aalmarkt ia feaiaj SANATOGEN HANDen Woensdag 19 November Zenuw klachten Om twee miiiioen f y en bij alle In Amerika. FEUILLETON 3ij gevatte Koude ruw of stuk Gemengde Berichten Voor zelfscheerders De heer Millen is niet tegen subsidie, maar vindt het onjuist, dat de directeur allerlei bijbaantjes heeft en daarom wellicht bijpersoneel noodig heeft. Wordt algemeen goedgevonden f 500 subsidie te verleenen. Dan leest de Voorzitter voor het ingekomen schrijven van de Presidenten der muziekgezelschappen, om uitbreiding van het aantal concerten en verhooging van het bedrag per concert. Spreker zegt, dat uitbreiding van het aantal concerten practisch onuitvoerbaar is. We hebben nu al moeite om alle concerten op te krijgen en moeten toch al dikwijls veranderen. Wat verhooging der subsidiebedragen betreft, meenen B. en W dat het daar thans de tijd niet voor is. Wij weten, aldus spreker, dat de gezelschappen bijdragen tot aan gename verpoozing en vermaak van het publiek, maar als men nu de muziekgezelschappen wil mooi maken en verbeteren, moet dat niet ge beuren op kosten der Gemeente. De heer Vermeulen is er voor de gevraagde subsidie te verleenen. De gemeenschap profiteert er toch van. Ook is hij niet tegen uitbreiding der concerten. Muziek veredelt den mensch en desnoods ware een concert te geven in de week. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen dat de subsidies thans hoog genoeg zijn. Aan concerten in de week wenscht spreker, tenzij in een uitzonderingsgeval, vooralsnog niet te beginnen. De heer Nelissen zou het bedrag per concert toch wel wat willen verhoogen. De heer Goumans vindt, dat er wat veel subsidie gevraagd wordt. Hij zou het aantal te geven concerten met een uitbreiden en laten er elk gezelschap drie geven. De Voorzitter zou het onjuist en onbillijk vinden, de indertijd als juist erkende verhouding te verbreken. Zoo zou men de andere gezel schappen bevoordeelen ten koste van Venray's Fanfarecorps. De heer Goumans meent, dat een jong gezelschap meer noodig heeft dan een reeds lang bestaand. De heer Strijbos vindt de subsidie hoog genoeg en is er voor alles te laten. De heer Odenhoven zou het aantal concerten laten en geven b.v. f 45 per concert. De heer Goumans meent, dat Venray dan te zeer bevoordeeld wordt. Wethouder Pubben zegt, dat er dikwijls geklaagd wordt over de concerten van het dorp, ook over onvoldoende bezetting, terwijl de leden het toch gemakkelijker en met minder kosten hebben dan zij, die van de gehuchten moeten komen. Hij zou dan ook willen voorstellen het dorp f 40.per concert te geven en de gehuchten f 45. Dit wordt gesteund door de heeren Nelissen en Jacobs. De Voorzitter acht dit verkeerd dit zou verschil in appreciatie van de concerten beteekenen. De heer Goumans blijft er bij, dat de gehuchten te weinig krijgen in verhouding tot het Dorp. De heer- Stoot zou het niet billijk vinden, Venray achter te stellen; daar is toch ook geen enkele reden voor. De heer Odenhoven meent dat Venray den voorrang moet blijven behouden. Hij is voor een kleine verhooging per concert. De gehuchten gaan, volgens spreker, goed vooruit, en het zal mis schien niet lang meer duren dat de gehuchten in gehalte boven Venray komen. In stemming gebracht, wordt het voorstel Odenhoven om f 45.— per concert te geven, aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Strijbos, Geurts en Goumans. Vervolgens wordt nog toegekend aan de vereeniging Volksbelang f 500 R. K. Vereeniging het Groene Kruis f 200 de afdeeling Tuber culosebestrijding f 400 Consultatiebureau tot bestrijding der zuigelingen sterfte f 175 R.K. Parochiale Leesbibliotheek f 100. Aan dit laatste subsidie zouden B. en W. de voorwaarde willen verbinden, dat dit jaar uitvoering wordt gegeven aan de plannen tot oprichting van een leeszaal op bescheiden voet. De heer Odenhoven vraagt, wat B. en W. verstaan onder be scheiden voet, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hieromtrent nog altijd overleg kan worden gepleegd. De heer Millen zegt, d it er indertijd al plannen zijn geweest, waarop de Voorzitter antwoordt, dat die veel te duur waren. De heer Millen vindt de leesbibliotheek, ook al zou zij nog een jaar of langer moeten blijven zooals zij thans is, nog van zeer voldoende algemeen belang voor dat kleine bedrag van f 100.—, dat de gemeen schap eraan geeft. De Voorzitter zegt, dat een leeszaal nu eenmaal iets anders is dan een leesbibliotheek en het gaat hier om een leeszaaltje, zij het nog zoo bescheiden. Op de aanvrage om subsidie van de centrale vereeniging ter be hartiging der maatschappelijke belangen van zenuwen- en zielszieken te Amsterdam, wordt hierna afwijzend beschikt. Dan is aan de orde, de aanvrage der Vakteekenschool om eene bijdrage ingevolge de Nijverheids-onderwijswet. De Voorzitter deelt mede, dat deze bijdrage volgens de ingezonden begrooting dient te worden vastgesteld op f 638,40. Wordt algemeen goedgevonden. Nog worden behandeld a. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit van den Gemeenteraad, waarbij een Commissie tot wering van schoolverzuim is ingesteld. b. Voorstel van B. en W. tot benoeming van drie leden in de Commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter zegt, dat er nu eenmaal een Commissie moet zijn. Tot heden nemen B. en W. deze functie waar. Nu de Commissaris der Koningin blijft aandringen op het instellen eener Commissie, hebben B. en W. hier iets op gevonden, zoodat de tegenwoordige toestand, die goed voldoet, practisch kan blijven gehandhaafd. Het voorstel van B. en W. luidt namelijk, het aantal leden der Commissie tot wering van schoolverzuim terug te brengen op drie en hiervoor te benoemen den Burgemeester en de beide Wethouders. Wordt algemeen goedgevonden. Dan leest de Voorzitter voor de ingekomen reclame van C. Breu- kel tegen zijn aanslag in de Rioolbelasting. Spreker zegt, dat de aanslag is geschied op grond der bestaande verordening en bedraagt 4 1/2 pet. der huurwaarde als bedoeld in art. 8 der wet op de Personeele Belasting, zijnde f 240. De heer Stoot vindt het bezwaarlijk, dat de rioolbelasting in termijn moet worden betaald. De Voorzitter zegt, dat het volgens de verordening in twee mijnen kan. Er is dan ook aan den ontvanger opdracht gegeven menschen gelegenheid te geven, in termijnen te betalen. De heer Millen zegt, inderdaad geconstateerd te hebben, dat toestand van de Kruisstraat zeer slecht is. De Voorzitter antwoordt, dat ook daar het gewone onderhoud te zijner tijd zal volgen. De aanslag van Breukel wordt gehandhaafd. Op voorstel van den Voorzitter wordt het na het opmaken der agenda ingekomen verzoek van J. Tillemans, om grond van de Gemeen te te koopen, om advies in handen, van B. en W. gesteld. De heer Goumans vraagt, of ook rioolbelasting moet betaald worden, als men nog niet is aangesloten. De Voorzitter antwoordt, dat men volgens de verordening moet betalen, zoodra men in de gelegenheid is om aan te sluiten. De heer Goumans zegt, dat het hemzelf betreft en hij meent, niet in de gelegenheid te zijn om aan te sluiten. De Voorzitter zal dit onderzoeken en herhaalt, dat als dit zoo is, Goumans niet behoeft te betalen. De heer van Bergen wijst op den slechten toestand, waarin de Langstraat verkeert. De Voorzitter zegt, ook dit te zullen nazien. De heer Jacobs vraagt, of, als de kuil te Leunen gedempt is. er dan geen brandput kan komen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet gaat. Eerst moest de brand- kuil dicht en toen heeft spreker nog gewezen op het wenschelijke van een brandkuil daar ter plaatse, maar toen werd gezegd, dat vlakbij een veel betere brandkuil was en nu moet er weer een gemaakt worden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. één ter- de de ïlk heb Sanatogen ineen groot aantal gevallen van stoornissen met ner veuze,, neurasthenische oorzaak, toegepast en er zéér goede gevolgen van gezien:" Prof. Dr. C. E. EWALDrBerlijn. Sanatogen is een zenuwvoedseL dat op geheel natuurlijke wijze de zenuwen nieuwe kracht geeft. Eén voor één verdwijnen —.na geregeld Sanatogen-gebruik - de kentee- kenen van slappe of verzwakte zenuwen, zooals prikkelbaarheid, slapeloosheid, gebrek aan eetlust en de meeste maagklachten; Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken, dan zult gij U weldra gezonder en sterker voelen. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en.Drog. vanaf f I.- p. bus. Groote werkloosheid. Vrouwen en meisjes verdringen zich bij de arbeidsbeurzen om be trekkingen op kantoor en in winkels. En huismoeders klagen, dat ze geen dienstmeisjes kunnen krijgen, ze bieden veel geld, staan allerlei vrij heden toe, maar de meisjes willen niet. Op kantoren en in winkels willen ze zijn, van huiswerk hebben ze een afschuw. „Al had ik vrije kost en inwoning, zoo vertelde er eene, dan zou ik toch van 90 dollar per maand niet kunnen rondkomen. Bovendien wil ik een behoorlijk eigen thuis hebben en na de vaste kantooruren vrij zijn. En ik wil beslist geen huiswerk doen." Op een groot buiten werd een dienstbode gevraagd als aanvulling van het reeds talrijke personeelzij zou een eigen kamer met bed krijgen, iedere week een dag en avond vrijaf hebben en tien dollar per week ver dienen. Niemand wou de betrekking aannemen. Een jong meisje ant woordde „Dat is niets voor mij. Tien dollar per week zou nog niet eens genoeg zijn om mijn icecream- soda's en snoepgoed te betalen, wie wil zes avonden per week gebonden zijn Het gemiddelde loon bedraagt nu 60 tot 80 dollar per maand. Daar voor kookt het meisje zoo goed en. zoo kwaad als het gaat, neemt stof af, maakt de bedden op en wascht de vaten. Maar dat is dan ook alles. De wasch doen Uitgesloten Het Amerikaansche dienstmeisje wil des avonds volledige vrijheid van bewe ging hebben met een vrijen Zondag en een vrijen dag door de week. De directeur van een New-York- sche arbeidsbeurs gaf toe, dat de toestand hopeloos is. „Wij kunnen de vrouwen en mei>jes er maar niet toe krijgen, huiswerk te doen. Zij worden liever jongste bediende cp een kantoor voor 20 dollar per week waarbij zij dan nog zelf voor hun kost en inwoning moeten zorgen. Zij achten het beneden haar waardig heid. zich als dienstmeisje te ver huren. Het gevolg is, dat velen letterlijk van honger omkomen, liever dan de gelegenheid aan te grijpen, door betrekkelijk licht werk een dak boven het hoofd te krijgen. Gaan we hier denzelfden weg op Afkeer van huiswerk bestaat ook Ieder, die een behoorlijk vaar tuig bezit, kan hier parelen zoeken, en het gezelschap, dat Kossak bewoont, is dus een bont mengel moes. Het zijn voor het kleinste gedeelte schippers, die hier arbei den. De bevolking van Kossak bestaatgrootendeels uit avonturiers van elke nationaliteit, van Chinee- zen tot Berlijners, uit speculantea van alle rassen en huidkleuren, uit ondernemers, matrozen en duikers. Twee van deze duikers- zaten aan het strand en rookten, uit korte aarden pijpen, terwijl zij wrevelig den blik over de zee lieten weiden. De beide mannen geleken eenigszins op elkander; zij waren van groote gestalte, sterken lichaamsbouw, hadden donker haar en droe-gen een kort geknipten vollen baard. Nou, Reinkens, ik moet je zeggen, ik heb er hi<er genoeg van, begon thans de eene, die zich Palof heette. Sedert vier maanden kruip ik hier rond over den grond en stik bijna eiken dag in de afschuwelijke duike rsklok, welke de kerels hier hebban. Ik verdien bij vele meisjes uit den gewonen stand ze willen naar kantoren en winkels en als ze dat niet kunnen, dan maar naar fabrieken. Ze willen niet gebonden zijn, allerlei vrijheden moeten ze hebben uitgaan en plezier maken. Wat is het erg voor onze huis gezinnen met vele kinderen Hoe kan verbetering komen Sluit kantoren en fabrieken voor meisjes, dan worden ze gedwongen in de huisgezinnen haar toevlucht te zoeken. En dan loopen de mannen niet werkloos rond. Hoevele flinke man nen zijn er, die geen werk kunnen vinden, omdat het hun door meisjes uit de hand wordt genomen Dat is de wereld op haar kop. in hoofd en ledematen, Reumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn en zware of vastzittende Hoest, gebruike men Miinhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop Vraag ze Uw Drogist. het luchtschip op ongeveer 60 M. hoogte ongeveer 8 minuten nagenoeg stilgelegen. Te 7.28 uur werd een kabel uitgeworpen en daarna werd de Nederlandsche post, omvattende 1300 a 1400 brieven en briefkaarten opgetrokken. De Graf Zeppelin vloog daarna over de stad en verdween in Z.W. richting. Boven Roermond. Dinsdagmorgen om 8.04 werden de Roermondenaren uit hun naslaap- doezeling opgeschrikt door 'n snel opkomend zwaar geronk. Het luchtschip beschreef over het Roermondsche Veld enkele cirkels vloog toen over de stad in Zuidelijke richting. Er werd zeer laag gevlogen. Er was veel belangstelling. Boven Echt. Langzaam, majestueus koerste het luchtschip ruim kwart over 8 over Echt. Het kwam uit N. O. richting, boog even af naar Echt, en zette dan boven het kanaal zijn tocht verder voort in de richting Susteren. Sittard gepasseerd. Men meldt uit Sittard Geheel onverwacht passeerde Dinsdag te 8.24 u. de Zeppelin over Sittard. Het luchtschip vloog zeer langzaam op een hoogte van ong. 150 M. in de richting Staatsmijn Maurits, waarboven het circa tien minuten bleef stilliggen. Vandaar ging de tocht verder in de richting Maastricht. Er bestond buitengewone belang stelling voor het luchtschip, dat in de heldere ochtendlucht zeer goed te volgen was. Boven Maastricht. Bijna geruischloos verscheen Dins dagmorgen om 8.53 uur de Zeppelin bóven Maastricht. Het luchtschip dreef vanaf het station over de stad. Duizenden toeschouwers zagen de passagiers uit de cabine met vlagge tjes groeten. Nabij de St. Servati- uskerk, op het Vrijthof, werden de motoren aangezet. Met een grooten boog verdween de Graf Zeppelin daarop over Houthem, St. Gerlach en Valken burg over de oostgrens. Over de grens. Gedurende circa vijf minuten heeft de Zeppelin boven het geteisterde mijngebied te Alsdorf gevlogen, en verdween daarna in de richting Keulen. Te half elf vloog de Graf Zep pelin over Keulen. Het luchtschip werd door een groote menigte toegejuicht. weer zacht en heel met Purol. Do Graf Zeppelin boven Limburg, Boven Tenlo. Op de Groote Heide was het Dinsdagmorgen in de vroegte bij zonder druk in verband met de ver wachte aankomst van de Graf Zeppe lin. Honderden personen, o.w. vele autoriteiten, waren naar buiten gegaan om de aankomst van het gevaarte te zien. Te 3 min. voor 7 uur kwam de Zeppelin in zicht. Een hoera ging op, toen het luchtschip kort daarop boven de Groote Heide verscheen. Maandagavond was den directeur van het postkantoor ter kennis ge komen, dat het voorgenomen bezoek van de Zeppelin Dinsdagmorgen vroeg zou plaats hebben. Uit- en inladen der post Te 7.13 uur heeft de Graf Zeppe lin een postzak, wegende ongeveer 15 K.G. aan een parachute uitge worpen. Het luchtschip vloog met geringe vaart over de hei en keerde daarna terug. Boven de hei heeft dagelijks niet meer dan vierdollars terwijl de ondernemers er eiken dag nonderd kunnen opstrijken. Zoodoende komt men niet vooruit. Mij gaat hel evenzoo. Men moet geluk hebben, antwoordde de toegesprokene. Wat geluk, morde Palof. Alle maanden vindt een schip ééus een mossel met parelen van hooge waarde. En wat krijgt dan de duiker, die ze naar boven heeft gebracht? Een ellendige vijf per cent, en de scheepseigenaar schat zelf de waarde. Wat groots komt daarvan Op zijn hoogst 50 dol lars, en dan weder maanden lang niets. De ondernemer verdient reeds aan de mosselen alleen een mooi stuk geld. Daarmede maakt hij alle dagelijksche kosten goed. Ja, ten minste nu, nu de paarlemoerschelpen wat waard zijn, merkte Reinkens op. Ik ver dien 300 dollars in de maand, maar het leven is hier te duur, de kost- hazen vragen schandelijke prijzen. Ik leg bijna niets over. En gij werkt als een trek paard en gunt u zeiven niets;dat kan niet iedereen. En desondanks hebt gij, als de herfst komt, slechts een bagatel in kas. Ik ga er van door zoo gauw als ik er de kans toe zie, bromde Palof grimmig. Dat was de domste streek, die ik ooit heb uitgehaald, dat ik me hierheen heb laten lokken. Er is wel niemand voor zijn plezier hierheen gekomen, allen Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos Meerdere gevallen van kinder verlamming. De laatste 2 weken hebben zich in en om Maastricht meerdere geval len voorgedaan van kinderverlamming. Het dagelüksch nieuws. De dagbladen dienen ons iederen morgen versche gruwelijkheden op onze dagelijksche morgenboterham wordt tegenwoordig met rampen en ongel jkken geboterd(?)en voor die boter zorgt de pers. 't Is wreed. Luchtschepen vallen te pletter tegen den grondzee schepen vergaan „met man en muis' in den storm de rivieren verbreken haar dijken en overstroomen het land branden ontploffingeninstor tingen botsingen ontsporingen enz., enz., 't is ramp en ongeluk dat de klok slaat. Voegt daarbij de rampen die van den kwaden wilder menschen vooit- spruiten, moorden, diefstal, ontrouw, opstand, oorlog, vervolging, enz., en gij staat voor de volledigste litanie van ellenden en miseries die het menschdom kunnen beproeven. Iemand die zijn krant leest met verstand, moet soms dieper denken, en zich afvragen wat er van de wereld zou geworden indien er geen werden gedreven door den nood Ja, de nood! riep Palof toor nig uit en spoog verachtelijk op den grond. Dat is de slavenzweep die negen en negentig van de honderd menschen striemt. Is dat een leven Gij speelt echter ook, bracht Reinkens in het midden. Waarom zou ik dat niet eens mogen Moet ik leven als een stuk vee en heelemaal niets hebben stoof Palof op. Wie weet of de bankhouders wel eerlijk spelen, antwoordde Reinkens, ik voor mij getoof het niet. Ik geloof het ook niet, riep de andere, maar ik bedrieg de kerels ook als ik kan. Ik wacht nog maar op twee dingen, ging hij voort. Eens zal ik de bank we' te pakken krijgen en den schurken een aardigen brok uit de pap halen. En het andere Nou, dat andere, daarmee zal het ook wel klaar komen, zei Palof, een steelschen blik uit zijn donkere kijkers op zijn kameraad werpend. Men zegt niet alles, mijn beste, vervolgde hij meteen onaan genamen lach. Ik kan alles zeggen. Ik ben arm en daarmee basta Ja, gij zijt zoo onschuldig als een zuigeling, ouwe jongen; die zijn er echter niet veel hier, zou ik denken. Van de Europeanen en A me- 864-15 wat 9! verbo >ogen Goddelijke Voorzienigheid bestond, die alles regelt, en indien alle men schen zoo leefden alsof er geen God bestond. Propaganda voor eierverbruik. In een boekje over den eierhandel en afzet van pluimvee in Z.Afrika wordt aandacht besteed aan de pro paganda voor eieren. Het Departe ment van Landbouw moet niet rusten, zoo wordt gezegd, voordat elke blanke bewoner der Unie één ei per dag eet. Het wordt noodig geacht, een veldtocht te organiseeren voor het verbruik van eieren, waar bij volgens het oordeel van den schrijver van dit werkje de aandacht moet worden gevestigd op de vol gende punten 1. Eieren bevatten alle bestand- deelen, noodig voor den groei en de ontwikkeling van kinderen en voor den opbouw van verbruikte weefsels der volwassenen. 2. Eén ei per dag i? noodzakelijk voor den goeden groei en algemeene gezondheid van het kind. 3. U weet, hoe goed eieren in tijden van ziekte zijn, waarom wor den ze dan niet gebruikt als een voorzorg tegen ziekte en om de behoorlijke lichamelijke en verstan delijke ontwikkeling van het kind te verzekeren 4. De meeste ziekten worden aan verkeerde voeding toegeschreven. Bestudeer dus Uw voedsel en eet dus minstens één ei per dag. 5. De minerale beste nddeelen, die eieren bevatten helpen om de samen stelling van het bloed in orde te houden. 6. Vitaminen zijn noodzakelijke factoren in het dieet. Zonder een regelmatige voorraad vitaminen kan geen behoorlijke lichamelijke of verstandelijke ontwikkeling plaats vinden. Eieren bevatten minstens twee vitaminengebruik dus ten minste één ei per dag. 7. Eieren behooren het ochtend eten van elk persoon in de Unie te zijn. Om de propaganda te doen slagen moeten twee eier-weken per jaar gehouden worden, waarin dan bijzonder de aandacht van het pu bliek voor het ei gevraagd zal moeten worden. Levenswijsheid. Vergissingen zijn geen toeval, zij zijn het gevolg van oorzaken. Tijd, geld en gelegenheid gaan teloor door vergissingen en de daar op volgende pogingen om deze ongedaan te maken. Vergissingen ongedaan te maken is goed, maar veel beter is het, ze niet te begaan. Wat LI we hand ook te doen moge vinden, doe dit met al Uw macht. Een beschaving blijft zoolang bloeien, als zij de gaven des harten gelijkstelt aan die van den geest Laat ons het kleine niet minachten. Alle groote dingen worden uit vele kleine gevormd. Vele droppels water vormen de zee, vele korrels zand de hoogste bergen. Zie recht vooruit 1 Uw doel ligt voor U, niet achter U. Streef er niet slechts naar, een hard werker te zijn, doch leg er U op toe, een goed werker te worden. Tan hier en daar. Het is niet prettig, maar het tel kens terugkeerende refrein, dat we hooren, wanneer we onder de boeren verkeeren Als er niet zeer spoedig hulp komt, dan .loopt het met den boerenstand mis. Wannei rw verbom ders. De hei beeft het Gti „blad beweren kaak product Verbom, geen ket yschi de gew 0p leveren.11 0p oogenblil fplan het volg{aken heeft hij gewasse&eren dan zal] het mins eten. We k jorste <tat de nog veel va; en zooals d at oogenblj aa_ doen rofjochu op aan heelemaa braken, taalkraci j| nog iets Maar zenden die de zijn Tegenlordt alle ka: elfs waar ni bten in de scfïen dat dit zal zijn Wat het org Mij Landbou fler daarop tarwe wcfverbr op onze pervlakte bieden bouwlam en 18000 Totaal H. A. of Van die wordt Een bt vele boe bego setee boere dc leze H gra 50 unrg luur< nomen 44.000 tarwe wAwd. de gen i 13.500 in Zeel en 6.100 Het voorkomi g< moeten 900.000 land. Bovenziet om de die er maar 1 arbeiders, vinden, regeering geen vui is. Van of ziet Duitschla ege> verklarinj regeering ren weg erze van den nlai tot grool rak binnenlac Daaroi luxewaar Duitsche eigen leert waa In hoort trachten gelijk te rikanen zal dat wel alleszinsjuist zijn 't Is inderdaad geen fraai gezelschap hier. Neen, waarachtig niel. Plaats en bedrijf zijn er dan ook naar... Op dat oogenblik luidde van een in den inham liggend schip een bel. Ik wou, dat het de laatste maal was, dat ik te water moet gaan, sprak Palof en begaf zich op weg naar de kleine haven. Op een tweede, nu op een anderen kotter gegeven belsignaal stond ook Reinkens op en liep naar de bocht. De schepen staken in zee naar de parelmossel-gronden De kolonie Kossak had geen verbinding met het achterland, want dit was een eindelooze, nog nagenoeg volkomen onbezochte zandwoestijn. Elke week kwam aan het station een stoomschip aan, behoorende aan een Londen- sche maatschappij. Het bracht steenkool, hout en levensmiddelen naar Kossak en ontving daarvoor in ruil paarlemoerschelpen en paarlen. Dat vaartuig was het eenige transportmiddel voor dui kers van de naastbijgelegen haven naar en van de kolonie. Dat was voor de eigenaars van duiker- schepen een zeer gunstige toestand, want door dezen aard van verkeer met de buitenwereld warefi de duikers gedwongen, hun contrac ten, die minstens voor twee maan den werden aangegaan, na te leven, dat voor Chjfend dat door de wat sommige getroffen dat faatindus wereld outillage cesvol gelsche dat Nedi nge: den 4ooo jvei ik. len is 1 da béng: het Pa: Urn blijv Zijl :t ii anc Niema en vluchten in doe ht tijd zekeren de stoo lieden na het lieten waren eenigernj a ligd, wan zich mei 5 dan op vond eei ming equipage te ontsnfne op succe te gaan waar r derde vo weken, stormacb den pa kend vreemdin'e door de De ondei aaneengt waren o?d geheel De dui|*c eerlijk verloren, duikers hope, te makei vinden bare par 1 !t( M; ïli

Peel en Maas | 1930 | | pagina 10