Voor Si Nkolaas WIJNHOVEN Onze Sf. Nicolaas kamer is gereed! SPEELGOEDEREN JEAN PIJPERS Gr. Straat 9a Ilcokao St» Nicolaas SPECULAAS-RECLAME Voor Uitverkoop 10 percent korting zeer nuttig St. Nicolaas-cadeau Maison Ambrosius, Patersstr. 25 or. ivicoiaascarieflii Een welkom geschenk Jos. C. M. Neeteson Onze bekende fijne Speculaas voor 30 et. per pond, dus anderhalf pond voor 45 ct. Sponds blikken Speculaas 00 ct. Fijne Taai Taai 28 ct. per pond Koek Dinant 32 ct. Fondant Borstplaat 25 ct. half pd. Suikerbeestjes 25 ct. Verkade's Speculaas p.pd. 50 ct. Daar kun! U vinden uwe cadeaux voor grool en klein Boekhandel Firma van den Munckhof Kapstokken, Theemeubels, Spiegels, Ligstoelen verstelb. ea vast, riet- stoelen rooktafels, bloementafels enz Prachtige Eng. platen aan spotprijs. P. MaessenGr. Straat 13 Het beste adres voor St. Nicolaas in Fijn Banket, Gevulde en Amandelspeculaas, Koek de Dinant, Prachtige sovteering Luxe doozen Chocolade Letiers, Marsepain, Borstplaat enz. PBaken-Jenniskens -DescjQouwd, naar ontwik kellngööëf de lanaooaw- scholen steeds tjokvol zitten, en binnenkort zal een landbouwhuis- houdschool worden geopend. Er zijn hier mooie perspectieven, niet in 't minst ook voor de industrie, die werkzame handen hier te over zal vinden, mits men het hatelijke gebrek aan goede middelen voor zwaar vervoer wil wegnemen. En daarom kan het niet anders dan betreurenswaardig heeten, dat een der Limburgsche bladen dezer dagen voor den dag is gekomen met een artikeltje, dat wij eerst als een geval van misplaatste ironie hebben aangemerkt, doch naar uit een volgende tegenbeschouwing blijkt de flater is van iemand, die naar 't schijnt, uit het voorloopig verslag voor het eerst van dezen spoorlijn hoorde en in ,t wilde weg daaraan eenige beschouwingen vastknoopte, die kant nog wal raken. Dat een journalist over dingen schrijft, waar hij feitelijk geen syllabe van weet, komt meer voor en hij schrijft dan soms met meer hart en vurigheid dan wanneer hij volledig op de hoogte zou zijngeweest. Men kieze dan echter liever een meer af gelegen onderwerp, dan iets wat onmiddellijk de belangen der streek raakt. Een verband leggen tusschen deze spoorlijn en de Peelmijnvelden is even onjuist als gevaarlijk. Men be hoeft slechts een blik te slaan in de publicaties der Kamer van Koop handel van N. Limburg om te weten, dat deze lijn geheel buiten het kolen- gebied komt te liggen. Aan een dergelijk verband heeft men niet gedacht en men zal zich wel wachten dat te leggen. Exploitatie der Peel- mijnen, een millioenenwerk, welks aanvang van zooveel omstandigheden afhangt, die men niet in zijn hand heeft, vastkoppelen aan een spoor lijntje, dat van directe noodzakelijk heid is voor deze landbouwstreek, zou er toe kunnen leiden, dat men de verwezenlijking van het laatste voor onbepaalden tijd opschortte. Zoowel beschouwing als tegen- beschouwing in het bewuste Lim burgsche blad wettigen het vermoe den, dat de redactie niet op de hoogte is van het vergevorderd stadium, waartoe het spoorlijnplan is gevorderd. De Nederlandsche spoorwegen hebben zich immers onder voorbehoud van machtiging van den raad van commissarissen en goedkeuring der algemeene vergadering van aandeel houders, bereid verklaart, over te gaan tot het bouwen en exploiteeren van dit lijntje, mits de bouwkosten worden vergoed. De zorg voor het rollend materiaal en de exploitatie inrichting mitsgaders de exploitatie der lijn nemen de spoorwegen voor hun rekening en risico, daarbij zich niet ontveinzend, dat in de eerste jaren verlies zal worden geleden. De eenige moeilijkheid zijn dus de bouwkosten, die uiteraard bij een zoo eenvoudig lijntje, zonder bruggen of andere dure werken, betrekkelijk gering zijn. Een voorzichtige begrooting, ge maakt in een tijd dat de materialen duurder waren dan thans, noemt een bedrag van circa zeven ton, een bagatel vergeleken bij de millioenen die aan werkverschaffing, de honderde millioenen, die aan Zuiderzeedemping worden besteed. Zeven ton, die direct in het voor deel komen van de wordende land bouw in het Peelgebied. Vandaar dan ook, dat als een der tegemoet komingen aan den landbouw in dezen crisistijd de regeering dit lijntje heeft genoemd. Er bestaat een goede kans, dat Venray—Deurne spoedig in het bezit men_±Qt_d e_£mdxxi uiterste zindelijkheid. Hierin ligt ook de eenvoudige verklaring van het feit, dat vele fokkers in het begin weinig of geen moeilijkheden onder vinden, omdat aanvankelijk de hokken meestal beter worden schoongehou- den, dan later. De kuikenfokker, die niet buiten gewone zorg besteedt aan de proper heid der piepkuikenverblijven, zal daardoor zijne bedrijfsuitkomsten op de alleronaangenaamste wijze be ïnvloed zien. De ongunstige tijd van 't jaar brengt mede, dat de kuikens uit sluitend binnen moeten worden ge houden, zoodat zuiverhuid der hokken daardoor nog meer noodzakelijk is. Men doet daarom altijd verstandig een kurkdrogen bodem te hebben, bestaande uit droog zand en daar turfstrooisel over heen, dat ververscht wordt, telkens wanneer het ook maar iets vochtig begint te worden. Of feitelijk moet men nog niet eens zoo lang wachten. Men moet verder zorgen, dat de kuikens natuurlijk niet te koud zitten, maar vooral ook niet te warm, want in 't laatste geval worden ze zeer vatbaar voor longontsteking. Ook beginnen ze bij te groote warmte eerder tot staartprikken over. Het verdient aanbeveling, de droogvoederbakkeniederen dag eens ferm te schudden, dan blijven de kuikens beter het voer tot zich nemen. Vooral de laatste weken is het van groot belang, dat er veel ge geten wordt, zooveel te vlugger zijn I ze leverbaar. Het is dan aan te bevelen, een gedeelte van het meel- voer aangemaakt te geven, niet papperig, maar een weinig kruimelig, zoodat het gemakkelijk breekt. De kuikens, die aangemaakt meel- voer opgenomen hebben, gaan door gaans direct rustig zitten op daar voor in het hok aangebrachte rekken, bestaande uit plankjes van 8 tot 10 c.M. breedte. Dat komt de vleesch- vorming ten goede. Op de rekken of plankjes worden de kuikens overgebracht als ze 7 of 8 weken oud zijn. Want anders verbroeien ze mekaar te veel. Het zal nog wel wat moeite kosten, eenige dagen achtereen, om ze daar aan te wennen, doch het is noodig. Al blijft er dan nog 'n enkel kuiken van de rekken weg, dat is niet zoo heel erg. Als de groote massa maar op de planken wil. Het beste is, alle kuikens verkocht te hebben, voor ze 3 maanden oud zijn. Want na dien leeftijd wordt de vleeschvorming veel minder en wordt het vleesch ook minderwaardig, wijl zich het beenderstel te zeer gaat ontwikkelen. Wat ook goed is, het drinkwater te laten doortrekken met een weinig créoline. Niet veel, want dan laten ze het drinken te zeer onaangeroerd. Ik zou zeggenneem een stokje, steek dat even in de créoline, schudt het daarna lichtelijk af en breng het vervolgens in het drinken. Of de piepkuikenfokkerij rendabel zal blijven durven wij niet te voor spellen, ook het tegendeel niet. In tijden van crisis komen voorspellingen soms heel anders uit, dan men ver wachtte. Wij hopen echter dat allen, die hun best hebben gedaan, en speciaal onze Venraysche fokkers over de finantieele resultaten tevreden kunnen zijn. Voetbal. Victoria Ysselsteyn—H.V.C. Horst. Zooals reeds van te voren gemeld was, zouden de H.V.C,-ers de ont- ginners eens flink in de heide laten bijten. Dit bleek echter onjuist. Emm, Turmac. PIET OUDENHOVEN Henseniusstraat 11a, Tel. 105. 17 Sigarenhuis „Borneo". Kippenhouders Legstaten voor valnestcontrole (30 en 50 stuks) zijn weer verkrijgbaar bij Firma van den Munckhof. met vindt U in Enorme sorteering en keuze in prima Eau de Cologne's, Parfums, Luxe doozen Zeep, enz. Beleefd aanbevelend, 4o ass.-apotheker tot 6 December. gesorteerd groot en klein, plus 30 ct. voor blik, welke worden teruggenomen. Alleen le kwaliteiten. Groote sorteering in luxe doozen Bonbons, Marsepain en Borstplaat van 25, 30, 40, 45, 50, 55, 60, 75, 90, 1.—, 1.25, 1.40, 1.60, 2.—, 2 60 WIJ vragen en bezorgen zonder prljsvcrhooging. ZIE ETALAGE Aanbevelend, TELEFOON 106 Legen zeer lage prijzen. Wij hebben ontvangen eene groote sorteering Koperwerk Luxe artikelen Handtasschen Sigarenkokers Portretalbums Zie Etalage. portemonnaies portefeuilles A-Ctentasschen Sehooletuis Klapdoozerx Aanbevelend, Naaikisten Werkmandjes werktafels Manicuurdoozen Missaals, *s.erkbk. Zie Etalage. Alles wordt aan huis bezorgd. -./rvzvlc. Vloeidrukkers Briefwegers Pennenbakjes Postzegel bevoch tigers Luxe Potlooden Doozen Post Vulpennen Neger Vulpennen Visitekaartjes enz. enz. ZIE DE ETALAGE l hebben wij ruime keuze in cadeaux als: Tot en met 8 December op alle voorradige artikelen nog extra op onze toch ol ZEER LAGE prijzen. Minzaam aanbevelend, Tot een bezoek uitnoodigend, Schoolstraat 60 van alle aan ongekend lage prijzen. Profiteer van deze gelegenheid, het is een 254

Peel en Maas | 1930 | | pagina 11