UïrÖKfr: Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. NIEMEUER'S Ucjw YOQRDÏÏLOT NODDEEUGS0 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. De economische positie van den Middenstand. Het drama van het stervende gezin. Waarom vergeet men in Venray het mis deelde kind? iT.Nl COLAAS EEN LUXE DOOS FR1ESCHE HEERENBAAI Binnenl. nieuws. Ontwikkelingsavónd te Venray. De overstroomingen Provinciaal Nieuws ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 Een en Vijftigste Jaargang No 49 i) MANUFACTUREN l BLIJKEN I TOCH HET PEEL EN MAAS i; MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7',» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent II. Wil de middenstand voorkomen, i dat deze ernstige crisis voeren zal tot een volslagen debacle, dan zal zich in ons bedrijfsleven zcoals Prof. Mr. Dr. Verrijn Stuart in zijn „Opmerkingen over conjunctuur- politiek" zoo terecht zegt een proces van aanpassing moeten vol trekken. Twee wegen zijn te bewan delen. Ofwel de verkoopsprijzen der eindproducten zullen verhoogd moeten worden, ofwel de onkosten moeten gedrukt worden. De verhooging van de verkoopsprijzen zal vooralsnog wel een utopie blijven. Eerder zal het tegenovergestelde waar blijken. Algemeen immers hoort men reeds nu onder het koopend publiek de klacht, dat de winkelier niettegen staande de groote prijsverlaging van grondstoffen en de prijsdaling \an veel artikelen zijn verkoopsprijzen nog durft handhaven. En op die manier een sta-in-den-weg is voor de economische opleving. Geheel ten onrechte wordt gezegd, dat, wanneer de inkoopsprijzen van de goederen voor den handeldrijven den middenstand met een bepaald percentage gedaald zijn, in dezelfde verhouding de verkoopsprijs slechts een gedeelte uitmaakt van den kost prijs voor den winkelier. De gewel dig hooge onkosten, die het distri butie-apparaat zoo stroef doen functionneeren, worden eenvoudig over het hoofd gezien. Daarin zit voor veel middenstanders een ernstig gevaar. Het gevaar nl. dat zij, niet dieper denkende, inderdaad tot abso luut ongemotiveerde prijsverlaging overgaan. Daartegen dient met den meesten klem gewaarschuwd te wor den vóór het te laat is. In een vol gend artikel zullen we aan de hand van cijfers uit de practijk aantoonen de onjuistheid van een dergelijke prijspolitiek. Wanneer vaststaat, dat de bruto winsten door prijsverhoogingen niet op een beter peil te brengen zijn, terwijl het even onloochenbaar is, dat de netto-winsten in het alge meen te laag zijn, dan dienen we vanzelfsprekend den anderen weg in slaan, de weg, die leidt tot versobe ring, tot verlaging van het onkosten- cijfer. De onkosten zijn te hoog, zóó hoog, dat ze de bruto-winsten zoo niet geheel, dan toch voor een te groot deel absorbeeren. Laat de middenstander dat toch helder inzien! En wanneer hij zoover is, dan dient hij ook de consequentie aan te dur ven van de erkenning van dit feit. De onkosten moeten verlaagd worden kost wat kost, versobering moet er komen tegen welken prijs dan ook. De middenstand zal zich moeten aanpassen aan den veranderden toe stand. Doet hij dat niet dan moeten de gevolgen ernstig zijn. In de vorige bijdrage is gewezen op de noodzakelijkheid van bezuini ging op de kosten van het levens onderhoud, omdat kapitaalvorm een eerste eisch is. Naast die bezuiniging is even noodzakelijk de verlaging van de exploitatiekosten, omdat de bedrijfsresultaten onbevredigend zijn. Die verlaging is mogelijk, wanneer de wil daartoe ernstig is. Om in deze richting iets te berei ken dient het hoofd van de zaak zijn onkosten te kennen. En die kennis moet hij putten uit zijn boek houding. Het is daarom zoo'n ernstig te betreuren feit, dat de administra tie in een legio aantal zaken nog zoo gebrekkig, zoo onvolledig is. Op het einde van het jaar wordt globaal de financieele positie becij ferd en het resultaat vergeleken met dat van het vorige jaar. Waaraan een kapitaalverlies te wijten is, och ontelbaar velen interesseert het niet. De fouten die gemaakt werden blij ven onbekend in lijdzaamheid de eene, geprikkeld en ontevreden de andere, met den moed der wanhoop velen, allen echter met de absolute zekerheid dat het volgend jaar weer een financieel echec zal worden ge leden, wordt het nieuwe jaar inge gaan. Onbegrijpelijk is het. Want zelfs de harde zwoegers, zij, die tegen geen moeite opzien en hun heele „kunnen" in dienst der zaak stellen verwaarloozen soms hun boeken. Uitsluitend in onwetendheid kan hier de oorzaak gevonden worden. En daarom kan niet met te grooten aan drang en nooit genoeg gewezen worden op de noodzakelijkheid van boekhouden. Het is voor hem, die bezuinigen wil niet voldoende, dat hij zijn on kosten kent in één totaal-cijfer. Specificatie van dezen post is een dringende eisch. Pas dan immers is na te gaan, waar de bezuiniging gevonden moet worden. En willen we komen in de meest ideale positie, dan dienen we nog te krijgen onze statistieken en vergelijkingsmateriaal uit andere zaken. Of zou het niet gewenscht zijn voor winkelier A. wiens onkosten 88 pet. van zijn bruto winst bedroegen, dat hij wist, dat zijn concurrent zijn onkosten had kunnen dekken met 46 pet. van zijn bruto-winst De onkosten in heel veel soort gelijke zaken loopen ontzettend uit elkander. Dat komt, omdat de eene middenstander ook het kleine eert en uiterste zuinigheid betracht en de andere door zijn nonchalance zijn zaak in den put brengt. Hut gezin is de grondslag van een goede samenleving in de volks gemeenschap. Naar aanleiding eener conferentie van den „Bond ter behartiging van de belangen van het kind" schrijft de liberale „Avondpost" over het gezin „Er is wellicht geen belangrijker onderwerp voor onzen tijd te beden ken, dan dit. Het goede gezin is van ontzaglijke beteekenis voor een volk. Er is niets ac ders, waarvan voor de vor- J ming van een menschenleven zooveel kracht kan uitgaan. De glorie-tijd van ons volk was mede een tijd, waarin het echte, oud-Hollandsche gezinsleven bloeide en groeide. Daar om is de crisis in het gezin die wij thans beleven, van zulk een vitale beteekenis. Wij zijn soms een wonderlijk slag schepsels, wij moderne menschen. Wij beschermen oude molens en trekhonden wij doen aan liefdadig heid en richten vereenigingen en huizen op voor allerlei verdorvenen en zwakken maar aan den anderen kant zien de meesten van ons niet het sociale drama, dat zich vlak onder onze oogen afspeelthet drama van het stervende gezin. Het gezin in Nederland verkeert in staat van ontbinding. Laat ons hopen in het eerste stadium, zoodat herstel nog mogelijk is, maar het feit op-zich-zelf is onloochenbaar. En: dit is de schuld van de ouders en van de kinderen beide en ver moedelijk van de eerste het meest. Wij gaan van de stelling uit, dat h?t gezin is de grondslag van een goede samenleving in de volksge meenschap. De stelling'is ouderwetsch, maar zij is juist. Een bloeiend gezins leven beteekent als regel een bloeiend volk. Onze vaderen, wij deden het reeds uitkomen, hebben dit altoos begrepen. Het gezinsleven is altijd een der sterke factoren van ons volksbestaan geweest; de Holland- sche huiselijkheid was schier overal in de wereld bekend en vermaard. Dit is grondig aan het veranderen. En verder Een jongen van zestien, zeventien jaar voelt haast niet meer dat hij in zijn woning hoort, dat zijn huis meer is dan een pension. Hij bedoelt het niet kwaad. Hij vindt het kinder achtig om thuis te blijven. Zelfs op feestdagen, als de heiligende kracht van het gezinsleven 't sterkst kan blijken, gaan onze kinderen, onze jongens er soms met hun sportclubs op uit. En dan zijn ouders vaak zwak; zij gunnen het hun kinderen en willen niet den schijn van het tegendeel wekken. Waar nog bij komt, dat ook vele ouders in hun vrijen tijd niet steeds 't gezin boven alles verkiezen en meer „uithuizig" zijn dan noodzakelijk en gewenscht is. Dat is het slechte voorbeeld. Het gezin valt uiteen. Het oude, ouderwetsche gezin, dat de trots en de glorie van alle vorige generaties is geweest. Ons gezin, ons ouderlijk huisdat was de groote magneet, dat was het natuurlijke aantrekkings- punt, maar nu zijn er de restaurants en de café's en de bals en de sport en honderd andere dingen. Zeven jaren reeds verschijnen er W eldadigheidspostzegels, tegenwoor dig bovendien Prentbriefkaarten, ze worden verkocht van 10 Dec. tot 10 Jan. De opbrengst komt ten goede aan alle vereenigingen die zorgen voor zieke, zwakke, blinde, doove, doof stomme, gebrekkige, achterlijke, ver waarloosde en misdadige kinderen. Ruim 350 instellingen van alle gezindten deelen in de winst, verleden jaar kon ruim f 160.000 worden uit gekeerd. Met enthousiasme wordt door medewerkers en comité's voor dit doel gewerkt in meer dan 300 plaat sen van ons land. Maar niet in Venray.... Tevergeefs trachtten wij hier medewerking te vinden. Is hier niemand die wil deelnemen aan dit nationale werk van Wel dadigheid Is er niemand die bereid is zich één maand lang een beetje in te spannen voor het Misdeelde Kind? Is er niemand die daarvoor reclame platen wil verspreiden En is er niemand die voor Kerst mis en Nieuwjaar Weldadigheids postzegels en Prentbriefkaarten voor het Misdeelde Kind wil verkoopen Het is niet denkbaar 1 Weet men dat er jaarlijks pl.m. 60 000 Misdeelde Kinderen anders dan in eigen gezin worden verzorgd dwz. in Gestichten, Koloniehuizen, bij pleegouders Wie slaat dit jaar in Venray de hand aan de ploeg Ondergeteekende ontvangt gaarne vóór 6 December a.s. opgave van een of meer bereidwillige personen, Nadere gegevens worden door ondergeteekende met genoegen ver strekt. Namens de Centrale Propaganda- Commissie, Jkvr. Mr. M. J. E. B. ALTING VON GEUSAU, Secretaresse. Den Haag, Nicolaïstraat 17. der S. D. A. P. in geval van oor log zal zijn. eigenlijk van weinig beteekenis is. In dagen, onmiddellijk aan den oorlog voorafgaande, is de geestes gesteldheid der bevolking, dus ook de soc.-dem.. immers zoo geheel anders dan thans. Uit te maken, wat de S. D. A. P. dan zal doen, lijkt ons uiterst speculatief. Door de Amsterdamsche recht bank werd wegens oplichting een Duitscher tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De veroor deelde had medelijden met de werke loozen en wilde heD aan een betrek king van „vertegenwoordiger" helpen. Slechts hadden ze te zorgen voor het stellen eener cautie. De revenuen der betrekking waren natuurlijk buitengewoon groot, 't Was alleen maar jammer, dat de onderneming, mitsgaders de revenuen, slechts in het brein van onzen Duitschen vriend bestonden, om nog maar het gun stigste te veronderstellen,en de cauties (één sollicitant had zelfs f 2000 ge stort) noodig waren voor de bestrij ding der administratiekosten, zoo die er waren. Nieuws is dit alles niet. Men verwondert er zich alleen maar over, dat het publiek zich door de praatjes van dergelijke zwendelaars nog maar steeds laat beetnemen. Is er nu nog niet genoeg leergeld betaald Bij dè belegging van gelden bij bankinstellingen dient men ook goed uit de oogen te kijken. Hanzebank, Lieberman, de Boerhave, enz. Spreken deze voorbeelden nog niet Thans zijn degenen, die hun spaarpenningen bij de Handels- en Landbouwbank in den Haag weer de dupe geworden. De Directeur dezer bank, tevens directeur van da Holl.-N. Amerika Hypotheekbank, heeft zich bij de justitie aangemeld onder mededeeling, dat hij f 150.000 heeft verduisterd. Toch schijnt de directeur niet alleen de oorzaak te zijn, dat de OVERAL VERKRIJGBAAR De stormen van de vorige week, gepaard met een ongekenden regen val, hebben op vele plaatsen, zoowel hier als in het Buitenland, ontzettend veel schade aangericht. Overal hoog water, te hoog water, zoo hoog als in geen tientallen van jaren gekend is en op verschillende plaatsen dijk doorbraken en overstroomingen. Toevallig Waren we in Maastricht en we hebben er ons werkelijk over verwonderd, hoe het mogelijk was, dat die oude Maasbrug nog altijd aan die meteen ontzettende snelheid voortstuwende watermassa's wist weerstand te bieden. Vooral ook bij Antwerpen schijnt het gespookt te hebben. Het was daar alsof de wereld verging. Een geheel plein verzakte en er ontstond een kuil van minstens 6 M. diepte, hetgeen wel voldoende zegt. In Duitschland werd vooral Beie ren getroffen, terwijl ookinWeenen groote verwoestingen werden aan gericht. Bovendien vergingen er verschil lende schepen op zee, waaronder de „Luise Leonhardt", waarbij waar- schenlijk de 30 leden der bemanning om het leven kwamen. Ook de storm in de Tweede Kamer over de bekende uitspraak van den heer Alberda in zake de houding der S. D. A. P. bij een eventueele mobilisatie was in de afgeloopen week nog niet geluwd. Naar wij lazen, schijnen de soci- aal-dem. burgemeesters inNederland, zich ten zake reeds onderling te hebben beraden en is hun conclusie, dat zij, in bet geval van mobilisatie onmiddellijk^ hun ontslag zullen nemen. Het komt ons voor, dat al dat al dat praten in vollen vredes tijd over de vraag, hoe de houding Bank thans surseance van betaling moet vragen. Iedere controle voor de commissarissen ontbrak. Er werd met het geld der spaarders gesmeten credieten werden zonder den minsten waarborg omtrent soliditeit der geldnemers verstrekt. Zoo'n zaak loopt natuurlijk ook zonder dief stal op den duur spaak, al kan men het door allerlei trucs nog wel geruimen tijd volhouden. Hoe de zaken zich precies hebben toegedra gen, zullen we nog wel te weten komen. Maar met dat al zijn de goedvertrouwende voor een voor naam deel gereformeerde spaarders hun met zooveel moeite bijeenge brachte gelden kwijt 1 grooten Doctor, hij draagt dien naam terecht, hij is veel grooter dan den Weverschen berg en den Rooyschen toren. Hij heeft ons de wereldcrisis laten zien. Wij spraken al heel ern stig over de malaise hier rondom en bij ons, maar wij danken thans God, hier is 't een hemel tegen elders. De Doctor, hij draagt zijn titel niet voor de pronk, hij is een echte leeraar, een, die weet af te dalen en en zich aan te passen aan ons. Meermalen moesten wij hem be paald bewonderen, hoe geniaal hij zeer moeilijke begrippen, door een vergelijking uit ons dagelijksch leven, opneembaar voor ons brein maakte. Wij vroegen ons angstig af, hoe aan den worg van de wereldcrisis te ontkomen. Wij meenden al, wij zullen ten ondergaan, maar de Doctor behoedde ons voor moedeloosheid. Rustig en zeker, zooals een ge neraal zijn bevelen geeft en aan de soldaten daardoor moed en vertrou wen inboezemt, zoo ook is de Doctor de groote leider, die ons de wegen aanwees, waarlangs herstel en opbouwing moeten plaats heb ben. De tweede ontwikkelingsavond heeft bij ons het voornemen beves tigd, alle ontwikkelingsavonden prompt mee te maken. Daar is wat te leeren. Dinsdagavond 9 December komt Prof. Dr. L. Bender, O.S.. Zijn onderwerp; „Rome als het middel punt van het leven der Christenheid", lezing met prachtige lichtbeelden. 1). De indrukwekkende gebeur tenissen bij de Pauskeuze verhaald door een ooggetuige. 2). Wat Rome ons vertelt uit de roemvolle tijden der martelaren (Katacomben). De Directie van St. Servaas heeft welwillend haar eerste klas projectie toestel daartoe afgestaan. Mgr. Dr. Poels zou Dinsdagavond spreken om acht uur. Reeds even na zeven zag men in en om „Luxor" een drukte, die men daar in de week anders niet gewoon is en toen de Doctor de zaal betrad, waren niet alleen al de 360 zitplaatsen bezet, maar stonden er reeds honderden. Deze laatsten zullen blij zijn dat zijn tenminste nog de magistrale rede hebben kunnen aanhooren van onzen wereldberoemden Venrayenaar. Menigeen zag geen kans meer binnen te komen. De moderne wereldcrisis, die alle geesten bezig houdt en waarin men geen uitweg weet; de crisis, die velen „arbeidsloos", radeloos, rede loos en helaas, goddeloos maakt, was het onderwerp dat de Doctor be sprak. De spreker zeide, dat de Wever- losche berg en onzen hooge toren niet hoog genoeg waren om de „Wereld" te overzien, de gezichts kring was :e beperkt om werkelijk een blik daarover te kunnen werpen. Wij noemen hier Mgr. Poels den in Noord-Limburg. De correspondent van de Msb. te Venlo schrijft Dinsdagmiddag begaven wij ons op weg om de geteisterde gebieden van Noord-Limburg in oogensehouw te gaan nemen. Reeds nabij Velden, even ten Noorden van Venlo, staat langs den grooten heir weg VenloNijmegen, overal water zoover het oog reikt. Slechts knoestige wilgenkoppen en kale boomstammen steken hier en daar boven het water uit. Bij Arcen staat de vloed reeds tot vlak aan den weg, doch de zware dijk, die hier in 1926 is gelegd, kan het dorp nog voor overstrooming bewaren. De dijk wordt nauwgezet bewaakt, om ieder scheurtje of doorbraak direct te kunnen herstel len. Aan de tramhalte „de Hamert", ligt een oude villa, als een middel- eeuwsche burcht, midden in het klotsende water. Verderop zijn nog een paar boerenhuizen geheel door het natte element ingesloten. Sinsds Maandagmorgen is zoowel Bergen als Well geheel door het water omgeven, en is iedere verbin ding anders dan per boot, met deze plaatsen onmogelijk. Langs Afferden en Heyen, waar aan beide zijden van den weg het water staat, bereiken we Gennep. Lange en zware dijken, die zorg vuldig bewaakt worden, behoeden het plaatsje voor een overstroomings- ramp. De Rijksweg ligt hier gelukkig hoog, maar desniettemin is het water, nabij de Niersbrug, door de riolen opgekomen en heeft den straatweg daar gedeeltelijk blank gezet. Van gemeentewege heeft men hier groote pompinstallaties aangebracht, die het opkomende water weer naar de Niers terugpompen. Of het helpen zal De tocht van Gennep naar Oeffeit, het dorpje vlak aan den overkant der Maas, is nu een kilometer-lange waterweg geworden. Door de toenemende duisternis, wandelen we over den dijk aan beide zijden klinkt het eentonig ge klots van het water, waarboven regenwolken zich dreigend samen pakken. In een doodstille verlatenheid gaat het trieste landschap een nieuwen hangen nacht tegemoet. VENRAY, 29 November 1930 Verpachting Boerdery. De gemeente Venray heeft verpachten voor 6 of 12 jaren vruchtbare ontginningsboerderij, te Venray. „Zwart Water", onmid dellijk te aanvaarden. Inlichtingen geeft Wethouder P. Pubben, Ven- ray-Merselo. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage ligt een op gaaf van de personen, wier stieren op de provinciale najaarskeuring van springstieren, gehouden den 7 Nov. 1930 te Venray, Gennep en Bergen, goedgekeurd, of afgekeurd zijn. Venray 25 November 1930. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Een schitterend cadeau voor St. Nicolaas is een Parker Duofold of Swan Vulpenhouder. Mooie keuze bij Firma v. d. Munckhof, Groote Straat 28 Vernay. Ondergrondsche benzinebowaar- plaats. Ingevolge de Hinderwet werd vergunning verleend aan de A.P.C. te Den Haag tot het aanleggen van een ondergrondsche benzine-bewaar- plaats met aftapinrichting te Oirlo, en verder aan het bestuur van den Landbouwbond Venray Oostrum tot het plaatsen van een electro motor van 5 P.K. voor haar pak huis aldaar. Interessante Zangersavond. De Kerkelijke Zangkoren van den Korenbond Horst zijn opgeroepen tot het bijwonen van een Zangers avond, welke zal gehouden worden te Oirlo in de Bondszaal op Maan dag 1 Dec. a.s. 's avonds om precies half zeven. Aan de orde 1. Opening door den zeereerw. heer Kessels uit Sevenum. Voorzitter van den Bond. 2. Rede over de Liturgie door den Eerw. Pater Dr. Bruning uit Venray. 3. Uitvoering door de gezamen lijke koren van de 2e Kyrie uit de XVII Mis. Introitus van den 4en Zondag van den Advent. Introitus van het hooge feest van Kerstmis Puer natus est. 4. Demonstratie van Gregoriaan- sche gezangen opgenomen op gramo- foonplaten. Door de Schutterij 't Zand- akker is besloten om op Zondag 11 Mei een groot internationaal concours te houden op het terrein van den Heer P. Janssen, Gouden Leeuw. Zaterdag 6 Dec. vertrekken een 70 tal mannen van de H. Fa milie van hier naar „Manresa" te Venlo. om aldaar eene retiaite mede te maken. Schuttery en Tooncel. De Tooneelkunst wordtden laatsten tijd in ons goede Venray ijverig beoefend. Hier is ongetwijfeld veel goeds in gelegen. Wel zou men zich kunnen afvragen, of vereeniging en samenwerking van goede tooneel- krachten ons niet kan brengen tot één groot en schoon geheel De onderscheidene corporaties behoefden hier geen schade van te ondervinden. Venray's aloude Schutterij „Sint Anna" hoopt Zondag 30 November op het tooneel van het St. Antoni- us-patronaat te doen zienwat zij ook op dit gebied vermag. Het stuk „Gebroken Leven" moet, naar ver luidt. een tooneelstuk zijn, dat er wezen mag. Ook met de keuze van regisseur en spelers blijkt alles in orde te zijn. Mogelijk verwondert zich deze of gene over het feit, dat dit stuk gegeven wordt op den eersten Zon dag van den Advent. Het Bestuur echter van St. Anna had hieraan- gaande met den Z.Eerw. Heer Pastoor een bespreking en, met het oog op verscheidene omstandigheden, haar plan mogen doorzetten. Wij wenschen dan van harte aan Schutterij „Sint Anna" en haar tooneelspelers het beste succes Een groote en prachtige sor teering in Luxe doozen Post en Kaarten vindt men in den Boek handel van Firma v. d. Munckhof, Groote Straat 28 Venray. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 23 Dec. a.s. in „Luxor" een extra filmavond gegeven worden voor de mannen der H. Familie. Patronaten-Bond* Dinsdag j.l. werd de Ja~rvergade- ring voor het Bisdom Roermond l5 0ehouden- Venray's Patronaat was jaren in cultuur, groot 28.55 H. A. er met vier afgevaardigden vertegen- (eventueel plm. 6 H.A. meer) gelegen woordigd.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1