Derft M vaD PEEL El MAAS SANATOGEN "SWAN" ontwikkeling. 0p boot, op tram, De Notaris Brabers Woensdag 19 November l'olitieke Gemengde Berichten en bij Bloedarmoede oluzxynke, jfz&ciaJk &éa£ape/ Holland-Amerika Sigaren P. SCHAEFFERS-Derksen Zaterdag 8 November 1Q30, No. 46. Het Parlement aan den arbeid. Kamer en Regeering. Rchandeling der Ryksbegrooting Werft leden voor de Katholieke Kiesvereeniging. Het parlementaire leven is weer een kleine twee maanden op gang Een maand geleden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer vergaderd over deRijksbegrooting voor het volgend jaar en weldra verscheen het afdeelingsverslag over de z.g. Algemeene Beschou wingen, hel jaarljjksche groote debat over den polilieken toestand; voor eenige weken gevolgd door de Memorie van Antwoord van de regeering. Intusschen begon nen ook dé afdeelingsverslagen over de verschillende hoofdstuk ken van de begrooting af te ko men. Dit alles leert ons, dat we naar de behandeling der begrooting heengaan. De Kamer heeft intus schen al besloten op a.s. Dinsdag 11 November met de behandeling aan te vangen. Tevoren heeft ze nog eenige gereed liggende wetsontwerpen afgedaan. Op de eerste plaats het Vlootplan van minister Deckers, waaromheen de sociaal-democra ten zooveel rumoer hebben ge maakt. De kalme behandeling, de aanneming met groote meerder heid, 61 tegen 33 stemmen, en de groote stilte, waarmede dit resul taat is ontvangen, toonen reeds, hoe kunstmatig dit socialistische spelletje is geweest. Verder is de pachtwet behan deld, die voor een groot gedeelte van den boerenstand van betee- kenis kan worden, door de bescherming van eenige gewichtige rechten der pacnlers. De behandeling van de rijksbe- grooting zal hoogstwaarschijnlijk een kalm verloop hebben. We zijn in het tweede jaar van de 4 jarige periode. De ministers zijn inge werkt, maar de groote wetsont werpen, welke tot de plannen eener regeering behooren, zijn meerendeels nog in voorbereiding. Van minister Verschuur is in tusschen het eerste groote sociale wetsontwerp in een tamelijk vergevorderd stadium gekomen. Het is verzonden naar een in stantie die in lateren tijd ingelascht is. Het voorontwerp is nl. bij den Hooger Raad van Ac beid. Het is het ontwerp-berijfsraden- wet, een eerste schrede naar de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie, in overeenstemming met het program van de Katholieke Staatspartij. Het zal nog wel eenigen tijd duren, voor het ontwerp de Tweede Kamer binnenkomt. Zöodra de minister in het bezit is van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, kan hij zijn definitief ontwerp opmaken, dat eerst nog naar den Raad van State wordt Piwfe - TtrfT Het grootste station dor wereld. Wil men zich een voorstelling maken van het verkeer in New-York, dan kan men niet beter doen, dan eens naar het „Grand Central Ter minal" te gaan, naar het grootste station van de stad, dat tevens het grootste station van de stad, dat tevens het grootste station der ge- heele wereld is. Het hoofdgebouw alleen kan 30.000 menschen bevatten, zonder dat ze dicht op elkander staan. Midden in deze reusachtige hal, die geheel met marmer bekleed is, bevindt zich het informatiebureau, waar gratis spoor- weggidsen verkrijgbaar zijn. Langs de zijwanden zijn 51 loket ten aangebracht waar reisbiljetten genomen kunnen worden. Het is zeer interessant om eens een kijkje te nemen in de galerij tegenover den hoofdingang. Hier hangt boven een tentoonstelling waar men de ontwikkeling van het verkeer kan volgen, aan de hand van de verschillende verkeersmiddelen, die in de verschillende tijdperken ge bruikt werden, 't modernste verkeers middel, nl. het Jünkersvliegtuig, waarmede Kolonel Köhl, Baron Hune- feld en Majoor Fitzmaurice in het voorjaar van 1928 den Atlantischen Oceaan overgevlogen hebben. Het vliegtuig werd later in dit station opgesteld en den 21 sten Mei 1929 in i tegenwoordigheid van den Ier- schen majoor Fitzmaurice en ver schillende bekende persoonlijkheden uit New-York op plechtige wijze onthuld. Onder deze expositie van de ver schillende verkeersmiddelen bevindt zich ook een apparaat dat electrisch gedreven wordt en dat behalve de treinenloop ook de vertrekuren aan geeft. Dit geschiedt op een loopenden band. Aan beide zijde der hallen zijn de wachtkamers voor rookers en niet- rookers, restauratiezalen en tallooze standen voor schoenpoetsers. Het hoofdgebouw is het eenige gedeelte van het heele station, dat zich boven de straat verheft. Alle spoorlijnen liggen onder den grond. De 42 perrons zijn over twee ver diepingen verdeeld. De bovenver dieping is voor de intercommunale lijnen, de benedenverdieping voor het buurtverkeer bestemd. Men kan deze verdiepingen niet bereiken, door trappen, maar haast overal door opritten. Ieder perron is door een hek afgesloten, dat pas enkele minuten, voor het vertrek van den trein geopend wordt. Op het zelfde oogenblik. dat de treinbeambte het sein tot vertrekken geeft, wordt het toegangshek naa'r het perron af gesloten, zoodat niemand meer op den rijdenden trein springen kan. Deze maatregel blijkt zeer practisch, als men bedenkt, dat dagelijks meer dan 800 treinen met meer dan 100.000 reizigers aankomen of vertrekken. Daarmee is echter de maximum prestatie van het station absoluut nog niet bereikt. Er kunnen 70.000 personen per uur vertrekken en 1100 wagons tegelijkertijd op de gezamen lijke perrons gebracht worden. De voortbeweging van alle treinen ge- uitgcJ» de Mauritskade bij de Weesperpoort, werd eenigen tijd geleden ingebro ken en de politie kon er niet in slagen den misdadiger te arresteeren. Fred Marion beschreef de toedracht van het gebeuren, ontwierp een signalement van den inbreker en gaf aanwijzingen, waar men dezen zou kunnen vinden. Op den tweeden avond dien Marion Zondag alhier in het Concertgebouw gaf, meldde zich de bezitter van het woonschip en verklaarde aan het talrijk publiek, dat binnen eenige dagen, nadat de hulp van den heer Marion was ingeroepen, op de aan wijzingen van den helderziende de dader gevonden en gevangen gezet werd. Een dergelijk geval deed zich onlangs in Salzburg voor. Op een experimenteelen avond kwam Marion een schriftstuk van een juwelier in handen. Hij beschreef geheel juist de situatie van den winkel, alsmede van verschillende voorwerpen en ook de brandkast, waaraan de heer Marion nog toevoegde, dat er ingebroken was. Na afloop van den avond meldde zich de juwelier en zei, dat hij zeer tevreden was met de be schrijving van zijn zaak, doch dat er geen sprake was van inbraak. De helderziende vroeg daarop den juwelier met eenige rechercheurs naar den winkel te mogen gaan, wat dan ook met groote moeite van de zijde der politie geschiedde. Aanvankelijk was er niets te be speuren van inbraak, doch toen ten slotte Marion gelastte de brandkast om te keeren, kwam men tot de ontdekking, dat door den vloer een gat geboord was en men er reeds in geslaagd was den bodem van de brandkast aan te tasten. Het bleek, dat den vorigen nacht inbrekers aan het werk waren geweest, die juist van plan waren in den komenden nacht hun slag te slaan. De verhin dering van dezen diefstal was in Salzburg een opzienbarend feit. Een ander feit van beteekenis dient nog vermeld Te Ulm werd op zekeren dag een man vermoord, wiens vrouw daarop met den broer van den man vluchtte. Spoedig werd de broer als de moor denaar gearresteerdhij ontkende echter den moord met voorbedachten rade gepleegd te hebben en beweerde in drift gehandeld te hebben. Het gerecht riep de hulp van Marion in en deze verklaarde, dat de man, ge wapend met een bijl, achter een boom op zijn broer gewacht, dezen gedood en vervolgens de bijl in het water geworpen had. Hij beschreef nauwkeurig de omgeving en duidde de plek aan. waar de bijl in het water moest liggen. Men ging onmid dellijk op onderzoek uit. alles bleek overeen te komen en de bijl werd op de aangegeven plaats gevonden. De moordenaar werd aan de hand van deze feiten met een nieuwe ondervraging overvallen en bekende daarop volledig. 'Hot euvel der verzekeringen. Het nieuwe ernstige misdrijf, dat nu weer in Amsterdam aan het licht gekomen is, waar een misbruik van het verzekeringstelsel zulk een diep treurige rol heeft gespeeld, doet op nieuw de vraag rijzen of het niet hoog tijd wordt, dat de wetgever hier eens krachtig gaat optreden. Het betreft hier een geval, dat een patroon zijn knecht hoog verzekerd had en hem daarna bij een reparatie in een toren zeer waarschijnlijk naar beneden heeft gegooid, waar de UII- _M_ I politie; dat hij bij zijn oom, waar hij werkzaam was, inwoonde v. d. H. was volgens hem zeer lastig, reden waarom hij een anderen dienst zocht. Dinsdagmorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het land werkzaam. Toen zijn oom verscheen, viel deze tegen T. uit, terwijl hij hem aanviel. Hierop ont stond tusschen beiden een gevecht. Toen de steel van de schop van v. d. H. brak, bleef hij toch aanval len. T. raakte zijn oom toen zooda nig op het hoofd, dat deze ineen zeeg, T. zou toen onmiddelijk naar de pastorie zijn gegaan om geeste lijken bijstand in te roepen. Hierop begaf hij zich daar Helmond en deed bij de politie aangifte van het voorgevallene. T. heeft verklaard, dat hij uit zelfverdediging handelde. De Pest. Blijkens ontvangen bericht te Buitenzorg bedroeg het totaal der gedurende het tijdvak 6 September tot 3 October 1930 aan het hoofd kantoor van den Dienst der Volks gezondheid gerapporteerde sterfge vallen aan pest 294. Dit aantal be droeg in de vorige periode 201. Te voet naar Lourdes in 27 dagen. Een 34-jarige man uit Attert (Belgie) vader van een gezin met 5 kinderen, heeft te voet een bede vaart-tocht naar Lourdes gemaakt. In totaal heeft deze moedige be devaartganger 2200 K. M. afgelegd. Gedurende deze reis had hij drie paar schoenen versleten. Zes wenken tegen inbraak. Noodig geen inbreker uit, door uw deuren ongesloten te laten, of toegankelijke vensters des nachts, of wanneer gij afwezig zijt, open te laten. Vergeet niet, uw courantenbezorger te waarschuwen, wanneer gij uit de stad gaat. Couranten, die aan de buitenzijde uit uw brievenbussteken, verraden de afwezigheid van den bewoner. Plaats dingen van waarde, zooals kostbaarheden, geldelijke bedragen, niet zoodanig in uw huis, dat zij van de straat af, gemakkelijk kunnen worden gezien. Geur niet met uw waardevolle bezittingen tegen expeditie-knechts, of mannen die de gasmeter, de wa terleiding of het electrisch licht op komen nemen. Zij zouden aan een langvingerigen makker aanwijzingen kunnen geven. Neem geen personeel in uw dienst, zonder hun getuigschriften te hebben onderzocht. Verscheidene inbraken worden bedreven door ontrouw personeel. Vergeet niet, met uw buurman af te spreken, dat hij nu en dan de papieren verwijdert, die in uw voortuintje gewaaid zijn, uw gor dijnen en vensters openschuift en 's avonds een licht opdraait, in geval gij afwezig zijt. Dit zal de illusie van aanwezigheid wekken. Voor en uit de zakenwereld. Een goed ding van de televisie is, dat zij ons mannen huiselijker zal maken. Men hoort vaak zeggenWat niet weet, wat niet deert. Maar in zaken gaat dat niet op wat men daar niet weet, deert wel degelijk. Hoe meer iemand weet, hoe meer hij wil leeren. Hoe minder iemand te staan. Bovendien hebt ge nog een ketel- en een mandenmaker ver geten. Wat de straat betreft, die is mij goed, sinds dat een gemeente arbeider ze heeft opgelapt. Die taart daar heb ik van gesmuld op een 40-jarig feest, die was lekker en zoo heeft Zwam er misschien nooit een tusschen de tanden gehad. Parapluiemaker. te VIERLINGSBEEK, zal Woensdag, 12 November 1930 namiddags 2 uur in café J. v. d. Lijck te Maashees BIJ TOESLAG voor zijn principaal publiek verkoopen Onder de Gemeente Maashees Koop 1. De perceelen ruimesoliede gebouwen met groote stalling en schuur, nieuwen paarden stal en ruime varkenshokken, zeer gunstig gelegen in het dorp, a d. Maas en a d Prov. weg, met tuin, boomgaard en bouwland gr. 2.38.50 II.A. Koop 2. Bouwland in Raayveld a.d. grintweg gr. 77 a. 40 c.a. Koop 3. Bouwland aldaar „de Lange stukken" 1.10.20 H.A. Koop 4. Bouwland tegenover koop 2 gr. 60 aren. Koop 5. Bouwland grenzend aan koop 3 gr. z9 a. 90 c.a. Koop 6. Bouwland „de Tiendvrije" 32 a. 90 c.a. Koop 7. Bouwland nabij Pingen 58 a. 10 c.a. Koop 8. Hakhout in de campagne 65 a. 10 c.a. Koop 9. Hooiland 1ste weide a.d. Hooge en Lage Steeg 68 a. 90 c.a. Koop 10. Hooiland 2de weide a.d. Lage Steeg 80 a. 30 c.a. Koop 11. Hooiland „de Lange waard" 1.46.20 H.A. Onder Venray Koop 12. Weiland „de Lodder" gr. 1.46.90 H.A. Massa van koopen 1 tot en met 12 uitmakende eene vruchtb. Maasboerderij gr. 11.14.40 H.A. Onder Maashees Koop 13. Bouwland in Holtheesch veld aan Genterweg 84 a. 10 c a. Koop 14 Bouwland „de dwarsplak" aldaar 42 a. 70 c.a. Koop 15. Bouwland a.h. Hultersch paadje. 52 a. 40 c.a. Koop 16. Bouwland aldaar gr. 48 a. 60 c.a Koop 17. Bouwland „op de Kooi" 24 a. 20 c.a. Koop 18. Bouwland „op de Has selt" 48 a. 20 c.a. Koop 19. Bouwland „op de Has selt 59 aren. Or.der Venray Koop 20. Weiland en hakhout in de Spurkt 30 a. 30 c.a. Alle voorschreven koopen in diverse combinaties en generale massa groot 15.03.90 H.A. Te aanvaarden gebouwen met erf 1 Mei, boomgaard, weiland, hakhout en voorland (op koop 2) op 1 Februari, tuin op 1 Maart en de rest van het bouwland stop pelbloot of na oogst alles in 1931. Reserve 1 eikeboom op koop 11 de brandschop en kippenkooi met loebehooren op koop 1 en alle afrasteringen in den boomgaard en de weilanden. Een flink gedeelte van den „Sanatogen heeft mij bij verschillende gevallen' vari uitputting, bloedarmoede en bij herstellenden on getwijfeld goede diensten, bewezen;" frof. Dr.Eisenberg, Berlijn. Éegin vandaag J)anatogei£.te gebruiken, an zult,gij binnenjjnkeje weken voelen", 'j>oc krachten toenemen., hoe gij U sterkersen gezonder voelt, terwijl een 'frisscheJdeuL-Op.Uw.wangej} komt; Het Zenuwsterkend Voedsel* .lrLall.lApgjfi-rn Prog..van«ff I.. p.bus. PENNEN EEN MODEL VOOR IEDEREEN EEN PEN VOOR ELKE HAND Prijs vanaf f 7.50 Firma van den Munckhof Venray in huis of trein, re vinden z'overal werkelijk fijn, U behoeft slechts éénmaal te probeeren en steeds zal U ze prefereeren. Verkrijgbaar bij Patersstraat, VENRAY nJULI

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6