegden en aldus kwamen de eerste geldloterijen tot stand. Nu geschiedde het, dat Karei V in het jaar 1530 zijn krijgsoverste, Ferdinand van Gonzaga, naar Flo rence stuurde om deze stad te be legeren en in te nemen. Ferdinand kweet zich naar hehooren van zijn taak en toen hij Florence binnen gerukt was, noodigde hij de burgerij met zekere nadruk uit, voor de kosten van het beleg op te komen. Dergelijke rekeningen zijn altijd erg gepeperd en de arme Florentijnen wisten aanvankelijk niet, waar ze de duiten vandaan zouden halen om Ferdinand van Gonzaga tevreden te stellen. Maar daar herinnerde een bereisd burger zich eensklaps, wat hij in Venetië wel eens gezien had. Hij stelde aan burgemeester en wethou ders dus een loterij voor en wel een loterij zonder goederen maar met louter geld als prijzen. Burgemeester en wethouders hap ten in deze origineele idee toe en aldus werd vier honderd jaar geleden de eerste up to date staatsloterij gehouden. En passant zij gezegd, dat de onderneming onder een goed gesternte begon want niet alleen werd het oorlogstribuut betaald maar er bleef bovendien nog zoo veel over, dat men de door elkaar geworpen stadfinanciën weer op de been kon helpen. Negen jaar later, in 1539, hield Frankrijk zijn eerste staatsloterij, ook om een uit de voegen geraakt geld wezen weer te saneeren, maar het duurde toch tot de achttiende eeuw voor de staatsloterij zich over heel Europa begon te verbreiden. En deze, onze tegenwoordige staatsloterij stamt eigenlijk niet uit Venetië of Florence maar wortelt in wedden schappen, die vroeger in Genua gehouden werden om welke reden de instelling in den beginne dan ook „Geneefsch spel" heette. Genoemde stad had in de middel-^ eeuwen namelijk een Groote Raad, waarvan negentig senatoren lid waren. Hiervan moesten elk jaar vijf door nieuwe vervangen worden en de namen dier nieuwe hoogwaardigheids- bekleeders werden in den loop der jaren voorwerpen van hooge wedden schappen. In het jaar 1620 sloeg de raadsheer Benedetto Gentile voor deze weddenschappen te socialeeren. Dit voorstel werd aangenomen en om eenige neutraliteit hoog te houden verving men de namen der heeren. waarop gewed werd door getallen. Hieruit ontwikkelde zich de klassen- indeeling, gelijk wij die kennen en ten slotte ook onze gansche staats loterij. Een dosis Foster's Maagpil- len bij het naar bed gaan verschaft 's morgens ge makkelijke en normale ont lasting. f 0.65 per flacon. Van herst was het winter ge worden, en ook deze was weder voorbijgegaan, zoodat de lente andermaal haar intrede gedaan had. De wateren in Nederland waren vrij van ijs, de weiden glansden in haar friseh-groen kleed geborduurd met millioenen boter bloemen en margrietjes, en in de havens heerschte groote bedrijvig heid. De hemel was bleekblauw, zware lichtende wolken dreven erlangs en duizenden zee- en land vogels repten in de zonnige lucht hun vleugels De aarde was ont waakt tot een nieuw leven alles was weder verjeugdigd en ademde blijde hoop. De wonderschoone maand Mei had evenwel niets van die blijde hoop gebracht in de woning van juffrouw Gaudentia Busum. Daar zog het er veeleer droevig uil. Dr. Rembold was voortdurend slecht geluimd. Hij was van zijn reis te Hamburg teruggekeurd, zonder het geringste resultaat te hebben verkregen, niets, hoe genaamd niets was hij over het verblijf van Marie Reinkens te weten gekomen. Rembold gaf de hem zoo nauw aan het hart liggende zaak: »Os- wald Braun's nalatenschap" op, en zijn vier honderd gulden, die hij erin had gestoken, waren ver loren, ongerekend nog de kostbare lijd, welken hij eraan had besteed, zijn practijk verwaarloozend. Thans wijdde hij zich met alle Vraagt prijzen bij Firma van den Munckhof Groote straat 28 VENRAY door JOS. BOSHOUWERS te LENT Buikvlios-ontsteking. VRAAG Ik heb valnesten en nu is er plotseling een mijner beste Witte Leghorns plotseling doodge gaan. Ik heb ze direct opgezonden naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam en kreeg alleen ten antwoord, dat het gestorven dier geleden heeft aan buik vlies-ontsteking. Gaarne vernam ik nu van u in Peel en Maas, of het besmettelijk is. Want ik maak me wel een beetje beangst, nu mijn kippen zoo goed leggen. Uit Venray. ANTWOORD Buikvlies-ont steking komt nog al eens voor bij strafleggende kippen. Zij gaat dan gewoonlijk uit van eene aandoening van den eileider. Uit de rapporten van de gehouden Iegwedstrijden bleek, dat er betrekkelijk nog al veel kippen aan eileider-ontsteking sterven. Van eene besmettelijk ziekte kan in dezen niet gesproken worden. Toch raadt men wel aan, als er meer gevallen in een koppel voorkomen de hanen tijdelijk te verwijderen. Witte Vlaainsche Rous. VRAAGGaarne vernam ik antwoord op het volgende, al moet ik erkennen, dat konijnen niet onder pluimvee te rangschikken zijn. Ik weet echter niet goed, tot wien me te wenden, om spoedig antwoord te krijgen, 't Is mijn plan in te zen den op de tentoonstelling. 1. Mijn W. Vlaamsche Reus (voedster) weegt 10 pond, de ram 11 pond. Komen zij nu voor bekro ning in aanmerking 2. Zou ik ze eerst wasschen Ze zijn vrij zindelijk. Uit Venlo. ANTWOORD 1. Een gewicht van 10 pond voor een W. Vlaam sche Reus is voldoende, om een be kroning te behalen. Een eerste prijs mag echter aan zoo'n dier niet worden toegekend. Daarvoor moet 1! pond bereikt worden. 2. Wasschen raad ik sterk af in den regel blijven de dieren eenige dagen struppig en draderig in het haarkleed, zoodat u eerder verder van huis komt dan dichterbij. Wasschen is ook geheel onnoodig, zelfs overbodig. Zorg steeds voor rijkelijk droog stroo, opdat het dier niet bevuild wordt. Als u van nu af aan een flinke hoeveelheid droog stroo in de kooi brengt, reinigt het dier zich voor dien tijd zelf wel voldoende. Uw dieren kunnen, mits ze overi gens aan de standaardeischen voldoen wel met 2e of 3e prijs bekroond worden. Beneden 9 pond sluit overal voor uit, zelfs voor E.V. en Z.E.V. Eenige wenken. 1. Wie z'n jonge Witti Leghorn nu aan den flinken leg heeft, mag er wel voor oppassen, dat ze niet kracht aan zijn practijk, welke evenwel, wat betalende cliënten betrof, slechts langzaam vooruit- Daar haar commensaal neer slachtig was gestemd, zette juf frouw Busum ook een ernstig, treurig gezicht en liep met neer. geslagen oogen en gedrukt door de woning. Zij borduurde met koortsigen vlijt, om geld te ver dienen en behandelde den »heer doctor" met dien zachten weemoed, die iets van balsem heeft vooreen gewonde ziel. Juffrouw Busum ging anders nooit wandelen. Aan fris«che lucht had zij geen behoefte, en beweging kon zij genoeg nemen in haar huis, waar zij acht commensalen en slechts ééne dienstbode had. Gezien te worden evenals het zien in eene haar bijna vreemde stad. had voor haar niets aantrekkelijks. Buitendien verslijt men bij het wandelen de schoenen en de mooie kleeren. Derhalve bracht zij haar gansche leven schier geheel in haar wóning door. Heden evenwel, op dien heer lijken Meidag, voelde zij zich aan gegrepen door een onweerstaan baren drang, om een uurtje te gaan wandelen onder de linden- boomen der Nieuwe Heerengracht. Haar voornaamste commensaal, dr. Rembold, was voor zaken naar Haarlem gegaan, en kwam niet voor laat in den avond terug. Voor de overige commensaals was te licht worden. Vooral wanneer men met kunstlicht voert, is daar eerder gevaar voor dan voor te zwaar worden. Men betaste nu en dan enkele exemplaren. Lijken ze wat licht, zou de hoeveelheid hard- voer iets vergrooten, in 't tegen overgestelde geval verkleinen. 2. Wie te veel dieren in z'n hok heeft, en daarbij niet genoeg kan ventileeren, die zal ervaren, dat de leg spoedig vermindert, en de jonge dieren mogelijk in de rui gaan. lederen dag den mestzolder schoon maken, en zorgen voor een kurk- drogen, properen bodem, helpt aar dig mee in je voordeel. 3. Waar turfstrooisel in de hok ken is (wij zijn groot voorstander van turfstrooisel) die moet 3 maal daags het drinkwater ververschen, want er komt gauw een vlies stof op liggen. Plaats de drinkbakken in het volle licht, op een verhevenheid. 4. Geef volop groenvoer, bv. boerenkool, en daarnevens, als u kunt ook 'n enkele biet. Dan hebben ze wat te doen ook en dat is veel waard. 5. Laat de kippen niet in de modder loopen, want de pooten blijven dan te koud en... 't geeft maar aanleiding tot verontreiniging der nesten. Eieren voor de veiling mogen niet afgewasschen worden. We moeten alles in 't werk stellen, om uitsluitend prima waar af te leveren, 't Is de eenige manier, om ons staande te houden. 6. Zet de droogvoederbakken nimmer buiten in den regen, want dan wordt het gauw een stinkerige boel. Zorg verder voor genoeg staanplaats aan de bakken. Liever een bak te veel, dan juist genoeg. 7. Zorg ook voor gemalen schel pen in 't hok. Dat is in den winter overal noodig. 8. Maak de overjarige dieren, die nu onderdehand wel allemaal door de rui raken, niet te vet, anders blijven de eieren veel te lang weg. Geef ze liever wat meer ochtend- voer, desnoods ook een beetje, dat aangemaakt is, er naast. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. Het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting is thans ook door de Eerste Kamer aangenomen. Binnenkort zal ongetwijfeld de Koninklijke bekrachtiging volgen en dan is het ontwerp wet geworden. Er zullen ondertusschen nog wel eenige maanden overheen gaan, voor dat de wet in werking treedt. Want minister Verschuur heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij aan de gemeenten behoorlijk tijd wil laten om zich aan de nieuwe wet aan te passen. Wat behelst de wet op de winkel sluiting en hoe zal de toestand wor den, als zij straks in werking treedt? De wet beoogt 5 dingen le winkelsluiting op Zondag 2e winkelsluiting op werkdagen des avonds 8 uur ('s Zaterdagsavond 10 uur.) Het verbod om 's avonds na 8 uur en gedurende den Zondag een winkel voor het publiek geopend te hebben, is niet van toepassing op: a Rijkskanforen b. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de aflevering van genees- en verbandmiddelen c. koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover be treft den verkoop van spijzen of zorg gedragen. Juffrouw Busum stak zich dus in Zondagsgewaad, nam haar ondanks zijn ouderdom nog in goeden staat verkeerenden parasol en begaf zich op weg. In een park zich op een bank nederzettend, keek zij peinzend naar de blauwe lucht en naar eenige daarin rondfladderende blanke duiven, en slaakte een diepen zucht. Het was nog vroeg in den voor middag en het kleine park bijna ledig. De zucht bereikte het oor van een heer, die, met zwier zijn wandelstok zwaaiend, maar ove rigens tamelijk ernstig de bank, waar zij gezeten was, voorbijging. De heer wierp een scherpen blik op de zuchtende dame, zijn oog kreeg eensklaps een starende uit drukking en hij bleef stilstaan, om het volgend oogenblik, onder den uitroep: «Gaudentia!" naar haar toe te snellen. Juffrouw Busum richtte zich met een schok overeind en keek den man verschrikt aan. Henri, om Godswil, Henri! kwam het bevend over haar ver bleekte lippen. Jij hier, Henri! En luide snikkendzonk juffrouw Busum op de bank terug. Stil, Gaudentia, fluisterde de heer. dien zij Henri had genoemd, haar met gejaagde stem toe, je verwekt opzien Degene, die voor haar stond en die haar zoo ontzettend had doen dranken voor verbruik ter plaatse d. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoed- eischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen den verkoop van drukwerken in stations; f. den verkoop van dag- en week bladen g. den verkoop en de aflevering van ijs h. den verkoop en de aflevering van winkelwaren, ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en door gaande schepen i. den verkoop door middel van automaten j. de aflevering van maaltijden en kokswaren k. den verkoop en de aflevering van rouwkleeding 1. het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling gegeven voorwerpen De bepalingen der wet zijn boven dien niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten, noch op openbare middelen van vervoer en restautants in stations, voor zoover betreft leve ringen aan reizigers. De verkoop door middel van automaten blijft toegelaten, ook als de winkels gesloten zijn. In café's en restaurants kunnen 's Zondags en 's avonds na 8 uur sigaren per auto maat verkocht worden. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade verkocht wordt, mogen eiken Zondag gedurende hoogstens vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des morgens en 8 uur des avonds, open zijn. De Zondagsverkoop voor sigaren winkels wordt door de wet verboden. 3e. Op de derde plaats regelt de wet het ventverbod gedurende de winkelsluiting. 4e. Ten vierde bepaalt de wet, dat door de gemeentebesturen bij plaatselijke verordening geregeld kan worden, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag, en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de ge meente voor het publiek gesloten moeten zijn. Deze bepaling is opgenomen met het oog op het Werktijdenbesluit voor het winkelpersoneel. Evenals aan de arbeiders, aan het winkel personeel den vrijen Zaterdagmiddag toestaan, ging niet aan. De aard van het winkelbedrijf laat dit op dien dag vóór den Zondag niet toe. Als compensatie is daarom aan het win kelpersoneel een halve vrije dag per week toegestaan. 5e Op de vijfde plaats geeft de wet aan de gemeenten de bevoegd heid om ten hoogste 2é dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven bepalin gen voor die dagen buiten werking worden gesteld en een later sluitings uur, dan bij deze wet aangegeven, te bepalen. Twee groote dingen komen dus door deze wet tot stand. Zij bevordert de Zondagsrust en zij voldoet aan een door de organi saties van patroons en winkelbedien den herhaaldelijk geuit verlangen betreffende de sluiting in de avond uren. Om deze redenen begroeten wij de aanneming het wetsontwerp door de Eerste Kamer met voldoening en hopen wij, dat de in-werking-treding niet al te lang op zich zal laten wachten. Gouden kloosterjubileum. Zondag herdacht de eerw. mère }oseph, in de wereld mej. Christina H. M. Walle, geboren te Gorinchem, in het Ursulinen-klooster den 50sten verjaardag van hare inkleeding. Landbouwersrisieo. Te Huizunge bij Middelstum is zekere T. T., van zijn wagen geval len, ingevolge van een aanrijding. De man kwam tusschen de pooten van het paard, dat op hol sloeg, terecht. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen en naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Maandagmiddag is de 36-jarige boerenarbeider D. 't H. te Numans- dorp, van ongeveer acht meter hoogte gevallen en met het hoofd op een snijmachine terecht gekomen. De man werd zeer ernstig gewond en is per brancard naar^zijn woning vervoerd. November weer veel te nat. De filiaalinrichting van K. N. M. I. te Amsterdam deelt mede Te Amsterdam werd in den re genmeter in den Hortus in de afge loopen maand 133 m.M. regen gevangen, tegen 72 gemiddeld, sinds het jaar 1909. Het was de natste maand, voor zoover de waarnemingen loopen aan de filiaal-inrichting, sinds het jaar 1877. De enorme regenval van de laatste vijf maanden bedraagt te Amsterdam 668 m.M., hetgeen nog niet is waargenomen in vroeger jaren. Familio-veete uitgevochten.' Zaterdagavond heeft te Heerier- heide een ernstige vechtpartij plaats gehad. Tusschen de families R. en 1. bestond reeds langen tijd een veete. Zaterdagavond kwam het eindelijk tot een uitbarsting en wer den de gebroeders E. met de ge broeders R. handgemeen. Het mes kwam voor den dag en revolverschoten weerklonken. F. R. kreeg een kogel in den arm. M. R. een messteek in de keel en J. E. een diepen steek in de rechterborst. Alle drie werden naar het ziekenhuis overgebracht. Messen en revolvers zijn door de politie in beslag genomen en A. E. is in arrest gesteld. Iubrakeu en roofovervallen in Brabant. Op de vragen van den heer Schaepman betreffende versterking van de politimacht in Noord-Ooste lijk Noord-Brabant in verband met de in den laatsten tijd in die streek plaats gehad hebbende inbraken en roofovervallen, heeft minister Don- ner geantwoord dat hij begrijpt, dat bedoelde ernstige feiten niet nalaten onrust bij de bevolking te wekken. Dat er echter in het algemeen aldaar een tekort is aan politiepersoneel, is hem niet gebleken. De toestand heeft de volle aandacht van den minister en van de betrok ken autoriteiten van politie. Men kan zich verzekerd houden, dat de maatregelen die vereischt blijken, worden genomen. Familiedrama te Groningen. Maandag is te Groningen een afgrijselijke ontdekking gedaan. Het bejaarde echtpaar H., wonen de aan het Zuiderdiep, had sedert Zaterdagavond niets meer van zich laten hooren. Toen in den loop van Maandag alles in het huis maar steeds rustig bleef, stelde de recherche onder leiding van den commissaris van politie S. Molenaar een onderzoek De politie trof de lijken van beide echtgenooten, met bloed besmeurd, in de woning aan. Men vermoedt, dat men hier met een familiedrama te doen heeft, waarbij waarschijnlijk de vrouw, die een zenuwpatiënte is, haar man van het leven heeft beroofd, om daarna de hand aan zich zelf te slaan. Omtrent het tijdstip, waarop het drama zich voltrokken heeft, is nog niets met zekerheid te zeggen. De heer H. was een gepensioneerd onderwijzer en 65 jaar oud. Liefdesdrama te Rosbergen. Zondagmorgen begaf zich de 21-jarige R. naar de woning van schrikken, was niemand anders dan de duiker, die in Ivossak den naam van Palof droeg. Houd je bedaard, ging hij in denzelfden loon voorU 't Isoveri gens verre van mooi, zijn broeder na een zoo lange afwezigheid zulk een welkom te bereiden. Na alles wat gebeurd is, stamelde juffrouw Bussum snik kend. Houd op met schreien, drong Henri Busum ernstig aan. Elk opzien moet vermeden. Ja, ja, dat geloof ik, kreunde zijn zuster. Voor jou is dat noodig. Je brengt me weer in het ongeluk, vervolgde ze, opnieuw in tranen losbarstend. Schei toch uit met dat dom gehuil stoof haar broedernu wrevelig op. Je raaskalt allerlei onzin. Ik je in het ongeluk bren gen Waarmee?... Die oude ge schiedenis te Brussel is al twaalf jaar geleden, daaraan denkt geen mensch meer. Hier in Amsterdam kent me geen lévende ziel, en in België zijn er Busums bij hoopen. Waarom zou juist nu in Amsterdam iemand komen om te zeggenDat is die en die Busum, die indertijd zulke domme streken heeft uitge haald? Erger dan domme streken, merkte juffrouw Busum, eindelijk eenigszins gekalmeerd, zacht op. Nn ja, slechte streken, voor mijn part, beaamde Henri. Maar nu ben ik hier, daaraan valt niets te veranderen. We zullen verstan dig overleggen, hoe we de zaak kunnen inrichten. Geld breng ik niet mee... Natuurlijk, zei Gaudentia, wier tranen hadden opgehouden te vlieten, spijtig. Ja, lk heb ongeluk gehad en in den laatsten tijd door allerlei speculaties mijn geld verloren. Verspeeld heb je 't, ver klaarde Gaudentia, met duisteren blik de ietwat afgedragen heeren- kleeding van haar broeder, die naast haar op de bank had plaats genomen, monsterend. Welnu, laat ons zeggen verspeeld, antwoordde deze onge duldig. Ik heb veel in de wereld rondgezworven, heb veel geleerd, en zal derhalve in zulk een han delsstad als Amsterdam met mijn kennis en ervaringen wel mijn brood kunnen verdienen. Je woont hier toch Ja ik weet me hier fatsoen lijk en eerlijk, maar met moeite te redden, gaf juffrouw Busum ten antwoord. Fatsoenlijk en eerlijk, ik verwacht niet anders van je. Je bent de belichaamde deugd in persoon. Maar met moeite, dat betwijfel ik; je zult wel een aardig spaarduitje hebben gemaakt. En waarvan jij zeker geen mooi weer zou spelen, voor het geval dat ik het had, verzekerde juffrouw Busum verontwaardigd, lk bezit echter in werkelijkheid zijn meisje, de 17-jarige dochter van H. te Rijsbergen. Daar vroeg hij aan het meisje haar alleen te mogen spreken. Toen zij zich daartoe naar de voorkamer had begeven, vroeg R. haar of het waar was, dat zij verleden week Zondag met een anderen jongen was uitgeweest. Toen zij daarop bevestigend ant woordde en verklaarde, niets meer met R. te maken willen hebben, werd deze zoo woedend, dat hij een revolver trok en vier schoten op het méisje loste. Ofschoon ernstig ge wond, wist zij naar de buren te vluchten. Haar 21-jarige broer, die alleen met haar thuis was —de ouders waren naar de kerkkwam op het hooren van de schoten toegesneld. Hij werd door R. ontvangen met :en revolverschot, dat hem in een arm trof. Toen de jongen daarop wilde vluchten, kreeg hij nog een schot in den rug. De dader verliet daarop 't huis en pleegde in een nabij gelegen kreupelboschje zelfmoord. De beide slachtoffers zijn naar het Ignatius-ziekenhuis te Breda overgebracht. Naar wij vernemen is de toestand van het meisje zeer zorgwekkend, terwijl haar broer het naar omstan digheden redelijk wel maakt. Het lijk van R. is naar Rijsber gen overgebracht. Bestryding der malaise. Malaise kweekt malaise, als er niet gezorgd wordt, dat de menschen, die het nog kunnen doen, zich niet door het algemeene pessimisme ook laten verleiden tot noodelooze in krimping van hun uitgaven. We hebben reeds de aandacht gevestigd op de rede van Professor Kc;ag, waarin juist werd aangespoord tot het stimuleeren der werkgelegenheid. Eenzelfden gedachtengang vinden we in een schrijven van den Bisschop van Würzburg, die zelfs spreekt van een groot werk van naastenliefde Laat geen blaam vallen op de werkloozenverzekering. Indien deze nog niet ingevoerd was, zouden wij thans hare invoe ring moeten verlangen. Zonder haar kunnen wij niet meer leven in dezen tijd van algemeene ellende. Zonder haar zou er thans onrust, opstand en vertwijfeling onder het volk heerschen. Gaarne zouden wij bereid moeten zijn, de van ons verlangde offers te brengen. Ieder, die de middelen daart e bezit, zou ook voor arbeid moeten zorgen. Heden ten dage zou het dik wijls een grooter werk van naas tenliefde beteekenen, wanneer men in plaats van zijn spaarpenning naar de bank te dragen, hem uit gaf, ten einde daardoor werkge legenheid te scheppen. Wegens den nood mag niemand dienstboden ontslaan, mag geen patroon zijn helper, zijn gezel, of zijn leerjongen wegsturen. Het is een merkwaardig woord, dat de overdenking ten volle waard is. Natuurlijk is h'ermede niet be doeld een aansporing tot verkwisten en schulden maken. Maar binnen de perken zijner draagkracht werke men mede aan het scheppen van zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid. De koude in de Ver. Staten. Uit het Noord-Oosten waaiden dezer dagen ijskoud* winden over New-York. De thermometer daalde tot 9 graden onder nul, hetgeen een record is voor dezen tijd van het jaar. Sinds 30 jaar is op 23 Nov. zoo'n lage temperatuur niet voorge komen. In de Oostelijke Staten viel veel sneeuw. Het verkeer wordt ernstig bemoeilijkt. Meer dan 50 personen zijn ir. de midden westelijke staten tengevolge van de hevige koude overleden. Voor en uit de zakenwereld. Om anderen te laten denken zoo- niets, heelemaal niets. Ik werk en zwoeg en plaag me, om er zonder schulden te komen. Ik leid het ellendige leven van een kamer verhuurster, ieders dienares, een treurig bestaan. Dat treft uitstekend, meende Iienri, zonder op de klachten van zijn zuster in te gaan. Dan kan ik dadelijk bij je komen inwonen. Ik heb geen plaats, antwoord de Juffrouw Bussum snel en be slist. Zooveel als een broer noodig heeft, zal je nog wel hebben, bracht Henri in het midden. Voor- loopig heb ik geen cent, en is voor jou het beste middel, om mij te helpen, me een onderkomen te verschaffen. Je ruïneert mijn goeden naam Als bijgeval uitlekte, wie je bent, dan zou ik wel kunnen gaan bedelen. Ik zal niet als je broer bij je gaan inwonen, ik heb mooie, goede, deugdelijke legitimatiestuk ken, laat mij maar begaan. Boven dien kan ik acht dagen bij je doorbrengen, voordat je me bij de politie behoeft aan te geven. In dien tijd zsl ik wel iets hebben gevouden voor den kost en dan kun je weer van mij afkomen. Je zult niet arbeieen, maar weer nieuwe gemeene streken uithalen, onderbrak Gaudentia. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8