SANATOGEN jdjfflaq Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. FSjpfe ontwikkeling. Gevatte Koude -f- en na Gemeenteraad Venray, Binnenl. nieuws. Provinciaal Nieuws Ontwikkelingsavond ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 Een en VljttigstegJaargang No <8 Speel en maasffl PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7',» ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Prof. Dr.JüCiusINeumann^ privaat docent aan.de Universiteit te Weenen.,schrijft: „Ik;hebSanat"ogeS^ ingeval len van;herstellende"zieken me t; Het, bes telresultaat Jge- bruikt. Sanatogen wordt gaarne genomen.enrdenne- dedeelingeniover;spoedige verbetering van»den alge- meenen toestand,^ toene ming van den eetlust en van het lichaamsgewicht, warenaomwijlen buitenge- woon»ver rassend Sanatogen is een'versterkend uoed- selen kan dus aan elke herstellende zieke gegeven worden^Sanatogen kan geen verkeerde gevolgen heb ben. het moet goéd doen. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en Drog. vanaf f 1.- per bus. Politieke Een laatste aansporing. Katholieken, werkt mede aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Zorgt daarvoor lid te zyu van de Kath. Riesvereeniging voor 1 December a. s. Op dit oogenblik zijn de politieke wateren nog onberoerd. Straks zal het anders zijn Over eenige maan den zitten onze Kath, Kiesvereni gingen volop in het verkiezingswerk. We gaan immers binnenkort can- didaten stellen voor de Provinciale Staten van Limburg. Dat is een ver tegenwoordigend lichaam, voor welks verkiezing gewoonlijk zeer veel animo bestaat. Daarna gaan we stemmen voor de volgorde, waarin de candidaten op het stembiljet zullen worden geplaatst. En daar mede staat feitelijk al vast. wie ge kozen zullen worden. De officieele stembus op het gemeentehuis zal daar niets meer aan veranderen. Dat weten wij bij ondervinding. Laten wij, katholieken van Lim burg, dus zorgen er bij te zijn Maar daar dienen we nu voor te zorgen, nu we er eigenlijk nog niet aan denken. Daarom moeten we er alweer eens de aandacht op vestigen, opdat het nooit aan onzen Kiezers- bond kan liggen, wanneer straks Katholieken tot hun ergernis aan het voorbereidend werk der ver kiezingen niet mee kunnen doen. We beleven een tijd van neergang, van malaise, we hebben allemaal wat meer zorg dan in normale tijden. En velen zitten erg in den put! Dat heeft een terugslag op onze stemming, onze handelingen, ook op onze politieke handelingen. Nog meer dan anders zullen we willen trachten, mannen gekozen te krij gen, die behalve voor de groote prindpieele, de katholieke belangen, zullen waken voor onze stoffelijke belangen, Alweer duslaten we zorgen er bij te zijn, om aan de stemming mee te doen. Wat is daarvoor noodig Niets anders dan dat we uns voor 1 December opgeven nis lid vnn de Kath. Riesvereeniging. En waar geen Kath, Kiesvereen. bestaat, moet deze voor 1 December worden opgericht. Het is te hopen, dat er dan overal Kiesvereenigingen zijn, opdat de kiezers daar weer niet in arren moede verkeerde dingen uit gaan hilen. De tijd is kort, maar de tijd is er nog. Kringbesturen, ook voor li is hier een taak Met genoegen heb ik gelezen, dat in verschillende gemeenten hard ge werkt wordt, om nieuwe leden te verkrijgen. Hier en daar komen ze met honderden binnen. Dat is een goed teeken 1 De Nederlandsche boeren zijn door niemand minder dan den voor zitter van den Kath. Ned. Boeren bond, den heer Th. Verheggen, op de vergadering van deze organisatie, te den Bosch, aangespoord om allen lid te worden van de Kath. Kies- vereeniging. Daardoor kunnen ze in malaisetijd invloed uitoefenen op de vertegenwoordigende lichamen. De Limburgsche landbouwers mogen allen aan dien oproep van hun grooten leider gevolg geven. Maar ook de leden van andere standen mogen niet achter blijven. Zij hebben hetzelfde belang bij deze politieke medezeggenschap. De Katholieke Staatspartij moet overigens wat het ledental betreft, in harmonie zijn met het groote leger van Nederlandsche Katholieken en alle standen en schakeeringen in evenredigen getale omvatten. Wat het aantal katholieke stemmen aangaat, zijn we millionnair. Bij de Kamerverkiezing van 1929 werden immers meer dan een millioen stem men uitgebracht. Het aantal leden der Kath. Partij omvat evenwel nog niet de helft daarvan. In de overblijvende massa kunnen dus nog groote grepen wor den gedaan. Als de propagandisten willen, kan het aantal leden ook in Limburg nog met tienduizenden toe nemen. Maar in verschillende plaatsen dreigt men weer eerst na 1 Decem ber wakker te zullen worden. Wan neer het te laat is Dan zullen straks weer honderden Limburgsche mannen en vrouwen moeten blijven toezien en niets te vertellen hebben bij de samenstelling onzer Provinciale Staten. En evenmin bij de verkiezing voor den Gemeenteraad, in de vele ge meenten, waar de Kath. Kiesvereeni- ging ook aan deze verkiezing deel neemt. Ziehier een laatste aansporing Dus vóór 1 DecemberGeeft U op als lid der Kath. Kiesvereeniging Wie dit verwaarloost, heeft later niet aan anderen, maar alleen aan zichzelf iets te verwijten Elk katholiek moest lid zijn van de Kath. Kiesvereeniging en daar door van de Nederlandsche Katho lieke Staatspartij. waardoor wij, katholieken, in den politieken strijd stelling nemen tegen liberalen, socia listen en communisten, een strijd, die nooit feller en gevaarlijker was dan in onze dagen, waarbij nooit meer op het spel stond dan thans. Elk katholiek moest daarvoor minstens zijn naam geven en lid willen zijn van die organisatie Men doe het vóór 1 December ROELAND. op Dinsdag 18 Nov. 1930. Voorzitter O. v. d. Loo. Secretaris van Haar en. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter met gebed, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. 2. Oninvorderbaar verklaring a. van vorige dienstjaren f0.89. b. van dienstjaar 1929 Riool belasting f 39,24 Opbrengst hout hak f 29.75 Opcenten op verkoo- pingen f 3,77i/ischoolgelden o.l.o. f 22.50 schoolgelden bijz. l.o. f 195,80 bijz. M.U.L.O. f 3,25. Dit punt passeerde zonder eenige discussie den hamer en werd goed gekeurd. 3. Aanbieding der Gemeente rekening, dienst 1929 en der rekening van het bedrijf der Gasfabriek met balans, winst- en verliesrekening per 31 December 1929. Hiervoor werd eene Commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit de Heeren Jacobs, Vermeulen en van Dijck. 4. Aanbieding der Gemeente- begrooting, dienst 1931 en der be grooting van het bedrijf der Gas fabriek voor 1931. Ouder gewoonte getrouw zullen deze bescheiden bij de Raadsleden rondgaan ter bestudeering en nader door den Heer Gemeente-Secretaris verduidelijkt worden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden. De Voorzitter deelde mede, dat de Wet „Besmettelijke Ziekten" ge wijzigd is en de Gemeente thans de beschikking moet hebben over z.g. barakken of een verplegingsinrichting. In meerdere plaatsen, in Noord-Lim burg is dan ook ter bestrijding der kosten eene verordening in het leven geroepen, waarbij zieken wier in komen beneden de f 1000 is, niets behoeven bij te dragen bij eventueele ziekte-gevallen. Bij een inkomen van f 1000 10 pet., f 2000 15 pet. f 3000 20 pet. der kosten, bij een hooger inkomen komen alle kosten voor rekening der patiënten. Het ont brekende zou de Gemeente moeten bijpassen. Z. h. s. werd dit ontwerp goed gekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening tot heffing eener belasting in natura, bestaande in de verplichting tot het leveren van hand- span- en voerdiensten. De Voorzitter deelde mede, dat de hoogere heffing voor motor rijtuigen door de Kroon is goed gekeurd, waardoor eene wijziging van art. 2 der Verordening op de voerdiensten moet worden aangevuld met de bepaling voor zoover zij niet in de Pers. Belasting vallen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 112 boomen, langs den weg van den Stationsweg naar het Brukske. Na uiteenzetting dat hier boomen bij zijn, die ziek zijn en dreigen om te vallen en dus een verkeersgevaar vormen, besloot de Raad z.h.s. tot rooiing dier boomen te besluiten. Op voorstel van Weth. Pubben nam de Raad ook een dergelijk be sluit voor enkele boomen aan de Merseloschen weg. De heer Goumans zag hierin ook een werkeloosheid bestrijding en zou gaarne tegelijkertijd wat boomen, hem In privé toebehoorende, oprui men. Op de vraag van den heer Millen, of de boomen in eigen beheer zullen gercoid worden en dus meer opbren gen, als zij op maat gezaagd en voor het vervoer gereed liggen, wees de Voorzitter er op, dat boomen rooien ook een vakwerk is, en be schadiging bij het vallen der boomen door hen vermeden kan worden. Echter is het wel de bedoeling de boomen zelf te doen rooien en daarna bij inschrijving te verkoopen. De heer Odenhoven vraagt of dan het brandhout tegelijk wordt ver kocht, waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver pachting voor een termijn van 6 jaren van een gedeelte der boerderij het Zwart Water met circa 28 H.A. land. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot publieke verpachting voor een termijn van 6 jaren van circa 20.63 H.A. land in diverse perceelen. Wijl de Voorzitter omtrent deze punten een en ander mede te deelen had, ging de Raad tot geheime zitting over. Na heropening der openbare vergadering, deelde de Voorzitter mede, dat deze beide punten tot een volgende vergadering waren aangehouden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de verordening regelende de woningtoelage en kin derbijslagen, zooals deze is vastge steld voor «ie dienaren van politie, ook toepasselijk te verklaren op de ambtenaren ter Secretarie. Z. h. s. goedgekeurd. 11. Ingekomen schrijven van het Kerkbestuur van O. L. Vrouw te Oostrum om de gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een 4e lokaal en voorstel van Burg. en Wethouders om medewerking te verleenen. Na uiteenzetting door den Voor zitter, besloot de Raad alsvoren zijn medewerking te verleenen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Venray-Heijde. Met 11 stemmen en 2 blanco be noemde de Raad den op de voor dracht geplaatsten wachtgelder, den heer P. B. Brouwers te Oploo. 13. Wijziging en aanvulling der begrooting 1930. Het betrof hier eenige administra tieve wijzigingen, waartoe de Raad z. h. s. overging. 14. Verzoek van Joh. Janssen om een perceel, groot 8 H.A. van zijne boerderij, groot ruim 33 H.A. uit het hypothecair verband te lichten. Ook hiertoe besloot de Raad z. h. s., nadat de Voorzitter den staat van zaken besproken had. 15. Aanvrage om subsidie van het Limburgsche Groene Kruis. Wijl aan de plaatselijke afdeelin- gen reeds subsidies verleend zijn, stelden B. en W. voor hierop af wijzend te beschikken, waartoe de Raad besloot. 16. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken bestonden ditmaal uit dankbetuigingen der ver schillende organisaties en vereenigin- gen voor verleende subsidies. De heer Geurts constateerde dat de agenda was afgehandeld en wees er op, dat voor ruim een jaar het besluit is genomen inzake de ver anderingen in den weg bij Jerusalem en zulks om een spoedige totstand koming eener Landbouwhuishoud- school te bevorderen. Tot heden had hij er niets meer van gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat de bouwplannen nog steeds niet goed gekeurd zijn door den Rijksbouw meester en dat nu blijkt, dat in deze aangelegenheid twee departementen betrokken zijn, nl. Financiën, Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. Spreker heeft ook in deze een on derhoud gehad met het Kamerlid Ament, die afwerking zal trachten te bespoedigen. De heer Millen zegt, dat de gas verlichting op de Sigarenfabriek der firma Baars zeer slecht is. Hij meent dit aan het gas te moeten toeschrij ven en vreest, als dit niet verbetert, deze klant voor het gasbedrijf zal verloren gaan. De Voorzitter zegt, dat in deze reeds voorstellen gedaan zijn, die het euvel zullen opheffen. Op een vraag van den heer Oden- hoven omtrent de Burggraaf, welke zaak in de vorige vergadering tot een volgende vergadering werd aan gehouden, zegt de Voorzitter, dat dit een ingewikkelde kwestie is, die bestudeering eischt en bovendien geen haast behoeft. Er zal later wel op terug gekomen worden. Eene opmerking over de slecht begaanbare toestand van sommige straten, wijst de Voorzitter op het nazakken van den grond bij de rio- leeringswerken, het tekort aan ma teriaal enz. Doch zoo spoedig mo gelijk zal alles hersteld worden. Nadat de heer Vermeulen aan B. en W. - zijne hulde gebracht had vror den keurigen parkaanleg aan de Paterslaan, beveelt de Voorzitter het plantsoen aan in de bescherming der heeren raadsleden, vooral wijl het hier een proef is, die, zoo zij gelukt, tot gevolg zal hebben, dat ook op andere punten in de gemeen te zulke plantsoenen zullen ver rijzen. Nadat de heer Vermeulen aange raden had borden te doen plaatsen, waarop het publiek verzocht werd het plantsoen in hun belangstelling en bescherming te nemen, deelde de Voorzitter mede, daar reeds aan gedacht te hebben. Hij had in Eind hoven mooie borden gezien en reeds maatregelen getroffen, dat zulke ook hier aangebracht zullen worden. De heer Odenhoven wil in deze er ook een woordje bijvoegen en zijn verwondering te kennen geven, Hij hoopt, dat het plantsoen in eere zal worden gehouden, maar wilde toch wel eens weten, waarom er op het andere eind van Venray ineens een plantsoen is, terwijl het Eind bij de afbraak van het brandspuiten huisje reeds een verfraaiing beloofd is, waarop het nu nog wacht. De Voorzitter zegt, dat het beter geoordeeld is met den aanleg aan het Eind te wachten, tot na het totstandkomen van de daar uit te voeren bouwwerken. Eventueel nu aangelegd plantsoen zou beschadigd kunnen worden. Na eene opmerking van den heer Geurts, over de kwaliteit der op de wegen aangebrachte kiezel, welke opmerking door Weth, Houben be- woord werd- Deze kiezel dient alleen om gaten vol te maken. Later komt betere. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering met gebed. Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt Let hierop Vraag ze Uw Drogist. Wij leven op het oogenblik in een crisis-periode en het is onmoge lijk, deze vanuit Nederland op te heffen. Men kan niet anders doen dan te trachten er zoo goed moge lijk tusschen uit te komen. Hoe men dit bereikt, welk aanzien eene „be hoorlijke" Rijksbegrooting over 1931 (waarover de algemeene beschouwin gen begonnen zijn) moet hebben ziehier de kwestie, waarover de meeningen sterk uiteenloopen en welke de diepste oorzaak vormt van den huldigen politieken crisis. Welke groep of groepen der bevolking zullen de kosten van het gelag moeten betalen Dat de regeering daarbij door loopend aan critiek is blootgesteld, is natuurlijk niet te verwonderen. Wanneer de regeering als maar moet studeeren, nog dieper dan diep, moet zij maar plaats maken voor bevoegde krachten, betoogde de ons allen bekende Heer Braat. „Ga dan heer", zoo luidde zijn uit spraak, „en zit ons niet langer in den weg. Wij worden liever genezen door een schaapherder dan begraven door een professor De heer Braat meent, dat er in Nederland maar één belang te be hartigen is. het belang der boeren. Toegegeven dient wel te worden, dat de boeren thans in den hoek zitten, waar de slagen vallen. De Heer Alberda en met hem de sic. zoekt de oorzaak van alle misère in het kapitalistisch pro ductiesysteem. Het huidige kabinet is daarvan niet doordrongen en voert daarom een opportunistische politiek; het wijst credieten aan den land bouw, een pachtmoratorium en ver lichting van sociale lasten af en heeft geen groot plan ter bestrijding der werkeloosheid. Slechts van den strijd der socialisten is voor de arbeidersklasse welvaart en verlos sing te verwachten. Met deze welvaart is oorlog on- vereenigbaar en in dit licht heeft men de socialistische uitspraken tegen den oorlog te bezien. „Maar hoe ziet het niet-kapitalis- tische stelsel eruit V' vroeg de Heer Heemskerk (a.r.) en merkt op, dat de soc.-dem. met het Russische stelsel toch niet ingenomen waren. Wij leven onder een regime, waarin op de rechten der verschillende klas sen wordt gelet, terwijl de S.D.A.P. aan één groep de overheerschende macht wil geven, aan het proleta riaat. De Heer Heemskerk vond de door de regeering gevolgde gedragslijn in zake werkeloosheidsverzekering en werkverruiming nog z o kwaad niet. Ook de Engelsche Labour-regeering heeft de werkeloosheid niet weten weg te nemen. Met de uitspraak van den Heer Heemskerk, dat er onder het huidige regime gelet werd op de belangen van de verschillende klassen was het ook de Heer Marchant (v. d.) niet eens. „Wat de arbeiders", zeide hij. „nu met ons willen bestrijden is de ongebreidelde heerschappij van de kapitaalbezitters en van de leiders van het productieproces." Eén der middelen om uit de malaise te komen, bestaat in het voeren eener protectionnistische poli tiek. Althans volgens verschillende leden, waarvan de Heer Braat een typisch voorbeeld is. Ook de Heer Kersten behoort er toe. Daartegen over is de liberale Heer Knottenbelt de vrijhandelaar. De vrijheid zit hem in het bloed van staatsbemoeiing in welken vorm ook moet hij niets hebben. Tusschen vrijhandelaar en protectionist in staat de Heer Nolens (R.K.) Deze laatste deed een paar stappen in de richting van het pro tectionisme en vroeg om, ten aanzien der tarieven, voorwaarden te stellen bij het emissie van buitenlandsche leeningen, later bleek, dat minister Ruys de Beerenbrouck tegenover een dergelijke maatregel zelfs niet geheel onsympathiek was. Dat een en ander wel eens vruchten zou kuanen af werpen is aan geen twijfel onder hevig. De Nederlandsche geldmarkt is niet van geringe beteekenis. Gelijk verwacht, werd de Pacht wet met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. De Kath. Soc. en vrijzinnig Dem. hebben allen voor gestemd eveneens de anti-revolution- nairen, Schouten en Smeenk, de chr. Historischen Weitkamp, Snoeck, Henkemans. Slotemaker, de Bruine en mej. Katz en de Heer Fl. Vos. Tot tegenstemmers behoorden alle liberalen, de meeste anti-revolution- nairen. 5 chr. Historischen, de Com munisten. de Kerstenianen, ds. Ling- beek en de Heer Braat. VENRAY. 22 November 1930 Geraeente-begrooting 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1931, evenals de begroo ting voor het bedrijf der Gasfabriek voor 1931, heden ingevolge het be paalde bij artikel 203 der Gemeente wet aan den Raad zijn aangeboden en ter secretarie der Gemeente voor eenieder ter inzage zijn neergelegd en tegen betaling der kosten een afschrift wordt verkrijgbaar gesteld. Volgens het bijgenoemd artikel bepaalde, moeten tusschen deze nederlegging en verkrijgbaarstelling en behandeling in den Raad minstens veertien dagen verloopen, zoodat de behandeling niet voorden 6en Decem ber a.s. zal geschieden. Venray, 18 November 1930. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Gemeente-rekening 1929. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenterekening voor het dienstjaar 1929, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 219 der Gemeen tewet heden aan den Raad der Gemeente is overgelegd en tegelijk ter Secretarie der Gemeente voor een ieder tot en met 5 December a.s. ter lezing is neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray 18 November 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Vegen van schoorsteenen. De Burgemees er van Venray vestigt de aandacht op het bepaalde bij artikel 77a der Algemeene Politieverordening, waarbij is bepaald dat ieder ingezetene al de tot het door hem bewoonde huis of tot de bij hem in gebruik zijnde gebouwen behoorende schoorsteenen, ovens en stookplaatsen, waar vuur wordt ge stookt, ten mitste tweemaal per kalenderjaar tè doen vegen of reini gen ten genoege van Burgemeester en Wethouders. Van gemeentewege is aangesteld tot schoorsteenveger H. Vermeulen wonende Maasheescheweg 46. Deze komt overal aan de huizen der ingezetenen. De tarieven bedragen alsdan per schoorsteen 'hoogstens f 0.30. Voor nazien zonder vegen ten hoogste f 0.15. Indien de schoorsteenveger buiten zijne gewone route, extra ontboden wordt om op een bepaalden dag de schoorsteenen te vegen, worden de tarieven verhoogd met een vaste som van f 0.30. Venray 17 November 1930. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. LUXOR-gebouw. Dinsdag 25 November Mgr. Dr. H. Poels OnderwerpDe Moderne Wereldcrisis en het Kath. Leekenapostolaat. Aanvang 8 uur precies. Gratis fietsenbergplaats. Tienjarig Directeurschap van den ZeerEerw. Pater Nielen O.F M. Vrijdag, 14 Nov., herdacht de ZeerEerw. Pater Nielen deü dag, dat hij 10 jaar geleden belast werd met de zorg voor het St. Antonius- patronaat. Het bestuur van Goud pluvier was van meening, dat deze dag niet ongemerkt mocht voorbij gaan. Vandaar is dit 2e lustrum ge vierd door een buitengewone ver gadering van Goudpluvier, waarop de leden der Patronaats-Commissie, als ook de besturen en leeraren van Handelscursus en Teekenschool als gasten genoodigd waren. Zonder uitzondering vond deze uitnoodiging bij genoemde Heeren sympathie. Na een openingswoord werd Pater Nielen gehuldigd door afgevaardig den der verschillende vereenigingen.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1