Niemeijers jJACfONflftj Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UcroNoftj ontwikkeling. MANUFACTUREN j l BLIJKEN TOCH HET fvOODDEELIGSr/i MANUFACTUREN '(YOOHDEtLlöST/i Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Handel in blanke slavinnen. Kapitaal en arbeid. l}oot§jjnpJc0<3&e/iti! Wat gebeurt er in Rusland Binnenl. nieuws. Ontwikkelingsavond Buitenl. nieuws. ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 Een en ViJftigste^Jaargang No 50 PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7',ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Politieke Uit de Katholieke politieke organisaties.. Bondsvergadering en bijeenkomst van een partijraad. Het beleid der gemeente. De Boedsvergadering van den R. K. Kiezersbond voor Limburg zal a.s. Maandag in het St. Christoffel- huis te Roermond bijeenkomen. Dan zullen de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement van den Bond behandeld en vastgesteld wor- den. Verschillende afdeelingen hebben de ontwerpen van het Bondsbestuur in hare vergaderingen behandeld en amendementen ingediend, welke in de vergadering van Maandag aan de orde zullen komen. Daarenboven zal een Program van Actie worden vastgesteld voor de verkiezing van de Provinciale Staten. Als ontwerp hiervoor is het vier jaren geleden vastgestelde, dus op het oogenblik nog geldende program ingediend. In dat program spreekt de Katholieke Partij in Limburg hare meening uit over de te voeren pdn- cipieele en practische provinciale politiek. Het is van belang, dat de Lim- burgsche Katholieke Kiesverenigin gen op deze Bondsvergadering zoo veel mogelijk alle vertegenwoordigd zijn. Deze vergadering opent mede de katholieke actie voor de Provinciale Statenverkiezing in het a.s. voorjaar waarvoor wederom een 180.000-tal kiezers in Limburg in beweging moeten worden gebracht, opdat ze als één man en eensgezind hun stem uitbrengen op de candidaten van onzen Kath. Kiezersbond. Deze eerste vergadering zij daar om een krachtige katholieke demon stratie voor de verkiezing, waarin wij, katholieken, ons weer met ver scheidene tegenover ons geschaarde partijen zullen te meten hebben. De vorige week is de Katholieke Staatspartij te Utrecht twee dagen bijeen geweest in haar vergadering van den Partijraad, die met het partijbestuur de hoofdleiding geeft aan onze partij. Er is derhalve in dezen tijd inde katholieke politieke organisatie nogal iets te doen. al is het met het poli tieke leven in ons land op het oogenblik niet zoo rooskleurig ge steld. ,,'t Is er wat mistig." zei het Kamerlid mr. Goseling, van Amster dam, onze nieuwe voorzitter van het partijbestuur, in zijn openingsrede, toen hij op den eersten dag der vergadering Dr. Nolens als voorzitter verving. Maar in den mist dient men be hoorlijk uit te kijken, waar men zich bevindt en toe te zien, wat er gaande is, om na het optrekken daarvan niet verlegen te staan in een onge dachte werkelijkheid. En daarom is dat flinke stuk werk van zoo groot belang, dat de Partij raad vooral op den tweeden dag van zijn vergadering onder leiding van dr. Nolens weer heeft verricht. In den Partijraad worden telkens bouwstoffen aangebracht en zaken behandeld voor de practische politiek en voor de vorming van het partij program. Zoo verklaarde mr. Gose ling den arbeid van deze zoo ge wichtige instelling der Katholieke Staatspartij. Dezen keer was aan de orde gesteld het onderwerp „Het beleid der gemeente met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzieningen, mede in verbend met de belangen der groote gezinnen Een onderwerp dat thans, na de wijziging van het gemeentelijk belas tingstelsel, wel bijzonder actueel is, De prae-adviezen der heeren mr, Kropman, wethouder van Amsterdam, Keestra, burgemeester van Culem- borg. het voorwoord over de finan- cieele verhouding van prof. van der Grinten, van Nijmegen, en de leid draad van het partijbestuur, welke de behandeling van dit onderwerp heb ben voorbereid, alsmede de in de vergadering van den Partijraad ge voerde besprekingen, zijn in de bladen uitvoerig medegedeeld. We zullen daarover niet meer in bij zonderheden treden We spraken straks van een pro gram voor de Provinciale Staten. Op de Partijraadsvergadering werden de prae-adviezen een leidraad voor de gemeenteraadsleden genoemd, hetgeen door dr. Nolens onderstreept werd. Van belang in dit opzicht is mede de mededeeling, dat het inlichtingen bureau voor katholieke gemeente raadsleden in vergevorderden staat van v orbereiding is, terwijl even eens een handleiding voor katholieke provinciale politiek, ten gebruike bij de propaganda voor de Statenver kiezingen, eerstdaags zal verschijnen. De aandacht zij er verder op ge vestigd dat in deze vergadering weer eens stevig de nadruk is gelegd op de bescherming der belangen van het groote gezin, waarmede in het Pro gram der Kath. Staatspartij reeds op bijzondere wijze rekening wordt ge houden. Van het groote gezin kwam men natuurlijk op het gezin, de kern onzer samenleving, dat in onzen tijd meer en meer uiteengeslagen en uit eengedreven wordt en uit een drang naar zelfbehoud onzer maatschappij in hooge mate de belangstelling ver dient. Medegedeeld werd dat in de voor jaarsvergadering van 1931 het onder werp „Gezinspolitiek" zal behandeld worden. In de najaarsvergadering zal het bankwezen, de trusts en kartels besproken worden. En in de Amerfoortsche bijeenkomst komt het onderwerp „het kapitalisme in den ruimster» zin van het woord" aan de orde. Zoo komt er heel wat studie materiaal bijeen, dat hopelijk zijn weg zal vinden naar de praktijk. De partijraad blijkt inderdaad een belangrijke instelling voor het op voeren van de standing onzer Partij, alsook van de politieke ontwikkeling van de kiezersmassa. Nog beter zal dit alles tot zijn recht komen, wanneer eenmaal het Partijbureau kan worden ingesteld, zooals dit indertijd ontworpen is. In het Dr. Schaepmanfonds is daarvoor tot nu toe f 546.543 81 bijeenge bracht. We zijn dus nog anderhalve ton van de noodig geachte zeven ton verwijderd. De partij moge dit ontbrekende in een laatste krachts inspanning bijeenbrengen. Ziedaar een en ander uit het katholiek-politieke organisatieleven van den laatsten tijd. Weldra zal de geheele organisatie weer in beweging komen voor de verkiezingen. Vooral de plaatselijke Katholieke Kiesver- eenigingen mogen zich dan laten gelden. Want daar hangt het wel slagen eener verkiezing in eerste en hoogste instantie van af. ROELAND. slaaf is zoolang de machine niet dienstbaar is aan den mensch, en de mensch slaaf is van de machine. De mensch heeft een vrijen wil. Hij is begaafd met rede en verstand. Hij smacht naar vooruitgang. Maar wat thans vooruitgang genoemd wordt, vergiftigdt de massa's gees telijk en moreel. Het is een zeer voorname plicht van de wetgevers en van den staat, om de menschheid op te voeden tot een redelijke democratie en haar intellectueel en geestelijk peil te verhoogen. Het algemeen welzijn moet de hoogste wet zijn van den staat. Ook Marx, die toch geloofde in het egoïsme als levenselement, heeft de karakteristieke woorden gespro ken „Het geld kan geen kinderen voortbrengen." Onze tijd begrijpt de immoraliteit niet van de „interest". De arme is thans een speelbal van de uitzuigers, die niet erkennen wil len, dat ook de armste mensch recht heeft op het leven op brood, klee ding en een gezin. Wie kan thans aan de armen, de zekerheid geven, dat hun kinderen eenmaal te eten zullen hebben, dat zij ook niet in ellende zullen verkeeren, zooals zij i? God zij dank zijn er ook kapita listen, die de ellende van hun arbeiders kennen en hun nooden erkennen, door met hen de vrucht van den gemeenschappelijken arbeid te deelen, door geriefelijke woningen badinrichtingen, leeszalen enz. voor hen te bouwen. Maar wat kunnen die enkelingen, die weinigen doen tegen de algemeene inzinking, die door het materialisme wordt teweeg gebracht. Wij leven in een tijdperk van egoïsme en verval, verklaarde mgr. Franciscus Cordac, aartsbisschop van Praag, in een intervieuw met den heer Louis Huspek, vertegenwoor diger van de „Association interna tionale du cinématographe éducatif", zeer scherpe bewoordingen het moderne kapitalisme veroordeelend. Dit algemeene verval is een gevolg van een immoreele en onproductieve opeenstapeling van kapitaal door uitzuigers en speculanten, particu lieren zoowel als maatschappijen banken en kartels. Alle kapitaal, dat onproductief blijft liggen is een vrucht van den vruchtbaren arbeid der arbeiders en van den verstandelijken arbeid der employé's en in plaats van dienstbaar gemaakt te worden aan den vooruitgang, wordt het de voornaamste oorzaak van verarming en verval. Ik heb geen enkel vooroordeel tegen het kapitaal, maar ik zou willen, dat het kapitaal den arbeid bevrucht. Een rechtvaardige econo mische wet wordt de menschheid gegeven in de eerste bladzijden van het Oude Testament. Daar staat geschreven„Wees heer en geen slaaf." Thans echter heerscht er geen orde, maar een chaos. Waatoe dient thans al het men- schelijk intellect Alleen voor het kapitaal, de materie. Het kapitaal heeft zich meester gemaakt van alle uitvindingen van den menschelijken geest: teehnische uitvindingen, weten schappelijke ontdekkingen, nieuwe arbeidsmethoden. Zoo wordt dit alles wat den mensch zegen moest brengen, voor hem een nadeel. Ik ben geen vijand van machines ik weet, dat zij dienstig kunnen zijn voor den vooruitgang der maat schappij de arbeiders echter, die te Londen de eerste machines verniel den, zagen wel juist, dat die machi nes hun eenmaal het brood ontnemen zouden, hen in ellende zouden storten en in vertwijfeling zouden brengen, In den bloei der industrie en der techniek zie ik geen vooruitgang, zoolang de mensch, die heer meet zijn van de materie daarvan de De correspondent van de „Daily Mail" meldt uit Riga, dat aldaar pen trein uit Moskou is aangekomen, die geheel doorzeefd was met ge weerkogels. Het bleek, dat de trein j tusschen Smolensk en de Russisch- Letlandsche grens door een troep woedende boeren was beschoten. Zij verkeerden in de meening, dat er met dezen trein leden der Gepeoe vervoerd werden. Het treinpersoneel weigerde op de hen gestelde vragen te antwoor den. De reizigers waren gedurende de hevige beschieting gedwongen zich op den vloer der wagens uit te strekken, om niet door de rond vliegende kogels te worden getrof fen. De Letlandsche grenswacht deelde Riga mede, dat er hevige gevechten "e waren bij het Noordelijk gedeelte der Letlandsch-Russische grens. De boeren hebben geweigerd de belastingen aan de sovjets te betalen, waarop groote afdeelingen Gepeoe-beambten naar het gebied werden gezonden, die met geweld voor de regeling moesten zorgdra gen. De Gepeoe troepen hebben het dorp Kozhina beschoten, waarbij niet minder dan 60 inwoners zijn gedood. Ook te Pustoye Voskrezinia had den gevechten plaats, waarbij tal rijke dooden vielen. De gevangen genomen leiders werden gefusileerd. De familieleden van de opstandelin gen werden in een naburig klooster gevangen gezet. De hoofdwegen van de Russische grens worden onder scherpe bewa king gehouden. De diverse gevechten zijn reeds op 26 October begonnen, toen groote Gepeoe-afdeelingen naar de opstandige gebieden gezonden wer den. De randstaten hebben de grens wachten versterkt met artillerie en machine-geweren. Dit onderwerp behandelde pater H. de Greeve S.J. Maandagavond voor de Mariavereeniging, de vereeni- fljng „Voor Eer en Deugd" en den Kath. Vrouwenbond te Roermond. Zijn doel was waarschuwing en de geheel gevulde groote tooneel- zaal van het St. Christoffelhuis volgde met groote aandacht zijn be langwekkende voordracht. Het gaat bij dit onderwerp om een internationalen handel, die zich vooral bezig houdt met het aanwer ven en vervoeren uit winstbejag van vrouwen en jonge meisjes met be stemming voor een vreemd land, om daar ten dienste te zijn voor een aoel, dat we niet nader behoeven te omschrijven. Die handel bestaat inderdaad, zooals spreker documentair aan toonde uit offlcieele gegevens, uit zijn ondervinding en practijk Spreker ging terug in de verre historie ten betooge, dat iets derge lijks zich steeds heeft voorgedaan. Eerst uit de laatste tientallen jaren dateert een internationale bestrijding. Na den oorlog werd de controle in deze kwestie toevertrouwd aan den Volkenbond. Aan de hand van vaststaande u Tu °Ver het aantal van die ver handelde vrouwen uit verschillende landen, toonde spr. den omvang van dezen handel en ook de toeneming nog daarvan. Uitvoerig ging hij na, welke fac toren dit kwaad bevorderen, o.m. de geldzucht. het alcoholgebruik, de handel in schunnige geschriften, de miserie van vrouwen en het winst bejag van mannen. Indrukwekkend illustreerde spreker hoe meisjes nu eens onwetend en dan weer door haar ongelukkig huiselijk leven en armoede op dat pad worden gebracht en waarvoor een heele organisatie van personen gereed staat die van de opbrengst dezer vrouwen *e .-en, de afschuwelijkste slavernij ter wereld. Na de pauze besprak pater de vjreeve voornamelijk de wijze van vervoer dezerongelukkige schepselen. Ueze geschiedt veelal clandestien op schepen, veelal als verstekelingen in de kolenruimen. geholpen door matrozen, soms zelfs door officieren. Spreker verhaalde van de landen waarheen de vrouwen worden ver voerd. van de trucs, welke daarbij worden gebruikt. Het vreeselijkst wordt de handel nog gevoerd in Polen, waar vooral ongelukkige meisjes verkocht wor den, die van niets weten. Het vorig jaar alleen werden uit Polen weggevoerd 2000 jonge meis jes, voornamelijk naar Zuid-Amerika. Is een meisje eenmaal over de grens gebracht dan is het nooit terug te krijgen. Tegen dit alles moet de publieke opinie volgens spreker nog meer worden bewerkt. Hei publiek is niet op de hoogte van hetgeen zich af- speelt, ook in ons land in onze onmiddelijke nabijheid. Armoede en te lage Ioonen, woningnood, genotzucht, pornografie zijn de oorzaken. Er is controle noodig en wettelijke voorschriften: voorzichtig moet men zijn met het aannemen van diensten in de groote stad. De basis van de prostitutie is altijd de honger, armoede en pauperisme, Het is een ongeluk, zegt sgreker, dat het groote publiek niet weet, wat armoede is. Zoolang er werke loosheid is en genotzucht, zoolang meisjes lijden door koude, door ziekte zoolang zal er vrouwenhandel zijn, Zij leeren die genotzucht echter van hen, die geen honger hebben, opreker beschuldigt hetmammonisme, dat uitbuit, de wereld, die zoovelen aan haar tafel geen plaats geeft anders zou het geen sociale kwaal zijn. Daarom durfde spreker de maatschappij te veroordeelen, de schurken die handel in vrouwen drijven, de mannen, voor wie die vrouwen gekocht worden en die zich in hun eigen woonplaats dikwijls voor burgers eerste klas uitgeven. Maar de arme slachtoffers wil spreker niet veroordeelen. Hij zegt haar met Jezus Ga heen en zondig niet meer. De lezing maakte op het talrijk gehoor een diepen indruk en heeft ongetwijfeld beantwoord aan haar doel, om een waarschuwing te zijn. een waarschuwing aan de ouders, aan de meisjes en ook aan de mannen, Méér wintereieren »an zeer fijnen imaak door BERTELS' „KUNSTKORREL" Volledig dagrantsoen, niets bijvoeren! Waar niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20, postwissel. Octrooi in 10 Staten. Let op Loodje en Label, er zijn namaaksels. BERTELS" OLIEFABRIEKEN N.V., aid. KUNSTKORREL, A dam Langzamerhand begint ook de werkeloosheid in Nederland een onrustbarende vorm aan te nemen. Ontslagen van arbeiders zijn aan de orde van den dag en in vele fabrie ken wordt de werk-,,week" terug gebracht tot enkele: dagen. Het be drag, dat aan steun moet worden uitgekeerd wordt derhalve «net den grooter en parallel daarmede groeien de findntieele moeilijkheden der gemeenten. Naar wij lazen heb ben de burgemeesters en Wethou ders der vier grootste gemeenten zich tot de regeering gericht om bij te springen in de ondersteuning der werkeloozen. Intusschen beginnen deze laatsten zich te roeren. In Haarlem en Rot terdam heeft hun actie, tot ingrijpen van de politie geleid met geweld moesten de optochten uiteengedreven worden. In Haarlem heeft de politie daarbij gebruik gemaakt van honden, een middel dat blijkbaar in Amster dam ook reeds met succes werd toegepast. Echter geen algemeene goedkeuring vond. In verschillende bladen troffen we tenminste protes ten aan tegen het gebruik van dieren tegen menschen. In het vervolg zal dan ook van dit verweermiddel worden afgezien. Met den groei van de ontevre denheid onder de werkeloozen gaat gepaard een groei van de actie der fascisten en communisten. In R'dam werd de communist van Burink, die zoo'langzamerhand een bekend figuur in Nederland wordt, in arrest gesteld wegens het aanzetten tot onwettige daden, terwijl in den Haag ook een vergadering van ontevreden boeren .waar£nder m«r het tweede Kamer- hd Braat, het woord voerde, een kloppartij tusschen fascisten en com mnnisten ontstond, waarbij bijna het mes als argument heeft moeten dienen. Tusschen Engeland en Nederland werd een overeenkomst gesloten omtrent uitwisseling jongelui op handelskantoren. De tijden, dat men op „auf Wanderschaft" ging, zijn reeds lang voorbij laten wij hopen dat deze overeenkomst ertoe moge lelden dat zij wederom terugkeeren. Want het „auf Wanderschaft" gaan heeft vele voordeelen het kweekt vele goede vaklieden, waar aan thans ook nog groot gebrek bestaat. In Eijsden, vlak bij de Nederland- sche grens, werd door een paar individuen uit Maastricht een roof overval gepleegd op den Heer Steijn, kantoorhouder van de Rotterdamsche öankvereeniging. De overval was goed voorbereid en een bedrag van f 3500 en 1100 Belgische francs was de buit. Evenwel hadden de aan randers maar korten tijd plezier van bet geroofde, daar de politie hen spoedig te pakken had. Een kranig staaltje van zelf verloochening werd in Amsterdam geleverd door de brandwacht de Groot. In een achter-bovenwoning aan de „De Wittenstraat" ontstond een brand, welke snel om zicb heen greep. Vader en moeder hadden nog gelegenheid om zich met drie kinde ren te redden: een in de alkoof slapend kind van vier jaar moest evenwel worden achter gelaten. Stellig zou het kind verbrand zijn, wanneer niet gevolgd was het moedig optreden van de Groot. Het brandde overal en de hitte was ontzettend. Geen nood de Groot deed zijn ii erdoor, terwijl collega s hem nat spoten. Zoo be reikte hij de alkoof en hel kind was het zijne. Plaatsruimte, o, pers, voor die kerel I Naar aanleiding van de telkens weer op duikende geruchten dat de firma C. Jamin zich ook op de fabricage van brood zou gaan toe leggen, heeft de „Maasbode" zich tot de directie van genoemde firma om inlichtingen gewend. In een onderhoud dat het blad met den heer Louis Jamin had, heeft deze medegedeeld, dat er inderdaad definitieve plannen bestaan om brood te gaan bakken en te verkoopen. Wanneer deze plannen uitgevoerd zullen worden, kan de heer Jamin nog met met zekerheid opgeven. De verkoop zal in aparte winkels plaats hebben. Te Rotterdam heeft de firma reeds verschillende winkels gehuurd, terwijl ook te Amsterdam en Den Haag en later nog in andere belangrijke steden van ons land. broodwinkels gevestigd zullen worden. De heer Jamin deelde veider mede, dat het in de bedoeling ligt om 't boord tegen scherp concurreerende prijzen te verkoopen. Deze prijzen zullen natuurlijk afhankelijk zijn van den tarweprijs, die aan vele fluctua ties onderhevig is en daarom kan de heer Jamin dan ook geen bepaalden prijs noemen. Wel zal deze gemid deld een flink stuk staan beneden den thans gangbaren prijs. Onder handelingen over den aankoop van een bakkerij zijn nog gaande. Het bedrijf zal volgens de laatste eischen worden ingericht. Wel kan de heet Jamin mededeelen, dat de firma zeer binnenkort levensmiddelen in den ruimsten zin van het woord zal gaan verkoopen. Binnen drie maanden zal daarmee begonnen worden. Ook deze tak van het bedrijf zal op groot- scheepsche wijze ter hand worden genomen. Overal in het land zullen groote winkels worden gevestigd. Op de Hoogstraat te Rotterdam is reeds een winkelpand aangekocht, dat 27 bij 6 meter meet. Dit is ech ter maar een „kleine" winkel. Ver schillende anderen zullen veel grooter van afmeting zijn. Zoowel de broodbakkerij als 't levensmiddelenbedrijf zullen onder de bestaande firmanaam geëxploiteerd worden. Het aantal winkels waar koek, banket en suikerwerken ver kocht worden, breidt zich nog ge stadig uit. Einde 1931 zullen er waarschijnlijk 260 filialen zijn, terwijl aan het einde van het daarop volgend jaar de vestiging van het 300e filiaal in Nederland verwacht wordt. In Amsterdam woedt een brood' oorlog. Een paar bakkers in de Klinkerbuurt hadden de „aardigheid" het brood een paar centen goed- kooper te verkoopen dan de overige bakkers in die buurt. Zooals te verwachten was. trokken zij daardoor een hoop klanten tot zich. Ten slotte begon dit zaakje de georganiseerde bakkers te vervelen zij besloten, daaraan voorgoed een einde te maken. Tot nu toe verkochten zij het brood voor 14 cent, de ongeorganiseerde bakkers voor 12 cent. Welaan, thans ver koopen het de georganiseerde bakkers voor 8 cent, d. i. beneden kostprijs. De geheele Klinkerbuurt eet thans goedkoop brood en de koopers hopen, dat de beide partijen 't maar zoo lang mogelijk uithouden. Luxorgebouw. DINSDAG 9 DECEMBER Prof. Dr. L. Bender O.P. Onderwerp ROME als middelpunt van het leven der Christenheid. Ie. Indrukwekkende gebeurte-vern bij de Pauskeuze, verhaald door een ooggetuige. 2e. Wat Rome ons vertelt uit de roemvolle tijden der martelaren (Katacomben). De rede wordt geïllustreerd door pracht van LICHTBEELDEN. Aanvang 8 uur precies. Mussolini en zijne Italiaansche fascisten zullen langzamerhand wel een toontje lager moeten gaan zingen. De economische toestand lijkt er op het oogenblik allermise- rabelst. Een half millioen werkeloo zen en daarnaast een berooide staatskas. Alleen op de Staatsbegroo- ting is er dit jaar een tekort van veel meer dan twee milliard lires. Bovendien schijnen zich alom cor ruptieverschijnselen voor te doen. welke ook al een goeden voedings bodem voor de ontevredenheid zijn. Zooals men wel gelezen zal hebben, heeft Mussolini een aanval gedaan op de loonen van het rijkspersoneel. De salarisverminderingen bedragen 12l/« pet. voor loonen tot 40.000 lires. 25 pet. voor die van 40 tot 60 duizend lires en 35 pet. voor loonen boven 60.000 lires en zijn dus zeer belangrijk. Er is daarnaast een algemeene aanval op de kleinhandelsprijzen be gonnen. Iedere winkelier majut er thans reclame mede, dat hij 't verst ging in de verlaging zijner prijzen. Ook wordt er zekere contróle op die reclame uitgeoefend. Wij lazen dat verschillende winkeletalages

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1